TAD LEIDEN 'Voorkeursbeleid niet altijd doorslaggevend' 'Uitsluiten D66 in Leiden slechte zaak' 'Directie VVV schuldig aan financiële problemen' Van Dongen over vertrek vrouwelijke collega: 'Moedwillige sabotage van publieke omroep is aanslag op persvrijheid' s LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 9 APRIL 1990 LEIDEN - Uit een vanmor gen bekend gemaakt sum mier persbericht blijkt dat Marietje van der Molen niet als wethouder terugkeert. Omdat de PvdA slechts drie wethouders kan leveren in een nieuw college was het noodzakelijk een keus te maken tussen de vier kandidaten, die zich hadden aangemeld. Dat ge beurde in gesprekken tus sen Van Dongen en de ande re fractieleden. Toen na die gesprekken bleek dat zowel de positie van Van der Molen als die van Bordewijk in het geding kwam door de kandidatuur van Van Rij hebben beide zittende wethou ders op de fractievergadering aan gedrongen. Zij wilden snel duide lijkheid hebben over hun positie. De beslissing van de fractie staat haaks op uitspraken van PvdA-lijst- trekker Van Dongen, die zij voor de verkiezingen heeft gedaan. Van Dongen stelde toen dat de drie res terende wethouders - Tesselaar had al laten weten niet terug te keren - konden rekenen op dezelfde functie in een volgend college. Van Dongen zei enkele maanden geleden: "Ik heb geen signalen gehoord dat ze niet meer beschikbaar zouden zijn als wethouderskandidaat. En wij hebben niet het gebruik binnen de PvdA om zomaar tegen iemand te zeggen: jij bent nu geen wethouder "Ik heb dat standpunt niet verla ten", zegt Van Dongen nu. "De frac tie heeft een andere afweging ge maakt". De lijsttrekker wil niet be vestigen dat de fractie haar op dit Student vervalste oproepingskaart LEIDEN - De Leidse politie heeft' proces-verbaal opgemaakt tegen een 22-jarige student die op 21 maart tijdens de gemeenteraadsver kiezingen heeft gestemd met de op roepingskaart van een qnder. Hij had daarop de handtekening ver valst, zodat het leek alsof hij over een volmacht beschikte. De ge meente Leiden heeft aangifte ge daan van deze valsheid in geschrif te. De kaart behoorde toe aan aan studente, die inmiddels een andere kamer had betrokken. Toen de stu dente zich meldde bij het stembu reau, bleek dat er al voor haar was gestemd. Nader onderzoek leerde, dat een voormalig huisgenoot van een studentenpand aan het Rapen burg voor haar had gestemd. De stu dente heeft verklaard dat deze prak tijken wel vaker voorkwamen in het betreffende studentenhuis. Zij heeft overigens alsnog haar stem uitgebracht, hoewel dat eigen lijk in strijd is met de Kieswet. Vier jaar geleden had in Leiden een ver gelijkbaar geval plaats. De student die deed alsof hij een volmacht had van een ander, is later door de rech ter veroordeeld tot een boete van 250 gulden. 'Bouw noodtumiel onder spoorbaan' LEIDEN - Bewoners van de Ste venshof willen dat onder het spoor bij De Vink een noodtunnel wordt gegraven. Die kan bij moeilijkhe den worden gebruikt door bij voor beeld de brandweer. De wijkvereniging Stevenshof- jespolder heeft bij de gemeente aan dacht gevraagd voor de verkeerssi tuatie van en naar de Stevenshof. De bewoners zijn ongerust na de brand die vorig weekeinde woedde aan de Kenauweg. De brandweer kon slechts met de grootste moeite tijdig ter plekke ko men. Het in groten getale opgeko men publiek blokkeerde namelijk de Haagse Schouwweg, de enige overgebleven toegangsweg tot de wijk. In een brief aan alle raadsleden, brandweer, burgemeester en direc tie verkeer vragen de bewoners hoe de brandweer denkt te handelen als er tijdens de middagspits een brand uitbreekt in een grote flat in de wijk. De bewoners vragen zich af waar óm de brandweer bij de recente brand de busbrug niet als aanvoer- route nam. "Misschien moet die brug maar open voor autoverkeer, als het alarmverkeer er toch niet geen- gebruik van maakt". punt heeft laten vallen. Overigens negeert de PvdA ook het eigen voorkeursbeleid, waarbij vrouwen voorrang krijgen boven mannen in dien ze geschikt zijn. Van Dongen ging er voor de ver kiezingen ook van uit dat in ieder geval twee vrouwen in een college zouden komen als de PvdA vier ze tels zou krijgen; nu is het slechts één vrouw en twee mannen. Vol gens Van Dongen kan het voor keursbeleid 'niet altijd doorslagge vend zijn'. De kersverse wethouderskandi daat Van Rij vertelde in een reactie dat zijn voorkeur uitgaat naar een portefeuille in de sector wonen, die tot nu toe werden beheerd door Tes selaar en Van der Molen. Zij hadden de portefeuilles ruimtelijke orde ning, volkshuisvesting, milieu, grondzaken, verkeer en vervoer en sport. "Een portefeuille in die sec tor is mijn eerste voorkeur, maar ik heb een brede belangstelling", al dus Van Rij. De PvdA'er had eigenlijk niet meer gerekend op een wethouders- post, hoewel hij al vanaf november vorig jaar kandidaat was. "De dag na de verkiezingen vertelde ik mijn collega's, die op mijn plaats zaten te azen, dat ik geen wethouder zou worden. Zij waren teleurgestelder dan ik. Ik ging er vanuit dat er maar drie wethouders zouden komen en dat ik daar niet bij zou horen. Maar daarna'heeft een aantal mensen uit de fractie, maar ook anderen tegen me gezegd dat ik dat besluit moest heroverwegen. Ik heb dat gedaan". Van Rij heeft 'veel zin' in de baan, maar aan de andere kant 'hoef ik niet zo nodig'. "Het is op mijn werk ook leuk", aldus Van Rij, die bij de rijksbelastingen werkt. "Ik vind de wethoudersfunctie eerder een be lasting, dan dat ik zeg: dit is het gro te doel in mijn leven. Ik heb ook vol strekt niet gelobbyd de afgelopen week". De PvdA'er betreurt het dat de beslissing van de fractie nu al naar buiten is gekomen. Maar wijst er wel op dat Bordewijk en Van der Molen zelf duidelijkheid wilden hebben. "Het lijkt nu alsof het al leen tussen Van der Molen en mij is gegaan", aldus Van Rij. "Ik vind het wel jammer dat er nu al over is be sloten. Het is toch een beetje de huid verdelen voordat de beer is ge schoten. En bovendien is het voor Marietje heel moeilijk. Hoe die de komende weken zal functioneren... Ik zou niet graag in haar schoenen staan". Wethouder Van der Molen moet volgens defract PvdA-voorzitter M. Sint: LEIDEN - PvdA-voorzitter Sint vindt het een slechte zaak dat lo kale partijgenoten in de onder handelingen voor de nieuwe col lege's van B en W in een aantal ge meenten, zoals Leiden, CDA en/of D66 willen buitensluiten. Sint noemde die handelwijze in met name Leiden gisteren voor de Avro-radio 'niet verdedigbaar en schadelijk voor het beeld van de PvdA'. In Leiden heeft D66 forse winst geboekt, maar dreigt de partij niettemin buiten het nieuwe col lege te worden gehouden. In Nijmegen is het CDA de grootste partij, maar gaat naar het zich laat ook de boot missen. Sint keerde zich vooral tegen het argu ment dat D66 wortels in de sa menleving zou missen. Dat argu ment is door de Leidse PvdA ge bruikt. "Toen ik dat hoorde, dacht ik: wat krijgen we nou? De kiezer heeft op 21 maart gesproken en dat heb je te respecteren. De PvdA hoeft na de weging die de kiezers hebben gemaakt, niet nog eens een tweede weging toe te passen". De PvdA-partijvoorzitter hoopt dat de lokale onderhandelaars, onder wie de Leidse delegatie, alsnog tot inkeer komen. En dat ze desnoods op de ledenvergade ring tot de orde worden geroepen. "Ik hoop dat de leden daar nog een hartig woordje zullen wisse len met hun fractie. Ik kan mij niet voorstellen dat ieder PvdA- lid hier gelukkig mee is", aldus Sint. Zij erkent dat het niet haar taak als partijvoorzitter is om zich te bemoeien met de collegevor ming. "Maar als voorzitter heb ik wel de taak om als het beeld van de PvdA wordt geschaad te zeg gen: kijk mensen, zo gaat het niet. Ik zit er ook om een aantal demo cratische spelregels te bewaken". De Leidse PvdA-lijsttrekker Van Dongen belde vanmorgen eerst even met Sint. "Ik heb haar verteld dat ik het niet prettig vind dit soort dingen in de krant te le zen", aldus Van Dongen. Volgens haar was Sint onvoldoende geïn formeerd over de situatie Leiden. "Ik heb haar die informatie gege ven. Haar beeld is nu wat genuan ceerder". v>int schetst via een woordvoer der een ander beeld van de gang van zaken. De uitspraak over het gebrek aan wortels in de Leidse samenleving houdt ze 'recht over eind'. "De legitimatie heeft D66 gekregen door de kiezers, het is niet aan een partij om daar later nog een oordeel over uit te spre ken". Weer aanhouding in moordzaak op Turkse vrouw LEIDEN - Er is een vierde ver dachte aangehouden in de moord zaak op de Turkse vrouw Hacer Kartal, die begin maart in Leiden werd vermoord. Op Schiphol werd een in Leiden woonachtige Turkse man van 49 jaar aangehouden, die terugkeerde uit Turkije. Hij is over gedragen aan de Leidse politie. De man wordt verdacht mededader te zijn van de moord of medeplichtig te zijn. Hacer Kartal werd op 6 maart dood aangetroffen in een woning in het Jacques Urlusplantsoen. De po litie hield al eerder drie andere ver dachten aan, maar heeft die inmid dels weer vrijgelaten. Jongetje (7) steekt vier banden lek LEIDEN - Een ondernemend knaapje van zeven jaar heeft giste ren aan de Van Schuurmanstraat vier banden van een personenauto lek gestoken. De jongeman kreeg onmiddellijk na zijn daad spijt en meldde het voorval aan zijn ouders. Die hopen de schade te kunnen ver halen op de verzekering. Uit kluis snookerzaal 8000 gulden gestolen LEIDEN - Bij een inbraak bij de snookerzaal aan het Levendaal is 8000 gulden gestolen. Het bedrag werd weggenomen uit de kluis. De inbrekers konden de kluis openen, omdat zij in het bedrijf de sleutel vonden. De inbraak had zaterdagochtend rond vier uur plaats. Paaswijding Op maandag 9 april houdt het Spiritisch Genootschap Leiden een paaswijding in de zaal aan de Lage Morsweg 14-a. Aan vang 20.00 uur. 'Rijnland' boos over uitblijven onderzoek na diefstal antennes LEIDEN - In de Pieterskerk is het afgelopen week einde voor de derde maal de antiquarische boeken beurs gehouden door de Bond van Handelaren in Oude Boeken. Op de beurs was een expositie te zien naar aanlei ding van de 125-ste verjaardag van het boek 'Alice in Wonderland'. De expositie bestond uit boeken, affiches, platenhoezen met het Alice-thema. Er waren ook wat edities die zijn geïllustreerd door kunstenaars als Rackham, Steadman en Dali. Naast de tentoonstelling was een demonstratie te zien van het perkament-maken. Die werd verzorgd door Z. de Groot van het perkamentatelier 'In den Wit ten Hasewint'. (foto i LEIDEN - Omroep Rijnland is boos dat de Leidse politie geen en kel onderzoek heeft ingesteld naar de diefstal van de antennes van de streekomroep. De antennes werden ontvreemd in de nacht van 12 op 13 maart, een dag nadat ze op het dak van de studio aan de Oude Rijn wa ren geplaatst. In een brief aan hoofdcommissaris Mostert be klaagt het dagelijks bestuur van Omroep Rijnland zich over het ge drag van de politie. Direct nadat de diefstal werd ont dekt, deed een van de hoofdredac teuren van de streekomroep aangif te bij de Leidse politie. Een paar we ken later liet een rechercheur weten dat er geen onderzoek was ingesteld en het proces-verbaal was opgesla gen in een dossier. Volgens Omroep Rijnland vertelde de rechercheur dat de Leidse politie kampt met een tekort aan mensen en dat de diefstal was gepleegd op een 'openbare, al thans vrij gemakkelijk toegankelij ke plaats'. Rijnland neemt met die uitleg geen genoegen. Het feit dat het dak toegankelijk is, doet niet terzake. "Iedereen in onze samenleving wordt nu eenmaal geacht van an dermans eigendom af te blijven, ze ker wanneer dat op privéterrein staat". Schadepost De streekomroep heeft op zich wel begrip voor het personeelstekort bij de Leidse politie, maar begrijpt niet dat juist de diefstal van de antennes niet nader wordt onderzocht. "Het gaat ons in deze affaire niet zozeér om de waarde van het gestolen goed, enkele duizenden guldens. Dat is een schadepost die onze vere niging met enige moeite wel te bo ven komt. De sociaal—maatschap pelijke consequenties overstijgen echter verre de waarde van het ma teriële goed. Het moedwillig sabote ren van een publieke omroep is in onze democratische samenleving een directe aanslag op de persvrij heid. Dat klinkt mogelijk ietwat hoogdravend, maar is daarom in es sentie niet minder waar". Zo'n 'aanslag' mag de 'politie niet zonder enige reactie laten passe ren', schrijft het dagelijks bestuur. De leiding van Rijnland is boven dien bevreesd voor de nadelige ge volgen van de diefstal, juist nu er overal in de regio wordt gesproken Negen bekeuringen bij alcoholcontrole LEIDEN - Bij een alcoholcontrole op verschillende plaatsen in de re gio zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag 293 automobilisten aange houden. Daarvan hadden 18 auto mobilisten te veel gedronken. Ne gen van hen kregen een proces-ver baal, de anderen werd een rijverbod opgelegd. De controle had plaats tussen 23.00 en 04.00 uur. Ondernemer in toeristische sector: LEIDEN - "Het grootste pro bleem voor de Leidse VVV is niet het gebrek aan financiën, maar een totaal gemis aan crea tiviteit. De huidige directie moet samen met het bestuur opstappen om plaats te maken voor mensen met nieuwe en frisse ideeën". VW-lid en ondernemer Jacques Veringa is heel resoluut als het gaat om de Leidse WV. Hij is eigenaar van een botenverhuurbedrijf aan het Galgewater bij de Rembrandt- brug en heeft zich groen en geel geërgerd aan de uitlatingen die VVV-directeur Hugens begin van de week deed in deze krant. Hugens pleitte voor meer ge meentelijke subsidie om de huidige service te kunnen garanderen. Vol gens Veringa slaat de directeur de plank volkomen mis. Hij verwijt Hugens dat het hem ontbreekt aan doortastend beleid. Zijn ideeën zijn voorspelbaar, en hij mist goede con tacten met de instellingen in de toe ristische sector. "Ik word er moedeloos van om te lezen dat Hugens een kabelbaan wil bij de Burcht en een gokhal, er zijn heel andere manieren om Leiden echt iets extra's te geven". Veringa 'noemt als voorbeeld hiervan open baar vervoer over water. Hij ziet dit als een goede oplossing indien de binnenstad autovrij wordt gemaakt. Hugens vraagt juist om meer par keergelegenheid in het centrum. Daarmee hobbelt hij volgens Verin ga achter de feiten aan. "De WV moet uitgaan van de mogelijkheden van de stad en niet elke keer zitten mekken". Een nieuwe directie kan volgens Veringa gemakkelijk rondkomen van de ruim 3,5 ton die de gemeente jaarlijks ter beschikking stelt. Hij meept dat de huidige financiële pro blemen voor een groot deel zijn te rug te voeren op het gebrekkige contact met leden. "Velen zijn bij zonder ontevreden over de WV, hetgeen weer leidt tot weinig animo voor sponsoring". Het wordt de geldschieters niet aantrekkelijk gemaakt geld in eve nementen te steken, ze zien geen verband tussen de thema's en hun bedrijven. "Je moet bijvoorbeeld markten introduceren op de Karne- melkbrug en die laten door Menken, de Kaasmarkt door Uniekaas. Dat zijn dingen waarin sponsors zich herkennen". Veringa vindt dat ook intern bij de WV het een en ander moet ver anderen. "De medewerkers moeten weten waarover ze praten; ik heb in mijn verhuurbedrijf nog nooit ie mand gezien die achter het loket staat bij de WV. Maar diezelfde medewerkers moeten de toeristen wel uitleggen welke boten ik ver huur". Voorts dient het kantoor zich vol gens de ondernemer meer toe te leg gen op de werkelijke taak: reclame maken voor de stad. Hij meent dat te veel tijd wordt opgeslokt door za ken als kaartverkoop voor popcon certen ("En dat gaat ook al mis"). Veringa vergelijkt de stad met verkoopwaar. "De etalage en het produkt zijn in orde, maar de verko per deugt van geen kanten". Verin ga vindt bij voorbeeld dat de WV de stad bij de verkeerde mensen on der de aandacht brengt. "Adverten ties in Japanse bladen zetten geen zoden aan de dijk. Als ik hier drie Japanners per jaar krijg is het veel". De stads-promotie moet zich vol gens Veringa in eerst instantie rich ten op mensen in de directe omge ving van de stad. Hij meent dat in de Bollentreek, Den Haag en Zoeter- meer veel potentiële dagjesmensen wonen waarvan Leiden veel profijt kan trekken. "Als je die doelgroep hebt gehad, kun je altijd nog op bui tenlanders mikken. Maar begin dan wel in Duitsland en niet in Japan". over het advies aan het Commissari aat voor de Media. Veel gemeenten aarzelen tussen Rijnland en een lokale zender. De omroep is sinds de diefstal wel weer in de lucht, maar de geluidskwali teit 'laat te wensen over'. En een deel van de Leidse regio en de Bol lenstreek kan Rijnland helemaal niet ontvangen. Die problemen kunnen slechts worden opgelost als er nieuwe an tennes worden neergezet, maar daarmee aarzelt de omroep. Rijn land denkt namelijk dat er sprake was van bewuste sabotage, omdat alleen de antennes van Rijnland werden ontvreemd terwijl de spul len van Omroep West die op hetzelf de dak stonden met rust werden ge laten. Bovendien waren de anten nes van Rijnland pas 24 uur aan de mast bevestigd. Aanwijzingen Politiewoordvoerder Graveland be vestigt dat de politie geen onder zoek heeft ingesteld. "Als er een aangifte wordt gedaan, wordt beke ken of er aanwijzingen zijn die in de richting van een verdachte wijzen. Is dat zo, dan wordt er een onder zoek ingesteld, zodra een recher cheur zich kan vrijmaken. Is dat niet zo, dan wordt een proces-ver baal opgeborgen. De informatie wordt dan wel verder verspreid in de organisatie en als er dan nieuwe informatie komt, wordt zo'n zaak weer opgepakt. Het zou natuurlijk schitterend zijn als we alle honder den, duizenden verbalen kunnen natrekken, maar de praktijk is an ders".. "Deze zaak heeft een lage priori teit omdat er geen enkele aanwij zing is", aldus Graveland, die het niet eens is met de stelling dat er een 'directe aanslag is gepleegd op 'de persvrijheid'. "Dat zijn hele zwa re woorden. Je kunt dat pas zeggen als de zaak is opgelost en je een ver dachte hebt die bewust de antennes heeft gestolen om een uitzending te saboteren. Maar dat weten we niet". Molotov-cocktail op Haarlemmerweg LEIDEN - Op de Haarlemmerweg is in de nacht van vrijdag op zater dag een molotov-cocktail gegooid. De benzinebom kwam terecht naast de personenauto van een 37-jarige Leidenaar, die dit heeft gemeld aan de politie. De molotov-cocktail heeft geen schade aangericht. Onduidelijk is waarom het projectiel juist op die plek is gegooid. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7