'Ik ben gered als door een wonder Reden tot hoopvoor Centraal-Amerïka Bar: 'Kerk moet niets verzwijgen' NABIJ 'Schilder zag niet dat hij met vuur speelde' Overlevenden Deense veerboot melden chaos aan boord PAGINA 2 MAANDAG 9 APRIL 1990 Mediabisschop bepleit open houding AMERSFOORT - Bisschop drs. R. Ph. Bar van Rotterdam zal nooit iets, "hoe gek ook", bewust uit de publiciteit weghouden. Wel gaf de rk mediabisschop toe dat de kerk nog vaak onvol doende oog heeft voor deze openheid. EN VER Bar, voorzitter van de bisschop pelijke commissie voor de sociale communicatie, betoogde zater- j voor het Centrum voor Chris ten-journalisten (CCJ) in Amers foort dat een kerk niets mag ach terhouden. "Dat geldt ook voor zaken waarvan je zegt: dat zal niet door iedereen in de kerk met ge juich worden ontvangen". Ook vond de bisschop "dat je de moed moet opbrengen om kennis te nemen van de publici teit die je zelf niet zo prettig vindt". Van oogkleppen moest Bar niets hebben. Wil een bis schop niet 'verengen', dan moet hij beduidend meer lezen dan al leen de 'Osservatore Romano' (de krant van het Vaticaan), aldus de spreker. Hoewel de bisschop niets wilde voorschrijven aan de jöurnalis- ten, benadrukte hij wel hun ver- ntwoordelijke positie. "U bent en veel groter opiniemaker dan ik. U bereikt met één krant meer dan ik in een maand pre ken", zo stelde Bar zakelijk vast. "Dat is niet te onderschatten". Bar zit als geestelijk leider wel regelmatig met de vraag: is de ge middelde lezer aan deze informa tie toe? Het gebrek aan mondig heid hoeft volgens hem echter geen beletsel te zijn om iets in de openbaarheid te brengen. Ker ken, ook regionaal en plaatselijk, zijn daar niet altijd voldoende at tent op. Het CCJ, dat in 1978 werd opge richt, heeft jarenlang slapend be staan, maar is onlangs nieuw le ven ingeblazen. Zaterdag werd een statutenwijziging aangeno men, zodat nu ook journalisten van rk huize lid kunnen worden. AMSTERDAM - De gerefor meerde theoloog dr. Klaas Schil der is in 1944 geschorst en afgezet wegens vermeende aanranding i de erfenis van Abraham Kuy- per. De ietwat naïeve Schilder lijkt niet te hebben beseft dat hij met vuur speelde door in het be nauwde gereformeerde wereldje i die dagen zonder omhaal lang vergrendelde deuren te openen. Schilder (1890-1952), wiens ge boortedag dit jaar herdacht wordt, had een dynamiek die dy namiet bleek, zo zei dr. G. J. Schutte op een symposium over Schilder aan de Vrije Universiteit i Amsterdam. De VU-hoogleraar ti de geschiedenis van het pro testantisme was slechts één van de twintig sprekers, die evenveel aspecten van deze "diepzinnig en veelzijdig" theoloog belichtten. Een groot deel van de sprekers vas van gereformeerd-vrijge maakte huize, het kerkverband dat ontstond na het conflict rond Schilder. Onder de ruim 700 be langstellenden waren er ook ve len van andere, gereformeerde, signatuur, die meer wilden horen over deze "opmerkelijke en om streden persoonlijkheid, die die pe sporen heeft nagelaten in de kerkgeschiedenis", zoals de his toricus dr. J. de Bruijn, de voor zitter van de dag, het typeerde. Voor vele gereformeerden uit zijn tijd bleek Schilder met zijn scherpe pen moeilijk te slikken. "Te grote zelfstandigheid ten op zichte van heersende meningen gedragingen werd onaan vaardbaar geacht", aldus Schut te. "Met veel machtsvertoon stel- een synode afwijking van de traditie vast; ze elimineerde de dissidente leider en eiste van zijn medestanders gehoorzaamheid". Dr. Okke Jager, oud-docent aan de Theologische Universiteit in Kampen van de 'gewoon' Gere formeerde Kerken, toonde zich blij dat de gereformeerde synode van 1988 had erkend dat ze de Vrijmaking in 1944 onnodig had moeten maken. Hij vond het jam- r dat in zijn kerk Schilder met de Vrijmaking samenvalt, waar door er nauwelijks over zijn werk wordt gesproken. "Zolang Schil der aan de VU en in Kampen niet bestudeerd wordt, zijn ze daar niet echt oecumenisch". Schilder heeft volgens Jager als onderdeel van "onze eigen tradi tie" nog veel te zeggen. Want de gereformeerden, die in 1944 'bo- venschriftuurlijk bonden', heb ben gebondenheid nu zo twijfel achtig gemaakt dat ze "nu naakt als bananen uit hun schil steken", aldus Jager over de gereformeer de vrijblijvendheid van de laatste jaren. "De doodskreet van een kerst kalkoen", daar deed Schilders stem volgens dr. F. H. von Meyen- feldt (Nieuwolda) aan denken. De mensen genoten van het spreken van Schilder. "Het was alsof de brandweer uitrukte". De vele moeilijke woorden werden als trofeeén mee naar huis genomen om te pas en te onpas te worden gebruikt, aldus de gereformeerde emeritus-predikant. Schepping. De theologie weet geen raad met de schepping. "Het milieu als onderdeel van die schepping speelt letterlijk voor spek en bonen niee", aldus dr. Hans Opschoor, milieu-hoogle raar aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, zaterdag te Drieber gen op het congres van de Vereni ging voor theologie en maat schappij (VTM) over het milieu, is van mening dat de theologie ten onrechte de mens als middelpunt van de schepping stelt. Volgens hem moet het inzicht ontstaan dat het één schepping is waar mens, zij het met een eigen plaats, een onderdeel van is. Wordt niet erkend dat het milieu van primair belang is, "dan zitten we binnen kort zelfs zonder spek en bonen". Oekrainse Kerk. De Sint Joris- kathedraal van Lvov is officieel aan de Oekrains-Katholieke Kerk teruggegeven. De kathedraal werd sinds 1946, toen de Oekrain se Kerk door Stalin werd verbo den, door de Russisch-Orthodoxe Kerk als haar eigendom be schouwd. De gemeenteraad van Lvov besloot vrijdag met 124 om 19 stemmen dat de kerk aan de oorspronkelijke eigenaar wordt teruggegeven. Beroepingswerk dankt voor Arnhem H. Lofvers Eind hoven, voor Dussen (toez.) P. Mole naar Zalk. voor Kamerik dr. P. Ver meer Kesteren, voor Vriezenveen M. Zoetewey Berkel en Rodenrijs. Gereformeerde Kerken: beroepen te Groningen-N drs. F. T. Volbeda Lem mer (part-time). Gereformeerde Gemeenten: beroe pen te Krimpen aan den IJssel G. J. van Aalst Benthuizen, te Gorinchem D. Hakkenberg Groningen; bedankt voor Oud-Beijerland A. Bac Bodegra ven,, voor Waarde A. Elshout Scheve- ningen. LYSEKIL Ze dacht dat ze zou sterven. Met alle kracht in haar tengere lijf had Brcnda Kold geprobeerd het raam van haar hut op de 'Scandanavian Star' te breken. Het lukte de 20-jarige Deense niet. Opgesloten zat ze. En ze waren haar vergeten. De rook stond al dik in haar kamer, toen ze een af scheidsbrief schreef voor haar ouders. "Ik schrijf dit briefje zodat jullie weten hoe het was als ik niet op tijd word gered. Er is niemand om me heen. Ik kan niemand vinden. Er is veel rook. Ik probeerde het raam te breken. Het lukte niet. Dag". kunnen de voorbereidingen wor den getroffen om de 148 slachtof fers te bergen. Dan wordt het ook mogelijk om de auto's en trucks van het autodek te slepen, waarin ver moedelijk veel mensen in strijd met de regels lagen te slapen. De Zweedse arts Tom Brokopp, die het hele weekeinde nauw bij het reddingswerk is betrokken, gelooft dat de meeste slachtoffers door ver stikking om het leven zijn geko men. Het vuur heeft hen pas later bereikt. De verkoolde overschotten zullen naar Oslo worden vervoerd, waar een speciaal team is gevormd voor de identificatie. door Weert Schenk Ze wrijft in haar betraande ogen. Brenda is helemaal op. Doodmoe. Terwijl ze lange tijd toch heel diep heeft geslapen. Maar de angsten die ze moest doorstaan, nadat om half zes 's morgens haar wekkertje on verwachts was afgelopen, hebben haar uitgeput. Ze is de laatste over levende van de brand op de 'Scan danavian Star'. Het inferno op de veerboot tussen Oslo (Noorwegen) en Frederiksha- ven (Denemarken) begon al een uur of vier eerder, zo rond half twee. Eerst ontstond bij de hutten op het autodek een brand in een stapel la kens. Passagiers wisten die te blus sen. Maar het vuur dat vrijwel ge lijktijdig in een hut op een hoger dek uitbrak, kon niet op tijd worden gedoofd. Het kostte waarschijnlijk het leven aan 148 mensen, voorna melijk Denen en Noren. Brenda Kold is een van de 345 overlevenden die de hel wisten te ontvluchten. Met een natte hand doek voor haar gezicht kon ze uit eindelijk toch haar deur open ma ken. Zonder iets door de vette rook te zien, rende ze de gang in. "Het leek een nachtmerrie", zegt ze hoofdschuddend, "ik hoorde niets en ik zag niets". Ze wilde naar een hoger dek, maar kon de trap niet vinden. Even later liep ze in de armen van drie an dere mensen. Het gaf Brenda hoop, omdat ze zich niet meer zo alleen voelde. Het lukte. Een helikopter zag het viertal en hees hen aan boord. De machine vloog nog een rondje om anderen van het bran dende schip op te pikken, maar er was niemand meer. Dynamiet Bijna 40 uur na de redding van Brenda Kold brand de 'Scandana vian Star' nog steeds. Het rokende schip is zaterdagavond het haventje van Lysekil ten noorden van Göte- borg binnengesleept om de brand beter te kunnen bestrijden. De hele dag staat de brandweer te blussen met veertig spuiten rond het scheef hangende schip en een stuk of twin tig binnenin. Met dynamiet zijn ga ten gemaakt om het bluswater weer te laten wegspoelen. De 15.000 be woners van Lysekil zijn gewaar schuwd voor giftige wolken die vrij kunnen komen. Pas zondagavond pas krijgt de brandweer greep op het vuur. De brandweerlieden voelen zich afge peigerd. Vooral de mannen die het kokende schip in moesten om de vuurhaarden te bedwingen, zijn aan het einde van hun Latijn. Langzaam Halfstok Nabestaanden zijn dringend ver zocht om straks naar Oslo te komen en niet nu al naar Lysekil te gaan. Toch reist een aantal op die prachti ge lentedag naar het vredige haven plaatsje, waar ineens de vlaggen halfstok hangen. Ze hopen, wellicht tegen beter weten in, dat hun gelief de nog leeft. Maar chef Englund van het reddingsteam kan alleen maar zeggen dat die kans is uitgesloten. Ze voelen zich machteloos en woedend. Wie is die gek die het vuur heeft aangestoken? Want ie dereen gelooft dat er een gewetenlo ze pyromaan aan het werk is ge weest. Anders is het onmogelijk dat enkele minuten na elkaar op zeker twee en zeer waarschijnlijk drie ver schillende plaatsen brand uit breekt. De Zweedse politiecommis saris Roar Onso zegt echter: "Niets wijst er op dat er sprake is van een misdrijf'. Hij zucht en vervolgt: "Maar anderszijds weet ik ook niet wat het dan wel is". In elk geval is na het ontstaan van de vlammen aan boord van de 'Scandinavian Star' van alles mis gegaan. Politie- commandant Onso weigert daar op in te gaan. "Dat is mijn zaak niet. De veiligheidsmaatregelen is een zaak van andere autoriteiten". Die autoriteiten laten zich in Ly sekil niet zien. Daardoor kunnen niet alle geruchten die in de haven de ronde doen op waarheidsgehalte worden getoetst. Maar aan de hand van verklaringen van overlevenden mag toch' wel worden aangenomen dat de bellen van het brandalarm niet hebben gerinkeld, niet alle red dingsboten werkten en dat, op z'n minst, de communicatie tussen met de bemanning van het rampschip en de passagiers beneden alle peil is geweest. De 31-jarige Deen Leo Odland, die vrijdagnacht om kwart voor twee in zijn hut zijn dertien maan den oud dochtertje verschoonde, zegt dat hij gealarmeerd werd door lawaai op de gang. Hij ging naar bui ten om te vragen of het niet wat zachter kon. Odland zag een enor- heersende klasse toenemen. Economisch Met het op gang komen van het po litieke overleg sloot de EG destijds ook een akkoord over economische samenwerking met de vijf Midden- amerikaanse staten en Panama. Het gaat daarbij overigens om niet meer dan een kader, dat door een ge mengde commissie van West- europese en Middenamerikaanse deskundigen en zakenlieden wordt ingevuld. Het verdrag voorziet ook in eco nomische hulp aan de Middename rikaanse landen. Die hulp is in de loop der jaren tot circa 100 Mecu (100 miljoen Europese Rekeneenhe- den, ongeveer 230 miljoen gulden) per jaar gestegen. De landen in Cen traal Amerika vinden dit veel te wei nig, maar nu de EG-landen steeds grotere bedragen uittrekken voor hulp aan Oost-Europa dit jaar 500 Mecu, volgend jaar 850 Mecu en voor 1992 1.000 Mecu - is de kans dat meer geld beschikbaar komt voor Midden-Amerika vrijwel nihil. Bewapend Het is nauwelijks voorstelbaar dat de Middenamerikaanse landen de EG zullen vragen om een financiële bijdrage voor het integreren van de contra's in de Nicaraguaanse sa menleving. Zij weten maar al te goed dat de EG-landen vinden dat de Verenigde Staten, die de contra's jarenlang hebben gefinancierd, be wapend en politiek gesteund, dit probleem maar moeten oplossen. Na de Sandinistische verkie zingsnederlaag hebben de VS de economische blokkade van Nicara gua beëindigd, en hulp ter waarde van 300 miljoen dollar (bijna 600 miljoen gulden) in het vooruitzicht gesteld. Hoewel van dit bedrag 30 miljoen dollar is bestemd voor het huisvesten van contra's en hun ge zinnen, zal een deel waarschijnlijk tot banditisme vervallen. Als het aan Europa ligt is het demobiliseren en herintegreren van vluchtelingen dan ook vooral een taak van de Ver enigde Naties. Machtsoverdracht De net gekozen president Cha- morro in Nacaragua heeft met de Sandinistische president Ortega af spraken gemaakt voor de machts overdracht op 25 april. Zij heeft met de leiding van de contra's afgespro ken dat de wapens vóór 20 april worden ingeleverd. Maar dit ak koord betreft slechts de in Hondur as gelegerde eenheden van de onge veer 10.000 man sterke contra- macht. Niets belet hen met hun wa pens de grens met Nicaragua over te steken. De laatste tijd zijn de ge vechten tussen contra's en het Nica raguaanse leger zelfs weer opge laaid. De EG-landen geloven dat nu een einde zal komen aan, overigens nooit bewezen wapenleveranties vanuit Nicaragua aan het Sal vadoraanse verzet, het nationale be vrijdingsfront Farabundo Marti (FMLN). Zij hebben de indruk dat de vijf Middenamerikaanse presi denten in hun laatste bijeenkomst van San Isidro, een "deal" hebben gesloten: in ruil voor het opheffen van de contra's moet het FMLN zijn verzet tegen het bewind van presi dent Christiani in San Salvador sta ken. In de slotverklaring van San Isidro wordt sterk de nadruk gelegd op het belang van integratie van de FMLN-strijders in de Salvadoraan se samenleving. Burgeroorlog De Salvadoraanse regering en het verzet zijn onlangs in Genève over eengekomen dat de Verenigde Na ties toezicht houden op een be stand, als eerste stap naar onder handelingen die een einde moeten maken aan de burgeroorlog. Die oorlog heeft de afgelopen tien jaar minstens 75.000 mensenlevens ge ëist. In het slotdocument van Dublin zal dit verband tussen de conflicten in Nicaragua en El Salvador uiter aard niet worden gelegd. De EG- landen zijn ook niet van plan een verband te erkennen tussen het ont wapenen van de contra's en de machtsoverdracht aan Chamorro. Net zo min hebben zij ooit een ver band willen leggen tussen het ont wapenen van de contra's en de hou den van verkiezingen. En tenslotte opnieuw Guatemala, ROME - Met de traditionele olijftak in de hand, leidde de paus gisteren op Palmzondag op het St. Pieters plein in Rome een dienst. Op Palmpasen, de zondag vooraf gaande aan het paasfeest, wordt de intocht van Jezus in Jeruza lem herdacht, waarbij mensen takken van de bomen trokken en voor hem op de weg legden. (foto EPA) DEN HAAG (ANP) - De West- europese. Midden- en Zuidameri- kaanse ministers van buitenlandse zaken die vandaag en morgen in Dublin de problemen bespreken van Midden-Amerika zijn niet eer der zo optimistisch geweest over de kansen op een vreedzame oplos sing. Er is "reden tot hoop" dat de conflicten in Nicaragua en El Sal vador tot het verleden zullen gaan behoren, zo wordt in diplomatieke kringen in Den Haag vernomen. In Den Haag wordt er op gewezen dat het wegvallen van de tegenstel lingen tussen Oost en West van in vloed wordt op de conflicten in Mid den-Amerika. De Verenigde Staten en de Sovjetunie wisselen nu van gedachten over regionale conflic ten. Bovendien zijn de landen van het voormalige Oostblok niet (meer) in staat of bereid tot groot scheepse economische of militaire hulp aan Nicaragua. Ook geldt dat de Verenigde Naties zich de laatste acht maanden steeds intensiever met de gebeurtenissen in Midden- Amerika zijn gaan bemoeien. Overleg Het overleg tussen de twaalf EG-mi- nisters, hun collega's van Costa Ri ca, Nicaragua, Honduras, Guatema la, en El Salvador, en de Contadora- landen Mexico, Colombia, Vene zuela en Panama is een jaarlijks te rugkerende aangelegenheid. Het overleg kwam vijf jaar geleden op gang, toen de EG- en Contadora- landen, gesteund door Brazilië, Ar gentinië, Uruguay en Peru, zich steeds meer zorgen gingen maken over de Oost-West-dimensie van de Middenamerikaanse conflicten, die in eerste instantie werden en wor den veroorzaakt door grote sociale tegenstellingen. In Dublin zullen de Westeuropese ministers hun Middenamerikaanse collega's vooral aanmoedigen de beloften na te komen die zij elkaar eerder hebben gedaan. Er is immers op dit moment sprake van een gun stig politieke klimaat. Ze zullen ook hun zorg uitdrukken over 'pro- bleemgeval' Guatemala waar de schendingen van de mensenrech ten verdwijningen, moorden op politieke tegenstanders van de i.ip* Contra's zongen op 13 oktober vorig jaar het nationale volkslied van Ni caragua. bij een bezoek van een delegatie van de Verenigde Naties en de Or ganisatie van de Amerikaanse Staten. De delegatie kwam de demobilisatie van de contra's en hun vredige terugkeer naar Nicaragua bespreken. De vraag is ook nu of de contra's daar toe bereid zijn. (archieffoto AP) waar de toenemende verslechtering liefst meteen zou willen uitroeien, van de mensenrechtensituatie grote heeft president Cerezo ingestemd zorgen oplevert. Maar er is een licht- met overleg. Dat is onlangs in de puntje: ondanks verzet van het le- Noorse hoofdstad Oslo op gang ger, dat de guerrillastrijders het gekomen. Een van de slachtoffers wordt weggedragen van de in brand geraakte veerboot. Vermoedelijk na brandstichting zijn ongeveer 150 mensen omgekomen. (foto EPA) me rook. Hij sloeg meteen de ruit van een brandmelder in: "Er ge beurde niets". Leo Odland ging terug naar zijn hut, dichtte snel de kieren van de deur af met natte handdoeken om de rook buiten te houden, zodat hij en zijn vriendin zich konden aan kleden om vervolgens hun kind in een nat laken te pakken. Daarop do ken ze de rook in. Alles achterla tend, waaronder de trouwkleren en de gouden huwelijksring die ze in Frederikshaven zouden gebruiken. "Het was een chaos", zegt Od land, "niemand van de bemanning wist wat zijn taak was. We gingen in de reddingsboten, maar niemand hielp ons om op het water te komen. Eindelijk op zee deed de motor het niet. We hebben geroeid, totdat dat Russische schip ons oppikte". De 97 bemanningsleden, die on der leiding van de Deense kapitein Hugo Larsen stonden, waren nog maar veertien dagen aan boord. Ze kwamen uit Portugal, Spanje en de Filipijnen en spraken geen woord Noors of Deens, de taal van de meeste passagiers. Ze konden vol gens de overlevenden geen aanwij zingen geven. "Ze deden helemaal niets". DaNo Ferries, de rederij die de 'Scandinavian Star' in de vaart heeft, zou het ook niet nodig heb ben gevonden om de bemanning te i 'Dikke rookwolken stijgen op van de Scandanavian Star. trainen 'omdat het allemaal zeelui zijn'. Het zal zeker uitgezocht worden, maar het kan Odland er niet van weerhouden donderdag te trouwen. note Brenda Kold is minder in een juichstemming. "Zolang ik leef zal medit altijd bijblijven", zegt ze zacht, "zonder mijn wekker was ik nooit wakker geworden. Ik heb het

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2