Rabo laat bedrijven dokken bij betaling AUeen kleine computerfreak en slokop overleven Lubbers verwacht lichte verhoging graanprijzen NS kan omgevallen boom wel maar staking niet aan \\f\ VISSER LIlI Belettering Misschien geen acties in zuivel MultiRent ZATERDAG 7 APRIL 1990 ECONOMIE PAGINA 5 UTRECHT (ANP) De Rabo-bank gaat bedrijven laten betalen voor het laten verrichten van betalingen. De bank hoopt daarmee het verlies van 100 tot 150 miljoen gulden per jaar bij de zakelijke transacties zoveel mogelijk op te vangen. Dit maakte de Rabobank giste ren bekend tijdens een toelichting voor de introductie van een nieuw tarievenstelsel. Bij het oude systeem moesten be- verliesgevende handeling dezelfde ken de Utrechtse bankiers ook de drijven bij het versturen van bij- kosten maken, voorbeeld een acceptgirokaart of De kosten zijn voor het ontvangen van een betaalche- plosief gestegen door een groei que een provisie betalen die afhan- het aantal rekeninghouders (nu on- kelijk was van de hoogte van het te geveer 500.000) en de toeneming boeken bedrag. In de nieuwe bere- van het gebruik van de rekeningen, kening wil de bank een tarief per ac- Het aantal transacties bedroeg vo- ceptgiro of cheque invoeren. rig jaar 750 miljoen eenheden. Dit rentetarieven omhoog voor de reke- de Rabo 'ex- ning-cóurant. Burghouts verzekert dat deze rente de tarieven van de geldmarkt zullen volgen. Bang voor een doorberekening van de tarieven aan de consument is Rabo-topman Burghouts niet. "On zakelijke rekeninghouders zullen Voor een transactie van 100.000 jaar, zo verwacht de top, stijgt het niet zwaarder belast worden. De gulden trok de Rabo er een bepaald percentage vanaf om de kosten te dekken. Voor een kleine overschrij ving van bijvoorbeeld 100 werd een gelijk percentage gehanteerd, maar moest de bank voor deze sterker DEN HAAG (GPD) Premier Lub- commissie van goede diensten on- bers verwacht de graanprijzen licht der leiding van oud-minister De Ko- worden verhoogd door de Europese ning gepraat, maar is er nog niet uit. Landbouwraad. Een prijsherstel Belangrijk discussiepunt vormen van 9 procent zoals onlangs is voor- - voorstellen van de commissie om gesteld door de drie 'wijze mannen' ook op nationaal niveau maatrege- is een niet haalbare kaart, aldus mi nister-president Lubbers gisteren na afloop van de ministerraad over de akkerbouwproblematiek. "Er komt een compromis uit", voorspelde Lubbers die verwacht dat volgende week donderdag een beslissing valt. Lubbers zei gisteren niet te verwachten dat de akker bouwproblematiek later dit jaar op de Europese top van regeringslei ders in Dublin, ai kosten voor hun betalingsverkeer de gaan eerder omlaag. Dit pakket van hoofddirectie, moet deze aanpas- maatregelen leidt eerder tot lasten- sing worden gezien in een totaal verlichting voor het Nederlandse bedrijfsleven". Wel voorziet het di rectielid dat steeds meer onderne mers bij de consumenten aandrin gen om over te gaan op automati sche incasso. De grote gebruikers van acceptgi rokaarten en automatische incas so's zijn echter geïrriteerd geraakt over de handelswijze van de ban ken. Dit gebruikersplatform, waar in grote gebruikers als ziekenfond sen, uitgevers, kranten en ANWB zijn verenigd, is verontrust over de aankondiging van Rabo en NMB- /Postbank, kosten hiervoor in reke ning te gaan brengen. De grote gebruikers zeggen niet van plan te zijn de tarievenn te ac cepteren. Het platform wijst er nog eens op dat uiteindelijk de consu- betere financiële ment de dupe zal worden. Op 20 maart heeft het platform de Neder landse Vereniging van Banken ver zocht om een constructief gesprek over de tarifering van het betalings verkeer. len de akkerbouw te Het gaat hier steunregelingen voor boeren plannen tot herstructurering overschakeling op andere gewas- Met de uitvoering van die advie zen is al gauw een bedrag van mini- maa* miljoen gemoeid. Het kabi- de 'ordezaTko- net neemt hierover volgende week UTRECHT (GPD) - De Neder landse Spoorwegen kunnen als de FSV-leden maandag het trein verkeer in het hele land lamleg- gen om hun looneisen kracht by te zetten, niets anders doen dan de reizigers zo goed mogelijk van informatie voorzien. Het bedrijf heeft voor iedere kilometer rails in Nederland een draaiboek klaarliggen voor het geval er iets misgaat. Maaskant, hoofd service en verkoop reizigersvervoer: "Als er ergens een boom over de rails valt, weten we precies wat we moeten doen en hoe lang dat duurt. Met acties is dat echter vol komen onduidelijk. We weten niet precies hoe die acties eruit zien, waar en wanneer ze worden gevoerd en hoelang ze duren". "Natuurlijk worden die toch al naar het station zijn ge komen, ook daar op de hoogte ge houden. Dat gebeurt via de om roepsystemen op de stations en eventueel in de treinen. Verder zetten we meer personeel in dat reizigers persoonlijk van infor matie kan voorzien", aldus Maas kant. De NS komen hiermee tege moet aan de bezwaren van Rover, de vereniging van reizigers van het openbaar vervoer. De organi satie waarschuwde ervoor dat "het niet zo mag gaan als bij de storm in januari, toen op Tele tekst alleen de uitgevallen lijnen werden vermeld. We eisen dat de reizigers op de stations goed wor den geïnformeerd over de alter natieve diensten". De NS zijn nog an het onder zoeken of het mogelijk is of zij bussen kunnen laten rijden. "De kans is echter groot dat dit 'be smet werk' is en we willen niet dat de acties daardoor grimmiger worden", zeg Maaskant. "We den ken er echter wel over om indivi duele reizigers die ontzettend in de problemen komen, zoals men sen die naar het ziekenhuis moe ten, bij voorbeeld met een taxi te vervoeren". De Vervoersbond FNV zegt dat er van het aannemen van besmet werk vanzelfsprekend geen spra ke kan zijn. "Ook al zijn we het niet eens met de FSV, voor het recht van de FSV-ers op collectie ve actie horen FN V-leden pal te staan", aldus de FNV. De bestu ren van FNV en FSV overleggen nog over de vraag wat wel en wat niet tot besmet ,werk moet wor den gerekend. Ook de Vervoersbond CNV neemt geen werk over dat door de acties blijft liggen. "Dit, hoewel ook wij de acties niet ondersteu nen". aldus Jaap van der Kamp van het CNV. "Wij hechten eraan onze verontschuldigingen over te brengen aan de reizigers, die hin der ondervinden van de acties. Maandag zal een trieste dag zijn voor het Nederlandse volk. Dat geldt met name ook voor alle NS- De busmaatschappij West Ne derland voert geen besmet werk uit. Woordvoerder Oudmayer: "Dat betekent echter niet dat we geen treinreizigers gaan vervoe ren. Je kan niet aan iemands ge zicht zien of hij gewoonlijk met de trein of met de bus reist. Ons normale werk gaat gewoon door. Verder hebben we altijd zeven chauffeurs in reserve. Of we die inzetten, weten we nog niet, om dat we nu ook nog niet weten hoe veel mensen met de bus willen gaan en waar vandaan die moeten worden vervoerd". Dc Spoorwegen houden het pu bliek maandag vanaf 04.00 uur op dc hoogte van dc gevolgen van dc ac ties. Dc telefonische informatie dienst wordt uitgebreid van twintig tot veertig lijnen en is bereikbaar onder nummer 06-8991121 (veertig cent per minuut). Verder wordt er vanaf 08.30 uur informatie via teletekst. besluiten. De discussie in het kabi- net valt niet mee, omdat extra geld Dit omdat het twee jaar geleden voor de akkerbouw haaks staat op afgesproken stabilisatoren-mecha- 'de deze week verschenen kader- nisme (een automatische graan- brief v^n minister Kok van financi- prijsdaling met drie procent, bij ën. Die kondigde extra bezuinigin- overschrijding van het produktie- gen aan in verband met te verwach- plafond van 160 miljoen ton) vol- ten financiële tegenvallers. gens Lubbers dit jaar niet ter dis- cussie staat. "Formeel gaat de prijs daling door, maar materieel komen er compenserende maatregelen. Dat wordt een kwestie van prak tisch maatwerk". De ministerraad heeft gisteren langdurig over het advies van de hogewoerd 131 tel. 123747 leiden REKLAMEBQRDEN/IETTERS/AUTOREKIAME ABN/Amro De fusie tussen de ABN Bank zal waarschijnlijk 5. beidsplaatsen kosten en leiden tot de sluiting van tachtig tot honderd kantoren. Dit heeft directeur Post van het Instituut voor Beleggings strategie gisteren in Brandpunt EG koel over handelsakkoord VS en Japan BRUSSEL (GPD/AP) - Europees commissaris voor internationale aangelegenheden Andriessen is bij zonder tevreden over het Japanse voornemen de wetgeving om de binnenlandse markt snel te liberali seren. Het voorlopige handelsak koord tussen de VS en Japan, waar in dat is vastgelegd, bevoordeelt echter vooral de Amerikaanse be drijven, zei de Europese Commissie gisteren. Volgens het akkoord, dat donder de Amro ^ag getekend werd, zal Japan maat- dustrie worden afgeblazen. De vak- ook daar overeenstemming met de bonden en de werkgevers i vel gaan vandaag nog een keer over leg plegen werkgevers te krijgen". Staking NS mers van de Spoorwegen op de trei nen weten normaal gesproken al ge ruime tijd van tevoren op welke dag zy welke treinen moeten rijden. In Het cao-conflict in de zuivelin- Als de Nederlandse Spoorwegen de normale dienstregeling is dan dustrie (waar van de 20.000 werkne- besluiten voor maandag - de sta- ook gemakkelijk na te gaan welke mers er 12.000 zijn georganiseerd) kingsdag bij het spoor - een nood- treinen van de - stakende - leden spitst zich toe op de werkgelegen- dienstregeling in te stellen, zal de van de spoorwegvakbond FSV zijn het licht Vervoersbond FNV al het werk op en welke niet. de treinen besmet verklaren. Vol- Afgewezen CRO "°tl A bij eetl nood' De bouwbonden van FNV en CNV i nood- 'Na zessen toeslag voor personeel' AMSTERDAM (GPD) - De Dienstenbond CNV wil dat winkelpersoneel de heid. De bonden willen van reorganisaties en fusies het tal flexibele arbeidskrachten (3500 gens de vakbond mensen ofwel 20 procent van het to tale personeelsbestand) met 20 pro cent per jaar terugdringen. De werkgevers willen niet verder gaan dan 15 procent in twee jaar. De vut- leeftijd kan omlaag naar 59 jaar, maar de werkgevers zijn niet bereid om werknemers met veertig dienst jaren vervroegd te laten uittreden. Vanmiddag vergaderen de werk gevers over een voorstel van de noordelijke zuiveldirecteuren om toch maar tegemoet te komen aan en en zware vrachtwagens Fiat vuulï>lc' wi« iww van ue c - roostervrye dagen niet op te Fiat en Ford in één vrachtauto TURIJN (Rtr/DPA) - Het Italiaan se autoconcern Fiat is besprekin gen begonnen met de Amerikaanse branchegenoot Ford over samen werking op het gebied van tractor- wijzen het voorstel van de bouw werkgevers af om in de cao voor het uitvoerend, technisch en admini stratief personeel in de bouw (uta, 50.000 werknemers) twee rooster- vrije dagen in te leveren voor een la gere vut-premie. Het voorstel van de werkgevers druist in tegen het werkgelegenheidsbeleid van de bonden. Tot woede van de bonden kwamen de werkgevers ook met het voorstel om twee van de achttien i toeslag krijgt als het na 18 uur moet werken. De bond opnemen in de cao's voor de detailhandel, dat de winkels later dan tot 18 ril een bepaling flexibele arbeidskrachten tot de vakbonden het aantal heeft gisteren laten weten dat het overleg over de tractoren kan leiden te beperken. Mocht dat tot overeenkomst, overleg geen resultaat opleveren regelen nemen om bepaalde secto ren van de economie te openen voor buitenlandse bedrijven. Ameri- georganiseerd met partijen die w o kaanse en Japanse functionarissen gesloten compromis over de wijziging van de Winkelsluitingswet. In het uit het noorden. CNV'er Bart Brug- nenwagens vallen buiten de bespre- hebben benadrukt dat het akkoord obiaicgic 61iJlctcll 1£t ultulupuill vct. geldt voor alle handelspartners van klaard. Het instituut komt tot deze JaPan- conclusies door bestudering Dit bleek na afloop van het mislukte overleg dat deze bond gisteren had dan willen de vakbonden nog betrokken bij het enige tijd geleden gesprek hebben met de werkgevers samenwerking mogelijk is. Perso- i compromis over ae wijziging van de Winkelsluitingswet. In het uit het noorden. CNV'er Bart Brug- nenwagens vallen buiten de bi overleg waren de werkgevers- en de consumentenorganisaties vertegen- geman: "Als wij elkaar dan kunnen kingen. Ford en Fiat werken woordigd. Aanstaande maandag begint de vakbond FNV een actie tegen vinden, zou het wel eens kunnen gens al samen in de vrachtwagen- de verlenging van de sluitingstijd. zijn dat wij de acties opschorten en sector. i het Monetaire unie De Duitse Bondskanselier Helmut Kohl wil dat er in de komende vier weken besluiten vallen over de mo netaire unie tussen de twee Duits- landen. Afgelopen donderdag liet de Westduitse regering weten half april over de kwestie te willen gaan LEIDEN/AMSTERDAM onderhandelingen met de DDR, Leidse Infotheek legt zich toe op automatisering Ideinere bedrijven Wie drijven vervangen de 'ouderwetse' matris-printer door een glanzende 'tweede-hands' hoort denkt schien aan een als occasion aange- laser-printer, duide auto of een twee-zitsbank die Bij het hoofdkantoor van het a advertentie op een prikbord tomatiseringsbedrijf Infotheek den) aan buitenlandse hulp, been te helpen. Vooral aan medi- sche artikelen, levensmiddelen, kle- dOOf ding en veevoeder is dringend be- Karg| Berkhout Helikopter fusie Het Westduitse vliegtuigbouw- en bewapeningsconcérn Messer- schmitt-Boelkow-Blohm (MBB) en de Franse vliegtuigbouwer Aero spatiale willen eind van dit jaar hun helicopteractiviteiten bundelen, zo heeft Francois Thomazeau, finan cieel directeur bij Aerospatiale, gis teren bekendgemaakt. Daardoor ontstaat een concern dat eenderde van de wereldmarkt voor helicop ters in handen heeft. Ziekenfondsen Drie ziekenfondsen hebben giste ren aangekondigd dat ze per 1 janu ari 1991 een fusie willen aangaan. Het zijn ANOZ (met kantoren in Utrecht, Apeldoorn, Leerdam, Leeuwarden, Nijkerk en Zutphen), het ziekenfonds Apeldoorn en Om streken en het ziekenfonds Het Gpoi en Omstreken in Huizen. De nieuwe organisatie zal 630.000 ver zekerden tellen, van wie er 90.000 particulier zijn verzekerd bij de aan de ziekenfondsen gelieerde verze keraars VGNN en Zilveren Kruis. Winst Aegon Voor het verzekeringsconcern Aegon zijn de uitkomsten over 1989 'zeer fraai'. De nettowinst steeg van 389 miljoen gulden tot 491 miljoen gulden. Dat heeft Aegon gisteren bekendgemaakt. Hobbyisten willen computer en kopen e ADVERTENTIE Roemenië mn1ardndollar8(3 tot ^miHard'fiuf wordt aanSeboden- 'ke computer. Leiden, dat" nu flink wordt uïtge- a=„, h„i„ i„™„ albjd het symbool van vooruitgang breid, trekt binnenkort dochter-on- met een imago van jeugdige derneming Restart (omzet 1 miljoen 1989) in, die zich uitslui tend bezighoudt met de verkoop tweede-handssystemen. "Wij zien dat steeds meer bedrijven hun bestaande computersysteem ver vangen door een 'zwaarder' sys- teem en voorzien voor de komende jaren dan ook een groei op de ver- snellere vangingsmarkt", zei topman W. van be- Leenen gisteren bij de toelichting op de florissante jaarcijfers (winst groeide met 84 procent tot 12,7 mil joen gulden). Directeur Doornbos voegde daar aan toe: "Voorlopig is het nog zo dat er bij bedrijven wel vraag is naar een inruil-systeem, alleen het aan bod is nog heel klein. De grotere be drijven die bijvoorbeeld overgaan op geavanceerde computers met een OS/2 besturing, schuiven het oude systeem door naar afdelingen die nog moeten beginnen met auto matiseren. Maar als de computers ooit massaal de deur uit gaan en dat verwachten we dan staan we klaar". Gekreukt De computer met de gekreukte ge bruiksaanwijzing markeert een nieuwe fase op de automatiserings- markt die nog altijd heel snel veran dert en gestaag doorgroeit met programma ontwikkeld voor de ex porteurs van bloembollen en voor de groentensector en het transport. waardoor de vut-premie voor werk nemers met 0,8 procent omlaag zou kunnen. Zo'n tweehonderd kaderleden van de Industriebond FNV bij het chemieconcern Akzo Nederland hebben het bod van de directie voor een nieuwe cao verworpen. Er kan pas sprake zijn van een principe-ak koord als Akzo een kortere looptijd en meer loonsverhoging biedt. Als Akzo het laatste bod niet wijzigt, ris keert het concern acties. Dit heeft bestuurder A. Voerman van de In dustriebond FNV gisteren meege deeld. Ziekenhuizen De werkgevers in de gezondheids zorg hebben onvoldoende oog voor hun verantwoordelijkheid met be trekking tot de cao-onderhandelin gen. Dit zei gisteren voorzitter Cees Vrins van de FNV-bond AbvaKabo bij de opening van een nieuw bondskantoor. Maar de vakbewe ging zal hen wel op die verantwoor- United Airlines in handen van eigen personeel procent per jaar. Bij grotere be- ters hun intrede hebben gedaan. drijven worden de computers uit- Het Leidse •bedrijf neemt het oplevert". sluitend nog verfijnd, bijvoorbeeld daarbij dan vooral de grotere bedrij- Infotheek werkt dan ook door de Apple-dealer Magister, zijn rekening en laat de menwerking met branche-organisa- VONDELIAAN 8ft. 2332 AH LEIDEN. Auto- en Motorverhuur BEL 071-3100 01 sinds vorig jaar eigendom van Info- echte kleintjes aan de specialisten, ties aan grote pakketten die theek. Infotheek zelf, dat zich uit- Directeur Doornbos: "Bij mij op de heleboel bedrijven tegelijk wordt sluitend bezighoudt met herin tennisclub loopt een vent, die zetten van computers bij bedrijven gek is van zijn eigen computers dat met de Bovag gedeelte van de markt dat hij de andere leden aansteekt. Als tomatisering aanboden. Zo loopt er een project de ANWB garages. Een jaarlijks met 20 tot 30 procent groeit de anderen bij hem een systeem ko- der voorbeeld is Automatiserings Centrum Rijnland gaat zich dan ook meer toeleggen pen, weten ze er vaak geen raad op het midden- en kleinbedrijf, en dan zit hij tot diep in de nacht te (omzet 1,5 miljoen), dat^ vorig jaar waar nog maar heel weinig compu- helpen. Als je dat omrekent werd overgenomen. ACR heeft Appels De belangrijkste stap op de markt d'eïijkhêïd aanspreken als de ónder van het midden- en kleinbedrijf handelingen niet tot resultaat lei- heeft Infotheek echter vorig jaar ge- den. Dat betekent dan acties in de zet met de overname van Mi- instellingen, gericht op de werkge- croland, dat de spil moet gaan wor- vers. den van nog te beginnen franch ise- activiteiten. Tegen het einde 1991 moeten 50 zelfstandige dealers onder de vlag van Microland hun omzet vergroten van 2 miljoen gul den tot 10 miljoen gulden per jaar. Doornbos: "Franchising biedt ons de mogelijkheid om als groot be drijf via betrekkelijk kleine dealers toch dicht bij de kleinere onderne mers te komen". Daarnaast neemt de notoire slok- CHICAGO (Rtr) - De luchtvaart- op Infotheek weer een groot aantal maatschappij United Airlines komt bedrijven over. Het bedrijf, dat af- in handen van het eigen personeel, gelopen jaar de omzet zag stijgen Eigenaar UAL Corporation is in van 146,7 miljoen gulden naar 270,5 principe akkoord gegaan met het miljoen gulden, verwacht mede bod van 4,4 miljard dollar (8,5 mil- daardoor komend jaar de omzet ver- jard gulden). Het afketsen van het der te vergroten tot in ieder geval overname-bod vorig jaar oktober 350 miljoen gulden. Volgens direc- leidde toen tot de 'mini-crash' aan teur Van Leenen is de toekomst aan de beurs van New York. de zeer gespecialiseerde kleine be- Personeelsleden van United Air- drijven de man op de tennisclub lines hebben laten weten dat zij - en de grote. De middelgrote met voor hun bod op UAL Corporation een omzet van ongeveer 3 miljoen geen deelnemers van buiten nodig gulden per jaar redden het niet en hebben. De werknemers willen de kunnen dan ook als rijpe appels in transactie uit eigen zak financieren, de mand ploffen van Infotheek. Daartoe willen zij onder meer een Omdat de markt steeds verfijnder deel van hun salaris inleveren, zo en gespecialiseerder wordt, zijn er hebben vertegenwoordigers van arc e 0 steeds meer mensen nodig die de het personeel gisteren verklaard. klant wegwys maken op zijn eigen Daarbij zal de meest verdienende kosten dan computer en andere service verle- ook het meest inleveren. nen. De dienstverlening wordt in Als het bod slaagt de benodig- vergelijking met de veredelde re- de bankfinanciering is nog niet kenmachine steeds belangrijker, rond dan wordt UAL de grootste De afdeling opleidingen en trainin- onderneming in de Verenigde Sta gen van Infotheek groeide daardoor ten die in handen is van het eigen met 152 procent tot 4,8 miljoen gul- personeel. United Airlines is de op den. "Die omzet is op de totale om- een na grootste luchtvaartmaat- zet nog niet veel", gaf Van Leenen schappij van de VS. toe, "maar we verwachten dat het In september vorig jaar werd er Rijnsburg heel veel meer wordt. Het is steeds ook al een bod gedaan op UAL. Dat minder handel en meer dienstverle- bod, van 6,8 miljard dollar, was af- ning". komstig van Airline Aquisition.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5