web om de Bende van Nijvel Beschuldigende vingers wijzen steeds duidelijker naar gezagsdragers ZATERDAG 7 APRIL 1990 BITOT PAGINA 35 Tot 17 september 1983 was Nijvel niet meer dan een rustige provincieplaats in Belgisch Brabant. Dat veranderde op slag na een drievoudige moord bij een supermarkt. De daders kregen de bijnaam 'Bende van Nijvel' en werden sindsdien in verband gebracht met een serie huiveringwekkende moorden en overvallen op supermarkten. De balans: 28 doden. Al op het hoogtepunt van de terreur werden verbanden gelegd tussen de Bende, extreem-rechts, justitie, politie en politici. Na jaren van moeizaam onderzoek wijzen steeds meer feiten in die richting. De Vlaamse journalist Hugo Gijsels schreef er het boek 'De Bende en Co' over. Destabilisering in België: "Als buitenstaander vraag je je af hoe het in godsnaam mogelijk is". Najaren van trage vorderingen lijkt het onderzoek naar de gevreesde Bende van Nijvel nu in een stroom versnelling te zijn gekomen. Steeds duidelijker wijzen beschuldigende vingers naar een groep politici, rechters en politiemensen. Een deel van de Belgische pers deed de afge lopen weken de ene onthulling na de andere, vastgelopen onderzoe ken worden heropend, en een dezer dagen wordt bovendien het rapport verwacht van de parlementaire 'Bende-commissie' die het terroris me en 'groot-banditisme' in België heeft onderzocht. Veel recent 'nieuws' in de Nijvel- affaire komt van Hugo Gijsels (39). In het weekblad Humo onthulde hij onlangs dat recente, geheime docu menten bewijzen dat Paul Vanden- Boeynants, oud-premier en ex-mi nister van defensie, en twee leden van het koninklijk huis betrokken waren bij de affaire Pinon, ge noemd naar de man die destijds de justitie wees op het bestaan van seks- en drugsorgieën die ook wel de rose balletten werden genoemd. In deze zaak volgens Gijsels vrij wel zeker de sleutel tot het hele Bende-verhaal spelen minderja rigen, prostituees, drugs en chanta ge een hoofdrol. Gijsels' boek over de affaire lag op het moment van deze 'onthul ling' net een maand in de winkels. Vanaf het moment van verschijning prijkt het op de eerste plaats van de Belgische boeken top-tien. De eer ste druk is al uitverkocht, een twee de. aangevulde druk ligt op de pers en is over een week in de winkels te koop. Samenhang Al jaren geleden vond Gijsels een verband tussen extreem-rechts en de Bende. Hij ontdekte langzaam een samenhangend geheel van drugshandel, extreem-rechtse poli tiemensen, moord-eskaders, ver dwenen dossiers, corruptie, geën sceneerde zelfmoorden, chantage, en plannen voor een staatsgreep. Alles wijst volgens Gijsels op een poging tot ontwrichting van de Bel gische staat, waardoor een extreem rechtse machtsovername mogelijk moest worden. Enkele getuigen hebben dat onder ede verklaard voor de comissie. De naam Vanden- Boevnants duikt in een groot deel van de dossiers op. Jarenlang heeft de Belgische jus titie deze 'politieke piste' links laten liggen. De Bende zou uit 'gewone' misdadigers bestaan. Door de aan houdende onthullingen en door het werk van de commissie lijkt er nu toch nog onderzoek te komen naar bepaalde dossiers. Gijsels' recente stuk over de rose balletten leidde vorige week al tot de voorlopige schorsing van commissaris Jean- Paul Peelos en hoofdcommissaris Georges Reyniers van de Brusselse Gerechtelijke Politie (GP). "Mijn informatie kwam uit een onderzoek van Peelos naar de affai re Pinon". zegt Gijsels. "Getuigen verklaren daarin onder ede dat de prinsen Albert en Alexander, Van- denBoeynants en andere prominen ten tien jaar geleden aanwezig wa ren op seks- en drugsorgiën. Van die bijeenkomsten zouden video banden bestaan. Die beelden heb ben geleid tot chantage en de moord op vier betrokkenen, moorden die onomstotelijk zijn gepleegd door de Bende". "Na mijn publicatie werd Peelos door Reyniers voor gek verklaard, waarop Peelos een proces tegen hem begon. Die rel heeft de GP in twee kampen verdeeld, met als re sultaat dat bijna iedereen is gaan November 1985de laatste en meest bloedige aanslag van de Bende van Nijvel In een supermarkt in Aalst vielen acht doden. Inzet: de Vlaamse journalist Hugo Gijsels: "Het is opvallend hoe veel veront waardigde mensen binnen de Rijkswacht, de GP en justitie sinds de ge tuigenis van VandenBoeynants contact zoeken". hij zijn eigen gat inderdaad dicht". Jongensboek De stroom nieuwe onthullingen zal nog wel even aanhouden, denkt Gij sels: "Het is opvallend hoe veel ver ontwaardigde mensen binnen de Rijkswacht, de GP en justitie sinds de getuigenis van VandenBoey nants contact zoeken. Die 'zomaar' op een zondag in het bos gaan wan delen of in een achterzaaltje van een Chinees restaurant bruine envelop pen onder de tafel doorgeven; het klinkt als een jongensboek, maar je denkt toch niet dat een Rijskwach- ter met mij in een café gaat zitten babbelen?" De geheime stukken onthullen volgens Gijsels ook steeds meer van de context van de nooit opgeloste ontvoering van VandenBoeynants, twee jaar geleden. "Tachtig procent van de Belgen denkt dat hij zichzelf heeft laten 'ontvoeren' omdat moest worden beslist of zijn parlementaire onschendbaarheid werd opgehe ven. Er hing hem namelijk een nieuw proces wegens fiscale fraude en smeergeldzaken boven het hoofd. Hij had al een voorwaardelij ke, zware celstraf staan die hij bij een tweede veroordeling ook zou moeten uitzitten. Het parlement bleek een ontvoerde man zijn on schendbaarheid echter niet te wil len ontnemen. Kort daarna dook VandenBoeynants weer op". "Er is in die fraudezaak vervol gens geen nieuw onderzoek en geen nieuw proces gekomen. Dat had nóg een reden. De belangrijkste ge tuige tegen Vanden Boeynants zou een crimineel zijn. Uit nieuwe stuk ken blijkt nu dat rond die man, ja renlang de rechterhand van wapen fabrikant Roger Boas, door enkele privé-detectives een crimineel web is geweven. Daarbij was ook Reyniers betrokken". "De opdrachtgever van die detec tives was Boas, die tien jaar geleden een contract van VandenBoeynants wilde voor de levering van pantser wagens aan het leger, een order van ongeveer 1,5 miljard gulden. Vol gens de getuige heeft Boas aan Van denBoeynants veertig miljoen gul den smeergeld betaald. Verder ver telt hij dat een aantal prostituées uit de rose balletten op de loonlijst van Boas stonden of nog staan. Deze ge tuige moet ook veel weten van de af faire Pinon". Smerig Volgens Gijsels konden de Bende dossiers zo lang blijven liggen door het Belgische systeem van 'politie ke benoemingen'. Het belang van de partijkaart zou er ook oorzaak van zijn dat bijna de hele pers zich lang afzijdig heeft gehouden. "In de dossiers komen mensen van alle partijen voor, maar vooral de rol van een aantal politiek benoemde, franstalige Rijkswacht-generaals en magistraten is zeer verdacht, soms zelfs smerig", zegt Gijsels. "Je denkt toch niet dat bijvoor beeld een Waalse socialist voor de commissie zijn Waalse socialisti sche magistratenvriendjes afvalt? Dat gaat voor alle partijen op. Met z'n allen hebben ze ook afgesproken VandenBoeynants met rust te laten. Als ze hem pakken, zijn ze zelf de pi neut. Zo werkt dat". Verontwaar digd: "Als buitenstaander vraag je je af hoe het in godsnaam mogelijk "VandenBoeynants kan alle par tijen te grazen nemen als hij praat. De commissieleden hebben daarom zes uur ofwel gezwegen, ofwel Van denBoeynants in bescherming ge nomen. Alleen Hugo Coveliers van de Volksunie deed niet mee. Na de derde kritische vraag werd hij door de voorzitter naar achteren ge stuurd, als in een kleuterklasje. Ik heb stomverbaasd toegekeken". "Ook de pers is politiek gebon den. In Vlaanderen zijn alleen Hu mo en De Morgen niet schatplichtig aan een partij. Het grootste deel van de pers doet aan zelfcensuur als het de 'eigen partij' betreft. Een voor beeld. Twee jaar geleden schreef ik voor het eerst voorzichtig over de rose balletten. Ik werd toen aange sproken door iemand van de chris ten-democratische Gazet van Ant werpen die het dossier al jaren had. Hij mocht het alleen niet publiceren van zijn hoofdredacteur". Ontward Gijsels verwacht dat justitie binnen niet al te lange tijd serieus, en met alle informatie in handen, aan de de finitieve ontwarring van de knoop kan beginnen. "Het Delta-team in Dendermonde, dat de Bende-aan slagen onderzoekt, is al begonnen. Zij vragen ook dossiers op die strikt juridisch niets met de Bende te ma ken hebben zoals dat over de af faire Pinon en proberen de ver banden tussen al die zaken te vin den". "Op het hoogste niveau beseft men nu dat die 'jongens in dat dorp' ver komen, maar de Brusselse fran cofone magistratuur kijkt nog neer op die 'Vlaamse boertjes'. Ik ben geen flamingant, maar als er één kring is waar dat soort sentimenten nog leven, dan is het een bepaald soort Brusselse bourgeoisie die nog in de vorige eeuw leeft. Neem de huiszoeking bij Polspoel. Die is ge daan door twee franstaligen. De zaak was niet doorgegaan als Guy op z'n strepen was gaan staan. Zo wel het bevelschrift als de onder vraging hoort in jouw taal. Dat zijn de stuiptrekkingen van die club". De parlementaire commissie zal niet vertellen wie er achter de Ben de van Nijvel zat, zegt Gijsels. Toch verwacht hij .op wetgevend terrein veel van het eindrapport. "De com missieleden hebben veel ontdekt, maar kunnen er weinig mee. Ze mo gen bijvoorbeeld niets publiceren uit vertrouwelijke stukken, maar bij de Rijkswacht krijgt bij wijze van spreken zelfs een parkeerbon dat stempel al! We moeten daaren tegen blij zijn met wat wel naar bui ten is gekomen, zoals het coup- plan". "Het eindrapport zal daarnaast een voorstel bevatten voor parle mentaire controle op de politie- en inlichtingendiensten. Ik denk dat het ergste achter de rug is op de dag dat een parlementaire commissie alles op wettelijke basis kan onder zoeken, temeer omdat er in het par lement figuren zitten die niet bang zijn om dat te doen. Een aantal za ken wordt reeds heropend en op nieuw onderzocht. Zo ver zijn we al. Ik ben dan ook optimistisch over de toekomst". lekken en de kranten bol staan van de meest waanzinnige verhalen. Een magistraat gaat nu eindelijk uitzoeken hoe het zat met die rose balletten en waar de lekken bij de GP zitten". Belediging Ook een andere zaak zal binnenkort aan het licht komen, denkt Gijsels. VandenBoeynants is een rechts zaak begonnen tegen Frangois Raes, een ontslagen officier van de Rijkswacht die VandenBoeynants vorig jaar voor de parlementaire commissie in verband bracht met vier drugszaken. VandenBoeynants ontkent dat en eist dat Raes de ver klaring intrekt. Raes is op zijn beurt een strafzaak tegen VandenBoey nants begonnen, wegens belediging van een getuige onder ede. Gijsels: "Raes heeft een onder zoeksrechter ingeschakeld die nu moet uitzoeken of Raes inderdaad heeft gezegd wat VandenBoeynants beweert dat hij heeft gezegd. Be langrijker is dat hij ook moet onder zoeken of Raes de waarheid vertel de. Dat betekent een nieuw onder zoek naar de drugsaffaires waarbij VandenBoeynants betrokken zou zijn geweest". "VandenBoeynants heeft na zijn verhoor in februari door de parle mentaire commissie waar hij heeft staan liegen dat hij zwart ziet gemerkt dat een deel van de pers hem op leugens betrapte en daar mee geen genoegen nam. Bij wijze van voorbeeld pakt hij daarom de zwakste van alle getuigen: Raes, die nog steeds voor zijn Rijkswacht pensioentje moet vechten. Begin maar eens een zaak tegen een gewe zen premier, hè". "Raes heeft het gedurfd en ik ben ervan overtuigd dat hij gaat winnen. De burgerlijke zaak van Vanden Boeynants wordt namelijk pas be handeld na de strafzaak van Raes. In juridisch jargon heet het dat de strafzaak 'voorrang van rechts macht' heeft. Ik heb het in een café al heel beeldend horen zeggen. Van denBoeynants heeft nu zijn eigen gat dichtgenaaid". Witte raven Gijsels heeft er vertrouwen in dat de zaak Raes door justitie goed zal wor den behandeld, ondanks alle voor beelden van gerechtelijke corruptie die hij in zijn boek opvoert. "Het zijn witte raven, maar er zijn in Bel- gie ook magistraten die zich nog lie ver laten vermoorden dan dat ze plooien. Zo zitten er in Dendermon de twee jonge wonderboys, Willy Acke en Freddy Troch, die keihard zijn en zich door niets laten tegen houden". "In 1985 kon men onderzoeks rechter Michel Schlicker in Nijvel nog chanteren door zijn kinderen met de dood te bedreigen, toen hij in het diepste geheim een onder zoek naar de extreem-rechtse piste begon. Schlicker stopte definitief nadat zijn baas, procureur Jean De- prêtre, hem ook nog zijn joodse af komst had verweten. Dezelfde De- prètre bleek later weer betrokken bij de affaire Pinon. Schlicker was geen held omdat hij kinderen heeft, maar op kinderloze, ongehuwde magistraten heeft men geen vat". Ook Gijsels wil zich door nie VandenBoeynants: zijn naam duikt in een groot deel van de dossiers op. door Patrick van den Hurk mand bang laten maken. Hij wijst naar zijn boek en zegt: "Dit moet kunnen. Ik vind dit normale journa listiek. Het kan in alle ons omrin gende landen, waarom dan hier niet? Bovendien levert het wat op. Doordat we met een vijftal journa listen baanbrekend werk hebben gedaan, is die onderzoekscommis sie er gekomen. Als gevolg daarvan gaat er nu parlementaire controle komen op alle politie- en inlichtin gendiensten. Dat is het me waard". "Politiemensen, rijkswachters, magistraten en zelfs leden van de staatsveiligheid weten nu de weg naar de pers te vinden als ze met hun onvrede en klachten niet ho gerop kunnen. Die traditie is in heel korte tijd ontstaan. De hele zaak komt dan in de openbaarheid, met als gevolg bijvoorbeeld de schor sing van die GP-officieren. Er ont staat een situatie waarin men moet ingrijpen". "Men vermoedt dat Peelos het lek naar de pers is. Mocht men huiszoe king doen bij journalisten naar wie hij zou hebben gelekt let op, ik zeg zou hebben gelekt dan zullen ze niets vinden. Men heeft al ge zocht bij Guy Polspoel van de BRT. Niets. Hou het er maar op dat wij onze stukken goed verbergen. Ook bij mij en bij Walter de Bock van De Morgen vindt men geen enkel docu ment". Nu of nooit Volgens Gijsels krijgen de betrok kenen het door de aanhoudende lekken zeer zwaar. "Het corrupte milieu zal steeds meer naar buiten brengen over onopgeloste 'zaken. Justitie- en politiemensen die eer der op een zijspoor zijn gezet, gaan nu praten. Het milieu is te groot om het onder controle te kunnen hou den. Er zijn altijd kleine jongens, zoals helers, autodieven en wapen leveranciers die zelf geen bloed aan de handen hebben. Die denken: nu lekken of nooit meer". "VandenBoeynants heeft de com missie vloekend en tierend bezwo ren dat hij niets met extreem-rechts of een staatsgreep te maken heeft. Ik heb nu geheime Rijkswacht-rap porten gevonden uit 1973, het jaar waarin de coup had moeten plaats vinden. Volgens die stukken op gesteld door hoge Rijkswachtoffi- cieren op verzoek van het opperbe vel was het brein achter het plan een groepje verenigingen" rond het extreem-rechtse blad Nouvel Euro pe Magazine, de zogenoemde NEM- clubs". "Nummer één op de lijst van geld schieters achter die clubs was vol gens dit stuk Paul VandenBoey nants. Nummer twee was graaf Ar- nould de Briey, in 1973 een hoge ambtenaar op ontwikkelingszaken, en nummer drie was baron Benoit de Bonvoisin, een goede vriend van VandenBoeynants die vanwege zijn connecties met extreem-rechts 'de zwarte baron' wprdt genoemd". "Tot een paar jaar geleden zou VandenBoeynants om zo'n be schuldiging meteen een proces te-- gen me hebben aangespannen. Nu dreigt hij alleen nog maar. Ik weet hoe dat komt. In Belgie mag je geen documenten van justitie bezitten. Ze staan dan ook niet afgedrukt in het boek. Ik citeer die stukken wel, maar dat kan ook betekenen dat ie mand me ze in het café heeft laten lezen en dat ik alles heb onthou- "Als VandenBoeynants me aan klaagt wegens laster, zal de rechter me echter dwingen die documenten te tonen. Ik riskeer dan een folklo ristische straf van een paar maan den cel. VandenBoeynants daaren tegen riskeert alles, omdat al die do cumenten publiekelijk worden voorgelezen. Ik heb verder de adressenlijst van alle 89 prostituées die bij de rose balletten betrokken waren. Ik dagvaard ze allemaal als VandenBoeynants mij wil pakken op de affaire Pinon. Als hij een open oorlog met de pers ontketent naait

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 35