bittere pil riiiisatie: soms een 'Het blijft toch altijd mensenwerk' ZATERDAG 7 APRIL 1990 EXTRA PAGINA 33 Sterilisatie is in het geslachtsverkeer de hardnekkigste blokkade tegen een ongewenste zwangerschap. Een vorm van anti-conceptie die in de medische wereld geldt als de betrouwbaarste. Niettemin levert zo'n ingreep niet altijd het beoogde effect op. In de Verenigde Staten bedenken medici zich tegenwoordig wel twee keer, voordat ze tot sterilisatie overgaan. Die terughoudendheid laat zich verklaren door de enorme hoeveelheid schadeclaims die in de loop der jaren in Amerika tegen artsen zijn ingediend. Amerikaanse toestanden zijn hier ver te zoeken, hetgeen overigens niet wil zeggen dat in dit land geen ongelukjes gebeuren. Onlangs stond in Arnhem de moeder van een, cru gezegd, ongewenst kind voor de rechter om een Nijmeegs ziekenhuis de gepeperde rekening te presenteren voor een mislukte sterilisatie. Na een slepende procedure zorgde de kantonrechter voor een juridisch novum door de gedupeerde een fors bedrag aan opvoedingskosten toe te kennen. Hoe een bittere pil door de rechter werd verguld. door Gerard van Putten j Geen vorm van anti-conceptie werkt zo j afdoende tegen een ongewenste zwan gerschap als sterilisatie. Het cijfermatige vergelijkingsmateriaal laat wat dat be treft niets aan duidelijkheid te wensen over: een toch betrouwbaar voorbe hoedsmiddel als de pil geeft minder zekerheid dan een operatieve ingreep. Het zijn vooral de oudere jongeren die zich laten helpen. Zodra ouders uit de kleine kinderen zijn, rijpt binnen menig gezin het besluit dat een van de partners zich maar moet laten steriliseren. Ook 1 onder degenen die bewust kinderloos willen blijven is sterilisatie trouwens vrij 1 populair. Dat deze vorm van anti-con ceptie geen ongewenste of schadelijke bijwerkingen oplevert, zal daar ongetwij feld mee te maken hebben. Rond twintig procent van de veertigers en vijftigers is gesteriliseerd in het besef blijvend on vruchtbaar te blijven. Vandaag de dag ondergaan meer mannen dan vrouwen de ingreep, in een verhouding van ruw weg 30.000 tot 20.000 per jaar. Onderbreking Door sterilisatie wordt verhinderd dat na j een coïtus mannelijke zaadcellen kun nen samensmelten met vrouwelijke ei cellen. Zowel vrouwen als mannen kun nen zich laten steriliseren. Bij de man wordt dat bereikt door een onderbreking te maken in de zaadleider, bij de vrouw door de eileider als het ware te dichten. Bij de man wordt, na drie verdovings injecties, een sneetje van ongeveer een centimeter in het scrotum (de zak) vlak onder de penis aangebracht. De zaadlei der wordt vervolgens doorgesneden en het bovenste eindje van de zaadleider daarna dichtgeschoeid. "Het dichtge- schoeide einde wordt omgeklapt. En het andere einde, dat van de teelbal komt, wordt opengelaten. De zogenaamde vasectomie", is de uitleg van Kees van Schie, directielid van de in Leiden geves tigde stichting Medisch Gentrum voor Geboorteregeling. "De wijze van uitvoering van de sterili satie beïnvloedt de kans op het welsla gen van een eventuele hersteloperatie. Vroeger werd er nogal eens het een en ander verwoest. Bij het steriliseren van vrouwen gebeurde het wel eens dat een complete eileider werd weggeschoeid. En het kwam ook voor dat daarbij vonken oversloegen naar andere buikor ganen. Een hersteloperatie is dan dikwijls een kwestie van letterlijk de eindjes aan elkaar knopen". Er staan medici, met betrekking tot vrouwen, twee sterilisatiemethoden ten dienste: de elektrische coagulatie (een stukje eileider dichtbranden) en de me chanische verdichting met behulp van ringen, clips en garen. Voor alle zeker heid wordt bij de stichting Medisch Cen trum voor Geboorteregeling in feite een combinatie van beide methoden ge volgd. "Alleen maar een stukje eileider dichtbranden zou onvoldoende zijn", stelt Van Schie. Elektrische coagulatie kan op drie ma nieren plaats hebben. Er is de hoogfre quente unipolar-methode met een voltage van 220 volt, de hoogfrequente bipolare methode met een voltage van 220 volt, en de laagfrequente thermocoa- gulatie met een voltage van 6. Soldeerbout Bij Van Schie en zijn collega Beekhui zen, die zeker de unipolar-methode niet meer van deze tijd én zelfs gevaarlijk vin den, wordt de thermocoagulator ge bruikt. "Een soort soldeerboutje waar mee een stukje van de eileider wordt dichtgebrand, ter lengte van een halve centimeter. En vervolgens wordt daar een clipje op geplaatst. Als extra zeker heid. Bij een eventuele hersteloperatie is de zaak mooi te herstellen". Sinds kort is ook de Onabloc-methode in zwang, een vinding uit Amerika. Daar bij worden in de eileider siliconen gespo ten. Een nadeel van de Ovabloc-methode is dat 17 procent van de vrouwen me disch niet geschikt is deze behandeling te ondergaan. In de praktijk levert de sterilisatie van de man betrekkelijk weinig problemen op. Het gaat te ver om te spreken van een klaar-terwijl-u-wacht— ingreep, maar wel is het zo dat de gesteriliseerde meteen na de behandeling huiswaarts mag keren. Tegenwoordig mag in princi pe ook de gesteriliseerde vrouw nog de zelfde dag de kliniek verlaten. Dat is ze ker het geval als is gekozen voor de plaat selijke verdovingstechniek, met ge bruikmaking van de thermocoagulator en de laparoscoop, een apparaat met be hulp waarvan de arts via een insnede on der de navel in de buikholte kan kijken. Betrouwbaar Het is de hoge mate van zekerheid, de be trouwbaarheid van de sterilisatie als vorm van anti-conceptie die menige veertiger aanspreekt. Tal van vrouwen hebben er op die leeftijd schoon genoeg van de pil te slikken, het voorbehoeds middel dat met al z'n bijwerkingen op den duur bezwaren oproept. En dat alles nog afgezien van het gegeven dat de graad van betrouwbaarheid van deze vorm van anti-conceptie geheel en al af hangt van een strenge naleving van het voorschrift de pil buiten de menstruatie- periode dagelijks in te nemen. Jaarlijks raken zeven van de duizend pilgebruiksters in verwachting. Binnen eenzelfde tijdspanne leidt sterilisatie bij duizend personen tot minimaal twee en hooguit tot zes ongewenste zwanger schappen. Inderdaad kan aan sterilisatie dus een hoge betrouwbaarheidsgraad worden toegekend. Daartegenover staat het onherroepelijke van de ingreep, in die zin dat een hersteloperatie niet altijd slaagt. "We gaan dan ook niet zo maar tot ste rilisatie over", benadrukt Kees van Schie. "Kinderen nemen of niet is geen vraag voor de gezondheidszorg, dat is een maatschappelijke vraag. Onafhanke lijk van de vaststelling dat artsen daarbij moeten worden betrokken". In een gesprek zal degene die behan deld wil worden aannemelijk moeten maken dat het besluit tot sterilisatie niet in een opwelling is genomen. Niet is in gegeven door de waan van de dag. Van Schie nogmaals: "Voorafgaande aan het gesprek laten wij de mensen hun motieven om zich te laten steriliseren op papier zetten, hun argumenten. Vooral ook de jongeren vormen een risicogroep, al zijn er heel wat die er bewust voor kie zen geen kinderen te nemen. Het meren deel van de jongeren beleeft in overstem ming met hun wensen plezier aan de ste rilisatie. Dat neemt niet weg dat jongeren zich na verloop van tijd kunnen beden ken, toch van gedachten veranderen. De meeste spijtoptanten moeten worden ge zocht in de categorie van mensen die een stuk gelopen relatie achter de rug heb ben. Of van wie de partner is overleden. Daarnaast zijn er veel spijtoptanten on der degenen die zich hebben laten sterili seren in combinatie met een andere be handeling. Een abortus bijvoorbeeld of een keizersnee". Stelregel Bij de stichting Medisch Centrum voor Geboorteregeling wordt vóór alles deze stelregel aangehangen: hoe individueler de mensen hun keuze voor sterilisatie hebben bepaald, des te minder de kans bestaat dat ze er later spijt van krijgen. Van Schie zegt in dat verband altijd be nieuwd te zijn naar het antwoord op de vraag hoe de aanvrager pleegt om te gaan met andere belangrijke beslissingen, of de betrokkene gewend is geregeld terug te komen op eerder ingenomen stand punten. "Voor mij is dat een indicatie, ja. Als ie mand veelvuldig van gedachte veran dert, zou dat ook kunnen met betrekking tot sterilisatie. Wat trouwens voor ons ook van belang is: in hoeverre hangt ie mands beslissing om zich te laten sterili seren af van de partner? Mij lijkt het een slecht argument om je laten steriliseren omdat de partner zegt: ik heb me jaren opgeofferd door de pil te slikken en nu is het jouw beurt. Als een partner erg over heersend is, neem ik degene die zegt zich te willen laten steriliseren graag apart. En dan wordt van onze kant de vraag ge steld of de beslissing om zich te laten ste riliseren ook zou zijn genomen in het ge val er geen relatie had bestaan. Als daar op ontkennend wordt geantwoord, ra den wij sterilisatie ten sterkste af'. Ziekenhuis Mensen die kampen met een gestoorde bloedstolling moeten zich laten sterilise ren in een ziekenhuis, waar de afwezige stollingsfactoren kunnen worden aange vuld. Specifiek toegespitst op vrouwen zijn er nog enkele redenen om af te zien van een chirurgische ingreep, volgens de plaatselijke verdovingstechniek die bij voorbeeld bij het Medisch Centrum voor Geboorteregeling wordt toegepast. "Als er veel vergroeiingen ten gevolge van een buikoperatie zijn, bijvoorbeeld", zegt Van Schie. Een buikvliesontsteking is evenzeer een reden om deze methode van sterilisatie niet toe te passen. Een zelfde gedragslijn wordt gevolgd als er vergroeiingen zijn ten gevolge van ont stekingen aan eileiders c.q. eierstokken. Voor de enkeling die geen baat vindt bij de ingreep is het zonder twijfel een bittere pil te moeten vernemen gravida te zijn. Zwanger, in verwachting van een kind dat niet was gepland. Bij de Arn hemse rechtbank diende enkele maan den geleden een zaak die door een vrouw was aangespannen tegen het Nijmeegse Radboudziekenhuis. Ze had zich in juli 1978 laten steriliseren, ook al omdat het huishoudboekje naar haar oordeel geen gezinsuitbreiding toestond. In het Radboudziekenhuis bracht des tijds de verantwoordelijke arts een ring rond de eileiders aan. Vijf jaar gingen voorbij zonder complicaties, daarna kreeg ze lichamelijke klachten. Ze be sloot op 25 november 1983 haar huisarts te consulteren, die ook tot zijn verbijste ring het lichamelijk onderzoek moest afronden met de diagnose dat mevrouw exact halverwege was. Nadat ze van de eerste schok was be komen, koos de vrouw ervoor de natuur haar loop te laten hebben. Op 9 maart 1984 schonk zij het leven aan een doch ter, die werd gehaald met de keizersne de. Bij de leiding van het betrokken zie kenhuis, en meer bepaald bij(de verzeke ringsmaatschappij die het ziekenhuis in portefeuille had, bestond weinig animo de financiële consequenties van de mis lukte sterilisatie te dragen. Bij wijze van gunst wilde de bewuste assurantiemaat schappij wel wat geld schuiven voor de aankoop van een baby-uitzet. En, om me vrouw in de gelegenheid te stellen de kinderkamer een opknapbeurt te geven. Maar de moeder in kwestie wenste zich niet met die schadeloosstelling te laten afschepen. Ze riep de juridische bijstand in van een advocaat, die in de casus hoofdzakelijk probeerde aan te tonen dat er een wanprestatie was geleverd. Een getuige-deskundige gaf, na lezing van het verslag van de keizersnede-ope ratie, een beslissende wending aan de slepende procedure. Hij stelde vast dat een ring niet naar behoren was aange bracht, zodat er in zijn visie sprake was van een doctor's failure, een verwijtbare fout. De Arnhemse rechtbank kwam tot de uitspraak dat de schuldig bevonden partij in dit geval het Radboud-zieken- huis de eisende vrouw een bedrag van 31.000 gulden moest uitkeren. Geen slag in de lucht van de rechter, hij deed zijn uitspraak op grond van een nauwkeurige raming van een verzekeringswiskundi- ge. Diens calculatie van de opvoedings kosten die redelijkerwijs moeten worden gemaakt tot het kind het achttiende le vensjaar heeft bereikt, werd in dat geval als uitgangspunt genomen. Waar door de Arnhemse zaak nu juris prudentie bestaat over de eventuele toe kenning van opvoedingskosten na een mislukte sterilisatie, daar is een Schie dams echtpaar anderszins doende de ge leden schade ten gevolge van de komst van een niet gewenst kind te verhalen op het ziekenhuis waar de vrouw zich in Kees van Schie: niet kopschuw door recente juridische kwesties. 1985 heeft laten steriliseren. Amper een jaar na de behandeling beviel de vrouw van een zoon. Foutje van de gynaeco loog. Het echtpaar, dat al twee kinderen had, beriep zich in deze kwestie op een causaal verband tussen de komst van het kind en het ontstaan van financiële pro blemen. Nu de vrouw niet meer als eige naresse/kapster kon meewerken in de sa lon ontstond de noodzaak om vervan gend personeel aan te trekken. Op het bordje van het ziekenhuis werd, ter leniging van de financiële nood, een eis van ruim anderhalve ton deponeerd. Vooruitlopend op de eventuele inwilli ging ervan werd de onmiddellijke uitbe taling van een voorschot van tiendui zend gulden verlangd. Naar de zin van mr. A.C.T. Hommes, de Rotterdamse ad vocate van het echtpaar, werd van de zij de van het verzekeringsbedrijf dat het Schiedamse ziekenhuis vertegenwoor digde, wel erg laks gereageerd. De beta ling van het voorschot bleef uit, voor haar reden genoeg om een kort geding aan te spannen. Dat zou op 20 februari dienen voor de Rotterdamse rechtbank, maar het vond geen doorgang. Wat volgens de Rotter damse advocate mr. A.C.T. Hommes geenszins betekent dat de eisers de zaak nu verder laten rusten. "De zaak met de verzekeringsmaatschappij van het be wuste ziekenhuis liep al meer dan een jaar. Het begon allemaal veel te lang te duren, vandaar dat geding. Inmiddels heeft de verzekeringsmaatschappij de aansprakelijkheid van de arts erkend. Over de uiteindelijke hoogte van de tota le vordering ben ik nog in gesprek met de verzekeringsmaatschappij. Er is een forse claim ingediend, ik weet niet of bij het bedrijf de bereidheid bestaat om die volledig te honoreren. Mocht dat niet het geval zijn, dan zal er alsnog een kort ge ding worden aangespannen". De Rotterdamse juriste sluit niet uit dat er binnenkort meer schadeclaims zullen worden ingediend. Ze beweert dat door de publiciteit rond de zaak van het kappersechtpaar tal van mensen telefo nisch inlichtingen bij haar hebben inge wonnen en ook min of meer hebben gez inspeeld op het nemen van juridische stappen naar aanleiding van een misluk te sterilisatie. Taboe "In de ons omringende landen is uitge breide jurisprudentie. Hier lieten vele mensen zich afschrikken door het calvi nistische taboe dat tot voor kort op een mislukte sterilisatie rustte. Over een kind dat eigenlijk niet gewenst was, daarover werd niet gesproken. Een kind moet nu eenmaal als een gelukkig bezit worden beschouwd, die mening leefde hier. Daarnaast liet menigeen zich in de ze dan ook nog ontmoedigen door het be leid dat door de verzekeringsmaatschap pijen werd gevoerd". Mr. W. Kamp, secretaris van de MAR- groep, een keten van assuradeurs die zich bemoeit met medische aansprake lijkheidsrisico's, merkt fijntjes op van geen ontmoedigingsbeleid bij verzeke ringsmaatschappijen te weten. Namens Centraal Beheer Apeldoorn zegt woord voerder W. Koning geen goed woord voor de uitspraak van mr. Hommes over te hebben. "Ik word er altijd een beetje triest van, als dergelijke kreten worden gelanceerd door mensen die beter zou den moeten weten. Natuurlijk zal een verzekeraar af en toe best een steek laten vallen, maar normaal gesproken ligt het in beginsel allemaal heel simpel als het gaat om een beroepsaansprakelijkheids verzekering. Wanneer er een evidente fout is gemaakt, dan is er tevens sprake van aansprakelijkheid". "Maar alles moet wel per geval worden bekeken", vult mr. Kamp aan. "Elk geval is anders. Er mislukt wel eens het een en ander, ook zonder dat dit valt terug te voeren op een medische fout. Voor alles is het van belang te weten of er schade is geleden volgens het Nederlandse recht stelsel. Schadevergoedingsrecht is alge meen recht. En het zijn de omstandighe den die bepalen of dat recht van toepas sing is". Niet alle zwangerschappen die ont staan na een sterilisatie kunnen de medi cus worden aangerekend, stelt ook mr. Hommes. "Het kan gebeuren dat na een jaar of drie langs de natuurlijke weg een opening ontstaat in de eileiders. Dan is er geen sprake van een medische fout. Een procedure beginnen heeft pas zin als de arts een nalatigheid heeft begaan, iets is vergeten. In de Verenigde Staten zijn in de loop der jaren zo veel schadevergoedingen ge ëist dat menige arts zich daar wel twee keer bedenkt, alvorens in te gaan op een verzoek een sterilisatie uit te voeren. In elk geval dekken de meeste witte jassen zich in door de verzoeker een verklaring te laten ondertekenen, waaruit blijkt dat die zwart op wit instemt met de stelling dat sterilisatie niet voor de volle honderd procent de garantie van het uitblijven van zwangerschap biedt. Doorgeslagen Van opgeklopte Amerikaanse toestan den is in dit land geen sprake. Daar in Amerika zijn ze helemaal doorgeslagen, vindt Koning van Centraal Beheer. De verzekeringspremies zijn er, als gevolg van de veelheid van schadeclaims, de pan uit gerezen. "Ik verwacht niet dat dit op den duur ook in Nederland zal gaan gebeuren. Wat niet weg neemt dat pa- tiénten geleidelijkaan mondiger worden en hun recht gaan zoeken. En dat is op zich geen slechte zaak. Persoonlijk zou ik het zelfs betreuren als mensen er van zouden afzien hun recht te halen uit angst dat hun hele hebben en houden op straat komt". Volgens Kees van Schie van de stich ting Medisch Centrum voor Geboortere geling is veel narigheid te voorkomen door de mensen vooraf gedetailleerde voorlichting te geven. En dan niet alleen mondeling, zoals bij sommige ziekenhui zen gebeurt, maar ook vooral ook schrif telijk. "De meeste mensen die voor zo'n ingreep staan, zijn te nerveus om alle mondelinge informatie te verwerken". En dan nóg kan het misgaan. Al hecht Van Schie eraan op te merken dat de er varingen, in de dagelijkse routine opge daan met de sterilisatiemethode volgens de plaatselijke verdovingstechniek "ui termate goed" zijn. Van de afgezet tegen het aantal steri lisaties hoe dan ook geringe hoeveel heid missers wordt het merendeel ge boekt in die inrichtingen waar artsen in opleiding stage lopen. "Elk opleidingsin stituut kent zijn failures", weet Kees van Schie. "Je moet uitermate attent zijn als er een arts in opleiding in huis is. Het kan nu eenmaal gebeuren dat een clip op het ligament wordt gedaan, in plaats van op de eileider. Die liggen vlakbij elkaar, vandaar". Nazorg Een gedegen nazorg is volgens Van Schie noodzakelijk. De mannen onder de gesteriliseerden hebben wat dat be treft een streepje voor, in die zin dat het sperma een week of zes na de behande ling wordt gecontroleerd op de aanwe zigheid van zaadcellen. "Het is ook voor de arts in kwestie vervelend als de mis lukking van de anti-conceptie is geble ken. Je kunt dan niet anders doen dan wat in je vermogen ligt. Het voorstel doen om opnieuw een sterilisatie uit te voeren, een abortus desnoods. Maar als de vrouw zegt dat ze aan haar lijf geen po lonaise meer wil, dan komt het natuur lijk anders te liggen. Als uit onderzoek blijkt dat de arts een verwijtbare fout heeft gemaakt, dan denk ik dat de kos- tenvraag reëel wordt". De recente juridische kwesties over mislukte sterilisaties hebben Van Schie niet kopschuw gemaakt ten aanzien van mensen die bij hem aankloppen voor een behandeling. Hij kent van elke methode de foutgevoeligheid, en acht zich vak man genoeg om fouten te vermijden. "Dat is maar goed ook", vindt mr. Kamp van de MAR-groep. "Ik zou het heel vervelend vinden als artsen zich te rughoudender gingen opstellen ten aan zien van sterilisatie. Dat neemt niet weg dat het aantal claims, en in het verlengde daarvan het aantal schade-uitkeringen, al jaren een toenemende tendens ver toont. Dat de verzekeringspremies om hoog zullen gaan, daaraan valt dan ook niet te ontkomen. Maar dat heeft niet al leen met de sterilisatiezaken te maken". Zegt verzekeringsman W. Koning van Centraal Beheer ten slotte: "Naar mijn mening is de Nederlandse gezondheids zorg in kwalitatief opzicht een van de besten van de wereld. Maar het blijft toch altijd mensenwerk". Kees van Schie: "We gaan echt niet zo maar tot sterilisatie over'

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 33