BURO ZOEKT COPY-KOPPIE Pronk hervat toch steun aan Indonesië Nachtwacht komt door dikke vernislaag met de schrik vrij Gesol met geteisterd schilderij Geen koppeling aan mensenrechten Zenderen blokkeert vuilstortplaats ZATERDAG 7 APRIL 1990 Binnenland k Hnl Kunstminnaars: schilderijen niet achter slot en grendel Incest De meervoudige kamer van de rechtbank in Arnhem wordt bin nenkort geconfronteerd met een in cestzaak die volgens de politie qua ernst is te vergelijken met de veel besproken Maurik-affaire. Een nu 15-jarig meisje is in de periode 1980 tot 1985 volgens haar zeggen door in totaal negen mannen seksueel mis bruikt. Deze verdachten, onder wie de vader, zijn afkomstig uit diverse plaatsen uit Oost-Gelderland. Wegenwacht De ANWB heeft 45 milj'oen gulden uitgetrokken om de Wegenwacht zowel op materieel als organisato risch gebied geheel te renoveren. Voor de Randstad zal Badhoeve- dorp als centrale meldkamer gaan fungeren. Het huidige, reeds be staande station zal voor 1992 wor den uitgebreid tot het grootste ANWB-steunpunt in Nederland. Straf geëist Officier van Justitie mr. P. van de Rivière heeft gisteren bij de Haar lemse rechtbank drie jaar gevange nisstraf geëist tegen een 27-jarige Liberiaan. De man drong op 2 okto ber vorig jaar de cockpit binnen van een Airbus van de KLM, die vanaf Schiphol vertrok. De Liberiaan was door ,de Koninklijke Marechaussee op het toestel met bestemming Monrovia gezet. De man vreesde echter in zijn geboorteland te wor den geëxecuteerd, omdat hij uit het leger zou zijn gedeserteerd. Moordpoging De officier van justitie aan de Zwol se rechtbank, mr. I.H.B. van Zeven bergen-Joele, heeft tegen de 31-jari- ge F.S. uit Zwolle acht jaar gevange nisstraf geëist. S. wordt verdacht van een poging tot moord op de man van zijn geliefde, op 30 augus tus vorig jaar in Biddinghuizen. Hij schoot de man neer met een schot hagel uit een jachtgeweer. Ronselen volmachten De Bredase officier van justitie mr. H. Smid heeft gisteren opdracht voor een strafrechtelijk onderzoek naar het ronselen van volmachten in de Westbrabantse gemeente Rucphen. Bij de laatste,gemeente raadsverkiezingen is ongeveer 30 procent van de stemmen in de vier kerkdorpen van deze gemeente bij volmacht uitgebracht. Die stem men waren goed voor zes raadsze- tels. AMSTERDAM (ANP/GPD) - Vol gens een woordvoerster van het Rijksmuseum in Amsterdam is al leen de vernislaag van De Nacht wacht licht aangetast. "Maar er zit ter bescherming een heel dikke laag op. Bovendien heeft de zaalwachter de aangetaste plek onmiddellijk met een contra-middel bespoten en dat is heel goed geweest". De bewa ker sloeg de dader de spuitbus uit handen en bewerkte op zijn beurt het schilderij met een chemisch middel dat de werking van zuren te gengaat. Dergelijke bestrijdingsmiddelen staan vlak naast het doek. Een maatregel die is genomen nadat in 1975 ook een aanslag was gepleegd op De Nachtwacht. Nader onderzoek heeft intussen uitgewezen dat het zuur alleen de vernislaag heeft aangetast en niet de verflagen die daaronder liggen. Het schilderij zal in het Rijksmuse um zelf worden gerestaureerd. Daarvoor is het verplaatst naar een voor het publiek gesloten ruimte. Liefhebber Volgens de politie beweert de dader zelf een kunstliefhebber te zijn. De man, die heeft toegezegd zich onder psychiatrische behandeling te laten stellen, zal worden voorgeleid aan de rechter-commissaris. Hij is in het verleden al onder behandeling ge weest in een psychiatrische kliniek. Wat de precieze motieven van de man zijn geweest, is nog niet geheel duidelijk. "Hij heeft ons gezegd dat hij medicijnen gebruikt. Wellicht dat dit van invloed is geweest", al dus de woordvoerder. Persofficier van justitie mr. L. de Wit zei gister middag dat de man zal worden voorgeleid bij de rechter-commissa ris. Aan hem zal worden gevraagd aan de man enkele rechterlijke be velen op te leggen in het belang van de openbare orde. Voor dit noodverband via de rechter-commissaris is gekozen, omdat de wet geen voorlopige hech tenis toestaat voor het delict dat is gepleegd (vernieling). Om te voor komen dat de man zonder meer op vrije voeten komt zal aan de rechter commissaris daarom worden ge vraagd van de man te eisen dat hij zich onder meer onder psychiatri- che behandeling stelt. Volgens De Wit is er reden tot vrees van herha ling. Als de dader zich niet houdt aan de gestelde voorwaarden kan de rechter-commissaris hem alsnog in bewaring stellen voor maximaal twee keer vijf dagen, aldus De Wit. Drie maal De Nachtwacht is niet verzekerd. Het schilderij is eigendom van de je hebt 't liefst al wat ervaring als copy writer, bent ca. 23 en 'N harde werk(st)er. normad biedt je 'n plezierige werksfeer en het salaris dat je waard bent. maar nu eerst Richard Schoot zien te overtuigen. Schriftelijk, uiteraard. NORMAD REKLAMEBURO Ondernemingsweg 20. Postbus 221.2400 AE gemeente die haar kunstvoorwer pen niet verzekert, zo verklaart Van Thiel. Wat voor bedrag er gemoeid is met het herstel van de Nachtwacht is nog onbekend. Wie er voor de kosten opdraait evenmin. De Amsterdamse kunst-wethou der M. Luimstra vindt het belang rijkste dat de Nachtwacht hersteld wordt. "Over de eventuele bijdrage van de gemeente Amsterdam aan het herstel kan ik nu nog niets zeg gen", aldus Luimstra. De wethou der is van mening dat er afdoende veiligheidsmaatregelen zijn getrof fen. "Wat moet je nu nog meer? Het optimale is gedaan aan beveiliging. Als je nog meer veiligheidsmaatre gelen gaat treffen kan je geen kunst meer vertonen", aldus de bewinds man. In 1986 werd in het Stedelijk Museum in Amsterdam het schilde rij 'Red, yellow and blue' van Bar- nett Newman ernstig toegetakeld. Ook daar is sinds die tijd sprake van verscherpte bewaking. Zeker niet "Nee, zeker niet", luidt ook de be sliste reactie van de directeur van het Van Goghmuseum in Amster dam, R. de Leeuw, op de vraag of kostbare kunst achter slot en gren del moet. "We zitten natuurlijk in een wat ambivalente situatie. We hebben heel kostbare voorwerpen in huis die we toch aan een zo groot mogelijk publiek willen tonen. Daar zijn ze tenslotte voor bedoeld. Restaurateur Martin Bijl verwijdert met zorg het verdunde zwavelzuur dat op De Nachtwacht terecht is geko- Kunst verliest haar functie als je dat niet doet." De grote Van Gogh-herdenking- stentoonstelling die momenteel in zowel Amsterdam (130 schilderijen) als in Otterloo in het Kröller-Muller museum (248 tekeningen) plaats vindt, is omgeven met uitgebreide Met De Nachtwacht is sinds de voltooiing in 1642 al heel wat afgesold. De beschadiging van vrijdag is al de vierde: in 1915 bracht een gestoorde schoenmaker een kras aan en in 1975 viel het werk ten prooi aan een in geestelijke problemen verkerende onderwijzer. In 1815 werd het schilderij om praktische redenen van 387 centimeter bij 500 centimeter afgesneden tot 361 centimeter bij 436 centimeter. Rembrandts beroemdste werk gaat verder het door het leven onder de naam Nachtwacht die niet de oor spronkelijke is. Officieel heet het schilderij „De com pagnie van kapitein Frans Banning Cocq en luitenant Willem van Ruytenburch." Het schilderij wordt De Nachtwacht genoemd omdat de in 1947 verwijderde bruine vernislagen lange tijd hebben doen vermoeden dat het om een nachttafereel ging. Het schilderij werd, naar verluidt, in 1642 ook al niet enthousiast ontvangen. De compagnie zou zelf niet erg tevreden zijn geweest. De opstelling van de man nen werd te wanordelijk gevonden. Er stond het schilderij, waarvoor Rembrandt 1600 gulden ontving, ook een tamelijk zwervend bestaan te wachten. Tot 1715 hing het in de Doelenzaal aan de Amsterdamse Koleveniersburgwal, om via het Am sterdamse Trippenhuis (waarvoor het werd gecou peerd) in het Rijksmuseum te belanden. Daar hing het van 1885 tot 1939. In laatst genoemde jaar werd het in verband met het oorlogsgevaar over gebracht naar kasteel Radboud bij Medemblik. Toen het in 1941 ook daar te gevaarlijk werd geacht, ging het grotendeels per boot naar de betonnen schuilkelder voor kunstschatten in het Noordhollandse Heems kerk. Onderweg kreeg het met stevige wind te maken en werd het ook nog een nachtje onder een afdakje van een schuur van een smidse in het dorpje Winkel ge stald. Uiteindelijk bleek de ingang van de schuilkelder in Heemskerk niet hoog genoeg en moest het schilderij uit zijn lijst worden gehaald. Met was soepel gemaakt, werd De Nachtwacht opgerold om een cylinder, sa men met een ander werk. Tenslotte ging het schilderij naar de Gemeentegrotten van Maastricht om na de be vrijding via België in het Rijksmuseum terug te keren. (foto AP) veiligheidsmaatregelen. De Leeuw wil niet op de details ingaan om te voorkomen dat vernielzuchtige per sonen op ideeën worden gebracht. In elk geval zijn de kunstwerken voor het astronomische bedrag van zes miljard gulden verzekerd. Directeur Snoep van het Frans Halsmuseum in Haarlem zegt dat er voor de grote Frans Halstentoon stelling die vanaf 12 mei plaats heeft, extra voorzorgsmaatregelen zijn getroffen. Voor de duur van de tentoonstelling, waarvoor kostbare werken eenmalig zijn uitgeleend, heeft de organisatie van de exposi tie een particuliere bewakings dienst in de arm genomen om de suppoosten te assisteren. Snoep: "Wat je doet is voorzorgs maatregelen treffen, maar honderd procent beveiligen kun je nooit." Glazen kooien, elektronische detec tie om mensen op grote afstand te houden en maatregelen zoals fouil leren vóór betreden van het muse um en slechts één bezoeker tegelijk onder begeleiding van een sup poost toelaten, vindt Snoep 'absur de' maatregelen die hun doel voor bij zouden schieten. "Het gaat er im mers om dat je ongestoord van kunst kunt genieten". JAKARTA (ANP) - Minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking is van plan tijdens zijn bezoek aan Indonesië de overeenkomst over de ontwikkelingshulp die Nederland dit jaar aan Indonesië geeft, te tekenen. Hij zei dat gisteren na aankomst op het Sukarno-Hat- ta-vliegveld van Djakarta aan het begin van zijn negendaags bezoek aan Indonesië. Olie op strand bijna opgeruimd DEN HELDER (ANP) - De zware stookolie, die sedert woensdag op kustgedeelten van Noord-Holland, Texel, Vlieland en Terschelling is aangespoeld, was gisteren vrijwel opgeruimd. De stranden van Texel en Noord-Holland zijn zodanig vrij van olie, dat recreanten er het ko- mende weekeinde geen last meer" van hebben. Op Vlieland ligt nog wel iets, maar hier kunnen recrean ten zonder veel problemen bezit ne men van het strand. Op Terschel ling moet nog stookolie worden ge ruimd, die gisteren is aangespoeld. Als Pronk het hulpverdrag onderte kent, komt daarmee een einde aan de opschorting van 27 miljoen gul den aan extra betalingsbalanshulp, waartoe hij had besloten na de exe cutie van vier ter dood veroordeelde politieke gevangenen in februari. Hiermee ziet de bewindsman voor lopig af van een directe koppeling tussen de hulp aan Indonesië en de mensenrechtensituatie in dat land. De mensenrechtenkwestie is niet het belangrijkste doel van mijn be zoek, aldus Pronk. Hij voegde eraan toe dat minister Van den Broek van buitenlandse zaken de eerst verant woordelijke is voor de betrekkin gen over en weer met Indonesië. Deze heeft er tot nu toe geen blijk van gegeven onmiddellijke gevol gen te willen verbinden aan de men senrechtensituatie in Indonesië. In Jakarta wordt het vrijwel uit gesloten geacht dat minister Pronk nog tijdens zijn bezoek met een nieuwe executie wordt geconfron teerd. Op het Indonesische ministe rie van buitenlandse zaken wordt er in dit verband op gewezen dat tot eind april de Ramadan, de .islami tische vastenperiode, voortduurt. Zo'n 90 procent van de Indonesi sche bevolking is islamiet. Niet uit gesloten wordt geacht dat er na de Ramadan snel één of meer nieuwe executies volgen. In alle gevallen gaat het om men sen die zo'n 25 jaar geleden ter dood zijn veroordeeld wegens hun ver meende betrokkenheid bij de po ging tot een communistische staats greep in 1965. Omdat president Suharto onlangs het gratieverzoek van de 68-jarige Asep Suryaman heeft afgewezen, wordt aangeno men dat hij de eerstvolgende is die zal worden geëxecuteerd. LUBBERS (uit Amerika) SPEELT BIJ DEKKER TENNIS Zondag 8 april aanv. 10.00 u. T.V. DEKKER TENNIS - Z67 Veerpolder 14 Warmond le WEDSTRIJD NIEUWE SEIZOEN De bewindsman bezoekt Indone sië vooral als voorzitter van de Inter Gouvernementele Groep inzake Indonesië (IGGI). Daarin coördine ren veertien landen en internationa le instellingen als het IMF, de We reldbank, de Aziatische Ontwikke lingsbank en UNDP hun jaarlijkse hulp van ongeveer 4,5 miljard dollar aan Indonesië. Overlevingskans groter met nieuwe kanlier-therapie ROTTERDAM (ANP) - Artsen van de Daniël den Hoedkliniek in Rot terdam hebben een nieuwe hor moontherapie ontwikkeld waar door de overlevingskansen van kankerpatiënten aanmerkelijk kun nen worden verlengd, vooral vrou wen met uitgezaaide borstkanker. Dr. J. Klijn van de Rotterdamse kliniek kondigde gisteren aan dat de resultaten voor het eerst officieel bekend wórde'n gemaakt op het tweede internationale symposium over hormonale behandeling van kanker, dat volgende week in Rot terdam wordt gehouden. "Kanker cellen vertonen een grote variëteit en agressiviteit. Wij zijn nu in staat het karakter veel nauwkeuriger vast te stellen en daardoor de juiste therapie te bepalen", aldus dr. Klijn. Er zijn twee méthoden voor: het afremmen van de hormoonpro- duktie in het lichaam en het geven van anti-hormonen. Het grote voor deel van een hormonale behande ling is volgens hem dat de bijwer kingen veel milder zijn dan bij che- mo-therapie. "De gemiddelde overlevingskans van vrouwen met borstkanker die uitzaaiingen hebben, is gemiddeld anderhalfjaar. Uitzaaiingen komen in driekwart van de gevallen voor. "Wanneer wij vrouwen behandelen met onze hormonale therapie, stijgt de ovérlevingskans tot gemiddeld drie jaar", aldus dr. Klijn. De nieu we behandelingsmethode is behal ve voor de bestrijding van borstkan ker ook bijzonder geschikt voor het tegengaan van prostaat- en baar moederhalskanker en in mindere mate eileiderkanker. VLAARDINGEN (ANP) - Paas- kuikentjes in de etalage: het staat zo lief en schattig maar eigenlijk is het zielig. Kuikens zijn geen paasattrac- tie, maar horen in de kippenren, vindt het Anti Diergebruik Komi tee. Het Komitee bindt de jaarlijkse strijd aan tegen de winkeliers die het kuiken inzetten in de strijd om de klanten. Het weet zich daarbij ge steund door de Nederlandse Vege- tariërsbond, de stichting Lekker Dier en de Dierenbescherming. De woede richt zich ditmaal tegen Vroom Dreesman in Vlaardin- gen, waar bij de ingang een bak staat met 'paaskuikens'. Twaalf vol gens het filiaal, een stuk of dertig volgens het Komitee. Een lokkertje voor het publiek dat de kuikens aandoenlijk vindt, goedkoop ge bruik van de kwetsbaarheid en schattigheid van de dieren, vindt het Anti Diergebruik Komitee. Zo prettig en leuk hebben de kui kens het anders helemaal niet, zegt Protesten tegen levende kuikens als paasreelame het Komitee. Want hoe aandoenlijk is het je leven te slijten in de bio-in- dustrie, stikkend te sterven als een- dagskuiken, kip in een legbatterij te zijn ofte eindigen als mestkuiken in een slachterij? Het Komitee vindt dat V&D beter daarover goede informatie kan ver schaffen dan ze te gebruiken om de paasomzet te verhogen. Kritiek heeft het verder op de behandeling van de 'commerciële' kuikens, die bloot zouden staan aan tocht en stress. Het Komitee biedt aan de kuikens voor een symbolisch be drag van een gulden vrij te kopen en ze onder te brengen bij echte die renvrienden waar ze vrij kunnen rondscharrelen en kip of haan kun nen worden. Een kleinschalige actie, dat geeft het Komitee toe, maar: het gaat óm een speldeprik bij een groot con cern als V&D, dus men hoopt op meer effect. Elk filiaal heeft zijn eigen aanpak met dit soort acties, zegt plaatsver vangend bedrijfsleider Van Gastel van V&D Vlaardingen. Hij neemt de brief serieus: "Als het dit soort reacties oproept moeten we ons er op beraden of we dit in de toekomst nog moeten doen". De bedrijfslei der heeft overigens de garantie ge geven dat het tentoonstellen van le vende kuikens in het filiaal maan dagmorgen afgelopen is. Vliegen onder invloed wordt strafbaar feit DEN HAAG (ANP) - Vliegen on der invloed wordt strafbaar. Daar voor is een wet in de maak. Een woordvoerder van het ministerie van verkeer en waterstaat heeft dat gisteren bevestigd. Van de week werd een piloot veroordeeld die on der invloed had gevlogen. - Volgens de nieuwe wet zou een piloot die een vliegtuig bestuurt niet meer dan 0,2 promille alcohol in zijn bloed mogen hebben. Om aan het wegverkeer te mogen deel nemen geldt een grens van 0.5 pro mille. Een grens van nul promille was onhaalbaar omdat bij een bloedonderzoek altijd wel enige al cohol in het bloed zit. Tot nu toe zijn er geen wettelijke sancties voor vliegen onder invloed. De Raad voor de Luchtvaart kan slechts tuchtmaatregelen nemen die variëren van een berisping tot het hoogstens twee jaar intrekken van het brevet. Luchtvaartmaatschappijen heb ben daarnaast meestal interne ge dragsregels. Als mogelijke straf voor het vliegen onder invloed wordt in het voorontwerp voor de wet onder meer boete en gevange nisstraf genoemd. Voor de zomer moet het definitieve ontwerp voor de wettelijke maatregel worden be sproken in de ministerraad. Schiphol verwerkt enorme toeloop van asielzoekers Met een blok beton hielden bewoners van Zenderen de vuilstortplaats vrijwel de hele dag geblokkeerd. HENGELO (GPD) - Uit protest te gen de plannen voor een groot re gionaal vuilnis-stortterrein bij het dorp Zenderen, halverwege Almelo en Enschede, hebben honderden vanmorgen met een 20 ton wegend stuk beton de hoofdin gang van het afvalverwerkingster rein Boeldershoek in Hengelo ge blokkeerd. Als gevolg van de aktie Nijpels blijft acht jaar in Breda BREDA (ANP) - Drs. Ed Nijpels is in elk geval van plan acht jaar als bur gemeester van Breda aan te blijven. Dat heeft hij gisteren bij zijn installatie nog eens benadrukt. Nijpels zei in een korte toespraak dat hij de bestrijding van de hoge cri minaliteit in Breda één van de belangrijkste actiepunten voor de komende jaren vindt. Hij wees ook op het ruimtetekort van Breda, zowel voor wo ningbouw als voor bedrijfsvestigingen. Hij hoopt op een goed overleg met de naburige gemeenten om dit probleem snel op te lossen. Loco-burge meester R. Sandberg wees op de bijzonder hoge verwachtingen voor knooppunt Breda na de benoeming van Nijpels in de Baroniestad. konden tientallen vuilstortwagens niet in- of uitrijden. Met de blokkade wil Zenderen duidelijk maken dat de plannen voor de stortplaats voor dit dorp 'een blok aan het been' zijn. Ook willen de inwoners het Samenwer kingsverband Twente, dat het stort- terrein Elhorsterveld gaat beheren over twee jaar komt het in ge bruik "voor het blok zetten". De actie kreeg in de loop van de dag een ludiek karakter maar de beto gers zijn vastbesloten door te gaan met hun actie totdat ze de toezeg ging hebben dat er een milieu-ef fect-rapportage voor de stortplaats Zenderen komt. Daar zijn volgens het Samenwerkingsverband Twen te geen plannen voor. SCHIPHOL (GPD) - In het eerste kwartaal van dit jaar zijn er via de luchthaven Schiphol 2027 asielzoe kers ons land binnengekomen. Dat is bijna een verviervoudiging ten opzichte van de eerste drie maan den van 1989, toen er 564 buitenlan ders asiel aanvroegen. Begin dit jaar gebeurde het regel matig da't grote groepen Libanezen die vlogen met de Italiaanse maat schappij Alitalia, massaal politiek asiel aanvroegen. Het ging om eco nomische asielzoekers, die weinig of geen kans maken om erkend te worden als vluchteling. Omdat bij de Nederlandse autoriteiten de in druk bestond dat de maatschappij de (vervalste) reisdocumenten van de Libanezen niet of onvoldoende controleerde, kreeg de Marechaus see opdracht de vliegtuigen van de maatschappij aan de 'gate' te con troleren. Blijkbaar heeft het aangescherpte beleid van Justitie succes gehad. Kapitein Verdonk van de brigade Schiphol van de Koninklijke Mare chaussee "Het gaat nu alleen nog om mensen die alleen of in kleine groepen binnenkomen. In januari en februari telden we 781 en 733 asielzoekers. In maart was er sprake van een forse daling en kwamen er 513 mensen binnen".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3