'Sommigen werken in diepste geheim aan hun 9 Belangenvereniging A4 ontwikkelt zich tot actiegroep Brandweer heeft tekort aan vrijwilligers ZATERDAG 7 APRIL 1990 REGIO LEIDEN PAGINA 15 Verontrusting onder Leiderdorpers over verbreding rijksweg neemt toe LEIDERDORP - "Er is spra ke van een radicalisering on der de omwonenden van de A4", zegt B. Verhoog, een van de drie Leiderdorpers die de belangenvereniging vorig jaar heeft opgericht. "Ik ben zelf ook van mening veranderd en vind dat we binnen de vereniging over een koerswijziging moeten praten". Verhoog is niet lan ger van mening dat verbre ding van de rijksweg door het dorp onvermijdelijk is. Hij wil alsnog proberen de plannen van Rijkswaterstaat te vertragen. "We moeten hard gaan knokken. Mis schien is omleiding van de weg toch een oplossing". door Erna Straatsma De voorzitter van de belangenvere niging, D.L. MacGillavry, zegt niets te weten van enige verdeeldheid binnen zijn club. Uit de grote winst van Groen Links in de wijken rondom de A4 wil MacGillavry nog geen conclusies trekken. De ge meente houdt 17 april een tweede inspraakavond over de verbreding en voor die datum wil de vereniging opnieuw haar standpunt bepalen. MacGillavry zelf denkt dat ver breding van de rijksweg door het dorp onvermijdelijk is, maar wil desondanks onderzoeken of een bredere A4 niet buiten het dorp om kan worden óangelegd. "Dat Groen Links tegen verbreding is was een leuke politieke stunt voor de verkie zingen, maar die partij is heel klein en slechts een van de vijf partijen iri de raad. Politiek gezien is niet-ver- breden onhaalbaar. Groen Links kiest in eerste instantie voor niet- verbreden maar eigenlijk gelooft ze zelf ook niet in die stelling. Zelf denk ik dat Rijkswaterstaat die ver breding er toch wel door zal druk ken.". Groen Links De grote stemmenwinst van Groen Links in het oude dorp zegt MacGil lavry niet zo veel. Hij gaat er van uit dat de meeste stemmen tegen ver breding van de weg zich niet onder A4-leden bevinden. "Wij kunnen ons maar beperkt bezighouden met de verkiezingsuitslag, maar ik neem aan dat een hoop mensen z die op Groen Links hebben gestemd geen lid van onze vereniging zijn. Ik werk niet voor de Groen Links-kiezers, maar voor een andere club. Onze le den zijn niet tegen verbreding, maar willen een bredere weg buiten het dorp om aanleggen". "Er zijn maar 300 mensen lid van de vereniging en er wonen ongeveer 1500 mensen rondom de A4", zegt MacGillavry, en suggereert daar mee dat de meeste Groen Links-kie zers zich onder de 1200 niet-leden De verdeeldheid onder de leden van de Leiderdorpse belangenvereniging A4 neemt toe. De initiatiefnemers zeiden in april 1989 protesteren tegen een bredere rijksweg door het dofp zinloos te vinden. Die weg zou er toch wel komen, meenden ze. Een bredere weg buiten het dorp om achtten ze niet haalbaar. Door mee werken aan de plannen van Rijkswaterstaat zouden de bewoners de minste pijn lijden, was het argument. De leden denken daar inmiddels anders over. Tijdens de ledenvergadering van januari sprak een meerderheid van de ongeveer 300 leden zich uit voor een omleiding van de weg. Uit de verkiezingsuitslag valt af te leiden dat ook veel bewoners in het oude dorp nu helemaal tegen verbreding zijn en de bestaande situatie willen handhaven. Veel mensen in de woonwijken rondom de A4 stemden op Groen Links, de enige partij tegen verbreding van de rijksweg. De mededelingen van Rijkswaterstaat over de te verwachten schadevergoedingen zijn veel omwonenden tegengevallen. Mensen in huurwoningen krijgen slechts eenmaal hun jaarlijkse huur uitgekeerd om in de kosten van verhuizing en herinrichting te voorzien. En als je voor 300 gulden per maand in een flatje aan de B.G. Cortslaan woont is dat niet veel. Vergoedingen voor bewoners die extra last zullen krijgen van de voortrazende auto's op twee maal drie rijstroken (en later misschien twee maal vier banen) zitten er niet in. Nu de verbreding van de A4 dichterbij komt, worden de omwonenden banger. De berusting langzaam over in actiebereidheid. De in het begin zo keurig aan de hand van de gemeente lopende belangenvereniging lijkt zich langzaam te ontwikkelen tot een actiegroep. bevinden. "Eigenlijk is het gros van de bewoners geen lid. Het bestuur heeft 31 januari de opdracht van de leden gekregen om een omleiding van de weg te onderzoeken, maar het kan best zijn dat die opdracht de komende vergadering wijzigt". De aanvoerder van de verontrus te bewoners gelooft wel in omlei ding van de A4, ook al lijkt dat poli tiek nog minder haalbaar dan het handhaven van de bestaande weg. Geen van de Leiderdorpse partijen voelt voor deze variant. De weg zou dan door de Achthovenerpolder moeten gaan en het Groene Hart nog verder aantasten. Ook Rijkswa terstaat en de provincie willen niet meewerken aan dit plan. "In het rapport van Rijkswater staat wordt gesproken over eventu ele aanleg van een tgv-traject door Leiderdorp. Nou, leg dan dat hele spul maar om Leiderdorp heen. Wij willen ops eerst sterk maken voor omleiding en als dat niet haalbaar is willen kijken naar de tunnelvariant of de mogelijkheid van een aqua duct". Ontevreden Verhoog zegt dat veel bewoners langs de A4 ontevreden zijn over het beleid van de belangenvereniging. De vereniging zou zich niet vol doende verzetten tegen de verbre dingsplannen. "Ik ben bang voor het uiteenvallen van de vereniging in verschillende kampen", aldus Verhoog. Verhoog vindt net als MacGilla vry dat omleiding van de snelweg onderzocht moet worden. "Die lijs ter in de polder gaat mij wel aan het hart, maar die snelweg door het dorp is een ramp". J. Kapsenberg, eveneens lid van de vereniging en voorstander van omleiding: "Alle besluitvorming over de A4 moet terug naar nul. Het besluit dat de raad in 1977 heeft ge nomen moet. ook teruggedraaid worden. In de raad zitten nu hele andere mensen die "daar opnieuw over moeten praten". Kapsenberg zegt dat er koerswij zigingen van zowel de belangenver eniging als de politiek op til zijn. "Ik heb met alle politieke partijen ge praat en er zijn allerlei veranderin gen op gang gebracht. We zijn ook binnen de vereniging bezig de koers te verleggen. Ons definitieve stand punt moet zich nog uitkristallise- Verhoog en Kapsenberg beamen dat de bewoners laat actief zijn ge worden. MacGillavry is het daar niet mee eens. Kapsenberg: "Zeker, de bewoners zijn laat wakker ge- B. Verhoog: We moeten binnen de schud. Daar schaam ik me zelf ook vereniging over een koerswijziging 'Rijkswater staat zal de ver breding van de rijksweg er toch wel doordruk ken", zegt de voorzitter van de belangenver eniging A4, MacGillavry. Dijkman) onrustig geworden". Verhoog verklaart de toegeno men onrust onder de bewoners door de magere schadevergoedin gen die Rijkswaterstaat in het voor uitzicht heeft gsteld. "Die verbre ding komt dichterbij en verschrik kelijk veel mensen zijn verontrust over de slechte financiële compen satie die ze van Rijkswaterstaat zul len krijgen. Die mensen uit de B.G. Cortslaan komen echt in de kou te staan als ze moeten verhuizen. Dat is een van de redenen waarom ik van mening ben veranderd. Het is een langzaam proces geweest. In het begin had de vereniging een co öperatief standpunt, dachten we dat verbreding onvermijdelijk was. Nu denk ik dat we door vertragend te werken betere condities van Rijkswaterstaat kunnen krijgen. We moeten vanaf het begin fel reageren op de plannen". MacGillavry houdt zich op de vlakte: "Dat wij te lauw de zaak hebben aangepakt mag iedereen vinden natuurlijk". De voorzitter voelt er, in tegenstelling tot Ver hoog, niet veel voor om "dwars te gaan liggen". Het bestuur van de A4-vereniging heeft brieven gestuurd aan Kamer leden, de Nederlandse Spoorwe gen, provincie, gemeente en Milieu defensie, met vragen over de ver bredingsplannen van Rijkswater staat. Zodra de antwoorden binnen zijn zullen de leden zich beraden over hun verdere koers. Jaarverslag Wassenaars korps: WASSENAAR - Het vrijwilligers voor het Wassenaarse brandweerkorps blijft een pro bleem. Vorig jaar werkten 43 vrij willigers en acht beroepskrachten bij de brandweer. Drie vrijwilligers vertrokken en vijf nieuwe krachten meldden zich aan. Toch kan de brandweer meer mensen gebrui ken. Dat blijkt uit het jaarverslag over 1989 van de Wassenaarse brandweer. Af en toe zet de brandweer specia le wervingsacties op om vrijwilli gers aan te trekken, vertelt een woordvoerder van het korps. Dat le vert te weinig respons op. Het is dan ook niet gemakkelijk om brand wacht te worden. Zo moeten vrij willigers in Wassenaar wonen en liefst ook werken. Verder moeten ze in het winterseizoen een avond in de week een cursus voor brand wachten volgen en moeten ze een week per maand piket draaien. Vrij willigers moeten in dit geval na werktijd beschikbaar zijn en kun nen zich niet buiten Wassenaar be geven. Cynisch is dat de belangstelling voor de beroepsfuncties bij het korps heel groot is. "Voor een vaca ture krijgen we wel honderd men sen", aldus de brandweerwoord voerder. Bij het korps werken twee vrou welijke vrijwilligers. Ze draaien ge woon alle diensten mee. Dat het vak te zwaar zou zijn voor vrouwen wordt door de woordvoerder ten stelligste ontkend. "Natuurlijk is het vak zwaar, maar er zijn dingen die vroüwen ontzettend goed kun nen". Als vrouwen mee willen doen zijn ze weikóm, zo maakt hij duide lijk. De Wassenaarse brandweer is vorig jaar 256 keer uitgerukt. De brand weerlieden moesten 142 keer te hulp schieten bij brand en 114 keer eerste hulp verlenen. Spraakma kend was de brand in het vroegere warenhuis Torro aan de Rijksstraat weg op 30 april. De brandweer kreeg assistentie van de brandweer korpsen van Leidschendam en 's- Gravenhage. Het warenhuis ging tótaal verloren. Een brand op 15 au gustus in attractiepark Duinrell vormde een andere grotere gebeur tenis. Er ontstond brand in de com pressorruimte van een theaterzaal van een sprookjeseiland. Het perso neel ontruimde het eiland, zodat de brandweerlieden konden blussen. De automatische brandmelders veroorzaakten vorig jaar minder vaak loos alarm dan voorgaande ja ren. In 1987 kwam dit 103 keer voor, een jaar later 85 keer en vorig jaar daalde het aantal loze meldingen tot 55. De daling zou mede worden ver oorzaakt door de vele contacten van de brandweer met instellingen waar brandmelders vaak ten onrechte af gingen. In het verslag benadrukt de brandweer dat de automatische brandmelders ondanks de loze mel dingen belartgrijk zijn. In tien pro cent van de gevallen was daadwer kelijk sprake van brand. Door de snelle melding zou veel onheil zijn voorkomen. Het laatste hoofdstuk van het ver slag handelt over het brandweer- De eerste zes maanden 1989 hebben 251 mensen het bezocht. Daarna was het gesloten in verband met vakanties en de komende verhui zing naar Raadhuis De Paauw. Zakennieuws Supermarkt Een nieuwe Albert Heijn-super- markt wordt woensdag 11 april om 09.30 uur geopend aan de Markthof 1 in Oegstgeest. De oude winkel aan de Kempenaerstraat is vandaag voor het laatst open. De nieuwe su permarkt heeft een winkelopper vlak van 875 vierkante meter en telt zes kassa's. Bij de nieuwe super markt werken ongeveer zestig men- Bollenstreek maakt zich op voor mozaïekwedstrijden LISSE Spannend, maar ook ontzettend moeilijk. Zo noemen Ben Thomas en Rob Beelen het organi seren van de jaarlijkse bloemenmozaïekwed- strijd in Lisse. Niet wat de organisatie op zich betreft, want daar is een handzaam draaiboek voor beschik baar, maar de voortduren de vraag zijn er wel genpeg hyacinten beschikbaar om de vele pronkstukken te steken of te strooien, houdt de commissieleden voortdurend bezig. Vorig jaar moest de wedstrijd door het eveneens te warme voor jaar zelfs op het laatste moment worden afgelast. Iets dat niet door iedereen in dank werd afgeno men. "Niet door de deelnemers, die begrepen duidelijk wat er aan de hand was en dat het niet moge lijk was om in dót eerste mei- weekeinde nog aan hyacinten te komen. Maar het kwam hard aan bij sommige vaste bezoekers van de Lissese mozaïeken. Die gaan zonder" meer uit van het traditio nele eerste weekeinde in mei. Bij het VW-kantoor meldden zich dat weekeinde dan ook prompt lichtelijk teleurgestelde mensen die vergeefs naar Lisse waren ge komen. Dergelijke ervaringen moet je je als commissie aantrek ken", merkt Beelen op. door Kees van Kuilenburg Dit jaar was het evenement al eerder gepland. "Tot onze schrik dreigt er ook nu weer een gigan tisch tekort aan hyacinten en daarom hebben we het evene ment ijlings nog maar één week naar voren geschoven". De wed strijd wordt nu tijdens het paas weekeinde gehouden. Overigens staat dit weekeinde de mozaïek- wedstrijd in 'Noordwijk al op het programma en houdt Noordwij- kerhout ondanks de warme da gen nog vast aan het laatste week einde van deze maand. De hyacinten-nagels voor de bloemstukken worden met spel den op tempexplaten gestoken of simpelweg in een bepaald ont werp óp de platen gestrooid. On danks dat de wedstrijd al erg vroeg in het seizoen wordt gehou den, is het toch nog een klus om alle benodigde hyacinten te kun nen bemachtigen. "Maar ik heb toch goede hoop dat we er uitko men, al zal er hard aanmoeten worden getrokken", aldus Bee len, die in de commissie de taak heeft om voor de bloemen te zor gen. Volgens Beelen hebben de organisatoren van de wedstrijden in het Noordhollands tuingebied het wat gemakkelijker. "Daar ko men de hyacinten door de wat la gere bodemtemperatuur later in bloei en dat scheelt soms wel een week". Rugpijn "Het is niet zo dat de kwekers de kleurrijke hyacinten keurig bjj: ons aanleveren en dat is ook be grijpelijk. 'Sommigen doen dat gelukkig wel, maar er zijn er ook die ons grijnzend een veld in sturen en dan kunnen we zelf aan de slag. Dat hoort er allemaal bij en achteraf heb je er toch wel schik in, ook al loop je soms wel krom van de rugpijn", zegt Tho- Omdat het chronisch tekort aan hyacinten toch een bijna jaarlijks terugkerend probleem lijkt te worden, heeft de commissie het aantal beschikbare curvers (bak ken bloemen) per deelnemer flink teruggebracht. "We hadden vorige jaren soms wel deelnemers die 300 bakken tegelijk bestelden. Dan ben je snel door je voorraad heen. Nu is dat vastgesteld op 15 curvers per deelnemer. Is dat niet voldoende, dan moeten ze zelf op pad om het aan te vullen. Er zijn dan ook deelnemers, die ook zelf het land in gaan om aan bloemen te komen. En dan niet alleen om er wat meer te hebben, maar in de meeste gevallen gaat het dan om de wat meer exclusieve sporten", legt Beelen uit. Volgens de organisatoren is het voldoende bloemen te krijgen". niet mogelijk om de hyacinten in afwachting van het gebruik door de deelnemers in koelcellen op te slaan. "Een of twee dagen zou nog wel gaan, maar daarna is het ma teriaal niet meer bruikbaar. Voor al ook omdat de bloemen nog worden geritst, omdat voor het steken en strooien geen hele bloe men, maar de zogenoemde nagels worden gebruikt. Als ze twee da gen in de koelcel hebben gestaan, kun je het wel vergeten. Sommige soorten zijn na een dag te zijn ge koeld al pap, zoals de Blue Jacket. Bovendien wordt wit in de cel geel en dat kan natuurlijk ook niet", merkt Thomas op. De bloemen kunnen vanaf woensdag voor het piozaïek- weekeinde worden opgehaald. Daarna gaan de deelnemers aan de slag. "Dat is veelal een feeste lijk gebeuren. Zoals bijvoorbeeld aan het De Graafplein. Daar wor den twee tenten neergezet en er is een hapje en drankje beschik baar. Maar er zijn ook deelnemers die'in het diepste geheim aan hun pronkstuk werken". Bij de VW is die zaterdag een plattegrond beschikbaar van de (foto Witn Dijkman) route langs de bloemstukken door het dorp. Twee jaar geleden werden er 5000 aan bezoekers uit gereikt. De pronkstukken zijn dan ook al bekeken door een jury, die is samengesteld uit Keuken- hofs tuinarchitect Henk Koster en Karin Steltenpool uit Wormer, die als deskundige uit 'de noord' bekend staat. Een derde jurylid moet nog worden aangezocht. Voor de deelnemers in de jeugd groepen is er een aparte jury. 's Avonds worden de prijzen uitge reikt. ZATERDAG 7 APRIL Alkemade 'Kom in de Kas'-dag, veiling Roelofai endsveen. Alphen koopjesmarkt bij Con Brio in gebouw Tolstraat tot 17.00 uur. Land- en Tuinbouwdag: open huis bij boeren, manege en histo risch museum in Ter Aar, Ridder- buurt en Westkanaalweg, van 9.30 tot 16.00 uur. poppenbeurs in Avifauna van 10.30 tot 16.30 uur. open dag stichting Vakoplei ding Wegvervoer, A. van Leeu- wenhoekweg van 11-16 uur. kindervoorstelling: 'Een zee van water' door Het Amstel To- 'neel in het Parktheater, aanvang 14.30 uur. darttoernooi in buurthuis Wes terhaven. aanvang 20.00 uur. The Boxk speelt in het Kasteel, aanvang 21.00 uur. Leidse Schouwburg, 'Eine nacht in Venedig' door de Hoofd stad Operette, aanvang 20.15 uur. Lak-Theater, 'Parlando- /Widow', Stichting Dansproduktie, aanvang 20.30 uur. antiquare boekenbeurs in de Pieterskerk van 10.00 tot 17.00 oord vanaf 09.00 u optreden Herman Brood His Wild Romance, aanvang 23.00 uur, LVC, Breestraat. Leiderdorp swingend concert door kwartet Taylor's Four', met Jazz, Bebop en Mainstream, vanaf 21.30 uur in De Hollandsche Tuyn, Hoofd straat. Nieuwkoop concert door Gert Hans (orgel) en Dirk Belzer (dwarsfluit) in de Hervormde Kerk, aanvang 20.00 Woubrugge IVN-natuurwandeling langs de Wijde Aa, start bij het Witte Brug- ZONDAG 8 APRIL Alkemade Veense Snuffelmarkt in sport hal De Tweesprong, Roelo- farendsveen, van 11.00 tot 17.00 Alphen Lentemarkt in benedenzaal van Avifauna, van 10.00 tot 18.00 Alphense schrijvers en dichters lezen voor uit eigen werk, Literair café. Parktheater, aanvang 14.30 .1 het Parkfilmhuis. optreden Gospelgroep New Reality in de aula van de Agrari sche school, Kalkovenweg, aan vang 18.30 uur. Leiden ruil- en verzamelbeurs Collec tor Service, van 10-16 uur in het Antonius Clubhuis, Lange Mare. kindervoorstelling (vanaf 7 jaar): 'Razende Ritmes', door Dansgroep Klim, aanvang 15.00 uur in het LAK-Theater, Cleve- ringaplaats. kindervoorstelling: 'Koningin in Kinderland', door Kinder Toneel Club 'Pats', aanvang 15.00 uur in het Micro-Theater, Oude Vest. film: 'India, heimwee naar Be nares'. 15 uur in het Rijksmuseum voor Volkenkunde, Steenstraat. Leiderdorp weidevogelexcursie (op de fiets) IVN, langs de Zijldijk, richting de Kaag, vertrek om 9.00 uur bi) Noordwijk bloem-mozaikenwedstrijd, rou tebeschrijving verkrijgbaar bij WV-Noordwijk. Grent 8.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15