Onderzoek kanker bij 600 Alphenaren Sombere geluiden over discotheken Amsterdamse universiteit wil colleges in het Engels Communicatie met chauffeurs nu vanuit één centraal punt ZATERDAG 7 APRIL 1990 REGIO PAGINA 13 Speurtocht naar oud-omwonenden Coupépolder ALPHEN AAN DEN RIJN - Zo'n 6Ö0 mensen worden betrokken bij een onderzoek van de GGD-Rijnland naar het voorkomen van kanker in de directe omgeving van de vuilstort in Alphen aan den Rijn. De GGD is van plan niet alleen de huidige omwonenden bij het on derzoek te betrekken maar alle mensen die er sinds 1972 hebben gehuisd. Aanleiding voor het onderzoek zijn geruchten dat een groot aantal omwonenden het slachtoffer is van kan ker. Comeniusprijs voor Duitser Zielinski Het onderzoek richt zich op de be woners van de Machineweg, de Oost- en Westkanaalweg en de ge bruikers van het volkstuinencom plex tegenover de voormalige vuil stort. Zo'n 100 mensen zijn direct op te sporen omdat zij rtog in de buurt wonen. Circa 500 verhuisden in de afgelopen achttien jaar naar elders. Die mensen kunnen inmiddels al een aantal malen zijn verhuisd. GGD-directeur mevrouw Tichler- Moerman verwacht dan ook zo'n 1000 bronnen na te moeten trekken. "Het is een ongelofelijk grote klus", zegt de GGD-directeur. "We beginnen met de gemeenten aan te schrijven waarnaar de mensen zijn verhuisd en die moeten ons verder op het spoor zetten. Het is moeilijk te voorspellen hoe lang het gaat du ren want ik heb geen flauw idee hoe snel de gemeenten antwoorden". Wanneer de huidige woonplaats van alle betrokkenen bekend is, wordt hen toestemming gevraagd om hun medische dossiers in te zien. Ook krijgen zij een vragenlijst 'Cadeautje' Hortus op trailer gebracht LEIDEN De Leidse binnenstad biedt volgende week dinsdag onge twijfeld een bijzondere aanblik. In de vroege ochtenduren wordt de Li banon ceder die de Leidse Hortus Botanicus cadeau heeft gekregen van Groenekan naar Leiden ge bracht en op zijn plaats in de botani sche tuin gezet. Voor het vervoer van de twaalf meter hoge en 10.000 kilo wegende ceder is een giganti sche trailer beschikbaar. Onder politiebegeleiding zal de boom door de nauwe straten van de binnenstad worden geloodst. Vraag is alleen nog hoe de boom door de poort van de Hortus moet worden gewurmd. De ingang is te smal om met een kraan te kunnen werken, de boom te zwaar om hem met een paar man even op te tillen. Het initiatief voor het schenken van de ceder, die als opvolger van de onlangs gevelde eeuwenoude beuk moet dienen, is genomen door H. Rovers, hoofd plantsoenendienst in Heerhugowaard. Hij liep tijdens zijn studie aan de middelbare tuin bouwschool stage op de Hortus. Sa men met studiegenoot H. Los uit De Bilt wilde hij wat terug doen. Het Bomencentrum Nederland levert de Libanon ceder, BSI Boomser vice verzorgt het transport en het planten. De totale kosten, naar schatting'7000 gulden, worden door de vier partijen gezamenlijk gedra gen. De Libanon ceder is volgens H. Blokzijl van het Bomencentrum no^al exclusief. Er staan maar vijf van dergelijke bomen in Nederland hoewel ze zich prima aanpassen aan het klimaat. De boomsoort wordt gekweekt in de omgeving van Flo- De boom is 25 tot 30 jaar oud. Nor maliter heeft een boom van die leef tijd een wortelgestel met een door snee van zeker zeven meter. Om de doorsnee van het gestel te beperken en bovendien de boom te stimule ren tot de aanleg van een mooi com pacte wortelkluit, is de boom de af gelopen jaren op de Italiaanse kwe kerij al zeven keer verplant. Het gevaarte is inmiddels van Ita lië naar een vestiging van het Bo mencentrum in Groenekan ver voerd en is daar tijdelijk opgekuild. voorgelegd waarbij uit de antwoor den moet blijken of de mensen op andere wijze dan via de vuilstort in contact met giftige stoffen zijn ge komen. Onprettig Tegelijkertijd onderzoekt de GGD aan de hand van gegevens van het gemeentebestuur, provincie en jus titie welke giftige stoffen op de belt zijn gestort. Daaruit moet ook blij ken of de bewoners in contact zijn gekomen met deze stoffem en op welke wijze dat kan zijn gebeurd. Uiteindelijk wordt duidelijk of er inderdaad sprake is van een hoog aantal kankerpatiënten in de omge ving van de stort. Hoe hoog het lan delijk gemiddelde is, kan de GGD- directeur nog niet zeggen. Die cij fers worden momenteel uitgesplitst naar verschillende vormen van kan ker. "Mocht blijken dat er sprake is van een aantal dat hoger is dan ge middeld, moet besloten worden over een vervolgonderzoek. Dat be tekent dat we een vergelijkbare be volkingsgroep gaan zoeken die we dezelfde vragen voorleggen. Verge lijkbaar betekent een groep mensen uit een plattelandsgemeente met dezelfde beroepen, dezelfdë leef tijdsopbouw en dezelfde gezins grootte. Als we die twee groepen vergelijken, weten we of het aantal kankerpatiënten inderdaad ex treem hoog is". Doel van het hele onderzoek is in zicht te krijgen in het ontstaan van kanker. De resultaten zijn voor de slachtoffers nauwelijks van belang 'wónt we kunnen de situatie nu een maal niet terugdraaien'. Tichler- Moerman: "Er is op zich geen reden om bijzonder veel haast te maken met het onderzoek tenzij ik merk dat nog steeds het gevaar bestaat dat mensen in contact komen met giftige stoffen uit de vuilstort". De GGD-directeur wijst er op dat er nog steeds klachten binnenko men dat de belt stinkt. Het lijkt haar niet waarschijnlijk dat dat gevolgen heeft voor de gezondheid "maar het zou uit psychologisch oogpunt mis schien verstandig zijn daar wat aan te doen. Het geeft mensen toch een onprettig gevoel". De Westduitse pedagoog prof.dr. J. 'Zielinski kreeg gisteren aan de leid se universiteit de Comenius-prijs uitgereikt. AZL en CARA Zoals tien procent van de Nederlan ders heb ik CARA en daarom moet mijn omgeving schoon en stofvrij zijn. Volgens een bericht van afgelo pen dinsdagin deze krant wil het AZL bezuinigen op het schoon maakwerk. Onbegrijpelijk, want nu reeds worden de vloeren zo matig gereinigd, dat het er voor mij als CARA-patiënt niet goed leefbaar is. Trouwens dit geldt voor de meeste openbare gebouwen en zelfs open baar vervoer. Dit is onder andere te wijten aan de absurde manier van vloeren reinigen: een vet papier on der een brede schuiver. Voor mij als CARA-patiënt is die methode abso luut onvoldoende en zou in een zie kenhuis, waar toch speciale normen gelden, absoluut verboden moeten worden. Nu kan men klachten over slecht schoonmaakwerk in Scholen, kan toren en instellingen overal beluis teren. Als mèn dan bedenkt dat er jaarlijks miljarden guldens gemeen- LEIDEN - "Het was de bedoeling dat in Leiden niet alleen de univer sitaire gemeenschap van Eurostep zou profiteren. Eurostep wilde haar programma's ook via het kabelnet in.de Leidse huiskamers brengen, maar van het Commissariaat van de Media mag dat niet". Dit zei de Leidse hoogleraar volwas seneneducatie en voorlichtings kunde, prof.dr. B. van Gent, giste ren in een kritische uiteenzetting over de wijze waarop door Leidse universiteit en de overheid gestalte is gegeven aan de volwassenenedu catie. Dat gebeurde tijdens de uit reiking van de Comenius-prijs voor pedagogiek aan de Duitse peda goog prof.dr. J. Zielinski. "Alleèn de vrijwilligersorganisa- schapsgeld in deze branche om gaan, is het duidelijk dat er iets moet veranderen. Is het niet beter als instellingen, zoals een zieken huis, weer zelf het schoonmaken re gelen i.p.v. uitbesteden. Dit vergt meer organisatie, maar misschien kan men toch bezuinigen, omdat men niet mee hoeft te betalen aan de winsten van de schoonmaakbe drijven. Voor de schoonmakers is het voordeel, dat ze in vaste dienst zijn bij de instelling, met goede cao en contact met de werkomgeving. Voor de betrokken instelling is het voordeel, behalve directer contact met de werknemer, vooral dat zij beter zelf de schoonmaaknormen kan stellen. Mogelijk leidt dit ertoe, dat open bare gebouwen weer schoner en leefbaar voor CARA-patiënten wor den. Een land zonder drempels, dat moet toch ook voor de grootste groep gehandicapten, de CARA-pa tiënten, gelden. J.H.L. de Heiden N. van Zuytbrouckhof 35 Leiden 'Jeugd gaat steeds later op de avond stappen' LEIDEN/DENEKAMP - De dis cotheken, met namë in het oos ten van het land en hier en daar in de grote steden, maken moei lijke tijden door. De afgelopen jaren zijn er al tientallen ver dwenen en de verwachting is dat het aantal verder oploopt. Een moordende concurrentie en de vergrijzing zijn de belang rijkste oorzaken van de slechte positie waarin vele van de onge veer 900 discotheken zich be vinden. Dit stelt voorzitter M. Olde Dubbelink van de sectie discotheken van Horeca Neder land. Aan de ene kant neemt het aantal klanten - vooral jongeren tussen de 16 en 25 jaar - af maar anderzijds hebben de afgelopen jaren 'branchevreemde' lieden zich op de discothekenmarkt gestort. Olde Dubbelink: "Men sen uit het onroerend goed, de autohandel en het bouwbedrijf zijn discotheken begonnen. Die concurrentiestrijd leidt ertoe dat sommige exploitanten het niet meer volhouden. In alleen Twente zijn de afgelopen jaren al 20 discotheken noodgedwon gen gesloten". Er komt een onderzoek naar de toestand waarin de branche verkeert. Volgens Olde Dubbe link zullen de twee belangrijk ste conclusies zijn: overcapaci teit en onder druk staande prij zen. De voorzitter hoopt dat met die gegevens minder snel beslo ten wordt tot vestiging van een nieuwe discotheek. Beter zou het nog zijn als er helemaal af gezien werd van vestigings plannen, aldus Olde Dubbelink. De 'vreemdelingen' in de dis- cothekenwereld zijn vooral ge lokt door het succes dat disco's tien tot vijftien jaar geleden hadden. Volgens Olde Dubbe link is daar weinig meer van over. "Je moet niet vergeten dat het discothekenwereldje be hoorlijk trendgevoelig is. Je moet eens in de drie jaar je hele inrichting vernieuwen. Investe ringen die een hele hoop geld kosten", aldus Olde Dubbelink. Naar schatting zijn er zo'n n paar uur tijd moet een discotheek- 50.000 personen, veelal in deel tijd, werkzaam in de discothe ken. De sectievoorzitter waagt zich niet aan uitspraken over verlies van werkgelegenheid als gevolg van de zorgwekkende positie. Trend De sombere geluiden van Olde Dubbelink worden niet gedeeld door de exploitanten van disco's in Leiden, Noordwijken Alphen aan den Rijn. "Over toenemen de concurrentie kan in Leiden niet worden gesproken", vindt G. Meij van.de Koets-o-thcek in de Kruisstraat. "Elke disco theek heeft zo zijn eigen pu blick. Er is wel een trend merk baar, dat de jongelui meer thuis blijven of een caféetje opzoe ken". Een andere trend, waar dis co's in gemeenten met een vroeg sluitingsuur wel veel last van hebben, is dat de jongelui steeds later gaan stappen. Elf uur vin den ze een mooie tijd om naar de disco te gaan. Als de disco theek dan om één uur al dicht moet, moet het geld wel in een erg korte tijd worden verdiend. "Wij hebben daar niet zo'n last van, want we mogen tot drie uur open blijven", vertelt Erico van der Horst van de Alphense dis cotheek Maribaya. "De gemeen te zou de sluitingstijd vrij moe ten laten, dan krijgen wij de kans wat te verdienen en wordt de overlast van de geleidelijk vertrekkende jeugd fors inge perkt". Trendgevoelige disco's, zoals het futuristisch opgezette To- morrowland in Rotterdam die 's avonds 5000 bezoekers móet trekken, lopen veel meer risico om ineens uit de gratie en daar mee in financiële moeilijkhe den te raken. The Grand in Noordwijk draait vooralsnog prima, al merkt men ook daar dat de jeugd steeds later komt: "Het is nog altijd vreselijk druk". ties hebben zich constant voor de universitaire volwasseneneducatie ingezet", aldus Van Gent die uitge; breid aandacht aan de 'European Association of Users of Satellites in Training and Education Program mes' (Eurostep) besteedde. Prof. Zielinski, wiens werk in het teken staat van de humanisering, hield in zijn rede een pleidooi voor bijstelling van de morele normen. "De mensheid moet zich moreel vernieuwen. In de 20e eeuw heeft hij de tot nu toe doeltreffende more le banden verraden en verspeeld in oorlogen, holocausts, in de egoïsti sche plundering van onze planeet en in een onverantwoorde omgang met de techniek met het doel een zogenaamde levenskwaliteit te be reiken". De Comenius-prijs werd hem door het Internationaal Scheideg- ger Instituut toegekend wegens zijn verdiensten op het gebied van de De Comenius-penning, behorende bij de prijs die gisteren aan prof. Zielinski werd uitgereikt: 'Allen zijn onderdeel van het geheel'. opvoedkunde. De prijs werd in 1980 ingesteld doör de toenmalige presi dent-directeur van het instituut, dr. W. Scheidegger. Leiden legt geen verplichting op AMSTERDAM - De universiteit van Amsterdam (UvA) wil dat binnen vier jaar een kwart van de colleges in een andere taal dan het Neder lands wordt gegeven. In de praktijk zal dat voornamelijk de Engelse taal worden. De Leidse universiteit heeft geen plannen de verplichting op te leggen voor het gebruiken van een andere taal dan het Nederlands. Het voorstel van de Amsterdamse universiteit is vastgelegd in het con cept-beleidsplan van de universi teit. Volgens lid van het college van bestuur R. Poppe kan de vorm waarin het anderstalig onderwijs wordt gegoten verschillen per fa culteit. Zo kunnen anderstalige col leges worden beperkt tot het laatste jaar, maar kunnen ze ook worden gespreid over de gehele studieduur. Poppe wil wel dat er overeenkom sten komen tussen het college van bestuur en de faculteiten over de vorm die wordt gekozen. De belangrijkste reden voor de UvA colleges in een andere taal in te voeren is dat studenten "internatio naal weerbaarder" worden ge maakt. Blijkt dat een faculteit inter nationaal gezien achterblijft, dan Gemeenten knappen na-oorlogse wijken op DEN HAAG/REGIO - De gemeen- ten Leiden, Lisse en Zoeterwoude hebben bij de provincie een aan vraag ingediend voor subsidie voor het opknappen van na-oorlogse wij ken. In totaal hebben 20 gemeenten in Zuid-Holland een aanvraag inge diend. De komende tijd worden tien gemeenten geselecteerd die hun plannen verder mogen uitwerken en uiteindelijk krijgt één gemeente 500.000 gulden. Voor drie gemeenten ligt een ton klaar. De tien gemeenten die hun plannen verder hebben mogen uit werken krijgen wel elk 10.000 gul den als vergoeding voor de gemaak te kosten. Begin november worden de 'winnende' voorstellen gepre senteerd tijdens een manifestatie over na-oorlogse woongebieden. Zoeterwoude wil de wijk Vreugdedal opknappen. In de wijk staan 205 eengezinswoningen uit de periode 1938-1958. Het verkeer le vert grote problemen op. Niet alleen is er een fiks tekort aan parkeer plaatsen, ook wordt de wijk vaak 'gebruikt' als sluiproute. In de loop van de jaren zijn tussen de huizen bedrijven gevestigd hetgeen de no dige overlast met zich meebrengt. Leiden heeft Slaaghwijk aange meld. De 1700 woningwetwoningen tellende wijk (gebouwd in de perio de 1970-1974) ligt geïsoleerd van de rest van de stad. De bevolkingsop bouw is er onevenwichtig. Er ko men relatief veel eenoudergezin nen en bewoners van buitenlandse afkomst voor. Leiden wil de wijk voor in totaal 10 miljoen gulden op knappen en mist voor de financie ring nog een miljoen gulden. In Lisse wordt waarschijnlijk met de bijdrage de omgeving van de flat aan het Rembrandtplein of de Ooie vaarstraat worden opgeknapt. De flat aan de Ooievaarstraat heeft in middels al een opknapbeurt achter de rug en is daarbij tevens wat aan trekkelijker gemaakt voor oudere bewoners. Lisse heeft het project op het nippertje aangemeld waardoor financiële gegevens nog ontbreken. Ook is nog geen beslissing geno men welk project wordt aangepakt. zou dat financiële consequenties kunnen hebben, aldus Poppe in het universiteitsblad 'Folia Civitatis'. Hoewel een woordvoerder £egt dat "Leidse studenten proportio neel gezien het meest in het buiten land terecht komen", heeft de uni versiteit van Leiden geen plannen een verplichting tot gebruik van an derstalig onderwijs in te voeren. Volgens de woordvoerder heeft al een aanzienlijk deel van de colleges in het Engels of Frans plaats. "Je mag stellig aannemen dat de colle ges in een andere taal dan het Ne derlands verder uitbreiden. Er ligt echter geen plan om dat te verplich ten", stelt hij. De woordvoerder in Leiden benadrukt dat een verplich ting ook averechts kan werken. Minister Ritzen (onderwijs) sprak enkele maanden geleden al zijn voorkeur uit voor het invoeren van Engels als voertaal op de Neder landse universiteiten. Er ontstond meteen een storm van protest en een levendige discussie over het vermeend lage peil van het taalon derwijs op de middelbare scholen. De Amsterdamse studentenvak bond Asva heeft de UvA Laten we ten tegen verplichte vakken in an dere talen te zijn. Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Het nonnenklooster van den Heiligen Jozef'te Milwaukee is afgebrand. Met groote moeite redde de brandweer de zusters. Eene harer sprong uit het raam en werd doodelijk gewond. In één uur was het geheele gebouw vernield. - De heer Eiffel heeft aan den ge meenteraad. van Lyon een plan voorgesteld om tusschen twee heuvelen ter weerszijden van de Saöne eene brug te leggen. Deze brug zou ruim 320 voet hoog worden. - Hedenmorgen omstreeks zeven uren streek een roofvogel in de Choorstraat te Utrecht neder en pakte een kleinen hond op, waarmede hij naar den Domto ren vloog. - De drie kinderen, die Dinsdag te Scherpenzeel werden geborexi, zijn overleden. Vijftig, jaar geleden: De film 'Vuurdoop', waarin de Duitsche luchtstrijdkrachten getoond worden bij hun strijd te gen de Polen, heeft gisteravond op plechtige wijze zijn première beleefd in tegenwoordigheid van Goering, von Brauchitsch, Goebbels en andere regeerings- personen en hooge militaire au toriteiten. Vrijwel het geheele corps diplomatique was bij de voorstelling aanwezig. De film is louter documentair en mist elk 'verhaal'. Het doel ervan werd duidelijk door Goering uitge drukt die in een korte verklaring zegt: "Wat de Duitsche lucht macht tegen de Polen deed, zal zij ook tegen Engeland en Frankrijk ondernemen". De slotscène van de film vertoont een bommenwerper, die neer daalt boven een kaart van Enge land, dat verdwijnt in rook, ter wijl een hevige ontploffing klinkt. Gezondheidszorg kan efficiënter' MAASTRICHT - Er valt nog veel te verbeteren aan de gezondheidszorg. Alleen met een grondige aanpak kan meer doelmatigheid worden bereikt. De gezondheidszorg is te versnipperd. Dit zei prof.dr. J. Greep in Maastricht bij de opening van het tweede wereldcongres over efficiency en eeónomië -in de ge zondheidszorg. Volgens Greep moet de overheid de gezondheidszorg veel meer be trekken bij haar besluitvorming. Het congres, waaraan ruim 250 wer kers in de gezondheidszorg uit acht landen deelnemen, probeert deze week nieuwe strategieën voor de 21ste eeuw te ontwikkelen. Drs. A.B. de Roo van Coopers er\ Lybrand Management Consultants noemde de structuren van de zie kenhuisorganisatie niet flexibel ge noeg om te kunnen aansluiten bij de wensen van consumenten en hulp verleners. Voorzitter dr. A. Mulder van de Landelijke Specialisten Ver eniging bepleitte een grotere be trokkenheid van de medisch spe cialisten bij het vaststellen van het gezondheidszorgbeleid door de overheid en bij het ziekenhuis- management. Centraal Nederland neemt nieuwe verkeersleiding in gebruik UITHOORN/REGIO - Met een op roep aan alle buschauffeurs,heeft A. Mulder, voorzitter van de belangen organisatie van reizigers met het openbaar vervoer Rover, gisteren de centrale verkeersleiding van Centraal Nederland in werking ge steld. Deze centrale verkeersleiding voor de regio West regelt vanuit één centraal punt de communicatie met de buschauffeurs. Zo zullen de aan sluitingen tussen cje verschillende lijnen vlotter kunnen verlopen. Bij grote evenementen en calamiteiten (ongelukken of files) kunnen de om leidingen die daarvan het gevolg zijn, beter en sneller worden geco ördineerd. Om de computer van de verkeers leiding te bedienen hebben negen werknemers van CN een speciale opleiding gevolgd. Het is de bedoe ling dat de installatie op den duur door twaalf specialisten wordt be mand. Centraal Nederland is niet de eer ste busmaatschappij die met een dergelijke centrale verkeersleiding begint. In Zeeland en Friesland zijn zulke systemen al enige tijd geleden operationeel en CN heeft dus bij de collega's kunnen afkijken. Volgens A. Blankestijn van Cen traal Nederland is de ingebruikne ming van de nieuwe installatie een goede stap om bij te dragen aan de oplossing van het mobiliteitspro bleem. "Het is moeilijk om de auto mobilist te interesseren voor het openbaar vervoer. Nog steeds heeft de auto aantoonbare voordelen. Het is een klus om die voordelen heel dicht te benaderen. Maar als wij de middelen krijgen zal het aan ons niet liggen", aldus Blankestijn. Mulder van de vereniging Rover maakte behalve van zijn blijdschap over deze nieuwe stap in de goede richting gewag van een lang gekoes terde wens: de communicatie met de andere vormen van openbaar vervoer. "De aansluiting trein-bus is niet optimaal. Bovendien wordt de NS veelvuldig geplaagd door na tuurverschijnselen en dan blijft de reiziger verstoken van broodnodige informatie. Het is onze wens dat de communicatiesystemen zodanig worden uitgebreid en op elkaar af gestemd, dat op de stations in zo'n geval duidelijk wordt aangegeven welke busaansluiting de gestrande passagiers nog kunnen halen". Voorzitter A. Mxdder van de vereniging Rover stelde met een korte mededeling aan alle chauffeurs van Centraal Nederland de nieuwe centrale verkeersleiding in Uithoorn in werking. (foto Ben de Bruyn)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13