CTAD LEIDEN Dinosauriërs komen weer tot leven Populier in Thorbeckestraat gekapt na jarenlang gevecht CONCERT WERKMANS WILSKRACHT Kwart miljoen bezoekers verwacht op tentoonstelling in Pesthuis gaat niet door 'Overbruggen' LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 7 APRIL 1990 Twee kanoroutes door Leiden van start op 12 mei LEIDEN - Er komen twee ka- noroutes door Leiden. De zoge naamde singelroute voert langs het groen in de stad, de grach tenroute langs de gebouwen. Het is de bedoeling dat de rou tes, die worden aangegeven met bordjes, op 12 mei in gebruik worden genomen. De tochten beginnen bij het Galgewater, aansluitend op de provinciale kanoroute. De gemeente investeert in to taal ruim 30.000 gulden in het plan. Daarvan wordt de beweg wijzering betaald, de aanleg van enkele steigers bij het Anker park, Bleekerspark en Prinses- sekade en het aanbrengen van zogenaamde grijplijsten waar aan de kanoërs zich kunnen vastpakken. Ook vervaardigt de gemeente een folder waarin de routes en de bezienswaardighe den waar de kanoërs langsko men, worden beschreven. Het plan maakt deel uit van, het project 'In Leiden kan meer met water'. 'Er ontstaat een leegte in de buurt' LEIDEN - De 50 jaar oude po pulier uit de Thorbeckestraat, een van de grotere bomen in Leiden, wordt vandaag gekapt. Bewoner Van der Veen moest met een kort geding dreigen om gedaan te krijgen dat de boom tegen de vlakte gaat. Andere be woners menen daarentegen dat de boom zeker nog een paar jaar kan blijven, staan. "Dat de boom na al die zware stor men nu er nog fier bijstaat is een te ken dat hij nog kerngezond is", zo stelt mevrouw De Smidt. Ze vindt het doodzonde dat de populier te gen de vlakte gaat. "Het is nog zo'n prachtige boom. Hij steekt ver bo ven de huizen uit en veel bewoners uit de straat genieten er elke dag Thorbeckestraat-bewoner P. Jur- gens begon gisteren nog een hand tekeningenactie om de boom te be houden. "We houden allemaal een beetje van die boom. Als die ver dwijnt oqtstaat er een leegte in de buurt". Jurgens hoopt dat hij de twee buren alsnog kan bewegen het kappen geen doorgang te laten vin den. Direct betrokkene Van der Veen doet al vele jaren verwoede pogin gen om de boom te laten vellen. "De boom is 60 jaar oud en levert gevaar op voor de omgeving. Populieren worden meestal niet ouder dan 50 jaar en dus kun je verwachten dat hij een keer omgaat. Het punt is dat ik dan voor een deel verantwoorde lijk ben omdat de boom precies op de erfafscheiding staat", zo ver klaart Van Veen zijn actie. Hij leek steun voor zijn standpunt te krijgen toen vorige maand de wind tot stormkracht aanwakkerde. teravond i leverde een volle bak op. Een gevarieerde keus van muziek stond op het programma ondermeer van Rossini en Bruckner, werden afgewisseld met moderne muziek Haan. Ook de Moonlight Serenade van Glen Miller stond op het programma. het Muziekverzamelge\ Werken uit het verre verleden, vreemd dat an Jacob de Haan en Jan de ontstaat ove Daags daarna werd een handteke ningenactie op touw gezet en vele omwonenden plaatsten hun krab bel. Nu de boom de storm heeft overleefd, is de stemming weer om geslagen en blijken vele bewoners het toch wel weer jammer te vinden dat de populier verdwijnt. Van der Veen is daar een beetje boos over. "Toen was het ach wee, zat iedereen in de rats. Nu de storm is geluwd en door het schij nen van de zon de boom gaat uitlo pen, denken mensen er weer anders over. Maar als de boom later na zuchtje wind alsnog zou omgaan, komen ze bij mij om verhaal te ha len". Mevrouw De Smidt is echter w boos dat er een stukje natuur uit de buurt verdwijnt. "Natuurlijk weet ik dat die boom niet voor altijd daar kan blijven staan. Maar elk jaar dat je kunt meepakken is meegeno men". Ze denkt dat vooral ook onei genlijke motieven ten grondslag lig gen aan de wens tot kappen, zoals bladafval in de tuin, geluidsoverlast en het ontnemen van licht. Een voorstel was om de boom een aantal meter kleiner te maken, waardoor het gevaar tot een mini mum zou worden teruggebracht, werd door Van der Veen afgewezen. De boom zou dan in de breedte groeien en het wortelstelsel uitbrei den. "Die oplossing is voor mij on aanvaardbaar. Dat gaat ten koste van het daglicht in mijn huis", zegt Van der Veen. Volgens de medewerker van de plantsoenendienst, J.H. Klijnstra, heeft de gemeente een kapvergun- ning afgegeven vanwege de ouder dom van de populier. "Populieren van ongeveer 50 jaar zijn in een fase waarin ze achteruit gaan. Als ge meente kun je niet het risico nemen om een vergunning te weigeren. Wanneer je dat doet en de boom valt om, dan is de gemeente voor een deel verantwoordelijk voor de scha de". Volgens Klijnstra was de boom reeds over het hoogtepunt heen en takelde hij in een heel langzaam tempo af. "De boom leverde dan ook beslist geen accuut gevaar op voor de omgeving". De oplossing om de kop van de boom te halen is volgens Klijnstra wel mogelijk, al leen is het de vraag of de boom dat wel waard is,. Volgens Klijnstra kost het inkorten veel geld. "Het is wel een imposante boom, maar aan de Veilingkade gaan wij volgende week achttien populieren kappe ndie bijna net zo groot zijn. Het is n een buurt commotie het neer halen van één boom". LEIDEN - Miljoenen jaren geleden uitgestorven dino sauriërs komen deze zomer in Leiden weer tot leven. Op 28 juni begint in het Pest huis een tentoonstelling met vijftien levensecht nage maakte dinosauriërs die bo vendien hun koppen en staarten zwaaien en brullen. De verwachting is dat het spektakel in vier maanden tijd zo'n kwart miljoen men sen naar Leiden zal trekken. door Meindert van der Kaaij De beesten zijn afkomstig van ten toonstellingen die in alle grote ste den van Europa hebben gestaan en honderdduizenden bezoekers trok ken. Het evenement is een voor schot op de vestiging van het Natio naal Natuurhistorisch Museum in het Pesthuis, dat voorlopig nog leeg staat en een uitstekende plaats is om de kolossen te exposeren. De reuzen zijn afkomstig van het Amerikaanse bedrijf Dinamation die op basis van de laatste weten schappelijke inzichten de dieren heeft nagemaakt. Paleaontologen en technici combineerden hun ken nis en produceerden zo'n 22 dieren uit het verre verleden. Juist die ver grote wetenschappelijke kennis van de laatste jaren geeft een heel ander beeld van de dinosauriërs. Zo is gebleken dat bepaalde soor ten een zo'n grote oogkas hadden dat zij kleuren moeten hebben kun nen zien. Vandaar dat wordt aange nomen dat de dieren die tussen de 200 en 66 miljoen jaar geleden op de aardbodem hebben rondgehobbeld natuurlijk nog steeds met de vraag waarom die dieren destijds zijn uit gestorven. Het barst van de theorie ën, maar keihard bewijs ontbreekt. Dat geldt ook voor verklaringen zoals het invallen van de ijstijd of het inslaan van meteorieten", aldus Van Etten. Dinosauriërs zijn bij het publiek bovendien 'in'. "Er kan geen bot worden gevonden of de kranten staan er weer vol van. Het publiek vindt het gewoon leuke beesten". Tjon Sie Fat vult daarbij aan dat mensen de dieren wel eng vinden, 'maar ach, ze bestaan toch lekker niet meer'. De monsters mogen dan een spektaculair schouwspel opleve ren, de wetenschappelijkheid wordt volgens Van Etten niet uit het oog verloren. Tjon Sie Fat is on langs naar de tentoonstelling in Barcelona geweest en was niet ka pot van de kitscherige opstelling van de dieren. "Het leek wel een spookhuis. Ze gebruikten groenge- kleurde lichten en ze schrokken er zelfs niet voor terug om een dier op paars grint te plaatsen", zo zegt hij. In de Leidse variant is bewust ge kozen voor een sobere rotsachtige omgeving. Dit is wel in strijd met de natuurlijke omgeving van dino sauriërs die eigenlijk voornamelijk leefden in het moeras. "Het gebruik van een groene plastic omgeving wekt echter de hilariteit op en is vol gens ons alleen maar een afbreuk aan de illusie van echtheid van de dieren zelf', zegt Tjon Sie Fat. Baby-dinosauriërs De dieren komen in het Pesthuis, ideaal door de hoge ruimten, in ge scheiden zalen te staan. Ze worden gerangschikt naar de tijd waarin ze leefden, beginnend bij de oudste dieren. De sauriërs die in groepen leefden komen dan ook bij elkaar te staan. De Amerikaanse invloed op de tentoonstelling blijkt overduide Organisatoren L. Tjon Sie Fat (l\ ling waarop vijftien levensecht naj lijk uit de aanwezigheid van vier vertederende baby-dinosauriërs. Een van de grotere dieren die naar Leiden komt is de Tyranno- surus Rex, die ruim vijf meter lang en drie meter hoog is. En dit is dan nog niet eens het model op ware grootte, want die is twee keer zo groot. De organisatoren hebben af gezien die in de collectie op te ne men vanwege de enorme transport kosten die daarmee gepaard gin gen. Wel op ware grootte aanwezig zijn een poot, waarvan de ene kant is opengewerkt zodat de anatomie j) en J. van Etten van de tentoonstel- aakte dinosauriërs zijn te zien. (foto aanschouwd kan worden, en een kop van een Tyrannosaurus Rex. De verwachting is dat het spekta kel wel voor verkeerstechnische problemen aan de Plesmanlaan gaat zorgen. Met name moet nog met de gemeente worden overlegd hoe het parkeerprobleem bij het Pesthuis kan worden opgelost. Van Etten hoopt evenwel dat een groot deel van de bezoekers met de trein zullen komen. Met de Nederlandse Spoorwegen kan met korting een treinkaart met toegangsbewijs wor den gekocht. Prijsvraag: 'Teken uw eigen straat of buurt' LEIDEN - Maak het Leidse ge meentebestuur nu eens goed duidelijk wat er moet gebeuren met uw straat, buurt of stad. On der dat motto nodigt het Leids Architekten Kaffee alle Leide- naars, van jong tot oud, uit hun wensen kenbaar te maken over gewenste veranderingen in hun woonomgeving. De nieuwe gemeenteraad, die vorige maand werd gekozen, wordt op 1 mei aanstaande geïn stalleerd. Dan zullen ook de wet houders worden gekozen. Het Leids Architekten Kaffee ziet daarin een goede reden om de Leidenaars op te roepen hun mening kenbaar te maken. Niet op een inspraakavond of in een vergadering van de raadscom missies maar door middel van een duidelijke tekening. "Teken uw straat, buurt of stad zoals u vindt dat die er uit moet komen zien", vragen de architecten nu eens niet aan hun beroepsgeno ten maar aan de Leidenaar zelf. De Leidenaars kunnen ook prij zen winnen met deze wedstrijd. Voor de bedenker van het beste ontwerp ligt 400 gulden klaar, de nummers twee en drie kun nen 300 piek winnen. De ingezonden tekeningen zullen worden aangeboden aan het nieuwe gemeentebestuur, in het bijzonder aan de wethou ders van ruimtelijke ordening en volkshuisvesting. Beide wet houders zullen ook om com mentaar worden gevraagd op de ideeën die door de Leidse bur gers op tekening zijn gezet. De ingezonden tekeningen zullen bovendien worden tentoonge steld in de hal van het stads- bouwhuis. Het Leids Architekten Kaffee (LAK) vraagt tekeningen op for maat A3 (30 bij 40 cm/een halve krantenpagina) te maken en de ze tekeningen, voorzien van naam en adres, tot uiterlijk 24 april te zenden aan het secretari aat van het LAK, p/a St. Ja- cobsgracht 4, 2311 PW Leiden. Tekeningen kunnen ook op bo vengenoemd adres worden ge bracht, en wel van maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 17.00 om de subsidie van 180.000 niet is verleend. Evenmin kon hij vertellen of de aanvraag volgend jaar meer kans maakt. De organsiatie van de manifesta tie heeft al gezegd niet erg teleurge steld te zijn over de afwijzing. Men is blij nu wat meer tijd te hebben voor de voorbereidingen van de ma nifestatie. Een van de dinosauriërs die te zien niet grauw en grijs, maar fel ge kleurd moeten zijn geweest. Een ander inzicht hebben weten schappers gekregen over hoe de dieren bewogen kunnen hebben. Heel aannemelijk is dat de dino sauriërs niet koud- maar warm bloedig zijn geweest. "Als in anima tiefilms dergelijke dieren worden afgebeeld, bewegen ze zich als de koudbloedige dieren die we nu ken nen, zoals een hagedis dus. Daaren ijn in het Pesthuis. tegen denken we ook dat de beken de Tyrannosaurus Rex zich dus ta melijk kwiek heeft bewogen", zegt L. Tjon Sie Fat, die samen met J. van Etten de tentoonstelling organi seert. De nieuwe theoriën lagen ook ten grondslag aan het idee om de dieren te laten bewegen. Bij de tentoon stelling komt een demonstratiemo del waarbij duidelijk is te zien hoe de dieren van binnen in elkaar zit- (pr-foto) ten. Het publiek kan de reus met handels en knoppen zelf bedienen. De geluiden die de dieren maken betreffen interpretaties die weten schappers maakten naar aanleiding van de lichaamsgrootte. Eng Naar de oorzaak van de enorme po pulariteit van de dinosauriërs de laatste tijd, kan Van Etten slechts gissen. "De wetenschap worstelt Politie haalt lijk uit Rapenburg LEIDEN - De Leidse politie heeft gistermorgen het lijk van een 78-ja- rige Leidenaar uit het Rapenburg De politie vermoedt dat de psychisch gestoorde man zelf in het water is gelopen. De man had 's och tends zijn woning verlaten terwijl hij erg in de war was. Er is geen sprake van een misdrijf. De politie werd gistermorgen ge waarschuwd door voorbijgangers. Met behulp van de brandweer werd het lichaam op de kant gebracht. De politie kon de identiteit van de man nog niet bekend maken. Kledingbeurs In buurthuis 't Spoortje, aan de Bernhard- kade, is op zaterdag 7 april een kleding beurs. De verkoop van de kleding begint om 10.00 uur. Homoseksualiteit De Leidse Werkgroep Homoseksualiteit organiseert binnenkort weer een ge spreksgroep voor mensen die er achter zijn gekomen, of denken, dat zij homo seksueel zijn. Aanmeldingen of informa tie bij Gerard: tel. 071-124149 of bij Chris. tel. 071-120830. Amnesty In het kader van een actie voor Zuid Ko rea heeft Amnesty International op zater dag 7 april een stand in de bibliotheek aan de Nieuwstraat. Bezoekers kunnen er brieven schrijven aan Zuid-Koreaanse gewetensgevangenen en kaarten en pe tities ondertekenen. Muziekschool Leerlingen van de Streekmuziekschool. aan het Rapenburg 22, geven op zater dag 7 april een uitvoering. Er worden werken gespeeld van o.a. Dowland, Pur- cell. Van de Staak, Villa-Lobos en Brou wer. Aanvang: 14.00 uur. Tuya Op zondag 8 april wordt bij Tuya aan de Hogewoerd 75 een concert gegeven door de Uruguayaanse zanger/dichter Luis Barros. Het concert begint om 14.30 uur. Toegang: 5 gulden. LEIDEN - De manifestatie Over bruggen Leiden krijgt geen subsi die van het ministerie van WVC. Dit betekent dat het project, waarin bruggen worden verfraaid door kunstenaars, minimaal met een jaar is uitgesteld. Een woordvoerder van het minis terie moest gisteren het antwoord schuldig blijven op de vraag waar- STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11