'Duitsland niet per se neutraal' Grieken stemmen voor derde keer in tien maanden Sovjetunie doet concessie Stasi smet op eerste zitting Volkskammer Colombia buigt hoofd voor drugsbaronnen ti:'" VRIJDAG 6 APRIL 1990 BUITENLAND PAGINA 7 WASHINGTON (GPD/AP) De Sovjetunie is bereid de eis te laten vallen dat een herenigd Duitsland neutraal moet zijn. Dat hebben Amerikaanse en Russische functionaris sen gezegd die aanwezig waren bij de gesprekken tussen de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Baker en zijn collega Sjevardnadze gisteren. De volgend top tussen de presidenten George Bush en Michail Gorbatsjov wordt gehouden van 30 mei tot en met 3 juni, zo hebben beide lan den gisteren bekendgemaakt. Een Sovjet-functionaris zei gisteren daarover gisteren: "Omdat de top al dat neutraliteit van het herenigd over zeven weken zal plaatsvinden, Duitsland niet het enige antwoord is het niet realistisch te verwachten op het veiligheidsvraagstuk is en dat het Start-akkoord klaar zal dat Moskou voor andere suggesties zijn". Ook president Bush toonde open staat. De Sovjet-regering wil reserves toen hij niet meer over de slechts dat een herenigd Duitsland top zei dan dat die "veel ruimte voor "geen gevaar voor zijn buurlanden" dialoog en discussie" zal bieden, zal zijn, zei hij. Overigens blijft de Qp een wat concreter niveau zei Sovjetunie volgens een Amerikaan- Btfflh's woordvoerder Marlin Fit- se functionaris van mening dat het zwater dat op de top in ieder geval tempo van de Duitse vereniging te wordt gepraat over de Amerikaans- hoog is. Officiële bevestiging van Russische handel. Mogelijk zullen het bericht werd gisteren evenwel die gesprekken een eind betekenen niet gegeven. aan de huidige Amerikaanse han- Wat Duitsland betreft heeft de delsrestricties jegens de Sovjetunie, Sovjetunie zich tot nu toe op het aldus Fitzwater. Ook het Litouwse standpunt gesteld dat een herenigd probleem kan aan de orde komen. Duitsland geen lid van de NAVO Amerikanen en Sovjets hielden mag zijn. De Westduitse regering, gisteren de mogelijkheid open dat daarin gesteund door de West- de top niet tot 3 juni zal duren, maar europese landen en de Verenigde al eerder zal zijn afgelopen. Dat Staten, heeft altijd gezegd aan dat wordt geheel afhankelijk gesteld lidmaatschap te willen vasthouden, van de agenda van de besprekin- De Amerikaanse en Russische gen. Ook is het mogelijk dat de top onderhandelaars boekten ook voor- zich gedeeltelijk buiten Washington uitgang ten aanzien van het Mid- afspeelt. President Bush heeft in den-Oosten en de conflicten in An- het verleden nooit onder stoelen of 1 Afghanistan. Zo verklaarde banken gestoken dat hij Gorbatsjc 'Overleg ANC en Pretoria weer op gang' KAAPSTAD (AFP/UPI/Rtr) - Het overleg tussen de Zuidafrikaansè regering en het ANC "staat weer op de rails", zo heeft president Frede- rik de Klerk gisteravond gezegd na drie uur durende besprekingen in Kaapstad met Nelson Mandela. Het overleg zou oorspronkelijk op 11 april plaatsvinden, maar het ANC zegde deze vergadering af nadat de Zuidafrikaansè politie in de zwarte woonstad Sebokeng 17 zwarte beto- üp ae dag gers doodschoot. Beide partijen zul- waarop het nieuwe Oost- du itse parle ment een histori sche zitting hield, demon streerden hon derdduizenden Oostduitsers te gen het intrek ken van de ver kiezingsbelofte van bondskan selier Kohl voor een wisselkoers van één-op-één bij de totstand koming van een monetaire unie tussen beide Duitslanden. OOST-BERLIJN (Rtr/AP/AFP) - ère gebroken Het Oostduitse parlemént, dat gis- (de voorzitter teren voor het eerst in een democra- SPD die zich i tische gekozen samenstelling bij- nitief terugtrok omdat de Stasi- in zijn huis in Kennebunkport (Mai- de Sovjet-delegatie dat Moskou her stel van de diplomatieke betrekkin- ne) te gast wil hebben gen met Israël en rechtstreeks ver voer van joodse emigranten naar Is raël in overweging wil nemen, als Israël verzekert dat de Sovjet-joden niet in de bezette gebieden gehuis vest worden. Ook heeft de Sovjetu nie volgens een Amerikaanse func tionaris belangstelling voor verkiezingen in Angola ghanistan om een einde te maken aan de burgeroorlogen in die lan den. De topontmoeting tussen Bush en Gorbatsjov is met de datum van 30 mei tot en met 3 jun' geSchoven. Eerder waj zegd dat de ontmoeting in de twee de helft van juni zou plaatsvinden eenkwam, heeft CDU-lèider Lothar de Maizire officieel aangewezen als eerste niet-communistische pre mier en hem gevraagd een nieuwe regering te formeren. De coalitiebe sprekingen zijn inmiddels al zo goed als afgerond en verwacht wordt dat De Maizière volgende week zijn kabinet presenteert. Wel hing de vraag of, en zb ja hóé veel van de 400 parlementariërs hand- en spandiensten verleend hebben aan de geheime politie (Sta si) als een schpduw over de eerste zitting- Connecties met de gehate Staatsveiligheidsdienst of de ver denking daarvan hebben al de carri- an Ibrahim Böhme Stasi. Volgens een schatting heeft lijsttrekker van de tien procent van de parlementsle- het weekeinde defi- den voor de Stasi gewerkt. Tijdens zijn eerste historische zit ting koos het parlement de christen- .1 hem heen bleef hangen) Wolfgang Schnur. Deze mede-op- democratische afgevaardigde Sabi- richter van de oppositiepartij Demokratischer Aufbruch (die nu deel uitmaakt van de Alliantie voor Duitsland) verdween al vóór de ver kiezingen van 18 maart definitief uit Reinhard Hoeppn beeld nadat hij beschuldigd was verslaan, van actieve medewerking aan de "Veertig jar weg gaan op dit momentten einde", zo zei de oudste afgevaardigde, de 63-jarige Lothar Piche van de con servatieve Deutsche Soziale Union (DSU) in zijn openingsrede tot de nieuwe Volkskammer. De zitting begon met een mis, hetgeen een ra dicale breuk met het verleden bete- i-Pohl tot voorzitter. De 43-jarige longspecialiste uit Oost-Berlijn wist in een tweede kende. Ook prominente leden kiesronde de sociaal-democraat de PDS, de opvolgster ■ertuigend te munistische SED, nai de moeilijk DEN HAAG (ANP) - De Colom- Woensdagavond liet Barco vanuit biaanse drugsmaffia heeft dezer da- Parijs doorschemeren toenadering gen goede zaken gedaan. De enige tot de narco's te zoeken. In een in naai vuieu krant die zijn stem tegen de almach- terview met de Colombiaanse radio steeds ee "ge drugsbaronnen durfde te ver- (RC-N) zei Barco dat Escobar "een heffen. El Espectador, heeft tijde- eerlijk proces krijgt van een onpar- de helft van juni zou plaatsvinden. M zijn kritische berichtgeving ge- tijdige Colomb aanse Het feit dat de top is vervroegd, staakt En president Virgilio Barco, zichzelf aanmeldt maakt het onwaarschijnlijk dat dan maandag te gast op een antidrugs- de v™=. of d al het akkoord over de beperking conferentie van strategische (intercontinentale) ^°®n?5fa211 raketten, het zogenaamde Start-ak- koord, wordt getekend. Sovjet-i derhandelaar Yuri Nazarkin 'eerlijk proces Meer buitenlands nieuws op pagina 8 Libanon De strijd in de christelijke enclave in Libanon is gisteren geluwd, na dat generaal Michel Aoun'en mili tieleider Samir Geagea beiden ge hoor hadden gegeven aan de zes tiende oproep tot een wapenstil stand in 66 dagen, deze keer van 20 maronitische geestelijken. Sudan De Sudanese regering Sudanese Volksbevrijdir ging hebben een akkoörd om voedseltransporten mogelijk te maken naar hongerende mensen in het zuiden van het land, waar de verzetsbeweging actief is. De her vatting van de hulpactie Operation Lifeline Sudan betekent dat hon derdduizenden levens kunnen wor den gered. Doodstraf Ierland De Ierse regering heeft gisteren voorgesteld om de doodstraf, die sinds 1954 niet meer is uitgevoerd, af te schaffen. De wet zal waar schijnlijk unanieme steun in de Dail, het parlement, krijgen. Af schaffing van de doodstraf was een van de compromissen in het coali tie-overleg tussen de Fianna Fail partij en de Progessieve Democra ten, waardoor premier Charles Haughey na de verkiezingen va'n de zomer van 1989 een regering kon chter als hij Op de vraag of dit het einde bete- Londen, heeft kent van Colombia's politiek van Parijs de leider van het onverbiddelijke uitwijzing, ontken- ~ablo Escobar, een de de president dit niet. "Niet elke Colombia' toege- rechtszaak is gelijk. Mensen wor den alleen uitgeleverd als ze in het land dat om uitlevering vraagt een overtreding hebben gemaakt". Sinds de moord op Galan zijn de Colombiaanse overheid en de nar co's in een bloedige strijd verwik keld, waarbij de regering Barco l&n- ge tijd aan het langste eind leek te Barco niet expliciet dreigt met uit- trekken. De drugsmaffia verstomde n de Vere- echter nooit helemaal. Sinds de af kondiging van de straffe regerings- Barco lijkt maatregelen zijn bij 263 bomexplo sies en honderden moordaanslagen ten minste 20 dienst deel. Unie De Duitse hereniging is het kern punt voor de nieuwe regering, waar bij de monetaire unie op dit mo ment het belangrijkste item is. Gis teravond demonstreerden honderd duizenden Oostduitsers in Oost- Berlijn en andere plaatsen tegen het plan van de Westduitse centrale bank om in de toekomst de koers binnenkort' verder praten. De eerste bespreking tussen een regeringsdelegatie en vertegen woordigers van het zwarte verzet sinds de regerende Nasionale Partij 42 jaar geleden aan de macht kwam, begon in een geprikkelde sfeer doordat een aantal zwarte leiders kwam niet opdagen bij de vergade ring in het Tuynhuys, de residentie van de president. Het ANC had hen naar verluidt aangeraden weg te blijven om te voorkomen dat de re gering verdeeldheid zaait tussen de zwarte groeperingen. De Klerk ver oordeelde deze houding van het ANC, die de Zuidafrikaansè minis ter van constitutionele, ontwikke ling Gerrit Viljoen als "intimidatie" afdeed. Eén van de hoofdpunten bij het overleg was het oplaaiend geweld in Zuid-Afrika. Volgens De Klerk had het gesprek heeft "bijgedragen aan een betere communicatie" en spra ken beide délegaties "zeer open" •over de rol van de politie. Mandela voegde daaraan toe dat hij zeer ver heugd was over de toezegging een commissie in het leven te roepen om de schietpartij bij Sebokeng te onderzoeken. "Dat geeft ons. de in druk dat wij er juist aan hebben ge daan met de regering om de tafel te gaan zitten", aldus Mandela. Boudewijn weer koning van België BRUSSEL (AP) - Het Belgische parlement heeft koning Boudewijn gisteren weer zijn functie van staatshoofd teruggegeven, waar mee formeel een einde is gekomen aan zijn tijdelijk ontslag dat woens dag inging. Tijdens een gezamenlij ke zitting van de Kamer van Afge- de Senaat stemden de Duitse marken te bepalen op 245 van de 396 parlementariër c trior oon West- het herstel van Boudewijn in zijn functie, terwijl 93 zich van stem- .thielden. Er waren geen te- twee Ost-mark tegen mark. In Halle schreeuwden de demon stranten 'Wij zijn geen halve Duit- gënftetomem sers en in Oost-Berlijn droegen zij spandoeken mee waarop stond 'Zonder ëén-op-één worden wij geen één'. De woede van de betogers Woensdag besloot de Belgische regering na intensief nachtelijk be raad om Bouwdewijn tijdelijk van zijn verplichtingen als staatshoofd vooral gericht tegen de Westduitse te ontslaan zodat hij niet tegen zijn bondskanselier Helmut Kohl, die geweten een abortuswet zou hoe tekenen. De wet werd vorige week donderdag aangenomen en staat abortus toe in de eerste twaalf weken van de zwangerschap bij vrouwen die 'in nood verkeren'. De Belgische regering liet eerder gisteren weten de grondwet te wif- len wijzigen om ervoor te zorgen dat Het is voor het eerst sind 18 au gustus van het vorig jaar, toen zijn regering na de moord op een presi dentskandidaat een felle campagne tegen de terreur enfhacht van de co cabaronnen. begon, dat president levering van Êscoba: nigde Staten. De toegeeflijkheid op een knieval voor de daadkracht van Escobar. Na twee maanden betrekkelijke rust verklaarde het vele honderden gewond. MANCHESTER (GPD) Rond de twintig gevangenen hielden vanmor gen nog steeds de A-vleugel van de Strangeways-gevangenis in Manchester bezet. Gisteren heeft een van de opstandige gedetineerden in een bizarre, twee uur lange rede vanaf het gevangenisdak de Britse natie toegesproken. De man stelde zich voor als Paul Taylor, 28 jaar, en legde middels een zelf gemaakte megafoon uit hoe de opstand afgelopen zondag in de kapel be gonnen was. Ook verscheen een van hen op het dak met een plakkaat waar in hij meedeelde tien jaar van zijn levenslange gevangenisstraf te hebben uitgezeten en waarop hij zich afvroeg waar de opstand zal eindigen. Volgens Taylor is het nooit de bedoeling geweest dat er een opstand zou uitbreken. "De priester had juist verteld hoe Jezus de wreedheid uit het hart Weg kan nemen", declameerde hij tot de verbaasde toehoorders, "ik stond greep de microfoonin de veronderstelling dat er een sit-in demon-. het krachtmeting toonde Escobar zich afgelopen weekeinde dat elke uit- meermalen bereid tof e wijzing In deze maandenlang durende stratie was voorbereid". Toen Taylor zijn opmerkelijke e i voorberei- compro- In ruil voor een eerlijk proces in Colombia waren de drugsbaron nen bereid hun lucratieve handel op te geven. Barco toonde zich toen nog onverbiddelijk. Nu lijkt hij drugshandelaar de VS 'wordt beantwoord met een aanslag met een bom van 5000 kilo. Verder werd' het grote leger van jonge huurrfioordenaars, de zo genaamde sicarios, een vette worst door de bocht te zijn gegaan, voorgehouden. Voor de moord op rechters en politici wil het kartel een prijskaartje van enkele duizen den guldens hangen. El Espectador, de kwaliteitskrant met zijn lange traditie van kritische berichtgeving over de narco's, heeft daarvoor het hoofd gebogen. In het ATHENE Zondag gaan de Grie- de toespraak had gehouden, vond er op het gehavende dak ook nog een klei ne 'persconferentie' plaats. Op vragen van verslaggevers over mogelijke lijken in het gevangenisgebouw, schreeuwde de rebellenleider terug: "Voor zover wij dat zeker weten, zijn er geen overleden gevangenen in het ge bouw". Gisteren hebben zich opnie niet zeggen hoeveel gevangen ming onder hen is. tijdens de Oostduitse verkiezings campagne een wisselkoers van één- op-één had beloofd. Sinds de over winning van de Alliantie voor Duitsland, die wordt gedomineerd door de door Kohl gesteunde CDU, lijkt Bonn meer en meer voorstan der te zijn van een twee-op-één koers. Alle Oostduitse partijen spra- de koning voortaan niet meer op ken zich gisteren overigens nog morele gronden kan weigeren een eens uit tegen het plan van Bonn. door het parlement goedgekeurde wet te bekrachtigen. Ondertussen heeft de Belgische regering in een ongebruikelijke stap de brief gepu bliceerd, waarin Boudewijn een week geleden zijn standpunt ten aanzien van abortus uiteenzette. De vorst maakt daarin bezwaar tegen abortus wanneer vaststaat dat het kind ernstige geestelijke of licha melijke gebreken heeft. "Deze wet staat voor een ernstige aantasting van het respect voor het leven der zwaksten. U zult derhalve begrijpen dat ik niets met die wet van doen wil hebben", aldus Boudewijn. Het besluit om Boudewijn op grond van zijn gewetensnood tijde lijk van zijn taak als staatshoofd te ontheffen heeft in Belgie tot veel kritiek geleid. "De grondwet is ge schonden", aldus Francois Perin, staatsrechtsgeleerde aan de univer siteit van Luik. Stasi-onderzoeker bedreigd met dood BERLIJN (EPD) - Werner Fi- scher, een van de regeringscom missarissen die is belast met de opheffing van de Stasi en het on derzoek naar het mogelijke Sta si-verleden van parlementsle den, is de laatste tijd met de dood bedreigd, zo heeft zijn col lega-onderzoeker David Gill gis teren gèzegd. Volgens hem moet de Volkskammer straks besluiten of Oostduitsers hun eigen Stasi-dossier mogen in zien. Hij vreest moord en dood slag als mensen horen dat zij soms door hun beste vrienden werden bespionneerd. verleden is de krantr veelvuldig het doelwit geweest van aanslagen van de cocamaffia. In een verklaring §en maakte El Espectador deze week bekend uit veiligheidsoverwegin gen zijn meningen-pag: ken voor de derde keer binnen tien maanden naar de stembus om te po en parlement te kiezen waaruit levensvatbare regering kan oortkomen. De campagne is dui- blanco delijk kalmer geweest dan te laten zolang president Barco, tot gaande keren, i Europa, niet de spanning de uitslag des te groter. Vargas Llosa Knesset stemt woensdag over kabinet Peres JERUZALEM (AP/Rtr) - Het Is raëlische parlement komt woens- l bijeen om te beslissen door Frans van Hasselt De schrijver .Mario Vargas Llosa regering die formateur Shii wordt volgens alle opiniepeilingen res van de Arbeiderspartij wil vor- winnaar van de presidentsverkie- men. Peres zou de patstelling van 60 zingen zondag in Peru. Hij zal mtn- stemmen voor de Arbeiderspartij stens 45 procent van de stemmen en 60 voor Likud hebben doorbro- binnenhalen, ruim tweemaal zoveel ken omdat de Likud-afgevaardigde 3 Al va en oud-minister Avraham Sharir ra-par- naar zijn kamp is overgelopen. Sharir, die de stap volgens berich ten heeft gezet in ruil voor een kabi netszetel, hield zich gisteren schuil melijk terwijl zijn door de politie bewaakte in de huis door verslaggevers werd bele gerd. Als Peres slaagt en premier wordt, zal hij het plan-Baker voor vredesoverleg met de Palestijnen uitvoeren, zo heeft hij gisteren be loofd. Het kabinet Shamir-Peres struikelde drie weken geleden over het plan-Baker. Black Panthers Naar schatting 300 voorna zwarte Amerikanen hebben stad Milwaukee besloten een nieu we zwarte militie op te richten naar het voorbeeld van de Black Panthers uit de jaren zestig. Het ini tiatief tot de bijeenkomst was geno men door Michael McGee, een zwarte wethouder in Milwaukee. Zal de leider van de conservatieve partij Nieuwe Democratie (ND), de 72-jarige Kostas Mitsotakis, het ein delijk halen? In juni bleef hij zes ze tels verwijderd van de absolute meerderheid van 151, in november nog slechts drie. Als het zo door gaat, mag hij zich maandag premier noemen, zij het met de hakken over de sloot. Zijn grote hoop is dat zondag en kele duizenden Grieken in vijf of zes marginale districten gevoelig blijken voor het argument dat Grie kenland nu eindelijk eens gere geerd moet. worden door een duide lijke ploeg en dat hij, Mitsotakis, de enige uitweg vormt uit de onregeer baarheid waaraan het lahd sinds ju ni ten prooi is geweest. Een vierde verkiezingsronde kan niet, daar is iedereen het over eens. Mitsotakis weet echter maar al te goed dat zijn persoonlijke populari teit er sinds vorig jaar niet op voor uit is gegaan. Zijn tweeslachtige Xenophon Zolotas prem: houding ten opzichte van de 'oecu- van deze regering, maar ve menisch^ regering' van de laatste heeft hij haar werkzaamheden le zou slagen zodat hij zich niet meer als het enige alternatief zou kunnen opwerpen. Dit heeft meer dere malen de openlijke ontstem ming opgewekt gerespecteerde ex-bankier, die ook het nut van de door Mitsotak ni kreeg, kostte de ND toen al de ab solute meerderheid. Het gaat om smalle marges. Voor de ecologen, die sinds november de algemeen met één zetel in het parlement zijn ertegenwoordigd, voorspellen alle overigens in Griekenland nooit a' (het rege- erg betrouwbare opiniepeilingen twijfel trok. een verdubbeling, en ook dat kan ten koste gaan van de ND, maar vooral van links. Het is het verwachte verlies van Links en Vooruit- Weinigen is ook de dubbelzinnig heid öntgaan in Mitsotakis' verkie zingscampagne. Aan de ene kant de Alliantie werd voortdurend gesteld dat het gang (ALV) land door acht jaar socialistisch ten de hoofdrol spelen, die Mitsota wanbeleid 'failliet' dere kant kwam hij met beloften d: met een failliete boedel niet zijn kis hoop moet geven. Want als deze partij twee procent (van de elf die ze in november kreeg) verliest en de .aken. Honderdduizend, socialistische Pasok als verwacht arbeidsplaatsen, dat kon hij stationair blijft rond de 40 procent, •erduidelijken door te stellen kan dit de ND ook aan een absolute meerderheid helpen, zonder dat zij zelf vooruit gaat. dat hij daarmee het bedrijfslev bedoelde, dat önder zijn bewind zou opbloeien door nieuwe investerin- gen' Communisten betaald leger ting van de dienstplicht), zou hij dat willen betalen? Kleine partijen Een andere handicap t r Mitsota- De Griekse communisten hebben het, zoals overal ter wereld, erg moeilijk met de ontwikkelingen in Oost-Europa. Maar ook kost het hun de grootste moeite hun binnen landse koerswijzigingen kis vormt de deelname van kleine laatste tien maanden te verklaren Mitsotakis: premier of partijen die in juni stemmen pakten van de ND, maar in november ni meededen. Twee kleine junta-g zinde groepjes kunnen inhaken op" vier maanden Eerst heeft hij dat de 85-jarige financiële expert delen van de bevolking. - werd vooral de kleine conservatiev ■olgens mocratische Vernieuwing' ond linkerkant treedt nieuw orthodox partijtje op dat hen daarop aanvalt. Na de verkiezingen de 'anti-politieke' stemming onder gen ze samen met de ND om de 'Ka- tharsis', de opruiming van de schan dalen van de voorafgaande socialis tische regering, voor te bereiden. gerespecteerde Kostas Stefanopou- Na de uitslag van november, bij ze ruim twee procent hadden verloren, leenden ze zich voor de 'oecumenische regering' van drie partijen, die de economische nood situatie te lijf moest gaan. En bij deze derde krachtmeting tekent zich een bondgenootschap met de nog steeds door schandalen bezoedelde Pasok af. Voorlopig nog op lokale schaal in vijf districten waar de ND-kandidaat ten val kan worden gebracht door een gemeen schappelijk gesteunde linkse fi guur. Maar Pasok-leider Andreas Papandreou heeft al aangekondigd dat hij maandag weer premier zal zijn. Daarmee kan hij alleen bedoe len aan het hoofd van een landelijke coalitie met de ALV, ook weer met marginale meerderheid. ALV-lei- der Florakis heeft zo'n ontwikke ling niet met zoveel woorden uitge sloten. Mitsotakis' hoopt dat dat dit be ginnende volksfront tussen de mi i- reel gehavende socialisten en de in ternationaal gecompromitteerde communisten als een boemerang zal werken. De verkiezingsleuze van zijn partij luidt niet voor niet:.: De wereld verandert. En wij? Blijkt Mitsotakis' hoop ijdel, dan is zijn politieke rol uitgespeeld. Een derde eigenlijk vierde, als men 1985 erbij rekent persoonlijke mislukking moet uitdraaien op wegpromovering naar een ere-voor- zitterschap van de partij. Daarin zullen vervolgens jongere leiders komen bovendrijven als Miltiadis Evert, die zich lenen voor de formu le die dan het meest plausibel wordt: een grote coalitie met de Pa sok.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7