Comp romis VS en Japan over handel 'Werkgevers wao-premie laten betalen' Japanners slechten barrières Spel en echte handel raken verstrengeld Werknemers verzekeraars verwerpen cao Zuivelstaking niet bij Menken Van Grieken de Ridder VRIJDAG 6 APRIL 1990 ECONOMIE PAGINA 5 WASHINGTON (GPD) Japan en de Verenigde Staten hebben een doorbraak bereikt in pogingen een eind te maken aan de scheve verhoudingen in de handel tussen beide lan den. Het is vooral Japan dat zijn gesprekspartner ver tegemoet is gekomen, aldus Ameri kaanse en Japanse onderhandelaars gisteren na vier dagen van gesprekken. Japan land heeft onder meer be- Japanners hebbpn onder meer be loofd zijn totale detailhandel op de loofd dat grote warenhuizen en su~ helling te zetten. De Verenigde Sta- permarkten nu veel meer dan vroe- ten klagen met name al jaren over ger de gelegenheid zullen krijgen r waarop kleine winkeliers vestigingen te openen in regio' in Japan worden beschermd. Ook hebben de Amerikanen grote be zwaren tegen de manier waarop in Japan producenten en detailhande- Dat laren in een branche de markt kun- ne winkels, bij gebrek nen afsluiten voor buitenlandse rentie, niet gedwongen "zijn naar de produkten. goedkoopste produkten te zoeken. De Japanse premier Kaifu zag Dat heeft tot nu toe in de praktijk al- zich vanochtend Japanse tijd dan tijd betekend, dat zij hun produkten ook genoodzaakt via de tv de over- van vasté, Japanse producenten af- eenkomsttoete lichten. "We zijn ge- namen. dwongen onze markt te openen. Dat Maar de grote warenhuizen en su is pijnlijk, maar is op de lange ter- permarkten zijn wèl gedwongen belang", aldus Kaifu. Japan exporteert nu per jaar voor 49 miljard dollar meer naar Ameri ka, dan dat het aan Amerikaanse produkten invoert. De Amerikanen hebben altijd gezegd, dat dat vooral een gevolg is van de maniec-waarop in Japan de distributie van goede ren is geregeld. Japan heeft tot nu toe nooit seri eus deze klachten willen behande len. Integendeel, vaak werd het de Amerikanen verweten hun eigen systeem van distributie aan Japan te willen opleggen, en zo aan 'econo misch imperialisme' te doen. Maar nu is Japan voor het eerst bereid gebleken het eigen economi sche systeem drastisch te wijzigen teneinde de ongelijke handelsba lans met.de VS recht te trekken. De Beurs Tokyo loopt weer enorm op TOKYO (RtRAJPI) - De aandelen koersen' op de effectenbeurs in Tokyo zijn vrijdag fors gestegen. De Nikkei-index van 225 aandelen ging omhoog met 1029,72 punten ofwel 3,65 procent tot 29.278,78. Over de hele weëk was er niettemin een ver lies van 2,34 procent, vooral door de koersval van 6,6 procent op maan dag. De stemming werd positief bein- vloed door het nieuws uit Washing ton dat de'VS en Japan het eens zijn;; geworden over maatregelen om het Japanse overschot in de onderlinge handel te verminderen. Verder heerste op de beurs het gevoel dat de koersen voorlopig hun diepte punt achter de rug hebben. De effectenbeurs van Tokyo heeft de afgelopen week een uiterst gril lig koersverloop laten zien. Sinds de Nikkei-index- op de laatste beurs- dag van 1989 een recordniveau be reikte zijn de koersen met bijna 25 procent gedaald. hun aan te bieden. Zij zijn daarvoor veel gevoeliger voor het aanbod van bui tenlandse produkten, met name als die goedkoper zijn dan de Japanse. Japan heeft verder beloofd een eind toe te maken aan de kartels van produ centen en detailhandel, die tot nu toe in tal van branches buitenlandse belang, omdat de klei- produkten buiten de deur. konden houden. Omgekeerd is Amerika veel min der ver gegaan in beloften aan Ja pan. Toegezegd is dat serieuze po gingen in het werk worden gesteld om het enorme tekort op de begro ting omlaag te krijgen. Maar Japan-, se eisen als duurdere benzine en af schaffing van de aftrek van hypó- i goedkoop mogelijk theekrente werden niet ingewilligd. STRAATSBURG Mediamagnaat Maxwell presenteert triomfantelijk het nulnummer van zijn Europese weekblad The European. Hij deed dat op de stoep van he Europese parlement in Straatsburg. Het weekblad, dat in verschillende talen verschijnt, komt op 11 mei in de verkoop. Poolse aandelen De Poolse regering heeft gisteren een ambitieus wetsontwerp voor de privatisering van het bedrijfsleven gepresenteerd. De aandelen van de te privatiseren bedrijven zullen door het ministerie van financiën worden verkocht aan Poolse en bui tenlandse beleggers en werkne mers. De staatsbedrijven die het best draaien worden het eerst ver kocht; Macintosh Mede op aandrang van de Vereni ging van Effectenbezitters VEB heeft Macintosh besloten aandeel houders uit te nodigen voor eenïbij^-5 eenkomst, waarop de plannen tot de omstreden verzelfstandiging van het detailhandelsbedrijf (Kwan tum, Halfords, Superconfex, Piet Klerkx) zulèn worden toegelicht. De bijeenkomst zal Op 19 april op het hoofdkantooor plaatsvinden. Tropisch woud Papua-New-Guinea heeft aange kondigd twee jaar lang geen ver gunningen meer te zullen afgeven voor het kappen van bedreigd tro pisch regenwoud. Papua-Nieuw- Guinea was tot nu toe 's werelds vierde exporteur van hardhout. Ze ventig procent daarvan ging nai Zuidoost-Azie. Eurometaal civiel De Zaanse munitiefabrikant Eun metaal heeft de eerste stap in de c viele sector gezet. Met Fokker is e principe-overeenkomst RIO DE JANEIRO (IPS) - Grote aantallen werknemers zijn door dedrastische economische her vormingen in Brazilië in één klap hun baan kwijtgeraakt. Daardoor dreigt het land een nieüwe golf van sociale onrust en geweld te gemoet te gaan. De bouwactiviteiten liggen bij- na stil omdat de Braziliaanse bur- gér toch geen contant geld heeft om huizen te kopen. Ook in ande: re sectoren hebben veel bedrijven hun produktie gestaakt. In de laatste.drie Wéken tuimelde de verkoop van auto's tot 10 procent van de normale verkoop, aldus de nationale associatie van mq.torrij- tuigenfabrikanten. In de autoin dustrie werken 150.000 mensen. Daarnaast biedt deze industrie tak indirect vier miljoen mensen een baan. De enige ondernemingen die nog goede zaken doen zijn de be drijven die zich richten op eerste levensbehoeften als voedsel. In tussen stapelen alarmerende sta tistieken zich op en economen en zakenmensen vrezen dat Brazilië snel afstevent op een diepe crisis. Nog geen twee weken nadat de nieuwe president Fernando Col- lor de Mello aantrad dient dÉr.' grimmige vooruitzicht zich aan. In een gewaagde poging om dfe': hyperinflatie die Brazilië teister de een halt toe te roepen, kondig de president Collor een .streng be- Brazilië door hervormingen totaal ontwricht zuinigingspfogramma aan. Van de ene op de andere dag bevroor hij spaartegoeden ter waarde van 115 miljard^-$'ollar. De rekening houders mogen gedurende ach- tien maanden niet meer dan 1000 dollar van hun spaarrekening ha len. Tegelijkertijd voerde hij fikse belastingen in. Bonden en werk gevers hebben inmiddels geëist dat de tegoeden worden vrijgege- Intussen probeert Collor wel de invloed van de maatregelen die een recessie kunnen veroorza ken, te verzachten. Hij waar schuwde werkgevers niet te veel werknemers te ontslaan en dreig de werkgaranties van een half jaar verplicht te stellen. Werknemers in grote onderne mingen zoals bijvoorbeeld in de auto-industrie zijn'met vakantie gestuurd en worden niet uitbe taald. Daarmee hoopt men de yit- gaven in te perken. Andere colle ga's zijn ontslagen en moeten het de komende maanden met een uitkering, vakbondssteun of an dere vormen van bijstand stellen. \'xZij zijn nog altijd beter af dan de bouwvakkers en andere laag geschoolden die het ergste getrof fen .worden. Volgens- Luiz Chor, voorzitter van de bond van bouw bedrijven is in Rio de Janeiro 20 procent van de in totaal 250.000 bouwvakkers, ontslagen. Hij ver telde dat sommige toch blijven werken zonder dat ze daarvoor betaald worden. Veel bouwvak kers leven in hutten op de bouw terreinen-jen-, krijgen daar drie maal per dag een maaltijd. Voor de bouwvakkers betekent ont slag niet alleen het verliezen van hun inkomen maar Ook van hun maaltijd. Het groeiènde leger van werk lozen verhoogt de angst voor soci ale spanningen. Vooral de bouw vakkers hebben een behoorlijke reputatie en hun gewelddadige stakingen zijn berucht. Boven dien is de misdaad vaak het enige alternatief bij achteruithollende inkomsten voor de miljoenen Brazilianen ,diê hun geld verdie- nën in de omvangrijke onder grondse economie. De recessie heeft daar als eerste toegeslagen. Herstel wordt niet op korte ter mijn verwacht. Politieke waarneïhers wijzen op het gevaar van de massale werkloosheid onder vooral de minder geschoolde arbeiders. Ze waarschuwen voor de herhaling van een geweldsgolf zoals in 1982 en 1984 toen vele supermarkten en winkels werden beroofd. LEIDEN De Studenten Beürs- competitie is nog geen twee we ken aan de gang en nu al is het 'beleggertje spelen' in de huiska mer even verstrengeld geraakt met de Serieuze handel in aande len en opties op de beursvloer. Deelnemers aan het spel specule ren namelijk met een fictief ver mogen van'300.000 gulden en Ie? veren daartoe orders in voor beurstransacties. Die orders wor den verwerkt op grond van de koersen op de beurzen in Amster dam, zodat echte stijgingen en da lingen het onechte vermogen doen groeien of slinken. Maar wat is spel en wat is werkelijkheid, als deelnemers koersen op de optie- beurs manipuleren om succes te hebben in de beurscompetitie? door Karei Berkhout En dat is precies wat twee Am sterdamse deelnemers afgelopen weken hebben gedaan, op jacht naar de hoofdprijs van 15.000 gul den. Op de optiebeurs in Amster dam verkochten zij een optie zo duur mogelijk, zodat de koers steeg tot 8 om de volgende dag weer in elkaar te storten tot 1. In de competitie kochten zij die op-1 ties juist voor 1 om ze vervolgens voor 8 te verkopen. De transactie die hen in werkelijkheid 1000 gul den kostte, deed hun fictieve ver mogen tot 2,5 miljoen gulden groeien. Het bestuur van de beurscom petitie vond deze truc echter niet eerlijk tegenover andere deelne mers en verbood hem. Volgens de organisatie was met het slimmig heidje de grens tussen het spelle tje en het grote spel vervaagd. "Wij baseren ons óp reële koer sen", zegt een woordvoerder, "eri deze gemanipuleerde koersen waren niet reëel meer. De compe titie test of iemand goed kan be leggen; het is geen kansspel". Maar het is natuurlijk wel een kansspel, waarbij een deelnemer gokt op een koersstijging of -da ling. De Leidenaar Max Driessen gokte goed en staat nu met een vermogen van bijna 900.000 gul den ergens in de landelijke top- 10. Hij kocht een enorme hoeveel heid call-opties NMB (het recht dus om aandelen NMB te kopen) voor 50 cent per stuk. Door de bankfusie van de ABN en de Am- ro schoot de aandelenkoers NMB omhoog en daarmee ook de prijs van de opties, die Driessen uitein delijk verkocht voor 3 gulden 20. Driessen zegt: "Ik heb gekeken naar welke opties laag stonden en grote schommelingen vertoon den van 40 tot 50 procent. Ach teraf gezien heb ik geluk gehad dat juist de NMB-opties behoor den tot de weinigen waren die je onbeperkt kon kopen". Volgens de Leidse student Bart in 't Veld, die afgelopen weken zo'n 120.000 gulden verdiende, zijn aandelenopties "pure specu latie'. Hij heeft zich afgelopen twee weken dan ook gestort op de zogeheten 'financiële termijnop ties', beter bekend als 'futures'. "Met futures kun je tenminste LEEUWARDEN (ANP) - De werk nemers van de verzekeringsmaat schappijen Aegon en Avero gaan niet akkoord met de nieuwe cao voor het verzekeringswezen. Zij eis ten gisteren op een drukbezochte actievergadering van de diensten bonden CNV en FNV een nieuwe cao, en besloten vanaf eind deze maand actievergaderingen onder werktijd te houden. Als de cao-onderhandelingen met het Verbond van de Verzekeraars op 25 april stuklopen zijn volgens CN V-bestuurder D. Swagerman hardere acties niet uitgesloten. Het eindbod van de werkgevers is vol gens de werknemers 'onacceptabel en niet passend voor een bedrijfstak als het verzekeringsbedrijf. Bejaardenzorg De vakbonden AbvaKabo en CFO gaan maandag met de Verenigde Nederlandse Bejaardentehuizen (VNB) praten over een nieuwe cao binnen de bejaardenzorg. De leden van de vakbonden willen zes pro cent meer loonruimte. Werkgevers gaan "met twee procent minder het overleg in. De Actiegroep Bejaar denzorg In Opstand (ABIO) wil ach- teneenhalf procent loonsverhoging voor de 70.000 werknemers in deze branche. Het ministerie van sociale zaken laat weten 4,18 procent ruim te te hebben voor loonsverhoging binnen de bejaardenzorg. Slachterijen Voor de 14.000 werknemers in de exportslachterijen en de vleesgroot handel is een nieuwe cao rondgeko men. Werkgevers en bonden heb ben vanochtend een onderhande- o1 11 hngsresuitaat bereikt, dat volgens otaat leent goedkoper en ouderwets de Voedingsbond FNV de toets der A kritiek ruimschoots kan doorstaan. DEN HAAG (GPD) - De daling van de rente die zich eerder deze week al In de tweejarige cao wordt het aan- in de hypotheektarieven aftekende, zet door in de nieuwe staatslening die tal inleen- en uitzendkrachten be- de minister van financiën vanochtend heeft uitgeschreven. De lening vroren en vervolgens teruggebracht draagt een rente van 8,75 procent, een kwart procent minder dan de vorige, naar respectievelijk 15 en 10 pro- Het wordt weer een 'ouderwetse' lening volgens het tendersysteem, wat cent van het huidige aantal van en- inhoudt dat uitgiftekoers en te lenen bedrag na sluiting van de inschrijving kele duizenden. De Voedingsbond worden bepaald. De vorige maal verraste de staat de markt met een toon- verwacht dat aldus koppelbazen uit banklening waarop na vaststelling van rente en koers kon worden ïnge- profiteren van je inzicht in. de in ternationale kapitaalmarkt en van je verwachtingen over bij voorbeeld de rente-ontwikkeling. Bieden opties in principe nog de mogelijkheid om aandelen echt te bezitten, met futures legt de belegger zich vast op de ont wikkelingen van zaken die je niet' of nauwelijks kunt bezitten, zoals de aandelen-index of de obligatie leningen. Als een belegger bij voorbeeld verwacht dat de aande lenkoersen over een aantal maan den (1, 2, 3, 6,9 of 12) gestegen zul len, zijn koopt hij een zogeheten FTI-contract, waarmee hij 200 maal de waarde van de beursin dex kan kopen. Immers als de aandelen stijgen, stijgt ook het 'mandje' van de 25 grootste beurs- fonden. Als de aandelen inder daad stijgen, kan de belegger het contract dus met winst weer ver kopen. Het is ook mogelijk om een gokje te wagen op de stijging of daling van de obligatie-lening met een zogeheten FTO-contract, zoals Bart in 't Veld deed. De obli gatie-future is gebaseerd op een fictieve obligatie van 250.000 gul den en een rente van 7 procent. Stijgen de obligaties in waarde, dan doet de obligatie-future dat ook, en andersom. Wie in de obli- gatie-futures gaat, gokt feitelijk op de renteschommelingen. Want als de rente stijgt, dalen de obliga tie-koersen, en als de rente daalt, stijgen de obligaties in waarde. Bart in 't Veld kocht obligatie- futures in de verwachting dat de rente ging dalen. "Nadat de rente door de'komende monetaire een-- wording van West- en Oost-Duits- land omhoog schoot, lag het voor de hand dat die een keer zou da len", zegt.Bart in 't Veld. De vraag was natuurlijk wel: wanneer? In 't Veld gokte goed en kon de winst binnenhalen. Nu.is de verwachting dat de rente weer wat gaat stijgen de ko mende weken. "Tijd om er weer uit te stappen", zegt In 't Veld. "Al heb je een kans dat de rentestij ging nog even op zich laat wach ten met de wisselkoers van 2 op 1 zoals nu net-is voorgesteld". De wisselkoers van D-marken tegen Ost-marken van 1 op 1 had im mers de angst voor inflatie bij de beleggers aangewakkerd en daar door het vertrouwen van de finan ciële wereld in de Duitse eenwor ding verminderd. Wie nu gokt op een verdere rente-daling, hoopt dat beleggers geloven in de Duit se eenwording. DEN HAAG - Leden van de Dienstenbond FNV hebben gisteren uit protest tegen het uitblijven van cao-afspraken over winkelsluitingstij den een 'ludieke' actie gehouden bij een vergadering van de Raad voor het Filiaal- en Grootwinkelbedrijf in Den Haag. De toegang tot het ge bouw werd geweigerd, maar voorzitter Albert Heijn was wel bereid buiten een speelgoedezel in ontvangst te nemen. Bijgevoegd was een steen met als inscriptie het gezegde 'Een ezel stoot zich geen twee keer aan dezelfde steen'. Dat slaat op de herhaalde pogingen van de raad om de sluitingstijden te verruimen. Heijn zei te verwachten dat door de aangekondigde acties van de bonden vanaf vólgende week dinsdag zal het winkelen hier en daar moeilijker worden door werkonderbrekingen van het winkelpersoneel Acties van de vakbeweging zullen winkels voor enige tijd wellicht 'plat gooien'. De werkgevers gaan echter niet opzij voor het ultimatum dat de FNV-bondeii van winkelpersoneel hebben gesteld, aldus Heijn. De bon den eisen dat in de cao wordt opgenomen dat het personeel niet na 18 uur op doordewèeekse dagen en na 17 uur op zaterdag zal werken. de bedrijfstak doen verdwijn schreve Kamer wil meer actie voor arbeidsongeschikten DEN HAAG (GPD) Werkgevers over de toekomst van de 3 zullen in de toekomst de premie ren. Daar hadden met r de wet arbeidsongeschiktheid werkgevers haar eerder deze week WASSENAAR/UTRECHT (ANP) De gevolgen van de zuivelstaking j -T- Bij zeker twintig zuivelbedrijven zijn nog niet te overzien. Er zullen in Nederland beginnen zondag- zeker tekorten ontstaan, bij voor avond en maandagmorgen stakin- beeld aan dagverse produkten zoals gen voor onbepaalde tijd uit protest melk. Anderzijds blijven er voorlo-' tegen het laatste bod van de werk- pig genoeg bedrijven werken die de iccnivuxiiöi KcaxuLcn gevers voor een nieuwe cao. Bij markt kunnen bedienen. De Voe- «vaaronder in de Amende vijfjaar Menken Van Grieken in Wassenaar dingsbnnd FNV wil in elk geval Eurometaal (voor minimaal 30 mil- wordt gewoon doorgewerkt, zo laat kwetsbare groepen (bejaardenoor- joen gulden) aluminium plaatdelen gaat maken voor de Fokker 100 Fokker 50-toestellen., I woordvper'der van de vakbond den en ziekenhuizen) ontzien, weten. "Er was onvoldoende op- Werkgevers en bonden voeren komst op de actievergadering". technisch overleg om de gevolgen van de staking zo goed mogelijk op j-.lü de steking zijn vestigingen te vangen. Zuivelbedrijven kunnen Ueluiasüragers van de grote concerns (CCF, vooral in de problemen komen als De totale omzet van geluidsdragers Melkunie, Coberco, Campina, ,het transport van produkten zoals compact discs muziekcasset- Noord-Nederland) betrokken en de stagneert. De voedingsbond pro- tes en lp's bedroeg vorig jaar 905 kleinere, vrije fabrieken. beert daarmee ook de 'limiet' voor miljoen. Ten opzichte van 1988 be- Op de ledenvergaderingen van de de staking te verruimen. Tijdens de tekent dat een groei met 12 procent, voedingsbond stemde een meerder- zuivelstaking in 1986 bepaalde de De totale'album'-markt liet een om- heid-van de aanwezigen in met het president van de rechtbank in zet zien van 840 miljoen «gulden, stellen van een ultimatum tot zon- Utrecht dat per dag niet meer dan 3 waarin de compact disc met met 716 dag middernacht en het ontketenen miljoen kilo melk onverwerkt miljoen een aandeel heeft van 85 van stakingen voor onbepaalde tijd. mocht blijven. Door tijdig maatre- procent. De omzet in muziekcassét- De Industrie- en Voedingsbond gelen te nemen, hoopt de bond dat tes daalde van 75 naar 47 miljoen CNV, die bij zo'n dertien bedrijven bij een eventueel kort geding de gulden en die in langspeelplaten de leden heeft geraadpleegd, meldt rechter een ruimere limiet zal stel- werd gehalveerd tot 77 miljoen gul- een 'aanzienlijk grotere actiebereid- len, zodat de staking bij meer be den. heid dan verwacht'. drijven kan doorgaan. (wao) moeten gaan betalen. Deze wens hebben CDA en PvdA, samen een meerderheid in de Kamer, gis teren bij staatssecretaris Ter Veld (sociale zaken) gedeponeerd. Dat gebeurde in een overleg over de ar beidsongeschiktheid. De wao-pre mie wordt nu nog alleen door werk nemers betaald en beloopt 12,15 procent. Dit voorstel vormt is één de maat regelen waarmee het kabinet het aantal arbeidsongeschikten in ons land, nu 830.000 mensen, wil stabili seren en op termijn terugdringen. Door een systeem van boetes en fi nanciële beloningen verwacht Ter Veld dat bedrijven minder snel werknemers zullen afstoten naar de wao en eerder gedeeltelijk arbeids ongeschikten in dienst zullen ne- Onderdeel hiervan is het schui ven met de wao-premie. CDA, PvdA en de staatssecretaris willen dat de wao-premie het eerste jaar wordt betaald door de. werkgevers. Vanaf het tweede jaar draaien de werknemers weer op voor de pre mie. Het is nog niet duidelijk of de premie in hoogte,ook zal verschillen per bedrijfstak. Opwinding Enige opwinding ontstond bij CDA'er Biesheuvel toen Ter Veld aankondigde voorlopig geen- nieu we stappen te doen in de bestrijding van de wao, "Eerst zal ik binnen het kabinet over de mogelijkheden gaan praten", aldus Ter Veld. Zij voelde er niets voor met sociale partners een structurele discussie oe- latep hangen van het aantal arbeids- ter in een int'ervi< de ongeschikten die uit bedrijfstakken (zie pagina 2). bedrijven stroomt. r met deze krant uitgenodigd. "Eerst, het kabi- net en dan sociale partners en ad- Minister De Vries (sociale zaken) vjCCII Claling viescolleges. Anders gaat het node- wil het bedrijfsleven in het uiterste De Vries geeft te kennen zijn beleid loos lang duren", somde zij op. geval verplichten een bepaald aan- erop te richten dat het aantal ar- Wat het pakket korte-termijn- tal arbeidsongeschikten in dienst te beidsongeschikten (nu 830.000) in deze kabinetsperiode niet verder maatregelen betreft, lijkt zich een nemen of te houden. "Als ik al meerderheid af te tekenen om ook quota denk, dan bij de arbeidsonge- de hoogte van de wao-premie af te schikten het eerst", aldus de minis- ADVERTENTIE De zithoek van de maand "Calypso" is de exotische naam voor een opmerkelijke zitcombinatie. Neo-klassiek vormgegeven en gemaakt van duurzaam naturel rotan. Met modern gedessineerde kussens voor een optimaal zitcomfort. Deze maand als speciale aanbieding bij de grootste rotan-interieurspecialist. stoel nu v.a. 795,- 2-zits nu v.a.,1375,- 3-zits nu v.a. 1885,- Hartenstraat 21 -25 Amsterdam Telefoon 020-231180 toeneemt. Een daling acht De J Vries onhaalbaar. "Als je realistisch bent is dat het maximum wat er is te halen", aldus De Vries over de stabi lisatie van het aantal arbeidsonge schikten. Wat de aanpak van de werkloos heid betreft, wil De Vries vooral - profiteren van de economische groei. Daardoor moeten jaarlijks 100.000 banen ontstaan. Banenplan nen en subsidieregelingen om lang durig werklozen, minderheden, vrouwen en jongeren aan het werk te krijgen, ziet hij hoogstens als hulpmiddelen in de strijd. De Tweede Kamer heeft van mi nister De Vries (sociale zaken) ge ëist dat deze zorgt voor een 'sluiten de' aanpak van de jeugdwerkloos heid. Eerder deze week uitte de mi nister grote twijfels ovër de haal baarheid van het plan een garantie voor een baan of scholing te geven aan alle jongeren. Een overgrote meerderheid in de Kamer, alleen Groen Links en Pvda-kamerlid Moor waren tegen, nam gisteren de motie-Schimmel (D66) aan. Daarin wordt van de mi nister gevraagd dat hij zich 'tot het uiterste inspant' om de sluitende aanpak af te dwingen; Daartoe moet hij sociale partners en de gemeen ten overtuigen, want die moeten de banen leveren, het komende jaar 12.000.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5