De Vries: sociale kant beleid benadrukken NABIJ Godsdienstleraar vaak in isolement' I REPORTAGE 'Economische groei doet meer dan werkgelegenheidsmaatregelen' Omdat leolux meubilair te apart isomgeexposeerdteworden tussen tientallen andere stijlen. noorthÉmdmm Kruisweg in Antonius VRIJDAG 6 APRIL 1990 DEN HAAG In zijn tijd als CDA-fractieleider in de Twee de Kamer werd Bert de Vries vrij algemeen aangemerkt als een wat grijze, kleurloze man. Alleen bij de algemene poli tieke beschouwingen zette hij met een breed verhaal de toon. Verder timmerde hij nauwelijks openlijk aan de weg. Inmiddels is De Vries zes maanden minister van sociale za ken, het departement waar het speerpunt van het kabinets beleid, de werkloosheidsbestrijding, vorm gegeven moet worden. Een zaak die haast wel om een actieve 'verkoop' van het beleid vraagt. De Vries: "Ik wil mijn werk goed doen. Publiciteit zoeken omwille van de publiciteit, doe ik niet. Het moet in dienst staan van het overbrengen van het beleid. Het aan de man brengen ervan". Zelfs de wisseling van coalitiepart- ner, WD naar PvdA, brengt de CDA'er niet tot boude uitspraken. Hij noemt het "politiek onvermijde lijk" gezien de verkiezingsuitslag van september 1989. Tegelijk er kent hij dat "de sociale kant van het beleid" meer nadruk behoefde. "Ik zeg niet dat dat alleen kan met de PvdA, maar in het tweede kabinet- Lubbers ontstonden met de WD juist op dat terrein spanningen over bijvoorbeeld de reductie van het minimumloon, de bevriezing en de koppeling. In de CDA-fractie wer den toen opvattingen ontwikkeld die daartoe leidden". door Carel Goseling en Pieter Couwenberg Over het verschil tussen WD en PvdA in de samenwerking wil De Vries niet veel kwijt. Hij roemt de redelijke toon van discussies in het kabinet en de manier waarop men met elkaar omgaat. "Zakelijke argu menten geven de doorslag". Wel er kent hij dat "de ambities van de so ciaal-democraten wel eens verder reiken dat de mogelijkheden". Met name bij beleidsintensiveringen hebben zij moeite om voldoende re aliteitszin aan de dag te leggen en te aanvaarden dat de mogelijkheden daarvoor zeer beperkt zijn. Een waarschuwing, net zoals hij die na de gemeenteraadsverkiezin gen losliet. De Vries noemde het toen een risico als de PvdA zich bin nen de coalitie radicaler zou gaan opstellen als reactie op de dreun die men van de kiezers kreeg. Meer 'smoel' zou gaan tonen. "Die risico's zijn er nog, maar ik vind dat de PvdA tot nu toe heel verstandig heeft gereageerd. Ik betwijfel ook of de verkiezingsuitslag in verband gebracht moet worden met te wei nig smoel. De PvdA heeft juist slecht gescoord in gemeenten waar ze veel smoel had getoond. Dat is ook een van de problemen. De span ning tussen de ambitie en de realisa tie van hetgeen je nastreeft. Als die te groot wordt, kan dat consequen ties hebben voor de aantrekkings kracht op de kiezers". Over ambitie gesproken, minister Kok (financiën) schoof deze week in zijn Kaderbrief over de begroting 1991 enkele problemen richting De Vries. Zo moet het aantal uitkering- trekkers verder omlaag om bezuini gingen in de sociale zekerheid te ha len. De Vries reageert niet enthou siast: "Die brief staat hier niet ter discussie". Na een seconde bedenktijd: "Het gebruik van uitkerin^geld om mensen weer aan het werk te krij gen staat niet ter discussie. In de so ciale zekerheid bestaan wel afspra ken om overschrijdingen binnen de sector te compenseren. Dat is geen opgewekte bezigheid maar een van de moeilijke opgaven in deze func tie. Ik zal ook tegen Wim zeggen: het is redelijk dat jij voorstellen doet voor de rijksbegroting maar de sociale zekerheid is van mij". Van Kok moet De Vries ook mee praten over het opvangen van een WIR-tegenvaller van twee miljard gulden. De schatkistbewaarder wil het bedrijfsleven daarvoor laten op draaien. In 1988 kregen de bedrij ven juist financiële compensatie voor het wegvallen van de WIR, een afpraak waar De Vries toen als frac tieleider mede verantwoordelijk heid voor droeg. Is afspraak nu afspraak of steunt hij Kok? De Vriee: "Ik doe nooit van die absolute uitspraken, zeker zo lang ik niet weet wat er precies aan de hand is. Het beeld wat wij toen bij die afspraak hadden was niet al tijd even realistisch wat betreft de uitgaven voor latere jaren en de ont wikkeling van de vennootschapsbe lasting (waarmee WIR wordt verre kend, red.). We moeten er eens gron dig over praten. Maar ik hou er wel van afspraken na te komen, dat wel". Dichter bij huis nu: de aanpak van de werkloosheid. Dit jaar lijkt een verloren jaar te worden. Een aantal banenplannen (Jeugd werk- garantieplan, banenpools voor lang durig werklozen) en subsidierege lingen is al naar 1991 doorgescho ven. De sluitende aanpak van de jeugdwerkloosheid is op de tocht komen te staan en de aanpak van de arbeidsongeschiktheid laat ook nog even op zich wachten. De Vries: „Natuurlijk jeuken mijn vingers wel eens. Het is soms frustrerend om te zien hoe lang het duurt voor dat iets kan worden ingevoerd. An derhalf jaar voor de invoering van een nieuwe maatregel is verdraaid snel". Toch wil De Vries 1990 niet zien als een overgangsjaar, laat staan een verloren jaar. Daarvoor zijn de ba nenplannen en subsidie-regelingen maar hulpmiddelen in de strijd. De wonderen moeten komen van het economisch tij en de barometer staat momenteel op 'zonnig'. "Dank zij de economische groei zijn er vo- De Vries: 'Stille diplomatie en hoop op voortgaande economische groei'. Gedeeltelijk arbeidsongeschikten zijn teveel aangewezen op sociale werkplaatsen. De Vries overweegt bedrijven te verplichten meer wao'ers in dienst te nemen. "Als ik over quota denk, dan het eerst bij arbeidsongeschikten dus. Beducht Koudwatervr rig jaar 120.000 nieuwe banen bij ge- Tegelijk wil De Vries langdurig de speerpunten van het kabinetsbe komen. Dit jaar zijn er dat 100.000. werklozen en andere kwetsbare leid: het oplossen van de jeugd- Als we dit tempo vasthouden, dan groepen niet blij maken met dode werkloosheid, komen de probleemgevallen van- mussen. Hij spreekt van een reëel zelf aan de beurt. Alle werkgelegen- aanbod voor scholing, het opdoen heids-maatregelen zijn eigenlijk in- van werkervaring of een concrete ferieur aan de économische groei. baan. Dat dit voor zestig procent "De .gemeenten Daar moet het van komen". van de individueel benaderde lang- zijn nog beducht Toch komt het merendeel van de dung.werk lozen met ntete entam 100.000 ™eu™ banen met terecht VQQr 40 procent jets doet, is dat wel oeaucni zijn «e r.e, ,e flP bij de kwetsbare groepen zoals 4Q cent Je moet wel de ambitie gen als het werkgelegenheidsbeleid lfng ««"B ™e.rlIlozen houden hoger uit te komen maar faalt. De gemeenten zijn bang dat de den. Maar dat is voor De vries een het aanbod moet wel reëel zijn. Men centrale overheid zal roepen: 'Gij kwestie van tijd, vooropgesteld dat t maaf gemeente zijt in gebreke gebleven de economische groei aanhoudt. arKeidsbureau om "Öp den duur komen de langdurig daar weer jn de kaartenbak te ver. dwijnen. Of dat de aanbeveling wordt gedaan dat er scholing nodig vervolgens een half jaar sociale partners m verplichtingen te gaan. Ze willen nog geen ver antwoordelijkheid dragea zolang ze beducht zijn de Zwarte Piet te krij- werklozen automatisch beurt. Door de vergrijzing komen er steeds minder nieuw opgeleiden op vervoleens een half de markt. Bedrijven worden daar- _-h_urd Tjiteaande d^ttmntfpn anrfprp kanalpn la"g",ets 6e_°®u™ -Uitgaande gemeente zijt en wij zijn niet verantwoordelijk'. Zo zal het niet gaan omdat ook wij een eigen verantwoordelijkheid houden. Ik zal nog veel zendings werk moeten verrichten". Maar zorgen hoeven we ons niet kin- door gedwongen andere kanalen te maken Het gaat slechts gaan^ic^afvragen hoe z^ h?de toe- - aanl°°PPeri°^ komst aan personeel kunnen ko- Zq za, het ook gaan in het drie. -- ,.r Z.O zal nei ook. gaan in nei une- hoeksoverleg in de verzelfstandig- "De nieuwe opzet moet e kans krijgen. Daarbij loopperiode nodig eerlijke hun vooroordelen opzij schuiven en dg arbejdsvoorziening. Voorlopig elkaar kan inspelen. Er zullen best langdurig werkloze in dienst kyk d soc;aie partners nog wat fricties komen. Vooral en". Hij wijst op de afspraken anJgstvallig naar de 0VP rheid. nu de verantwoordelijk is voor 7 ?,j - v p anesivaiiig naar ut: uvciuciu, nu uc vciomwuuiuwijn «w* het midden- en kleinlbedrijf verzelfstandiging nog steeds niet is moet doorbroken worden. Ik zal (KNOVJI onlangs heeft gemaakt met goedgekeurd door de Eerste Ka- daaraan aktief bijdragen", aldus De minderheidsorganisaties over het i„„ vrioc Beide partijen weigerden zich Vries. nprctnnppl uit Hip mer. oeiue paiujen weigei personeel uit cue onlangs te verplichten tot Actief was de minister in ieder ge val niet toen de cao-onderhandelin gen startten. Er was weliswaar een oproep tot beheerste loonontwikke ling gekoppeld aan het verzoek om werkgelegenheidsmaatregelen te nemen, maar toen dat niet gebeur de, deed de minister zijn mond niet open in het openbaar. Liever pakt hij dan de telefoon om al pratend partijen tot elkaar te brengen. De Vries wil wel erkennen dat de af spraken in de inmiddels afgesloten cao's 'beter' hadden gekund, jpker op het gebied van werkgelegenheid en scholing. "Afspraken daarover moesten er forser inzitten". Maar een reactiê. Ingrijpen? "Hoe zou ik dan moeten reageren? Wette lijk? Moet je een kruidenier ver plichten iemand in dienst te nemen, als hij zijn hoofd amper boven water kan houden. Moet je hem iemand gratis aanbieden? Dat is ook niet de manier om de werkloosheid op te lossen. Of moet ik werkgevers ver plichten bepaalde groepen mensen in dienst te nemen. Quota opleg gen?. Hoeveel quota wilt u dan? En hoe dacht u dat dat in de praktijk gaat werken?. Ik kan wel een eigen oordeel hebben, maar uiteindelijk heb ik het niet voor het zeggen". Loonmaatregel Op het punt van de lonen echter wel. Daar kan De Vries wettelijk via een loonmaatregel ingrijpen. De mi nister: "Wilt u dan geleide loonpoli tiek? Het is heel verleidelijk om te zeggen: het valt tegen, ik kan het veel beter. Maar je kunt geen hek om Nederland met zijn open markt economie zetten. In de jaren zeven tig hebben we talrijke loonmaatre gelen gehad maar er is geen beheer ste loonontwikkeling gekomen. In de jaren tachtig was die er zonder loonmaatregel wel. De ervaring is dus niet zo datje zegt: dat is de me thode om de zaak binnen de perken te houden". Een kleine waarschu wing heeft De Vries nog wel in pet to. Als de loonstijgingen zodanig zijn dat er niet langer sprake is van een beheerste loonontwikkeling "kan de consequentie daarvan zijn dat wij daaraan conclusies moeten verbinden voor de koppeling". Al met al klinkt het hele verhaal vrij afwachtend. Alsof de minister alle heil alleen verwacht van wat stille diplomatie richting sociale partners en verder maar hoopt op een afdoende economische groei. De Vries: "Ieder moet zijn eigen verantwoordelijkheid zien. De lan ge termijn in de gaten houden en onze concurrentiepositie. Dan kan onze groei redelijk blijven. Als het echter in de hele wereld slecht gaat kan een dictator in ons land ook niets oplossen". Toch wijst De Vries het beeld als zou hij lui in zijn stoel achterover leunen van de hand. De aanpak van de steeds toenemende arbeidsonge schiktheid is daarvan een voor beeld. De bewindsman acht het on toelaatbaar dat hun aantal de ko mende jaren zal oplopen van 830.000 nu tot 1 miljoen. "Alles wat niet volmaakt is, is kennelijk niet meer goed genoeg. We moeten nu maar eens stoppen met het hospita liseren en medicaliseren van de sa menleving. We moeten met alle be trokkenen een instrumentarium zoeken om dat proces te stoppen. Niets kiezen is de weg van de min ste weerstand". Kneusjes De minister toont ineens daad kracht. In antwoord op de vraag of hij werkgevers hier dan wel met quota wil confronteren zegt hij: "Als ik al over quota denk, dan bij de arbeidsongeschikten het eerst. Maar zeker niet van harte". De uit leg voor zjjn twijfel volgt meteen: "Zelfs dan kan het verkeerd uitpak ken. Bedrijven gaan in hun perso neelsbestand naar kneusjes zoeken, en verklaren die alsnog als arbeids ongeschikt om zo aan hun quotum te komen. Of dat vooruitgang is be twijfel ik". Op concrete aantallen wil De Vries zich niet laten vastpinnen. Hij verwijst naar het regeerakkoord waarin staat dat er een stabilisatie bereikt moet worden van het aantal arbeidsongeschikten. "Als je realis tisch bent is dat het maximum wat er is te halen". Ongetwijfeld heeft hij naar de economische barometer gekeken en gezien dat de tijd voor deze mensen nog niet rijp is. ADVERTENTIE mjnsmr/4, kaïwiik. immmn. wmtms koopavond. mmeewm OEGSTGEEST Ongeveer veertig jongeren uit Oegstgeest, afkom stig uit diverse kerken, hebben meegewerkt aan de voorbereiding van de bekende rock-opera 'Jesus Christ Superstar', die vanavond en mor genavond in de gereformeerde kerk (Mauritslaan) in Oegstgeest wordt opgevoerd. Al ruim twee jaar geteden werd een eerste begin gemaakt met dit omvangrijke project. De aanvang van de avonden is kwart over acht en de toegangsprijs is tien gulden. Op de foto een beeld van de gene rale repetitie, gisteravond. (foto Jan Holvast) Docenten voelen zich in kou gezet NIJKERK (ANP) Godsdienstleraren voelen zich in de steek gelaten door de kerken. Gemeenten kunnen zij zich nauwelijks inleven in de verlegenheid en gewetensnood van deze docen ten. Dit blijkt uit het boekje 'Gods dienstonderwijs in intercultureel perspectief, dat gisteren in Nij- kerk werd gepresenteerd. Twee medewerkers van het Christelijk Pedagogisch Studiecentrum (CPS), drs. D. Brokerhof en A. Zuurmond, doen hierin verslag van een onderzoek naar gods dienstonderwijs aan een 'multi religieuze schoolbevolking'. Zij deden dat in opdracht van de We reldraad van Kerken. De hervormde islamdeskundi- ge drs. G. Speelman zegt in het boekje dat "tot de kerken nog nauwelijks is doorgedrongen dat Nederland een multireligieus land is. Leerkrachten, die dage lijks met de praktische en theore tische problemen in een religieus gemengde klas worstelen, voelen zich door de kerken in de kou ge zet". Ds. J. Kraan uit Nieuw-Ven- nep, die van 1986 tot 1989 namens de Gereformeerde Kerken en de Unie School en Evangelie het christelijk onderwijs toerustte voor de ontmoeting met moslims, vindt dat de docenten pastoraal in een isolement verkeren. Het is volgens hem een slechte zaak dat er, na de beëindiging van het Unie-project niemand is vrijge steld voor de pastorale begelei ding van docenten. "Waarom krij gen frontstrijders in de kerk zo vaak de kous op de köp?" Brokerhof eh Zuurmond gaven EN VER gisteren toe dat "het onderwijs ook de kerk links heeft laten lig gen". Veel scholen hebben zich in het verleden van predikanten ontdaan en godsdienstleraren zonder enige binding met de kerk aangesteld. Desalniettemin vin den zij dat de kerken deze docen ten nu best een steuntje in de rug mogen geven, bijvoorbeeld door speciale toerustingsbijeenkom sten te organiseren. Poorten. 'Geopende poorten Jeruzalem' is het thema van twee diensten voor belangstellenden (tien en zeven uur) in Nieuwe) oord (Rijnsburgerweg 124) in Le den, waarin de baptistenpred kant A. H. Agtereek voorgaat. Me dewerking' verleent het Emmer koor 'Le group évangelique'. Paasconcert. Het gemengd koor van de Leidse Nieuw-Apos tolische Kerk (Höge Rijndijk 24) geeft maandagavond een paas-' concert in de Petrakerk (Cura- <;aostr. 1), dat om zeven uur gint. Met dit concert wil de kerk mensen in staat stellen kennis te maken met deze geloofsrichting, De maker van de staties, de heer P. de Boer, bij het schilderij 'Simon van Cyrene helpt Jezus' kruis dragen'. (foto wim Dijkman) LEIDEN - In de kerk van de H. Antonius van Padua aan de Bos- huizerlaan zijn sinds gisteren ne gen kruiswegstaties in de defini tieve vorm te bewonderen. De af beeldingen van het lijden en ster ven van Jezus zijn gemaakt door de Leidse kunstenaar P. de Boer. Eerder dit jaar werd op grond van een enquête onder de kerk gangers over ontwerpen van de staties besloten om de werken aan te schaffen. In januari gaf een lid van de bischoppelijke comis- sie kerkelijk kunstbezit haar fiat aan de Antoniusparochie om de werken te kopen. Traditioneel bestaat de serie kruiswegstaties in totaal uit 14 de len. De Boer heeft hiervan afge weken, daar er voor zo'n aantal geen ruimte was en tevens, omdat hij alleen schilderijen heeft ge maakt van momenten zoals die ook in de bijbel staan beschrev "Er is wel een uitzondering dat is afbeelding van Veronica, die het gezicht van Jezus droo; En dat verhaal kun je niet in bijbel terugvinden", aldus de kunstenaar, die zelf "praktise rend protestant" zegt te zijn. "Ik vond het een hele eer om dil voor de RK Kerk te mogen ma ken". Via de rk familie van vader skant, is de rijke roomse traditie voor hem "nooit een vreemde zaak geweest". Hij is blij dat i protestantse kerken het gebruik van symbolen weer terugkeert, Van de hand van De Boer hangt ook een drieluik in de Hoogland se Kerk, terwijl hij daar in me expositie zal verzorgen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2