Nico, de blijmoedige, is dood opnieuw 'Nico was trijfel' De keuze AKO-jury verrast KIJK UIT Exposities Concerten Theaters VRIJDAG 6 APRIL 1990 Een Blijvertje Het feit dat ik in Holland ben geboren, en bovendien precies in Amsterdam, bewijst toch wel dat ik ben uitverkoren: ik kreeg de hamvraag en ik won de ham. Een ander wordt geboren in Vietnam of raakt bij voorbaat in Algiers verloren, maar ik, die zo terloops ter wereld kwam, mag rustig tot de blijvertjes behoren. En ook het tijdstip was perfect gekozen: te jong voor crisis,.oorlog en verzet. Wat dat betreft zat ik dus ook op rozen, want niemand gaf mij later een brevet van onvermogen in het goede of boze. De blijmoedige schrijver van dit vers, die hoopte tot 'de blijvertjes' te mogen behoren, is dood. De man die door zijn columns sedert jaar en en dag elk etmaal miljoenen lezers aansprak, schrijft niet meer en zwijgt voorgoed. Ach, wij weten het allemaal, de dood is de onafscheidelijke metge zel van het leven. Maar telkens wan neer wij met deze onomstotelijke waarheid worden geconfronteerd, dan treft het iemand die een deel was van ons leven en dan blijkt die dood een wrange paradox. Nico Scheepmaker was de chro niqueur van het leven. In zijn dage lijkse column beschreef hij de ge beurtenissen van alle dag en hoe mensen daarop reageerden. En elke dag gebeuren de meest onverwach te dingen, die soms slechts het le- scheiden. Bij Niemöller heten zij Zoon en Broer. De laatste genomineerde, Frans Pointl (geb. 1933), werd onlangs aan het grote publiek voorgesteld in het televisieprogramma van Adriaan van Dis. De kip die over de soep vloogis een verhalenbundel met pijnlijke herinneringen die toch op vrij laconieke toon worden verteld. Onderwerpen van Pointl zijn onder meer de jodenvervolging, de ver houding tot zijn moeder, zijn leven vol tegenslag. Hoe verschillend de zes uitverko ren boeken ook zijn, er is wel dege lijk een lijn in de beslissing van de jury te ontdekken. Men gaf de voor keur aan boeken met een ongewone vormgeving. Of die vorm heel wild uitviel zoals in Wraak dan wel op vallend fijnzinnig zoals in Zwarte sneeuw deed er minder toe. Natuur lijk hadden velen op een heel ande re lijst gerekend. Enkele van de ge nomineerde boeken zijn in de lite raire pers zelfs nauwelijks opge merkt. Op 17 mei weten we meer. Vijf schrijvers zullen teleurgesteld naar huis gaan, een is winnaar van de AKO Literatuur Priis 1990. HANS WARREN ven van een enkeling, maar dikwijls ook dat van de gehele mensheid be ïnvloedde. Omdat hij elk etmaal in tens beleefde, nam hij alles wat er om hem heen gebeurde met grote gretigheid in zich op en vertaalde dat door middel van zijn beminne lijke en zeer kritische scherpzinnig heid naar menselijke maat, in de taal van de gewone stervelingen, die hij als geen ander beheerste. Dat kan alleen iemand dag na dag, die net zo veelzijdig is als het le ven zelf. En dat was Nico Scheep maker. Hij keek naar de mensen die het nieuws bepalen en vooral ook naar degenen die de gevolgen daar van moesten ondergaan. Hij deelde de passie van vele mensen voor de sport. Maar ook daarbij ging zijn be langstelling meer uit naar degenen die de sport bedrijven dan naar hun prestaties. Moskou Hij was een van de eerste journalis ten die zich intensief met Oost-Eu ropa bezighield. In militaire dienst had hij Russisch geleerd en dat ver volmaakte hij aan de universiteit van Amsterdam. Hij vertaalde dr. Zjivago van Boris Pasternak, maar ook De Speler van Dostojewski en De Politiespion van Maxim Gorki. Hij was geen fellow-traveller, zoals zovelen in die tijd, maar een kriti sche beschouwer van de ontwikke lingen in Oost-Europa. Daarom dachten wij bij de Ge meenschappelijke Pers Dienst dat hij wellicht een goede correspon dent in Moskou zou zijn. Dat dacht hij aanvankelijk ook van zichzelf. Maar toen hij poolshoogte was gaan nemen, wist hij zeker dat hij in het klimaat van Brezjnjev onmogelijk kon leven. Hij had het gevoel alsof hij onder een stolp zou moeten le ven. Hij kwam tot de conclusie dat hij beter vanuit Nederland over zijn vele en intensieve contacten met dissidenten als de jong gestorven Amalrik kon schrijven. Nico was een journalistieke vak man als weinigen. Hij vond dat een goede columnist geen enkele dag in de krant kon ontbreken. Dus waren er altijd een aantal stukken in voor raad voor het geval dat hij ziek zou worden, of anderszins niet in staat zou zijn zijn dagelijkse verhaal te maken. Aanvankelijk schreef hij ook een aantal dagelijkse schetsen voor de dagen dat hij met vakantie was. Jarenlang heeft hij zodoende geen dag ontbroken op de ver trouwde plaats met zijn 'Trijfel'. Het kostte de grootste moeite om hem ervan te overtuigen dat er op zijn vaste stek in de krant rustig zou mo gen staan dat "Nico met vakantie Naast die dagelijkse kolom publi ceerde hij een groot aantal boeken en bundels gedichten. Veel van zijn boeken gaan over de sport waarvan hij het meeste hield, het voetbal, en speciaal zoals dat gespeeld werd door het Ajax van weleer, van Jo- han Cruijff, van Piet Keizer en Sjaak Swart. Hij vertaalde Des- mond Morris' 'Het spel om de bal' en schreef teksten bij de fantasti sche tekeningen van Jan Sanders. Nagerecht Kort nadat in 1956 de Nederlandse televisie van start was gegaan, be gon Nico Scheepmaker een dage lijkse televisierubriek, waarin hij de programma's op kritische wijze be schouwde. Hij werd als criticus een grote autoriteit. Niet alleen omdat hij de uiterlijke vorm van de pro gramma's beoordeelde, maar ook door zijn beschouwingen over de inhoudelijke kant. Als gevolg daarvan werd hij een veelgevraagd adviseur van actuele programma's op radio en televisie. Hij had daar als criticus wel proble men mee, maar hij vond dat het mo gelijk moest zijn dat een kritische beschouwer ook zichzelf bloot gaf door actief aan het medium mee te werken. Maar zijn dagelijkse kolom was zijn grote liefde. Daar schreef hij zelf over: "Van alle columns die ik sinds 1956 voor kortere of langere tijd heb geschreven, is de dagelijkse Trijfel-kolom in de GPD-bladen mij het meest aan het hart gebakken". De naam van de rubriek is afgeleid van het Engelse nagerecht 'trifle', dat vernederlandst werd tot Trijfel en zoveel wil zeggen als ratjetoe, tuttifrutti, melange, van alles en nog wat. Trijfel is een gerecht, bestaan de uit vla, lange vingers of cake, rum of sherry, allerhande vruchten van het zachtere soort, en wordt op verjaardagen gegeten met een Iepen uit een kommetje. Hapt lekker weg en smaakt altijd naar meer. "Iedere columnist", zei Scheep maker, "heeft de dagelijkse column als ideaal. Die column hoort een vaste lengte te hebben en op een vaste plaats in de krant te staan. Hij hoort gevarieerd te zijn, maar moet ook het feuilletonkarakter van de dagelijks terugkerende kolom uit buiten, door zo nodig op een onder werp terug te komen met behulp van de lezers. En niet te vergeten de lezeressen, die vaker de tijd nemen te schrijven dan de lezers. Op die manier verstevig je én als colum nist, én als krant, de band met de le- Onuitputtelijk In 1982 ontving hij voor zijn dage lijkse serie de nationale persprijs van de vereniging De Nederlandse Dagblad Pers. In het juryrapport werd gezegd: ,,Dit is weer een inzen ding van uitzonderlijke klasse, nu niet een enkel artikel maar een serie die fascineert in alle afleveringen. De jury waardeert het werk van Ni co Scheepmaker als bewonderens waardig veelzijdig, telkens verras send en met een goed opgebouwde opinie. Wat vooral frappeert, is dat zijn enorme produktie nergens on der vervlakking lijdt. Nico Scheep maker beheerst het journalistieke vakmanschap. Zijn vondsten en in spiratie wellen op uit een bron die onuitputtelijk lijkt". Die bron is plotseling opge droogd. Dat is een onherstelbaar verlies voor de Nederlandse journa listiek. "Scheepmaker schreef zoals Cruyff voetbalde", zo reageert sportjournalist Henk van Dorp (van Barend Van Dorp) op het overlijden van de columnist. "Er zat nooit een rotte zin tussen. Zijn verhalen liepen als een trein en hij kon over een onderwerp honderd stukken schrijven, steeds weer vanuit een andere invalshoek. Heel erg geestig. Nico zat Barend en mij aan het hart gebakken. Van Nico Scheepmaker hield je". Rinus Ferdinandusse, schrijver en hoofdredacteur van Vrij Nederland, zegt dat Scheepmaker in Nederland de grondlegger van de tv-kritiek was. "Hij schreef weliswaar scherp, maar steeds met groot begrip voor het medium. In de loop der tijd is hij een wijs mens geworden en dat is uitzonderlijk. Hij was een zachte kracht: onverzettelijk maar nooit luid. Geestig en grappig. Nico was een chroniqueur, hij was Trijfel". Volgens de historicus professor Bezemer heeft Scheepmaker als slavist veel werk verzet. "Hij vertaalde uit het Russisch, maar heeft zich ook zeer ingespannen voor de dissidenten. Hij was een van de alleraardigste mensen die ik in mijn leven gekend heb. Een harde werker, die toch kalm bleef en zijn medemens nooit uit het oog verloor. Hij deed zijn werk bijna ongemerkt, maar ik was toch altijd weer verbaasd over het resultaat". Volgens journalist-schrijver Tim Krabbe heeft Scheepmaker "met zijn niet aflatende werk als schrijver over dissidenten in Rusland en Joegoslavië de publieke opinie enorm beinvloed". Hij was daarmee zijn tijd ver vooruit, aldus Krabbe. "Nico was ongelooflijk veelzijdig. Hij werd beheerst tot formuleren, zoals hij mij eens vertelde. Het niveau van zijn columns was erg hoog. Ik zal hem blijven herinneren als vriend". Leiden Koninklijk Penningkabinet - Rapenburg 28. dubbelexpositie: Holtzhey Zoon, een 18e eeuwse penningfabriek. t/m 10/6 en 'Geld van het Koninkrijk', Nederlands geld van 1814-1990, t/m jan '91; di. za. 10-17 uur, zon-en feestd. 12-17 uur. Rijksmuseum van Oudheden - Rapenburg 28, 'Mozaïek de Antieken; oog in oog met Grieken, Etrusken en Romeinen', t/m 2/9; di t/m za 10-17 uur, zo 12-17 uur. Rijksmuseum van Volkenkunde - Steen straat 1, fototentoonstelling: 'India,' heimwee naar Benares', van Marijke Bres- ser en 'Senegal, houtjes van God', van Steef Meyknecht, t/m 4/6; di t/m za 10-17 uur. zo 13-17 uur. Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie - Hooglandse Kerkgracht 27, Milieu-ten toonstelling EEG, van 1/4 tot eind sept; ma t/m vr 10-17 uur. zo 14-17 uur. Stedelijk Museum De Lakenhal - Oude Sin gel, 'J. Le Francq van Berkhei)', prenten, te keningen en boeken, t/m 14/4; di t/m za 10- 17 uur, zo 13-17 uur. Pijpenkabinet - Oude Vest 159a, 'Vorstelijke Pijpen', vier eeuwen Oranjevorsten op pij pen verbeeld, t/m 6/5; zo 13-17 uur. 't Huys Benee - Nieuwe Rijn 3, permanente tentoonstelling van werk Leny Noyen, vr. 14-16 uur en za. en zo. van 12-16 uur. keramisch werk. 12/4 t/m 12/7; e Rijn 38, permanen- Het Achterhuis - Nie te expositie; Vijf eeu di. t/m za. 10-16 uur. Signaal, Studio voor Vormgeving Groenesteeg 10, ontwerpers en vormge vers tonen diverse ontwerpen, tevens pre sentatiemappen, do. 12-21 uur, vr. 12-18 Stichting Beeld en Grafiek - Stationsweg 243, werk van Feng, Erik-Jan Kuiper en Cees van den Oever, nadere informatie tel 146024. Sociëteit Quintus - Korte Mare 34, tentoon stelling van leden van Quintus in de vorm van schilderij, druk, foto, tekening of beeld. Atelier Jeanmarie Mersman - Oude Rijn 89, Frank Borst, Robin Akkerman en Jean Ma rie Mersmans, verschillende technieken, el ke eerste zondag van de maand open. Galerie Liga Nieuw beelden - Pres. Stein- LAK-Galerie - Cleveringaplaats 1lino's schilderijen van Marije Mommers en tel ningen en schilderijen van Coenraad J v Leeuwen, I'm 21/4, ma t/m vr 10-22 uur, Onderzoekcentrum Sturing en Samenle- Galerie Time is Art' Nieuwstraat 10, schil derijen en werk op papier van Ada de Ko ning, van 1 t/m 29/4, wo, do.vr, zavan 14-18 Galerie Amber - Hooglandsekerkgracht 8, 'Goden en Natuur in Inkt', Oude Japanse schilderingen in Leiden, t/m 21/5; wo t/m zo Timmerman Timmerman - "Botermarkt 9. Irene Olivier-de Niet met aquarellen, t/m 7/5; geopend di t/m za. Galerie AZL - Gebouw 1, Academisch Zie kenhuis Leiden, werk van Dick Donker, t/m 29/4, dag. 10-17 uur. Coup d'Art - Nieuwe Rijn 27, open dag met thema 'Met de muziek mee', werk van div. kunstenaars, t/m 21/4, woe, vr, 10-18 uur, za 10-17 uur. do 10-21 uur. Galerie Propitia - Levendaal 119, 'Het paard in de wei', Marcelle Wolff met keramische sculpturen, Sally Schlebaum, bronzen Antiquariaat Paddenburg - Diefsteeg 14, Ton Broekhuis: foto's voor zijn boek 'Een wijde blik verruimt het denken', t/m 27/5; di t/m vr 13-18 uur, do ook 19-21 uur, za 12-17 Fotogalerie De Kleine Klup - Nieuwe Rijn 1, architectuurfoto's van Sybolt Voeten, t/m 3/5, ma t/m za 10-22 uur, zo 12-22 uur. Ars Aemula Naturae Pieterskerkgracht 9, werk van leden van Ars, van 8 t/m 22/4; dag. 13-16 uur. HiUegom Kunstgalerij 'Catharina' - Meerstraatprc nade 12b, kleurgrafle,"", D' lijn. van 10-17 u Leiderdorp Gemeentehuis - Statendaalder 1'The Spirit in music and color', Simone Plaat met 'zijde en papier', t/m 26/4; ma t/m vr 8-17 uur. wo ook van 18.30-20 uur. Garden Centre Bloemendaal - Hoogmade- seweg 43, expositie zelfgemaakte ikonen van Thera du Croix Timmermans-van Kap pen, 7/4, 13 en 14/4. Lisse Museum voor de Bollenstreek - Heereweg 219, permanente tentoonstelling, elke eer ste zondag van de maand rondleiding om 14 en om 15,30 uur. Noorden Hotel-Restaurent 'De Watergeus' - Simon van Capelweg 10. wandkleden van Anneke v.d. Molen, aquarellen van Coby Hensen en etsen van Jan Groenewegen, t/m 4/6; dag. vanaf 10.00 uur. Rijnsburg Genootschap Oud Rijnsburg Oude Vliet- weg 6. permanente tentoonstelling 'De an dere Middeleeuwen'; thema tentoonstelling: 'Wintersalon van Oost Europese kunste naars, een brug tussen Oost en West', vr. 19-21 uur, za. 10-16 uur. Voorschoten Galerie Mercedes - Voorstraat 35b, Willy Belinfantq- olieverf, pastel en grafiek en Ine ke van Dijk: bronzen beelden, van 7/4 t/m 12/5; wo en do 13-17 uur, vr en za 11-17 uur, 2e Paasdag 13-17 uur. Warmond Galerie De Pomp - Dorpsstraat, traditionele Paasexpositie met werk van o.a. Lia van Willigenburg, Nella Elgeti, Joop van de Poll en vele andere kunstenaars; tevens aqua rellen van bloemstillevens van Coby Groe newegen, Greet Terpstra, Nellie van der Meijden en Frans van Breugel, t/m 19/4; 1e en 2e Paasdag 14-16 uur, di 19-21 uur, wo 10-12 en 14-16 uur, do. za en zo 14-16 uur. Vereniging het Oude Raadhuis - Dorps straat 36, Paasexpositie i.s.m. Galerie De Pomp (zie boven); wo, do, zo 14-16 uur, za 11-16 uur. Wassenaar Raadhuis 'De Paauw' - Raadhuislaan 22, 'Ik reis kilometers en kilometers op mijn ate lier', Willem van Schijndel, olieverfschilderij en, t/m 16/4; di t/m vr 10-16 uur, za en zo 13- Galerie Bianca - Gravestraat 1. beelden in brons van Ula van Ophuijsen en schilderijen en tekeningen van Barbara Hoyng, t/m 8/4;, do, vr. zo 14-17 uur, za 12-17 uur. Klassiek De pianist Willem Brons geeft vanavond een recital in de Kapelzaal van K&O. Hij zal composities vertolken van Bach (Partita nr. 4), Schumann (Gesënge der Frühe), en Brahms (Variaties op een thema van Schu mann en Vier Klavierstücke). Aanvang 20.15 uur Het Gijsbrecht van Aemstel Kwartet treedt vanavond in het kader van de serie Gau- deamus-concerten hedendaagse muziek in de Waag op. Er worden werken uitgevoerd van Boudewijn Tarenskeen. Elmer Schön- bergeren Takayuki Rai. Aanvang 20.15 uur. Het ensemble Super Librum geeft woens dagavond een concert in de sene oude mu ziek in de Taffehzaal. Het programma wordt gepresenteerd onder het motto 'Van estam- pie tot motet - instrumentale en vocale mu ziek uit het dertiende-eewse Parijs'. De uit voerenden zijn Jankees Braaksma (blokflui ten en portatief), Ronal Moelker (blokfluiten en portatief), Per Mattson (vedel). Brigitte Lesne (mezzo-sopraan) en Susanne Norin (mezzo-sopraan). Aanvang 20.15 uur). Het Haags Studentenorkest i.o. geeft don derdagavond een concert in de Hooglandse Kerk in Leiden. Het orkest bestaat uit onge veer negentig studenten uit de Den Haag en omgeving. Het is tot stand gekomen op ini tiatief van een aantal oud-leden van do Ver Het Gijsbrecht van Aemstel Kwartet concerteert vanavond in de Waag. eniging Haags Jeugdorkest. De leiding be rust bij Lex Veelo. Uitgevoerd worden het Concert voor fluit en orkest van Carl Reinec- ke en de Zevende Symfonie van Anton Bruckner. Solist in het fluitconcert is'Eline van Esch, eerste fluitiste van het Residen tie-Orkest. Aanvang 20.00 uur. De pianist Patrick Hopper verzorgt het lunchconcert op donderdagmiddag bij K &0Hij zal de Appassionata-sonate van Ludwig van Beethoven vertolken alsmede de Barcarolle op. 60 van Frédéric Chopin. Aanvang 12.45 uur. De chr. oratoriumvereniging Ex Animo geeft donderdagavond de jaarlijkse uitvoering van de Matthëus Passion van J.S. Bach. De vocale solisten zijn: Lisette Emmink (so praan), Rita Dams (alt), Chris van Woerkom (tenor, Evangelist), Alex Vermeulen (tenor), Cor Niessen (bas, Christuspartij) en Joep Bröcheler (bas). Het orgel wordt bespeeld door Joop Brons. Het Randstedelijk Bege leidingsorkest en het jongenskoor Ex Animo zijn van de partij. Het geheel staat onder lei ding van Wim de Ru. Aanvang 19.30 uur. Het Bachkoor Holland voert Bachs Matt haus Passion eveneens op donderdag avond (aanvang 19.00 uur) uit. De uitvoe ring is in de Pieterskerk en wordt op vrijdag ochtend 13 april (aanvang 11.30 uur) her haald. Aan beide concerten werken mee: Ute Frühhaber (sopraan), Hilke Helling (alt), Peter Bartels (tenor, Evangelist). Kurt Equi- luz (tenor), Hermann Christian Polster (bas, Christuspartij) en Franz Gehrissen (bas). Voorts treden aan Het Haags Matrozenkoor en het Amsterdams Kamerorkest. Hans Broekman bespeelt het orgel. De algehele leiding berust bij Charles de Wolff. De Nijmeegse band Man or Beast geeft morgenavond een optreden in het Open Jongerencentrum Splotsz. De muziek laat Pop De vaandeldrager1 van de Nederlandse rock 'n roll Herman Brood staat morgenavond in het LVC met een vernieuwde Wild Roman ce. Aanvang 22.45 uur, Breestraat 66, Lei den. De Engelse band The Crave heeft van avond een optreden in het zoldercafó van het LVC. The Crave is de nieuwe band van ex-Sound toetsenist Max. Aanvang 23.30 Leiden Leidse Schouwburg vr 6, za 7, 20.15 uur; Hoofdstad Operette: 'Eine Nacht in Venedig'. met o.a. Jacco van Renesse, Anita Heins e.a. wo 1120.15 uur; nieuw cabaret van Dubbel Dwars: 'Er staat een gek om de hoek'. LAK-theater vr 6, za 7, 20.30 uur; Sichting Dansproduc- ties: 'Parlando/Widow'. zo 8, 15.00 uur; kindervoorstelling: 'Lot, de binnendringer', door Mimegroep Kdijk. wo 11, do 12, 20.30 uur'; RO-Theater: 'La Turbia Sangre'. Alphen aan den Rijn Parktheater za 7, 14.30 uur; kindervoorstelling (vanaf 4 iaar):'Een zee van water', door Amstelto- neet. Katwijk Tripodia za 7. 20.15 uur; Bram Vermeulen: "Weer Gezellig'. Leiderdorp Muzenhof vr 6, 20.15 uur; Swingend concert door - The Deep River Quartet'. Wassenaar Theater Warenar zo 8,14.00 uur; kinden/oorstelling (4-9 jaar): 'Oeps', door Stichting Spekkies. Den Haag AT&T Danstheater vr 6, za 7, zo 8, 20.15 uur; Koninklijk Ballet van Vlaanderen: 'Camelot'. do 12, 20.15 uur; Het Nederlands Dans The ater: 'Black Cake', 'Grosse Fuge' en een nieuw ballet van Hans van Manen. Circustheater zo 8. 15.00 uur. ma 9. 20.15 uur; musical Up on the Roof, met Maeve van der Steen. Rik Luycx e.a. wo 11. do 12. 20.15 uur; musical 'Sweet Charity', met Simone Kleinsma, Fred Butter, Hans van der Gragt e.a. Diligentia vr 6, za 7, wo 11, do 12. 20.15 uur; Paul de Leeuw: 'Beste Maatjes'. di 10,12.45 uur; lunchtheater: 'De Late Late Lien Show', met Wieteke van Dort. Dr. Anton Philipszaal za 7, 19.00 uur; Residentie Orkest olv Ar- Jazz Bij Hot House in de Waag morgenavond het optreden van het Don Friedman en Klaus Fenter Quartet. De Amerikaanse pianist Don Friedman, bekend als muziekdocent en bandleider, met een op Bil Evans gelijkende harmonische bagage, speelt samen met de autodidact Klaus Flenter (gitaar). Flenter draagt op zijn Gibson zorg voor meesterlijke improvisaties. De andere leden van het quartet zijn: Henk Haverkoek (bas) en Eric Ineke (drums). Aanvang 21.30 uur, Aal- olv i (so- I. We- Kamerkoor en solisten: Johannes Passion van Bach. zo 8. 20.15 uur; Vladimir Ashkenazy (pia no), werk van Brahms en Schumann, do 12. 20.15 uur, Nederlands Philharmo- nisch Orkest olv Hartmut Haenchen, Toon kunstkoor Amsterdam en solisten: Requiem van Verdi. C.C. Amstelveen vr 6, 20.15 uur; Herman Finkers: 'De zon onder morgen moet ze toch r op'. i, 16.00 i 'Little Willi won, 20.15 uur; S praan). werken van l bern en Wagner. Evangelisch Lutherse Kerk vr 6, 20.00 uur; Wensconcert met Sander van Marion (orgel). Koninklijke Schouwburg vr 6. zo 8, ma 9. wo 11do 12.20.15 uur; Het Nationale Toneel: 'De Kersentuin', van Tsjechow, met o.a. Anne-Wil Blankers en Peter Tuinman. Nederlands Congresgebouw za 7, zo 8.14.00 uur; kindervoorstelling: Mu sical Fantasia: 'Sneeuwwitje en haar spook- vrienden'. Amsterdam Carré vr 6, za 7, 20.15 uur; Freek de Jonge: 'De Vorige'. di 10. wo 11, do 12. 20.15 uur; Hoofdstad Operette: 'Eine Nacht in Venedig', met Jac co van Renesse, Anita Heins e.a. Concertgebouw vr 6. 20.15 uur; Nederlands Philharmonisch Orkest olv Anton Kersjes, mmv Theo Olof (viool) en Daniël Wayenberg (piano), wer ken van Saint-Saëns, Ravel, Rachmaninow en Dvorék. za 7, 15.00 uur; Schönberg Ensemble olv Reinbert de Leeuw, mmv Maria Orén (so praan). werken van Liszt. Wagner. Schön berg en Webern. za 7,19.30 uur; Toonkunstkoor Amsterdam, Nederlands Philharmonisch Orkest en solis ten olv Winfried Maczewski en Rodens Jon genskoor olv Bouwe Dijkstra: Matthaus Passion van Bach. zo 8, 14.15 uur; Koninklijk Concertgebouw orkest olv Frans Bruggen, mmv Nederlands wo 11, 20.15 uur; Karin Bloemen: Bloemen'. do 12, 20.15 uur; 'Hartzeer', met o.a. Moni que van der Ven en Thorn Hoffman. Muziektheater vr 6, 20.15 uur; Het Nationale Ballet: 'Brahms/Schönberg Kwartet', 'Aartsenge len slachten den hemel rood' en 'Voorbij ge gaan', mmv Nederlands Balletorkest olv Roelof van Driesten. Nieuwe de la Martheater vr 6, za 7. 20.15 uur. zo 8. 14.00 uur; muzi kale komedie: 'Onze Kreek', met Sjoukje Hooymaayer en André van den Heuvel, do 12. 20.15 uur; Slagerij van Kampen: 'A long walk on a short pier'. Stadsschouwburg dag. (beh.ma), 20.15 uur; Toneelgroep Am sterdam: 'Ballet', naar Orfeus en Eurydice, met Hayo Bruins. Margo Dames. Ann Hase- Rotterdam De Doelen vr 6. 20.30 uur; Rotterdams Philharmonisch orkest olv Ivan Fischer, mmv Jenó Jandó (piano), werken van Brahms. Liszt en Kodé- fy- zo 8, 11.00 uur; zondagochtendconcert: Praags concert door Zigeunerorkest, zo 8, 20.15 uur; optreden 'Pasadena Roof Orchestra'. do 12, 20.T5 uur; Rotterdams Philharmo nisch Orkest olv Eric Encson, Philharmo nisch Koor Toonkunst, Klemkoor Toon kunst, Rotterdams Jongenskoor en solisten Matthaus Passion van Bach. Luxor Theater vr 6, za 7, 20.15 uur; Martine Bijl: 'Mevrouw Bijl'. di 10, wo 11do 12, 20.15 uur; musical 'Ca baret' met Willem Nijholt, Alexandra van der Marken, Guus Verstraete sr en Lia Dorana. Rotterdamse Schouwburg vr 6. 20.15 uur; Toneelcantate Aquarius' (toneel op toneel) door F Act za 7, 20.15 uur; Het Nationale Toneel: 'De Kersentuin', van Tsjechov, met Anne-Wil BI- clownsduo 'I Colombaio di 10, wo 11.20.15 uur; Toneelgroep De Ap pel: 'Noodlot', naar Louis Couperus, met Carline Brouwer. Stel Feld e.a. do 12. 20.15 uur; RO-Theater: 'Zomergas ten', van Maxim Gorki, met Trudy Labij, Lou Landré, Jules Hamel e.a. Theater Zuidplein vr 6. za 7. 20 15 uurEen nacht ijs', met Pe ter Faber en Olga Zuiderhoek. AMSTERDAM - De jury voor de AKO Literatuur Prijs 1990 heeft ge il sproken. Bijna gewoontegetrouw is het lijstje met de genomineerde boeken verrassend uitgevallen. Zoals elk jaar kan de grote discussie weer beginnen: waarom dat weinig opgemerkte boek wel en dat veelge prezen werk niet. Inmiddels heet de AKO-prijs zo veel prestige verworven, dat de au teur die uiteindelijk zijn boek be kroond zal zien, niet alleen vijftig duizend gulden rijker wordt maar ook op aanzienlijke publieke be langstelling mag rekenen. Dat on dervonden Brigitte Raskin, vorig jaar onderscheiden voor Het Koe koeksjong, en in mindere mate Geerten Meijsing aan wie in 1988 de prijs werd toegekend voor Veran derlijk en wisselvallig. In 1987 werd de AKO Prijs voor het eerst uitge reikt en wel aan J. Bernlef voor Pu bliek geheim. De jury - deze keer bestaande uit A. van der Zwan, Renate Dorres- tein. Sem Dresden, Leo Geerts en Rudi Wester - kreeg 169 boeken ter beoordeling voorgelegd. Zes daar van zijn gisteren genomineerd. Het gaat om publikaties van Frans Pointl (De kip die over de soep vloog). Joost Niemöller (Wraak!), GerritKomrij (Humeurenen tempe ramenten), Atte Jongstra (De psy chologie van de zwavel), Louis Fer ron (Karelische nachten) en Christi ne d'Haen Zwarte sneeuw). De Vlaamse Christine d Haen (geb. 1923) is een dichteres die zich tussen groots en gekunsteld be weegt. In de Nederlandse poezie neemt ze een geheel eigen plaats in met haar compromisloze manieris me, haar overdadige verwijzingen, haar archaische taal. Haar me moires, zoals die onder de titel Zwarte sneeuw verschenen, klin ken juist oprecht, eenvoudig en vanzelfsprekend. Dit genomineer de boek is een wervelend geheel. De lezer krijgt slechts flarden en flitsen van haar bestaan te zien. Maar die vorm werkte hier heel gelukkig uit. Ook de vorm van Karelische nachten, de genomineerde roman van Louis Ferron, is ongebruikelijk. Ferron (geb. 1942) houdt zich in zijn boeken dikwijls met de Duitse ge schiedenis bezig. Hoofdpersoon van dit werk is een schrijver die nogal van zijn populariteit geniet. Tot hij geconfronteerd wordt met het Verleden. Zijn vader heeft in Duitse dienst aan het Oostfront ge vochten. Werkelijkheid en verbeel ding vallen in deze roman nauwe lijks te onderscheiden. De Psychologie van de zwavel is het eerste prozawerk van Atte Jongstra (geb. 1956). De AKO-jury kwam on der de indruk van de durf en origi naliteit die de auteur tentoon spreidt. Jongstra speelt een spel met pastiches, maskerades, citaten. De bekendste onder de genomi neerde auteurs is ongetwijfeld Ger rit Komrij (geb. 1944). Hij was het af gelopen seizoen heel actief. Men koos van hem de bundel Humeuren en temperamenten uit. Het boek is 'een encyclopedie van het gevoel'. Allerlei sentimenten vanaf aanstel lerij tot en met zuiverheid werden onderzocht. We geloven graag dat gevoelens ons overweldigen, Kom rij meent echter: „We zijn de afroe- pers, onderdrukkers en versterkers van onze eigen humeuren". Wraak! heet het genomineerde boek van de in 1957 geboren Joost Niemöller. De roman is vanwege de associatieve werkwijze misschien nog het best met een videoclip te vergelijken. De verhalen tuimelen over elkaar. De geschiedenis van Kain en Abel is een van de motieven die zich in dit labyrinth laat onder- Jonge Rus wint vioolconcours DEN HAAG (ANP) - De 19-jarige Rus Oleg Pokhanovski heeft don derdag het internationale vioolcon cours in Scheveningen gewonnen. Tevens kreeg hij de prijs voor de beste vertolking van het verplichte werk in de finale, gecomponeerd door Jurriaan Andriessen. Hij won 30.000 gulden prijzengeld. De Japanse Joji Hattori (20) werd tweede, de Chinese Zheng Rong Wang (22) derde. De Nederlander Jeroen de Groot (28) eindigde als vierde. De prijs voor een bijzondere prestatie in de drie ronden kreeg de jongste finaliste, de Japanse Latica Honda Rosenberg (18). D.A. Thiemepiijs voor Dick Brima AMSTERDAM (ANP) - Dick Bru na krijgt de D.A. Thiemeprijs voor zijn kinderboeken, boekomslagen en affiches ter bevordering van het lezen en kopen van boeken. 'De Vereeniging ter bevordering van de belangen des Boekhandels' ver leent de prijs ter gelegenheid van het 175-jarig bestaan. Bruna krijgt de prijs, een gouden legpenning, op 19 september uitgereikt in de Dom kerk in Utrecht. De Thiemeprijs is in 1879 inge steld als eerbetoon aan uitgever Dirk Anthonie Thieme, en wordt bij gelegenheid uitgereikt aan een 'uit muntende' auteur of uitgever van oorspronkelijk Nederlands werk die een bijzondere prestatie voor het boekenvak heeft verricht. De prijs is voor het laatst in 1988 uitgereikt aan dr. L. de Jong voor 'Het Koninkrijk der Nederlanden in Nico Scheepmaker: "1 de Tweede Wereldoorlog aap' columnist heeft de dagelijkse column als ide- (foto GPD)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 25