'Ik heb gejankt als een kind' spooRrrv Bollenstreek-derby wint het van stadsontmoeting Docos na zege weer naast Kickers Fred Eijsberg gunt Quick Boys de titel Roemeense revolutie laat Paul Haldan niet onberoerd VRIJDAG 6 APRIL 1990 -5- PAGINA 19 'Ze moeten het wèl afdwingen' KATWIJK In de slotfase van de competitie kan niemand om Fred Eijsberg heen. De 33-jarige linksback van Katwijk voetbalt morgenmiddag tegen zijn oude club Quick Boys. Negen dagen la ter kruist Eijsberg de degens met de trots van zijn huidige woon plaats: Rijnsburgse Boys. Beide duels werkt Katwijk op het eigen sportpark De Krom af. Normaal gesproken zijn zulke wedstrijden al goed voor een volle bak. Nu de competitie in de beslissende fase verkeert, lokken de derby's des te meer. De verwachting is dat on geveer vierduizend toeschouwers komen kijken of Katwijk grote broer Quick Boys de voet kan dwarszetten in de jacht op de titel van de eerste klasse B. Heb je met.Katwijk ooit voor zo veel Heeft de wedstrijd van morgen mensen gevoetbald? een speciale betekenis voor jou? "Niet in thuiswedstrijden, de kas- "Ik heb een jaar of twintig bij successen moeten nog komen. Het Quick Boys gespeeld. Driejaar gele- eerste duel tegen Quick Boys, op den ben ik overgestapt naar Kat- Nieuw Zuid, trok wel véél bekijks, wijk, dat toen nog in de derde klasse Toen we vorig jaar kampioen wer- uitkwam. 'Ik had nooit verwacht, den, gebeurde dat ook in een druk- dat ik weer op dit niveau terecht zou bezochte uitwedstrijd. Ik vind het komen. Moet je nagaan, sommige veel Quick Boys-spelers van mijn leef tijd zijn al afgehaakt, zonder ooit kampioen te zijn geweest. De titel gun ik Quick Boys overigens van harte, als het maar niet ten koste van Katwijk gaat. Die jongens'moe ten het maar afdwingen". Wie is morgen jouw, directe tegen stander? "Waarschijnlijk weer Leen van der Plas. Hij staat bekend om zijn snelheid, maar op> Nieuw Zuid had Bekerwinst redt seizoen van Barcelona Barcelo"Sen™rdl?voI!!edrg mislukt 'seizoen gisteravond toch heb die wedstrijd nog eens op de nog 'énigszins weten te redden met het winnen van de Spaanse beker. In de bedroevend slechte finale te gen aartsrivaal Real Madrid, dat de hele tweede helft met tien man moest spelen nadat Hierro op slag - van rust tegen een rode kaart was opgelopen, had het elftal van Johan Cru ij ff de hulp van Real-doelman Buyo nodig om via Amof de score te openen. In de laatste minuut van de wedstrijd maakte Salinas er 2-0 van, nadat een uitgeput Real Madrid te vergeefs had getracht de gelijkma ker te forceren. Alphense Boys wipt Wippolder LEIDEN - Het is even wennen en slikken als je de Leidse voetbalderby's van pakweg twintig jaar geleden naast de stadsontmoetingen van nu legt. Toen hadden we het over UVS - Roodenburg in de absolute top van het zondagamateurvoetbal voor 8.000 toeschouwers. Tegenwoordig praten we over LFC - LDWS ergens in de onderste regionen van de vierde klasse, met langs de kant een paar hon derd man en een paardekop. Waar is die typische derbysfeer en ambiance gebleven? Antwoord: in de duin- en bollenstreek. Er zijn binnen de stadsgrenzen geen kampioenskansen - heeft een be- derby's op niveau meer en de plaats hoorlijke vaste kern van ongeveer met meer dan 110.000 inwoners 400 getrouwen. In feite niet onaar- heeft niet eens eert vertegenwoordi- dig. Bij de vierdeklassers is het bij- best ger in de top van het onbetaalde na nooit erg druk. En op zaterdag naar voetbal. Toch zijn bij eersteklasser houdt het met tweedeklasser Lei- Noord als de hoogste verenigingen kunnen voetballen op een dan redelijk niveau. Het publiek in Leiden zal ook de "weg weten te vinden de Kikkerpolder en sportpark UVS de toeschouwersaantallen nog enigszins acceptabel te noemen. De hoogst spelende' club treft niette min vaak ploegen die voor de ge middelde liefhebber niet erg tot de De recette Recette dus al' met al dik tevreden met het Terwijl bij de clubs in de du gemiddelde van 800 toeschouw^H dat niet lager ligt dan vorig jaar toen nog in de hoofdklasse werd ge speeld. "Maar wij doen er toch twee jaar over om de recette van Quick Boys over één seizoen te halen", bollenstreek de opbrengst [thuiswedstrijd een steeds belangrij kere post op de begroting wordt. Bij I Quick Boys - Rijnsburgse Boys za ten een week geleden ruim 5.000 mensen. Morgen wordt Katwijk - ving' zegt UVS-voorzitter Bart van Leeu- Quick Boys gespeeld en die derby- a wen. Volgens de officiële cijfers zal goed zijn voor zo'n 4.000 toe- Ainaieur dan twee jaar, want schouwers. i paar in de hoofd- of eerste klasse worden samengebracht. Maar het lijkt voor lopig niet meer dan een illusie om te veronderstellen dat de tijden van de meeste Leidse weleer herleven. "Leiden moet gewoon een betaal de club krijgen", zegt Gerard Désar, spits van UVS in de goede ouwe tijd. "Het lijkt me heel leuk om naar FC Leiden tegen Ajax te gaan kij ken op een zondagmiddag. Een be taalde ploeg moet mogelijk zijn als je rondkijkt in Leiden en omge- zelfs wel de Katwijkers delde van boven de 3000. Bij de andere KNVB-clubs gemid- De zaterdageersteklassers rond i de Leiden hebben gemakkelijk praten, Hoe houd jij als kleine verdediger heeft kennelijk vertrouwen het hoofd boven water in de eerste want hij wil mij er volgend klasse? weer bij hebben. Dat betekent dat "Ik moet mijn 1 meter 65 compen- ik mijn trainers-aspiraties maar een seren met inzet, concentratie en ka- jaar moet opschorten". TIM BROUWER DE KONING werd gewisseld. Maar Lagendijk Sleutelstad kijken de penningmees- zullèn dé Leidse clubs zeggen. In ters veel minder vrolijk> T\yeede- derdaad, de eersteklassers zitten s klasser Roodenburg heeft moeite om de driehonderd te halen. Mis schien een gevolg van de niet al te florissante prestaties dit i lekker in één klasse en profite- bijna wekelijks van een derby. Maar ze hebben niet alleen door Désar zelf kwam in 1967 van RBC naar UVS en verruilde zijn profsta- tus voor die van amateur en stu dent. Qua publieke belangstelling ging 'hij er niet op achteruit. "Ik speelde vaak voor 7 tot 8.000 men sen. Dat zou nu niet meer gebeuren denk ik. Ook niet als je opnieuw een Leidse derby zou krijgen in de top. lobby bereikt dat ze gezamenlijk De oorzaak van de teruggang .Lugdunüm - derdeklasser met werden ingedeeld. Daar moetje ook Dat geldt natuiirlijk ook voor Mei- bi Raboen. die zijn ploeg op eigen terrein een punt bij jullie zag inleve- "Wij moeten Quick Boys niet on derschatten. Ze kijken nu welis waar meèr tegen Katwijk op, maar als ze snel op voorsprong komen, walsen ze ons misschien wel plat. Blijft een doelpunt daarentegen lang uit, dan kunnen ze het hier' knap lastig krijgen.' Ik. hoop alleen wel dat het een mooiere wedstrijd wordt dan op Nieuw Zuid". Wat is de kracht van Katwijk? "Wij hebben een hecht team dat - nog steeds groeit. Wie Katwijk de afgelopen seizoen hebt gevolgd, ziet ALPHEN AAN DEN RIJN - Alp- 4et ve.rschil ^j,del«.k' ?°Y05^e?ï hense Boys heeft zich gisteravond ^ne ^gendijk,^ hjrt feitelijk geplaatst bij de laatste zestien het zeggen heeft, i trainer. Tactisch vind ik hem hense3'eersteklasser"chakelde^de 5°JLbe'fr la".VÏQ"iï? de districtsbeker West 2. De Alp- "wippoldtr B°y? aJs trainer meemaakte menteel spelen "op*"hetsportpark De Bijlen had middenveld onder druk staat, ach- de ploeg van Paul Bahlmanmdie de ^veTdedTgin™het" is kant best m°ëeliJk dat Lagendijk tegen geblesseerde Robert en Johan van Capel hield en spits Peter Gerse passeer de, aanvankelijk een veldover- wicht. Na de snelle openingstreffer var. Pieter van Zoest'(negende,mi nuut) leek het karwei simpel te wor den geklaard. Maar Alphense Boys had moeite om de aanvallen af te ronden. Daardoor kon Teun de Ruiter in de tjveede tninuut na rust onver wacht gelijk maken. Daarmee had Wippolder op zijn beurt al het kruit verschoten. Nadat Frank Bakker er 2-1 van had gemaakt, joeg de voor Marco Parinussa in het veld geko men Peter Gerse de bal in de slotfa se nog twee keer in'het net van de Delftenaren: 4-1. Ex-Noordwijker Edwin van der Sar behoort tot de achttien spelers die een uitnodiging hebben gekre gen voor het Olympisch elftal, dat op 10 april een oefen wedstrijd speelt tegen Alphense Boys. Boven dien hebben Brusselers (Fortuna S), Michel van Wattum (Excelsior), Grünholz (FC Den Haag) en Wee ring (FC Groningen) het verzoek ge- Op de open Westduitse kampioen. LEIDEN - Docos heeft gister avond de belangrijke inhaalwed strijd tegen LDWS, wiens rol nv lijkt uitgespeeld, met 2-1 gewon nen. Door deze overwinning de Morsclub opnieuw de koppo sitie met Kickers'69. "LDWS, da Docos tot het uiterste dwong, mag nu alleen nog hopen op de tweède periodetitèl. De Vlietclub had overigens alle kansen om de winst te grijpen. Bij een 1-1 stand tien minuten na rust miste Leo van de Wëteringh een strafschop, die werd toegekend nadat Arjan Schild in het straf schopgebied onderuit was ge haald. Van de Weteringh, die voor rust nóg van elf meter de gelijk maker scoorde, schoot te laco niek in waardoor doelman Step- nan van Harfèveld zijn'inzet haast het doel kon tikken. Dank zij deze misser kon de thuisclub, die tot op dat moment stroef draaidé, weer terug in de wedstrijd ko- Docos nam vroeg in deze aan trekkelijke wedstrijd de leiding. In de twaalfde minuut kreeg Den nis Stuifzand alle ruimte, laatste map Bennie de Roo stapte te laat naar voren, om aan te leggen. LDWS-doelman Marco Kamp hues liét zich. door Stuifzand's droge knal in de korte hoek ver rassen (1-0). Ondanks de voor sprong kwam de thuisclub niet in zijn ritme en was het LDWS dat voor het meeste gevaar zorgde. Joop Tegelaar stelde Van Har- teveld op de proef met een laag "scjïot, en Cees de Roode krulde een vrije trap fraai over de muur, maar Van Harteveld kon nog net een hand achter de bal krijgen. Een veel te zachte terugspeelbal van Ronald van Polanen leidde na een half uur de gelijkmaker in. Van de Weteringh schoot eerst op de paal, vervolgens over de terug springende bal om uiteindelijk toch nog tot een schot te komen, dat op de doellijn door laatste man Luc Kok met de hand gepa reerd werd. Van de Weteringh schoot de strafschop via de paal binnen (1-1). Met John Verhaar in de ploeg voor Edwin Klaassen trok Docos na de rust weliswaar het spel naar zich toe, maar echte kansen lever de dit niet op. Uiteindelijk moest Kamphues de kampioenskandi daat te hulp komen. Eerst zorgde hij nog voor een Icomische situa tie door een uittrap achter op het hoofd van de op 20 meter van het doel staande De Roo te schieten, waardoor de bal als een boeme rang weer terug vloog. Net nadat Erik van der Weijden plaats ge maakt had voor Ronald Mink, die blijkbaar niet met zijn gedachten bij de wedstrijd was want hij kwam met trainingsjack in het veld, en de mopperende Cees de Roode gewisseld was voor Ri chard van Polanen, hij moest LDWS van nieuwe impulsen voorzien, viel de beslissende 2-1 twaalf minuten voor tijd. Docos- spits Rob Reizevoort was Ed Klink (evenals Bart van der Weij den geboekt) en De Roo te snel af en liet een niet gevaarlijk ogend schot los, dat tot ieders verbazing door de benen van Kamphues ging. GIJS VAN OOSTEN LEIDEN - Eens een Roemeen,.altijd een Roemeen. Paul Haldan mag dan zijn geregistreerd als Nederlands staats burger; de liefde voor zijn geboorteland zal nimmer bekoe len. Erger, sinds de omwenteling in het Balkan-land mense lijk contact met zijn voormalige landgenoten mogelijk is als nimmer tevoren, is de tafeltennisser van professie in inner lijke tweestrijd verwikkeld. kregen zich beschikbaar te houden. De selectie is: Frank en Ronald de Boer, Roy, Vink eri Van der Sar (al len Ajax), Numan (Haarlem), Sas schappen moette hij tegenstanders die zijn vlucht in '83 nog medestanders geweest. Na De aanwezigheid Van zijn (S'parta), Gorré en Refos (beiden oude trainer Virgil Balan en ploeg- SVV), Simons (Feyenoord), Karn beek en Elzinga (beiden FC Twe te), Decheiver (GA Eagles), Heesen, Roest en De Kruyff (allen FC Utrecht), Van der Duin (FC Gronin gen) en Londema (Excelsior). Ook DDR klopt ijshockeyteam LYON (ANP) - Het begint er in Lyon somber uit te zien voor het Nederlands ijshockeyteam. Tijdens de wereldtitelstrijd voor B-landen leed Oranje gisteren in het eerste duel van de afsluitende serie van drie tegen de 'zwakkere' landen de vijfde achtereenvolgende neder laag. Met de ruime zege (6-3) verze kerde de DDR, dat eerder tegen Zwitersland en Polen een puntje pakte, zich in Frankrijk van lijfsbe houd. hernieuwde kennismaking met zfhh orige maand, ont- geboortestad Craiova. Wel is moe der Haldan inmiddels in Nederland scheiding van ze- kon ma, die ip Roemenië de meest vreselijke ontberingen moèljfe' doorstaan, eindelijk haar jongste zoon in "de armen sluiten. Zodra het EK in Zweden is afgesloten is Paul Haldan dan ook vastbesloten de rest van zijn familie - hij heeft nog een oudere broer, zijn vader is over leden - op te zoeken. genoot Vasile'Florea bracht hem opperste verwarring. Haldan, veel hoger geklasseerd dan zijn Roe meense opponenten, stond verstijfd achter de tafel en kon het niet op brengen zijn oude makkers de bal len om de oren te slaan. Acht jaar was Paul Haldan ver bonden jaan Universitatea, de club in zijn woonplaats Craiova, voordat hij na een Europa Cup-duel tegen De Veluwe in Nederland achter bleef. Hij was net de pubertijd ont groeid, maar bleek als 17-jarige al volwassen beslissingen te kunnen nemen. Hij staat binnen de ping- pongwereld dan ook bekend als een intelligente, maar ook koele, moei lijk te benaderen persoonlijkheid. Paul Haldan ontvluchtte Roeme nië om een betere tafeltennisser te worden. "Niet", benadrukt hij, "om er materieel beter van te worden". Hij is momenteel gestationeerd op een 22ste positie, negen plaatsen hoger dan twee jaar geleden. Geen indrukwekkende progressie, maar het gaat tenminste vooruit. Niette min vindt Haldan zichzelf een Eu ropese topper. "Waarom zou ik niet een belangrijk toernooi kunnen winnen? Het is niet zoals bij de betrekkelijk klein door anderen. Hij geeft zichzelf dan groepje de zaak règeert. Bij de r VRIJDAG 17,00-17.15 Sportnet: Spain Spain Sport. 17,15-18:00 Sportnet: Skiën: Plymouth Classic. 18.00-19.00 Sportnet: Powersports Inter national. 19.00-20.30 Sportnet: Tennis: Volvo Inter national. 20.30-22.30 Sportnet: Update en IJshoc key. 22.25-23 00 Ned,2: Sport. 22.30-00.30 Sportnet: Motorracing. 22.50-23.15 Did 2: Die Sport-Repórtage: met o.a. Bundesligavoetbal. 23.15-23.50 Ned 3: Studio Sport: WK ijs hockey voor B-landen in Lyon. 23 25-23.50 Did 1Sportschau. 00.30-. Sportnet: Spaans Voetbal. 01.30-02.00 BBC 1: Cricket vierde test match tussen Engeland en Westindië. pok zelden bloot, Duitsland kon Halda niet verbloemen. j' Opstand Zoals ook de december-revolutie de inmiddels 24-jarige pingponger niet onberoerd liet. Huilend voor de te levisie nam hij kennis van dé op stand in het door de later opgeruim de dictator Ceausescu onderdrukte land. "Ik heb gejankt als een klein kind, maar de echte vreugde is toch aan mij voorbij gegaan. Daarvoor had ik er bij moeten zijn. Achter de televisie is het gevoel anders als je meedoet met een demonstratie. Ik had ontzettend graag willen meestrijden, maar dat kon hu een maal niet". Sinds het Front van de Nationale Redding het land al dan niet met in stemming van' de bevolking regeert, is Haldan nog niet in Roemenië ge weest. 't Is er niet veilig, weet hij uit betrouwbare bron, maar hij heeft ^^^^i^^^^tijd gehad voor een veel breder veld. En nogelijk dat de num mer 22 wint* van de nummer 7. In de Zweedse competitie heb ik al eens gewonnen van Persson, de Toonaangevend heeft Haldan volgens eigen zeggen te danken aan de Zweedse competi tie. Hij speelde tot eind januari voor Sparvagen, terwijl hij eerder uit kwam voor Falkenberg. In Scan dinavië'wordt nu eenmaal het toon aangevende tafeltennis gespeeld en daarom zijn de internationale top pers er op een enkeling na verza meld. De verwachting is evenwel dat de stoet zich verplaatst naar West-Duitsland, dat de regeling voor buitenlanders immers weer heeft versoepeld. "Ik ben in Zwe den vooral mentaal sterker gewor den. En ik heb geleerd met m'n hoofd te spelen. Ik raak niet meer zo snel in paniek bij een achterstand. Dat heb ik daar toch allemaal opge stoken". Het Nederlands team hoopt in Gothenburg het volle rendement te uitwringen" Ondoorgrondelijk Achter de tafel is Paul Haldan veelal vastbesloten en een waardevolle Apeldoorn vaak c doorgrondelijke wegen. "Hij is I moeilijk laan te geven. Ik vind het arrogant om te zeggen dat het jspel rpinder is. Elke sport maakt pro gressie, dus ook het voetbal. Of het aantrekkelijker is, is wèl de vraag. En de mensen hebben steeds ,meer dingen naast het voetbal. Hoewel: de bollenclubs trekken nog steeds duizenden mensen. Dat was in fnyn tijd ook al zo trouwens". De voortdurende belangstelling voor het zaterdagvoetbal in de regio is een verhaal apart. Het lijkt te ma ken te hebben met het dorpse ka rakter van deze categorie. De mees te zaterdagclubs komen niet uit de steden, waar de spoeling uiteraard veel dunner is als het gaat om het dingen naar de gunsten van de beta lende bezoekers. Voor veel Katwij kers, Rijnsburgers, Noordwijkers en Lissenaren is het een vanzelf sprekendheid om eens in de twee weken hun club aan te doen. Wel of geen derby. De Leidenaar maakt per wedstrijd uit of hij gaat en waar heen hij gaat. Hij (of zij) is zelfs steeds meer op zaterdag in de kust streek te vinden. De zuigkracht van de bollenstreek (ook Leidse spelers weten de regio te vinden) kan nog yoor problemen in Leiden zorgen. Bekaaid De zondag komt er dus in vergelij king met de zaterdag nóg bekaaideF af. Er is overigens wel een positieve uitzondering. Zondageersteklassec Alphense Boys scoort zeer behooi* lijke aantallen en zit dit seizoeil rond de 1300 toeschouwers gemidï deld. Hoewel Alphen met meer dan 60.000 inwoners moeilijk meer eeif dorp kan worden genoemd, gaal voor deze club misschien de theori£ van het dorpse karakter op. In Alphen wordt in elk. geval bef wezen dat de zondag niet overat schril hoeft af te steken tegen de za* terdag. Want de 'Boys' kunnen hel Zweden vooral-mentaal sterker geworden. En ik heb geleerd met mijn hoofd te spelen. Ik plukken van de in Zweden opgesto- Haldan zijn woord aan het Hazers- ken wijsheid. Haldan is gebrand op woudse Avanti, de club waarvoor i een goed toernooi, maar is bang dat hij reeds in Europa Cup-verband hij in de individuele strijd geen pot- uitkwam. Het was de bedoeling dat De positieve spelontwikkeling ten zal breken. "In de landenwed- Haldan ook in de reguliere competi- ^■1 tie voor Avanti zou uitkomen, maar de tuchtcommissie weerhield Hal- moeten dan van een Nederlands optreden niet te de- omdat de overschrijving niet vol- jlementen was verlopen, lie tegenvaller zou Hal dan aan Avanti verbonden blijven. strijden gaat te veel energie zitten. En ik zal alle potjes doen, want het is zaak c graderen uit de A-poule. Als dat ge- gens de i beurt, loop je vier jaar achter de fei- Ondanks ten aan en dat kunnen we niet heb ben. Aan de andere kant speel je zo'n zestien wedstrijden en dat be- De e> tekent weer dat ik de laatste dagen anders niets meer waard ben. Dan kun je ling 'iets' afgesproken en ten slotte niets getekend. Tegen de afspraken verbond hij zich vorige maand n het Belgische Charleroi, de club [n de talentvolle broertjes Saive, hijals derde man zonder enige kracht, buiten het centre court volgt druk op de schouders zijn potjes kan spelen. Vlieg: "Als hij ergens meer kan vangen, is-ie weg. En dan moeilijk te vangen jongen", karak- probeert hij nog bij een andere club teriseert bondscoach Jan Vlieg de aan de slag te komen voor alleen bewegingen van zijn kopman. In de Europa Cup-wedstrijden. Zo zit-ie wintermaanden hiivnnrhpplH t*af nu ppnmaal in pllraar" Quick Boys drakstbezochte amateurclub LEIDEN Volgens woordvoer der Arie de Vreugd maakt Quick Boys een 'verschrikkelijk goed seizoen door'. De cijfers onder strepen dat. Quick Boys is in de top van het Nederlandse ama teurvoetbal met afstand de best- bezochte club. Op 'de ranglijst van alle zaterdageersteklassers en zondaghoofdklassers staan de Katwijkers onbetwist op de eerste plaats met gemiddeld 3090 toeschouwers na elf wed strijden. Ook niet onaardig is de presta tie van de Nieuw Zuid-bewo ners als alle betaalde clubs wor den meegeteld. Op die 'hitlijst' bezet QB een 25ste plaats. Maar liefst dertien profclubs doen het slechter. Dat zijn Haarlem, Wa- geningen, Emmen, Veendam, Helmond Sport, De Graafschap, Eindhoven, PEC Zwolle, RBC, Telstar, Go Ahead Eagles, Ex celsior en DS'79. Een en ander blijkt uit de berekeningen van 'clubstatisticus' T. Blik. Niet geheel ten onrechte wil len de Katwijkers zo snel moge lijk de twee onoverdekte tribu nes naast de hoofdtribune over kappen. Het bestuur van de club hoopt dat de gemeente wat wil bijdragen en dat de welstands commissie in de duinpan een oogje dichtknijpt. Collega-eer steklasser Katwijk kreeg overi gens een poosje terug een ton tribune te plaat- Met de recette van d komt Quick Boys al een heel eind. Hoewel van de 3090 toe schouwers die er gemiddeld kwamen, er ook steeds 1000 niet-betalenden kwamen kij ken. De (verkorte) ranglijst van de zaterdagclubs: 1. Quick Boys 3090 2. Rijnsburgse Boys 1575 3. IJsselmeervogels 1520 4. Katwijk 1490 5. FCUsse 1410 8. Noordwijk 1235 19. ARC 920

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 19