Milieufederatie wil betere voorlichting We moeten nuchter blijven 'Je werd gewoon niet het was nog iets totaal 9 De Vries verontrust over uitkomst van onderzoek FNV-folder: 'Het is erger dan rapport nu aangeeft' VRIJDAG 6 APRIL 1990 EXTRA PAGINA 17 Sassenlieiiner G. Wiering ziet met onderzoek lange strijd beloond SASSENHEIM - "Het is raar eigenlijk dat je zoiets moet laten vaststellen door wetenschappers, terwijl je het zelf ook weet". Aan het woord is G, Wiering uit Sassenheim, die tien jaar geleden een eerste aanzet heeft gegeven voor het on derzoek naar de effecten van de bestrijdingsmidde len. Wiering (45) kan al tien jaar niet meer werken. Zijn leven is vergiftigd, maar heel lang heeft niemand dat willen geloven. "Het geeft me een soort bevredi ging dat ik toch gelijk heb gehad", zegt Wiering nu. De Sassenheimer werkte in zijn woonplaats bij een exporteur- kweker. "Een exporteur gebruikt veel en veel meer bestrijdings middelen dan iemand die alleen maar kweker is", stelt Wiering vast. "Ik werkte sinds het eind van de jaren vijftig in de bollen. In 1980 ben ik ziek geworden, in de planttijd. Ik'werd duizelig en had pijn in mijn botten, mijn bloed was niet goed en ik had het gevoel dat mijn lijf in een te klein jasje zat. Mijn borstkast was opgezet, het of er iemand van binnenuit aan het duwen was. Bij onder zoek in het AZL kreeg ik te horen dat er niets aan de hand was. Ik heb ze toen een lijstje gegeven met de bestrijdingsmiddelen waaraan ik had blootgestaan. De artsen zagen geen verband. Ik werd nergens wat wijzer. Je werd gewoon niet geloofd. Het ayas nog totaal iets nieuws". "Als je op het land werkte, kreeg je gewoon een cocktail van vergif. Allereerst had je de bo demontsmettingsmiddelen, daar na kwamen de bollen uit de schuur. Die waren in gif gedom peld. Er werd het middel 245T ge bruikt, trichloorvenol. Zwaar gif, dat later ook uit de handel is ge nomen. Er bleek dioxine in te zit ten. De Amerikanen gebruikten het in Vietnam als ontbladerings- middel. Dan reed er ook nog een tractor over het land die vlak bij je in de buurt formaline spoot. Alles was nat. Je hele lichaam zat onder het gif, en jé ademde het ook nog in. En dan was ik nog iemand die er in feite niet eens zelf mee werk te. Ik was er slechts indirect aan blootgesteld". Lijdensweg "Ik'ben uiteindelijk onder druk' van de dokters weer gaan werken. Maar het was direct weer mis. Bij het werk moest je som® kisten schudden. Op de bodem, in het midden en bovenop lag gif. Om die kist dicht te krijgen, moest je de bollen schudden. Je'kon el kaar niet eens meer zien, zoveel stof. Maar je dacht er eigenlijk niet zo bij na. Ik moest overgeven ,en kreeg het weer benauwd. Toen ben ik van het werk gehaald". Voor Wiering - hij was pas 35 jaar - begon een lange lijdensweg. "Er werd een abces gevonden in mijn borstkas. De duizelingen bleef ik houden, tot op de da^ van vandaag. Ik heb nog regelmatig huiduitslag. Ik kan slecht tegen drukte en ben snel vermoeid. Ik heb altijd gedacht dat ik gezónd werk had. Lekker buiten, op het land. Dat bleek niet zo te zijn. Mijn hele leven is kapot. Eigenlijk moet je je baas aansprakelijk stel len. Die heeft niets aan preventie gedaan. Ik heb toen bijvoorbeeld nooit iemand gezien metëenpias- ker óp. In feite wentel je de kos ten af op de gemeenschap, maar dat is niet alleen in de bloembol-, len zo. Je ziet het ook bij schilders en op andere plaatsen waar met gif wordt gewerkt". Dioxine Wiering was er al vroeg van over tuigd dat de bestrijdingsmidde len de oorzaak waren van zijn klachten. Alleen, er was niémand die naar hem wilde luisteren of die zijn opinie deelde. "De dok ters hier hadden er geen verstand van. Totdat er een uitzending was van de VPRO. Daarin werd ge sproken over Philips Duphar eÉ over het middel trichloor. Toen kwam uit dat het dioxine -bevatte. In de Verenigde Staten was het al in 1975 verboden. Dat had men hier toch ook kunnen weten, maar ja, je ziet het wel vaker. Als er voor een bepaald produkt geen alternatief isr krijgt een fabrikant uitstel van een verbod. Ik ben toen onderzocht door een Austra- -iiscije dokter die.mëjf Vietnam-Ve- te'ranen had gewerkt. Die zag wel verbanden. Mijn zenuwstelsel was aangetast. Het balletje is daarna gaan rollen". Wiering moest echter nog wel wat obstakels opruimen. "Ik kreeg een telefoontje van de di recteur-generaal van de arbeids inspectie. 'Meneer Wiering', zei hij, 'er is niets aan de hand. U heeft een griepje'. Ik heb hem ver teld van de dioxine. Toen werd hij stil. Binnen een jaar was het mid del uit de handel". "Ik ben op zoek gegaan naar in stanties die iets van bestrijdings middelen afwisten. Naar TNO en naar het vergiftigingsinstituut. Niemand die je kon helpen". De Voedingsbond FNV pikte de klachten van Wiering en anderen in de Bollenstreek uiteindelijk op en stapte ermee naar de Weten schapswinkel van de Leidse uni versiteit. Dat resulteerde in het gisteren gepresenteerde onder zoek. Wiering stond voor even in de schijriwerpers. Het doet hem niets. Verboden "Er zit tien. jaar tussen mijn ziekte en dit rapport. De gevaarlijkste middelen zijn inmiddels al verbo den. Vanaf 1986 is men met het onderzoek bezig geweest. De on dernemers zijn ook niet gek, die zijn in de tussentijd ook beter gaan uitkijken. Maar toch staan er nu nogmensen bloot aan be schermingsmiddelen. Wat is het -in mijn tijd dan wel niet geweest? Veel erger toch". "Het economisch belang heeft altijd zwaar geweegd. Soms, als een middel werd verboden gin gen ondernemers het kopen in België omdat het daar nog niet verboden was.' Ik weet zeker dat er nog steeds verboden middelen worden gebruikt. Het wordt wel moeilijker. Alles blijkt vervuild', bodem, lucht, water. Er moeten keuzes gemaakt worden en er moet beter worden gecontro leerd. Ik heb in mijn tijd nooit met iemand van de arbeidsin spectie gesproken. Als ze al langsr kwamen, belden ze vantevoren eerst op. Zo ontdek je natuurlijk LISSE Alle bestrijdingsmiddelen die in de bollenteelt zijn toe gelaten zullen opnieuw worden beoordeeld op hun effecten op het zenuwstelsel en de huid. Nieuwe middelen voor de bollenteelt zul len hierop eveneens moeten worden onderzocht. Dit heeft minister B. de Vries van sociale zaken gisteren in een brief meegedeeld aan de Tweede Kamer. De minister reageerde daarmee op het onderzoek naar de ge zondheid van kwekers en werknemers in de bollenteelt. De Vries bestempelde de 'bollen-affaire' in een persoonlijke reactie als "zeer verontrustend gezien de effecten op de gezondheid van de 'riiensen". Verder zei hij: "De arbeidsomstandigheden in de bollen teelt zijn schadelijk voor de gezondheid. Dan moet je de maatrege len nemen gie mogelijk zijn om de risico's tot het uiterste te beper ken". De Vries liet weten over zijn actie geen overleg met VROM te hebben gevoerd. Wel is er vooraf contact geweest met Landbouw. Over de reactie van minister Braks zei De Vries: "Hij vond het geen vrolijke boodschap". De Vries wil allereerst maatregelen nemen om de blootstelling aan bestrijdingsmiddelen te beperken. Dit geldt in het bijzonder voor het grondontsmeltingsmiddel dichloorpropeen. YVannec\r dé maatregelen onvoldoende resultaat opleveren, overweegt De Vries een verbod uit te vaardigen. De bewindsman vindt ook dat er be drijfsgezondheidszorg moet worden ingevoerd voor de ongeveer 1.000 mensen die werken in de bollenteelt. De Vries geeft de bollen- organisaties iwoc jaar de tijd om dit te realiseren. Zonodig zal hij de bedrijfsgezondheidszorg wettelijk verplicht stellen. Er bestaat overigens al een 'bestrijdingsmiddelen' spreekuur in het Acade misch Ziekenhuis Leiden. De Vries wil over enkele jaren dc gezondheidseffecten van het gebruik van bestrijdingsmiddelen in de bollenteelt opnieuw laten onderzoeken. Tevens wil hij een vergelijkbaar onderzoek voor an dere agrarische bedrijfstakken. De arbeidsinspectie komt nog dit jaar met regels voor veilige werkmethoden. De uitvoering van de plannen van de minister vergen vijf tot zes jaar en kosten tussen de Tekst: Hans Jacobs Foto's: Dick Hogewoning ANP LISSE Tegelijkertijd met het on derzoeksrapport van de Weten schapswinkel presenteerde de Voe dingsbond FNV gistermiddag een nieuwe voorlichtingsfolder. Deze kreeg de titel mee 'Je weet nu beter waar je al bang voor was'. De bond richt zich in de folder tot de werkne mers in het bollenbedrijf. De Voedingsbond was al jaren bang voor de conclusie van het on derzoek, zo valt in het vlugschrift te lezen. Bij het onderzoek plaatst de bond ook een paar kanttekeningen. De bond denkt dat de onderzoeks resultaten enigszins vertekend zijn omdat de werkgevers op basis van vrijwilligheid hebben deelgeno men. "Het zou dus kunnen zijn dat juist de nonchalante kwekers zich niet hebben opgegeven", aldus 'de tekst. Bovendien denkt de bond dat juist relatief gezonde mensen aön het onderzoek hebben deelgeno men en de zieke niet, of minder. "Juist wanneer je veel klachten over je gezondheid hebt, ga je naar ander werk zoeken". Daarmee gééft de bond aan dat de werkelijkheid waarschijnlijk erger is dan in het verslag naar voren komt. De bond constateert dat er al dik tien jaar ongerustheid bestaat in het bollenbedrijf. "Vooral de mensen die een groot deel van het jaar in bollenschuren werken maken zich zorgen. Ze hebben lichamelijke klachten en brengen die in verband met gif op het werk. De angst blijkt gegrond dat werken in de bollen de gezondheid aantast. Het werken kan pas echt veilig worden wanneer de gevaren die de gezondheid be dreigen worden aangepakt. Hoe minder van bestrijdsmiddelen ge bruikt wordt gemaakt, hoe beter het Grimmig In de folder wordt een grimmig beeld geschetst. "Je komt terug van je werk. Slaat het stof van je kleren en schuift aan tafel. Echt lekker voel je je niet. Eigenlijk heb je 09k geen trek. Bent misselijk en zweet. Vroeg ga je naar bed in de hoop dat je morgen weer fit aan de slag kunt. Onrustig val je in slaap. Nog even lig je wakker en denkt aan twee cól- lega's. Ze liggen met kanker in het ziekenhuis. Hun vooruitzicht lis slecht. Dan "gaan je gedachten terug naar de buurman. Sinds vorig jahr rust hij. Hopelijk vredig na een Je kort leven. In de bollen verdiende hij zijn brood". De Voedingsbond FNV wijst dn de folder op het bestaan van het gif- spreekuur in het Academisch Zie1 kenhuis in Leiden. De bond pleit voor betere regelgeving van de overheid om de gevaren van het werk te beteugelen. De overheid zou moeten zorgen voor een ver plichte opleiding voor iedereen die- met bestrijdingsmiddelen omgaat. Een spuitbrevet moet die opleiding afsluiten, zo stelt de FNV voor. Ook vraagt de bond de overheid om een keurmerk in te stellen voor bescher mende kleding. Vaak is helemaal niet duidelijk of spuitpakken en fil ters wel echte bescherming bieden, vindt de bond. Bestrijdingsmiddelen moeten worden aangepast De onderzoekers constateerden neurotoxische en dermatotoxiscHe effecten en verschillen die waar schijnlijk zijn veroorzaakt door het gebruik van die middelen. Maatregelen De grote zaal van restaurant 'Dé Beurs' in Lisse was gistermiddag te klein toen het rapport werd gepre senteerd door prof. dr. F. A. de Wolff van het Laboratorium voor Toxico logie van het Academisch Zieken huis Leiden. Hij gaf het werkstuk in handen van W.N.M. Wijnands, vice- voorzitter van de agrarische sector van de Voedingsbond FNV. Aan het onderzoek is gewerkt door afdelin gen van de Leidse universiteit, de universiteit van Amsterdam, de Vrije Universitéit en het medisch biologisch laboratorium van TNO. B.L. Hoppenbrouwertvan de Ne derlandse Stichtingvoor Fytofar- macie (plantengeneesmiddelen, red.) meent dat de industrie 'Onmid dellijk bereid zal zijn om maatrege len te nemen. "Als er aanwijzingen zouden zijn dat één bepaald middel LISSE Het onderzoek moet worden voortgezet en er moet veel meer en veel be tere voorlichting komen. Dat is de eerste reactie van de Zuidhollandse milieufe deratie op het gisteren ge presenteerde onderzoek naar de gevolgen voor de ge zondheid van het gebruik van bestrijdingsmiddelen in de bollenteelt. De Koninklij ke Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur (KAVB) pleit voor nieuwe voorlichtingscampagnes en een actievere rol van de overheid. "De bestrijdingsmiddelen kun *jë aanpassen. Door het gebruik van korrels of vloeistof is er al minder gevaar dan wanneer je te maken hebt mét stof of poeder. Het rapport geeft wat dat betreft een aantal praktische aanbevelingen, ook over gebruik van rugspuit en spuitfiets", 'vindt drs. H. Muilerman van' de milieufederatie. "De voorlichting moet beter, maar het onderzoek heeft zelf al een gigantisch effect. Tien jaar geleden was niemand zich nog bewust van het gevaar. Zowel werkgevers als werknemers weten - nu waarmee ze bezigen*. Op het ge bied van arbeidshygiëne moet ech ter nog wel het een en ander worden verbeterd. Meer wasgelegenheden bijvoorbeeld", aldus de Hillegom- Overheid Muilerman ziet ook een taak voor dé overheid.-"Die moet met de sector.! bloembollen voorlichting gaan ge ven en zonodig regels dwingend op leggen". In de Bollenstreek wordt jaarlijks zo'n 350.000 kilo land bouwgif gespoten, gemiddeld 130 kilo per hectare. De narcis heeft 256 kilo 'nodig', de tulp 'maar' 47 kilo. De gezondheid van de mensen die in de agrarische sector werken is een gezamenlijke verantwoorde lijkheid van overheid en bedrijfsle ven. De bloembollenbranche heeft, gezamenlijk, met het ministerie van landbouw en visserij, reeds enige initiatieven' genomen, zo meldt de KAVB in een persbericht. De KA VB betreurt dat de regelgeving door^ffi^ninisterie van sociale za ken nog op zich laat wachten: "Hier door is de realisatie' van verbeterde bolontsmettingstechnieken sterk vertraagd". De conclusies van het rapport lie gen er niet om. Van werken met be strijdingsmiddelen loopt de ge zondheid schade op. Het onderzoek toont aan dat landbouwgif het ze nuwstelsel aantoonbaar aantast. Dat is het best voor te stellen in rela tie'tot een vervroegde veroudering, van het zenuwstelsel met tien tot twintig jaar. Deze verandering, zó stellen dé onderzoekers, kan zo langzaam en geleidelijk gaan dat de ze niet door 'de betreffende persoon of diens omgeving zal worden opge merkt. Er is onderzoek verricht bij een groep van 137 werkers, wonend in het gebied tussen Leiden en Haar lem, die ten minste tien en gemid deld twintig jaar gewerkt hebben met bestrijdingsmiddelen. Er is een vergelijking gemaakt met een con trolegroep van 73 personen die niét beroepsmatig in aanraking zijn ge weest met bestrijdingsmiddelen. W Wijnands krijgt namens de Voedingsbond FNV het onderzoeksrapport overhandigd door prof. dr. F. de Wolff. de in het rapport genoemde effec ten veroorzaakt, dan nemen we dat direct van de markt. Daar hoeven we niet eens over te discussieëren. Ik vind hét een heel góed onder zoek. Ik denk dat je de conclusie kunt Jrekken dat je al veel kunt op- lóssen" doof de middelen te gebrui ken op de door de wet voorgeschre ven manier: Het gevaar schuilt in het routinematige gebruik". De bedrijfsartsen van de produk- tieT en formuleringsbedrijven kun nen dank zij het gebruikte neu- rotoxilogische onderzoek hun eigen mensen beter testen. "De werkne mers komen natuurlijk dagelijks met allerlei middelen in aanraking. Vandaar dat ze ook om de twee of drie weken worden getest," aldus Hoppenbrouwer. A. Vollebregt: geen paniek. bloot staan daaraan is niet overal ge lijk. Waar is de druk te groot? Iris sen bijvoorbeeld moeten een lange rustperiode doormaken. De bollen worden daarom ondergedompeld. Als de partij aangetast is. moet je met de band de bollen nakijken en kom je automatisch meer met gifti ge stoffen in aanraking. Aan de an dere kant is er verschrikkelijk veel veranderd. Er is minder handcon tact met de bollen." E. Zandwijk-van Hage is voorzit ter van de Land- eri Tuinbouwbond Duin- en Bollenstreek en mede-on derneemster van een bloembollen- kwekerij in het Langeveld. "We moeten de mensen bewust maken om nog betere beschermende maat regelen te nemen. Ik denk dat de werkgever al enorm bewust is van de middelen waarmee wordt ge werkt. We kunnen ze nog niet mis sen. Het wachten is op alternatieve middelen, maar kun je mij vertellen of brandnetelgier zo gezond is?" nog," meent Wijnands, die zelf werkzaam is bij een handelskweke rij. "Ik hoop dat de aanbevelingen worden opgepakt. Ik denk daarbij aan het bedrijfsleven, zowel de pro- 'dpiffêntén1 als de yvérkgevers; De ap paratuur moet gemoderniseerd worden. Oude apparaten leveren meer gevaar op. Kijk maar naar de rugspuit ten opzichte van een nieu we overdekte tractor. De houten gaasbalcken zij n meestel wit-kitge slagen van het gif.. De bollen dan wel schoon, maar als werkne mer moet je er wel met je handen aanzitten. Ik praat niet eens over het overtreden van de regels. De men sen die-zelf spuiten of met gassen de grond ontsmetten, zijn meestal wel goed beschermd. De mensen die daarna komen, lopen het meeste ri sico. Die komen in de schuur of kas als de dampen van blauwzuurgas of naftaline er nog hangen. Je proeft het en je ruikt het", aldus Wijnands. P. Warmerdam is kweker. "Het is volstrekt duidelijk dat er in de jaren zestig gevaarlijker middelen wer den gebruikt dan in de jaren tachtig. De middelen zijn zachter, dat wil zeggen ze breken sneller af. Ook de werkwijze is anders. Vroeger liep je zelf met een spuit op je rug, nu rijd je in een tractor met een gesloten ca bine", aldus Warmerdam. De Noordwijker heeft zelf meege werkt aan het onderzoek. "Bestrij dingsmiddelen zijn noodzakelijk. Als je weinig spuit ga je de boot in. Het |||l|(botrytis), een schimmel, kan je partij in twee weken wegva gen. Er moet meestal zes keer per jaar worden gespoten,maar wel licht kan het middel worden onder zocht en kan een eventueel schade lijk element eruit worden gehaald", suggereert Warmerdam. Hij zet een aantal vraagtekens bij het onderzoek. "Als je bedenkt wat ér -allemaal is gébruikt, dan is er maar weinig gevonden. Dan had den er meer klachten moeten zijn en meer bezoekers van het gifspreek uur in het ziekenhuis. Het gébruik van bestrijdingómiddellen en het LISSE/NOORDWIJK - "Het is niet nieuw wat hier is bekendge maakt, nieuw is dat het nu weten schappelijk is aangetoond. We moe- 'ten echter wel nuchter blijven en niet in paniek raken. Het is duidfeé lijk dat de bestrijdingsmiddelen in vloed hebben, op de gezondheid, maar welke invloed is niet duide lijk. Er zijn ook geen effecten ge vonden bij gewasontsmettingsmid delen. Besef ook wel dat er zonder bestrijdingsmiddelen geen bloe menteelt mogelijk is. Dan zitten tienduizend mensen zonder werk en heb je ook te maken met gezond heidsproblemen." Ir. A, Vollebregt, secretaris exter ne zaken van de Koninklijke Alge meene Vereeniging voor Bloembol lencultuur gaf gistermiddag een wat onderkoelde reactie op het door de Leidse Wetenschapswinkel uit gebrachte onderzoeksrapport. "Er zijn al veel maatoegelen genomen en we kunnen ons vinden in de con crete maatregelen die iri het rapport worden genoemd. Maar er zijn meer aspecten. Er moet een afweging worden gemaakt tussen economie, milieu en arbeid", aldus Vollebregt. "Het geeft me hoop," zei een ver heugde W. Wijnands. Het Noord- wijkse kaderlid van de Voedings bond FNV heeft zich tien jaar gele- •d'èrrihard geawakt voor het onder zoek. "Als ik vroeger vragen stelde over de effecten van de bestrij dingsmiddelen werd er gezegd: jóh, waar praat je over. Je zag het wel, maar er was geen bewijs. Nu is het verband wetenschappelijk vastge legd. De angst van de werknemers is bevestigd", zegt Wijnands. "Je kunt geen kwaliteit leveren zonder middelen te gebruiken, maar je moet je afvragen of het ook zo veel .middelen moeten zijn. 11^héb wel eens de indruk dat ondernemers maar raak spuiten. Aan de andere kant kan ik me de bezorgdheid van de kwekers wel voorstellen. De bol len worden ook zó vaak gekeurd: veldkeuring\ bloembollenkeurings dienst, algemene inspectiedienst en dan dé Amerikanen en Japanners E. Zandwijk-van Hage: geen alternatief.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17