Warmond begint met eerste kinderopvang Groen Links overweegt D66 bij college-vorming te weren Stoepen en hondepoep grote belemmeringen voor gehandicapten Roteb tapt schadelijke cfk's af van 70 oude koelkasten in Voorschoten Voetbalclub Zoeterwoude houdt het bij gewoon gras @0Bl@g§§ VRIJDAG 6 APRIL 1990 REGIO LEIDEN Voorlichtingsavond Voorschoten: VOORSCHOTEN - Veel hoge trot toirs in Voorschoten vormen on overkomelijke belemmeringen bvoor gehandicapten. Hondepoep op straat is voor visueel gehandicapten ^aak een ramp. De gemeente zou •jióg veel kunnen doen om het gaan .n staan van invaliden te vergemak kelijken. Dat werd gisteravond dui delijk tijdens een voorlichtings avond voor gehandicapten in 't Hof- flants Huys. -j- Enkele tientallen gehandicapten yen andere belangstellenden hadden gehoor gegeven aan de uitnodiging wan de Stuurgroep Toegankelijk heid Voorschoten om te horen hoe .^voorzieningen in Voorschoten beter aangepast kunnen worden voor in validen. Op straat liggende fietsen en vuil niszakken, verkeerd geparkeerde 'auto's en op straat geplaatste bloembakken vQrmen ook een ^doorn in het oog van veel gehandi- Vcapten. Het toegangshek van wan delpark Ter Wadding is voor rol stoelrijders niet te passeren, luidde een andere klacht. Directeur openbare werken, W.J.S. Bedet, zei dat Voorschoten 'in vergelijking met andere gemeen ten juist "vrij goed toegankelijk" is. De klachten die gehandicapten hebben moeten volgens Bedet Schooltuinen weg uit Leiderdorps Houtkamp-park LEIDERDORP - De schooltuinen an het Leiderdorpse park In de iHoutkamp verhuizen naar De Bloe- imerd. De tuintjes, die vlak naast de Jrinderboerderij lagen, maken jplaats voor een klein stukje land bouwgrond. Op die lap grond wor den het komend seizoen onder •meer maïs, rogge en voederbieten verbouwd voor de dieren van de ikinderboerderijDe kleine akker moet het boerderij-effect vergroten, laldus een woordvoerster van de ge meente. De schooltuinen verhuizen naar een plek naast de sportvelden in De 'Bloemerd. In dit sportpark is al een 'aantal schooltuinen in gebruik. schriftelijk of telefonisch bij de ge meente worden gemeld. "Geeft het maar aan ons door, dan gebeurt er zo veel mogelijk", aldus Bedet. Warmond luistert naar historici bij straatnaamgevihg WARMOND - Twee nieuwe Warmondse straten heten voortaah Schoonoord en Ende- poelhof. Het gaat om straten op de plek waar vroeger de sport zaal Klim Op en de basisschool de Leerhoeve stonden. Het straatgedeelte dat grenst aan de wijk De Weiden heet voortaan Schoonoord, terwijl de straat die op de Endepoellaan uitkomt Endepoelhof zal heten. De War mondse gemeenteraad heeft dat gisteravond unaniem beslist. Over de namen onstond enige discussie, omdat de politieke partijen een suggestie van het historisch genootschap War- melda ter harte namen om de naam Eendenwei te veranderen in een naam die een historische achtergrond heeft. Een woord voerder van Warmelda stelde voor de straat naar de vroegere buitenplaats Schoonoord te ver noemen. Dat stuitte niet op be- Leiderdorp bekijkt sociale vernieuwing LEIDERDORP - Een ambtelijke werkgroep gaat onderzoeken wat de mogelijkheden voor sociale ver nieuwing in Leiderdorp zijn. De ge meente overweegt aan te haken bij de (grote) gemeenten die door het rijk zijn aangewezen om een begin te maken met sociale vernieuwing. Voor sociale vernieuwing stelt het kabinet geen extra gelden be schikbaar. Het is de bedoeling dat 26 specifieke regelingen worden ge bundeld. Het vrijkomende geld zal onder meer worden besteed aan ba siseducatie, kinderopvang en scho ling van buitenlanders. Werknemers van de Roteb tappen de schadelijke vloeistoffen af van oude koelkasten. (f0t0 wim Dijkman) Disco De Studio 17 Disco Show is vanavond in jongerencentrum Utopia in Zoeterwou- de. De disco begint om 21.00 uur ip de Emmaushof. Concert The Deep River Quartet treedt vanavond op in Muzenhof in Leiderdorp. De beken de zanggroep is vanaf 20.15 uur te zien aan de Cor Gordijnsingel. Mannenkoor Het Rijnlands Christelijk Mannenkoor VOORSCHOTEN - Het Rotterdams energiebedrijf (Roteb) heeft gis terochtend van 70 oude koelkasten in Voorschoten schadelijke chloor fluorkoolwaterstoffen (cfk's) af getapt. De Roteb is door de provin cie Zuid-Holland aangewezen om de koelkasten, die zijn opgeslagen bij de begraafplaats Rosenburgh, van milieu-onvriendelijke stoffen te ontdoen. De gemeente is in januari begon nen met het ophalen van koelkas ten. De actie heeft tot nu toe 70 oude koelkasten opgeleverd. Volgens een woordvoerder van de gemeente is het een kleiner aantal dan werd verwacht. Hij wijt dit aan de nieuw heid van het initiatief. De oude koel kasten die door de Roteb zijn be handeld worden als oud metaal ver kocht aan een metaalbedrijf. De gemeente wil 800 kasten per jaar op halen. Voorschotenaren mo gen de koelkasten niet langer als af val op straat zetten. Als ze dat wel i bekeuring gingsrechten verhoogd van 182 naar 190 gulden. Bewoners van be jaarden-etagewoningen betalen 114 Voor het ophalen van de koelkas- gulden en bewoners van andere be ten heeft de gemeente de reini- jaardenwoningen 141 gulden. Brandalarm Warmonds verpleeghuis bijgesteld na vele valse meldingen WARMOND Na een jaar vol valse brandmeldingen, heeft het Warmondse verpleeghuis Mariënhaven het brandalarm goed laten afstellen. Door een verkeerde handeling van de installateur ging het alarm af wanneer dat absoluut niet nodig was. Zelfs het bakken van pannekoeken of het stomen van een stoomketel kwam bewo- ner$ op een bezoekje van de brandweer te staan, met alle ergernis vandien. Commandant C. Zevenhoven van de gemeentelijke vrijwillige brandweer: "Als je tien valse meldingen krijgt, zeg je dat daar niets aan te doen is. Bij de elfde keer ga je het erg vervelend vinden". Uit het jaarverslag van de vrijwillige brandweer blijkt dat de brand weer vorig jaar twaalf maal is opgeroepen, waarvan zeven maal voor een loos alarm. Directrice van Mariënhaven, mevrouw I.D. Eysma, vindt dat het aantal meldingen vergelijkbaar is met dat in soortgelijke instellin gen. Commandant Zevenhoven durft dat niet te beamen. Paasbingo In 't Meerpunt in Warmond is vanavond een paasbingo. De bingoavond begint om 20.00 uur in het zaaltje aan de door gaande Herenweg. Optreden Het jazz-kwartet Taylor's Four treedt za terdagavond op in de Hollandsche Tuyn aan de Hoofdstraat in Leiderdorp. Het concert begint om 21.30 uur. Symposium Dit weekeinde is in Wassenaar een sym posium over literair vertalen. Het sympo sium heet 'Vertalen, talent of techniek0' en begint zaterdag om 14.00 uur in de Pauwhof aan de Paauwlaan. Hip House Disco Disco Satisfaction en de groep In Full Ef fect zijn morgenavond in Voorschoten te zien tijdens een hip-house disco'in het cultureel centrum. De zaal aan de Pr.Me rijkelaan is vanaf 20.00 uur open. Groen Links-leider A.M.J. \en: ..'D66 niet eerlijk'.. Nieuw onderzoek bodemvervuiling T sj aikovskiflat VOORSCHOTEN - Het adviesbu reau IWACO begint volgende week met een nader onderzoek naar de bodemverontreiniging rond de Tsjaikovskiflat in Voorschoten. In het water in de kruipruimte van de flat werd in december 15- tot 25.000 liter lichte huisbrandolie aangetrof fen. In december werd 88.000 liter verontreinigd water weggezogen. Het drinkwater ,zou niet zijn ver vuild. Het onderzoek van IWACO duurt drie dagen. Vervolgens moét blij ken of de vervuiling met eenvoudi ge middelen is op te lossen of dat er ingrijpende maatregelen nodig zijn. zieningen, zodat zoveel mogelijk Warmondse kinderen van de op vang gebruik maken", zei ze. G.J. Vielvoije (WD) onderstreep te de noodzaak van beroepskrach ten. In het B en W-voorstel wordt uitgegaan van zo'n vier betaalde personeelsleden. "Ik ben ertegen om op voorhand geheel op vrijwilli gers te steunen. Voor dit soort za ken is gekwalificeerd personeel noodzakelijk". Schavemaker was het met hem eens. Het CDA voelt het meest voor op vang die tien plaatsen 's ochtends en 's middags biedt. J.J. Bonnet (CDA) opperde bezwaren tegen het tekort dat ontstaat wanneer de ge meente vijftien hele plaatsen subsi dieert. Het tekort kan hierdoor op lopen tot 34.000 gulden. Door bij dragen van Topa-verpakkingen en Mariënhaven, die 4 plaatsen kopen voor kinderen van werknemers, zou dit bedrag op 23.000 gulden uitko men. Dit tekort zou de gemeente moeten bijpassen. "Is dan alleen het CDA krenterig bezig wanneer we ons afvragen of een demissionaire raad over zo'n vergaand voorstel mag besluiten", aldus Bonnet. Omdat de partij niet kan overzien wat de gemeente zich financieel op de hals haalt, wil het CDA minder ver gaan dan het colle ge en de andere partijen. Burgemeester Van der Wel wees de CDA-fractie terecht door erop te wijzen dat in de politiek altijd keu zes worden gemaakt, die langdurige financiële gevolgen hebben. Ze wenste een 'ja' of een 'nee' van de fractie tegen het collegevoorstel. Dat kreeg ze dan ook. Mevrouw C.A.M. van Schie, mevrouw G.E. den Ouden en Bonnet stemden te gen. CDA-wethouder C.A. van Scha- gen keerde zich nadrukkelijk tegen zijn fractie door een stemverklaring af te leggen. Hij vindt dat Warmond zich de komende jaren niet druk hoeft te maken over de financiële stand van zaken en stemde voor het voorstel. Meerderheid fracties wil 15 plaatsen realiseren •om vijftien plaatsen 's och- plaatsen te verkopen a j tends en tien plaatsen 's mid- v I dags voor kinderopvang te len kopen en Topa-verpakkin( WARMOND - Een meerder- hag is dat het nieuwe kinderdagver- I ?twnorritenr™ blFract~>tte?PBn Tcïiavema- gisteravond akkoord gegaan ker van progressief Warmond (PW) 5 met het voorstel van B en W stelde voor om niet méér dan vijf laatsen te verkopen aan Warmond- bedrijven. Mariënhaven heeft al igekondigd twee plaatsen te wil- kopen en Topa-verpakkingen reserveren. Dit kan Uitgroei- wil eveneens twee plaatsen kopen en tot vijftien hele plaatsen, voor eigen werknemers. PW wil Alleen het CDA stemde te- S-" t"\ i Ie plaats meer vrij beschikbaar Jgen het voorstel. De chns- -Kindei i ten-democraten willen met worden minder plaatsen beginnen aldus Schavemaker. dan de andere partijen. zouden kinderen v CDA-wethouder C.A. "Kinderopvang zou dan onhaalbaar andere Warmonders", Bovendien niet-War- mondse werknemers plaatsen in van beslag kunnen nemen. Burgemeester mevrouw G.W. van der Wel vond het PW-voorstel niet STJ'S'ïLS™'S StS d«WWt mt-ttn .'tl plek van de Leerhoeve. De bedoe gen yoor zoveel mogelijk randvoor- Schagen stemde voor. ZOETERWOUDE - De Zoeter- 150.000 gulden en de voetbalclub woudse voetbalvereniging SJZ zal jaarlijks 3000 gulden extra huur krijgt twee beter aangelegde oefen- betalen en meer doen aan het onder- velden die ook bij slecht weer be- houd van de velden, speelbaar zijn. Gisteravond gaf de Commissieleden stemden tegen commissie openbare werken de kunstgras, omdat de voetbalclub voorkeur aan het behouden van dat niet zou kunnen betalen. Een .gras boven de aanleg van kunstgras, kunstgrasveld zou tussen de De bovenlaag van de grasvelden 350.000 en 750.000 gulden gaan kos- bestaan uit klei en die laag wordt af- ten. Volgens M. Berg, voorzitter van gegraven en verwijderd. Er komt SJZ, zijn de meeste spelers niet be ien zandlaag met een dikte van on- reid om op kunstgras te spelen om- geveer 30 centimeter, afgedekt met dat dat de kans op blessures groter teelaarde voor het inzaaien van zou maken. Jgras. De kosten bedragen ruim Slechte sfeer tussen Oegstgeester partijen G.J. Vielvoije zat acht jaar in de gemeenteraad. (foto wim Dijkman) Raadslid Warmond Vielvoije (WD) neemt afscheid WARMOND - "De troika valt uit een. Dat gebeurt niet vrijwillig en dat is jammer", zo sprak VVD- woordvoerder W.A.B. de Vos gister avond bij het vertrek van het WD- raadslid G.J. Vielvoije. Hij vertrekt noodgedwongen, omdat zijn partij bfj de gemeenteraadsverkiezingen een zetel heeft verloren aan het CDA. Vielvoije was acht jaar raads lid. De fracties namen met bloemen, toespraken en cadeau's afscheid. Op wat kleinere schaal nam de raad afscheid van W.P. Hemgreen (PW). Hemgreen maakte pas vijf maanden deel uit van de gemeente raad. Hij vertrekt om zich aan zijn studie te kunnen wijden, maar wil straks wèl burgerlid worden. Over het vertrek van de derde man, CDA- wethouder C.A. van Schagen, werd weinig gezegd. De wethouder wacht 27 april een afscheidsrecep tie in het gemeentehuis. OEGSTGEEST - Wanneer D66 Oegstgeest uit de colle ge-onderhandelingen blijft klappen en Groen Links blijft aanvallen, wil Groen Links de partij weren bij de college-onderhandelingen. Groen Links-leider A.M.J. van Eisen voelt zich in zijn persoonlijke integriteit aan getast door de harde kritiek op de nauwe samenwerking met de beoogde PvdA-wet- houder. Bovendien zou D66 afspraken schenden door, zonder toestemming van de onderhandelingsleider, de pers te woord te staan. D66 wil juist nauwer gaan samen werken met Groen Links. Leden hebben zich daar gisteravond voor uitgesproken tijdens een ingelaste ledenvergadering. Beide partijen hebben een zetel gewonnen bij de verkiezingen en het zou een rare zaak zijn wanneer het nieuwe colle ge wordt gedomineerd door verlie zers (WD en PvdA) en een in zetel tal gelijkblijvend CDA. Daar komt nog bij dat er nogal wat overeen komsten zouden bestaan tussen D66, met drie zetels even groot als de PvdA, en Groen Links, met twee zetels in de nieuwe raad vertegen woordigd. Hoe de samenwerking gestalte moet krijgen, is nog onduidelijk. Volgens D66-onderhandelaar H. Vissers staat in beginsel 'alles open': "De D66-wethouderzou door Groen Links kunnen worden ge steund, maar een gezamenlijke frac tie behoort eveneens tot de moge lijkheden. We moeten er in ieder ge val mee stoppen om via de pers me ningsverschillen uit te vechten". Tijdens de college-onderhande lingen is dat ook afgesproken en voor de onderhandelingsleider, de WD'er A.C.H. Kuntze, is de zaak daarmee afgedaan. Van Eisen hoor de gisteravond dat D66 wil gaan sa menwerken en Vissers had niet de indruk dat de suggestie slecht viel. Sfeer Groen Links-man Van Eisen formu- D66-leider M.C. Poelmans: <roto Wim Dijkman) leert het anders: "Ik wil er best posi tief instappen, maar dan moet D66 zich wel anders opstellen. Als de sfeer zo blijft is het weinig realis tisch. Öf je kiest voor oppositie öf je gaat echt samenwerken. Aan het be gin van de college-onderhandelin gen zei D66 in een soort biecht dat de partij meer wilde samenwerken en zich anders wilde opstellen.'Ik heb tot nu toe nog niets gemerkt van een andere toon. Integendeel, de partij komt continu met ver dachtmakingen", zegt hij. Vooral de samenwerking tussen Groen Links en PvdA wordt keer op keer als een soort van kiezersbe drog gepresenteerd. Mensen die op Groen Links hebben gestemd zou den zich beduveld voelen omdat de ze tegenstander van het bebouwen van landgoed Endegeest na de ver kiezingen nauw wil samenwerken met de PvdA-wethouder die de vil la's binnenhaalde. Van Eisen noemt dat onzin. Zijn partij zou de kiezers voor de verkie zingen heel duidelijk hébben ge maakt dat zijn partij om twee rede nen voor een lijstverbinding met de PvdA koos. Ze wilde niet-alleen meer restzetels, maar meldde bo vendien dat de programma's van de twee partijen elkaar niet veel ontlo pen ("ondanks Endegeest"). Na de verkiezingen moest de par tij bepalen hoe ze haar programma zo goed mogelijk kon verwezenlij ken. De meest logische varianten waren: het steunen van een PvdA- wethouder of het steunen van een D66-wethouder. Met de PvdA wer den afspraken gemaakt over gere geld overleg, zónder dat Groen Links zich ergens aan zou binden. De opstelling van D66 zorgde slechts voor ergernis. Zwalken "D66 beroept zich er nu zelfs op te gen de Endegeest-plannen te zijn", zegt Van Eisen. "Maar dat is abso luut niet waar. D66 had een zwal kende houding en was bereid 21 vil la's toe te staan. Alleen Groen Links was van het begin tot het eind tegen de bouw van villa's. Als je iets ver stelt, doe het dan eerlijk". De verhalen dat Groen Links- stemmers gedesillusioneerd hun toevlucht zoeken bij D66, doet voor hem de deur dicht. "Als teleurge stelde Groen Links-stemmer ga je toch niet met D66 bellen? Dan bel je toch de partij waarop je heb ge stemd. Nou, ik heb één telefoontje gehad van een mevrouw die door Poelmans was opgejut. Poelmans had haar verteld dat ik nu met de PvdA 'ga' en noemde dat kiezersbe drog". Om aan te geven dat het landgoed Endegeest hem nog steeds veel waard is, geeft Van Eisen aan dat zijn partij de PvdA een beetje heeft 'om gekregen'. De grote broer is ge neigd om pas te gaan bouwen wan neer er een goedgekeurd bestem mingsplan ligt. Het zou betekenen dat er alle tijd en ruimte komt voor bezwaren en zelfs afstel tot de mo gelijkheden behoort. De suggestie is afkomstig Uit het CDA-verkie- zingsprogramma en in de onder handelingen is afgesproken dat de consequenties op een rijtje worden gezet. Kan de gemeente nog terug krabbelen en: kan ze terug zonder de financiële ondergrond weg te slaan onder de restauratie van kas teel Endegeest? Wanneer de PvdA niet bijdraait, Wenst Groen Links een andere con cessie. Zo sluit Van Eisen niet uit dat hij een wethouderszetel zal clai men, mede namens de PvdA. VRIJDAG 6 APRIL Alkemade voorstelling: 'Soubrette', door Toneelvereniging St. Theodolfus. aanvang 20.00 uur in de Alke burcht. Roelofarendsveen. Alphen j bingo in buurthuis -Westerha- ven. aanvang 20.00 uur. concert Muziekvereniging' Wil- helmma. aanvang 20.00 uur in dorpshuis" Hooge Burch. film 'Veronico Cruz'. aanvang 20.30 uur in het Parkfilmhuis Kasteelpop met optreden van Twins' en 'High Compression', aanvang 21.30 uur in Het Kasteel. optreden The Houdini's'. bij Jazz Club Alphen. aanvang 21.30 20.00 uur. Hazerswoude een-acter-festival in Pleyn 68, Rijndijk 92. aanvang 20.00 uur. optreden Haevy Metalbands 'Mort Main' en 'Ejaculate', in de Stek, aanvang 21.00 uur. Leiden j pianoconcert Willem Brons, aanvang 20.15 uur. Kapelzaal van KSO. Oude Vest. concert Gijsbrecht van Aem- stelkwartet in de Waag, aanvang 20.15 uur. uitvoering door Ensemble Les Fidelis Sujets, aanvang 20.15 uur in de Lokhorstkerk. Leidse Schouwburg. 'Eine nacht in Venedig' door De Hoofd stad Operette, aanvang 20.15 uur. Lak-Theater, 'Parlando/Widow' door Stichting Dansproduktie. lezing door W.J. Ouweneel derwerp 'Er is tóch blijvende in de Streekschool. Lammt schanspark 1', aanvang 20.00 u Leiderdorp concert door "The Deep River Quartet', aanvang 20.15 uur in de Muzenhof. Ter Aar klaverjassen in het Dorpshuis, aanvang 20.00 uur. Zoeterwoude concert Rijnlands Christelijk Mannenkoor 'Vox Humana', aan vang 20.30 uur in de Dorpskerk. ZATERDAG 7 APRIL Alkemade 'Kom in de Kas'-dag, veiling EMM, van 9.30 tot 17.00 uur. St. Theodulfus speelt 'Soubret te' in de Alkeburcht in Roelo farendsveen, aanvang 20.00 uur. Alphen koopjesmarkt bij Con Brio in gebouw Tolstraat van 09.00 tot 17.00 uur. poppenbeurs in Avifauna van 10.30 tot 16.30 uur. open dag stichting Vakoplei ding Wegvervoer. A. van Leeu- wenhoekweg van 11.00 tot 16.00 kindervoorstelling: 'Een zee van water' door Het Amstel To neel in het Parktheater, aanvang 14.30 uur. darttoernooi in buurthuis Wes terhaven, aanvang 20.00 Leiden Jazzpodium Hot House, Don Friedman-Klaus Fenter Quartet, aanvang 21.30 uur in de Waag. Leidse Schouwburg, 'Eine nacht in Venedig' door de Hoofd stad Operette, aanvang 20.15 uur. Lak-Theater, 'Parlando- /Widow'. Stichting Dansproduktie, aanvang 20.30 uur. achtste Groenoord-wandel- tocht, start bij Buurthuis Groen- oord vanaf 09.00 uur. optreden Herman Brood His Wild Romance, aanvang 23.00 uur. LVC, Breestraat. weg. swingend concert door kwartet Taylor's Four', met Jazz, Bebop en Mainstream, vanaf 21.30 uur in De Hollandsche Tuyn. Hoofd straat.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16