Studeren via televisie breekt door Veel gemeenten zoeken contact met Oost-Europa POTVIS OP ZWAAR TRANSPORT Wilde flora in ons land met uitsterven bedreigd SIRE doet onderzoek naar effect vuurwerk-campagne Ouöi^icutos VRIJDAG 6 APRIL 1990 REGIO PAGINA 15 Eiirostep levert via satelliet onderwijs- en cursusprogramma's LEIDEN Eunspa heeft sinds gisteren de beschikking over een zeer omvangrijk onderwijs programma dat via de satelliet Olympus wordt verspreid. Drie honderd scholen, universiteiten en andere onderwijsinstellin gen in heel Europa leveren on derwijs- en trainingsprogram ma's aan de organisatie Eu- rostep die vervolgens voor de verspreiding ervan via de satel liet zorgt. Nu al zijn er in Euro pa 15.000 onderwijsinstellingen die beschikking over de schotel die noodzakelijk is om de pro gramma's te ontvangen. De European Space Agency (ESA) laat Eurostcp gratis ge bruik maken van de zes maan den geleden gelanceerde com municatiesatelliet Olympus. Omdat ESA door verschillende Europese landen wordt betaald, stelde de ESA als voorwaarde- dat Eurostcp zich op verschil lende plaatsen moest vestigen. Het secretariaat is in Leiden ondergebracht, in Dublin is een centrum gevestigd dat zich richt op het plannen van de uitzen dingen en in Londen worden bij de BBC de programma's de ether in gebracht. Eurostep is in januari van dit jaar begonnen met proefuitzen- dingen gedurende zes uur per dag. De eerste tijd zal het aantal uitzenduren nog tot zes uur worden beperkt. De president van Eurostep, de Griek L.N. Ma- vridis, sprak gisteren tijdens de presentatie van Eurostep de verwachting uit dat het aantal zenduren op zeer korte termijn tot negen worden zal uitge breid. De programma's, die via de satelliet worden verspreid, va riëren van lespakketten voor de lagere school tot uiterst geavan ceerde trainingen voor medici of managers. De programma's kunnen in vier talen worden ontvangen. De maker van het programma bepaalt welke vier talen dat zijn. Mavridis verwacht de ko mende jaren nog een flinke uit breiding van het aanbodpakket. "Europa staat aan de vooravond van de geboorte van één grote Bpen Europese universiteit". Kabel De komende tijd wordt beke ken of de programma's finan cieel op eigen benen kunnen staan. Zeer succesvolle pro gramma's, waarvoor de ontvan ger bereid is geld té betalen, worden dan van de Olympus ge haald en via een commerciële satelliet verstraald. Ook dit is een van de voorwaarden die de non-profit-organisatie ESA stelt. Volgens Eurostep-president Mavridis is het van groot belang dat de programma's zo snel mo gelijk ook via de kabelnetten te ontvangen zijn. In Engeland heeft Eurostep al overeenstem ming bereikt met de overheid over het via de kabel uitzenden van de onderwijs- en trainings programma's. De Nederlandse overheid is tot nu toe niet bereid Eurostep op de kabel toe te laten omdat dit strijdig zou zijn met de Me diawet. Eurostep wordt door het Commissariaat voor de Me dia op dezelfde behandeld ais TV10 en mag vooralsnog niet op de kabel. Dat neemt niet weg dat Ma- drivis vergaande onderhande lingen voert met de Amster damse en Leidse kabelexploi tanten. De houding van de Ne derlandse overheid wordt door hem zeer betreurd. "We hebben ons in Leiden gevestigd omdat Nederland zo ook van Eurostep zou profiteren en nu maakt die keuze het ons onmogelijk via de kabel uit te zenden. Een onbe grijpelijk en uiterst onlogisch besluit van de Nederlandse overheid", aldus de Eurostep- president. Om de noodzaak van 'Distan ce learning by satelitte' nog eens te benadrukken, rekende Mavridis voor dat elk jaar in Eu ropa 58 miljoen mensen ge schoold en omgeschoold moeten worden. "Het open gaan van de Oosteuropese landen vergroot de vraag naar hooggekwalifi ceerde onderwijsprogramma's nog eens extra", aldus Mavridis. Gemeente Leiden vraagt minister d'Aneona toestemming Eurostep op kabel toe te laten LEIDEN - Het gemeentebestuur van Leiden heeft minister D'An eona van welzijn, volksgezondheid en cultuur verzocht Eurostep op korte termijn toch toe te laten op de kabel. Volgens wethouder Van der Nat, tevens voorzitter van de gemeenschappelijke kabelrege ling, wordt Eurostep juridisch gezien ten onrechte vergeleken met een commerciële satellietzender als TV10 die ook niet op de kabel werd toegelaten. De brief is mede geschreven namens de overige gemeenten die deelnemen aan de gemeenschappelijke regeling kabeltelevisie. Op het regionale net wordt het kanaal van BRT 2 vrijgehouden om, wanneer de Belg niet uitzendt, Eurostep door te geven. Oost-West conferentie in Rotterdam LEIDENAVADDINXVEEN - Er bestaat steeds meer be hoefte bij steden uit West- en Oost-Europa om samenwer kingsverbanden aan te gaan. Dat blijkt uit de grote belang stelling voor de Oost-West-Stedenconferentie die van 16 tot en met 19 mei in Rotterdam wordt gehouden. Ook Leiden en Wadainxveen zullen vertegenwoordigers afvaardigen. Voor de bijeenkomst hebben zich ongeveer 250 steden uit Oost en West aangemeld. De nadruk bij de conferentie ligt op drie aspecten van samenwerking tussen gemeen ten. In de eerste plaats ervaringen op het terrein van het lokaal be stuur, zoals het omgaan met demo cratische structuren en het bestu ren van een gemeente. Verder zal er van gedachten wor den gewisseld over economische contacten en de rol die bedrijfsle ven en Kamers v.an Koophandel daarin kunnen vervullen. Tenslotte zal technische assistentie aan de Oosteuropese steden een belangrijk onderwerp zijn. Gedacht kan daar bij worden aan renovatieprojecten en vraagstukken op het gebied van ruimtelijke ordening. Nederland en Tsjechoslowakije leveren het grootste aantal deelne mers. De overige deelnemende ste den" liggen in België. Frankrijk, Spanje. Portugal. Italië, Grieken land. Bondsrepubliek Duitsland,, Denemarken, Finland. Zweden. Grpot-Bnttannië, Noorwegen, Is raël, Turkije, de Sovjetunie, DDR, Hongarije, Roemenië, Joegoslavië, Bulgarije en Polen. In Leiden komt op 14 en 15 mei een delegatie uit het Poolse Torun. waarmee een stedenband bestaat, op bezoek. De Polen, onder wie de burgemeester van Torun en twee vertegenwoordiges van het burger comité van Solidariteit, blijven twee dagen in Leiden. Daarna zul len zij in Rotterdam de conferentie bijwonen. In Rijksherbarflrm 21ste 'Heukels' gepresenteerd LEIDEN - Ruim eenderde van de wilde flora in ons land wordt met uitsterven bedreigd. De zomerado- nis is sinds .1935 niet meer aange troffen en cle driedelige waterra nonkel is in 1951 voor het laatst ge zien. De veldgentiaan staat op uit sterven en met de herfsttijloos moe ten we oppassen. De 21ste uitgave van 'Heukels Flora van Nederland' werd gisteren gepresenteerd in het Rijksherbarium van de Leidse uni versiteit. Een heuglijk feit. dat echter wordt overschaduwd door een 'pri meur'. Bij de Flora is voor het eerst een rode lijst van bedreigde plan tensoorten gevoegd. En de namen en getallen daarin vermeld maken de natuurliefhebber niet vrolijker: van de 1449 plantesoorten in Neder land worden er 541 bedreigd, meer dan eenderde. En 55 zelfzame plan tesoorten zijn al verdwenen, De rode lijst is tot stand gekomen op initiatief van de jonge stichting Floron. In samenwerking met het Rijksherbarium en Natuurmonu menten werd een wetenschappelij ke analyse gemaakt van de wilde Hora in Nederland. Veel soorten op de rode lijst hebben er eeuwen over gedaan om Nederland te bereiken en een plek te verwerven in een ve getatie die zelf ook een produkt van eeuwen is. Zulke groeiplaatsen zijn in ééiji dag te vernietigen, het herstel ervan duurt langer dan een mensen leven. Speuren Zelfs in natuurreservaten slaat de milieuvervuiling toe. waardoor ook hier zeldzame soorten met uitster ven worden bedreigd. Vandaar dat de samenstellers van de Floron rode lijst hopen dat veel enthousiaste 'floristen' het veld ingaan om naar wilde planten te speuren. Door in de Flora direct de rode lijst-aandui- ding bij de naam van de plant te ge ven wordt de plantenzoeker attent gemaakt op het feit dat die plant ex tra aandacht verdient. De samensteller var! de nieuwe Flora. R. van der Meijden, heeft er veel aan gedaan om het naslagwerk toegankelijker te maken voor een groter publiek.' Daarbij'heeft hij naar zijn zeggen "ongegeneerd ge- standigheid dat de huidige kennis van de natuur bij de Nederlanders slecht ontwikkeld is en dus ook bij de aankomende biologie-studenten aan de universiteiten". Studenten zijn volgens hem dan ook een prachtige referentie-groep om het effect van veranderingen v&n tek sten te controleren. "Zo heeft ge brek aan kennis nog een nut". TERSCHELLING - Operatie Potvis is ten ein de. De in een grote container verpakte schedel en botten van het dier worden morgen op transport naar .Leiden gezet. Het Leidse team van prepa rateurs is vanmiddag al met de boot naar het vasteland vertrokken. Het skelet van de potvis komt maandag bij het museum in de Raamsteeg m Leiden aan. "Het is allemaal ongelofelijk goed gegaan", zo kijkt conservator Smeenk terug op de operatie die vier dagen in beslag nam. "Alle bet rokkenen zijn meer dan tevreden. Het skelet is puntgaaf en vertoont vrijwel geen beschadigingen. Alleen bleek één tandje van de in het totaal 40 tanden de bek van het dier verdwenen te zijn maar dat z - je i Veel bijzonderheden zijn Smeenk en zijn man nen in de ingewanden van de potvis niet meer te gengekomen. Zo bleek er geen amber in de dar men aanwezig maar daar had Smeenk ook niet op gerekend. "De kans dat je amber aaiitreft is nog kleiner dan de kans een parel in een oester te vinden". Amber is voor de cosmetica-industrie een zeer kostbare stof waarvoor grif 1000 gulden per kilo wordt neergeteld. Amber vormt zich rond onverteerbare voedseldelen die niet wor den uitgebraakt maar in de darm terechtkomen. Wetenschappelijk hebben ook de ingewanden weinig waarde meer. Smeenk; "Het was alle maal te rot om er nog iets aan te kunnen vaststel len. Aan onderzoeksmateriaal heeft het niets meer opgeleverd In de nacht van woensdag op donderdag heeft Smeenk de politie verzocht de restanten van de potvis die inmiddels op het droge lagenin de ga ten te houden. Een voorzorgsmaatregel nadat gebleken was dat iemand met èen zakmes in de kaak van het dier aan het werk i Wellicht was het doel één van de tanden naar huis 'te nemen of te verkopen. De ivc tanden van de potvis zijn zeer waardevol en brengen per stuk circa 100 gulden op. "Maar met een mes krijg je die er echt niet uit". "Een godsgeschenk", noemt Smeenk deze pot vis op de Hollandse kust, enkele jaren voordat zijn museum zich in het geheel gerestaureerde Pesthuis herboren gaat presenteren. Gemiddeld spoelt-er in Nederland één maal per tien jaar een potvis op de kust aan. Het gaat in alle gevallen om verdwaalde dieren die in on diep watér sterven van de honger. Toeval of niet, vrijwel altijd spoelen zij in de wintermaanden aan en dat is voor de stank wel zo prettig. Potvissen die op zee een natuurlijke dood ster ven, zinken langzaam naar de bodem, explode ren daar onder de hoge druk van ontbindings gassen of worden door andere dieren aangevre ten. Een dode potvis op het Hollandse strand blijft daarmee een zeldzaam verschijnsel, (eigen AMSTERDAM De stijging van het aantal ernstige slachtoffers bij het afsteken van vuurwerk tijdens de jaarwisseling betekent niet auto matisch dat de anti-vuurwerkcam pagne mislukt is. Het weer en de hoeveelheid verkocht vuurwerk is op het aantal slachtoffers ook van invloed. Omdat de Stichting Ideële Reclame toch niet helemaal zeker van haar zaak is, wordt de komende weken onderzoek gedaan naar 'het effect van de campagne. door Monica Wesseling Tijdens de afgelopen .jaarwisse ling kwamen 700 ménsen met ern stige verwondingen aan hand, ooi- of oog in het ziekenhuis terecht. Ten opzichte van het voorgaande jaar betekent dit een stijging met 100. De ernstige slachtoffers zijn voor namelijk jongetjes tussen de 12 en 18 jaar. Daarnaast raken velen in die leeftijdscategorie gewond doordat anderen vuurwerk naar hen gooien. De vuurwerk-campagne van het afgelopen jaar liet wat duidelijk heid betreft niets te wensen over. Onder het motto 'Je bent een rund als je met vuurwerk stunt' werd de kinderen duidelijk gemaakt wat er mis. kan gaan. De affiches met een afbeelding van een arm-prothese met de tekst 'Als je je arm verliest ga je toch gewoon een nieuwe halen' hebben misschien sommigen laten huiveren, maar de vraag is of het heeft geholpen het aantal slachtof fers te verminderen. Volgens SIRE-bestuurslid H. Nieuwenhuis is deze harde aanpak de enige juiste. De anti-vuurwerk campagne richt zich op de groep jongens van 12 tot 18 jaar. Zij zijn het die vuurwerk afsteken en daar bij lang niet altijd de regels in acht Nieuwenhuis: "Die groep wil als i'orden behandeld. Daarom zijn we van de slogan van de twee jaarwisselingen daarvoor afgestapt. De tekst 'Verknal je toe komst niet' geeft te veel het idee van een ouder die wel weet wat goed is voor een kind. Je moet een kind echter op zijn eigen verantwoorde lijkheid aanspreken". Individu De maatschappij wordt volgens Nieuwenhuis steeds grimmiger en meer individualistisch en een recla mecampagne moet daarop zijn af gestemd. "Laat de kinderen zien wat ér nu fout kan gaan. Door een oor-, oog- of handprothese te laten zien wordt de doelgroep geconfron teerd met het eigen lichaam". Nu Nieuwenhuis, en met hem de reét van het bestuur van SIRE. zich zo positief uitlaat over de reclame campagne van het afgelopen jaar, rijst de vraag waarom dan toch een onderzoek wordt gedaan. Het gestegen aantal slachtoffers is hiervoor, haast Nieuwenhuis zich, zeker geen doorslaggevend ar gument geweest. De reclamecam pagne van 1987 en 1988 - bekende die als vuurwerk verkleed voor de gevaren van rotjes waar schuwden - leverden uitsluitend po sitieve geluiden op. "Iedereen vond het leuk en grappig". Omdat uit onderzoek onder de doelgroep bleek dat de groep jonge ren waarvoor de reclameboodschap bestemd was, de reclame ook zeer grappig vond maar er nauwelijks iets van oppikte, besloot SIRE op een andere toer te gaan. 'Je bent een rund als je met vuurwerk stunt' werd lang niet door iedereen even positief ontvangen. Voor mensen die ongelukkigerwijs met een pro- Fina Nederland moet reinigen vervuilde grond toch betalen DEN HAAG/HAZERSWOUDE - Fi na Nederland bv moet betalen voor het schoonmaken van de vervuilde grond aan de Rijndijk in Hazers- woude. Dat heeft de Haagse recht bankpresident mr. Portheine in kort geding bepaald. Het kort geding was aangespan nen door Scholtes Vleesfabriek Ha- zerswoude en de particulier W. van der Vos. Beiden bezitten een stuk grond aan de Rijndijk. Toen Vos zijn stuk aan de vleesfabriek wilde verkopen, bleek de grond met ben zeen en minerale oliën te zijn ver vuild. Ook het stuk grond van de vleesfabriek is vervuild. Op het stuk had Fina jarenlang een benzinesta tion inclusief ondergrondse tanks verhuurd. Volgens de advocaat van Fina had dit bedrijf niets met de vervuiling te maken, omdat het benzinestation in 1954 van Shell was overgenomen. De tanks lagen er toen al en volgens de raadsman had Fina daar nooit gebruik van ge maakt. Het schoonmaken van het stuk grond kost ruim drie ton. Scholtes en Vos moeten vóór 1 juli van dit jaar Fina schriftelijk op de hoogte stellen van de aanvang van de schoonmaak werkzaamheden. Blij ft Fina in gebreke bij de betaling, dan staat daarop een dwangsom van 5.000 gulden per dag. Info plannen Schiphol SCHIPHOL - Schiphol gaat in het gebouw van Aviodome op Schiphol een informatiecentrum openen. Er zal voorlichting worden gegeven over de uitbreiding van de luchtha ven. Het is de bedoeling dat het in formatiecentrum medio juli wordt geopend. Voor de vestiging van het infor matiecentrum wordt Aviodome verbouwd. Belangstellenden kun nen in het centrum informatie krij gen over de bouwprojecten op Schiphol in verband met de capaci teitsuitbreiding van de luchthaven. these moeten leven zal het in elk ge val geen pretje geweest zijn. "Ook uit de reclamewereld zelf komen negatieve geluiden. Door de slogan 'Als je je oor verknalt ga je toch gewoon een nieuwe halen' lijkt het alsof er eigenlijk niets aan de hand is als je een ledemaat verliest. De medische wetenschap is zo ver ontwikkeld dat je een nieuwe kan halen. Hierdoor wordt angst gera tionaliseerd en daarmee verdwijnt de angst. Dat was nou net niet de be doeling". Onderzoek Uitgevers, reclamebureaus, televi sieproducenten en alle anderen werken gratis mee aan de campag nes die SIRE uitvoert. Zo ook het onderzoeksbureau dat de komende weken het effect van de vuurwerk campagne gaat peilen. Het is niet de bedoeling aan duizenden jongeren te vragen of ze zich de vuurwerk- npagne nog herinneren. Nieu wenhuis: "We houden een kwalita tief onderzoek. Het is de vraag wa't de campagne bij de kinderen in gang heeft gezet". De SIRE-man is er eigenljk van overtuigd dat het onderzoek zal uit wijzen dat de campagne goed ge werkt heeft en dat deze campagne nogmaals kan worden gebruikt. Omdat er dan al heel snel sprake is - van herkenning verwacht Nieuwen huis zelfs een nog beter effect zal hebben. Mocht het onderzoek uit wijzen dat de campagne niet heeft gewerkt, dan zal er hals over kop een nieuwe campagne moeten wor den bedacht. Nieuwenhuis: "Hoe je het went of keert, ook die campagne zal er geen doekjes om winden. Alleen door de mensen met hun neus op de feiten te drukken wordt hen duidelijk dat vuurwerk niet iets is om grapjes mee te maken. Door de doelgroep direct met de vreselijke gevolgen te confronteren, kan het besef door dringen dat vuurwerk echt bloed link is". - Dezer dagen werd bericht dat de Haagsche handelaars in hunne magazijnen des avonds om 8 uren te sluiten. Nader ver neemt men, dat het plan niet doorgaat, daar niet allen waren toegetreden en dientengevolge sommigen zich ook hebben te ruggetrokken. - Onlangs heeft een landbouwer in het graafschap Knox, die door drie persoiien beleedigd was, hen allen uitgedaagd. Met zijn zoon en een zijner schoon- zoons ging hij naar de aangewe zen plaats, waar het zestal op el kaar losbrandde. De beleedig- den stortten terstond dood neer, de anderen werden niet eens ge kwetst. - Kolenwerkers aan de „Oranje- Nassau" van den West-Indi- schen maildienst hebben giste ren het werk gestaakt, daar zij 5 cents per ton hooger loon ver langden. In hunne plaats zijn andere werklieden aangesteld. Vijftig jaar geleden: - Uit gegevens van den Ne- derlandschen Bioscoopbond blijkt dat 13,5% der bevolking gemiddeld eenmaal per week naar de bioscoop gaat. Dat per centage is vanzelfsprekend gun stig beïnvloed door de g'roote ge meenten. In de gemeenten van 50.0QO tot 100.000 inwoners be draagt het reeds aanzienlijk minder, namelijk 10,4%, in die van 20.000 tot 50.000 inwoners 8,5% en van 10.000 tot 20.000 slechts 4,7%. Ten aanzien van gemeenten met minder dan 10.000 inwoners is de veronder stelling gewettigd, dat het per centage daar niet noemens waard. is. Uit dit cijfermateri aal wordt opgemaakt, dat de be langstelling van het Neder- landsch publiek voor de film nog krachtige stimulansen noodig heeft, hetzij in den vorm van ver bouwing en verfraaiing, hetzij door vernieuwing van de be drijfsvoering of door verbete ring van de reclame.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15