Boerhaave breidt activiteiten uit Duitser die jongen doodreed na voetbalwedstrijd mogelijk vrij Blaaskwintet 'Sempre Crescendo' kan zich beter 'Blaas Vaker' noemen VRIJDAG 6 APRIL 1990 fó&ÉBd 1 =1 iA UiI =fti [»}-•''d School wil ook gebouw aan Galgewater betrekken LEIDEN - De dag- en avond school Boerhaave hoopt ko mend studiejaar ook het ge bouw van de voormalige Leidse PABO aan het Galgewater te betrekken. Het betekent een enorme uitbreiding van de be schikbare ruimte voor de school, die onlangs het gebouw aan het Noordeinde een fikse opknapbeurt gaf. "We hebben die nodig voor uitbreiding van onze activiteiten", stelt de di recteur van Boerhaave D. van Kooten. De school die zich richt op het ge ven van onderwijs aan volwassenen telt nu zo'n 2200 leerlingen. "Daar- bij moet wel worden aangetekend dat een flink aantal leerlingen maar één of twee vakken volgt", merkt Van Kooten op. Daarnaast heeft Boerhaave vier jaar geleden een on derwijscentrum opgericht. Een aparte instelling die zich richt op contractonderwijs aan particulie ren en bedrijven. "Op zich is dat on derwijscentrum een commerciële instelling, maar wij streven niet naar een zo hoog mogelijke winst. Van de opbrengsten van het cen trum doen we reserveringen en het resterend gedeelte stoppen we weer in het dag- en avondonderwijs". Uitzendbureau Het onderwijscentrum geeft onder richt op uitlopend gebied. Zo zijn er afspraken gemaakt met een uit zendbureau voor het geven van computercursussen aan vrouwen, die weer aan het werk willen; voor een plantenstekbedrijf in Rijns burg, waar nogal wat buitenlanders werken, werd een opleiding gege ven voor het specifieke vakjargon in de bedrijfstak. Volgens Van Kooten zijn de mogelijkheden voor het onderwijscentrum bijna onuit puttelijk. "Zo kunnen we ook voor een reisbureau enkele informatie avonden over Oost-Europa verzor gen. Ik verwacht dat de animo voor het reizen naar dat gebied enorm toeneemt". Een andere activiteit is het geven van onderwijs volgens de Luzac- formule: in een jaar wordt een leer ling twee jaar vwo-onderwijs van de vijfde en zesde klas voorgeschoteld. De leerlingen kunnen daarbij extra bijscholing krijgen in kleine groep jes. "Het is de bedoeling dat we dit onderwijs ook voor de laatste twee klassen van de havo gaan geven", stelt Van Kooten. Het onderwijscentrum en de dag en avondschool vullen elkaar soms ook aan. "We hebben een secretarië le opleiding, waarvan het theore tisch gedeelte wordt gegeven door de school en het praktijkgedeelte door het onderwijscentrum. Omdat het dag- en avondonderwijs wordt gesubsidiëerd kunnen we op deze manier een vrij goedkope opleiding Van Kooten noemt de combinatie tussen de dag- en avondschool aan de ene kant en het onderwijscen trum aan de andere kant ideaal. "Ik wou dat we daar jaren eerder mee waren begonnen. Het is inmiddels in den lande een doodnormale com binatie. Van de 80 scholen voor vol wassenen hebben er 40 een combi natie met een onderwijscentrum als het onze". Doodzonde Nog altijd wordt door sommigen een combinatie tussen onderwijs en commercie als een doodzonde ge zien. "Natuurlijk moet je oppassen dat je geen bijwagen van het be drijfsleven wordt en niets anders doet dan het houden van avondjes voor reisbureau's. Maar je bent er zelf om uitwassen op dit gebied te voorkomen", stelt Van Kooten. Van Kooten ziet veel werk in het verschiet voor de beide instellingen van Boerhaave. De ruimte aan het Galgewater heeft de school dan ook DEN HAAG/NOORDWIJK - Op- zet of noodweer, of voorwaardelijke opzet? De procureur-generaal Fe- ber van het gerechtshof in Den Haag blijft erbij dat een 43-jarige Oostduitser twee jaar geleden in Noord wijk met opzet een jongen doodreed. Zoals eerder door de rechtbank uitgesproken, moet hij daarvoor vier jaar celstraf uitzitten. Maar helemaal overtuigd toonde hij zich gisteren in het hoger beroep 1 toch niet. Feber hield ook rekening 1 met 'voorwaardelijke' opzet. "Wie in een onoverzichtelijke situatie, met veel feestende mensen op straat, honderd kilometer per uur rijdt, moet er rekening mee houden dat er ongelukken gebeuren". In dat geval heeft de Oostduitse man wat Feber betreft lang genoeg in de gevangenis gezeten, anderhalf jaar inmiddels. 1 Nederland was de avond van het ongeluk nog altijd in de ban van de - overwinning van het Nederlands elftal op de Westduitsers tijdens het Europees Kampioenschap van 1988. De Oostduitse pensiongast pikte het echter niet toen hij wegens het Duits kenteken van zijn auto werd gesard en bejegend. Een groep jongeren, van wie er onder in vloed van alcohol waren, sloeg met de vuisten op zyn wagen, waarna de man keerde en met hoge snelheid door het centrum suisde. Langs de kant van de weg stond een van de jongeren klaar om een volle vuilnis zak op de auto te werpen. "Ik zag hem pas op het laatste mo ment en dook weg, omdat de ruit al was beschadigd en zou breken", vertelde de oosterbuur gisteren. Door die manoeuvre, zegt hij zelf, week hij van de richting af en schepte de jongen. Over hoe het de laatste seconden voor de botsing verschillen tal van getuigen echter van mening. Zijn vriendin, die naast hem in de wagen zat, vertelde de politie in eerste in stantie tijdens een uitputtend ver hoor dat de man het slachtoffer te grazen wilde nemen. Zij geldt als kroongetuige. Vorige maand, nadat de zaak voor nadere verhoren naar de rechter- heeft zij die verklaring echter inge trokken. Maar Feber hield haar gis teren aan haar eerste getuigenis, ook al omdat vijf andere getuigen hebben verteld dat zij de Oostduit ser met een plotselinge beweging van zijn lijn hadden zien afwijken. Scholman noemde daarentegen de verklaringen van mensen die de auto van richting hadden zien ver anderen na de botsing. 'Opzet' is volgens hem niet overtuigend te be wijzen, zoals de rechtbank had uit gesproken. Volgens hem was volle dig voorbijgegaan aan de omstan digheden waaronder het ongeluk plaatshad, 'de angst, woede, rade loosheid en paniek' van de man. Uiterlijk 19 april doet president Pieters uitspraak. Mocht die in het voordeel van de verdachte uitpak ken, waardoor die onmiddellijk vrij kan komen, dan wordt eerder uit spraak gedaan. hard nodig. "Ik voorzie de komende jaren een flinke uitbreiding in het senioren-onderwijs. De komende jaren houden de mensen op steeds eerdere leeftijd op met werken. Ge middeld beschikken die mensen over een steeds betere opleiding. De vraag naar educatie onder de men sen uit die groep zal toenemen. Die ouderen willen inmiddels wel wat anders dan volkstuinieren of brid ge- en bingo-avonden". Naast extra ruimte door de toena me van belangstelling voor het door Boerhaave geleverde onderricht, verwacht Van Kooten ook meer lo kalen nodig te hebben door nieuwe ontwikkelingen in het onderwijs. "Het modulair onderwijs is in op komst. Dat houdt in dat de lesstof wordt aangedragen in eenheden. Dat betekent dat iemand die het vak Frans volgt, niet automatisch de Franse literatuur hoeft te bestude ren als-ie alleen maar de spreek- en schrijfvaardigheid nodig heeft". Computer Daarnaast zal het onderwijs via de computer een vlucht nemen. "Niet alleen dat de leerling de lesstof per computer krijgt aangeboden, maar ook dat hij daarmee via het beeld scherm aan het werk kan", zegt Van Kooten, die deze nieuwe ontwikke lingen ruimteverslindend noemt. Of deze activiteiten in het gebouw aan het Galgewater worden ont plooid, is nog niet honderd procent zeker. Het wachten is nog op het on derzoek naar de grondwaterover- last in de catacomben van het pand. De school wil niet het risico lopen om voor hoge kosten van noodzake lijke maatregelen te komen staan. "Intussen zoekt de notaris uit of we het gebouw kunnen kopen onder een ontbindende voorwaarde. We willen de nieuwe accommodatie wel in september kunnen gebrui ken". Meer dan 10.000 woningzoekenden in Leiden LEIDEN - Het aantal woningzoe kenden in Leiden is de mijlpaal van 10.000 gepasseerd. Enkele maanden geleden was dat aantal nog 9800. De stijging van de hoeveelheid wo ningzoekenden is een gevolg van factoren zoals de toename van het aantal echtscheidingen. Ook gaan mensen op steeds jon gere leeftijd het huis uit en blijven mensen langer alleen wonen. REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Leids fabrikaat I Wie kent Leiden nog als indus triestad? Leiden is immers be kender als universiteitsstad, als stad van musea en statige woon huizen, ja zelfs als stad waar kaas vandaan komt. Toch telde Leiden tot ver na de Tweede Wereldoor log een belangrijke industrie en nijverheid. Generaties Leidenaas hebben hun hele leven gewerkt in de fabrieken van genot- en le vensmiddelen, metaal-, textiel- en grafische produkten. De meeste daarvan zijn nu ge sloten, maar de sporen ervan zijn nog in de Leidse binnenstad te herkennen. Leiden weer bekend maken als industriestad is het doel van een boek dat aanstaande maandag verschijnt en waarin een rondgang wordt gemaakt langs acht bedrijven die in het in dustriële verleden van Leiden een belangrijke rol hebben ge speeld. Van sommige bedrijven zijn de gebouwen nog vrijwel in tact. Van andere is niets of nauwelijks meer iets over. Voor twee gebou wen (meelfabriek De Sleutels en Parmentier) dreigt binnenkort definitief het doek te vallen, maar de strijd om het voortbestaan woedt op dit moment nog voort. De Stichting Industrieel Erf goed Leiden (Stiel) houdt zich al jaren bezig het Leidse industriële verleden door zoveel mogelijk do cumentatie te verzamelen over 'industriële monumenten' en te ijveren voor het behoud van dit soort 'monumenten van bedrijf en techniek'. 'Leids fabrikaat' is het eerste boek dat helemaal gaat Ov'er Leiden als fabrieksstad. Het is praktisch in zijn geheel samen gesteld door leden van de Werk groep Industrieel Erfgoed Leiden (WIEL) dat een onderdeel is van de eerdergenoemde stichting. In het boek wordt aan acht be drijven in afzonderlijke verhalen ruime aandacht besteed: de la kenfabriek Krantz, dekenfabriek Scheltema, uitgeverij Brill, con- servenfabriek Tieleman Dros, meelfabriek De Sleutels, jenever stokerij Hartevelt, de Grofsmede rij en de fabrieken van Parmen tier en Van Poot aan de Lammer markt. Stuk voor stuk bekende namen die diep geworteld zijn (geweest) in de Leidse samenle ving. Leids fabrikaat (2) De textielindustrie was, zonder twijfel, de meest dominerende bedrijfstak van Leiden en maakte deze 'stad tot één van de belang s een veel voorkomende bezigheid in de tijd dat de Leidse rijkste industriële centra van ons land. Dit succes had ook een keer zijde, zo blijkt duidelijk uit Leids fabrikaat. Toen in 1890 een parle mentaire enquêtecommissie haar zittingen in Leiden hield, werd van de arbeidsomstandigheden in de Leidse bedrijven, zoals bij de wollendekenfabriek van J. Scheltema Jzn op de hoek van de Oude Singel/Marktsteeg, een troosteloos beeld geschilderd. De werkliedenverenigingen be schreven het gebouw aan de Ou de Singel als te koud, met gaten en kieren in het dak, waar regen en sneeuw door naar binnen kwam en met gaten in de vloer. Een gebouw waar op sommige af delingen geen licht naar binnen kwam en met gebrekkige sanitai re voorzieningen. Ze wezen op het slecht functioneren van het ziekenfonds, de lange werktijden en het feit dat de dekens in de Ou de Vest werden gewassen, ook als het vroor, zodat de dekenwassers - vaak ziek waren. Over de verdiensten bleek men ook niet tevreden. Daar kwam nog bij dat wanneer op de fabriek een onderdeel van de machine brak, de werkman het zelf bij een smid of timmerman moest bren gen en halen. Zolang de machine stil stond, verdiende hij niets. Volgens de toenmalige directeur C. Wassenaar viel het vanzelfspre kend allemaal wel mee. Een de kenwerker vertelde ook nog dat hij wel tien gulden per week ver diende, wat niet zo slecht was. Aan het eind van dat interview bleek echter dat Wassenaar hem verteld had dat hij dat moest zeg gen. Blijkbaar klopte er toch wel iets van de opmerkingen van de werkliedenverenigingen over de hopeloze toestand van het fa brieksgebouw want in 1895 werd het complex flink verbouwd. Op de hoek van de Oude Singel en de Marktsteeg verrees een geheel nieuw gebouw. Het zou het bedrijf nog jaren lang voor de wind gaan. Wie de steeds terugkerende aanvragen voor overwerkvergunningen uit 1956 ziet, zou niet vermoeden dat het bedrijf twee jaar later zou zijn geliquideerd. Maar, in 1957 ble ven ineens de orders uit. Een jaar later was het faillissement een feit. De fabrieksgebouwen wer den in 1960 verkocht aan de firma De Nobel die er een handel in lompen en oude metalen vestig de. In een gedeelte van de voor malige wollendekenfabriek is nu de 'Droomfabriek' gevestigd waar men een pilsje kan drinken en diverse cursussen kan volgen. Leids fabrikaat (3) Het waren niet alleen de fabrieks gebouwen en werkmannen die duidelijk maakten dat Leiden een industriestad was. Wanneer de conserven fabrieken hun hoogtij dagen hadden, bepaalden ook vrouwen en kinderen al doppend, pellend en afhalend in sommige buurten het straatbeeld. Het dop pen en afhalen van bonen gebeur de in een razend tempo, vaak tot diep in de nacht. Tot groot ongenoegen van de groenteboeren at de buurt 's zo mers van de fabriek mee. Dit werd oogluikend toegestaan. Eni ge controle werd uitgeoefend door de vrouwen te verplichten hun afval in te leveren. Dit afval werd onderzocht op de aanwezig heid van zand en stenen. Maakten de vrouwen het te bont, er waren er die een handeltje dreven op de markt, dan mochten ze niet meer meedoen. Ook ingeblikt werd meegege ten van de fabriek, bussen met een deukje gingen voor een zacht prijsje van de hand. Soms ver stopten vaders in de vulgaten van de sorteermachines blikken die de kinderen later bij toeval von den. Het kwam ook voor dat vrou wen, zwanger van blikgroenten en vleesconserven de fabriek uit- schommelden. Soms droegen mannen in hun overalls schou dervullingen van biefstuk. Midden in de wijk Pancras- oost, aan de Middelstegracht, stond het oudste fabrieks- en kan toorgebouw van firma Tieleman Dros. Deze fabriek in verduur zaamde levensmiddelen heeft tot 1955 bestaan. In 1952, toen de fir ma al miljoenen verlies leed, be stond dit 'kerngezonde bedrijf, zoals het toen in het Leidsch Dag blad heette, 75 jaar. Directie en personeel maakten een auto tochtje gevolgd door een feest avond in de Stadsgehoorzaal. Het was het laatste jubileum van Tie leman Dros. Dat oude fabrieksgebouwen in de stad heel goed geschikt zijn om een tweede leven te beginnen is thans aan de Middelstegracht te zien. In 1986 onderging een deel van de Tieleman Dros-fabriek een grootscheepse verbouwing, met behoud van de oorspronkelij ke gevel aan de buitenkant. Het gebouw is daarna in gebruik ge nomen als bedrijfsverzamelge bouw. Een gedeelte werd buurt huis. Aan de Zijlsingel torent ook nog steeds de meelfabriek De Sleutels hoog boven de Leidse binnenstad uit. Van het gemeen tebestuur mag het worden ge sloopt. Men vindt het te lelijk en niet van waarde voor het stads beeld. Er zullen niet veel mensen zijn die het wel mooi vinden. Toch wijst de Stichting Indus trieel Erfgoed Leiden er op dat het complex bijzondere bouw constructies bevat, die zelfs van historische betekenis worden ge acht voor de ontwikkeling van de bouwtechniek in Nederland. Aan de Lammermarkt staat nog een prachtig gaaf fabrieks complex dat thans door sloop wordt bedreigd. Het is verbonden met klinkende Leidse fabrikan tennamen als Parmentier, Clos Leembruggen en Van Poot en moet, volgens de stichting zeker voor het nageslacht worden be waard. Een projectontwikkelaar heeft het complex evenwel aan gekocht met de bedoeling het te slopen. De gemeente moet nog beslissen of de ontwikkelaar een vergunning krijgt dit stukje Leids industrieel verleden met de grond gelijk te maken. 'Leids fabrikaat' verschijnt als vierde deel in de 'Leidse historische reeks' die wordt uitgegeven door de Stich ting Matrijs in samenwerking met de Vereniging Oud-Leiden. Akkoord over kunstgras Roomburg LEIDEN - Een meerderheid van de raad gaat akkoord met de aanleg van twee kunstgrasvelden bij hockeyclub Roomburg aan de Van Vollenhovekade. De fractie van de PvdA stemde overigens verdeeld over het voorstel van B en W om één van de vier speelvelden van de hockeyclub op te offeren aan de bouw van vrijesector-woningen. Uit de opbrengst van grond kunnen voor een deel de kunstgrasvelden worden bekostigd. De Groen Links-fractie zei geen behoefte te hebben aan de bouw van de dure woningen. Raadslid Van Lint stelde ook vraagtekens bij de noodzaak om twee relatief dure kunstgrasvelden aan te leggen. De kosten daarvan zijn 850.000 gulden en de vqlden moeten over 10 a 12 jaar weer worden vernieuwd. Wel was de hele raad voor de bouw van seniorenwoningen op het braakliggend terrein aan de Beij- erincklaan/Lorentzkade. Daar heeft een school voor speciaal onderwijs De Horst gestaan die twee jaar gele den afbrandde. De boekwaarde van dit terrein is nog dermate hoog dat een extra bijdrage nodig is om hier sociale woningbouw mogelijk te maken. Dit-is ook de oorzaak ge weest dat het terrein zo lang braak heeft gelegen. ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiènten van de artsen: Groep 1 - Baars. Van der Meer. Tan. Zwijnen- burg, Meijer, Van Leeuwen, Verhage. Groene- veld, de Ruiter, Janssen. Maris en Van Schie: za 8 uur tot zo 8 uur: P.M. Baars, tel: 218661, Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: H. Meijer/C.E. van der Meer, tel: 215510. Stokroos 1. Groep 2 - Nering Bögel, Van Gent, Taytel- baum, Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis, Berg- meijer.de Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: R.G.M. Taytelbaum, tel: 120226, Utrechtse Veer 17. zo 8 uur tot 24 uur: M.Th.J.M. Bergmeijer, tel: 226201, Oude Singel 76. Groep 3 - Pleiter, Smit, Lely, W. de Bruijne, J. de Bruijne, Huibers, Jurgens, Fogelberg en Van den Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: H.P. Jurgens, tel: 125820, Burggravenlaan 102. zo 8 uur tot 24 uur: dr. Eekhof, tel: 140491 Groep 4 - Van Wingerden, Lahr, Van Rijn, Bé- nit, Nieuwenhuis, Horn, J.G. Zaaijer en R.E. Zaaijer, de Kanter en Lodder: za 8 uur tot zo 8 uur: J.G.& R.E. Zaaijer, tel: 316008, R.P. Geerlingspad 11. zo 8 uur tot 24 uur: G.J.P. Benit, tel: 720404, Kennedylaan 24. Groep 5 - Jasperse, Wiersma, Crul, Kooijman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: A. Hammerstein, tel: 767646. Robijnstraat 2b. zo 8 uur tot 24 uur: H. Wiersma, tel: 318311, Haagweg 60. Waarnemingsregeling Homeopatische artsen: C. Juffermans/D. Koster, Haagweg 41, tel: 315900; via dokterstelefoon 071-122222 kunt u vernemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp za' M. Landsmeer, tel: 413913, Florijn 10; zo: F. Kemme, tel: 893139, Grotiuslaan 12; beide dagen spreekuur (uitsluitend voor spoedgeval- i 7.30 uur: J.J. Voorzaat. Boerhavelaan 19. tel: 177461. Voorschoten za: A. Tromp, Leidseweg, 328, tel: 762159; zo: J. Baars, Wagnerlaan 63, tel: 2520. Warmond Praktijk Oosthout, Rietpad 9, Voorhout, tel: 02522-30673. Wassenaar za: R.B. Dinger van Kruiningen, tel: 76418, Hofcampweg 65; zo: I.C. Spelt, tel: 11844, Van Groenevelllaan 17. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoe- terwoudse huisprten, tel. 01715-1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waarge nomen van vr. 6/4 tot vr. 13/4 door: Apotheek Zuider, Lammenschansweg 7, Lei den, tel: 071-123553; Apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat 31, Oegstgeest, tel: 071-173330; Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voor schoten. tel: 01717-2525. Wassenaarse Apotheek, Stadhoudersplein 35. Wassenaar, tel: 01751-12402. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest (Leiden en omstreken): A.W. Helder, Hermelijnvlinder 36, Leiden-Me- renwijk, tel: 071-220513. Voor de praktjk van Vestjens, v.d. Wouw: R. Koster, Narcisstraat 47, Voorschoten, tel: 01717-3836. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegst geest, tel. 156161; of D.J. Brandt. Homans- traat 1, Rijnsburg. tel. 173266. Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenartsen Den Haag, Voorburg, Rijswijk, Wassenaar en Leidschendam: dokterstelefoon 070-455300. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargeno men door: R.S. van Mierlo, Simon Vestdijklaan 28. Oegstgeest, tel: 071-155375; spreekuur S. Freeke,.Laan van Meerburg 2, Zoeterwou- de-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. Voorschoten/Wassenaar F.G.J. Nales, Schouwweg 34. Wassenaar, tel: 01751-15515. WIJKVERPLEGING Kruisvereniging Leiden, Oude Rijn 59, tel: 120144; na 17.00 uur en in het weekend uitslui tend bereikbaar via dokterstelefoon, tel: 122222. Bereikbaarheid Kruisvereniging 'Hart van Hol land', werkgebied Rijnstreek: Leiderdorp en Zoeterwoude: Voor dringende gevallen bui ten de spreekuurtijden, tel: 01720-74951. ALGEMEEN MAATSCHAPPELIJK WERK Sociaal Psychische Hulp. voor dringende hulp buiten kantooruren, tel: 06-8212141. Madrigaalconcert van het Studenten Mu ziekgezelschap "Sempre Crescendo" o.l.v. Herman Kofflard met werken van o.a. Sweelinck, Hindemith en Debussy. Mede werking verleende het blaaskwintet "Blaas Vaak" met werken van Danzi en de Groot. Gehoord op 5 april in de Lakenhal. LEIDEN - Je hebt van die koren, meestal grote koren, waar men recht vanuit het hart zingt. Ziel en zaligheid worden naar buiten ge zongen. De zangers voelen zich als een vis in het water op het po dium en de dirigent is vooral be doeld om het geheel in grote, ge meenschappelijke banen te lei den. Al te grote enthousiastelin gen moeten wroden afgeremd. Onder al die muzikale gevoelens wil dan de zuiverheid en gelijk heid van zang wel eens te lijden hebben. Andere koren, kamerkoren bij voorbeeld, pakken dat anders aan. Van meet af aan bouwen zij hun repertoire op, hun klank beeld en hun techniek. Omdat zij zo netjes op zichzelf zijn, toont hun buitenkant heel keurig, maar zijn hun gevoelens min of meer verborgen. De gulden weg ligt natuurlijk, zoals altijd, in het midden. Het concert van het kamerkoor van 'Sempre' begon de avond wat be denkelijk en onzeker. De droge akoestiek van de Grote Pers viel hen onverdund op het lijf. Het leek wel alsof het stemgeluid op gezogen werd in de houten bal ken van de zoldering. Bovendien is zo'n veelstemmige psalm van Sweelinck niet het gemakkelijk meezingertje waar iedereen op meedeint. Bij het vorderen van de avond leek de spanning er wat af te gaan en wat voorheen technisch en wat koel klonk, kreeg allengs meer in houd en uitdrukking. De drie lie deren van Debussy wonnen aan warmte. Plezier heeft het koor er duidelijk wél in. Het plezier van mensen die de uitdaging aangaan om van vier min of meer onafhan kelijke stemmen één muziekstuk te maken, waarbij die samenklan ken dan ook nog moeilijk te tref fen zijn en niet op het eerste ge hoor harmonieus zijn. Dit resul taat kan ook alleen maar bereikt worden door oplettendheid en ge hoorzaamheid aan een stipte diri gent. Zo'n dirigent is Herman Kofflard wel. Het Blaaskwintet zou voorlo pig de naam "Blaas Vaker" moe ten aannemen, want daar is nog wel het een en ander te oefenen. Omdat zij niet onder een dirigent spelen zouden ze vastere afspra ken moeten maken over inzetten en stemming. De brave muziek van Franz Danzi had wel wat sap piger jus verdiend, maar gelukkig leefde het lied 'In Holland staat een Huis" óp onder de inventieve variaties die Hugo de Groot (1897- daarop schreef. Al met al toch een onderhou dend concert dat na enthousiast applaus van de zaal met een toe gift uitgebreid werd. MONICA SCHIKS Directeur Vc jaren eerder m De Boer (PvdA) en Egels (D66) niet in nieuwe gemeenteraad LEIDEN - Twee raadsleden accep teren hun benoeming per 1 mei niet. Het PvdA-raadslid Christa de Boer en D6(?'er Willem Egels treden niet toe tot de gemeenteraad, die op 1 mei wordt geïnstalleerd. De Boer is werkzaam bij het on derwijs en gaat binnenkort een cur sus volgen waarvoor ze stage moet lopen bij de gemeente Leiden. Daarom ziet ze af van haar benoe ming. De Boer stond achtste op de PvdA-kandidatenlijst. Omdat ze haar benoeming niet aanvaardt, komt nummer twaalf - het huidige raadslid Bert Paauw - alsnog in de gemeenteraad. Willem Egels, de nummer zes van de D66-lijst - een plaats die voor de verkiezingen vrij algemeen als on verkiesbaar werd aangemerkt - wil ook niet de gemeenteraad in. Zijn plaats wordt ingenomen door nummer negen, Ellen Coremans. SNELHEIDSCONTROLE - Bij een regionale snelheidscontrole in Alphen, Nieuwkoop, Leimuiden en Bodegraven heeft de politie giste ren 65 automobilisten aangehouden die te hard reden. De gemeten snel heden binnen de bebouwde kom variëerden van 61 tot 93 kilometer per uur.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14