TAD LEIDEN Unitas moet binnen drie weken veldhuur betalen 'Het vrouwenvoorrangsbeleid heeft iets onnatuurlijks' Collegepartijen bereiken akkoord over sociale en bestuurlijke vernieuwing Geen nachtelijke activiteiten op terrein energiebedrijf s LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 6 APRIL 1990 LEIDEN - De drie onderhande- lingsdëlegaties van PvdA, CDA en Groen Links hebben gister avond op hoofdlijnen overeen stemming bereikt over de sociale en bestuurlijke vernieuwing, de hoofdmoot uit het nieuwe colle geprogramma. Gisteravond wer den op basis van allerlei teksten de eerste echte onderhandelin gen gevoerd tussen de drie partij- Het is de bedoeling dat maan dagmiddag de onderhandelingen worden voortgezét. De partijen praten de komende dagen wel in kleinere clubjes over de verschil- lende onderdelen van het college akkoord. Volgens Groen-Linksonder- handelaar De la Mar zit er na een wat aarzelend begin nu schot in de gesprekken, die volgende week vrijdag in ieder geval tot een raamakkoord moeten leiden. "Ik ga er vanuit dat dat nog steeds lukt. Maandagmiddag moeten we in een razend tempo allerlei ande re onderwerpen afwerken, maar als ik zie hoe snel het gisteravond ging, toen we het hadden over de sociale en bestuurlijke vernieu wing, toch hét hoofdpunt uit het programma, moet dat zeker kun nen", aldus De la Mar. Ook PvdA-onderhandelaar Van Dongen denkt dat er een pro gramma op hoofdlijnen gereed kan zijn. "Er wordt redelijk sa mengewerkt", kenschetst ze de onderhandelingen. Volgens Van Dongen moeten er na het berei ken van het raamakkoord nog yeel zaken worden uitgewerkt. "Ik denk dat we met name aai verdeling van de centjes nieuw beleid niet toekomen Pasen", aldus Van Dongen. de Dat hoeft niet tot problemen te leiden, bij voorbeeld omdat er programma wordt opgesteld dat achteraf veel te duur blijkt te zijn. "Er moet een programma op hoofdlijnen komen dat zo reëel is dat er later een financiële invul ling van is te maken". CDA-onderhandelaar Walen kamp beoordeelt de tot nu ge voerde onderhandelingen ook als positief. "Het gaat prima. De sfeer is góéd. Er zijn verschillen op ta fel gekomen, maar niet op zo'n manier dat je zegt: daar komen we niet uit. Het was een hele vruchtbare avond". Klachten over telefoonmaniak LEIDEN - Een telefoonmaniak die zich uitgeeft als onderzoeker van het Academisch Ziekenhuis, belt de laatste weken mensen op om vra gen te stellen op het seksuele vlak. Deze man beweert gegevens nodig te hebben voor een wetenschappe lijk onderzoek dat wordt uitgevoerd in opdracht van de afdeling seksuo logie van het AZL. Hierover zijn bij het AZL uit het hele land telefoontjes en klachten binnengekomen. Volgens het AZL is er absoluut geen onderzoek gaan de waarbij telefonische vragen wor- intieme aangele-, Bestuurslid: 'De gemeente laat ons stikken' LEIDEN - Voetbalvereni- tie van 70.000 gulden. Het college ffino TInitas T.pirlpn mnet van B en W hadden de aanvraag al ging unitas ueiaen moet eerder afgewezen De raadscom. binnen drie weken met de missies voor sport en van financiën gemeente een betalingsrege- besloten gisteravond ling over de huurschuld van afwijzing van de aanvraag 30.000 gulden overeenko- men. Wanneer Unitas daar Aandringen niet in slaagt, wordt de huur YoISe1? directeur sport opgezegd. Dat betekent zo goed als zeker het einde van de club aan de Boshuizerka- de. Het bestuur van Unitas denkt overigens nog wel dit tas hebben geschreven. We hebben geld op tijd binnen te krijgen daar nooit antwoord op gekregen", via nog onbekende geld- aldus Duivesteijn. schieters. Het woedende be stuurslid Voskuil van Unitas zegt dat de gemeente de ver- dg jaar eniging heeft 'laten stikken'. toen de gemeente in december 'aar in een aangetekend schrij ven de huur van het veld opzegde. Het bestuur was toen al een jaar be- zig met het afsluiten van een hypo- We hebben in twee jaar tijd 30.000 thecaire lening bij de NMB. Vlak gulden van onze schuld weten af te voor het passeren van de hypothee- lossen. Daarnaast is de contributie kakte bij de notaris bleek dat de erhoogd en trekt het ledenbestand kantine niet 0p eigen grond stond lijk dat het geduld van de gemeente nu op is en dat ze geld wil zien. Van het geven van een gemeentegaran tie waarbij de gemeente het risico loopt nog meer geld kwijt te raken, was vervolgens helemaal geen spra ke. De directie financiën heeft na in spectie van de boekhouding geen vertrouwen dat dat Unitas ooit in staat is om de schuld van rond de 70.000 gulden af te lossen. Duivesteijn zei ondanks alles toch bewondering voor het huidige bestuur van Unitas te hebben. Bij hun aantreden vier jaar geleden kre gen ze te maken met een bestuurlij ke wanorde en werden ze opgeza deld met grote schulden. In een pe riode dat de club al geen schuldei sers meer betaalde werd nog eens een lichtinstallatie van 25.000 gul- De vereniging antwoordde pas den aangelegd. tie, J. Duivesteijn, heeft de vereni ging de laatste vier jaar geen huur meer betaald voor het voetbalter rein aan de kade. Ondanks herhaal delijk aandringen liet de club niets van zich horen. "Ik heb een heel dossier met brieven die we aan Uni- de voetbalvereniging Unitas Leiden, de club die wordt bedreigd met opheffing. Kopieermachine gestolen LEIDEN - Uit de receptieruimte van het Stadsbouwhuis aan de Lan- gegracht is een kopieermachine van 2000 gulden op onbekende wijze verdwenen. Vermoedelijk is een in sluiper tussen woendag 17.00 uur en dondagochtend 8.30 uur erin ge slaagd om ongezien met het appa raat te verdwijnen. Overkoepelende organisatie voor ontwikkeling Leeuwenhoek' LEIDEN - Voor de verdere ontwik keling van de Leeuwenhoek en het AZL-terrein moet een overkoepe lende organisatie worden opgericht waarin gemeente, AZL, universi teit, bedrijven en Kamer van Koop handel zijn vertegenwoordigd. Dit Science Schap Leiden moet de toe komst uitstippelen voor het gebied tussen station en A44 waarin ook het Bio Science Park ligt. Dit betoogde de heer C. Broeks- ma (secretaris van de Kamer van Koophandel) gisteren op een bij eenkomst voor ondernemers. "Zo'n schap is een beproefd middel om een complex gebied over een lange re periode te ontwikkelen", aldus Broeksma: "Het schap moet zich ook richten op de realisering van aanverwante vergader- en congres- faciliteiten. Overwogen moet wor den een bezoekersinformatiecen trum te bouwen om permanent 'ver worvenheden' te exposeren". Omwonende vreest overlast van lichtmasten de laatste maanden juist We hebben er het volste vertrouwen e. iiiiiggiiisiiictuuui.jiiiuiccn.ee I de financiële perikelen meentegarantie noodzakelijk op die van de gemeente. De le ng ging niejf door. Er bleek i dat geld alsnog te kunnen krijgen. weer teboven komen", zegt Vos kuil. Daarbij wijst het bestuurslid ^cii ueiail op de kantine die getaxeerd wordt mSmtërïad op 100.000 gulden, wat volgens hem wijzeni vormde de laksheid Unitas om de schulden aan de ge- LEIDEN - Het energiebedrijf is niet zijn woning. Bovendien 'verstoort zonder in het kruis te worden vast- jo„_. plan nachtelijke activiteiten te deze paal mijn uitzicht Een belangrijke reden voor de ge- ontplooien op het terrein dat ligt te', aldus Apeldoorn, de aanvraag af te tussen de Maresingel en de Koning straat. Omwonenden i het bedrijf bezig i voldoende moet zijn als onderpand. Een van de mogelijkheden om uit geënte Voldoen. Vier jaar lang werd aanbrengen van nieuwe verlichting, de financiële problemen te komen geen cent huur betaald> De laatste Ook tegen de verlichting maakt B. twee jaar werden wel 30.000 gulden Apeldoorn bezwaar. In andere schuldeisers afgelost. gespiest, over die hekken van uw bedrijf te komen, dan zie ik die nog niet met een kabelrol onder zijn- /haar arm dezelfde weg terug ma- De omwonende beklaagt zich /er dat het EWR geen toestem- ken", aldus Apeldoorn, ing heeft gevraagd voor het op richten van de palen. Toestemming het EWR loopt het allemaal niet z vaart. "De lichtmasten zijn een vanging van een heel oud, niet goed zekerheid laat ik dat nog even uit werkend verlichtingssysteem op zoeken". Het EWR is ook niet van het terrein aan de Maresingel. We plan nachtelijke activiteiten te ont maken daar geen sportveld-verlich- plooien. "Wat zou ik met nachtelij- ting, het worden lampen die iets ke activiteiten moeten". brief die wel noodzakelijk Kindervrijmarkt op Koninginnedag het EWR zegt de Op de vraag waarom de gemeente straat woonachtige Apeldoorn ook dat de paal nooit iets van de achterstallige huur te spreken namens andere omwo- verwijderd, heeft teruggezien antwoordde Vos- nenden de Koning- meent Apeldoorn. Hij eist dan ook komt regelmatig .,j j eind april wordt de schoorsteen. "Blijkbaar schort de afstelling van uw appara- kuil eerlijk: "De gemeente tijd erg gemakkelijk. Als je bij tien mensen schuld hebt en vijf d. vragen je steeds je die toch het eerst" LEIDEN - Nabij het Stadhuisplein wordt op Koninginnedag een kin- dervrijmarkt gehouden. Voor de markt moeten de kinderen, die tot zestien jaar mogen meedoen, zich TTr Jt - aanmelden bij de Wethouder Tesselaar maakte duidë- Inspectie Op het voormalige gashouderter- iin heeft het EWR een aantal hoge PPlrTdan SS palen' êePlaatst- Apeldoorn vreest geld, dan betaal in ieder geyal overlast van een tien meter hoge paal die op twintig me ter afstand van zijn woning staat. Als daaraan een sterke lamp wordt bevestigd, schijnt het licht ook in markt- en havendienst dat i de hem de enige mogelijke reden het aanbrengen van de verlichting, omdat er betere mogelijkheden zijn om diefstal van het terrein te voor komen. "Zo er al iemand slaagt om, Hij roert in zijn brief ook nog de groter zijn dan straatverlichting", zij", uitstoot van de gasturbine aan. Er aldus De Boer, die niet begrijpt hoe De geie rook die ujt de Schoor- H 'gele walm'uit Apeldoorn daarvan last kan heb- steen komt, is het gevolg van de stof - IK* de bedoeling N0X, zoals Apeldoorn ook al ver- de Koningstraat m0edde. Uit metingen blijkt echter li loopver- dat de uitstoot van NOX onder de normen blijft, ook nadat de normen op 1 januari 1990 werden aange- De Boer scherpt. Dat de rook stinkt, be strijdt De Boer. "Wij stinken zeker niet. Daarvoor moet je bij een ande de buurt staande schoorsteen Apeldoorn is verder bapg dat als tuur, want bij aardgasconsumptie te verlichten. Het gaat er eenmaal verlichting is er ook op de voorgeschreven wijze komt in lichting op ons terrein", nachtelijke activiteiten op het ter- ieder geval geen 'gele rook' vrij", al- rein worden ondernomen. Nu lig- dus Apeldoorn. Deze rook zou bij gen er rollen kabels. Het is volgens mistig, windstil weer voor een 'pe- WUfk netrante' stank in de omliggende diefstal te voorkomen. Er wordt wijken zorgen. Uit de woorden blijkt dat het ook de bedoeling Volgens directeur De Boer gelmatig gestolen van het terrein, zegt hij. "Daarom is het ook in de zijn", aldus de directeur. Hij doelt ronde van onze nachtwacht opge- daarmee op de pijp van de vuilver- nomen". Volgens De Boer is er geen branding. Admiraal Banckertweg is geves tigd. Zij krijgen dan een plaats toe gewezen. Op 5 mei is er overigens een vrij markt Voor volwassenen in Leiden. Er is gekozen voor bevrijdingsdag om geen concurrentie te hebben met de Amsterdamse vrijmarkt op 30 april. De Leidse vrijmarkt Wordt gehouden op de Doezastraat. Slechts weinig voorstanders voor aanstelling huismeesters LEIDEN - De flatbewoners in de Opaalstraat, de Topaaslaan en de Turkooislaan krijgen geen huis meester. De overgrote meerderheid van de bewoners heeft in een en quête de aanstelling van een sociaal huismeester afgewezen. Slechts vief van de 204 ondervraagde men sen zijri voorstander van de aanstel ling van een huismeester. De enquête werd gehouden door de Bewonersgroep Opaalstraat en omgeving en de Woningbouwvere niging Leiden (WBL), nadat een eer dere opiniepeiling door de vereni ging was geboycot door de bewo ners. Ze waren het niet eens met dé vraagstelling. De WBL wilde voor de huismees ter een maandelijks bedrag van 17 jgjUden per gezin in rekening bren gen. Dat vonden de bewoners veel te veel. Sinds 1 juli betalen de bewo ners overigens al iets meer dan 12 gulden, vooruitlopend op de aan stelling van de huismeester. Dat geld, bijna 150 gulden per gezin, gaat de Bewonersgroep terugvra gen. Nu er geen huismeester komt, blijft een medewerker van De Zijl Bedrijven de vuilafvoer verzorgen. De kosten daarvan zal door de WBL in rekening worden gebracht bij de bewoners. Enige vrouwelijke rector in Leiden staat niet achter standpunt gemeente LEIDEN - Ze had liever zonder voorkeursbehandeling rector van Rembrandt Scholenge meenschap geworden. M. Scha is dan ook beslist geen voor standster van het gevoerde voorkeursbeleid van de ge meente Leiden. "Ik heb uitein delijk toch ja gezegd, omdat ik er zeker van was dat de school mij dolgraag wilde hebben". Ta ferelen zoals bij het Amster damse Barlaeus College zijn in Leiden niet te verwachten. door Meindert van der Kaaij Vorig jaar was Scha nog directeur van een kleine mavo-school in Heil- oo. "Ik had het naar mijn zin, maar wist dat ik daar toch niet voor altijd zou blijven". Toen een zogeheten head-hunterbureau bij haar aanklopte, liet ze zich verleiden tot een gesprek. En van het een kwam het ander. Het idee om rector te worden van een scholengemeen schap in Leiden met rond de 700 leerlingen ging haar steeds meer aanspreken. "Ik had zeker nog mijn twijfels. Het stoorde mij enorm dat ik zou worden aangenomen omdat ik een vrouw ben. Ik weet van mezelf dat ik capabel voor die functie ben en wil niet voorgetrokken worden. De benoemingsadviescommissie was unaniem in haar mening dat ik het moest worden. De tijdsdruk was groot 'omdat de laatste raadsverga dering eraan zat te komen en het be sluit voor het zomerreces genomen moest worden". "Toch heb ik nog een gesprek ge ëist met de schoolleiding. Ik wilde absolute zekerheid dat ik niet met gefrustreerde mensen moest gaan werken. Dus vroeg ik de waarne mend rector recht op de man af: 'Wil jij op die plaats zitten?' Hij zei nee, maar als hij ja had gezégd, had ik nee gezegd. Ik wenste me niet in een wespennest te steken en heb dus tot het laatste moment op safe gespeeld", aldus Scha die door het gebruik van engelse woordjes laat zien in welk vak ze zelf les heeft ge geven. "Zonder die ervaring had ik dit nooit gekund. Volgens mij is de tijd nog niet rijp voor veel vrouwen om deze banen te nemen. De Vries Lentsch had nauwelijks ervaring toen ze bij het Barlaeus kwam en is in feite zo voor de leeuwen gegooid. Dat moest fout aflopen. Vrouwen die de gitts hebben om iets te berei ken komen er ook zonder voor keursbeleid". tatiecommissies leggen dat echter vaak uit als onzekerheid en kiezen voor een man die stellig ant woordt", aldus Scha. Eergevoel En dus werd Scha de eerste rector in Leiden die via het voorkeursbe leid werd benoemd. Een beleid waar ze, ironisch genoeg, zelf abso luut niet achter staat. "Het heeft iets. geforceerds, iets onnatuurlijks. Op de mavo werd ik aangenomen na een open sollicitatie en vonden ze mij beter dan mannen. Dat streelt je eergevoel, dan word je ook beter ge accepteerd". Scha was bij een grote school op Texel jarenlang coördinator en zat in de lerarenraad voordat ze direc teur werd van de mavo. In totaal heeft ze zeven jaar ervaring in een leidinggevende functie opgedaan. Het gedonder bij het bekendste gymnasium van Nederland heeft volgens Scha veel schade gedaan aan de zaak om meer vrouwen in lei dinggevende posities te krijgen. Want dat dat moet gebeuren is vol gens haar heel duidelijk. In de kring van Leidse rectoren zit zij als enige vrouw tussen zo'n dertig keurige heren. Scha staat in plaats van het voor keursbeleid, waarbij de komende jaren alleen vrouwen op leidingge vende posities terecht komen, een andere sollicitatieprocedure voor. In Rotterdam worden kandidaten bloot gesteld aan praktijksituaties. Ze moeten een lastige vergadering voorzitten of een ruzie tussen lera- Spanning "Dan kunnen vrouwen laten zien dat ze capabel voor de job zijn. Ob servaties van sollicitatiegesprekken hebben uitgewezen dat vrouwen over het algemeen op vragen niet zo direct en zeker antwoorden als mannen. Ze proberen meer nuance in hun antwoord te leggen. Sollici Behalve schade aan de 'v zaak' heeft de affaire rond de rector ook veel schade in de school aange richt, meent Scha. "Ze maken mij niet wijs dat in het afgelopen jaar de lessen gewoon zijn doorgegaan. In het werken in zo'n negatieve sfeer gaat zoveel energie zitten. Docenten die bezig zijn met te bedenken wat ze nu weer zullen uithalen, geven niet goed les. Dat is het trieste. Ze zijn helemaal vergeten waarmee ze bezig waren: het lesgeven aan kin deren". Zelfheeft Scha ook absoluut geen bewondering voor het volharden van De Vries Lentsch. "Ik was trou wens al tien keer afgehaakt. Ik ben heüs wel stressbestendig, maar ik zou nooit willen werken in een situ atie waar de spanning om te snijden is. De strijd die een jaar lang is ge voerd heeft alleen maar slachtoffers gemaakt, het is ten koste gegaan van de school". Het werk op het Rembrandt be valt haar heel goed. "Tot nu toe ja, maar ik denk dat ook over een paar jaar dat nog wel het geval is. De school heeft zo'n 60 docenten en dat is te overzien. Het dubbele aantal zou ik niet willen. Dan heb ik zo iets van: met die heb ik niet kunnen pra ten en die zag wel pips om de neus, wat zou die mankeren? Nu heb ik het gevoel dat ik iedereen kan berei ken en dat is mooi". STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13