Boudewijn: ernstig, bewogen, geliefd Boeren komen volgende week weer in actie Discussie over rassenhaat verenigt Franse oppositie Lubbers wil 'Schengen' weer op agenda plaatsen Vaagheid blijft over ontwapenen Contra's WOENSDAG 4 APRIL 1990 BINNENLAND/ BUITENliAND/ECONOMIE PAGINA 9 DEN HAAG (GPD/ANP) De akkerbouwers willen vol gende week donderdag (12 april) weer met tractoren de straat op. Zij zien dit als mogelijkheid om druk uit te oefe nen op het kabinet, dat op die dag besluit over de toekomst van de akkerbouw en het advies van de Commissie van Drie. De commissie stelde voor de graanprijs te verhogen en de overproduktie terug te schroeven. PARIJS (GPD) De döor de Fran se premier Rocard opgezette dis cussie tussen de politieke partijen over de bestrijding van het toene mend racisme heeft er toe geleid dat in mei tijdens een tweede bijeen komst ook probleem van de immi gratie zal worden besproken. Dat betekent een overwinning voor de oppositie, die daarmee haar* een heid lijkt te hebben hervonden. Het ultra-rechtse 'Front National' was voor het ronde-tafelgesprek niet uitgenodigd. De bijeenkomst was een uitvloei sel van een lijvig rapport, dat pre mier Rocard over de sterker wor dende rassenhaat had laten opstel len. Daaruit bleek tot ontsteltenis van Rocard dat driekwart van de over dit onderwerp ondervraagde Fransen van mening is dat 'er in Frankrijk te veel Arabieren zijn'. Het rapport kwam uit in een perio de dat er in drie plaatsen in het land aanslagen op Noordafrikanen wa- ren gepleegd. Volgens de regering wees dit op een toenemend racisme vooral in dichtbevolkte woonbuur ten. Terwijl de uitnodigingen voor het ronde-tafelgesprek van afgelopen dinsdag waren verzonden, kwamen de gaullisten onder leiding van oud- premier Chirac en de aanhangers van oud-president Giscard in een voorstad van Parijs bijeen om over de problemen van de immigratie te discussieren. Dat was reden voor Nationaal-Frontleider Jean-Marie le Pen sarcastisch op te merken dat hij zich over het door hem en zijn partij aangekaarte immigratiepro bleem niet meer hoefde uit te laten "omdat anderen die taak nu hebben overgenomen". Le Pen doelde daar mee op het feit dat de oude conser vatieve partijen zich nu pas openlijk bezig gaan houden met het door zijn kiezers als een probleem ondervon den 'teveel aan Arabieren'. Het congres van de conservatie ven mondde uit in de unaniem aan vaarde conclusie dat het immigra tieprobleem de oorsprong is van het racisme. Wat inhield dat voor het eerst sinds zijn verkiezingsneder laag van '88 de in de vernieling ge raakte oppositie zijn traditoneel breekbare eenheid had hervonden. Deze onverwachte ontwikkeling had premier Rocard niet kunnen voorzien toen hij zijn ronde-tafelge sprek voorbereidde. Terwijl hij en zijn eigen partijge noten nog louter over 'racisme' wil den praten, eisten de partijgenoten van Chirac en Giscard een discussie over de immigratie, omdat het racis me niet zou zijn op te lossen zonder eerst het immigratieprobleem on der de loupe te nemen. Dat gaat nu gebeuren, waarbij de oppositiepartijen overigens nog steeds in een moeilijke situatie ver keren. Vanuit hun pas hervonden eenheid zijn ze er op uit al die kie zers voor zich terug te winnen die alleen op Le Pen stemmen omdat ze het met diens veroordeling van ver dergaande immigratie eens zijrf. Aan de andere kant kunnen ze hun anti-immigratie-eisen niet te hoog opschroeven, om niet met Le Pen over één kam te worden geschoren. Natuurkundigen claimen weer koude kernfusie POCATELLO (AP) - Twee Ameri kaanse natuurkundigen zeggen on langs een koude kernfusie tot stand te hebben gebracht, door een staafje titanium te dopen in een fles deute- riumgas met een temperatuur van min 184 graden Celsius. De door de natuurkundigen Faler en Vegors van de universiteit van Idaho gebruikte methode is een an dere dan die waarmee de scheikun digen Pons en Fleishmann een jaar geleden beweerden een koude kernfusie tot stand te hebben ge bracht. Aan dit resultaat wordt sterk getwijfeld omdat niemand het na heeft kunnen doen. Waar precies actie wordt gevoerd, kon boerenleider Klaas Dijkstra vanochtend nog niet zeggen, maar hij gaat ervan uit dat er weer wegen worden geblokkeerd. "De tractoren vormen ons sterkste wapen en die laten we zeker niet thuis". Over het resultaat dat het kabinetsberaad zal opleveren, toonde Dijkstra zich overigens niet al te optimistisch. Uitspraken van de ministers Lub bers, Kok en Braks gaven hem daar voor weinig aanleiding, zei hij. "Hun standpunten vervullen mij met zorg". Toch meent Dijkstra dat het kabi net niet veel keus heeft en de advie zen van de Commissie van Drie zon der meer moet opvolgen. De actie leider erkende dat het kabinet niet kan uitmaken of de verhoging van de graanprijs met negen procent die de boeren willen, er door komt. "Maar het kan wel verschrikkelijk goed zijn best doen en zijn nek uit steken om ervoor te zorgen dat de prijzen omhoog gaan. En anders Dijkstra is blij dat het kabinet door het besluit van de Kamer gis termiddag in ieder geval gedwon gen is - om rond Pasen met zijn standpuntbepaling te komen. "Ik had de angst dat het kabinet pro beerde de zaak te traineren, over de top van Dublin heen te tillen." Hij gaat ervan uit dat de graanproble- matiek aan de orde komt op de ex tra EG-top van de elf regeringslei ders en het Franse staatshoofd Mit terrand Ook in Duitsland hebben de ak kerbouwers de afgelopen weken ac ties gevoerd. Franse boeren begin nen zich eveneens te roeren. Dat moet voldoende reden voor Kohl en Mitterrand zijn om over de zaak te willen praten. Bovendien voert vol gens Dijkstra het Europees Parle ment de druk op om tijdens de extra top eind april over de problemen van de akkerbouwers te praten. PARIJS (AFP/ANP) - Premier Lubbers heeft gisteren in gesprek met de Franse premier Rocard ge zegd te willen praten over "de ma nier waarop de discussies hervat zouden kunnen worden" over het akkoord van Schengen- Vorig jaar december werd de on dertekening van het akkoord te elf- Onverminderde opmars van de biotechnologie AMSTERDAM (ANP) - Het minis terie van economische zaken ver wacht dat de biotechnologische. in dustrie de eerstkomende jaren op nieuw met 8 procent zal groeien. In de sectoren fijnchemie, plantenver edeling en milieuzuivering zal de produktiviteit nog veel verder stij gen. "Dit is meer danün andere in dustriële sector en", zei directeur- generaal voor industrie en regionaal beleid Van der Harst gisteren op het derde Nederlandse biotechnologie- congres in Amsterdam. Uit een studie van Economische Zaken blijkt dat het goed gaat met de ontwikkeling van de biotechno logische bedrijvigheid in Neder land. Het aantal in de moderne bio technologie actieve bedrijven is de laatste vijf jaar met 40 procent toe genomen en bedraagt nu 150. Op merkelijk noemde Van der Harst het hoge percentage beginnende bedrijven, vooral in de sectoren ge zondheid ën plantenveredeling. Het, onderzoek toont verder aan dat jaar lijks zo'n 250 miljoen gulden wordt geïnvesteerd in onderzoek. Een ver gelijkbaar bedrag wordt gestoken produktiefaciliteitèn. De ruim honderd bedrijven die aan het onderzoek deelnamen ga ven aan dat het overheidsbeleid in de afgelopen acht jaar een belangrij ke rol heeft gespeeld bij het begin nen met biotechnologische activi teiten. De regering stak 54,9 miljoen gulden in de stimulering van het on derzoek naar en de toepassing van biotechnologie. Het stimuleringsprogramma bio technologie van de overheid loopt 28 mei af. De werkgroep Strategie had minister Andriessen (economi sche zaken) onlangs geadviseerd dit programma voort te zetten en daar 10 miljoen gulden per jaar voor uit te trekken. De directeur-generaal wilde zich daar gisteren niet nader over uitspreken. Wel zei hij dat overheidssteun in het algemeen een tijdelijk en geen permanent karak ter moet hebben. Nu de biotechnologie uit de start blokken is, wil het ministerie in ie der geval naast kennisontwikkeling ook aandacht besteden aan de maatschappelijke aspecten van de biotechnologie, met name de veilig heid van nieuwe organismen, de ef fecten op de arbeid, voorlichting aan hev publiek en een meer eendui dige wet- en regelgeving. der ure uitgesteld. Het akkoord had het vrije verkeer van personen en goederen in West-Duitsland, Frank rijk "en de Benelux-landen moeten regelen. West-Duitsland hield .het akkoord echter tegen toen de gren zen met de DDR plotseling wijd open gingen. Bonn zou inmiddels enkele wijzigingen in het akkoord hebben voorgesteld. Onbekend is nog welke dat zijn, maar Parijs acht die voorstellen "een goede basis Middenameriltaanse top ZUTPHEN - Prinses Margriet kijkt toe hoe een medewerker van envéloppenfabriék Bührmann-Ubbens (BUP) op de ouderwetse manier papier 'schept'. Zij stelde gisteren het nieuwe gebouwencomplex van BUP officieel in gebruik. Daarmee is voor BUP, onderdeel van het concern Bührmann-Tetterode, een periode van vijfjaar afgeslo ten waarin voor ongeveer zestig miljoen is geïnvesteerd. Het complex bestaat uit een fabriek waar meer dan 700 miljoen enveloppen per jaar worden geproduceerd, een kantoorvleugel en een magazijn. BUP heeft een markt aandeel van dertig procent en ziet goede mogelijkheden op de Europese markt. Het bedrijf telt 450 medewerkers. (foto ANP) Overigens wordt niet ontkend dat ook protesten in nationale parle menten, zoals in Nederland, door slaggevend kunnen zijn geweest voor het afblazen van het akkoord. De parlementariërs waren kwaad omdat zij door de ambtelijke werk groepen van het Schengen-overleg buiten de onderhandelingen wer den gehouden. Tijdens een werklunch spraken beide Lubbers 'én Rocard gisteren ook over de toestand in Suriname, de komende EG-top in Dublin, de Duitse hereniging en veiligheids kwesties. Officieel heet het dat er niet gesproken werd over de kandi datuur van Ruding (ex-minister van financiën) en die van Attali (advi seur van president Mitterrand) voor het voorzitterschap van de ontwik kelingsbank voor Oost-Europa. UTRECHT (ANP) - Ongeveer een kwart van de aan ouderen voorge schreven geneesmiddelen is niet nodig of blijkt niet doeltreffend. De gerontoloog dr. C. van Be- zooijen (Instituut voor experi mentele gerontologie TNO) stel de dit vandaag in Utrecht op een congres van de Stichting voor Ge rontologie over ouderen en ge neesmiddelen. Hij waarschuwde dat bijwer kingen bijna altijd worden onder schat. Jaarlijks belanden onge veer 10.000 patiënten in een zie kenhuis tengevolge van genees- middelengebruik en naar schat ting 600 mensen overlijden er aan. De kans op ernstige bijwerkingen en fatale reacties neemt volgens Van Bezooijen toe met het ouder worden. Juist ouderen hebben vaak ver scheidene chronische ziekten te gelijk en slikken dan ook ver schillende geneesmiddelen, soms in af te raden combinaties. De Ouderen slikken 25 pet teveel aan medicijnen kans op bijverschijnselen wordt bovendien groter door lichamelij ke veranderingen die samenhan gen met het ouder worden. Daar door kunnen de stoffen langer in het lichaam blijven, wordt de con centratie in het bloed hoger en is sprake van een toenemende ge voeligheid van het weefsel. Van Bezooijen zei dat ongeveer 'de helft van de patiënten -zowel jong als oud- zich niet houdt aan de richtlijnen van de arts. Vol gens hem valt er ook uit af te lei den dat het voorschrijfgedrag verre van ideaal is en dat er nogal wat valt te verbeteren aan het contact tussen patiënt en arts. Ook tussen artsen onderling zijn betere contacten nodig, om dat huisartsen en (verschillende) specialisten soms recepten uit schrijven voor dezelfde patiënt zonder dat ze van eikaars voor schriften op de hoogte zijn, stelde de gerontoloog. Prof. dr. J. Mulder (Instituut voor huisartsgeneeskunde, RU Leiden) zei dat het meeste onder zoek met nieuwe geneesmidde len gebeurt met jongeren of men sen van middelbare leeftijd, ter wijl de bejaarden er het meest ge bruik van maken. Zij consume ren eenderde van alle geneesmid delen hoewel ze slechts dertien procent van de bevolking uitma ken. Mulder noemde de kans op bij werkingen bij 65-plussers twee tot drie keer zo groot als die bij mensen tussen de 25 en 45. Hij pleitte dan ook voor veel meer aandacht voor de voorlichting aan bejaarden, ook bij herhalings recepten en -consulten. MEXICO-STAD (GPD) - De ze vende en wellicht laatste vredestop van Middenamerikaanse presiden ten heeft weinig concreets opgele verd. De staatshoofden van Costa Rica, El Salvador, Honduras, Gua temala en Nicaragua zijn deze keer niet veel verder gekomen dan een hernieuwde oproep om de Nicara guaanse contrarevolutionairen te ontmantelen. En dat is iets waartoe Draaiboeken voor acties Kruiswerk liggen al gereed BUNNIK (ANP) - "De actiedraai- boeken liggen al klaar", zo zei vak bondsonderhandelaar H. Stapel van de bij het CNV aangesloten CFO gisteren na het afbreken van het overleg over een nieuwe cao in het kruiswerk. Net als eerder in het ziekenhuis wezen hebben ook in het kruiswerk de werkgevers van, de vakbonden de boodschap meegekregen dat ze moeten proberen bij de overheid extra loonruimte los te krijgen. Lukt dat niet dan heeft verder on derhandelen geen zin en zijn er net als bij de ziekenhuizen ook in het kruiswerk (wijkverpleging, kraam zorg) acties te verwachten. Volgens Stapel liggen bonden en werkgevers mijlen uit elkaar. Zo claimt de CFO een loonruimte van in totaal 6 procent waarvan 4 pro cent voor loon (2,5 procent salaris verhoging en 1,5 procent functie waardering) en de rest in verbete ring van andere arbeidsvoorwaar den. De werkgevers bieden op het punt van de lonen 2 procent. Eind april moet duidelijk zijn hoe de kaarten liggen. VITAMINEN - Oudere die zelfstandig wonen, eten volgens een onderzoek van TNO niet slech ter dan de doorsnee volwassene. Zij krijgen voldoende vitamines en mi neralen binnen. Alleen aan vitami ne D (zon) wil het wel eens ontbre ken. BRUSSEL - "De stille man", schreef een Belgische weekblad on langs boven een verhaal over Bou dewijn van Saksen-Coburg Gotha, koning der Belgen, dat stille waters diepe gronden hebben, is in het ge val van Boudewijn een algemeen bekend gegeven. De Belgische vorst wordt door zijn volk op han den gedragen, maar het is zeker geen man die de populariteit van de bevolking zoekt. Integendeel, Bou dewijn en Fabiola leiden op het kas teel van Laken eerder een terugge trokken leven. door Hans de Bruijn Het ministerie voelt echter niets voor het idee van de werkgroep een adviescollege voor biotechnologie in te stellen. Advisering over weten schappelijke en technologische ont wikkelingen vindt plaats in de bin nenkort in te stellen Adviesraad voor Wetenschap en Technologie, de opvolger van de RAWB (Raad van Advies voor het Wetenschaps beleid). Van der Harst meent dat dit orgaan ook over biotechnologie kan adviseren. Zij geven nooit interviews, leiden een voor een vorst sobere levens stijl, mijden de camera's behalve voor een kerstboodschap, en verto nen zich alleen in het openbaar bij zeer bijzondere, vooral plechtige (staats)gelegenheden. Aan linten- doorknipperij heeft het koninklijke tweetal zich zelden bezondigd. Boudewijn is geliefd, maar op een andere, minder uitbundige manier dan Beatrix. Hij staat meer boven het volk en vooral: boven de partij en. In het door taalstrijd en sociale verschillen verdeelde Belgie is hij het symbool van eenheid. Wie aan Boudewijn raakt, raakt aan de een heid van de staat. Niemand doet dat dan ook. Belgie kent geen republikeinse beweging. En al roept er wel eens iemand wat onaardigs, Boudewijn is zelden het mikpunt van spot. Een Belgische 'Spitting Image' over het konings huis zou absoluut onmogelijk zijn. En het hof doet er ook alles aan om geen aanstoot te geven. Weliswaar heeft Boudewijn de a'f- gelopen decennia zo nu en dan wat problemen gehad met familieleden met een wat te wilde levensstijl (zo moest hij zijn broer Albert en schoonzus Paola tot de orde roe pen), maar op zijn eigen positie en aanzien heeft dat geen enkele in vloed gehad. Roi Triste Volgens een Belgische journalist met contacten bij het hof heerst er Koning Boudewijn: geen lachebekje. een "hoffelijke sfeer in interièurs die soms aan een abdij doen den ken". In zijn omgeving bevinden zich alleen- hooggeleerde, vooral adellijke heren van christendemo cratische komaf, die de koning zorgvuldig afschermen van de bui tenwereld. Hij staat bekend als een ernstige, wat saaie man, maar heeft volgens ingewijden een opvallend gevoel voor, humor en een warme persoon lijkheid. Hij mis elke arrogantie of pretentie. Maar een lachebekje is hij niet. Bij zijn publieke optredens, al dan niet in unform, is het altijd de ernst in eigen persoon. Men noemt hem wel 'Le Roi Triste'. Toch geeft diezelfde Boudewijn meer aanleiding tot kritiek dan men zou denken. In tegenstelling tot de Nederlandse koningin Beatrix durft de Belgische koning, die op 7 september 60 jaar wordt en volgend jaar april 40 jaar op de troon zit, zich regelmatig nadrukkelijk met de po litiek te bemoeien. Hij speelt, net als onze eigen vor stin, een belangrijke rol bij kabo- netsformaties. Hij heeft daarbij de vrije hand en maakt daar, naar inge wijden zeggen, op een zeer verstan dige manier gebruik van. Dat is her haaldelijk gebleken. Heizel-drama Zo weigerde hij in 1985 de ont slagaanvrage van het kabinet-Mar- tens, nadat dat was gevallen over de politieke nasleep van het Heizel- drama. In 1986 moest minister No- thomb van binnenlandse zaken af treden omdat hij de koning een bur gemeester in Voeren had laten be noemen, die piet wilde. En ook in de politieke crisis van 1987 over de Voer-kwestie trad hij handelend op. Eerder al had hij voor politieke problemen gezorgd door in 1969 de Voerense 'rebellen leider' Jose Happart de hand te drukken. Natuurlijk doet hij dat net als bij ons onder verantwoordelijkheid van de regering. Maar hoewel van "het geheim van Laken" vrijwel niets uitlekt, staat wel vast dat hij op die regering een grote invloed heeft. "De koning wordt niet ont bloot" is echter het credo van ieder een die met het hof te maken heeft. Over Boudewijn en wat hij vindt wordt niet gesproken. Zijn grote geluk is de aanwezig heid van Wilfried Martens als pre mier. Martens en Boudewijn kun nen het zeer goed met elkaar vin den. Zij zitten zowel menselijk als politiek zeer vaak op dezelfde gol flengte. Zonder Boudewijn zou ik het nooit rooien, zei Martens eens. Hoe belangrijk dat is bleek tij dens de kabinetsformatie van 1988, toen Martens na zijn verkiezingsne derlaag en de winst van de socialis ten er het blijltje bij wilde neergooi en. Regeren met de roden was aan hem niet besteed. Na een zes maanden durende ka binetsformatie kwam er uiteinde lijk een coalitie van christendemo craten, socialisten en de Volksunie uit de bus met als premier- ....Wilfriend Martens. Voor de acht ste keer kon hij het land regeren. Later werd bekend dat Martens door de koning onder grote druk is gezet om het toch nog maar een keer te proberen. Boudewijn wilde het land, dat voor een ingrijpende staatshervorming stond, aan nie mand anders toevertrouwen. Sprookjeshuwelijk Ondanks deze politieke rol van Boudewyn is zijn koningsschap in de 39 jaar dat hij nu regeert, nooit in opspraak geweest. Deze abortuskwestie zou wel eer ze onderling al een jaar geleden had den besloten. De demobilisatie van de rebellen moet plaatsvinden, nog voordat de sandinistische leider Daniel Ortega op 25 april de macht in Nicaragua overdraagt aan Violeta Chamorro. Dat moet volgens de presidenten ook gelden voor de duizenden Con tra's die de afgelopen weken Nica ragua zijn binnengedrongen vanuit Honduras. Hoe die wens in de praktijk kan worden gebracht, blijft echter on duidelijk. Te meer daar de ontwape ning van de rebellen, zo vinden ook de vijf presidenten, op vrijwillige basis moet geschieden. En de recen te exodus van Contra's naar Nicara gua lijkt juist een poging om aan de eigen beloftes inzake ontwapening te kunnen ontsnappen. Dinsdag kwam het in het noorden van Nica ragua tot nieuwe botsingen tussen groepjes Contra's en het Sandinisti sche leger. Al met al heeft de Costaricaanse president Oscar Arias geen kans ge zien om het door hem op gang ge brachte vredesproces echt af te ron den. Voor Arias, en ook voor Ortega, was dit de laatste top. De overige drie presidenten hebben al duide lijk gemaakt dat ze in juni of juli met hun nieuwe collega's rond de tafel willen. Maar bij die top moet het dan vooral over een nieuwe econo mische integratie van de regio gaan, ook al is de burgeroorlog in El Sal vador nog lang niet opgelost. ste echte rimpel kunnen zijn in een vlekkeloos koningsschap. Dat is vroeger wel anders ge weest. Boudewijn kon immers in 1951 slechts op de troon plaatsne men nadat zijn vader door de be ruchte 'koningskwestie' - over zijn rol tijdens de Tweede Wereldoorlog - het vpld moest ruimen. Ook zijn huwelijk met dona Fa biola de Mora y Aragon leidde in 1960 tot geen enkel probleem. Toch vond het plaats in een roerige perio de, omdat Belgie zich net van de ko lonie Kongo had ontdaan en tege lijk het land werd getroffen door he vige taalrellen. Men was bang voor rellen tijdens het huwelijk, dat in de Goedele-ka- thedraal van Brussel werd ingeze gend - uit naam van paus Johannes XXIII - door kardinaal Van Roey. De hele wereld was via de tv getuige van dit sprookjeshuwelijk. Boudewijn en Fabiola gingen op huwelijksreis naar Spanje, maar moesten na tien dagen al terugke ren omdat vakbondstwijsten het land in een chaos dreigden te stor ten. Boudewijns terugkeer leidde tot het bedaren van de situatie. Zijn grootste persoonlijke ver driet is - naast een zwakke gezond heid - de kinderloosheid van huh huwelijk. Het is een publiek geheim dat het paar daar erg ongelukkig on der is, zoals Boudewijn in 1985 zelf toegaf in een rede over het jaar van het kind. Langstregerend De ontboezemingen van Boudewijn in z(jn kerstboodschap, inclusief de nauwelijks verholen kritiek op lega lisering van de abortus, is voor de Belgen dan ook geen verrassing. De kindervriend Boudewijn toonde zijn diepste gevoelens. Volgens jaar viert hij zijn 40e re- geerjubileum en daarmee is hij het langstregerende staatshoofd ter we reld. Mocht hij aftreden dan wordt hij officieel opgevolgd door zijn broer Albert, maar die zal afstand doen ten gunste van zijn nu 28-jari- ge zoon Filips. Dat is een wat saaie jongeman waarop - in tegenstelling tot zijn wil de jongere broer Laurent - niets valt aan te merken. Een waardige troon opvolger dus. Tweede-kamerlid Herfkens (PvdA) naar Wereldbank Herfkens (foto anp) DEN HAAG (ANP) - Het lid van de Tweede Kamer voor dé PvdA Eveline Herfkens wordt als bewindvoerder bij de We reldbank namens Nederland en Roemenië, Joegoslavië, Israël en Cyprus. Dit is gisteren be kendgemaakt door de voorlich tingsdienst ontwikkelingssa menwerking. Het kabinet heeft tot de voor dracht besloten op initiatief van minister Pronk van ontwikke lingssamenwerking. De voor dracht geschiedt beurtelings door de minister van financiën en de bewindsman van ontwik kelingssamenwerking, die sa men verantwoordelijk zijn voor het Nederlandse beleid ten aan zien van de Wereldbank. Herf kens wordt de opvolgster van P. Arlman, die de functie bekleedt sinds november 1986 en afkom stig is van het ministerie van fi- De werkelijke verkiezing van de 22 bewindvoerders die het dagelijks bestuur van de We reldbank vormen vindt plaats tijdens de gezamenlijke jaarver gadering van de Wereldbank en het Internationale Monetaire Fonds eind september in Was hington. In feite is dat slechts een formaliteit. Herfkens trad in 1976 in dienst van het ministerie van buitenlandse zaken, waar zij werkte op het directoraat-gene raal internationale samenwer king. In 1981 werd zij lid van de Tweede Kamer en was daar voor de PvdA woordvoerster voor ontwikkelingssamenwerking. Herfkens was gedurende het ka merlidmaatschap op non-actief gesteld als ambtenaar. Bij haar terugkeer naar het ministerie krijgt zij voor de duur van haar functie als bewindvoerder bij de Wereldbank langdurig buiten gewoon verlof.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9