Nieuwe gesprekken Moskou-Litouwen Irak gaat steeds meer op het Iran van Khomeiny lijken ;pJi Sovjetparlement akkoord met afscheidingswet Overbevissing bedreigt haai met uitsterven BULGAREN REKENEN AF Israël lanceert satelliet na dreigementen van Iran 'Vredesplan' Natal stelt Mandela teleur U heeft meer dan een uur de tijd om uw klassiekers te leren kennen. WOENSDAG 4 APRIL 1990 BUITENLAND PAGINA 7 MOSKOU (GPD/AFP/Rtr/DPA) Voor het eerst sinds het ultimatum van Sovjet-presi dent Gorbatsjov afgelopen weekeinde zijn er gesprekken gaande tussen het leiderschap in Moskou en politici uit de opstandige republiek Litouwen. De Sovjetunie heeft intussen de enige grenspost tussen Litouwen en Polen gesloten en bepaald dat zes nationalistisch ge zinde kranten niet meer gedrukt mogen worden op de persen van de centrale drukkerij van de communistische partij in Litouwen. MIAMI - De haai, de koning van de roofdieren in de wereldzeëen, wordt door overbevissing ernstig bedreigd. Als geen drastische be perkingen worden gesteld aan de haaienvangst, is de kans aanwezig dat het zeedier uitsterft. door Richard Cole/AP Voornaamste reden van de snel teruglopende haaienpopulatie is de steeds grotere populariteit van haaievlees en een delicatesse als haaievinnesoep, die vroeger uitslui tend in het Verre Oosten op de menukaart prijkte maar nu ook in de VS en Europa steeds gewilder is. Daarnaast belanden nogal wat haai en als bijvangst in de netten van vis sersboten, die andere vissoorten binnenhalen, waarna ze weer over boord worden gezet. Ook onder sportvissers is de haai een geliefd object geworden om aan de haak te slaan. Onderzoek in de VS heeft uitge wezen dat in de wateren rond Flori da en aan de hele Amerikaanse oost kust vrijwel alle soorten haaien dreigen te verdwijnen. De Ameri kaanse overheid heeft daarom be sloten om maatregelen te nemen. Deze zomer zal de vangst van haai en aan een strenge quoteringsrege ling worden onderworpen. De com merciële haaienvisserij zal onder de regeling in de Atlantische en Caribi sche wateren jaarlijks niet meer dan 5800 ton haaien, wat grofweg neer komt op een half miljoen stuks, mo gen binnenhalen. In een Amerikaans onderzoek in 1980 werd geconcludeerd dat een jaarlijkse vangst van 25.000 ton haaien aanvaardbaar was om de soort niet in gevaar te brengen. Maar uit cijfers van de Amerikaanse visserij-industrie blijkt dat sinds dien jaarlijks 50.000 ton en meer werd gevangen. "Ik denk dat we een kritisch punt hebben bereikt", is het oordeel van Eric Hawk, medewerker van de fe derale visserijdienst in Florida. De voornaamste reden waarom de roofbouw op de haaienstand zo laat wordt onderkend is volgens hem de grote variëteit aan soorten. "Er zwemmen heel wat soorten haaien rond en het is moeilijk vast te stel len welke daarvan in problemen zijn". Hij sluit zich aan bij het oordeel Bij wijze van 'consultatie' ontving Aleksandr Jakovlev, politbureaulid en vertrouweling van Gorbatsjov, gistermiddag een parlementaire de legatie uit Litouwen. Enkele dele gatieleden zeiden na afloop dat er geen sprake was van een officiële ontmoeting tussen delegaties van verschillende landen. Over de resul taten van het gesprek werd niets meegedeeld. De Litouwse delegatie leek aan vankelijk onverrichterzake naar huis te moeten terugkeren. Parle mentslid Algirdas Biskauskas ver klaarde dat zowel president Gor batsjov als Sovjet-premier Ryzkov niet met de Litouwse afvaardiging wilden spreken, zolang deze een 'onafhankelijk buitenland' verte gen wooidigt. Defensieminister Jazov liet de Li touwse delegatie weten niet met hen te willen praten zolang Litouw se dienstplichtigen ongestraft hun oproep voor militaire dienst naast zich neerleggen. Delegatielid Niko lai Medvedev, een Rus die de Li touwse zaak steunt, zei dat Jazov zich moet realiseren dat soldaten al leen zijn te motiveren als ze weten welke zaak ze dienen. De mogelijke opening die het ge sprek met Jakovlev kan opleveren, ging gisteren gepaard met nieuw machtsvertoon van de Sovjet-auto riteiten. De enige grensovergang Onderhandelingen Litouwen met Moskou al jaren aan de gang' PARIJS (Rtr) - Litouwen voert al ja ren informele onderhandelingen met de Sovjetunie. Dit zegt de Li touwse president, Vytautas Lands- bergis, in een interview met de Franse krant Libération van van daag. "We hebben jarenlang met hen (de Sovjets) onderhandeld. Ver scheidene van onze ministers on derhouden rechtstreeks contact met hun Sovjet-collega's, bijvoor beeld over ecopomische kwesties", aldus Landsbergis. Landsbergis verklaarde in de Li bération dat Litouwen wel wil over wegen een referendum te houden over allerlei kwesties, maar niet over de onafhankelijkheid. De Li touwse onafhankelijkheid, aldus Landsbergis, is onomkeerbaar. Drugsmaffia doodt zeven agenten en ontvoert senator BOGOTA (AP) - Drugsbendes heb ben in d2 Colombiaanse stad Medel- lin zeven politie-agenten gedood en vier anderen verwond. In de stad werd gisteren ook senator Frederi- co Estrada ontvoerd. Twee gewa pende mannen trokken Estrada gis termorgen vroeg uit zijn auto. Volgens de politie moeten de ont voerders bij het Medellin-drugskar- tel worden gezocht omdat Estrada tegen onderhandelingen met de drugsbaronnen is. Het kartel zou een prijs van ongeveer 8000 gulden hebben gezet op het hoofd van elke politieman uit Bogota of Medellin. Voor het doodschieten van mede werkers van de nationale drugspoli- tie is zelfs een bedrag van ongeveer 190.000 gulden geboden. De rege ring kondigde gisteren aan dat drie verdachten van drugshandel wor den uitgeleverd aan de VS. van Litouwen met Polen (bij Ogrod- niki-Lazdijai) werd voor alle toeris tisch verkeer gesloten. De Litou wers hebben gisteren eigen contro leposten geopend aan de grens met Rusland bij Kaliningrad. De bedoe ling is de smokkel van consumptie goederen te verhinderen. De hoofdredacteuren van onaf hankelijke zowel als communisti sche dagbladen in Litouwen kregen te horen dat hun kranten niet langer mogen worden gedrukt op de per sen van de uitgeverij van de Com munistische Partij. Directeur Algi- radas Pivoriunas van de uitgeverij voorspelde een conflict. "Wij gaan gewoon door met drukken". Eerder hadden de grafici al laten weten geen Moskou-gezinde uitgaven meer te drukken. Het blad Sovjets- kaya Litva (Sovjet Litouwen), gere digeerd door Moskou-communis ten, wordt al sinds enige tijd in Minsk gedrukt. Parlementslid Biskauskas zei gis teren dat hij zich niet langer als lid beschouwt van het Sovjet-parle ment, de Opperste Sovjet. "Ik zal de zittingen alleen als waarnemer bij wonen", aldus Biskauskas, die daarmee het voorbeeld van de ver tegenwoordiging van Estland in de Opperste Sovjet volgde. De parlementsleden uit de drie Baltische republieken boycotten gisteren de discussies en stemmin gen in de beide Kamers van de Op perste Sovjet over het wetsontwerp dat republieken het recht moet ge ven zich van de unie af te scheiden. De wet, cToor Gorbatsjov aangekon digd tijdens zijn bezoek aan Litou wen in januari, werd met overweldi gende meerderheid aangenomen. Slechts dertien afgevaardigden van de 271 die elke Kamer telt, stemden tegen. De vertegenwoordigers van de Baltische republieken verklaarden meteen dat de wet voor hen niet be stond, omdat de Sovjetunie de drie republieken in 1940 "illegaal heeft geannexeerd". Een van de meest bekritiseerde onderdelen van de wet is dat onaf hankelijkheid alleen mogelijk is als tweederde van de bevolking zich voor afscheiding uitspreekt. Wordt die meerderheid niet behaald, dan kan een volgende poging tot volks raadpleging pas na tien jaar plaats hebben. Bovendien schrijft de wet een overgangsperiode van vijf jaar voor, waarin veranderingen van ei gendom, financiële en staatsrechte lijke kwesties moeten worden gere geld. Het parlement van Estland heeft Gorbatsjov gisteren opgeroepen de "militaire druk en politieke pro- vicaties" tegen buurland Litouwen te staken. Het koos gisteren Edgar Savisaar tot nieuwe premier. van de meeste zeebiologen, die me nen dat de vangstquotering in de VS onvoldoende is om de mondial haaienstand uit de gevarenzone te halen. Door tientallen andere lan den worden op grote schaal haaien gevangen, maar daar worden geen beperkende maatregelen overwo gen. Het enige land dat bereid lijkt om het Amerikaanse voorbeeld te volgen is Australië. Pas de laatste jaren is enig weten schappelijk inzicht ontstaan in de vitale rol die de haai heeft gespeeld in het evolutieproces van het zeele ven en in het belang van een flinke haaienstand. "Haaien lijken meer op walvissen (die tot de zoogdieren horen) dan op vissen", legt Samuel Gruber, bioloog van de universiteit van Miami, uit. "Maar de haaien spelen een veel belangrijkere rol dan de walvissen, omdat zij al 400 miljoen jaar de ecologische gezond heid en het biologische evenwicht van de zeeen handhaven", aldus de bioloog, die zich heeft gespeciali seerd in het onderzoek naar haaien. SOFIA (AP) - Duizenden Bulgaren gingen gisteren in de hoofdstad Sofia de straat op nadat het parlement op meerdere fronten afrekende met het communistisch verleden. Het koos gisteren de hervormingsgezinde politicus Petar Mladenov tot president en ging akkoord met een wet die vrije democratische verkiezingen mogelijk maakt. Ook keurde het wijzigingen in de grondwet goed waardoor alle officiële verwijzingen naar communistischof "socialistisch" vervallen. De Bulgaarse communistische partij veranderde haar naam gisteren officieel in Bul gaarse Socialistische Partij. (foto ap> JOHANNESBURG - ANC-leider Nelson Mandela heeft gisteren zijn teleurstelling uitgesproken over het 'vredesplan' voor de Zuidafrikaan- se provincie Natal dat president De Klerk maandag presenteerde. Dit plan behelst het zenden van extra troepen naar deze door een burger oorlog geteisterde provincie en een sociaal-economisch hulpprogram- door Peter van Nuijsenburg Mandela zei dat het plan was ge doemd te mislukken, omdat leiders van het ANC en het Verenigd De mocratisch Front (VDF), een zuster organisatie van het ANC, er niet in gekend waren. Hij betreurt het dat de regering niet de moeite had ge nomen om de regionale ANC-leider Harry Gwala en diens VDF-collega Archie Gumede te raadplegen. Wat ook de verdienste van De Klerks plannen mogen zijn, ze zijn daar door in feite nutteloos geworden, al dus Mandela. Hij hekelde ook het versterken van de politie, die "ge zien haar rol in het verleden geen vredestichter kon worden ge noemd". Mandela sloot gisteren een twee daags bezoek af aan Natal, waar aanhangers van het ANC en leden van de Zulubeweging Inkatha al driejaar om de macht strijden. Vol gens voorzichtige schattingen zijn daarbij zeker 2500 mensen om het leven gekomen. Bij de gevechten van vorige week zijn meer dan 60 doden gevallen. Mandela zal zijn oordeel over de regeringsplannen morgen tijdens zijn 'informele' ontmoeting aan pre sident De Klerk meedelen. Ook zal hij suggesties doen om een einde te maken aan het bloedvergieten. Het gesprek met De Klerk is in de plaats gekomen van de onderhandelingen met de regering die door het ANC voor onbepaalde tijd zijn opge schort. Reden voor dit uitstel is het doodschieten door de politie van 13 zwarte betogers in het woonoord Sebokeng, verleden week maan dag. TEL AVIV (GPD/AP) - Israël heeft gisteren voor de tweede keer een sa telliet in een baan om de aarde ge bracht. De lancering komt een dag na een agressieve toespraak van de Iraakse leider Saddam Husayn, waarin deze bekendmaakte dat zijn land beschikt over chemische wa pens die de helft van Israël kunnen verwoesten. Premier Jitschak Shamir ver klaarde onmiddellijk na de succes volle lancering van de 'Ofek-2 dat Israël nu een van de toonaangeven de landen is op het gebied van de ruimtevaart en dat het zijn status in de wereld daarmee heeft verhoogd. De Ofek-2, die 160 kilo weegt, draait in een eliptische baan om de aarde, op een hoogte van tussen de 250 en 2000 kilometer. Volgens de Israëliërs gaat het, net als bij de in september 1988 gelanceerde Ofek-1, om een strikt experimentele satel liet zonder militaire mogelijkheden. Volgens prof. Akiva Bar-Nun, de coördinator van Sadeh, kan de Ofek-2 niet worden gebruikt voor spionage omdat er geen camera aan boord is. Niettemin gaan militaire deskundigen ervan uit dat het Israë lische ruimtevaartprogramma een belangrijke militaire component heeft. De draagraket, de Shavit, is een versie van Israëls militaire Jeri- cho-3 raket voor de middellange af stand. Defensief gezien is het pro ject van belang voor de ontwikke ling van een afweersysteem voor binnenkomende vijandelijke takti- sche raketten (ATBM). Israël werkt al een aantal jaren aan zo'n systeem onder de naam Ar row. Militaire satellieten spelen in ATBM-systemen een belangrijke rol bij de navigatie van afweerraket- ten en het observeren van vijande lijke lanceerplatforms. Michael Dekel, een naaste mede werker van premier Yitzhak Sha mir, heeft er gisteren bij de regering op aangedrongen om in het licht van het dreigement van de Iraakse president Saddam Husayn gasmas kers onder de bevolking te versprei den. "Wij moeten de burgerbevol king niet alleen met oefeningen voorbereiden, maar ook met uitrus ting, in het geval van een verras singsaanval," aldus Shamirs advi- In Irak werden gisteren inhet he le land steunbetogingen voor Sad dam gehouden en beklemtoonde een regeringsfunctionaris dat de presidentiële toespraak in de eerste plaats was bedoeld als een waar schuwing en niet als een daad van agressie. Een Iraakse functionaris bij het Geneefse ontwapeningsbe- raad zei dat zijn land weigert zich aan te sluiten bij het verdrag tegen chbmische wapens zolang dit docu ment niet wordt gekoppeld aan een verbod op kernwapens. Minister van buitenlandse zaken Moshe Arens zei voor de Israëlische radio dat het "een waarschuwing voor iedere Israëliër en de gehele wereld dient te zijn", dat "een man als Saddam" de beschikking over niet-conventionele wapens heeft. Arens had ook kritiek op de Ameri kaanse regering, die volgens hem meer oog heeft voor het gevaar van het Israëlische nederzettingenbe- leid dan voor "het werkelijke ge- 'Brunswijk dankt leven aan agent die ontsnapte' AMSTERDAM (ANP) - Dat jungle commandoleider Ronnie Bruns- wijk en zijn medewerkers tijdens hun arrestatie van vorige week niet door de militairen zijn vermoord, is te danken aan de ontsnapping van een politieman die de regering heeft kunnen waarschuwen. Dat zei Brunswijks adviseur Eddy Jozef- zoon gisteravond bij aankomst op Schiphol. "Er bestond een plan om ons te li quideren. De helikopter stond klaar om ons af te voeren naar Apoera in West-Suriname waar wij doodge schoten zouden worden", aldus Jo- zefzoon. Brunswijk en tien van zijn mede werkers werden vorige week door de legerleiding gearresteerd. Twee lijfwachten van Brunswijk werden gedood. Een politieman die de groep Brunswijk had begeleid naar het kabinet van legerbevelhebber Desi Bouterse wist te ontsnappen en heeft groot alarm geslagen. "Het is aan de druk van de regering, maar zeker ook van de Nederlandse en de Amerikaanse ambassade te danken dat wij nog leven", aldus Jozefzoon. De uitnodiging van Brunswijk aan president Ramsewak Shankar om naar Moengo te komen is vol gens Jozefzoon bedoeld om de poli tieke situatie in Suriname te bespre ken en niet om de vredesonderhan delingen te hervatten. Meer buitenlands nieuws op pagina 9 Opvolger Böhme De protestantse theoloog Richard Schroder ic gisteren gekozen tol nieuwe fractievoorzitter van de Oostduitse SPD. Schroder volgt Ibrahim Böhme op, die maandag af trad als partij- en fractievoorzitter.- Israël Shimon Peres, leider van de Israëli sche Aibeiderspartij, heeft zich we ten te verzekeren van de steun van de ultra-orthodoxe religieuze Agu- dat Israël partij. Hij meent nu een goede basis te hebben voor een coa litieregering zonder het rechtse Li- kud-blok van Yitzhak Shamir. Libanon Een Libanese ondergrondse groe pering heeft gisteren gedreigd aan vallen op Franse doelen uit te voe ren als dit land niet binnen een maand de stoffelijke resten van een Arabier overdraagt die in 1800 Jean- Baptiste Kieber, een heid uit de Franse Revolutie, heeft vermoord. TEL AVIV - Het is een oude poli tieke wijsheid, zeker in het Midden- Oosten, dat de taal van een staats hoofd agressiever wordt naarmate de problemen hem boven het hoofd groeien. De Iraakse president Sad dam Husayn is een schoolvoor beeld. Toen zijn land in 1980 een oorlog tegen het fundamentalisti sche Iran begon, kon het rekenen op een zekere mate van sympathie in de Verenigde Staten en Europa. Want Iran, op dat moment de meest reactionaire én totalitaire staat op de aardbol, trad uiterst agressief op tegen alles wat het beschouwde als onderdeel van vle verdorven Wes terse samenleving. door Ad Bloemendaal Maar Irak, dat min of meer als winnaar uit de strijd te voorschijn is gekomen, b hard bezig de rol van Iran als boeman van het Westen over te nemen. Dat heeft te maken met de reeks economische en poli tieke nederlagen die president Sad dam Husayn na zijn victorie over Iran heeft moeten incasseren. Zijn land gaat gebukt onder een giganti sche schuldenlast en het ziet zijn verhouding met de buitenwereld snel verslechteren. Daarbij gaat het niet alleen om Groot-Brittannië en andere Wester se mogenheden, maar ook om lan den in het Midden-Oosten. En daar is dan recent de vertraging in zijn kernwapenproject bijgekomen, veroorzaakt door de onderschep ping door de Amerikaanse en Britse veiligheidsdiensten van gesmok kelde ontstekingsmechanismen. Het religieus-morele fundamen talisme dat ooit alleen Iran ken merkte, neemt steeds meer bezit van de gefrustreerde Irakezen, die ooit bezeten waren van het ideaal supermensen te creëren door "de maatschappij bij haar nekvel te pakken en vooruit te slepen". De door de regerende Ba'ath-partij ge domineerde media gaan in hun be schuldigingen aan het adres van Groot-Brittannië al zover dat de voorhuwelijkse affaires van leden van het Britse Koningshuis worden opgevoerd als bewijs voor de lage morele standaard van het Britse volk. En de Iraakse Revolutionaire Raad bepaalde op 28 februari dat mannen niet meer zullen worden gestraft voor het vermoorden van vrouwelijke bloedverwanten die zij verdenken van overspel. Niet spectaculair De regering in Bagdad heeft de af gelopen weken niet te klagen gehad over verbale steun van de Arabi sche wereld. De executie van de van spionage verdachte journalist Far- zad Bazoft is toegejuicht als het trot- seren van het Brits neo-kolonialis- me. De wereld had volgens de Ara bische Liga Irak maar op zijn woord te geloven als het verklaarde geen belangstelling te hebben voor de fa bricage van atoomwapens. Maar die goedkope steun kan niet verhullen dat Irak het moeilijk heeft in het Midden-Oosten. Sad dam Husayns steun aan de christe lijke generaal Michel Aoun in Liba non, ingegeven door zijn intense haat tegen Syrië's president Hafez al-Assad, heeft op zijn zachtst ge zegd nog niet tot spectaculaire suc cessen geleid. De verhouding met Egypte heeft veel van de aanvankelijke hartelijk heid verloren. Vorige week beleef de Cairo een demonstratie voor het kantoor van een Iraakse bank door 5000 Egyptenaren die tijdens de Golfoorlog in Irak werkten. De woe dende betogers schreeuwden vijan dige leuzen en gooiden met stenen omdat ze nog altijd achterstallig sa laris te goed hebben. Egypte heeft op hoog niveau ge klaagd over de behandeling van zijn onderdanen in Irak, van wie er min stens tientallen zijn vermoord door van het front terugkerende soldaten die hun baan terugeisten. Saddam Husayn zegt dat hij niet in staat is de Egyptenaren hun achterstallige loon in een keer uit te betalen en heeft een betaling in termijnen aan gekondigd. Maar zelfs die toezeg ging lijkt hij niet te kunnen nako men. Irak besteedt zijn geld, of be ter gezegd: zijn schuldenlast, liever aan de ontwikkeling van raketten en chemische en nucleaire wapens. Volgens schattingen in het Midden- Oosten belopen de externe schul den van Irak zeventig miljard dol lar. Zelfs als het waar is dat dertig miljard daarvan bestaat uit oorlogs- steun van Arabische landen die niet behoeft te worden terugbetaald, dan nog blijft er veertig miljard over. Een zorgwekkend cijfer voor een land dat net een oorlog achter de rug heeft en volgens een recente studie van de Verenigde Kamers van Koophandel in het Golfgebied op de korte en middellange termijn 57 miljard dollar zal moeten steken in wederopbouw. De financiering daarvan zou Sad dam Husayn slapeloze nachten moeten bezorgen. De verwachting is dat Irak in de komende twee jaar ongeveer dertig miljard dollar aan olie-inkomsten zal hebben, maar het grootste deel daarvan zal opgaan aan het afbeta len van schulden en het importeren van goederen. Volgens de studie van de Kamers van Koophandel zal het gebrek aan fondsen de Irakezen ernstig parten gaan spelen bij het aantrekken van buitenlandse be drijven die in Irak willen investe ren. De samenstellers van het rap port waarschuwen die bedrijven maar vast dat ze jarenlang zullen moeten wachten voor Irak ze voor hun diensten kan betalen. Frankrijk, een van Iraks belang rijkste wapenleveranciers, heeft al slechte ervaringen met de krediet waardigheid van Bagdad. Saddam Husayn wil meer en modernere wa pens van Parijs, maar de besprekin gen daarover zijn vastgelopen door problemen over de afbetaling van eerder geleverd wapentuig. Vorige week werd bekend dat een bezoek aan Irak van de Franse chef-staf, ge neraal Maurice Shmitt, in verband met de controverse voor onbepaal de tijd is uitgesteld. Hetzelfde geldt voor een al aange kondigde visite van de Joegoslavi sche premier Ante Markovic. Joe goslavië, dat altijd hartelijke rela ties met Irak heeft onderhouden, noemde vorige week de executie van Bazoft "een daad die moeilijk is te begrijpen en te aanvaarden". De Iraakse regering liet daarop weten dat Markovic niet langer welkom Saddam Husayn heeft het ook niet meer begrepen op het Oostenrijk van Kurt Waldheim. dat zich even eens kritisch heeft uitgelaten over de executie. Hij wil nu dat de OPEC de volgende ministeriële bijeen komst in Genève belegt in plaats van in Wenen. De bedreiging van Israël met che mische wapens, "de modernste na die van Amerika en de Sovjetunie", ligt in dezelfde lijn. "Wij zullen ons vuur de helft van Israel laten opeten als het iets tegen Irak probeert te ondernemen", verklaarde Husayn. Khomeiny zou het niet anders heb ben geformuleerd. ADVERTENTIE Irak: krytons zijn condensatoren BAGHDAD (AFP) - Irak heeft gisteren gezegd dat de ontstekingsmecha nieken die vorige week in Groot-Brittannië in beslag genomen werden, geen "krytons" (voor kernwapens) waren, maar "elektrische condensato ren". De Iraakse minister van industrie en militaire industralisering verklaar de dat "de technische eigenschappen van krytons totaal verschillen van die van de elektrische condensatoren" die Baghdad had besteld bij de Amerikaanse firma GSI. Het Iraakse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde maandag dat Irak 85 van die condensatoren had besteld voor een technische faculteit in hoofdstad, onder meer voor experimenten met laser-apparatuur. Volgens GSI-directeur Jerold Kowalski kreeg zijn bedrijf twee jaar geleden een te lex kreeg waarin stond dat Irak op zoek was naar krytons die voldeden aan militaire normen. Claudio Abbado. Digitale CD met o.a. Schubert's "Onvoltooide" en de ouver- türe "Rosamunde". 15,- Herbert von Karajan. Digi tale CD met o.a. Tsjaikovsky's "Serenade voor strijkers" en de "Bloemenwals". Anne-Sophie Mutter. Vioolconcerten van Mozart en Mendelssohn. Met de Berliner Philharmoniker o.l.v. Herbert von Karajan. Handel's Messiah. (DDD). Hoogtepunten met o.a. Edith Mathis en Tom Krause. O.l.v. Antal Dorati. Perfecte uitvoering. *15 pinnóCK Leonard Bernstein. Digitale 'CD met o.a. ouvertüres van Beethoven en Tsjaikovsky's "Capriccio italien". J Maurizio Pollini. Digitale CD met beroemde pianowerken van Beethoven, Schubert en Schumann. 15,- Aanbiedingen geldig t/m zaterdag 14 april of zolang de voorraad strekt. 15,- ziek van 15,- 't Wordt steeds leuker bij V&D.- Trevor Pinnock. Digitale CD met barokmuziek Bach, Handel en Vivaldi.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7