Akzo ziet af van handel vrije dagen VERBIJSTEREN Burger wil straks zijn bruine loonzakje Valse 'merk-kleding' alleen geschikt om auto te poetsen Door herziening aaw meer bi j standstrekkers Amro/ABN moet het van bedrijven hebben WOENSDAG 4 APRIL 1990 ECONOMIE PAGINA 5 Struikelblok 'flexi-time' bij cao-overleg van tafel ARNHEM (GPD) Het chemie-concern Akzo heeft het omstreden 'flexi-time'-voorstel, waarbij werknemers vrije dagen kunnen kopen en verkopen, vanochtend bij de cao-on derhandelingen van tafel gehaald. ARNHEM (GPD) - "De namaak spoelt als een golf over Nederland. Vervalsen is een miljoenenbedrijf geworden. Piraterij is een maat schappelijk probleem dat om een harde aanpak vraagt. Prullen en merkartikelen liggen in veel win kels door elkaar. In juwelierswin kels worden artikelen verkocht voor vierhonderd gulden, die in fei te een daalder waard zijn". Raadsman Hendrick van de be drijven Lacoste, Boss, Betrix, Car- tier en Omega riep dat gisteren voor de Arnhemse rechtbank uit in een kort geding tegen een aantal Nij meegse handelaren. De fabrikanten van 'kwaliteitsmerken* eisten giste ren een directe stopzetting van de inbreuk op het merkrecht door ver valsing, valse etiketjes en stickers. Bovendien willen zij vast schot van 150.000 gulden die per duizenden tegelijk in reis koffers worden binnengesmokkeld. Via thuisnaaisters, die door de pi raten aangetrokken zijn, worden de emblemen aangebracht. De handel, zo wijzen de invallen van de Econo mische Controle Dienst uit, bloeit voornamelijk in het grensgebied grote partij- een met hetzelfde merk rondloopt met de Bondsrepubliek. Sittard en bovendien worden de produkten Venlo, Roermond. Eindhov geassocieerd met namaak". Hendrick liet aan de rechter aantal échte en namaakprodukten zien. "Als de klant vo< hen in de laatste drag een shirt koopt het vorig jaar 143.000 gul- wasbeurten ontdekt dat zijn hemd de komende 2 jaar te cipe-akkoord de komende weken tt *n 4 procent. met een positief advies voor aan riaven Ondanks de verdwijning van dit struikelblok hebben de onderhan delaars van Akzo en de vakbonden vanochtend het overleg afgebroken zonder resultaat. De bonden vinden de geboden loonsverhoging procent weinig en eisen 4 procent. Ondanks deze mislukking hopen beide partijen volgende week dins dag een akkoord te bereiken. Vol gens Akzo heeft de flexi-time, dat werknemers zelf willen laten bepa len hoeveel extra vrije dagen wor den opgenomen tegen betaling van het salaris, te veel onverwachte re acties opgeroepen. 'ier dagen ren tevre- de onder- personeel. De NS is ingegaan op de vatten. De staking heeft eis van de drie bonden het eerder geduurd. De stakers w; gedane loonbod voor alle 27.000 me- den met het resultaat vai dewerkers te verhogen met 0,25 handelingen tussen werkgevers procent. De Vervoersbonden FNV werknemers CNV en de VHS leggen het prin- per 1 april. zeling van 2 gedaagden om erachter te komen waar de goederen v daan komen. De Nijmeegse handelaren, i aantal ook inmiddels Duitse bladen, en vervalsingen werden aangebo den. Het ging daarbij om horloges, kleding waarop een behulpzame dame een krokodilletje naaide en parfums. Volgens Hendrick diende helft v« den op een omzet van bij kwart miljoen gulden. "Dat komt neer op 11.000 gulden per week. Zwart geld. In de praktijk is deze winst wellicht het tienvoudige". Mekka i gij- De laatste jaren heeft de Nederland- Hel mond en Nijmegen worden in dit verband veelvuldig genoemd. "Merkvervalsing is aantrekkelijk fiks be- door de hoge bedragen die eraan enkele verdiend worden. Geen wonder dat met name wapen- en drugshand*»- markt zich ontwikkeld tot Mekka voor merkpiraten. Goederen van dikwijls twijfelachtige kwali teit, worden massaal onder erkende verdroten voortzet gebracht, onderdelen. Horloges van het merkprodukt de schuld". "Ons land is extra aantrekkelijk Voorheen werden de produkten voor deze mensen, omdat de pak- vaak vanuit het Verre Oosten op de kans klein is en de straf laag ten op- markt gebracht, totdat de Economi- zichte van de buurlanden", sche Controle Dienst een behoorlij- De raadsman ke greep op deze imitaties kreeg. Dat betekende allerminst het einde gelijk komende van de lucratieve merkenpiraterij. Gebleken is dat de handel zich on- de i hierbij de Bondsrepubliek waar mo- ■etsont- rp wordt goedgekeurd, waardoor een straf van vijfjaar gevangenis tot de mogelijkheden zal behoren. De Nederlandse markt zal daarna nog door prullen worden strafrechtelijke procedure aan de Hendrick: "Bedrijven die merkarti- komen via Schiphol t broek heeft, opereerden in het kelen leveren, worden daarvan in grensgebied met Duitsland. Zij dubbel opzicht de dupe. Het pu- plaatsten vanaf 1987 advertenties in bliek verliest de interesse als ieder- bedrijven volgen, dikwijls in zakjes der wordt gestraft, vreest hij. maandag aangekondigde lingen tussen de FNV- 'harde acties' op diverse spoorweg- voersbonden enerzijds knooppunten toch gewoon door gevers zullen gaan, en houdt vast aan een looneis van 4 procent. Karton De staking in de zeven kartonfa brieken in Groningen en Drenthe Het hogere Akzo-personeel kan voorbij. Gisteren besloten de sta- ties, ligt i CNV-ver- de werk- de Amsterdamse haven, igd in de Scheepvaart Vereni ging Noord (SVN) anderzijds, heb ben vanochtend onverwacht resul taat opgeleverd. Na een nacht on derhandelen, waarin de bonden dreigden met officiële stakingsac- toch van een soortgelijke regeling gebruik maken. In de extra verlof regeling is voor hen opgenomen dat van het totale tegoed maximaal 5 dagen verkocht mogen worden. Het lagere Akzo-personeel heeft die re geling niet. De Unie BLHP en de Vereniging Hoger Personeel Akzo konden zich wel vinden in de extra verlofregeling. Alle Akzo-werkne- mers ouder dan 35 jaar krijgen een extra vakantiedag. Ook mag straks de atv naar eigen keus worden op genomen en gaat het recht op een atv-dag niet door ziekte verloren. Er is al in principe een akkoord over de invoering van een volledige vijfploegendienst voor de werkne mers in het vol-continubedrijf, de scholingsactiviteiten worden ver der voortgezet, Akzo gaat verder met het werkgelegenheidsproject (630 banen boven de sterkte) en er komt een 'voor-vut' voor oudere werknemers uit de vierploegen- dienst. Verder heeft Akzo zich be reid verklaard kinderopvang te gaan organiseren en krijgen zwan gere werknemers het recht van on betaald verlof gedurende de loop tijd van de cao met het recht op te rugkeer in hun oude functieniveau. Spoorwegen De NS heeft gistermiddag een prin cipe-akkoord voor een nieuwe een jarige cao afgesloten met de Ver voersbonden FNV en CNV en de Vereniging van Hoger Spoorweg- kende werknemers tijdens gadering in Winschoten werk vanochtend geen principe-akkoord kan wel worden ge- i 'onderhandelings- 'Schroevedraaier-fabriek mag' GENÈVE (DPA) Een geschillencommissie van de wereldhandelsor ganisatie Algemene Overeenkomst inzake Tarieven en Handel (GATT) heeft de EG-importheffingen voor Japanse produkten die in de ge meenschap worden geproduceerd afgekeurd. De EG heeft heffingen ingevoerd voor Japanse elektronische schrijfmachines, weegschalen en bepaalde kopieerapparaten, die in Europa in zogenaamde 'schroe- vedraaier-fabrieken' in elkaar worden gezet, waarbij vooral Japanse onderdelen werden gebruikt. Economie kort Russen bij GATT De aanvraag van de Sovjetunie om waarnemend lid te worden van de Algemene Overeenkomst inzake Tarieven en Handel (GATT) zal voorlopig niét worden beoordeeld. GATT-landen willen eerst het over leg over een vrijere wereldhandel ('Uruguay-ronde') afronden, naar verwachting in december. koop van het meerderheidsbelang n de kartonindustrie op de vraag of Effectenbezitters VEB vindt de van DSM kunnen andere aandeel- het nieuwe cao-akkoord acceptabel plannen voor over de voorgenomen houders er niets over zeggen en al- is. Zij kwamen bijeen in het cultu- verzelfstandiging van de werkmaat- leen hun stukken inleveren tegen reel centrum De Klinker in Winscho- schappijen van Macintosh volstrekt de te laag geachte prijs van 45 gul ten. (foto anp) onaanvaardbaar. Dank zij de ver- den. De Tijd vraagt steun en praat over fusie HP AMSTERDAM (GPD) - Het weekblad De Tijd heeft op nieuw bij het Bedrijfsfonds voor de Pers aangeklopt voor finan ciële ondersteuning. Om welk bedrag het dit keer gaat, wil di recteur Huib Boermans van De Tijd niet zeggen. Achter de schermen wordt ook weer druk gepraat over een mogelijke fusie met de Haagse Post. Een jaar geleden kreeg De Tijd van het Bedrijfsfonds voor de Pers een uitkering van zeven ton. VNU, het moederbedrijf van De Tijd, vulde die uitkering volgens Boermans aan tot 'roy aal een miljoen gulden'. Het maandblad Quote meldt in het april-nummer dat De Tijd over 1989 niettemin een record ver lies heeft geleden van ruim een miljoen gulden. Boermans wei gert dit te bevestigen en wil al leen kwijt dat De Tijd vorig jaar 'enig verlies' heeft geleden. Vorig jaar bedroeg de ver kochte oplage van De Tijd 35.183 exemplaren. In 1988 wa ren dat nog 36.860 en in 1987 38.406 exemplaren. De bruto ad vertentie-omzet kelderde in twee jaar tijd van drie naar twee miljoen gulden. DEN HAAG - Het kabinet wil de speciale uitkeringen voor oudere, arbeidsongeschikte werknemers en zelfstandigen (ioaz en ioaw, 28.000 mensen) afschaffen. Deze mensen komen per 1 juli 1991 in de bijstand. naar de ioaw en ioaz zal leiden. Het gaat hierbij om arbeidsongeschikte gehuwde vrouwen en afgekeurde bijstandsgerechtigden. Om een on betaalbare uitbreiding van deze re geling te voorkomen, worden i wat de regering geen bezwaar vindt, geschaft. Drie jaar geleden werden omdat bijstandstrekkers er straks de ioaw en ioaz in het leven geroe- i groter vermogen op mogen r houden. Arbeidsongeschikten die P<De vakcentrales FNV. CNV MHP wijzen het schrappen van bei- lijks of geen inkomen hadden toen de regelingen volledig af. CNV-be- zij een uitkering kregen op grond stuurder A. de Geus: "Beide rege- de algemene arbeidsonge- lingen zijn bij de stelselherziening schiktheidswet (aaw, 14.000 1987 juist als stutpalen aange- werknemers en zelfstandigen overeind te houden. Voor deze groe- arbeidsongeschikt zijn geworden vallen buiten de maatregel. Beide maatregelen hangen s met de herziening van de aaw. is nodig in verband met eei spraak van het Europese Hof gel getroffen van staatssecretaris pen dreigt r Ter Veld (sociale zaken) getroffen, we armoede". De vakbeweging zal Alleen mensen die op jonge leeftijd op dit punt dwars gaan liggen in de Sociaal-Economische Raad en de Sociale Verzekeringsraad. Zij hoopt dat de Tweede Kamer het schrap pen van ioaw en ioaz zal tegen houdt. De werkgeversorganisaties heb- Justitie, dat bepaalde dat deeltijd- ben alle begrip voor de voortva- werkers, het meest vrouwen, die in rendheid van Ter Veld. de aaw terechtkomen een volledige uitkering moeten hebben. Omdat de aaw daardoor tot gevolg heeft dat vooral vrouwen een lagere uitke ring krijgen vond het Hof de rege ling discriminerend. Als alle 53.000 'deeltijduitkerin gen' worden opgetrokken naar het niveau van de volledige aaw-uitke- ring van 1500 gulden, zou dat jaar lijks 325 miljoen gulden extra kos ten. In de nieuwe opzet kan de uit kering nooit meer zijn dan 70 pro cent van het feitelijk gederfde inko men. De uitkering wordt gemiddeld over de laatste drie jaar inkomen. Ter Veld vreest dat de aanscherp ing van de aaw tot een toestroom Consumentenbonden: tarieven banken voor betalingen machtsmisbruik AMSTERDAM (GPD) - De c Philips sticht met BSO nieuw bedrijf in automatisering EINDHOVEN (GPD) - Philips en het Utrechtse automatiseringsbe drijf BSO zijn het eens geworden over de oprichting van een geza menlijk bedrijf, BSO/Pass. Het nieuwe bedrijf is feitelijk de voort zetting van de automatiseringsafde ling van Philips, die samengaat met de buitenlandse vestigingen van BSO. Het bedrijf verkoopt 'grens overschrijdende automatiserings diensten' en denkt aan een omzet van een half miljard gulden in 1993. "We zullen dan tot de belangrijk ste aanbieders van Europa behoren met een marktaandeel van een hal ve procent. Het grootste bedrijf op dit gebied, Cap Gemini, heeft een omzet van twee mifjard", aldus J. Lpg goedkoper Autogas (lpg) wordt vijf cent per li- de plannen van de banken ter goedkoper. De advies-literprijs ten in rekening te brengen ijfers. Bewezen is dat de Neder- klachten indienen bij de Europese Gewone giro-overschrijvingen bij om de behandeling van de gewone Vunderink, directeur van de mintenbonden zijn fel gekant tegen landse banken per jaar 400 miljoen Commissie als de kostenverhoging de Postbank blijven gratis. Die komt daardoor op 47,9 cent. Dat gisteren in Rotterdam bekendge maakt. De prijsverlaging kos- winst boeken door vertraagde r de schrijvingen. Ze pikken rente acceptgirokaarten de consument. Ze laten het geld e doorgaat. Woordvoerder Frank der Meijden vindt dat de co: ment niet verantwoordelijk is i of twee dagen op eigen rekening het verlies van de banken. "Waarom verslag van zijn zekering gaf NMB/Postbank-be- stuurder G.J.A. van der Lugt giste- bij de presentatie van het jaar- giroformulieren en de periodieke (automatische) overschrijvingen. Van der Lugt meent dat er echter alle reden zodat ze zelf rente krijgen. Wel zullen verkeer wel onderneming gisteren tijdens ;n toelichting in Eindhoven. Pass is de automatiseringsafde- voor het zakelijke ling van Philips waar 1400 mensen behandelingstarief werken. De afdeling is betrokken lg van dalende noteringen op de hun macht", zegt directeur Bert Do- Die zaak is bij de Europese Com- internationale produktenmarkt Konsumenten Kontakt. "Ik herinner me nog goed dat het ver plicht werd een salarisrekening te openen. De loonzakjes verdwenen Brussel aangekaart, toen zijn", vraagt hij zich af. "Ieder be- Proces Makro Op het ministerie van Justitie wordt bekeken of de Makro voor de rech- möéMrmyf'b^rbeSn mijn eigen salaris aldus Doma. Ruding minister van financiën v Die moest deze kartelvorming v banken tegengaan. Hij heeft werden door de ban- nooit iets aan gedaan". ken gepaaid met hoge rentes. Nu drijf maakt winst en verlies. Als het allemaal echt zoveel geld kost, moe ten de banken ieder voor zich een tarief vaststellen", meent Van der overtreding van de wet op de omzet belasting. Reclamefolders Makro waarinook prijzen exclusief we7k het bruin7lo7nTakjë baas ontving, leek definitief bij. Maar nu een automatische De KK-voorzitter vindt dat de Meijden. overheid moet ingrijpen om de p.etU«nli' machtspositie van de banken te .TOSlDcinK De tijd dat de werknemer elke doorbreken. Volgens hem kan de Liefdadigheidsinstellingen de diensten van de in rekening te brengen. Hij vindt bij veertig procent Postbank moeten gaan betalen ook niet aangaat die bedrijven deze tiseringsprojecten van Philips, zij vorderingen op hun tarieven aan hun klanten mogen waar dan ook ter wereld. Het werd ia een acceptgirokaart of doorberekenen. "Door gebruik te gisteren niet met zoveel woorden Voor bankreke- maken van onze faciliteiten bespa- gezegd, maar tussen de regels door tarief, ren zij zich zelf een hoop kosten. Wy viel te beluisteren dat Pass hebben daar investeringen voor ge- nogal log daan, we steken er nog voortdurend geld in, maar de voordelen komen ninghouders staat wel ook in het particuliere betalingsv keer, op stapel. duur lichaam' was bin- Philips. BSO is net als andere grote auto- Bij de fusie van de Postbank (de voornamelijk terecht bij de bedrij- matiseringsbedrijven al enkele ja- die voormalige Postcheque- en Giro- instanties die er gebruik regering daarvoor een beroep doen groene acceptgirokaarten versturen diensten en de Rijkspostspaarbank maken. Daar willen i de op de wet economische mede-din- (een kaart die willekeurig - samen) met de NMB Bank is vastge- rug ging. "Die treedt in werking zodra den wordt om giften in te winnen) legd dat het particuliere betalings- ringen rnmmkcflric Flcpvipr schrijving 0,60 cent gaat kosten, de consument in gevaar komt door- hebben al jaren te maken met de ta- 'verkeer via het girocircuit van de VyUiiiiuisSxtria Eii^cvicr lijkt de burger weer terug te willen dat bedryven misbruik maken van riefheffing. Een woordvoerder van Postbank gratis van hun macht. Dat i lijk het g Kaas ving: "De bank steekt 1,40 gulden ii haar eigen zak. Dat is veel als je be denkt dat mensen gemiddeld een Het Britse uitgeversconcern naar toen, aldus KK. Niet alleen Pearson versterkt zijn bestuurspo- tomatische betalingen, maar ook de sitie in Elsevier. Aandeelhouders verwerking van de blauwe accept- Elsevier wordt voorgesteld giro komt de consument düur te Pe;jrson-directeur Frank Barlow te staan. Voor de verwerking van deze Ook de Consumentenbond gaat tientje overmaken" benoemen tot commissaris. In de girokaart willen de banken raad van commissarissen zit al een liefst een vergoeding van 1,40 gul- Pearson-man. Pearson heeft een be- den vragen. De totale tariefsverho- lapg van 22,5 procent in Elsevier, ging komt de gemiddelde Neder- blijv het buitenland a de bak te komen. BSO denkt nu Hij meent dat de bespa- echter wel te slagen en meent met or de incasserende bedrij- de 50/50 joint-venture een 'gouden r nauwelijks slag' te hebben geslagen. BSO/Pass hier heel duide- het Centraal Bureau Fondsenwer- der Lugt herhaalde die toezegging Van reden is om het Postbanktarief nog gaat van start met 1000 Het gaat daarbij l de klant door te bereke- ADVERTENTIE lander op zo'n 120 gulden per jaar te staan. Volgens de Nederlandse Vereni- ging van Banken lijden de banken De koersen op de Newyorkse cffec- jaarlijks gezamenlijk 2,2 miljard Wall Street omhoog tenbeurs zijn gisteren flink geste gen. De Dow Jones-index van der tig industriële aandelen ging verlies op het automatische beta lingsverkeer. Directeur L.M. Over- de NVB zegt dat dit tekort hoog met 36,27 punten ofwel 1,35 noë 4aar bestreden moet worden Kippenslachter De stakers bij de pluimveeslachterij Van Miert in Breukelen maken zich op voor een langdurige staking. Volgens een woordvoerder van de Voedingsbond FNV ziet het ernaar uit dat de staking nog wel twee tot drie weken kan duren. De staking bij Van Miert ging vandaag haar tweede week in. Ongeveer dertig van de vijftig werknemers legden vorige week het werk neer uit pro test tegen het te hoge tempo van de lopende band. Grolsch in Spanje Het Twentse biermerk Grolsch is vanaf vandaag op een groot aantal plaatsen in Spanje te krijgen uit het vat in enige honderden luxe bars en speciale bierhuizen. De brouwers zijn een exclusief samenwerkings verband aangegaan met een van de grootste bedrijven in Sparye, de voeding- en drankgigant Larios. met tarieven op blauwe acceptgi ro's en automatische incasso's. Hij wil geen commentaar leveren op de grieven van burgers en consumen tenorganisaties. Eind deze maand vindt overleg plaats tussen de Nederlandse Vere niging van Banken en het 'Gebrui kersplatform Betalingsverkeer', een actiegroep van grote bedrijven die veel gebruik maken van accept giro's. Het platform vormt sinds no vember vorig jaar een front tegen het Nederlandse bankwezen. "Tij dens die bijeenkomst zullen we zien wie opdraait voor de verliezen van de bank", aldus Ovi Macht Directeur Bert Donia van KK vindt dat het bankwezen misbruik maakt AMSTERDAM (ANP/GPD) De Postbank en Rabobank met 38 nieuwe bankencombinatie Am- proocent tegen respectievelijk 19 en ro/ABN zal zich vooral richten op 13 procent, het bedrijfsleven. Op de particulie re markt is de combinatie kleiner Op de zakelijke markt domineert dan de concurrenten NMB Post- ABN/Amro, die gemeten naar het bank en Rabobank. Dat blijkt uit balanstotaal veruit de grootste bank berekeningen van NMB Postbank Groep, die G.J.A. Nederland wordt. ABN/Amro der Lugt, heeft de helft van de markt plaatsvervangend voorzitter van de posito's, veertig procent van de za- raad van bestuur, gisteren heeft be- kelijke girale tegoeden en 44 pro cent van de kredietverlening. Het marktaandeel van NMB Postbank l Rabobank samen overtreft bij de kendgemaakt bij de presentatie het jaarverslag. Particulieren blijken hun bancai- i groot deel bij de girale tegoeden nipt dat Rabobank te regelen. Bij de hypo theken heeft Rabobank 46 procent de markt, NMB Postbank 22 ro/ABN. In de andere twee catego- blijven zij ver achter. De winst van de NMB Postbank procent en Amro/ABN achttien pro- Groep groeide vorig jaar cent. Particulieren hebben hun 'miljoen tot 658 miljoen gulden. In spaartegoeden voor veertig procent 1988 stonden beide bedrijven c haar macht met het in rekening twintig procent brengen van deze kosten. "Want de acceptgirokaart is niet meer weg te denken in de Nederlandse huishou dens". Donia heeft grote twijfels of bij ABN/Amro gens nog los van elkaar. De Post bank maakte toen een winst van 285 niljoen gulden, de NMB Bank De girale tegoeden staan 301 miljoen. Vorig jaar beliepen de 42 procent uit bij de NMB winstcijfers 293 miljoen (voor de zeventien procent Postbank) en 365 miljoen (NMB 28 procent Bank). Van 1990 af zullen de cijfers V A R I A T I E m Gesneden voor het nieuwe mode-seizoen: dit stijlvolle kostuum uit de Biienkorf Huis Collectie. Double-breasted, in 6 vananten en in de maten 46 t/m 56 en 47 t/m 53. Voor de verbijsterende pn|S van ETTg i winstgevend bedrijf als de bank bij de Rabobank. Bij de consump- niet langer afzonderlijk (kunnen) door het automatische betalings- tieve kredieten (leningen) is Am- worden gegeven wegens de voort- verkeer verlies lijdt. "Ik ken andere ro/ABN wel veel groter dan NMB gaande samenvoeging. ELKE DAG EEN ANDERE BIJENKORF. lUzMÈm

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5