Met elektronisch huisarrest ben je je eigen gevangene Wee, ik kijk nie om in wrok NABIJ noort asatestesE:. Perestrojka ook bij Baptisteniinie I REPORTAGE i Wetenschappers nemen zelf proef op de som met Amerikaans alternatief LE0LUX IS NOOIT GOEDKOOP MAAR DE BIJBEHORENDE BINNENHUIS ARCHITECT IS BIJ ONS GRATIS. WOENSDAG 4 APRIL 1990 GEESTELIJK LEVEN DE MEERN - Nee, het elektronisch huisarrest is 'm niet echt goed beval len. Het bandje om de enkel dat een voortdurend signaal uitzendt naar een computer om te zien of de 'gevangene' nog steeds thuis zit, gaf de eer ste dag een hinderlijk gevoel. "Daarna raak je eraan gewend, maar dan ontstaat er een ander probleem. Je vergeet gewoon dat je dat ding om hebt. Dan wil je plotseling naar buiten en dan denk je er ineens weer aan. Je hebt het gevoel vrij te zijn, maar je bent het niet. Dat geeft een loodzwa re psychische druk". door Jos Heymans Mr. A.P. van der Linden, docent jeugdrecht aan de Rijksuniversiteit van Utrecht, heeft een week voor proefpersoon gespeeld in een expe riment om na te gaan of elektro nisch huisarrrest een goed alterna tief is voor een gevangenisstraf. Zijn conclusie: "Het systeem doet voortdurend een beroep op je ver- antwoordelijksgevoel. Je kunt zo weglopen, niemand die je tegen houdt. In een gevangenis heb je dat niet. Daar zijn anderen verantwoor delijk voor jou". Van der Linden is de initiatiefne mer van de Stichting Oase (Ontwik keling Alternatieve Straf Experi menten), die op eigen kosten onder zoek doet naar andere vormen van straf. De stichting bestaat uit des kundigen van de universiteiten van Nijmegen, Utrecht en Delft. De be doeling van het onderzoek is alter natieve straffen die meer effect sor teren dan gevangenisstraf, te ont wikkelen. Van een gevangenisstraf is nog geen enkele 'boef beter ge worden. Negatief "Een vrijheidsstraf is als vergel dingsmiddel weliswaar verdedig baar", vindt Van der Linden, "maar in het algemeen zijn de nadelen gro ter dan de voordelen. Het gedrag van een gedetineerde wordt met celstraf meestal negatief beïnvloed. En het is toch de bedoeling van een straf dat ervan wordt geleerd, dat herhaling wordt voorkomen". Van der Linden denkt dat elektronisch huisarrest, in combinatie met ge dragstrainingen, hieraan een bijdra ge kan leveren. Huisarrest lijkt geschikt voor mensen, die zijn veroordeeld tot een gevangenisstraf van maximaal zes maanden en nog niet eerder in de fout zijn gegaan. Ook is huisarrest een prima alternatief voor voorlopi ge hechtenis, elektronisch huisar rest lost bovendien het nijpend te kort aan celruimte op. Ook is deze vorm van straf een stuk goedkoper. Van der Linden: "Een gevangenis straf kost de samenleving 400 gul den per gedetineerde per dag. elek tronisch huisarrest kost nog niet de helft". In de Verenigde Staten wordt huisarrest veelvuldig toegepast. Steeds meer gedetineerden zitten hun straf thuis uit in plaats van in de gevangenis. Drugshandelaren en mensen die wegens gewelds- of ze dendelicten zijn veroordeeld, zijn hiervan uitgesloten. Onderzoek heeft aangetoond dat drugshande laren hun criminele praktijken ook thuis kunnen uitoefenen. En huis arrest van de andere groep misdadi gers leidt tot onrust onder de bevol king, aldus een Amerikaans onder- Enthousiast De vorige minister van Justitie, Korthals Altes, heeft in 1989 aan ze ven adviescolleges gevraagd te on derzoeken of huisarrest ook in Ne derland kan worden ingevoerd. Nog niet alle reacties zijn ontvan gen; de reden, dat Justitie geen me dewerking verleent aan het experi ment van de stichting Oase. "Zodra de minister alle adviezen binnen heeft, verwacht ik een positieve re actie op ons verzoek om medewer king", zegt Van der Linden. "Men is bepaald enthousiast". In afwachting van Justitie is de stichting alvast begonnen met het experiment. De bestuursleden fun geren als proefkonijn. De appara tuur is voor de periode van een jaar gratis beschikbaar gesteld. Aan de computer kunnen 500 gedetineer den 'hangen'. Van der Linden: "Het systeem is simpel. De gedetineerde krijgt een band óm de enkel, die 24 uur per dag een onhoorbaar signaal stuurt naar een in huis opgestelde ontvanger". Het bereik is beperkt tot onge veer vijftig meter. "Zodra je bui- Docent jeugd recht en proefko nijn Van der Linden: "Je bent heel snel aan de enkelband ge wend en vergeet domweg dat je een gevangene in eigen huis bent". tenshuis bent. krijgt de ontvanger geen signaal meer en dat betekent dat de gevangene is ontsnapt. Er gaat dan automatisch een telefoon tje naar de meldkamer, waarna actie wordt ondernomen". Glasvezel Technisch is het systeem water dicht. "Het werkt niet op stroom, is niet te falsificeren. In de enkelband zit glasvezel, die het signaal uit zendt. Je kunt er niet mee romme len, althans tot nu toe niet. Je weet natuurlijk nooit of nieuwe technie ken het systeem in de toekomst kunnen ondermijnen". De stichting heeft de voorkeur ge geven aan dit zogeheten 'continu ous calling system' boven het 'ran dom calling system'. Bij 'random calling' wordt de computer gepro grammeerd om op willekeurige tijdstippen een telefonische contro le uit te voeren. De gedetineerde moet zich dan met behulp van de enkelband identificeren. "Het na deel daarvan is dat je telkens op de meest onverwachte tijdstippen, dus ook 's nachts, wordt gebeld. Je di recte omgeving wordt daarmee las tig gevallen. Dat heb je niet bij 'con tinuous calling'. Niemand merkt dat". Elektronisch huisarrest kan op verschillende manieren worden toegepast. Het is mogelijk om de straf in dagdelen op te leggen, bij voorbeeld 's avonds en 's nachts, zo dat de gedetineerde overdag ge woon aan het werk kan. Het sys teem vereist een grote zelfdiscipline van de gedetineerde, zo ondervond Van der Linden. "Je bent heel snel aan de enkelband gewend en ver geet domweg dat je een gevangene in eigen huis bent. Dan belt bij voor beeld je vrouw met de vraag of jij de kinderen van school wilt halen. Als je dat doet, ben je in overtreding. Doe je 't niet, dan heb je ruzie met je Reclassering De stichting wil twee jaar experi menteren met elektronisch huisar rest. Tegelijkertijd moeten de proef personen vaardigheidstrainingen of andere cursussen volgen, die zijn gericht op een geslaagde terugkeer in de maatschappij. Daarvoor wil de stichting de reclassering inschake len. Huisarrest en cursus zijn in het experiment aan elkaar gekoppeld. Wie zich aan huisarrest of cursus onttrekt, krijgt alsnog een gevange nisstraf opgelegd. DEN HAAG Veel mensen verloren Hannie van Leeuwen uit het oog sinds ze in 1978 de Tweede Kamer verliet. In werkelijkheid verlaat ze nu pas de actieve politiek. Van Leeuwen houdt het na vijftig jaar echt voor gezien. Ze stelt zich niet meer beschikbaar voor het gemeentebestuur van Zoetermeer, waar ze de afge lopen jaren wethouder was. Ze blijft nog wel enige andere functies uitoefenen, zoals het voorzitterschap van de Socia le Verzekeringsbank. door Theo Haerkens "Ik voel er niet voor om me nog eens voor vier jaar te binden", ver klaart de vrouw die tussen 1966 en '78 als lid van de fractie van de Anti- Revolutionaire Partij (ARP) in de Tweede Kamer een grote bekend heid verwierf. "Ik ben 64 jaar en het wordt me te gortig om nog langer zo'n negentig uur in de week te wer ken". In haar Haagse periode maakte ze er een gewoonte van eens per week een nachtje over te slaan om door te werken. Zo vaak doet ze dat tegen woordig niet meer, zegt ze. Het ge beurt nu nog maar twee keer in de maand. Hannie van Leeuwen, die de re putatie heeft een ijzervreter te zijn, vindt hard werken ook nog steeds nodig. Niet alleen voor zichzelf, maar ook voor andere leden van de gemeenteraad. "Die mensen doen het werk naast hun gewone baan en moeten daarnaast ook nog zien dat ze contact onderhouden met de kie zer. Als je dat goed doet, ben je echt dag en nacht bezig". Verontrustend Ze vraagt zich af of redelijkerwijs nog wel van een mens mag worden verwacht dat die het raadswerk combineert met een volledige baan. "Het zou wel jammer zijn als dat niet meer kan, want het is juist zo goed dat er mensen in de raad zitten die voeling hebben met de maat schappij". Dat daar nogal wat aan schort, werd vorige week duidelijk bij de gemeenteraadsverkiezingen. Onge veer de helft van de stemgerechtig den liet verstek gaan en dat vindt Van Leeuwen "uiterst verontrus tend"." Ze meent dat alle politieke partijen zich de treurige verkie zingsuitslag moeten aantrekken. "Alle partijen moeten proberen de band met de kiezer aan te halen". Dat zou onder meer kunnen door Hannie van Leeuwen (64) bKjft kritisch CDA-Kd Hannie van Leeuwen: "ln onze kring wordt overdreven aandacht geschonken c ziet men vaak niet staan. Daar heb ik wel onder geleden". i het gezin. De alleenstaande (foto GPD) Leeuwen niet gedetailleerd meer praten. waarop de laatste jaren ook is bezui- Zelf heeft 2e deze tegenvallers volle- nigd, flink op te trekken. Ze ver- dig verwcrkt en gecompenseerd in wacht dat de belangstelling toe- haar wcrk Maar ook daar was het neemt, als politici vaker dan de vier .jaar verantwoording afleg- drie keer toe kon ze staatssecretaris gen voor hun daden. worden, maar het kwam er telkens Van Leeuwen wilde de kiezer al- niet van. "De eerste keer was het tijd recht in de ogen blijven kijken. Biesheuvel die mij liet vallen terwil- Dat heeft haar populair gemaakt, le van de komst van zijn kabinet. De baar Ik. had het graag gedaan, maar het leven heeft nu eenmaal een an dere loop genomen. Ik kijk niet om in wrok". Het zou niet de laatste keer zijn niet altijd botertje tot de boom. Tot dat Hannie van Leeuwen het met de partij aan de stok kreeg. Dat zij i dertijd tegen de vorming van h CDA stemde, werd haar i dank afgenomen. Toch was dat geen reden de partij gedag te zeg gen. "Ik haak niet zo snel af. Ik heb me afgevraagd of mijn bezwaren zo groot waren dat ik moest overstap pen naar een niet-christelijke partij, maar dat was niet het geval. Ik kan mezelf niet indenken als lid van een andere politieke partij. Daarom blijf ik ook in het CDA actief. Ik wil nog zoveel mogelijk inbreng houden om er het beste van te maken". Technocratisch In de tien jaar dat het CDA bestaat, is de partij er niet in geslaagd de be zwaren die Van Leeuwen koester de, volledig te ontzenuwen. "Ik heb vermoedelijk gelijk gehad", zegt ze, "ik mis diepgang, de partij is te technocratisch en dat spreekt de kiezer niet aan". Ook inhoudelijk is Van Leeuwen het lang niet altijd eens met de lijnen die het CDA uit stippelt. "In onze kring wordt over dreven aandacht geschonken aan het gezin. De alleenstaande ziet men vaak niet staan. Daar heb ik wel onder geleden". Door die houding van het CDA voor verbetering van de positie de oudere ongehuwde vrouw. "Veel ongetrouwde vrouwen van mijn generatie zijn slecht af. Ik kan op mijn vingers natellen waar ze zijn gebleven: in het huishouden van hun eigen ouders, in de fabriek of in de wasserij. Mannen in die si tuatie zijn altijd nog beter af, omdat ze worden vertroeteld door hun ou ders of hun zussen. Zelf heb ik ge luk gehad, maar ik heb er dan ook hard voor moeten werken". tevens verhinderd al haar bities niet e' I geen staatssecretaris worden miste het burgemeesterschap. Ze heeft het lang betreurd dat zc geen gezin heeft kunnen stichten, Haar ervaringen uit de oorlog i- twee keer daarna ging het in een ka- te maken. Ze trouwde binet met de PvdA mis, niet om het kreeg geen kinderen, kon uitgestippelde beleid, maar vanwe ge de listen en lagen van mijn eigen partij tijdens de onderhandeling". Een keer stond Hannie van Leeu wen bovenaan op de voordracht om burgemeester te worden, maar ook werkte als vijftienjarige al als koe- dat kwam er niet rierster - zijn daar deels debet geweest. "Het i de tijd dat je i terswoning met "Het was nog burgemees- tweeën moest woeste tijd, waar alle waarden zoals zijn. Een ongehuwde burgemeester geloof en trouw die ik in mijn jeugd kon toen eenvoudig nog niet. Een msiMT 74. umm. ncoumm. ummm umm. imm mom Nationaal congres koos nieuwe leiding MOSKOU (ANP) - Ook de baptisten in de Sovjetunie hebben hun eigen perestrojka doorgevoerd. Onlangs vond het nationa le congres plaats dat voor de eerste maal zonder inmenging door de autoriteiten een nieuw bestuur van de Baptistenunie gekozen. Enkele gestaalde kaders moesten de leiding verlaten of een deel van hun macht opgeven. De centraal geleide organisatie, door de staat opgelegd om de unie te controle ren, is vervangen door een struc tuur waarbij de nadruk op de au tonomie van de plaatselijke ge meenten ligt. Deze hervorming brengt de Sovjet-baptisten dich ter bij de traditie van de West- europese baptisten. In Estland en Letland hebben de baptisten inmiddels hun eigen unie gevormd, waarmee de situa tie van voor de Tweede Wereld oorlog is hersteld. Tot dusver koos het congres een raad die zelf uit zijn midden de voorzitter, secretaris en overi ge leden van het dagelijks be stuur koos. Nu konden de gedele geerden zelf de leiding kiezen. Volgens de aftredende president Jevgeni Logvinenko had de raad voor godsdienstzaken, die na mens de staat de activiteiten van de kerken controleert, voor het eerst geen invloed op de verkie zingen. Voorzitter is nu de 44-jarige Grigori Komendant, plaatsver vangend hoofd van de Baptis- Parochie in Lisse krijgt weer pastor LISSE De Sint Agatha Paro chie in Lisse krijgt met ingang van 1 juli een nieuwe pastor. Pas tor C. J, van der Voort uit Wad- dinxveen volgt pastor L. F. Kra mer op, die twee maanden gele den wegens 'hevige conflicten' vertrok. Eind vorig jaar werd bekend dat Kramer op eigen verzoek van zijn functie ontheven zou wor den. Al drie jaar eerder had hij ontslag aangevraagd omdat hij re gelmatig in botsing kwam met het kader. De oorzaak daarvan lag volgens hem in het feit dat de plaats van de pastores onduide lijk was. Dat kon volgens Kramer niet langer zo doorgaan. "Het huidige werk in de parochie is èn voor het kader èn voor mij te zwaar om re gelmatig in de clinch te liggen". Kramer is per 1 februari zonder afscheidsfeest vertrokken. Van der Voort maakt zich geen zorgen over de samenwerking in Lisse. "Ik heb al met zoveel men sen samengewerkt... Ik ben in dat opzicht erg nuchter. Waar men sen samenwonen, wordt brood gebakken. Dus conflicten horen daar ook wel 'ns bij". EN VER tenunie in de Oekraine. Daar naast zijn er drie vice-voorzitters, die in de plaats zijn gekomen van de functie van secretaris-gene raal. Sinds 1971 werd deze post bezet door Alexei Bichkov, die wel een van het drietal is is gewor den. De Baptistenunie telde aan het begin van dit jaar 204.156 leden in 2.260 gemeenten. Vooral door de emigratie van Duitsstammige Baptisten en door de afscheiding van de Pinkstergemeenten, die zich in een eigen Unie hebben verenigd, verloor de Baptis tenunie het afgelopen jaar 33.000 leden en 271 gemeenten. Tot voor enkele jaren meldde de Unie 500.000 leden en 5.545 gemeenten te tellen. De jaarlijkse aanwas van nieu we leden steeg van 7.000 in 1986 tot 11.000 vorig jaar. Sinds het vo rige congres vijfjaar geleden wer den 183 nieuwe kerken geregi streerd. Bezorgdheid bestaat er over de uittocht van vele baptisten naar de Duitse Bondsrepubliek en uit gesproken achterdocht over het werk yan de afdeling voor inter- natonale betrekkingen, die ver antwoordelijk is voor reizen naar het buitenland en de program ma's van bezoekers. Deze afde ling is er jarenlang van verdacht nauw met de KGB samen te wer ken. De invloed van glasnost en perstrojka bleek ook uit de publi- katie van een officiële geschiede nis van de baptistenbeweging in Rusland .en de Sovjetunie, het geen tot voor enkele jaren volko men ondenkbaar zou zijn. Bisschoppen in Itahë laten zich niet intimideren ROME (AFP/KNA) - De rooms- katholieke bisschoppen van Ita lië laten zich niet intimideren door dreigementen van de maffia. Geestelijken en gelovigen zullen het "onvermijdelijke risico" lo pen door de praktijken van de maffia aan de kaak te blijven stel len. De bisschoppen zeggen dit in een verklaring naar aanleiding van recente dreigementen aan het adres van bisschop Antonio Cili- berti van Locri. Ciliberti heeft herhaaldelijk uitgehaald naar de praktijken van de maffia in Cala- brië en moet zich als gevolg daar van onder politie-bewaking over straat begeven. "De directe aanval op een bis schop is een dramatisch en af keurenswaardig feit", aldus se cretaris mgr. Camilo Ruini van de bisschoppenconferentie. "Maar het is paradoxaal genoeg ook een goed teken, want het laat zien dat actie van de kerk invloed heeft". De afgelopen maanden zijn ook andere geestelijken in Calabrië, Sicilië en Sardinië met de dood bedreigd. "Ook geestelijken heb ben het recht bang te zijn", aldus Ruini, "maar er zijn risico's die niemand uit de weg mag gaan". Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Heu- kelum D. Rodenburg kand. Katwijk aan Zee. te Oosterland (Zld) en Ou- werkerk E. van der Sluis Maasdam en Cillaarshoek; te Zeewolde (herv.-ge- ref.) M. J. .G. Smith Alblasserdam, te Maassluis P.J.H.J. Overduin Klaren- beek, te Oostenvolde-Fochteloo B. Haanstra kand. Middelstum, te Dene kamp G. Ruiterkamp kand. Peize; aan genomen naar Bussum J.H.B.M. Haakman Dronryp, naar De Krim drs. J. Hienstra kand. Drachten, voor He kelingen en.Simonshaven-Biert E. strahuizen mw. M. Geense Geervliet en Heenvliet; toegelaten tot de evange liebediening en beroepbaar B. Haans tra, Groensingel 42, 9991 CE Middel stum, C. B. Stam, Mispelgaarde 36, 3992JW Houten. Gereformeerde Kerken: beroepen te Lelystad (herv.-geref. federatie) N. J. A. van Exel, directeur van Youth for Christ Nederland Arnhem, te Eerbeek kand. Kampen. Geref. Kerken vrijgemaakt: beroe pen te IJmuiden B. Schaaij Sneek- Koudum. Nederlands Geref. Kerken: aangeno men naar Houten (part-time) drs. W. G. Rietkerk Utrecht, werkzaam bij l'Abri te Eek en Wiel. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Meeuwen G. Mouw Gene- muiden. Rk vrouw in VS. De Ameri kaanse bisschoppen willen meer ruimte voor vrouwen in de Rooms-Katholieke Kerk, maar blijven bij hun afwijzing van de vrouw in het priesterambt. Een grondige studie over de mogelijk heden van de wijding tot diaken vinden zij wel wenselijk. De kerk mag de voortuitgang van vrou wen niet in de weg staan, zo schrijft de Amerikaanse bis schoppenconferentie in een pas torale brief over de vrouw, waarin "de zonde van het seksisme" wordt veroordeeld. Het betreft hier een tweede ontwerp waarop de bisschoppen de komende maanden kritiek kunnen leveren. In het najaar wordt, na zeven jaar voorbereiding, de definitieve tekst vastgesteld.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2