LEIDSCH DAGBLAD WAT'N KANJER Koningscrisis in België Hot news Pro\test<? NODIG! f 998.- Leidse conservator:'Een zeldzaam gaaf exemplaar deze potvis' 'Niet meer dan vijftig per maand' Boudewijn uit macht ontzet na 'nee' tegen abortuswet 'Zeker 300.000 bonnen voor te snelle rijders' Alders overweegt sluiting iiven die verzuren bedrij OPEN HUIS Cipiers gewond bij bestorming SIEMENS WOENSDAG 4 APRIL 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39207 Prijs fl. 1,35 Gewapend duo overvalt kantoor bij slachthuis LEIDEN - Twee mannen hebben gistermiddag 40.000 gulden buitge maakt bij een gewapende overval op een kantoor bij het slachthuis. Het duo drong rond 12.15 uur bin nen in het kantoortje van een slage rij op het terrein aan de Pasteur straat. De toegangsdeur was even niet afgesloten. De knapen dwongen de 55-jarige boekhouder onder bedreiging van vuurwapens geld af te staan. Ze graaiden in korte tijd ongeveer voor 40.000 gulden aan contanten bij el kaar en gingen er vervolgens van door op een brommer. De politie vermoedt dat ze in de richting van de Singel zijn gereden. Agenten hebben meteen na de mel ding de omgeving uitgekamd, maar troffen geen spoor meer aan van de overvallers. Ze zouden ongeveer 18 tot 20 jaar oud zijn en droegen een witte en een zwarte helm. (van één onzer verslaggevers) TERSCHELLING - "Een zeld zaam gaaf exemplaar deze pot vis", zegt conservator Smeenk van het Rijksmuseum voor Na tuurlijke Historie. Vanochtend om zeven uur zijn zes medewer kers van het museum begonnen om de op Terschelling gestrande potvis te ontdoen van vlees. Eerst werd de speklaag verwijderd, ver volgens worden met een dragline stukken van 6 vierkante meter van het karkas losgetrokken. Ingewanden worden met een shovel verwijderd. De belangstel ling voor het bloederige tafereel is tamelijk gering. Dat zal onder meer te maken hebben met de wandeling van ruim een half uur die men ervoor over moet hebben om bij het dode dier te komen. De potvis ligt precies in de aan vliegroute van Leeuwarden. Wan neer de F-16's overvliegen geeft dat een oorverdovend lawaai. Op het strand staand valt de stank wel mee: de wind is aflandig. Maar zodra je bij de kop gaat staan is de stank niet te harden. jong-volwassen dier dus, want potvissen kunnen 60 jaar worden. De leeftijd valt af te leiden uit het gebit, dat nog nauwelijks gesle ten is. Opmerkelijk is volgens de conservator dat de kam op de kop nog volledig intact is. "Vaak gaan deze beesten als ze verdwaald zijn over de kop. Daardoor raakt de kam, waaraan een groot deel van de romp hangt, beschadigd. Maar bij deze is dat niet het geval". Het duurt één manjaar voordat het karkas helemaal gereinigd is. Dan gaat er nog een tijd overheen om al het vet van het karkas te spoelen. De potvis zal in de wal visruimte van het Pesthuis wor den tentoongesteld. Voor het eerst zal hij in 1993 te zien zijn. (pagina 19: 'De wetenschap vraagt nu eenmaal slachtoffers'. Bekeuren aan banden DEN HAAG/LEIDERDORP - De 22 rijkspolitiekorpsen in de regio Den Haag mogen maandelijks ge middeld nog maar 50 processen- verbaal inleveren. Het Openbaar Ministerie in Den Haag wil met die maatregel voorkomen dat de hoe veelheid werk zich opstapelt. Offi cier van justitie mevr. Schelfhout maakte de maatregelen gisteren be kend in Pijnacker op hetzelfde mo ment dat minister van justitie Hirsch Ballin in het parlement zei I dat het aantal bekeuringen voor snelheidsovertredingen drastisch omhoog moet (zie elders op deze pa gina). Het parket in Den Haag probeert al langer de hoeveelheid processen- verbaal aan banden te leggen. "Sinds het vorig jaar mogelijk werd mensen die te hard rijden te bekeu ren op kenteken is het aantal pro cessen verbaal drastisch toegeno men. We kunnen die stroom werk gewoon niet aan". Het OM heeft daarop uitgerekend hoeveel processen-verbaal de rijks politiekorpsen gemiddeld per maand nog mogen inleveren. De woordvoerder van het parket wijst er op dat bekeuringen die door de automobilist ter plekke worden af gerekend niet onder de 'quotering' vallen. Rechter wijst eis Thijs Libregts af UTRECHT (ANP) - De president van de Utrechtse rechtbank, mr. L. Schumann, heeft vanmiddag de eis van Thijs Libregts dat de KNVB zijn contract als bondscoach van het Nederlands elftal tot en met de eindronde van het WK in Italië nor maal naleeft, afgewezen. Volgens de president is een totaal onwerkbare situatie ontstaan. Ge zien de grote belangen kan de KN VB niet verweten worden onzorg vuldig te hebben gehandeld. Bestuurslid betaald voetbal Ri- nus Michels zal, als de Oranje-spe lers dat willen, Johan Cruijff polsen of de coach van Barcelona eventu eel „in" is voor de functie van bondscoach tijdens de WK in Italië. Ziet er prima uit. Dat moet wel een pak van Proveste zijn. O.a. van Milano, Van Gils, Baumler. PROVESTE MAAKT DE KEUS GEMAKKELIJK MANNENMODE Haarlemmerstraat 149, Leiden Droog weer Flinke perioden met zon en vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur van nul graden aan zee. tot min 4 gra den in het binnenland. Middagtempe- ratuur omstreeks 9 graden. Matige westelijke wind. vannacht weinig wind. vrijdag toten ij zonnig en in de nacht lichte vorst, daarna meer be wolking en toenemende kans op regen. Middagtemperatuur oplopend naar on geveer 17 graden tijdens het weekein de. Donderdag 5 april zon op: 07.07 uur. zon onder:,20.19 uur; maan op: 15.20 uur, maan onder: 05.30 Waterstanden te Katwijk hoog water: 00.32 en 13.18 uur; laag wa ter: 08.06 en 21.25 uur. 28 PAGINA'S BRUSSEL (GPD) - Het kabinet-Martens heeft vannacht koning Boudewijn tijdelijk zijn regeermacht ontnomen, na dat de 59-jarige vorst weigerde de door het parlement aan vaarde nieuwe abortuswet te tekenen. Hij kon dat niet in overeenstemming brengen met zijn geweten. kunnen tekenen. Maar omdat hij 'de werking van de democratie niet in gevaar wilde brengen', vroeg hij de premier een oplossing voor dit pro bleem te zoeken. Met behulp van staatsrechtgeleerden werd die in de grondwet gevonden. De crisis is waarschijnlijk maar van korte duur. Morgen komen het par lement in een spoedvergadering bij een en krijgt koning Boudewijn vrijwel zeker zijn bevoegdheden te rug. Tot die tijd neemt het kabinet de (overigens beperkte) koninklijke regeermacht volledig over. De vorige week door de Kamer van Volksvertegenwoordigers aan vaarde abortuswet, een initiatief sloot, van socialistische regeringspartijen leiders, en de liberale oppositie, ging de ko ning te ver. De wet staat abortus toe tot de 12de week van de zwanger schap. De christendemocraten wa ren fel tegen. Niemand hield er rekening mee dat Boudewijn, die een zeer gelovig katholiek is en moeite had met de wet, zou weigeren de wet te onder tekenen. Minister van justitie Wat- helet. dat ondanks zijn bezwaren wel Gisteren liet Boudewijn aan pre mier Martens weten de wet niet te Martens riep gisteravond laat het voltallige kabinet bijeen. Dat be- Dverleg met de politieke n beroep te doen op arti kel 82 van de grondwet, dat spreekt over 'de onmogelijkheid van de Ko ning om te regeren'. Het kabinet kondigde daarna vannacht formeel de abortuswet af. Meteen werden, zoals hetzelfde arti kel bepaalt, Senaat en de Kamer van Volksvertegenwoordigers voor een spoedzitting bijeengeroepen. Martens, die morgen DEN HAAG (GPD) Minister Hirsch Ballin meent dat een Hirsch Ballin (Justitie) wil het betere zichtbaarheid van de po- aantat bekeuringen voor snel- lïtie op de snelwegen preventief heidsovertredingen opvoeren zal werken. „Vooral het aantal tot 300.000 per jaar. Vorig jaar aanhoudingen zal moeten wor- werd ruim een kwart miljoen den uitgebreid", aldus de minis- bekeuringen uitgedeeld. De be- ter, die hoopt dat daarvan een windsman wil daartoe de Rijks- preventieve werking op de ove- politie en het Openbaar Minis- rige automobilisten zal uitgaan, terie met 100 a 200 mensen nit- Om de weggebruikers duide- breiden. lijker te maken wat de reden is De minister antwoordde dit van de snelheidsbeperking op gisteren op vragea van het VVD- de wegen, wil minister Maij- kamerlid Jorritsma. Deze ver- Weggen (verkeer) zogenaamde weet het kabinet tot nu toe wei- 'motto-borden' naar Belgisch nig ol niets te hebben gedaan voorbeeld langs de Rijkswegen aan de handhaving van de maxi- plaatsen. In België is aange- mum snelheid, maar wel weer toond dat dergelijke borden, voorstellen te doen om het aan- waarop op een harde manier tal wegen waar maximaal 100 wordt uitgebeeld wat de gevol- kitometer per uur mag worden gen van snelheidsovertredingen gereden, uit te breiden. kunnen zijn, veel effect hebben. Sarah Vaughan (66) overleden COLOMBO - Een luchtmachtofficier met een adelaar op de schouder maakte deel uit van de erewacht die vanochtend werd gevormd bij het par lementsgebouw van Sri Lanka in Colombo. President Premadasa opende daar het nieuwe parlementaire jaar. Drie oppositiepartijen boycotten de plechtigheid. <foto AP> 'Het zou in ons land ook kunnen' DEN HAAG (GPD) - Het Ne derlandse kabinet heeft, net als in België nu is gebeurd, de be voegdheid de koningin uit haar macht te ontzetten. Mocht zij, net als in België, weigeren haar handtekening te zetten onder een aanvaard wetsontwerp, dan kan het kabinet aan het parle ment voorstellen de koningin uit haar macht te ontzetten. D'66-senator en staatsrechtge leerde mr. J.J. Vis moest nogal grinniken, toen hij het hoorde: "Het is natuurlijk te gek dat de koning weigert zijn handteke ning te zetten onder een demo cratisch tot stand gekomen wet. Maar om dan maar gelijk de grondwet zo bij te buigen dat je de koning uit zijn bevoegdhe den zet, gaat wel weer wat ver". DEN HAAG (ANP) - Minister Al- zijn omgeving. Als de ondernemer ders (milieubeheer) overweegt niet beschikt over een hinderwet- of landbouwbedrijven in Noord-Bra- andere milieuvergunning krijgt hij bant die de bodem plaatsen of in het uiterste geval te sluiten. Hij zei dat gisteren in de Tweede Kamer. Het kabinet ver richt nu een studie naar de omvang van de verzuring, die uiterlijk begin 1991 tot maatregelen moet leiden. Uit een nog niet gepubliceerd on derzoek van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) is gebleken dat de in het Na tionaal Milieu Beleidsplan (NMP) geformuleerde doelstelling om de verzuring in Noord-Brabant terug te dringen, ook als alle voorgeno men maatregelen worden uitge voerd, niet wordt gehaald. Alders bevestigde de resultaten gisteren. Ondanks het anti-mestbe- leid is de varkensstapel in Noord- Brabant de afgelopen 5 jaar met 15 procent gegroeid. De minister acht te het nog te vroeg om Noord-Bra bant "tot speerpunt te maken van het anti-verzuringsbeleid" omdat de situatie ook in Gelderland, Lim burg en Overijssel ernstig is en daarnaast sprake is van zogenoem de grensoverschrijdende verzuring door autoverkeer en chemische be drijven in België en Duitsland. Alders kondigde ook een ver scherping aan van de inspectie van andere bedrijven op overtreding van milieuwetten. Ambtenaren van gemeenten, provincies en water schappen kunnen binnenkort zelf standig de hoogte bepalen van de dwangsom die een ondernemer moet betalen wegens overtreding van de milieuwetten. Het bijzondere van de nieuwe wet is dat iedere burger kan aankloppen met een klacht over een bedrijf in Grote coalitie DDR OOST-BERLIJN (Rtr) - Politieke partijen in de DDR zijn het van daag eens geworden over de vor ming van de eerste niet-commu- nistische regering met als pre mier Lothar de Maizière. zaterdagmorgen 7 april 1990 van 9.30 uur tot 12.30 uur bij DE NOORDERWIEK, Ter Haarkade 6A, Leiden, tel. 071 -315151Zie adv, op pag. 10 LOS ANGELES (GPD) - Op 66-jari- - ge leeftijd is in een ziekenhuis in - -verkia- ^os Angeles de wereldberoemde christendemocraat, deed ring aflegt, zal het parlement vragen jazz.zangeres Sarah Vaughan over- ""I fgïgj vanaf morgen Boudewijn zijn ko- leden z - ZQU komende zomer als ninklijke bevoegdheden weer terug topattractie optreden tijdens een te geven. groot jazzfestival in Amsterdam. Boudewijn liet al eerder blijken 6 0rganisator van het festival Hans grote moeite te hebben met een li- Loonstijn: 'We hebben een zeer berale abortuswetgeving. De zelf t v^iendin verloren en de we- kinderloze vorst zei in zijn laatste yan de jazz een uitzonderijjk kersttoespraak dat het kind vanwe- t artieste Er zal vooral ook veel ge Zian geestelijke en lichamelijke $erdriet Zijn bij haar eollega-mus.ci, onvolwassenheid de grootste zorg want Sarah was een echte muzikan- en bescherming verdient, zowel ten.vriend.. voor als na de geboorte Sarah Vaughan begon haar carri- Volgens de Belgische grondwets- ère in het Apollo Theatre in New geleerde, prof. Remorque, geeft de York. Twee dagen geleden zou ze regering een zeer ruime interprets- met het orkest van Quincy Jones tie aan het artikel en maakt er m tei- weer een piaat opnemen. Op 16 april Vaughan is overleden is op dit mo te oneigenlijk gebruik van. zou ze met een nieuwe tournee be- ment niet duidelijk. Bekend is wél innen. dat zij een ernstig verslavingspro- Onder welke omstandigheden bleem had en leed aan huidkanker. Sarah Vaugha Ook opstanden in andere Britse gevangenissen Magnetron met hete lucht nu tijdelijk extra voordelig. De nieuwe Siemens magnetron-plus oven (650/360/ 180/90 Watt) met hete lucht (50 "C-250 "C), gecombi neerde toepassing mogelijk. Het resultaat: kortere kook tijden en toch het "bakeffect". Ideaal voor het bakken van pizza's, gebak en braden van vleea Hot news dus. WINKELPRIJS Bk) UW SIEMENS HANDELAAR APRIL-ACTIE Bel de infolijn 070 - 333 2570/333 2930 voor meer informatie. Siemens. Doordacht en duurzaam. LONDEN (GPD) Gevangenisbe waarders hebben gistermiddag de E-vleugel van de Strangeways Ge vangenis in Manchester heroverd op rebellerende gedetineerden. Bij de bestorming raakten 13 cipiers zwaar gewond. Zij werden met bak stenen en andere voorwerpen beko geld toen zij gevangenen begeleid den die zich overgegeven hadden. De bewaarders liepen arm- en been breuken op en een van hen had ook een geperforeerde long. In vier andere Britse gevangenis sen braken gisteren eveneens op standen uit. In Lindholme, Sholtts het licht komen nadat het hele ge- haar voordeel werkt omdat de re- vangeniscomplex is heroverd. bellen verstoken zijn van voedsel en Sneeuwstormen en bittere Kouae verwarming, hebben de rebellerende gedetineer- Het aantal rebellen is geslonken den afgelopen nacht van het dak tot ongeveer 60. Zij hebben zich be- veijaagd. Voor het eerst deed van- wapend met ijzeren staven, messen morgen een conservatief parle- en anerlei projectielen. Om hun po- mentslid de oproep om het leger in sjtje nog te versterken troonden de te zetten. Maar de gevangenisdirec- gedetineerden gisteren een 'gijze- tie leek zich vanmorgen op te ma- laar- naar het dak De man de han_ ken voor nieuwe onderhandelm- den geboeid en het bovenlijf ont- gen. Zii gaat ervan uit dat de tijd m bloot, werd met een mes bedreigd. Stookolie op stranden aangespoeld Noord-Holland en de Waddenei- l Leeds waren die vanmorgennog IJMUIDEN (ANP)0p de stranden met gesmoord Het oproer m Man- Ianden vannacht stookolie aangespoeld, die zondag .llegaal is geloosd Chester kreeg gisteren een dramati- T7^,i„„,i Z. sche wending door de dood van der gedetineerden. Hij bezweek de verwondingen die hem op de ste dag van het oproer waren toege- ^géspöëide'olie' bracht. In de E-vleugel zaten gedetineer den vast die seksuele misdrijven hadden gepleegd en mogelijk zijn vermoord. De waarheid over de ver meende executies zal echter pas aan Volgens Rijkswaterstaat is er lichte verontreiniging op Vlieland, de zuide lijke helft van Terschelling en aan de Noordhollandse kust tussen Petten en Den Helder. De kust van Texel is middelmatig vervuild. Rijkswater staat is inmiddels in onderhandeling getreden met enkele aannemers om het weekeinde te laten opruimen. Het vergelijkend onderzoek van de oliemonsters uit de Noordzee en uit tanks van het Noorse schip Toyama en de Italiaanse tanker Serafina F heeft niets opgeleverd. "We kunnen geen uitsluitsel geven over de vraag of een van de twee olie op zee voor Den Helder heeft geloosd, dan wel beide. De zaak is in handen van justitie gegeven", aldus het ministerie van ver keer en waterstaat. Brandt Corstius gastschrijver aan Leidse universiteit LEIDEN - De schrijver Hugo Brandt Corstius wordt in het najaar gastschrijver aan de Leidse Letter enfaculteit. Hij volgt in die hoeda nigheid Maarten 't Hart op. Brandt Corstius (55) gaat werk colleges over Multatuli verzorgen. Hij zal daarbij zijn aandacht richten op Multatuli's Minnebrieven uit 1861 en zijn Miljoenenstudiën uit 1873. Brandt Corstius wil, als Multa- tuli-biograaf, ook het leven van deze schrijver bij zijn colleges be trekken. In november geeft Brandt Corstius in de Leidse Pieterskerk drie openbare lezingen. De wiskundige Hugo Brandt Cor stius geniet vooral bekendheid als columnist. Hij maakt(e) gebruik van schuilnamen als Stoker, Battus, Jan Eter, Piet Grijs en Maaike Hel der en schreef het boek Opperland se taal- en letterkunde. In 1985 werd Brandt Corstius door WVC-minis- ter Brinkman de P.C. Hooftprijs voor essay onthouden, omdat zijn werk te kwetsend zou zijn. óók om op de hoogte te blijven na terugkeer van een zakenreis Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts f 26.50 Ik neem een kwartaalabonnement 1 72.40' Ik neem een jaarabonnement f 275,70* Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode- -Tel. Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidscb Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1