De terugkeer van een gemeentesecretaris in ruste Provincie kan omstreden sorteerplaats afval nog niet missen in Voorschoten Twee Leiderdorpse scholen weigeren opnieuw bomen te planten bij vuilstort MAQUETTE GRASZODE IN GEMEENTEHUIS PAGINA 18 REGIO LEIDEN WOENSDAG 4 APRIL 1990 Warmonder Zoetemelk gaat Koudekerk helpen, maar kan gemeente geen zelfstandigheid beloven WARMOND/KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Koudekerk aan den Rijn hoeft van tijdelijk gemeentesecretaris C. Zoe temelk niet te verwachten dat hij de gemeentelijke herinde ling zal afwenden. Wel wil de 66-jarige oud-gemeentesecre taris van Warmond er alles aan doen om de pijn zo veel mo gelijk te verzachten. probeer je een invulling te geven aan je beschikbare tijd en dat is goed gelukt. Mijn vrouw en ik wan delen en fietsen veel. ik heb een tuintje op het eiland Koudenhoorn en werd al vrij snel secretaris van de moestuinvereniging". De' meeste functies in het verenigingsleven heeft hij laten schieten, maar van de Parochiële Charitas Instelling is hij nog immer voorzitter. "Je hebt een ander, heel vrij leven en dat bevalt best", zegt de Warmonder. "Als je me begin maart had gevraagd of ik terug had willen keren als gemeen tesecretaris, had ik dan ook 'nooit door Paul van der Kooij In zijn woning, vlak achter het War- mondse gemeentehuis, heeft hij het over 'een helpende hand' en het ver lenen van steun op dit 'cruciale mo ment'. De ereburger van Warmond wil de identiteit bewaken van de Koudekerkse dorpsgemeenschap en zal zich sterk maken voor de der tig ambtenaren, tien minder dan hij in Warmond onder zich had. "Koudekerk, Hazerswoude en Benthuizen willen na de herinde ling alle drie iets terugzien van hun identiteit als dorpsgemeenschap. Dorpsgemeenschappen kun je nu eenmaal niet zonder meer met el kaar vergelijken", zegt Zoetemelk, een dag na de eerste kennismaking met raadsleden en ambtenaren. Zo zou ook het 5000 zielen tellende Warmond door de vele recreatie nogal verschillen van het iets klei nere Koudekerk. Toch waagt de man die na 35 'Warmondse' jaren in oktober 1988 met pensioen ging, zich niet aan diepgaande bespiegelingen. Hij moet eerst de nodige stukken krij gen van de vertrekkende gemeente secretaris en is nog maar net ge wend geraakt aan de gedachte dat hij van 1 juni 1990 tot 1 januari 1991 weer een baan heeft. Ander leven Zoetemelk: "Na je pensionering Zondag 19 maart werd er ge knaagd aan zijn 'nee'. Net terug uit Oostenrijk, kreeg Zoetemelk een aanzoek van tijdelijk burgemeester J. Wagenaar van Koudekerk. De oud-burgemeester van Alkemade is twee jaar ouder dan Zoetemelk en eveneens gepensioneerd. "Het lijkt me geen goede zaak", antwoordde de Warmonder zo beslist mogelijk. Vorige week maandagochtend bel de de burgemeester opnieuw. Hij had nog niemand gevonden en wil de 's middags met zijn twee wethou ders langskomen. De elf raadsleden zouden er 's avonds dan mooi over kunnen praten - achter gesloten deuren. Zoetemelk had het aanbod meer malen overdacht, voelde zijn inte resse groeien, was zich steeds meer gaan inleven in de Koudekerkse problemen en bedacht keer op keer dat hij in Warmond zijn werk altijd i Koudekerk, Warmonder C. Zoetemelk: "Als gepensioneerde heb je e (foto Ellen A ren. Nu heb je zo'n zes wethouders in de drie gemeenten, straks waar schijnlijk drie. Alle gemeenten wil len een wethouder leveren, maar beslissingen zijn daarover nog niet gevallen. Het in elkaar schuiven van de ambtelijke apparaten zal niet eenvoudig zijn". Eeuwig Moet de politiek zich vooral over de bestuurlijke aspecten buigen. Zoe temelk wordt beschermengel van de ambtenaren: "Mijn voorlopige indruk is dat er geen mensen weg moeten. Vraag is' wel of er geen mensen weggaan". Zoetemelk licht zijn hielen op 1 januari en geen dag later: "De periode is lang genoeg. Je moet je ook realiseren dat ik 67 word in oktober". Natuurlijk, zijn conditie is nog goed en Zoetemelk is nog steeds geen langslaper. Maar je kunt niet eeuwig doorgaan, hoe mooi de nieu we werkomgeving ook is. Zoete melk: "Het raadhuis ligt heel leuk. De Rijn aan de ene kant en het pol derland aan de andere kant. Mijn kamer is aan de voorkant en ik kijk uit over het polderland". Zoetemelk zou Zoetemelk niet zijn als hij niet zou benadrukken dat hij ook in Warmond een prachtige kamer had. Onder het diplomatieke vernisje en de stralende glimlach gaat echter een krachtige persoon lijkheid schuil. Iemand die altijd zijn zaakjes kende en ook nu nog de OEGSTGEEST - Tijden; Wisseling van de wacht bij verkoop van zomerzegels postzegels, was er gisteren een wisseling van de wacht in de Zoeterwoudse verkoopstand. De 60-jarige A.Th. Berg nam officieel het werk over van de 75-jarige C.J. Berg. De oude Berg is geen familie van zijn opvolger en heeft zijn werk om gezondheidsredenen na zes jaar neergelegd. In die jaren bleef de omzet groeien en de Zoeterwoudenaar ver trekt met pijn in zijn hart. Zijn opvolger doet het werk samen met zijn vrouw en zit tot en met vrijdag iedere dag van ne gen tot vier uur in de hal van de Rabobank aan de Kerklaan. Ieder jaar kan een plaatse lijke vereniging rekenen op een gift van het fonds Zomcr- zegels. Onder de gelukkigen behoorden de scouting, de St. Jansfanfare, de mandoline- vereniging en de Hervormde Jeugdraad. Leden praten over strategie D66 Oegstgeest akliteratuur bijhoudt. Toen hij nog ledenvergadering met 'ontzaglijk veel plezier' had ge daan. Was hij niet gepokt en gema zeld door de vijftien jaar ervaring als gemeentesecretaris? Tijdens het gesprek hakte hij de knoop door. "Zijn hart ging open", kijkt zijn vrouw terug op de maan dagmiddag in huize Zoetemelk. "Je merkte gewoon dat hii er nog hele maal in zat en toen ik die oudjes zo zag staan, dacht ik: ze doen het nog best/'. Zoetemelk durft niet te ont- mer kennen dat bestuurlijke aangele- maa: genheden nog steeds zijn belang stelling hebben, maar dat was niet het enige. De collegeleden kwamen sympathiek op hem daar knelpunten zijn, hetzelfde lot". Op 1 mei beslist de Tweede Ka- gemeentesecretaris was, stond hij bekend als het vierde lid van B en W i.de woordvoerder van het college. gemeentesecretaris jeer pessimistisch: "De procedu- loopt al heel lang en alle argu- Koudekerk, In Koudekerk zal de situatie anders zijn, zo benadrukt hij. "Ik heb een inwerkperiode nodig en heb ge merkt dat B en W heel goed zijn in- menten pro en contra zijn aangedra- geschoten op de problematiek" gen. B en W lijken tegen beter we maakten goed duidelijk hoe groot ten in nog hoop te hebben, maar il de problemen zijn in hun dorpje aan denk dat de herindeling een voldon- de Oude Rijn. Opgelegd Zoetemelk: "Ik zag dat z den gedaan gen feit is". Jammer blijft het: "Ik heb namelijk begrepen dat Koude kerk een goed' functionerend amb- alles had- telijk apparaat heeft, dat voldoende mdere op- is berekend op zijn taak. Er is vol- Toch is ook Zoetemelk herindelingsdeskundige. Warmondse jaren hing eer voeging jarenlang als ling Oegstgeest staat morgenavond de vraag centraal of de partij moet blijven meepraten over het college programma zolang ze buiten het college wordt gehouden. De verga dering is op het laatste moment in gelast op verzoek van vier veront ruste leden. Het kwartet vraagt zich af waar om D66, ondanks de verkiezings winst, wederom naast een wethou- i Damocles boven de gemeente derszetel dreigt te grijpen en de ge- lossing te komen, maar helaas is dat doende bestuurskracht en de ge- toe zonder resultaat geble- meente is financieel gezond". en is het kwaad nog steeds niet hele maal afgewend. "Het gemeentebe stuur is erg alert geweest op dat ge bied", kijkt hij terug. "De ontwikke- stuur. passeerde PvdA wel een bestuurder mag leveren. De leden willen ope ning van zaken van' fractie Bij de herindeling komen de be- gemeente oogde besparingen er niet uit en moet je de drie betrokken gemeen- ven. Herindeling is opgelegde zaak. Als minder dan 6000 wordt ze opgeheven. Gemeenten ten inpassen. Zowel bestuurlijk als met 6 tot 8000 inwoners wacht, als ambtelijk gaat er heel wat verande- lijsttrekker M. Poel- s heeft niet de indruk dat ze wil lingen werden op de voet gevolgd en overal waar je mogelijkheden len dwarsliggen, zag. deed je je best. Inmiddels heb De fractie had liever ik begrepen dat de provincie, na de gewacht met de leden vele herindelingen, behoefte heeft omdat de wat rust" ?n weekje rgaderi-'É. .derhandelingen, die anavond worden voortgezet, Of de ervaring met herindelingen delicaat' zouden zijn. De lijsttrek- hem aan zijn nieuwe baan geholpen heeft, weet hij niet. Sterker nog: de bescheiden Zoetemelk heeft geen idee waarom hij heb daar niet naai niet of er meer mensen zijn ge polst". In Warmond zou zijn rol onder tussen zijn uitgespeeld. Weliswaar gaan de oude en de nieuwe gemeen- ker: "Natuurlijk, we willen de infor matie best geven, maar het zou jam mer zijn wanneer het proces de on- benaderd. "Ik derhandelingen doorkruist". weet De D66-afdeling heeft 60 leden en zou regelmatig worden benaderd door mensen die Groen Links heb ben gestemd èn er geen goed woord voor zouden over hebben dat deze partij nu nauw gaat samenwerken Leerlingen van de Voorschotense r houder openbare werken mevrouw J\ Honderden bomen en struiken de grond in op boomplantdag LEIDERDORP/REGIO LEIDEN - De openbare basisschool de Vogel- weid en de rooms-katholieke basis school De Schakel in Leiderdorp hebben, net als vorig jaar, niet mee gedaan aar het planten van bomen rond de toekomstige stortplaats in het Doesgebied. Leerlingen van an dere Leiderdorpse scholen hebben wèl meegewerkt aan het planten van 420 grote populieren aan de rand van het gebied. De wethouders C. Huigen en A. Roest waren hierbij aanwezig. Het planten gebeurde in het kader van de nationale boom- De Schakel en de Vogelweid wil den niet meedoen, omdat ze bang zjjn dat er op de stortplaats naast het 'gewone' afval straks ook che misch afval terechtkomt. Op een dergelijke plaats willen ze geen bo men planten. Volgens de directeu ren van beide scholen voelden de kinderen zelf weinig voor het plan ten van bomen rond de vuilstort plaats. Beide scholén hadden voor van daag een alternatief programma op gesteld. De kinderen var. de Vogel weid hebben struikjes rond de school geplant. Ze hebben de plant soenen rond de school gereinigd en bloemen geplant. De leerlingen van De Schakel hebben het schooltuin tje gereinigd en oude struiken ver wijderd'. In samenwerking met de ouders wordt binnenkort een be plantingsplan voor het tuintje opge steld. Leerlingen van de basisschool de Zuiderhorst in Voorschoten heb ben vanmorgen 16 essen geplant langs de Wijngaardenlaan. De plaatsvervangend wethouder M. Breunesse assisteerde de kinderen. Het bomenplan maakt deel uit van een plan om de brede Wijngaarden laan een ander aanzien te geven. In Oegstgeest werd het nieuwe scholencomplex aan de Jan Wol kerslaan ui Haas wijk van groen voorzien. De beplantingsdienst as sisteerde de leerlingen. Dat gebeur de ook in Zoeterwoude, waar kin deren van de verschillende basis scholen druk bezig waren met schoffelen, spitten en het planten van bloemen en struikjes rond de scholen. Volgens een gemeente woordvoerder heeft deze werkwijze zijn voordelen: "Het is onze erva ring dat er het jaar erop minder wordt vernield als kinderen zelf hebben meegewerkt aan het plan ten van bloemen en struiken". In Warmond werd park Groot Leerust aan de Burgemeester Kete- laars*raat opgeknapt. Leerlingen van de protestants-christelijke school de Oostergeest en de rooms- katholieke school De Waaier plant ten 180 kleine boompjes in het park. Ook werd een grote boom neerge zet. Burgemeester G.W. van der Wel was hierbij aanwezig. In Wassenaar plantte wethouder Ch.B. Aptroot de eerste boom in het Bos Paroezia, nabij de Paauwlaan. Leerlingen van de rooms-katholie ke Bonifatiussschool, de openbare Wethouder Huibregtseschool en protestants-christelijke school Den Deijl plantten 40 bomen en onge veer 1500 struiken en plaatsten tak- kenwallen in het bos. Na afloop gin gen de kinderen naar het Bureau Natuur- en Milieueducatie aan de Van Bellelaan. Daar was een ten toonstelling ingericht en kregen de kinderen een videofilm te zien over het tropisch regenwoud. Kettingzagen uit schuur gestolen OEGSTGEEST - Twee kettingzag en zijn, naar nu bekend is gewor den, in de nacht van maandag op dinsdag gestolen uit een tuincen trum aan de Regentesselaan in Oegstgeest. De kettingzagen, met een gezamenlijke waarde van 3000 gulden, lagen in een schuur waar van de deur uit de grendel werd ge haald. DEN HAAG/V OORSCHOTEN - Gedeputeerde Staten willen de sorteerplaats voor bouw- en sloopafval aan de Dobbeweg in Voorschoten handhaven totdat er elders in de regio voldoende capaciteit is. Dit bleek gisteren tijdens de behandeling van het beroep van landbouwer P. Zon neveld en de Werkgroep Milieu beheer Leiden bij de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. De bezwaarmakers zijn het niet eens met de afgifte van een vergun ning voor het bewerken en bewaren van bouw- en sloopafval door het bedrijf De Groot bv. Die vergun ning gaf de Groot tevens het recht om tot 12 april 1989 afval te sorte ren. Omdat er onvoldoende regio nale sorteerplaatsen zijn die deze taak kunnen overnemen, heeft de provincie De Groot een tijdelijke 'gedoogtoestemming' verleend tot een nieuwe vergunning is afgege ven. Een vergunningaanvraag van De Groot uit 1988, wordt momen teel behandeld door de provincie. Probleem bij de afgifte van een vergunning is het ontbreken van een provinciaal afvalstoffenplan. Het oude plan is op 12 april 1989 ver lopen en het nieuwe plan zal niet voor volgend jaar op tafel liggen. In de tussentijd hanteert de provincie een interimbeleid waarbij de moge lijkheden tot puinverwerking ver ruimd zijn en de regiogrenzen niet strak worden gehanteerd. De Groot vindt het in het belang van de rechtszekerheid dat er snel een nieuw plan komt. In Voorschoten was volgens het oude plan niet voorzien in een sorteerinrichting, maar het bedrijf beroept zich op een bestaande situatie. Rommel W.J. ter Keurs van de Werkgroep Milieubeheer Leiden sprak gisteren van een 'ongecontroleerde rommel waarvan een enorme vervuiling uit gaat'. De provincie zou in 1982 een nader bodemonderzoek hebben aangekondigd, dat nog steeds niet is uitgevoerd. Ondanks het feit dat de provincie drie uur per week controles uitvoert bij het sorteerbedrijf, zouden de volgens de oude gemeentesecreta- ge twee partijen die tegen de Ende- voorwaarden van de vergunning ris een privék; slecht worden nageleefd. De stort ongetwijfeld over gemeentelijke 2 zou ongezuiverd water op de sloten ken, maar dan zeg ik niet z in de polder lozen en een voorge- het moet. Het gaat er meer schreven betonnen vloer zou ont breken. De Groot wil deze vloer, die en zeilen. Lautenbach wil wel c 100.000 gulden iets naders weten, maar ik voel 1 niet r een investering vergt, pas aanbrengen nadat de gunning verleend is. De geschillenafdeling doet enige tijd uitspraak. 1 privékarakter: "Je praat dan geest-plannen waren en veel 1 i hebben nu spijt op Groen Links ïer hoe te hebben gestemd". 11 datje Anders dan bij sommige andere s hoort hoe de zaken reilen partijen, heeft de ledenvergadering bij D66 een bescheiden macht. De lijsttrekker: "Gekozen vertegen eer de man die de nodige ad- woordigers hebben hun eigen ver- viezen moet geven. Alleen als hij antwoordelijkheid, maar zullen wel mijn mening vraagt, geef ik die - net behoorlijk rekening.houden met de als andere burgers". wensen van de leden". VOORSCHOTEN - Wie het omstreden kunstwerk Graszode van de Haagse kunstaar André van Lier alvast wil bekijken, kan terecht in het gemeentehuis van Voorschoten. In de hal staat een maquette van het kunstwerk, dat bestaat uit een omhoog krullende grastegel van tien bij tien meter. De grastegel wordt binnenkort geplaatst aan de Baron Schimnielpenninck van der Oyelaan in de wijk Boschgeest. De Graszode heeft in het verleden geleid tot felle afkeurende reacties bij buurtbewoners en kunstenaars. Bewo ners spanden zelfs een kort geding aan tegen de plaatsing, maar verloren dat. Ze zijn bang dat spelende kinderen van het kunstwerk zullen vallen en zich bezeren. Bovendien vinden de bewoners de graszode lelijk en zou er vuil onder de tegel waaien. Dat het kunstwerk tot misverstanden leidt, blijkt uit een reactie van een telefoniste die tevergeefs op zoek ging naar de maquette in het gemeentehuis. Ze meldde alleen een tapijttegel te kunnen vinden. Het was dus de graszo- WOENSDAG 4 APRIL Alphen jeugdinstuif volleyball, gym nastieklokaal Zonnebloemschool, Jongkindt Coninckstraat 36. van 18.30 tot 19.30 uur. familieklaverjassen in buurt huis Westerhaven, aanvang 20.00 uur. Leiden lezing over natuurlijke ge neeswijzen en zelfontwikkeling: 'Aura's en Chakra's'. door Tina Hiddema, 20.00 uur in het Leidse Volkshuis, Apothekersdijk. informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wo- Homburg', door Toneelgroep de Appel, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling: 'De linkerhand van Meyerhold', door Toneelschuur productie. 20.30 uur in het LAK- Theater, Cleveringaplaats. Oegstgeest bridgen bij DDS. aanvang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. Zoeterwoude vergadering Woon-Overleg, aanvang 20.00 uur in het gemeen tehuis. kleine z 1 het Parktheater. Leiden lunchconcert Patrick Hopper (piano), werk van Beethoven en Chopin, van 12.45 tot 13.30 uur in ie Kapelzaal van K&O, Oude spreekuur PvdA. met Elly Kerckhoffs en Bart Werk. van 19.00 tot 21.00 uur in Het Gulden Vlies. Breestraat. 1 lezing Tuinen en Tuingeschie- denis: 'China, moeder der tuinen'. door dr. Leslie Tjon Sie Fat, aan vang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O. voorstelling: 'Mare Nostrum', dansen van rond de Middellandse Zee, door het Folkloristisch Dans theater, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling: 'Naar de natuur', door Kas de Wolf, aanvang 20.30 uur in het LAK-Theater. Cle veringaplaats. Leiderdorp bewegingsgym voor dames olv een Mensendiecktherapeute, van raadlaan. voorlichtingsavond over 'Veilig heid in en om het huis', aanvang 19.30 uur in wijkgebouw Berken kade. klaverjas- en sjoelavond Ta- marco, Splinterlaan, aanvang 20.00 uur. klaverjassen bij de Buitenge wonen, aanvang 20.00 uur in Fre- rikshof. CARA olv een fysiotherapeute, van 13.30 tot 14.15 uur en van 14.15 tot 15.00 uur in zwembad Poelmeer. Voorschoten open huis Rode Kruisgebouw, met Paasverkoop, Antonie van Leeuwenhoekkade. van 9.30 tot 16.00 uur. VRIJDAG 6 APRIL Alkemade voorstelling: 'Soubrette', door Toneelvereniging St. Theodolfus, aanvang 20.00 uur in de Alke burcht, Roelofarendsveen. Alphen bingo in buurthuis Westerha ven, aanvang 20.00 uur. concert Muziekvereniging Wil- helmina, aanvang 20.00 uur in dorpshuis Hooge Burch.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 18