Strafrechters lappen de wet aan hun laars 'De wetenschap vraagt nu eenmaal offers' Verkeersacties beter op elkaar afstemmen Folder speciaal voor kinderen Zeven chauffeurs Zegwaard aangehouden en verhoord <Bub WOENSDAG 4 APRIL 1990 REGIO PAGINA 17 Provincie neemt initiatief samenwerking DEN HAAG Acties met als doel de verkeersveiligheid te verbeteren, worden in het vervolg beter op el kaar afgestemd. Volgende week wordt hiertoe het Provinciaal Or gaan Verkeersveiligheid (POV) offi cieel opgericht. Het POV gaat de ac ties van gemeenten, provincie, rijkswaterstaat, waterschappen en particuliere instellingen coördine ren. Het POV krijgt voor zijn werk jaarlijks 200.000 gulden subsidie van het rijk. In Zuid-Holland gebeuren elk jaar 9000 verkeersongevallen waar bij slachtoffers vallen. In 1989 wa ren er 202 doden te betreuren en raakten meer dan 10.000 mensen ge wond. Hoewel er nu al op velerlei terrein acties worden gevoerd om het aantal ongevallen te verminde ren, vindt de provincie het toch no dig een overkoepelend orgaan in te stellen. In andere provincies wer ken al POV's en naar blijkt met suc- Tijdens de officiële oprichtings vergadering van de POV op woens dag 11 april worden ook de aanmoe digingsprijzen verkeersveiligheid uitgereikt. Groepen of individuen die zich bijzonder hebben ingezet voor verbetering van de verkeers veiligheid komen hiervoor in aan merking. In de Leidse en Alphense regio is er blijkbaar veel aandacht voor de verkeersveiligheid. Van de 16 instanties en personen die zijn genomineerd voor de prijs, zijn er zes afkomstig uit deze regio. Campagne De gemeente Alphen aan den Rijn en het plaatselijk politiekorps zijn genomineerd vanwege de vele maatregelen die ze de afgelopen tijd hebben genomen. Niet alleen zijn wegen beter gemaakt, ook zijn er el ke twee maanden campagnes ge- Nieuwe manier van financieren hoger onderwijs ZOETERMEER De universitei ten en hogescholen gaan aarzelend akkoord met een nieuw systeem om hen te financieren. De instellingen voor hoger onderwijs onderschrij ven de idee achter het systeem, maar zij hebben op onderdelen nog veel kritiek. Het nieuwe systeem stond gisteren ter discussie tijdens een overleg van de universiteiten en hogescholen met minister Ritzen (onderwijs) op het departement in Zoetermeer. Ritzen wil net als zijn voorganger Deetman de bestaande financiering van het hoger onderwijs sterk ver eenvoudigen. De instellingen zou den in de toekomst vooral achteraf, op basis van geleverde prestaties moeten worden betaald. De minis ter hoopt daarmee de bedrijfsvoe ring en het rendement van de uni versiteiten en hogescholen te verbe teren. De universiteiten en hogescholen zijn het daarmee eens, maar zij heb ben twijfels over de manier waarop Ritzen dat precies wil regelen. De minister denkt aan de introductie van deelcertificaten die studenten krijgen als zij een jaar studie succes vol hebben afgerond. Een instelling zou worden betaald op basis van het aantal certificaten dat in een jaar is uitgereikt. De universiteiten en hogescholen zijn beducht voor de rompslomp die een dergelijk systeem met zich meebrengt. De universiteiten en ho gescholen willen best praten over de introductie van deelcertificaten, maar niet alleen omdat er een nieuw systeem van financiering moet wor den ingevoerd. De onderwijsinstellingen hebben ook moeite met de bedragen die zij voor de certificaten zouden krijgen. Ritzen wil alleen een onderscheid naar de sector waarin een certificaat is uitgereikt. In dure sectoren (zoals techniek en gezondheidszorg) zou een certificaat een hoger bedrag moeten opleveren dan in de goed kopere (zoals taal en cultuur). Volgens de universiteiten schiet de bewindsman daar te ver door in zijn neiging om de financiering van het hoger onderwijs te versimpelen. Minister Ritzen beloofde tijdens de bijeenkomst enkele notities waarin hij zijn ideeën nader uit zal werken. Dilinrtdl mag geen pipeline-express WASSENAAR - De directie van het Wassenaarse attractiepark Duinrell gaat in beroep tegen een besluit van de gemeente Wassenaar om geen toestemming te verlenen voor de aanleg van de zogenaamde pipe line-express. Directeur H.R.J. graaf van Zuylen van Nijevelt wil deze ex press aanleggen naast de rodelbaan. "Daar glijden al sleetjes. We willen twee stalen pijpen langs die baan aanleggen waarover ook sleetjes kunnen glijden. Er zijn al bomen en dennen ingeplant. De express zou hooguit anderhalve meter boven de boomkruinen uitkomen. Maar de gemeente wenst zich strikt aan het bestemmingsplan te houden, dat voorziet in een duingebied met be perkte voorzieningen". De nieuwe attractie zou volgend jaar klaar moeten zijn, zo was het.plan. Duinrell krijgt van de gemeente Wassenaar wel toestemming om in de oude manege een bioscoop-thea ter voor 3D-films te vestigen. Het theater biedt plaats aan 400 toe schouwers. ke. De gemeentepolitie Leiden en de rijkspolitiekorpsen uit de omlig gende dorpen komen voor een prijs in aanmerking omdat zij intensief samenwerken op het gebied van verkeerscontrole. Ook de intergemeentelijke werk groep -25 procent uit de omgeving van Leimuiden staat op de lijst. Een aantal gemeenten uit deze regio hebben op een bijzondere manier samengewerkt bij het verzorgen van voorlichting en verkeersonder- wijs. Het Rijnlands Zeehospitium in Katwijk maakt kans op een prijs omdat men daar een verkeerstuin heeft aangelegd. In de tuin kunnen revaliderende patiënten en minder- validen zich voorbereiden op het opnieuw deelnemen aan het ver keer. De Leiderdorpers W. Molenaar en H. Riool zijn beiden door de vereni ging Veilig Verkeer Nederland voor een prijs voorgedragen. Zij hebben zich als vrijwilliger uitzonderlijk in gespannen voor de WN. De totale prijzenpot, 60.000 gul den. wordt over een aantal prijswin naars verdeeld. Leidse onderzoekster laakt niet motiveren van vonnis De Leidse juriste Kortenhorst: 'Alleen Hoge Raad controleert de rechter'. Bij seksueel misbruik: 'Zoek iemand en praat erover' DEN HAAG/LEIDEN - Zoek ie mand en praat erover. Via een brochure met deze titel wil het Lan delijk Overleg Kindertelefoons bij kinderen het zwijgen verbreken over seksueel misbruik. Coördina trice van de Leidse kindertelefoon Sjakkelien Marlet overhandigde gistermiddag het officiële eerste exemplaar in Den Haag aan de di recteur-generaal volksgezondheid van het ministerie van wvc, Jack van Londen. De brochure, die komende dagen wordt verspreid öp alle basisscho len en bij honderden instanties voor jeugdhulpverlening, richt zich op kinderen in de leeftijd van 8 tot 12 jaar. In 'hun' taal wordt aan de hand van voorbeelden duidelijk gemaakt wat seksueel misbruik is. De slacht offers worden door het boekje gesti muleerd om over hun ervaring te praten met een vertrouwensper soon. Sinds vier jaar is aan de brochure gewerkt. "Bij alle kindertelefoons in Ne derland komen tussen de vier- en vijfhonderd telefoontjes per jaar binnen", vertelt Sjakkelien Marlet. "Op een totaal van 50.000 zijn dat er relatief weinig, maar die gesprek ken duren lang en zijn zeer indrin gend. En de gevolgen zijn zó ern stig, dat we ons er uit oogpunt van preventie toch mee bezig hebben gehouden". De brochure is opzettelijk klein van formaat en aan de buitenkant is niet te zien waar het over gaat. Dat maakt het voor een (mogelijk) slachtoffer makkelijker te bewaren- Bij de brochure hoort ook een hand leiding voor leerkrachten, terwijl in een apart boek ('Zo'n geheim is niet leuk') nog nader op de achtergron den van seksueel misbruik van kin deren wordt ingegaan. De scholen kunnen daar binnen thema's als .seksualiteit of kindermishandeling aandacht aan schenken. Het LOK rekent op een respons van zo'n tien, vijftien procent. Van Londen kondigde aan dat nog deze zomer een brief naar de Tweede Kamer gaat waarin om meer geld voor de voorlichting en aanpak van seksueel misbruik wordt gevraagd. Ziekenfondsen schenken provincie 'welzijnsbos' ZEVENHUIZEN - De provincie Zuid-Holland is sinds vandaag een 'wel zijnsbos' rijker: in het recreatiegebied Rottemeren bij Zevenhuizen. Voor zitter Weijers van de vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen droeg het bos vanochtend over. De VNZ schenkt in het kader van de actie gezond Groen elke provincie een bos. De ziekenfondsen willen daarmee tot uit drukking brengen dat de volksgezondheid sterk afhankelijk is van een ge zond milieu. "Een schoner milieu kan onze gezondheid en totale welzijn verbeteren, onze groene longen, de bomen, kunnen ons daarbij de helpen de hand bieden", aldus Weijers. LEIDEN De Nederlandse strafrechters lappen de wet aan hun laars. Motiveren van een vonnis, waartoe de wet hen verplicht, laten zij in de meeste gevallen achterwege. De minister vindt het goed, de Hoge Raad steunt hem. De Leidse onderzoekster B. Korten horst noemt dat in haar proefschrift 'De motiveringsverplichting in strafzaken' onbegrijpelijk en onaan vaardbaar. Mevrouw Kortenhorst promoveert morgen aan de univer siteit in Leiden. De juriste vindt overigens niet dat het strafrecht falen kan worden ver weten. Zij baseert dit op het feit dat de strafrechters het heel druk heb ben. Vaak denken ze, zegt Korten horst, dat de verdachte de uitspraak wel pikt en niet in hoger beroep gaat. Alle tussenstappen op grond waarvan een verdachte wordt ver oordeeld, worden dan overgesla gen. De andere kant van de medaille is echter dat het veroordelen van een verdachte heel belangrijk is voor de persoon in kwestie. Hem wordt een stempel opgedrukt en dikwijls kan hij of zij zich niet meer in de buurt vertonen omdat de man of vrouw heeft gezeten. De familie wordt in dat soort gevallen nogal eens met de nek aangekeken. Kortenhorst merkt dan ook op dat het om ingrij pende dingen gaat. Alleen daarom al heeft een verdachte recht op een motivering van het vonnis. Eisen Staat de verdachte op een motive ring van het vonnis, dan kan hij die in hoger beroep opeisen. Het hof neemt de strafzaak dan weer hele maal opnieuw in behandeling zon der antwoord te geven op de vraag of de betreffende rechter misschien tekort geschoten is. Dan nog kan het anders uitpak ken. Een jaar of drie geleden kwam een zaak via het hof in cassatie bij de Hoge Raad, het hoogste rechts college in ons land. De advocaat van de verdachte had de beschikking over een half uitgewerkt vonnis, de Hoge Raad over een volledig. Maar de verdachte had dat volledig uitge werkte vonnis nooit onder ogen ge had. Tóch accepteerde die Hoge Raad dat de verdachte en zijn advo caat hiervan geen kennis hadden genomen. Hoewel mevrouw Kortenhorst er in haar proefschrift niet op ingaat, vindt zij dat er meer rechters moe ten worden aangesteld. De juriste waagt zich overigens niet aan het noemen van een aantal. "Het is ge makkelijk om te zeggen dat het fout gaat, maar hoe moet het dan wel? Wat kun je eisen wat er in een von nis moet staan? Ik heb geprobeerd aan te geven in welke gevallen er sprake kan zijn van een standaard motivering en wanneer per se niet. Een voorbeeld? Als je moet op schrijven wannëer een verdachte drie in plaats van twee maanden moet zitten, denk je er bij na. Be denk wel dat de hele strafrechts- gang daar belang bij heeft. Een von nis mag nooit een soort tarieflijst worden. Nu lijkt dat er voor een groot deel wel op". Roepende Mevrouw Kortenhorst lijkt een roe pende in de woestijn. Toen enkele jaren geleden oud-minister van jus titie Korthals Altes liet weten een vereenvoudigde motivering voor het strafrecht te willen invoeren, kreeg hij alle hoogleraren over zich heen. Niet één uitgezonderd. Allen waren het met elkaar eens: dit was te gek. Politiek Den Haag, de wetge ver, draait gewoon door en luistert niet naar de geluiden vanuit de uni versiteiten. Zelfs niet toen de pro fessoren aan de bel trokken. De Leidse juriste heeft er wel een ver klaring voor: de politici kunnen er niet mee scoren. Kortenhorst constateert dat het de laatste tijd meer en meer voor komt dat er mensen worden veroor deeld die niet eens op de plek van een misdaad zijn geweest maar er wel op de één of andere manier bij betrokken waren. Er is zelfs een ge val bekend, zegt ze, dat iemand voor moord werd veroordeeld terwijl hij thuis zat en geen schot had gelost. De rechter mag veroordelen, meent de juriste, maar wie heeft er nog controle op, vraagt ze zich af. In dit soort gevallen is een motivering van evident belang. Want als de rechter goed motiveert dan kan de wet wor den aangepast. Doet hij dat niet, dan kan hij worden teruggefloten, stelt mevrouw Kortenhorst. Wie controleert nu eigenlijk de rechter of hij het wel goed doet? De juriste: "Alleen de Hoge Raad doet dat. Maar hij heeft het ook al druk en mag zich bovendien niet met die rechter bemoeien. De Hoge Raad beoordeelt uitsluitend of de rechter het juridisch goed of fout heeft ge daan. De wetgever kan de Hoge Raad op zijn vingers tikken, maar tot nog toe is dat niet gebeurd". In juni begint rechtbank aan Kemp-zaak DEN HAAG - Bij het onderzoek naar gerommel door het afvalver werkingsbedrijf Zegwaard in Delft heeft de politie een aantal aanhou dingen gepleegd. Naar pas nu be kend is geworden, zijn vorige week zeven voormalige chauffeurs van het bedrijf aangehouden en ver hoord. Ze hebben een tot twee da gen vastgezeten. In totaal zijn enkele tientallen mensen, onder wie de twee voorma lige eigenaars van het bedrijf, als verdachte verhoord over hun rol in de knoeierijen met het chemisch af val. Het geruchtmakende onderzoek begon een jaar geleden met een in val in de twee vestigingen van het bedrijf en bij leden van de bedrijfs leiding thuis. Niet minder dan 175 politiemensen werden ingezet bij de operatie, waarbij de administra tie van Zegwaard in beslag werd ge nomen. Het bedrijf wordt verdacht van oplichting, valsheid in geschrif te en overtreding van de wet chemi sche afvalstoffen. Officier van justitie Welschen zei te hopen dat het onderzoek over en kele maanden kan worden afgeslo ten. Hij wildt niet zeggen of er nog meer arrestaties volgen. Kemp Leidse onderzoekers beginnen aan snijwerk aan 25 ton wegende potvis (Vervolg van pagina 1) TERSCHELLING De kapitein van de veerboot Harlingen-Ter- schelling maakt melding van de nieuwste toeristische attractie op het eiland. Dicht naast de vaar geul op ruim honderd meter van het strand ligt verscholen in de branding de vijftien meter lange potvis, die maandagmiddag aan spoelde. Het dode dier is met een polsdikke ijzeren kabel aan het strand verankerd om afdrijven te voorkomen. Vandaag zijn mede werkers van het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie in Lei den begonnen het dier te ontle den. Het skelet wordt naar Leiden gebracht om te worden tentoon gesteld. door Gert Visser Gisteren zijn de Leidse onder zoekers op het eiland aangeko men. Voordat vanmorgen aan het snijwerk werd begonnen, werd het dier uitgebreid onderzocht. Het blijkt om een mannetje te gaan met een gewicht van om en nabij de 25 ton. Twee ton de me ter, wordt bij potvissen aange houden. Koos Schouten, een van de onderzoekers, denkt dat het dier al een maand dood is. De oor zaak is niet te achterhalen. Onder druk van de ontbindingsgassen is de buik van de vis opengescheurd en puilen de ingewanden naar buiten. "Wanneer er een potvis strandt, is het vrijwel altijd een mannetje", weet Schouten. "Mannetjes zijn eerder geneigd om zich buiten de kudde te l ven. Potvissen passeren gewoon lijk langs de andere kant Enge land. Deze is in het Kanaal te rechtgekomen en verdwaald". Dat de potvis gedeeltelijk in het water ligt, is een belemmering voor de mannen. Het betekent dat zij alleen bij laag water hun werk kunnen doen. Het versnijden van de potvis is geen lolletje, verze kert Schouten. Het is een zware klus om met messen door de bui tenste en zeer stevige vetlaag van 30 centimeter dik te komen. Het ontleden moet bovendien voor zichtig gebeuren om het skelet niet te beschadigen. Doorgaans komt er een vrijwel ondraaglijke stank vrij, vooral als de zon erop staat. Dat het op Terschelling deze dagen koud en guur is, is voor de Medewerkers van het Rijksmit- i Natuurlijke Historie in Leiden graven zich met allerlei gereedschappen door de potvis heen. Alleen de hotten blijven over, die den overgebracht. zes onderzoekers een meevaller. De mannen hebben de nodige er varing met dit vuile werk. Enke len bekommerden zich eerder om gestrande potvissen in Egmond aan Zee (1979) en Breskens (1970). Doorgaans ontfermen zij zich echter over kleinere dieren als dolfijnen kele haai. "Een pleziertje vind ik dit niet", zegt Schouten, "i het is gewoon ons werk. De we tenschap vraagt nu eenmaal of fers". Wanneer de mannen hun werk over drie dagen hebben vol tooid, wordt het vlees afgevoerd naar een vernietigingsbedrijf. De botten, die bij elkaar vier ton wegen, gaan in contai ners naar Leiden om daar te den schoongemaakt. Wanneer er voldoende plaats is, wordt het ge raamte in elkaar gezet en tentoon gesteld in de natuurhistorische presentatie in het Leidse Pest huis dat medio 1993 wordt ge opend. Chris Smeenk, conserva tor van het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie in Leiden, is blij met de laatste aanwinst: "Een mooie potvis ontbrak nog in onze verzameling". Kees van der Blom, medewerker van het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie in Leiden, bekijkt de ver vaarlijke tanden van de potvis. (foto's anp> De inval van een jaar geleden was zeer waarschijnlijk het gevolg van het justitiële onderzoek, dat al eer der was ingesteld naar de handel en wandel van de Hazerswoudse afval- transporteur S. Kemp. Die kwam weer een jaar eerder, in 1988, in con flict met justitie omdat het bedrijf il legaal zwaar verontreinigd vuil zou hebben gestort op verschillende plaatsen in het land. Ook op de vuil- stort in de Coupépolder in Alphen aan den Rijn verschenen de wagens van Kemp regelmatig. Justitie heeft meegedeeld, dat de rechtbank waarschijnlijk op 19 juni begint met de behandeling van de zaak-Kemp. Het is de vraag of Kemp zelf ook nog dit jaar voor de rechter verschijnt. In een andere rechtszaak, waarin Kemp moest verschijnen voor een Brabantse rechter, werd de Hazerswoudse transporteur vrijgesproken. - Onder de bedelaars, die heden te s-Gravenhage terechtston den, bevonden zich weder zeer bejaarde menschen - een van 69 en een van 71 jaren - beiden door ouderdom ongeschikt voor eiken arbeid. Wanneer men dergelijke menschen hoort verklaren, dat zij nog niet in een oudemannen huis kunnen worden opgenomen omdat zij nog niet oud genoeg zijn, of omdat er geene plaats in die huizen is, mag men de vraag stelleii of de bedoelde inrichtin gen wel aan hunne bestemming beantwoorden. De beide oudjes werden veroordeeld tot 5 dagen hechtenis en opzending naar eene Rijkswerkinrichting voor den tijd van 1 jaar. Vijftig jaar geleden: Het officieele orgaan van den Koninklijken Nederlandschen Voetbalbond schreef in zijn voorbeschouwing over den lan- denwecLstrijd tegen Luxemburg "dat een nederlaag van het Ne- derlandsch elftal als een regel rechte blamage van ons voetbal moet worden beschouwd". Wel nu, die nederlaag is gekomen en er kan aan worden toegevoegd, dat zij niet eens onverdiend was. Voor zeker 35.000 toeschouwers op de betonnen tribunes van de Rotterdamsche sport-arena ver loor Nederland met 4-5. Uitblin kers aan Nederlandsche kant waren de jeugdige Abe Lenstra uit Heerenveen en de Amster dammer Guus Drager. De oor zaak van de nederlaag was gele gen in het spel der verdedigers. Zij stelden zich bar slecht op, re ageerden te laat of verkeerd en hadden geen kijk op den vijan delijken aanval. De stemming na afloop bij de Nederlanders was beslist down. Paauwe was nog de meest optimistische spe ler: "We komen er wel weer over-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17