TAD LEIDEN Leidse VVV wil per extra jaar een ton D66 stelde voor om Groen Links uit college te gooien' LEIDSCH DAGBLAD Inspraak hinderlijk' PvdA-lijsttrekker Van Dongen slaat met haar schriftje Langenberg om de oren Arrestanten in zaak Kartal Toch hoorzitting over school in Leidse Hout Om dienstverlening minimaal te handhaven op vrije voeten Serviceflat Statenhof vreest overlast van dronken vrouw s WOENSDAG 4 APRIL 1990 STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN LEIDEN - De inspraakcommis sie heeft de indruk dat Leidse ambtenaren inspraak als hin derlijk ervaren. De commissie pleit in een brief aan de gemeen teraadsfracties voor één wet houder zich bezighoudt met de coördinatie en bewaking van de inspraak en voorlichting. De partijen wordt gevraagd om tij dens de college-onderhandelin gen aan inspraak en voorlich ting aandacht te besteden. De bezorgde commissie schrijft dat de ervaring, en die wordt ondersteund door een on langs gehouden enquête bij di verse beleidsafdelingen, leert dat niet alle ambtenaren in spraak zinvol vinden. De com missie vindt dat vreemd, zeker nu de gemeente van plan is om inwoners van Leiden met be hulp van een referendum meer bij het beleid te betrekken. streven naar een links college. "In gesprekken op de verkie zingsavond in café de WW en een dag later in café Meneer Janssen heeft De la Mar gezegd dat een progressief college de enige voor keur was", vertelde Langenberg. Ouwehoeren "U zit gewoon te ouwehoeren", vond De la Mar. "Ik heb tegen u gezegd: als u een progressief col lege wilt, schrijft u dat dan maar eens op. Ik word er niet goed van. U zegt in de ene kamer wat anders dan in de andere kamer. Wij zaten voor het dilemma. Sluiten we het CDA uit en zeggen we tegen de PvdA: we wachten wel tot jullie bij ons terugkomen met D66. U verlangt dat wij alle partijen uit sluiten, maar zelf doet u dat niet. U heeft slechts een eerste voor keur. En u wilt dat wij ons hoofd in de strop steken". Langenberg: "Juist De la Mar, die zegt voor een progressief col lege te zijn, stemt op zijn leden vergadering voor een motie die de deur openzet naar het CDA". De la Mar: "U draait, draait en draait. Het was een motie waarin onze eerste voorkeur voor D66 werd uitgesproken en waarin het CDA niet werd uitgesloten". Langenberg: "Groen Links had een sleutelrol bij de onderhande lingen". Volgens de D66'er had Groen Links moeten vasthouden aan een links college en was de PvdA danwel overstag gegaan. "U schat onze machtpositie veel groter in, dan wij in werke lijkheid hebben. De sympathie voor Groen Links is bij de PvdA niet unaniem. Wij kunnen deuren dichtgooien met het risico dat de PvdA ons eruit gooit en een colle ge vormt met CDA en D66 of met WD en D66. Want wie zijn wij nu met onze vier zeteltjes in de raad". De la Mar benadrukte dat door de opstelling van D66 na de ver kiezingen een links college steeds onwaarschijnlijker wordt. "Zeker na de vernietigende uitlatingen en toon van de reacties van twee D66-kopstukken in de krant", al dus De la Mar. "Vrolijker word ik in ieder geval niet van de moge lijkheid dat ik met u onderhande lingen moet voeren. Ik zie er ook niet meer naar uit". LEIDEN - D66-lijsttrekker Langenberg heeft in een gesprek begin februari al aan PvdA-lijsttrekker Van Dongen voorgesteld dat zijn partij de plaats van Groen Links in het college zou innemen. Van Dongen zei dat gisteravond tijdens het debat over de uitsluiting van D66 bij de college-onderhandelingen. Het debat werd ge houden op verzoek van D66. dat in het openbaar over de beslissing van PvdA. CDA en Groen Links wilde praten. 'Onvoldoende inspraak omwonenden' LEIDEN - De gemeente gaat alsnog een hoorzitting organiseren over de bouw van een nieuw onderkomen van basisschool Woutertje Pieterse aan de Antonie Duycklaan. Dit ge beurt naar aanleiding van een uit spraak van de inspraakcommissie die de procedure de omwonenden onvoldoende gelegenheid tot in spraak heeft gegeven. De hoorzit ting \s waarschijnlijk op 23 april. De plaats waar een nieuwe school moet komen is een groenstrook aan de kant van de Leidse Hout. Tijdens een avond vorige maand waarbij de neiuwbouwplannen werden gepre senteerd, bleek al dat bewoners veel bezwaren hadden tegen de komst van nieuwbouw in de Leidse Hout. Het karakter van het park zou daar door worden aangetast. Bewoners aan de Antonie Duycklaan meen den dat hun uitzicht op het groen verloren zou gaan. Het grasveld wordt nu nog gebruikt als sportter rein voor verschillende verenigin gen Ook toen bleek dat omwonenden het afkeurden dat zij werden inge licht op het moment dat de gemeen te al een uitgewerkt bouwplan had en dus van echte inspraak geen sprake meer kan zijn. Zij hebben een klacht ingediend bij de in spraakcommissie die beoordeelt of de gemeente heeft gehandeld vol gens de inspraakverordening. Juist omdat de gemeente van te voren kon weten dat de voorgeno men bouwplaats op bezwaren zou stuiten bij omwonenden, hadden de bewoners eerder Geïnformeerd moeten worden. Een aantal jaren geleden wilde de gemeente de groenstrook bestraten en inrichten als parkeerterrein. Daartegen kwa men omwonenden in het geweer met als gevolg dat de plannen wer den ingetrokken. Nu heeft de gemeente een verkor te procedure gebruikt, omdat de school Woutertje Pieterse in grote ruimtenood zitten. De school is de laatste jaren dermate gegroeid dat op korte termijn een nieuwe behui zing moet komen. De bedoeling was om een bouwplan te maken, dat voor te leggen aan de gemeenteraad en pas dan de bewoners de gelegen heid te geven om tegen het reeds ge nomen besluit bezwaar te maken. Volgens de inspraakcommissie had echter al in oktober van het vo rig jaar de bewoners betrokken kunnen worden bij de keuze van de lokatie. Dat er een spoedprocedure moet komen heeft de gemeente aan zichzelf te wijten, zo schrijft de com missie. Er moet nu alsnog een hoorzitting komen waarbij ook andere mogelij ke plaatsen voor nieuwbouw van de school aan de orde moeten komen. Deze moet ook grootschalig worden aangekondigd, bij voorbeeld door advertenties in kranten. dat het kantoor nu al veel te weinig open is. Toeristen moeten 's zomers tot in de vroege avonduren terecht kunnen, zoals het kantoor tijdens evenementen als Museum- en Mo lendag eveneens toegankelijk dient te zijn. Bestuurslid K. Post: "Toeris ten mogen na een intensieve recla mecampagne niet voor een gesloten WV-kantoor staan". Om de huidige aktiviteiten te kunnen handhaven of uitbreiden denkt de WV jaarlijks ongeveer 50.000 tot 100.000 gulden nodig te hebben. De directie vindt dat de ge meente hierbij een grote verant woordelijkheid heeft. Sponsoring door het bedrijfsleven is ook een mogelijkheid, maar die bron moet volgens Hugens niet worden over schat. "Slechts een klein aantal be drijven heeft wezenlijk belang bij het toerisme. Van de eerste de beste staalfabrikant krijgt de WV geen geld. die maakt het niets uit of er al dan niet toeristen naar de stad ko- Klachten In de brief aan de politieke partijen vraagt de directie van de WV te vens aandacht voor de situatie van de stad zelf. Er wordt onder meer gewezen op het vuil, graffiti, slechte parkeervoorzieningen en onover zichtelijke verkeerssituaties. Stuk voor stuk klachten die toeristen doorspeelden aan de medewerkers van de WV. Voorts zou Hugens graag wat meer ontspannende recreatiemoge lijkheden zien. Als voorbeelden hiervan noemt hij een speelhal en een kabelbaan naar De Burcht. "Het is alemaal zo serieus met al die musea. Mensen moeten zich ook eens kunnen ontspannen". De directie van de WV wil snel met een nieuwe wethouder van eco nomische zaken om tafel gaan zit ten om de problemen te bespreken. Wat Hugens en Post betreft kan dit in een goede sfeer. Ze stellen na drukkelijk de gemeente niets te ver wijten. "Er zijn vergelijkbare ste den waar de WV minder geld krijgt, maar als we de problemen voor willen blijven moet er nodig iets gebeuren". Van Dongen had zich voorgeno men alleen te praten over de for mele gesprekken die met D66 wa ren gehouden. maar op een be paald moment was de wethouder van onderwijs het duidelijk zat. Toen Langenberg bleef volhou den altijd in alle gesprekken te hebben gepleit voor een progres sief college, viel Van Dongen hem in de reden. "Wilt u ook de infor mele gesprekken aan de orde stel len?", zo vroeg zij. Langenberg antwoordde dat dit wat hem be treft geen probleem was. "Ja, daar heb ik geen moeite mee. Ik heb altijd één lijn gevoerd", rea geerde hij. Maar dat bestreed Van Dongen in ongemeen felle bewoordingen. "U was het, niet Groen Links, die mij in februari kenbaar maakte dat u ook in een college wilde zit ten zonder Groen Links. Ik heb u toen duidelijk gemaakt d^t ik geen college zonder Groen Links zal verdedigen zolang ik lijsttrek ker ben". "Al geruime tijd voor de verkie zingen", benadrukte Van Don gen. "U daagt mij uit met uw ge drag naar buiten, uw opmerkin gen dat u zo strikt bent, dat u steeds een progressief college wilde, maar u zei dat het D66 geen cent moeite zou kosten om te zeg gen: zet De la Mar er maar uit". Aantekeningen Langenberg ontkende direct dat hij een dergelijke mededeling had gedaan in het gesprek met Van Dongen. "Ach, ik heb van het gesprek nog aantekeningen", zei Van Dongen na het debat desge vraagd. 'Ik heb alles wat door an deren werd gezegd in de verkie zingsstrijd opgeschreven". Die aantekeningen bleken van nut, want met haar schriftje in de hand kon Van Dongen ook een andere punt van Langenberg weerleggen. Db'6 heeft, nadat een progressief college van de baan was, gepleit voor een brede coali tie met PvdA, CDA, D66 en Groen Links. Langenberg zei dat hij dit DEN HAAG/LEIDEN - Het is een Leidse vrouw verboden na morgen nog bij de serviceflat De Statenhof aan de Bachstraat te komen. Vice- president J. Holtrop van de recht bank in Den Haag sprak gisteren in kort geding het verbod uit om dich ter dan tien meter bij de flat te ko men. Op elke overtreding staat een boete van duizend gulden. De Stichting Serviceflat 'De Sta tenhof vroeg om het straatverbod omdat de vrouw daar voortdurend overlast veroorzaakt. Zij komt op de flat af omdat haar - moeder daar woont. Komende vrijdag verhuist die naar een bejaardenhuis, maar omdat nog spullen achterblijven wordt gevreesd dat de aan drank verslaafde dochter zal binnentrek ken. Met alle gevolgen vandien. "Ik ben blij dat de tegenpartij niet is verschenen. Dat had ongetwijfeld problemen gegeven", zei advocaat M. Roest gistermorgen bij aanvang van het kort geding. In zijn korte be toog noemde hij een aantal wantoe standen, onder meer een geval van mishandeling. "De Statenhof is voor haar een object geworden, waarop zij al haar ongenoegen en agressie botviert. Verschillende po gingen om de vrouw te behandelen zijn mislukt". Hij vroeg Holtrop een straatver bod, zodat de politie in het vervolg tegen de vrouw kan optreden. Die vordering werd al direct toegewe zen. De stichting die De Statenhof beheert, zal de politie vragen bij de verhuizing komende vrijdag een oogje in het zeil te houden. die vastzaten in verband met de dood op de Turkse Hacer Kartal, zijn gisteren op vrije voeten gesteld. Beiden hebben een verklaring afge legd, maar ontkennen iets met de dood van de vrouw te maken te heb ben. Het recherchebijstandsteam moet nog enkele zaken onderzoe ken maar zag geen aanleiding de twee arrestanten (25 en 37) langer vast te houden. Er wordt nog altijd rekening gehouden met de moge lijkheid van zelfmoord. college ook al had voorgesteld tij dens de informatieve gesprekken met de PvdA na de verkiezingen. "Ik constateer dat u vraag 2 en 3, waarbij wij vroegen of u meerde re voorkeuren had. met nee heeft beantwoord", citeerde Van Don gen uit het schriftje. door Henny van Egmond Langenberg herhaalde tijdens het debat zijn kritiek op de uit sluiting van D66. Het feit dat de PvdA het CDA had verkozen bo ven D66 was volgens hem onbe grijpelijk. Vooral omdat de PvdA als argument had genoemd dat D66 geen wortels in de Leidse sa menleving zou hebben. Langen berg benadrukte dat hoewel de opkomst heel la3g was, de kiezers massaal op D66 hadden gestemd. Volgens Langenberg vanwege de door de democraten bepleite be stuurlijke vernieuwing. Juist daarom zou D66 een plaats moe ten krijgen in het college. "PvdA en Groen Links hebben daarover niet willen praten. En dat is een heel groot verlies voor de demo cratie", meende hij. Van Dongen ontkende dat. Zij beklemtoonde dat D66-voorman Hoekema vorig jaar bij zijn af scheid heeft gezegd dat de Leidse afdeling slecht functioneert en dat het de partij ontbeert aan wor tels in Leiden. "Dan gaat het niet om hoe lang je in Leiden woont, maar het gaat om de achterban van je partij, de banden met maat schappelijke organisaties", licht te Van Dongen toe. Weggevaagd "Het is toch vreemd dat juist de PvdA ons op dit punt de les leest, terwijl een groot deel van haar electoraat is weggevaagd", rea geerde Langenberg. Van Dongen had er vanaf dat moment geen zin meer in. "Voorzitter", zei zij tegen burgemeester Goekoop, die het Het debat in de Leidse raadszaal, aan het hoofd van de tafel PvdA-lijsttrekker Van Dongenrecht tegenover haar (op de rug gezien) D66-voorman Langenberg. (foto Eiien Martens) debat in de raadszaal leidde, "ik heb geen behoefte om op Ceze nieuwe aantijgingen in te gaan". Langenberg had ook nog een appeltje te schillen met Groen- - Linkslijsttrekker De la Mar. Hij vindt dat De la Mar kiezersbedrog heeft gepleegd door nu te onder handelen met het CDA en PvdA over een college. De la Mar zou de kiezers en na de verkiezingen ook Langenberg hebben beloofd te die museamensen moeten zich ook eens kunnen ontspannen buties van leden voor 50.000 gulden op de balans. De gemeentelijke bijdrage was voorheen precies toereikend om de salariskosten van de circa zeven medewerkers te kunnen dekken. De winst uit eigen aktiviteiten werd gebruikt voor betaling van vaste lasten als huur, verwarming en tele foon. Van de contributie werd de re clame betaald. De WV dreigt nu in de proble men te komen door stijgende perso neelslasten. De salarissen stijgen, terwijl de gemeentelijke subsidie ongeveer gelijk blijft. Dit betekent dat geld van andere posten moet worden overgeheveld naar de sala- rispost. Dat leidt onder meer tot een kleiner reclame-budget, hetgeen volgens Hugens een slechte zaak is. Als voorbeeld van het belang van een goede promotie noemt hij de re clame voor Leiden in een Ameri kaans vakblad voor toerisme. Vlak na het bezoek van president Bush liet de WV hierin een advertentie plaatsen met een foto van Bush in de Pieterskerk met een begeleiden de tekst. Dit leidde tot ongeveer 500 informatie-aanvragen van potentie- Ie Amerikaanse toeristen. Directie en bestuur vinden het een slechte zaak voor de stad indien de dienstverlening door de WV nog verder wordt uitgekleed. Ze menen LEIDEN - De Leidse VVV koerst aan op structurele verlie zen indien de bijdrage van de gemeente niet wordt verhoogd. Dit betekent in ieder geval dat de service aan toeristen slechter wordt, maar op termijn moge lijk ook ontslagen of zelfs een faillissement. door Roy Klopper Directie en bestuur van de WV hebben deze week de noodklok ge luid bij de politieke partijen die zijn betrokken bij de college-onderhan delingen. Voor dit jaar is een tekort begroot van 25.000 gulden, in 1991 wordt die situatie alleen nog maar slechter. Als de gemeente niet bijspringt moeten de openingstijden korter worden en vallen er mogelijk ont slagen. Directeur C. Hugens voor ziet in het meest ongunstige geval zelfs een faillissement. De Leidse WV heeft jaarlijks een kleine 570.000 gulden aan inkom sten. Het grootste deel hiervan komt van een gemeentelijke subsi die van 367.000 gulden. Verder (foto Jan houdt de vereniging 1,5 ton over aan Holvast) eigen aktiviteiten en staan de conti-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15