LEZERSSERVICE Personal computers in zakformaat Tears for Fears LENTE-SHOW 5-6-7APRIL B&O ontwikkelt stuursysteem voor in huis 4 APRIL 1990 i.:~s-.avv-ss3 Wetenschappelijk rekenmachine weegt maar 250 gram De zakrekenmachine wordt een echte computer. Hewlett Packard introduceert een nieuwe wetenschappelijke rekenmachine, die veel verder gaat dan tot nu toe mogelijk was. Toch past het ding gemakkelijk in de zijzak van het colbert en weegt hij maar 250 gram. Fabrikant HP denkt er een revolutie mee te ontketenen: dit intelligente, eenvoudig mee te nemen rekenmachientje kan bijna dezelfde functies aan als de personal computer en is een ideale aanvulling op de huis-, kantoor- of schootcomputer. door Leo van 't Veld De Amerikaanse fabrikant is niet de enige die zo denkt. Op een wat an- der, minder wetenschappelijk ter rein zijn respectievelijk Atari (met de Portfolio), Texas Instruments, Casio en Sharp ook bezig de intelli- gentie van een PC in een kleinere - behuizing onder te brengen. De laatste fabrikanten vooral door al lerhande programmeerbare reken machines te combineren tot elek tronische agenda's, adresboeken en notitieblokken. Voorlopig staat HP met de nieu we programmeerbare calculator (1, weer even op eenzame hoogte. Hoe- wel de grootte van het ingebouwde geheugen niet spectaculair is (32 Ki lobyte), kan de machine worden uit- v, gebreid via daarvoor bestemde poorten met extra geheugen of ex- tra functies in vaste ROMs. De 48SX heeft ook een betrekkelijk klein scherm, van 22 tekens bij acht re lt gels, maar het kent wel grafische mogelijkheden (64 bij 131 beeld- punten) zodat de curve die wordt berekend, tevens zichtbaar kan worden gemaakt. Ook andere mogelijkheden ma ken de 48SX uniek. Ingebouwd heeft de ogenschijnlijk gewone cal culator 256 Kb besturings- en bere- keningsprogrammatuur. Behalve de twee plug-in poorten beschikt het machientje (afmetingen 18 bij 8 bij 3 cm) over een seriële aansluiting voor communicatie met PC oT Apple Macintosh (een extra com- municatiepakket kan worden mee- l geleverd voor ruim f300). Daarnaast heeft de 48SX een tweeweg infra- rood-interface, waarmee allereerst een draadloos mini-printertje kan worden aangestuurd. Verder kun nen alle gegevens en ontwikkelde d formules worden doorgestuind naar een andere 48SX (het 'klonen' van bestanden en data). Dat het om een wetenschappelijke rekenmachine gaat blijkt heel dui delijk uit de functies die de gebrui ker ten dienste staan. Bij de uitge breide grafische mogelijkheden be horen verschillende rechthoekige piotfuncties, staafdiagrammen, histogrammen en scatter plots. Dan is er de 'formuleschrijver', een rechtstreekse manier om formules in te voeren, compleet met alle vreemde tekens die daarbij te pas komen. Naast de specifieke HP-sol- ve taal kan het machientje omgaan met reële en complexe getallen en matrixen, 2D en 3D vectoren en multi-variabele en teststatistieken. Grappig is, dat met de cursor kan worden ingezoomd op een detail van een grafiek. De bijbehorende waarden rekent de calculator erbij uit. Een gedeelte van de grafiek laat zich ook uitvergroten, zodat men de kritische waarde kan bekijken. Middels een (extra) ROM, op een in steekkaart, kan de 48SX beschik ken over een 'formule bibliotheek', een elektronisch naslagwerk en probleemoplosser voor natuurkun de, chemie, wiskunde, bouwkunde en automatisering. Handig is ook, dat via het PC-verbindingspakket gemanipuleerd kan worden met al deze formules op de grote PC, waar bij de kennis afkomstig is van de calculator. Verwachtingen Hoewel prijs (f 1129) en mogelijkhe- "Wij denken gewoon anders", zeg gen Niels Andersen en Keld Harder uit Denemarken. "Bij ons moet een produkt er niet alleen leuk uitzien zodat het zichzelf verkoopt. Nee, er moet een filosofie achter steken Aan het woord zijn respectieve lijk de produktontwikkelaar en pro- duktstrateeg van het volbloed Eu ropese merk Bang Olufsen. De fa briek heeft ook in het verleden al opmerkelijke resultaten geboekt met deze denkwijze. De Denen staan nu op het punt een heel nieuw concept te lanceren rond een geïn tegreerde radio, televisie en video, waarbij met de afstandbediening eventueel ook het licht in huis kan worden bediend. Bij deze keten van apparatuur heeft die nieuw ontworpen afstand bediening, de Beolink 7000, een sleutelpositie. Het is een groot maar onopvallend, glad en donker ding. Zodra het wordt aangeraakt, wordt het apparaat wakker, richt hij zich op en 'komt tot leven'. Er verschijnt een venster (display) en een aantal verlichte drukknopjes. den het idee geven dat het hier om een typisch ingenieursapparaat gaat, wordt ook veel belangstelling van leraren, studenten en lagere technici verwacht. Vooral als ook nog speciale uitbreidingsmodules beschikbaar komen: voor navigatie, luchtvaart, structuuranalyse, che mie/petroleum, klimaatbeheer sing/airco en kunstmatige intelli gentie. Het apparaat heeft verschillende talen ingebouwd. De in maart ver krijgbare calculators 'spreken' En gels. Er komen ook Franse, Duitse en andere modellen voor de diverse Europese taalgebieden. Wie een in het Nederlands converserend mo del wil hebben, moet tot juni van dit jaar wachten. In één ding blijft de HP 48SX lo gischerwijze wat achter: als elektro nische agenda met alarmeringen. Deze functies zitten er wel in, maar niet zoals in de specifiek ervoor ont worpen databankjes/agenda's van Casio en Sharp. Een betaalbare en interessante tussenstap is Atari's Portfolio. Dat is geen formulekraker, en hoewel hij vrijwel even groot is, weegt hij met batterijen (3) wat zwaarder: 0,5 kilo. Voor specifieke doeleinden is dit apparaat ook heel bruikbaar om dat het om een complete, zij het wat omvang betreft compacte PC gaat, waar standaard programmatuur Het bedienen van de Beolink 7000 is een feest. Het apparaat, dat niet veel toetsen heeft, blijkt een inter actief proces met de gebruiker te beginnen. Dat kan doordat de aan gesloten audio- en video-appara- tuur naar de afstandsbediening te rugmeldt wat zich in de apparaten afspeelt. Het is dus niet alleen een commando-apparaat voor in de luie stoel, maar een tweewegsysteem dat ook meldt als er iets misgaat. De Beolink is uit metaal en ge kleurd glas opgebouwd. Intern zit hij volgestouwd met elektronica. Bij elke aanraking vertelt het LCD- scherm wat er zal gebeuren en of het commando ook wordt uitge voerd. Met een enkele druk op de knop kan men bijvoorbeeld de tv aanzetten, een satellietkanaal uit kiezen en de daarbij horende stand van de satellietschotelantenne be naar kan worden overgezet. Compacte pc De Atari Portfolio heeft als bestu ringssysteem MS-DOS 2.11 aan boord, niet 3.3 of 4.0, omdat die ver sies te veel geheugen eisen. Er is standaard 128 Kb RAM aanwezig, waarvan minimaal 30 Kb wordt ge bruikt voor de RAM-disk: een echte diskdrive kan niet in zo'n kleine zakcomputer. Een specifieke PC- taak kan dus worden uitgevoerd. Loopt men tegen geheugenproble men aan, dan kan. net als bij de 48SX, een geheugenkaart worden ingeschoven, tot 256 Kb toe. Anders dan bij de HP is het scherm van de Atari horizontaal ge plaatst. De 48SX is een staande re kenmachine gebleven. De Portfolio werd gekanteld, waardoor het qwerty-toetsenbord (dat uiteraard geen standaard typemachinetoet senbord is vanwege de afmetingen) zich toch nog redelijk laat bedienen. Ook hier acht regels op het scherm, maar wel 40 tekens op een regel. De Portfolio (prijs f 949) is ook meer tekst-georiënteerd dan tech nisch. In de eveneens 256 Kb ROM ingebouwd geheugen zijn behalve de systeemsoftware vijf program ma's ingebouwd: tekstverwerker, adresboek, rekenmachine, kalen der/agenda met alarmfuncties en tot slot een Lotus-achtig spreads heet. Voor het merendeel van de toepassingen volstaat de ingebouw- palen. Daarnaast draait het tv- scherm zich naar de kijker toe en wordt het HiFi-geluid via de afzon derlijke luidsprekers van de ge luidsversterker doorgeven. Ook kan tegelijk de CD-speler, cassetterecorder en tuner worden bediend terwijl naar de tv wordt ge keken. Bijvoorbeeld om een be paald radioprogramma op te nemen of om een kopie op cassette van plaat of CD te maken. Dat kan zelfs tegelijkertijd. Als er geen bandje in de cassetterecorder zit, dan blijkt dat uit de aanwijzigingen van de af standbediening. De tweewegtechniek die bij dit al les wordt gebruikt, is gebaseerd op infrarood licht. In de 7000 zit daar voor een een zend/ontvanger, een microprocessor voor de besturing, een motortje waardoor de 7000 zich kan oprichten als hij wordt 'gewekt' en een oplaadbare batterij. De tv, vi de programmatuur, met name om dat er wat slimmigheidjes zijn inge bouwd die geheugen sparen en toch snel werken. Wel zijn van dit ROM al verschillende versies geprodu ceerd, waarvan de eerste (tot versie 1.05) verschillende tekortkomingen te zien gaven die gegevensverlies tot gevolg konden hebben. Volwassen Inmiddels met systeemversie 1.072 is de Atari een volwassen al ternatief geworden, mede dank zij het 149 gulden kostende backup- pakket. Daarmee kan de gebruiker heel gemakkelijk met een PC com municeren, gestuurd vanuit de Portfolio of vanuit de PC. Met de zelfde kit kan ook een (parallel) printer worden bestuurd vanuit de Portfolio. Een seriële interface voor communicatie met modem of een andersoortige PC is nog niet uit. Wel allerhande insteekkaarten met extra geheugen. Zowel Atari als HP verwachten dat deze kleine zakcomputers/cal culators meer en meer ingang zul len vinden! Het voordeel is, dat ze altijd en overal bij de hand zijn. Ver der krijgen ze steeds meer de eigen schappen van de gewone PC. Ook de LCD-schermpjes worden steeds beter afleesbaar. ADRESSEN: Hewlett Packard Ne derland, Startbaan 16, 1178XR Amstcl- Atari Benelux, Ilagcnwcg 7B, 4130EB Viancn. deorecorder, satellietontvanger, ra dio, cassetterecorder, CD en pickup kunnen stap voor stap worden inge schakeld en geprogrammeerd. Via de Beolink-verbinding kan ook het omgevingslicht worden in- of uitge schakeld dan wel kan gedimd. Uiteraard moeten alle audio- en video-apparaten van het merk daar op ingesteld zijn en met elkaar en met de afstandsbediening kunnen communiceren. De 'interlinking' gaat zelfs zover, dat tv of radio in verschillende kamers of in de keu ken aan kunnen staan en worden geregeld. Het net voor de afstands bediening kan namelijk door het hele huis worden aangelegd. Luid sprekers en tv-schermen kunnen worden gebruikt met de radio of vi deorecorder die elders staat. Ingenieurs van Bang en Olufsen hebben een hele studie gemaakt van afstandbesturing. Het audio/vi deo-concept is daar een uitvloeisel van. Meer en meer zal besturing in het huishouden geschieden via wat zij noemen een Home Integrated Network (HIN), ook wel Domestic Bus (huisbesturingnet) genaamd. De Deense Firma staat daarbij het Open Concept voor, een systeem waarbij allerlei zaken via dat net kunnen lopen. Niet alleen enter tainment (audio en video) maar ook de telefoon, bewaking, lichtbestu- ring, cv-regeling en aanverwante za ken. Philips heeft ook een voorstel ge daan om een 'Domestic Digital Bus' (D2B) in te voeren. Philips werkt daarbij samen met Matsushita, het Japanse concern met onder meer de merken Technics en Panasonic. De mogelijkheid bestaat dat Thomson en Sony hun voorstel zullen steu nen. Die vinden een gezamenlijke standaard wenselijk. De Denen, die in het verleden al vaker hebben laten zien dat zij ge weldig creatieve produkten kunnen maken zij het niet voor massa markt vinden het D2B-voorstel van Philips achterhaald. Het gaat in hoofdzaak om de besturing voor vi deo- en audio-apparatuur. "Wij zijn eenvoudig al veel verder", stellen zij. De mogelijkheden van de D2B- bus zijn te beperkt. Bang en Olufsen heeft 3500 werk nemers en is als zodanig niet in staat de ontwikkelingen op het gebied van besturing alleen voort te zetten. Daarom heeft het bedrijf aanslui ting gezocht bij de veel grotere, bo vendien typische communicatief gerichte firma Ericsson. Gezamen lijk zal een telecommunicatiedivisie worden opgezet, Dikon System Di visions. Ieder zal een belang van 50 procent in de nieuwe firma nemen. Ericsson heeft 65.000 werknemers en opereert in tachtig landen'. Zij stellen zich veel voor van de samen werking met de 'eigenzinnige' elek- tronica-ontwerpers uit Denemar ken. Op zaterdag 14 april geeft Tears for Fears een groots popconcert in AHOY. Aanvang: 20.00 uur. Voor wie een toegangskaartje heeft weten te bemachtigen is dit dé gebeurtenis van het jaar! Behalve als je geen vervoer hebt Het inschrijvingsbewijs geeft recht op vervoer per NZH vanaf en naar jouw opstapplaats. Voor de gelukkige kaartbezitters organiseert Leidsch/Alphens Dagblad Lezersservice i.s.m. NZH-travel speciale dagretours naar AHOY voor slechts 12,50 'in Opstapschema: Leiden NS, perron N Sassenheim, halte Parklaan Lisse, Hyacinthenlaan Hillegom, v/d Endelaan 17.30 uur 17.15 uur 17.05 uur 16.55 uur Inlichtingen en boekingen - Leidsch/Alphens Dagblad en NZH-travel. Leidsch Dagblad, Witte Singel 1,2311 BG leiden, tel. 071 - 16 14 00 Alphens Dagblad, Julianastraat 19, 2405 CG Alphen aid Rijn, tel. 01720 - 93 9 61 ALPHEN A/D RUN VAN DER BOON AUTO'S ALPHEN B.V. GERARD DOUSTRAAT 16, TEL. 01720 - 73216 LEIDEN AUTOBEDRIJF VAN HAASTEREN B.V, POTGIETER LAAN 32, TEL. 071 - 310800 NOORDWUKERHOUT AUTOBEDRIJF A. KLEVERLAAN, DE VLASHOVEN 8, TEL. 02523 - 73724 1 Er is al een Lada vanaf 9.995,-. Prijzen incl. BTW, katalysator, afleveringskosten en ML-behandeling. beperk te voorraad, Speciale prijs Hm 7 aprü 1990. De Lada Samara is een verrassende sensatie voor de veeleisende auto rijder, die hoge eisen stelt aan vormgeving, comfort en prestatie. De Samara verrast tot in de kleinste details. De vele extra's zoals de van binnenuit verstelbare koplampen en buitenspiegels, vijf veiligheids gordels, een wis/was installatie op de achterruit, een katalysator en een ekononieter voor een zuinige rijstijl, zijn bij de Samara standaard. Autorjjden wordt met de Samara een bijzondere sensatie zowel in prijs als prestatie. Op z'n toch al lage aanschafprijs krijgt u nu t/m 7 april ook nog eens de afleveringskosten en de ML-behandeling t.w.v. f 690,- geheel gratis. Exclusief is dan nu ook inclusief. Kom naar onze Lente show en maak een proefrit in de Lada van uw keuze. 1.1,1.3,1.5 3-5 deurs/4-5 speed v,13.995.-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13