PAGINA VOOR JONGEREN Lambada breekt vele records Kaoma geniet van groot succes g1 TRIJFEL ffinr/ia k:i:ij»hci Amerikaanse kinderen minder goed verzorgd Tieners ook in Leiden actief WOENSDAG 4 APRIL 1990 PAGINA II Voor vragen, opmerkingen en suggesties met betrekking tot Big Deal kun je ons altijd bellen. Tel: 071 - 161 442. De muziek klinkt fris en vrolijk en hun Lambada en Dancado Lambada werden in veel landen een dikke hit. De groep Kaoma is inmiddels een begrip geworden en als je de Lambada niet beheerst, ben je hopeloos achter. Hoewel.. Overdrijven is ook een vak. Hoe dan ook. Big Deal sprak met drie muzikanten van Kaoma en ging op zoek naar de sleutel van hun succes. Luc Oriënt en de sporen van Doctor X Voor de echte liefhebbers van de science-fiction verhalen met Luc Orient, heeft uitgeverij Lombard een aantal oude, korte verhalen opnieuw uitgebracht. De freaks zullen de vier verzamelde verhalen De sporen van Doctor X, Vuurstralen van de zon. De wraak en Moord in 2012) ongetwijfeld al hebben, maar een officiële albumuitgave stelt ook de minder fanatieke speurders in staat de serie te volgen. Aan de vlakverdeling en de uitwerking van tekeningen is nog duidelijk te zien, dat de oudjes ooit voor een ander formaat uitgave zijn gemaakt, maar storend is dit allerminst. De bundeling De sporen van doctor X is een aanradertje voor sf-fans, leest razendsnel en doet anno 1990 al weer bijna antiek aan. Luc Oriënt: De sporen van doctor X, door Paape, Greg en anderen. Uitgeverij Lombard. 8,95 gulden. Verbittering De prachtige serie Verhalen en Legenden is weer een deel rijker. Dit keer waren tekenaar Eric en scenarist Franz aan de beurt met hun raamvertelling De Verlorenen van het Keizerrijk. De zes op elkaar aansluitende vertellingen gaan over soldaten en burgers ten tijde van Napoleon. En wie deze historische achtergrond combineert met de naam Franz, kan het resultaat al ongeveer raden: bloed, verbittering, afslachtingen en verkrachtingen. Kwaliteit en een zekere mate van originaliteit kan het duo Eric/Franz niet worden ontzegd en de serie Verhalen en Legenden garandeert een prachtige, gebonden uitgave. Toch lijkt het er sterk op, dat het Franz niet meer lukt een goedlopend script te schrijven zonder een overdadig portie seks en geweld te gebruiken. Verhalen en Legenden: De Verlorenen van het Keizerrijk, door Eric en Franz. Uitgeverij Lombard, 19,95 gulden. Nieuwe held Jordan is een nieuwe held in stripland. Toch zal het weesjongetje niet veel introductie behoeven, want hij lijkt veel op zijn 'broertjes' Ed en Ad, ook van de hand van tekenaar Cadot. Jordan is een uitstekende jeugdstrip, een beetje in de stijl van Clifton. Het verhaal over de mysterieuze verdwijning van bewoners van een Brits vissersdorp, wordt op de typische niet-realistische stijl van de Lombard-stal vertolkt. Enig minpunt van De verzwolgen standbeelden is het wat slepende scenario van Philippe Richelle, dat maar weinig spannende vasthoudertjes bevat. Jordan: De verzwolgen standbeelden, door Cadot en Richelle, 7,50 gulden. "Kaoma werd zo'n elf maanden geleden opgericht", vertelt key board-speler Jean-Claude. "Sa men met vier mede-muzikanten speelde ik in een andere band. We maakten muziek waarbij Afri kaanse invloeden centraal ston den en waarmee we een kleine tien jaar lang vele zalen vulden. Het ging dus allemaal redelijk goed maar op den duur ga je naar iets anders zoeken. We wilden in onze nummers meer muzikale in vloeden met elkaar verweven. Dus niet alleen Afrikaanse mu ziek maar een mix van vele stro mingen. Zo ontstond, op aanra den van onze twee producers, Kaoma". Kaoma staat voor kalm en cool vertelt gitarist Jacky. "We vinden ook dat onze nummers relaxed en cool moeten klinken. De mensen moeten gewoon van onze muziek gaan houden. Bij het schrijven van de nummers houden we hier al rekening mee. Gezien het resul taat gaat ons dat goed af'. Het plotselinge succes van Kaoma was gigantisch. "Ik moet heel eerlijk bekennen dat we wel wat succes hadden verwacht", zegt een glunderende Chyco. "Maar dat het zo'n groot succes zou worden....! In tal van landen zijn de singles en het album al be kroond. We braken zelfs records! Dan, enigzins bedachtzaam: "Ik vindt wel dat het allemaal wat te snel is gegaan. Voordat we goed en wel in de gaten hadden wat er gebeurde, zaten we in het vlieg tuig om de single in andere lan den te promoten. Sinds dat begin, een kleine elf maanden geleden dus, hebben we ons huis maar weinig gezien". "Je kunt eigenlijk wel stellen dat ons eigen leventje vanaf dat moment veranderde", zegt Jacky. "Succes is een machtig iets. Je werkt er hard voor en als je het eenmaal hebt bereikt, moetje het proberen vast te houden. Kijk, nu Johnny Bosman Ronald Koeman Marco van Basten VRAAG 4 Wie heeft dit thousiast. In Nederland is ieder een allang weer tot de orde van de dag overgegaan. En de orde van de dag is dat we gewoon klote Ruud Gullit Marco van Basten Frank Rijkaard VRAAG 7 Welke sport is dit? Opkomst verkiezingen iets dan normaal VRAAG 2 Wie is dit? Gloria Estefan Madonna Cher VRAAG 5 Welk woord staat hier? X& Nederlanders eten gemiddeld ge middeld drie per week, ofwel 184 per persoon per jaar. De die door de industrie in gebak. cake. nagerechten en dergelijke zijn ver werkt, zijn daarbij inbegrepen. Er appels eieren aubergines i deze column9 Rob Onderwater Nico Scheepmaker Raymond 3eil VRAAG 3 Wie is dit? Willem Kieft Tom Jan Lenferink Sport Binnenland Opinie 1. Letter 9 van vraag 1 2. Letter 2 van vraag 5 3. Letter 1 van vraag 9 4. Letter 2 van vraag 1 5. Letter 1 van vraag 6 6. Letter 3 van vraag 7 7. Letter 9 van vraag 4 8. Letter 3 van vraag 3 9. Letter 1 van vraag 2 10. Letter 1 van vraag 8 11 Letter 1 van vraag 10 SLEUTELSTAD KRANTLEESQUIZ Test je kennis van het nieuws van de afgelopen week en win een platenbon door deze tweede aflevering van de krantleesquiz goed op te lossen. De oplossing moet je voor dinsdag 10 april sturen naar het Leidsch Dagblad (re dactie Big Deal), postbus 54, 2300 AB Leiden. Onder de goede Inzendingen wordt een platenbon van 25 gulden Big Deal-redactie ben je bekend maar morgen kan iedereen je alweer vergeten zijn. Je moetje dus constant bewijzen en dat brengt wel een zekere druk met zich mee. Al met al zijn we na tuurlijk dolgelukkig want we wil den allemaal van kinds af aan in de showbizz. Nu het succes daar is, genieten we er intens van". Het gaat snel. Iedereen is de zo populaire Dirty Dancing alweer glad vergeten. Hoe zit dat met de Lambada? "Het danspubliek wil iedere keer weer iets fris en nieuws", zegt Chyco. "Men kan met de Lambada, na jaren ge scheiden te hebben gedanst, weer eens heerlijk samen dansen zon der dat het te 'dirty' wordt. Ik denk dat al deze factoren de Lam bada tot een succes hebben ge maakt". Jean-Claude voegt daar aan toe: "De mensen willen ook vrolijkheid. Ik denk dat onze nummers daaraan voldoen. Onze nieuwe single Melodie D'Amour is daar een goed voorbeeld van. Lekkere zorgeloze muziek waar veel mensen van houden". Sinds de grote doorbraak van vorig jaar is het gezelschap Kao ma voortdurend op reis. Bijzon der gezellig maar het kan ook wel eens gaan vervelen. "Reizen is na tuurlijk best leuk", zegt Jean- Claude, "maar je mist je familie, kennissen en vrienden behoor lijk. Vooral wanneer je voor een langere tijd weg bent. We zijn nu weer een aantal dagen vrij die we natuurlijk meteen benutten om wat uit te rusten en gezellig thuis te zijn". Er worden intussen al weer druk plannen gemaakt voor een nieuwe show. Voorlopig staat Kaoma echter pittig volgeboekt met optredens in onder meer Ita lië, Spanje, de Verenigde Staten en Japan. Jacky: "Succes of geen succes, we gaan door met muziek maken omdat dat onze grote meenschappelijke liefde ook altijd zal blijven!" ilaei De swingende formatie Kaoma. zmKTe. MELK. ..AHA' IK ZIE HerAL.. W6 HEÈ2EM WQBC'MS VE supeAHEFF'NÉj Kilö" g£TMlC>! vl KINDER FOON Kinderen in de Verenigde Staten zijn minder gezond en minder welvarend dan kinderen in veel andere ontwikkelde landen. Dat blijkt uit een rapport van de Ame rikaanse regering. Het Census Bureau, de officiële dienst voor bevolkingsonder zoek, onderzocht 57 factoren die van invloed zijn op de gezondheid en het welzijn van kinderen in de Verenigde Staten, Australië, Groot-Brittannie, Canada, Frank rijk. Hongarije, Italië, Japan, Noorwegen, Sovjetunie, Zweden en de Bondsrepubliek. Het rapport concludeerde dat de kindersterfte in het eerste le vensjaar in de VS hoger is dan in 21 andere industrielanden. Het bureau noteerde het hoogste per centage van kinderen dat in ar moede leeft: zeventien procent. In 1987 beschikten twaalf miljoen Amerikaanse kinderen niet over een ziekteverzekering. Dat was veertien procent meer dan in 1981. De VS noteerden verder het hoogste percentage kinderen dat te maken krijgt met echtschei ding en het hoogste aantal een oudergezinnen: 25 procent. Andere gegevens uit het rap port waren: Amerikanen trouwen eerder dan de meeste Europeanen en de Japanners. Vijftig procent van de Amerikaanse vrouwen is op haar 23ste getrouwd. Bij de geboorte van het eerste kind is de Amerikaanse vrouw ge middeld 23 jaar oud. Dat is jonger dan in de meeste geïndustriali seerde landen. Je hebt behoorlijk lange armen nodig om op deze twee meter lange gi taar te spelen. Zeker als je nog maar drie jaar oud bent. zoals kleine John, één van de jongste bezoekers van een muziekbeurs in Frankfurt. Maar waarschijnlijk heeft hij zijn oog laten vallen op het piepkleine model binnenin de reuzen- gitaar. (foto epa> Laatst belde een jongen wiens hond was overleden de kindertelefoon. Hij was erg verdrietig om de dood van het dier, dat vijfjaar zijn maatje was geweest. Familie en vrienden toonden echter weinig begrip voor de gevoelens van de jongen. Toen een vriend hem zag huilen, vond die hem maar een aansteller. Nog steeds bestaat kennelijk het idee dat 'een man niet mag huilen'. Hij moet stoer overkomen, zijn gevoelens vooral met tonen. Terwijl huilen juist enorm kan opluchten. Bovendien helpt het het verlies van bijvoorbeeld een hond te verwerkén. 'Koop toch gewoon een nieuwe hond', was het zakelijke advies dat de vriend hem gaf. Dat was gemakkelijker gezegd dan gedaan. Want zijn ouders wilden daarvan niets weten. Zij vonden het niet goed dat er een nieuwe hond in huis zou komen. Als de jongen een beetje over het verlies van zijn hond heen is, moet hij zijn ouders maar eens vragen, waarom zij geen nieuwe hond in huis willen. Kost de verzorging vader of moeder te veel moeite? Is een hond te duur? Is er iemand allergisch voor huisdieren of vinden zijn ouders dat een hond het huis vies maakt? In elk geval is het niet zo, dat de aanschaf van een andere hond automatisch een eind maakt aan het verdriet om de dode hond. Misschien kan een nieuwe hond de herinnering aan de vorige viervoeter niet onmiddellijk uitwissen, waardoor dat voor de jongen juist weer een nieuwe teleurstelling betekent. Jongeren van acht tot achttien kunnen zeven dagen per week met vragen en problemen bij de kindertelefoon terecht. Van vier uur 's middags tot acht uur 's avonds word je te woord gestaan. Het nummer van de Leidse kindertelefoon is 071- 120611. 'Tieners Aktief is de naam van een organisatie, die jongeren van 12 tot 18 jaar begeleidt bi j het uit voeren van vrijwilligerswerk. Daarbij gaat het om klussen als wilgen knotten, bejaarden bezoe ken, of werken bij een lokale om roep. Vrijdag komt 'Tieners Ak tief op TV. Bij 'Linda' staat het onderwerp omroep en TV cen traal. Ook Leiden heeft een afdeling die actieve tieners begeleidt. Het gaat uit van het buurthuis Winnie Mandela en de vrijwilligerscen- trale. 'Tieners Aktief zoekt nog begeleiders. Wie jongeren wil be geleiden bij vrijwilligerswerk zich opgeven bij Rob (071 - 312651). Moeders hou je dochters binnen, vaders hou je zonen vast. Pim Lemmers raasde wederom door 's werelds popgebeurtenissen en kwam op de proppen met schokkende, beklemmende en opzienbarende nieuwtjes. Vorig jaar verscheen de single You Didn't Waste No Time van de Engelsman Zorro. Vanwege de enorme belangstelling is de single opnieuw uitgebracht. Het is een prachtige ballad die het echt ver dient een hit te worden. Anna Garcia, geboren in Engeland, woont al 3 in Nederland. Deze dame, een ex-vriendin v zong onder de naam Anna Fantastic e man. Haar nieuwe single heet G'Ding-G'Ding c derland uitkomen. i vijftien jaar lang mega-ster Prince, op het album Bat- zal spoedig in Ne- De video van de nieuwe Madonna-single Vogue werd door dezelfde mensen opgenomen die de clip van Paula Abduls Straight Up ver zorgden. Lekker dansbaar dus. Er gaan trouwens geruchten dat Ma- donnanu weer lang blond haar heeft. Ach, ze houdt van een beetje afwisseling zullen we maar zeggen. Jason Donovan is klaar met de tv mini-serie Shadow Of The Heart. Gelukkig maar want dan kan hij zich weer geheel op zijn zangcar rière storten. Jasons nieuwe single heet Hang on to your heart en komt in april uit. Robert Smith van de Cure nam de video van de nieuwe single op de top van een Schotse berg op. Het was er behoorlijk koud en de opna mes zaten wat tegen zodat Robert zich met lichte bevriezingsver schijnselen onder doktersbehandeling moest stellen. Bandlid Adam Clayton van U2 dacht bij zichzelf: 'Nu ik beroemd ben hoef ik geen parkeerbonnen en wegenbelasting te betalen'. Dat ging dus even mooi niet door want onder politie-escorte moest Adam mee naar het hoofdbureau om daar de vier maanden achter stand te betalen. Het gaat weer de goede kant op met Billy Idol. Na zijn motoronge luk en de daaropvolgende vier operaties aan zijn been, liet Billv ons weten weer zo snel mogelijk te gaan zingen enmotorrijden! Een bijzonder leuke single is die van het viertal J.T. and the Big Fa mily. Hun single Moments In Soul, met daarin de Art Of Noise- samplc van Moments In Love, zal het bijzonder goed doen in het clubcircuit.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11