Andiiessen zwicht niet voor bonden Wie gaat er voor hen door het vuur? Wereld heeft de komende jaren heel veel geld nodig Winkelsliiitingstijden niet beperken' Ambtenaar in Suriname sjoemelt naar hartelust NA DE ACTIVISTEN KOMEN DE RUSSEN DSM ondersteunt directie bij uitkopen Macintosh Ainev vergroot winst fors, partner YSB blijft achter Bex koopt busreizen bij Duits BTS DINSDAG 3 APRIL 1990 PAGINA 5 DEN HAAG (GPD) Minister Andriessen (economische zaken) is niet van plan om onder druk van de dienstenbonden FNV en CNV zijn compromisvoorstel om de winkelsluitings tijd door de week naar half zeven te brengen en zaterdag naar zes uur, te wijzigen of in te trekken. Eerst wil de bewindsman het oordeel van de Kamer over zijn plan vernemen.' PARAMARIBO - Gedurende het hele financiële jaar '89 is in Surina me weer naar hartelust gesjoemeld. Dit blijkt uit het gisteren versche nen verslag van de Surinaamse Re kenkamer, dat is samengesteld on danks ferme tegenwerking door het ambtenarenapparaat. Volgens schattingen een officiële telling van het aantal ambtenaren wil maar niet lukken zijn er op een be roepsbevolking van 25.000 en 40.000 werklozen zo'n 40.000 'landsdiena ren' en ook nog eens 10.000 perso neelsleden bij 'para-statale bedrij- door Marie-Annet van Grunsven Mocht er al wijziging in de plannen van zes uur naar half zeven te bren- nodig zijn, dan denkt Andriessen gen. Op zaterdag ging de sluitings- eerder in de richting van een nog tijd van 17.00 naar 18.00 uur. Het to- openingstijd. Op verzoek taal aantal winkeluren ging van 52 55 per week. Aan het aantal In het rapport van de Rekenka- er wordt beschreven hoe op alle veaus de hand wordt gelicht met gemorreld, ligt volgens de sociaal- voorschriften. "Vele landsdienaren 'Leegloperij in de overheidsdienst' wordt een geval beschreven van ie mand die al jaren niet werkt en sala ris ontvangt, ondanks het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd. Rekenkamervoorzitter Hans Pra- de schrijft zijn jaarverslagen in de wetenschap dat regering en volks vertegenwoordiging er nauwelijks aandacht aan schenken. Prade: "Er is geen behoorlijke overheidsadmi nistratie, dus we kunnen uitgaan van het ontbreken van controle op doelmatigheid en rechtmatigheid". nen het kader van het Nationaal Le ger behartigd, aangezien de minis ter zelf niet beschikt over een finan ciële administratie. Zijn invloed op het personeelsbeleid van het Natio naal Leger is evenmin vast te stel len". schrijft Prade. Verder blijkt dat de landelijke 'centrale begrotingsboekhouding' permanent jaren achterloopt, Suriname overheidsinstellingen die Suriname spannend rijk is. Slechts de helft daarvan het D66-Kamerlid Groenman democraat echter 'alles' weer open. Dan wil de partij terug naar haar ou de idee: tot 21.00 uur open blijven verschijnen al jaren niet i het werk", schrijft de Rekenkamer. "Het salaris wordt doorbetaald, on- moet de bewindsman vandaag in de koopavonden of zondagen waarop winkels open mochten zijn, Jammer Kamer nadere uitleg komen gev Volgens het Kamerlid moet de be- derde niets, windsman alle partijen uitnodigen voor een arbeidsvoorwaardenover leg, waarbij de bezwaren van de In werknemers tegen ruimere winkel- ten tijden aan de orde moeten komen. Kringen rond de bewindsman wisten gisteren te melden dat het weliswaar 'lastig' is dat FNV en CNV afstand hebben genomen het compromis tingstijden, ma; partners zijn die het plan wel onder steunen. Voorts werd erop gewezen dat het compromisvoorstel in feite alleen een minimale aanpassing is van de winkelsluitingstijden. "Het kan niet nog minder. Dan ontstaan er politieke problemen", aldus een betrokkene. Zo is het in het verslag duidelijk geworden dat legerleider Bouterse i uit de kas Sinds 1970 maken de opeenvol- bassade in Brazilië lichtte, gende regeringen geen begrotings- melijk wegens vakantie". Het voor rekening meer op, zodat nooit ge- schot is volgens de Rekenkamer toetst kan worden of men zich aan nooit verrekend, de eigen begroting heeft gehouden. Ook wordt over de 'gewone' drie dan is er sprake van een totale geld verspilling". Het staatstelefoniebe- drijf Telesur houdt er uit hobbyis me een complete televisiezender op na, die niets oplevert, "terwijl de 33.000 gulden normale, wel opgedragen dienstver- de Surinaamse am- lening van Telesur in het gedrang komt", aldus het verslag. vast te houden aan het eigen wets- deze categorie zijn vele voormalige Prade in zijn verslag: "Het is zelfs 500.000 Amerikaanse dollars die het jaar lang om elf u De kroon wordt gespannen door het ministerie van openbare wer ken. Daar gaat het personeel al twee Op 8 maart berichtte Andriessen de Kamer dat alle betrokkenen, be halve de dienstenbond FNV, een akkoord hadden bereikt reactie op de huidige protes- er het compromis liet CDA- Kamerlid Schartman weten het 'jammer' te vinden dat de zaak nu weer op lossen schroeven staat. Vol gens hem hebben FNV en CNV nu de plicht met een beter alternatief te nkelslui- komen. Het CDA is voor het plan- nog genoeg Andriessen. Het kamerlid wees erop dat er nog vier andere voorstellen over de winkeltijden liggen. Het gaat dan om het plan-Groenman'(D66) waar in een sluitingstijd van 19.00 uur wordt voorgesteld, 21.00 uur (PvdA), meer zondagen open (VVD) en instelling van middag avondwinkels die geopend zijn van 12.00 tot 21.00 uur, een plan van het vorig kabinet. Namens de PvdA liet het Kamer lid Van Gelder weten dat zijn fractie voorstel dat sluiting om 19.00 behelst. Ook de WD ziet het stel-Andriessen als bod. hoge functionarissen en partners huidige en voormalige hoge minimaal functionarissen". In een hoofdstuk met de titel de vraag of er nog een ambtenaar in leger maandelijks krijgt nauwelijks Suriname is die weet hoe een begro- verantwoording afgelegd. "Finan- tingsrekening moet worden opge- ciële kwesties van de departement- maakt". sleiding (van defensie) worden bin- de airconditioning defect is "en men geen beslissing kan nemen hoe dat probleem moet worden opge lost". de winkelsluitingstij- zich kon vinden in het compromis den. Besloten werd de sluitingstijd i half s Nu daaraan wordt STEIN (GPD/ANP) - Het Lim- Als voorwaarde werd steeds ge- burgse confectie- en detailhandels- stefd dat de nieuwe eigenaars de bedrijf Macintosh (Halfords, Kwan- voortzetting en het eigen gezicht turn, Superconfex, Piet Klerkx) van het detailhandelsconcern wordt leeggehaald. De eigen direc- moesten waarborgen. Maar de wei- tie richt samen met een groep geld- nige .overnamekandidaten die zich schieters onder leiding van Reiss tot nu toe aandienden, vielen niet in Co (van ex-HCS-topman Kuijten) goede aarde. Daarom is nu voor een een nieuwe vennootschap op waar- transactie gekozen waarbij de Ma- in de activiteiten worden onderge- cintosh-top zelf grotendeels het be- bracht. drijf in handen krijgt. Dat lijkt de Voor de nogal ongebruikelijke beste waarborg voor een voortzet- constructie is gekozen om meerder- ting van het huidige beleid, heidsaandeelhouder DSM (56 pro cent) de gelegenheid te bieden met UTRECHT Het verzekeringscon cern Amev, dat gisteren een fusie bekend maakte met de Belgische verzekeraar AG, heeft in 1989 de winst met 28 procent zien stijgen tot 354,8 miljoen gulden. De VSB Groep (Verenigde Spaarbank), waarmee Amev al eerder een fusie aankondigde, wist de winst vorig jaar maar een fractie omhoog te krij gen van 78 miljoen gulden tot 81 miljoen gulden. Amev realiseerde de hogere winsten vooral in de Verenigde Sta ten en Australië. In Nederland noemt het Amev-bestuur de winst stijging in het autoverzekeringsbe drijf spectaculair. De winst per aandeel valt volgens Amev lager uit dan de winst, als gevolg van de uitgifte van aandelen aan de VSB Groep. De winst per aandeel steeg in 1989 met 16,3 procent tot 5,78 gulden. Spoorwegbond FSV wil actie, CNV zuivel ook Gisteren heeft een delegatie uit de Sovjetunie een bezoek gebracht aan de kerncentrale in Borssele om daal de veiligheidsmaatregelen te bestu deren, In Nederland was Borssele jarenlang het symbool van nucleai- Meteen nadat de transactie is af- re dreiging, waartegen voortdu- gerus^gemoêd afsJandVdoen ffrond' zal DSJIV! haar 2'9 miljoen rend werd geprotesteerd door tegen- van de aandelen-Macintosh. DSM Macintosh-aandelen aan de nieuwe standera van kernenergie. heeft de afgelopen jaren al enkele vennootschap verkopen voor 45 «c.anp, keren laten weten op den duur af te ^/^„^aftrek willen van de belangen in Macin- Noren helpen Solidariteit met krant OSLO (AP) Het Poolse vakverbond Solidariteit zal deze herfst in sa menwerking met een Noors mediaconcern in Wroclaw, in het zuidwes ten van Polen, een krant uitbrengen. De krant zal waarschijnlijk 'Dzi- siaj' (Vandaag) gaan heten en vijf of zes dagen in de week uitkomen. In eerste instantie wordt gedacht aan een blad met acht pagina's en een oplage van 50.000 exemplaren. tosh, omdat de onderneming het chemieconcern niet van strate gisch belang is. Economie k ort Wegvervoer De opbrengsten van het Nederland- (president se internationale goederenvervoer over de weg is het afgelopen jaar dramatisch gedaald tot 1,1 procent. Met het oog op de tolheffing in West-Duitsland en de verhoging op tosh NV, zullen als eigenaars ook de dieselaccijnzen wordt voor 1990 zelfs een negatieve rentabiliteitspo- sitio verwacht. Dat blijkt uit kosten zal dat voor DSM een boek winst van enkele tientallen miljoe nen guldens opleveren. DSM wil de voorgenomen buy-out mede moge lijk maken door een ('achtergestel de') lening van 25 miljoen gulden te verstrekken. Het team van managers dat straks via de nieuwe vennootschap een meerderheidsbelang in Macintosh krijgt, bestaat uit drs G. Beijer en drs J. Nijhuis van de raad van be stuur van Macintosh, J.D. Cardoso Macintosh-dochter Maconde Confeccoes in Portugal) en commissaris drs. A.N.A.M. Smits. De eerste twee, die nu de da gelijkse leiding hebben over Macin- Helmut Schmidt bij 'Global Panel' LEEUWARDEN (GPD/ANP) spoorwegvakbond FSV (5500 le den) heeft de Nederlandse Spoor wegen een ultimatum tot komende donderdag gesteld om met een be ter bod voor de nieuwe qao te ko men. Als NS niet aan die eis vol doet, roept de FSV in het rayon Utrecht op om volgende week maandag 24 uur in staking te gaan. Dit heeft FSV-bestuurder H. in 't Panhuis gisteren meegedeeld. De FSV verwacht dat ook leden in an dere delen van het land het werk spontaan zullen neerleggen. Vol- Samenwerking De directie kon gisteren bij de pre sentatie van de jaarcijfers niet dui delijk aangeven wat gevolgen zijn voor het personeel van de nieuwe samenwerking met de Belgische AG. Amev heeft veel buitenlandse belangen, ook in Belgie, waar 500 van de in totaal bijna 11.500 perso neelsleden van Amev werken. Meer duidelijkheid is er over de fusie met VSB (Verenigde Spaar banken). VSB verwacht verwacht dat de fusie met de AMEV in mei z'n beslag kan krijgen. Het overleg met de vakbonden is vrijwel afgerond en de verschillende ondernemings raden zullen binnenkort naar ver wachting positief adviseren. Tijdens een toelichting op de jaar cijfers, voorafgaande aan de be kendmaking van AMEV dat zij in zee gaat met het Belgische verzeke ringsconcern AG, vertelde VSB- topman B. Feilzer veel te Verwach te0 for. de fusie met AMEV. VSB en Amev gaan samen uit op samenwerking met financiële in stellingen buiten de grenzen. VSB is voorstander van verdere samen werking tussen de verschillende spaarbanken. De lagere groei van VSB is het ge volg van het onder druk staan van de rentemarge door het oplopen van de rente. De lasten stegen met 3 procent, wat gunstig is ten opzichte van de bijna 8 procent stijging van 1988. VSB heeft 380 kantoren. Gezien gens In't Panhuis zal het de FSV ze- rl_ „_q1iq ker lukken het treinverkeer rond maat js de Perwachting daf dlt aa„: tal de komende jaren zal afnemen. de raad van bestuur 'ennootschap vormen. Omdat meerderheidsaandeel- derzoek dat in opdracht van de Ne- houder DSM al met die constructie derlandse Internationale Weg ver- ~1"'" J ifi fififi J voer Organisatie (NIWO) is uitge voerd. Energiebesparing De overheid zal jaarlijks ongeve 680 miljoen gulden uitgeve energiebesparing. Samen met acti- werken ongev akkoord is gegaan, rest de overige aandeelhouders weinig keus. Voor al het Westduitse levensmiddelen- concern Asko, dat een belang van 10 procent in Macintosh heeft opge bouwd, ziet nu de kans vervliegen om een meerderheidsbelang in het Nederlandse bedrijf op te bouwen. viteiten van nutsbedrijven en ande- binnen ren wordt gemikt op een jaarlijks tosh. investeringsniveau van 3 miljard gulden. Met alle plannen zal naar verwachting een jaarlijkse energie besparing van twee procent ge haald worden, een verdubbeling van het huidige besparingsniveau. buitenland bij Macin- Offshore Na een absoluut dieptepunt in in vesteringen van oliemaatschappij en op het Nederlands deel van het Continentaal Plat in 1989, verwacht de offshore-industrie dit jaar een forse opleving. Volgens de IRO (In dustriële Raad voor de Oceanolo- gie", is de Nederlandse thuismarkt in 1990 goed voor ruim 2 miljard aan bestedingèn in de offshore-sector, waarbij inmiddels ook in Noorwe ger voor een bedrag van 700 mil joen aan orders werd geboekt. Staatsbedrijven Brazilië gaat proberen kapitaal van de particuliere sector aan te trekken om de noodlijdende staatsbedrijven op het terrein van staal, energie, te lecommunicatie en transport van geld te voorzien. Een en ander bete kent een ommekeer in het beleid dat tot nu toe is gevoerd. Van 1964 tot 1985 stond het land onder een militaire dictatuur. Polen werkloos Polen telde eind maart ruim een kwart miljoen werklozen tegen nog geen 10.000 aan het begin van dit jaar. gisteren maakte het Poolse mi nisterie van werkgelegenheid be kend dat er eind vorige maand 266.572 werklozen stonden geregi streerd tegen 152.190 eind februari.' Aan het begin van dit jaar telde Po len officieel 9600 mensen zonder werk. AMSTERDAM (GPD) - De wereld heeft voorlopig heel veel geld no dig: de economische ontwikkeling van Oost-Europa moet worden gefi nancierd, Gorbatsjov heeft geld uit het buitenland nodig en de Verenig de Staten zullen in het jaar 2000 een immense buitenlandse schuld van één biljoen dollar hebben. Dat alles leidt tot schaarste van kapitaal en daarom zal de rente hoog blijven. Dat zei de vroegere Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt op de eerste dag van h et zogenaamde 'Global Panel', een bijeenkomst van vooraanstaande politici uit de hele wereld, in Amsterdam. Schmidt schilderde een toe komstbeeld van een wereld vol risi co's. Vooral de bevolkingsaanwas meer dan 6 miljard mensen tegen het einde van de jaren negentig zorgt voor een ongekende toename van het energieverbruik. Immers, een groot deel van die mensen wil zijn huis verwarmen en verlichten, wil in auto's rijden en vliegen. Vol gens Schmidt komt dat neer op 50 procent meer verbruik van energie in tien jaar. Die behoefte moet worden ge dekt door traditionele bronnen als olie, gas, kolen, hout of door nucle aire energie. In het eerste geval ont staat door de produktie van kool stofdioxide een gigantisch broei- kaseffect, in het tweede geval wordt Bus Tounstik Service (BTS). Giste- ^et risjco van nucleaire afval- maakte Bex Reizen bekend een probleem levensgroot. "Geen enke- cojritract te hebben gesloten met je regering heeft daar nu een ant- t>rpC - f""f" woord op", aldus Helmut Schmidt. Zonneënergie De ex-bondskanselier is daarom mening dat er zeer grote voor steun aan Oost-Europa groter. In tegenstelling tot Schmidt meen de de ex-minister dat de financiële markten met betrekking tot de ren- hebbenge- 'U de rente volgens hem dan ook omlaag kun- Zowel Helmut Schmidt als de voormalig Nederlandse minister van financiën Onno Ruding zeiden dat de hereniging van de beide Duitslanden in feite ondergeschikt te een overreactie te is aan de eenwording van Europa, geven. Op den duur Schmidt pleitte met kracht voor één Europese munt en één Europese centrale bank. "De Verenigde Sta ten zouden nooit zo welvarend zijn geworden zonder een gemeen schappelijke munt". Als die ene Eu ropese munt er niet komt, dan krij gen we volgens Schmidt inderdaad een te machtige Duitse mark, een te machtige Bundesbank en te mach tige commerciële banken in Frank furt. Utrecht lam te leggen. De treinen loop in andere delen van het land zal flinke hinder ondervinden. De vervoersbonden van FNV en CNV en de Vereniging van Hoger Spoorwegpersoneel zijn bereid het eindbod van de NS (27.000 werkne mers) met een positief advies aan hun leden voor te leggen als de NS BERLIJN (DPA) - De Oostduitse 0,25 procent meer loonsverhoging Staatsbank, de centrale bank van de biedt. De bonden willen ook 0,25 DDR, blijft er bij dat de koersver- Oostduitse bank wil koers 1 op 1 procent extra loonsverhoging de hoogst betaalden, Deze opmerkelijke handreiking einde i houding tussen de Westduitse i 1 alle Oostduitse mark bij de eenwording van de twee Duitslanden 1 op 1 moet zijn. In het afgelopen week- LEIDEN/ALPHEN AAN DEN RIJN De reisorganisatie Bex Rei zen in Alphen aan den Rijn, de grootste directe verkoper van va kantie-reizen in Nederland, gaat sa- mcnwerken met het Westduitse k^seffect^i Basis Ruding verklaarde dat één Europe se binnenmarkt heel erg belangrijk is. Daardoor wordt ook de basis De door de Bundesbank voorge stelde ruilverhouding van één West duitse op twee Oostduitse marken vond Ruding redelijk. Een één-op- één-verhouding zou te veel kosten en een gevaar inhouden voor de concurrentiekracht van de DDR. De demissionaire minister-presi dent van de DDR, Hans Modrow, zei .de indruk te hebben dat de vere niging van de twee Duitslanden niet zo snel gaat als velen zich hadden voorgesteld. Volgens hem is ontwa pening de belangrijkste sleutel voor ingegeven door de gunstige afspraken over meer vervroegde uittreding compensatie overeind te houden. Ook de Industrie- en Voedings bond CNV zal vandaag zijn leden in de zuivelindustrie (19.000 werkne de Bondsrepubliek e de DDR de nodige beroering ont- onder staan over de wisselkoers, nadat de tijd- Westduitse centrale bank een ver houding van 2 op 1 noemde. Het Oostduitse centrale-bankbe- stuur zei gisteren dat er een 1 op 1 koers moet gelden voor spaartegoe- mers) oproepen te gaan staken. On- den en lonen. Voor het bedrijfsle- derhandelaar Syds Kloosterman zei ven dient een koers te worden vast- vanmorgen dat hij dat verzoek aan gesteld die afhankelijk is van het de kaderleden, die in Driebergen concurrentievermogen van de af- bijeen zijn, zal doen.Dat houdt in zonderlijke bedrijven. en In het weekeinde zei bondskanse- zul- lier Kohl dat er nog geen beslissing len vergaderen, of hun vergaderin- is gevallen. Van Oostduitse kant is gen per vestiging op hetzelfde tijd- gezegd dat er over een nieuwe stip zullen houden. Gisteren zijn de koersverhouding overleg tussen de ADVERTENTIE grote verkopei busreizen. Bus Touristik Sendee is een sa menwerkingsverband van allerlei grote busmaatschappijen, die bus- vaak in complete pakket- teringen moeten worden gedaan ontwikkeling van zonneënergie. ten met onder meer hotels koopt aan reisorganisaties. Direc te'urVan Druten van Bex: "Met het dragen contract sluiten we ons aan bij deze wai-ft als reisorganisaties. Doordat we geza menlijk kunnen inkopen kunnen we de kosten delen". Volgens Van Druten is Bex Rei zen niet echt op zoek geweest naar een partner. "We zijn bij toeval ge stuit op BTS. al is het natuurlijk wel zo dat internationale samenwerking "Dat vereist jaar najaar e geld. Maar dat is nodig, ve doorgaan zoals nu, voorspel ik grote moeilijkheden die gemakkelijk tot regionale oorlogen kunnen leiden". Volgens Schmidt is een inspan ning op wereldniveau noodzakelijk, want "dergelijke opgaven gaan de mogelijkheden van individuele lan- ireld al heel lang aan de den en zelfs van de Europese Ge- gang is". Bex Reizen hoopt door de meenschap te boven". Als de econo- samenwerking met de West-Duitse mische blokken Noord-Amerika, busorganisatie in te kunnen haken Europa en Japan het echter goed op de ontwikkelingen in Oost-Euro- doen, dan kunnen we, aldus pa. BTS is bezig zijn vleugels uit te Schmidt, de risico's van overbevol- slaan in Oost-Duitsland, dat steeds king en het uit de hand lopen van meer in trek komt als vakantieland, het financiële systeem de baas wor- Bex Reizen vormt samen met den. "De vraag is, waarom doen we Sinbad Tours de reisdivisie van ver- het niet?", zo besloot hij zijn inlei- zekeringsmaatschappij Ohra. ding. Brandweerlieden weten nooit tevoren wanneer zij in actie moeten komen. Soms gaan er dagen voorbij dat er niets te blussen valt. Gelukkig maar, want brandweerlieden hebben een gevaarlijk beroep, waarvoor veel geoefend moet worden. En ze doen ook aan preventie en voorlichting. Brandweerlieden moeten altijd alert zijn. Of tiet nu gaat om een ontploffing in een chemische fabriek of een uitslaande brand op drie hoog achter. Net als veel andere ambtenaren zijn talrijke brandweerlieden lid van Abva Kabo, de grootste bond in de collec tieve sector. AbvaKabo is een sterke bond die voor zijn 270.000 leden door het vuur gaat. Persoonlijk, door advies en indivi duele rechtsbijstand. Collectief, door zich sterk te maken voor goede arbeidsvoorwaarden. AbvaKabo ziet het belang van het werk van zijn leden. En dat is een algemeen belang, want de collectieve sector is onmisbaar in onze samen leving. AbvaKabo is niet partijgebonden, maar beslist niet neutraal. En zeker niet kleurloos. AbvaKabo heeft een visie op de samenleving. Een visie hoe het anders kan. rD BON Stuur mij r j over AbvaKabo j Naam I Adres Woonplaats Naam werkgever I i i i Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel aan: AbvaKabo, Antwoordnummer 10018, 2700 VB Zoetermeer ,p||| AbvaKabo -=■ I Dc vakbond die zorgt voor men si

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5