Stalin nam Hitlers kampen gewoon over NABIJ 'Vaak is weer gaan werken het beste medicijn' Kerken beginnen met sociaal fonds I REPORTAGE i Mühlberg derde kamp met duizenden doden Onderzoeker: grote vaagheid bij vaststelling overspannenheid Sekten DDR groeien sterk Tienduizenden Duitsers na Tweede Wereldoorlog door Sovjetterreur omgekomen BERLIJN Jaar in jaar uit werden in het museum op het terrein van het vroegere concentratiekamp Buchen- wald in de DDR het zelfde verhaal verteld en de zelfde films vertoond. De boodschap: de communisten waren de enige werkelijk serieuze tegenstanders van de nazi's geweest. Zij hadden een einde gemaakt aan de barbaar se onderdrukking door het moorddadige Hitler-regime en de DDR was hen daar eeuwig dankbaar voor. Over de tijd na 1945 werd nadrukkelijk gezwegen. Was de DDR immers niet de eerste anti-fascistische arbei ders- en boerenstaat op Duitse bodem en was de Bonds republiek niet een soort variant van het Derde Rijk? Met de vreedzame novemberrevolutie is ook aan deze ge schiedvervalsing een einde gekomen. Met de ontdekking van een massagraf bij het dorpje Fünfcichen bij Ncubrandenburg, werd het taboe over de Sovjetrussische heerschappij in de DDR doorbroken. Rond 150 kilometer ten noorden van Berlijn stuitte de plaatselijke historicus Dieter Krugcr op skeletdelen, die duiden op de restanten van minstens 2000 slachtoffers van de Russische geheime dienst, NKVD, de voorloper van de KGB. door Hans Hoogendijk De vroegere communistische krant 'Berliner Zeitung' bracht het schok kende nieuws groot en daarna was de ban gebroken. Minstens elf, mo gelijk 17 kampen hebben de Russen na 1945 van de nazi's overgenomen. Bijna 200.000 Duitsers werden er opgesloten. Minstens 65.000 over leefden de ontberingen niet. Het waren notoire nazi's, SS-ers, Wehr- machtsoldaten, maar ook heel jon ge 'Hitier-Junge', 'Weerwolven', ambtenaren en vrouwen. Na 1945 belandden duizenden so ciaal-democraten, die zich verzetten tegen de gedwongen fusie met de communisten, in de kampen waar ze ook al onder de nazi's hadden ge zucht. En als 'kapo's' terroriseerden de (ex)nationaal-socialisten hen op- Geschiedvervalsing Enkele Westduitse sensatiebladen proberen intussen op suggestieve wijze de Russische misdaden op één lijn te stellen met de massa moorden van de nazi's. Een kwalij ke vergelijking, maar vast staat wel dat de Russische geheime dienst niet zachtzinnig en in veel gevallen uiterst willekeurig te werk is ge gaan. Vast staat ook, dat de officiële Oostduitse partijlijn 40 jaar deze ge schiedenis heeft vervalst en dat het tijd wordt schoon schip te maken. Nog maar een jaar geleden kon de Oostduitse schrijver Stephan Hermlin ongestraft beweren dat de DDR als enige communistische staat zich in de jaren '50 had verzet tegen de eis van de Russische op- perbeul Beria, die eiste dat er net als in Budapest en Praag "koppen zou den rollen". Walter Ulbricht had moedig geantwoord: "U kunt naar huis gaan". De legende dat het stalinisme, ge zien de toen nog open grens met West-Duitsland een grote boog had gemaakt om de DDR, had een lang leven. De DDR zal nu onder ogen moeten zien dat uitgerekend in de tijd dat schrijvers als Heinrich Mann en Bertold Brecht hoopten op een nieuw, beter Duitsland in het Russische deel van het vroegere 'Reich', de stalinistische terreur verwoestend tekeer ging tegen ie dereen die er andere gedachten op na hield. Onschuldigen De tijd dat berichten hierover kon den worden afgedaan als rechts-ex- tremistische Westduitse propagan da is voorbij sinds de ontdekking van het 'dodenbos' bij Neubranden- burg. Bijna dagelijks worden nieu we massagraven ontdekt. Er liggen duizenden nazi's begraven. Daar naast wordt steeds duidelijker dat vele onschuldigen zijn omgebracht. Tussen april 1945 en oktober 1948 OOST-BERLIJN/DRESDEN (Rtr/DPA/AFP) - Er lijkt geen eind te komen aan de berichten over massagraven in de DDR. In het Sovjetge vangenenkamp bij Mühlberg zouden de onmenselijke omstandighe den in het kamp na de Tweede Wereldoorlog aan zo'n 8100 mensen het leven gekost hebben, zo heeft de in Dresden verschijnende Sachsische Zeitung gisteren gemeld. Eerder werd al bekend dat ook bij Neubran- denburg en Oranienburg duizenden slachtoffers van de Stalinterreur liggen. Ooggetuigen, die in het kamp zaten dat in 1948 werd opgeheven, zijn wellicht in staat aan te wijzen waar de vermeende nazi-sympathisanten met 50 of 100 tegelijk begraven zijn. De burgemeester van Mühlberg, Hans-Jörg Schulz, vertelde dat er nog steeds verklaringen van vroege re gevangenen binnenkomen. In het gevangenenkamp bij Mühlberg, opgezet op de plaats waar de nazi's tot 1945 hun grootste krijgsgevangenenkamp Stalag IV B had den, stierven volgens onderzoekers meer dan 8000 mensen door hon ger of ziekte. In de DDR gaan steeds meer stemmen op dat Moskou de archieven over de kampen, die van 1945 tot 1950 geleid werden door Stalin's ge vreesde veiligheidspolitie NKVD, moet openen. Na de Tweede Wereld oorlog zetten de Sovjets duizenden vermeende nazi-sympathisanten gevangen in elf kampen in de DDR. stierven in de 'Sonderlager' naar schatting 65.000 gevangenen aan ondervoeding, kou, mishandeling en werden terechtgesteld. Ruim 36.000 gevangenen werden er naar de Sovjetunie gestransporteerd, 28.000 kwamen vaak met blijven de schade voor hun gezondheid op vrije voeten. De rest werd in 1948 overgebracht naar de vroegere nazi kampen Buchenwald en Sachsen- hausen of belandde in de gevange nis Bautzen. Na 1946 kwamen steeds meer sociaal-democraten en studenten in de kampen terecht. Veertig jaar heeft iedereen in de DDR gezwegen. Uit angst, een slecht geweten of uit misplaatste loyaliteit, zoals Georg Krausz. Hij overleefde als joods communist Buchenwald, maar belandde er kor te tijd weer op verdenking van spio nage voor de Amerikanen. Met veel pijn en moeite kreeg de toenmalige DDR-leider Wilhelm Pieck hem vrij. Krausz werd plaatsvervangend hoofdredacteur van de partij krant 'Neues Deutschland'. Over zijn er varingen heeft hij nooit iets ge schreven "omdat ik als communist de overtuiging had dat zo'n publika- tie in de Koude Oorlog tegen de Sovjetunie kon worden gebruikt". Druppel De 60-jarige Kurt uit Neubranden- leen i hij so teld: burg, kwam op zijn 15e als 'Hitler- junge' in het kamp Oranienburg. Al- besloten familiekring heeft is over zijn belevenissen ver- 's Nachts had ik dan nacht- Net als duizenden lotge noten kreeg hij de gebruikelijke 25 jaar cel. "Ik zou een pistool hebben verstopt, maar dat had ik niet eens. Maar ja, na één nacht naakt in een cel, vastgebonden en met elke twee seconden een druppel op je kale kop, beken je alles". Het wreedst waren de Duitse be wakers, die inclusief uniform van de nazi-politie waren overgenomen. Een vrouw vertelde vrijdag op de Oostduitse televisie dat in 1945 ge vangenen vaak naakt op vrachtau to's naar het bos om Oranienburg werden gebracht. Ze moesten hun eigen graf graven en werden dan te rechtgesteld. Of het hier om oor logsmisdadiger of om politieke ge vangen ging, wist ze niet. Beton Een ex-officier van het in Sachsen- hausen gelegerde Oostduitse regi ment 'Hans Beimer', adviseerde speurders aan het einde van de stormbaan te graven. "Daar liggen duizenden lijken". Hij wist waar over hij praatte, want toen de storm baan in 1966 werd aangelegd, stuit ten de soldaten direct op botten en Een vrijwilli ger van het Oost duitse leger graaft bij Ora nienburg een van de vele hon derden skeletten op die daar dit weekeinde wer den gevonden. Volgens sommi ge schattingen zijn vele tien duizenden Duit sers na de oorlog door Stalins ge heime dienst vermoord, (foto AP) schedels. Eerst werd gedacht dat het om slachtoffers van de nazi's ging, maar toen resten van Wehr- machtuniformen werden opgegra ven, kwam het bevel: "Dichtgooien en beton er over". Hans-Peter Ranger, een van de overlevenden van het 'Sonderlager nummer 9' in Fünfeichen, heeft vo rig jaar een verslag over het kamp geschreven. "Meer dan 10.000 inwo ners van Mecklenburg werden er naar toe gebracht, omdat men ze voor politiek ongewenste personen hield. Tweederde werd tot de herfst van 1948 vermoord en wel systema tisch en met een even 'onschuldige' als doeltreffende methode: de hon gerdood". 'Bevrijders' Tientallen overlevenden zoeken nu de kampen op. Het verleden komt in al zijn gruwelijkheid boven. Het Oostduitse regime heeft lang, heel lang gezwegen. Uit horigheid tegen over de Russische 'bevrijders' en uit zorg dat de stalinistische terreur op één lijn zouden worden gesteld met de massamoorden van Hitier. Nu ontdekken de Oostduitsers de grote witte plekken in hun geschiedenis. Niemand kan voorspellen hoe de mensen zullen reageren, wel groeit de zorg dat de agressie zich tegen de nog altijd massaal aanwezige Russi sche troepen zal richten. AMSTERDAM - De be oordeling van de vraag of iemand overspannen is door artsen van het GAK gebeurt weinig objectief. Het ontbreekt de artsen aan goede beoordelings criteria. Daarom zouden er regels ontwikkeld moeten worden op basis van medi sche criteria. door Thea van Beek Dat stelt drs. M.A.A. van Eek, die donderdag aan de Universi teit van Amsterdam promoveert op het proefschrift 'Het beslis singsproces van de medische functie van het GAK'. Van Eek denkt daarbij aan het instellen van een soort puntensysteem. Voor elke klacht die in relatie staat met overspannenheid, zou een bepaald gewicht toegekend kunnen worden. Aan de hand van de score die dat oplevert, kan de controlerend arts beoordelen of iemand wel of niet het werk kan hervatten. De socioloog Van Eek werkt bij het Gemeenschappelijk Admini stratie Kantoor (GAK) in Amster dam, een van de dertig districts kantoren in Nederland. Bij al die kantoren samen werken zeven honderd 'rapporteurs-ziektewet' die samen dagelijks ruim 17.000 werknemers bezoeken die zich ziek hebben gemeld. Daarnaast werken er bij het GAK nog eens 330 verzekeringsgeneeskundi gen, de controlerend artsen. Die verwerken samen per dag zo'n 5000 patiënten op hun spreeku ren. Per patiënt hebben zij gemid deld twaalf minuten ter beschik king. Van Eek noemt hen een be langrijke groep 'poortbewakers' van ons sociale zekerheidsstelsel. Kwetsbaar Voor zijn onderzoek vergeleek Van Eek twee soorten patiënten: de 'gevallen' van fracturen en die van overspannenheid. Daarbij keek hij vooral naar de objectivi teit van een beslissing van de con trolerend arts om iemand weer aan het werk te sturen. Van Eek: "In het eerste geval ligt dat vrij duidelijk. Bij overspannenheid is de beoordeling echter het moei lijkst. Want hoe beoordeel je of ie mand echt overspannen is. Het zijn klachten die voor een arts vrijwel niet zijn na te trekken". Het enige waarop de arts zich kan beroepen, is artikel 19 in de Ziektewet: bij ongeschiktheid tot het verrichten van zijn arbeid we gens ziekte of gebrek. "Binnen het GAK zijn deze artsen profes sioneel onafhankelijk. Ze mogen het antwoord zelf invullen. Het GAK kan hen niet dwingen een andere beslissing te nemen. Ze kunnen dus nergens op terugval len. Kijk je bij voorbeeld naar de bijstandsmaatschappelijk wer kers, dan zie je daar precies het omgekeerde. Daar bestaan juist ontzettend veel regels om te be oordelen of iemand voor een uit kering in aanmerking komt", constateert Van Eek. "De controlerend arts is daar om vrij kwetsbaar. De verzekerde kan hem op zijn beoordeling aan spreken en tegen zijn beslissing in beroep gaan bij de Raad van Beroep". Beroepszaken komen in relatie tot het aantal ziektemel dingen vrij weinig voor. Zo waren er in 1986 zes miljoen ziektemel dingen; tegen de beslissing van art gingen maar vierduizend men sen in beroep. In driekwart van de gevallen werd de arts door de raad - bestaande uit collega-art sen - in het gelijk gesteld. Van Eek: "Ik denk dat het oordeel toch altijd subjectief blijft. Over spannenheid blijft een vaag on derdeel". Problemen Bij 13,5 procent van de patiënten die bij de controlerend arts op het spreekuur verschijnt, is sprake van overspannenheid. Bij de helft van deze patiënten is de oorzaak terug te voeren tot een combina tie van problemen op het werk en thuis. Daarnaast bestaat nog een grote groep ziekmelders, die hele maal niet op het spreekuur ver schijnt. Tegen de tijd dat zij een oproep krijgen, is het werk al weer hervat. "Tegenover de rap porteurs-ziektewet verklaren zij hun ziek-zijn niet als overspan nenheid. Men vindt zoiets te per soonlijk en houdt het vaak op griep. Het echte verhaal vertelt men eerder aan een arts dan aan een rapporteur", aldus Van Eek. Daar waar het werk oorzaak is van overspannenheid, gaat het volgens Van Eek vooral om con flicten met collega's en chefs, om overbelasting, dreigend ontslag of slechte arbeidsomstandighe den. Bedrijven waar regelmatig dit soort ziektemeldingen voor komen, worden door het GAK ge registreerd en door de controle rend arts bezocht. Enig recht om bij zo'n bedrijf ook in te grijpen, bestaat er niet. Wel kan het GAK de premie eventueel verhogen van bedrijven met een extreem hoog ziekteverzuim. Vluchtweg Vraag blijft wanneer iemand weer geschikt is om te werken. Volgens Van Eek moeten er in het geval van onverspannenheid dui delijke medische criteria komen. Enkele van de symptomen die hij daarbij onderscheidt, zijn: slaap stoornissen, labiliteit, nervositeit, psychosomatische klachten, con centratiestoornissen, angst en prikkelbaarheid. "Aan elk symp toom zou je een bepaald gewicht kunnen toekennen. Als je de normscore dan op bij voorbeeld twintig punten stelt en je zit daar onder, dan kan de patiënt weer aan het werk. Die vrij harde drempels worden bij voorbeeld ook gehanteerd bij sport- of ande re medische keuringen. En daar zijn ze volledig geaccepteerd". Van Eek constateert: "De ziek tewet is in Nederland een vrij ge makkelijke vluchtweg. En als je maar lang genoeg naar het pla fond zit te staren, komen de symptomen vanzelf. Of het nu een gebroken been is of overspan nenheid, naarmate de ziekte lan ger duurt maakt het niet meer uit wat de oorzaak was. Men is dan al zo lang uit het arbeidsproces, dat het opnieuw aan het werk gaan steeds moeilijker wordt. Vaak blijkt aan het werk gaan het beste medicijn. Uitzonderingen daarge laten, moetje proberen mensen in de eerste drie maanden weer aan het werk te helpen. Dat betekent vooral praten over de gevolgen van lang ziek zijn; dat is ongeloof lijk belangrijk". Plaatselijk initiatief in Sassenheim: SASSENHEIM Vijf kerken in Sassenheim zijn druk bezig met de oprichting van een 'sociaal fonds', waaruit steun kan worden verleend aan mensen die van een minimuminkomen moeten rondkomen. Als alles volgens plan verloopt zal medio mei de stichtingsakte ondertekend worden. De gedachte van een 'Sociaal Fonds Sassenheim' heeft in de af gelopen maanden vorm gekregen in de kring van de diaconieën van de rooms-katholieke parochie, de hervormde gemeente, de gerefor meerde kerk, de christelijke gere formeerde kerk en de Nederland se protestantenbond. Hiermee sluiten de kerken aan bij de landelijke actie 'De arme kant van Nederland', die de afge lopen jaren heeft plaatsgevonden met als doel de ogen van de ker ken te openen voor die mensen in de samenleving, die rond de grens van het bestaansminimum leven. Met het fonds, waaraan de ker ken naar grootte zullen bijdragen, hebben de kerken niet zozeer de eigen leden op het oog, maar de hele plaatselijke samenleving. Uit het sociaal fonds zullen in de toekomst zaken worden betaald als abonnementen, studiekosten of het lidmaatschap van een sportvereniging. Want, zo signaleren de kerken, veel mensen die van het laagste inkomen moeten rondkomen, kunnen noodgedwongen niet of nauwelijks aan het cultureel- maatschappelijke leven deelne men en wanneer deze situatie lan ger voortduurt heeft dat vaak een zekere berusting tot gevolg. EN VER Hoe groot het bedrag zal zijn dat jaarlijks in het fonds wordt gestort, is nog onzeker. Er is ge sproken over een bedrag van ruim vijftien duizend gulden. Ook over de wijze waarop de be dragen zullen worden uitgekeerd of hoe de verhouding zal zijn met de plaatselijke Raad van Kerken en de burgerlijke gemeente is op dit moment nog niet geheel uitge kristalliseerd. Zoals op meer plaatsen ge beurt, waar een dergelijke fonds van de grond is gekomen, zal de stichting het geld uitkeren via de sociale dienst. Er is in het begin ook met de gedachte gespeeld om het rechtstreeks aan de mensen te geven, ftiaar in verband met de privacy van de betrokkenen kan de gemeente de namen niet aan derden doorgeven. Volgens drs. K. E. Bras, gere formeerd predikant in Sassen heim, is de hoop van de kerken dat de burgerlijke gemeente ook Financieel over de brug zal ko- de Hooglandse Kerk in Leiden werden vorig jaar zo goed be zocht, dat de commissie bij zonder kerke- werk besloten heeft dit jaar een nieuwe serie te organiseren. Zondagavond 8 april om zeven uur begint de eerste uitvoe ring, waaraan wordt meege werkt door de Leidse Cantorij, gedirigeerd door Hans Brons. Diens va der Joop Brons bespeelt het or gel. De leiding is weer in handen van ds. A. Al- blas. Vrij evangelischen discussiëren over Raad van Kerken VELP (GPD) - De Bond van Vrije Evangelische Gemeenten moet het waarnemerschap bij de Raad van Kerken verlengen en geen lid worden van de raad. Dat voorstel heeft het comité (dage lijks bestuur) van de bond voor gelegd aan de gemeenten. Het comité wijkt met dat advies af van de conclusie die een stuur groep had getrokken. Deze wilde wel volledige aansluiting. Binnen de Bond van Vrije Evangelische Gemeenten in ons land wordt al geruime tijd gedebatteerd over een mogelijke aansluiting bij de Raad van Kerken. Het comité ziet geen principiële redenen om het lidmaatschap van de raad niet aan te vragen. Dat toch gekozen wordt voor de sta tus van waarnemer, is uitsluitend ingegeven door het feit dat de me ningen binnen de gemeenten sterk verdeeld zijn. Sinds 1986 heeft het kerkge nootschap de status van waarne mer bij de raad. De afgelopen ja ren zijn gebruikt om de raad van binnenuit te leren kennen. In twee vergaderingen van de Bond (in juni en november) zul len de vrije evangelischen zich buigen over het advies van het co mité. De Bond telt vijftig gemeen ten, met ongeveer 11.000 leden. Veel plaatselijke kerken zijn ac tief betrokken bij het werk van lo kale en regionale raden van ker ken. i zelfs "een gemakkelijke prooi" voor de nieuwe sekten. Het is opvallend, aldus Gan- dow, dat de groeperingen actief worden op het moment dat aller lei oude denkbeelden hebben af gedaan. Onder brede lagen van de bevolking bestaat nieuwe behoef te aan zingeving en geborgen heid. De kerken zijn niet toegerust voor een confrontatie met de nieuwe bewegingen, net zo min als de overheid, aldus Gandow. Zij zouden kritische informatie moeten verstrekken, zodat de mensen goed weten waar ze aan beginnen als ze in contact komen met de sekten. De nieuwe groeperingen heb ben een slimme aanpak. Verte genwoordigers van de Scientology-kerk bieden hun pu blicatie doorgaans gratis aan, in ruil voor naam en adres. De kerk heeft daardoor in Oost-Berlijn in middels een adressenbestand van 10.000 geïnteresseerden opge bouwd. Ook de Hare Krishna's, de Chinmoy beweging en de Moon- sekte zijn volgens Gandow bij zonder actief. Laatsgenoemde groepering, die haar wortels in Zuid-Korea heeft, richt zich met allerlei lucratieve aanbiedingen vooral op managers en academici. BERLIJN (EPD) - Talrijke "jeugdsekten, goeroe-bewegin gen en totalitaire religieuze stro mingen" proberen op dit moment nieuwe aanhangers te vinden in de DDR. Met een enorme ijver proberen zij de veranderde poli tieke situatie in hun voordeel te benutten. Thomas Gandow, sektendes- kundige van de Evangelische Kerk in West-Berlijn, ziet deze ontwikkeling met de lede ogen aan. In de DDR bestaat volgens hem geen enkele "religieuze weerstand" tegen allerlei occulte groeperingen. De DDR-burgers Joegoslavië. De Orthodoxe Kerk in Servië heeft de Joegosla vische regering gevraagd de grondwet zodanig te veranderen dat zij meer vrijheden krijgt. Elke willekeurige inmenging van de overheid in kerkelijke aangele genheden moet in de toekomst worden uitgesloten. Bisschop Jo- van pleit voor een strikte schei ding tussen kerk en staat. De overheid moet afblijven van de kerkelijke bezittingen en zal, om te beginnen, al die gebouwen moeten teruggeven die zij na de Tweede Wereldoorlog in beslag nam. De kerk wil bovendien dat wordt vastgelegd dat geen enkele deelrepubliek het recht krijgt een officiële religie of ideologie voor te schrijven. Ook moet het afgelo pen zijn met de marxistische be ïnvloeding van de schooljeugd. Zin. 'Er is tóch blijvende zin!', aldus de laatste lezing in een cy clus van vier over het bijbelboek Prediker, die dr. Willem Ou- weneel vrijdagavond houdt in de Streekschool (Lammen- schanspark 1) in Leiden. Aan vang acht uur.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2