De ongeremde hartstochten van La Pat Ster van uitzonderlijk zangeres stijgt snel zelf een paar keer gebruikt. Dan ben ik zo onzeker dat ik tegen vrienden en journalisten zeg: oh, het stelt niks voor. Luister maar niet naar me. Maar ondertussen is het onwijs heavy, eigenlijk. Al leen heb ik het zó origineel ver pakt dat het niet te direct is, om dat ik het zelf anders niet zou overleven. Dus kom ik bij som migen over als een onwijze trut die hutspot verkoopt in een clownspak. Zo kun je het ook zien, en misschien ben ik ook wel zo, maar het voelt zo vernede rend. Ik heb grote behoefte om duidelijker te worden." Sorry hoor, maar het mooist vind ik de onbeholpenheid die je Op een podium uitstraalt. Dan kom je bij een theaterfestival met het thema liefde opzetten met een piepklein harmoniumpje, waar achter je plaatsneemt met vijf tien centimeter hoge plateauzo len. Dan denk ik: dat mens zet toch ook wel hele hoge horden voor zichzelf neer. Dat vind ik niet meer alleen geinig. "Jongen, dat is het ook hele- maa] niet. Het is nooit geinig ge dweest. Ik heb het alleen maar verzonnen om mezelf een beetje te beschermen. Dat mensen er dan een carnavals-act van willen maken... Die kitsch is alleen maar een middel om je puurheid te kunnen veredelen. Dat je je zelf kunt brengen. Het is eigen lijk gênant. Je zoekt zo veel ze kerheid in je werk in plaats van in jezelf." Ze hijgt uit, snottert wat na over haar kromme zinnèn en krikt zichzelf weer op. Vinger op mijn borst. "In principe vind ik het heel leuk dat mensen ge woon doen wat ze willen doen en dat dat iets uitstraalt." Gloria Estefan komt morgen uit ziekenhuis NEW YORK (AP) De zan geres Gloria Estefan zal morgen uit het ziekenhuis worden ontslagen om thuis verder te herstellen van de rugverwondingen die zij op liep bij een verkeersongeluk op 21 maart. Een woordvoer ster van het ziekenhuis heeft dat gisteren meegedeeld. Gloria Estefan (32) brak twee ruggewervels toen de bus van haar Miami Sound Machine in Pennsylvania werd aangereden door een vrachtwagencombinatie. Artsen plaatsten daags na het ongeval twee stalen pin nen in haar rug en verklaar den dat het wel zes maanden kon duren voordat de zange res volledig hersteld zou zijn. DINSDAG 3 APRIL 199(1 V DINSDAG 3 APRIL 1990 Velen zijn gevraagd, doch weinigen geroepen. Of was het juist andersom? Hoe het ook zijhet Nederlandse muziekleven bezit in La Pat (werkelijke naam: Patty Trossèl) een bruisend en oorspronkelijk fenomeen. In prachtige gewaden appelleert de uit Sassenheim afkomstige diva-in-de-dop aan de lang vervlogen tijden van Ufa-films en Zarah Leander, aan de jaren vijftig-onschuld van Conny Froboess, de trage oogopslag van Marlène Dietrich. "Ik doe gewoon iets, en dan hoor ik achteraf de meest waanzinnige vergelijkingen. Dan denk ik: waar hebben ze 't over?" La Pat: "Die verkleedpartijen komen gewoon Voort uit mijn fantasie, maar als je er over na gaat denken dan is het natuurlijk het logische gevolg van onzekerheid". (foto Lex van Rossen) AMSTERDAM - Uitgerekend op de dag dat de Spaarnestad de Olympische successen vierde van Yvonne van Gennip. en in een staat van onschuldige op winding was geraakt die bene den de grote rivieren wordt aan geduid met 'carnavalesk', had den we afgesproken. Patty Tros sèl had behoefte aan een 'oor'. Hoe zat dat nou met een carrière, met de verschillende ego's in een begeleidingsband en met de schimmige wereld van al te greti ge impresario's. Zo'n soort ge sprek. La Pat was toen (1988) al een favoriet onderwerp van gesprek in de Nederlandse platenwereld, die sterk is in het uitventen van buitenlandse waar, maar zich doorgaans met 'produkten' van eigen bodem geen raad weet. Trossèl, toch al zo'n raar mens dat aanmoedigingsprijzen van de Kleihkunstacademie van de hand wees, 'leek' nergens op. Zo'n exuberant wezentje dat in een raar mengelmoesje van Frans, Duits, Spaans en Italiaans hartstochtelijk zong over De Liefde, tja, wat moest je daar mee? Afkomstig uit de bollen streek, zegt u? door John Oomkes Inmiddels gaat het na evenveel ups als downs geleidelijk aan de goede kant op met Patty Trossèl. Haar debuutalbum Ein Frau für die Liebe stuitte buiten ons land op de eerste ongeloofwaardige reacties, terwijl haar samenwer king met Tosca Niterink (van Theo Thea) resulteerde in prachtige liedjes voor beeldbuis en speelfilm. Èen VPRO-reporta- ge deed de rest, en een eerste, wat degelijker opgezette tournee staat vlak voor de deur. Niet dat er wezenlijk wat veranderd is: La Pat twijfelt nog steeds. De locatie is de luidruchtige tearoom van Americain. Trossèl schrijdt binnen met de noncha lante tred van een bouwvakker' er is een tijd van opkomen en een tijd van gewoon doen. "Het is niet anders", zegt ze, als haar hang naar gigantische (het woord is hier op zijn plaats) me tamorfosen ter sprake komt. "Het is niet verstandig. Ik vind het dus heel leuk om een uur per week helemaal uit mijn bol te gaan. Dat het zo veel teweeg, brengt heb ik ook niet geïncas seerd, eh... ingecalculeerd. Maar dat wil niet zeggen dat ik niet meer onopgemaakt de deur uit zou mogen gaan uit angst dat de mensen zo zouden schrikken van mijn lelijkheid." "Die verkleedpartijen komen gewoon voort uit mijn fantasie, maar als je er over na gaat den ken dan is het natuurlijk het logi sche gevolg van onzekerheid. Frustratie. Exhibitionisme. In de zin van: zo ben ik mooier. Zo sim pel ligt het uiteindelijk natuur lijk wel, maar zo heb ik het niet bedacht. Niet iets van: oh, ik ben zó gefrustreerd. Wat zal ik daar nou eens voor bedenken? Het ging vanzelf. Je laat gewoon over je heen komen wat ie aantrekt." "Van die verkleedpartijen krijg ik niet zo'n kick. Ik vind het eerder heel irritant, maar het werkt heel goed als methode om een gesloten, dichtgevroren vij ver in te slaan. Kleren kwetsen me zó dat ik kan zingen. Ik durf het zonder ook wel, maar nu ik gedwongen word om uit te plui zen wat me heeft bewogen, denk ik achteraf dat het zo ligt. Nu zou ik het heel anders doen. Mis schien niet simpeler, maar mis schien juist nog heftiger." Stof De kleren waarin La Pat zich pleegt te hullen en de foto's waarmee Erwin Olaf haar cocon achtige gedaantewisselingen heeft vastgelegd, hebben tot dus ver meer stof doen opwaaien dan het talent van Trossèl zelf.' Het bombardement van verschillen de imago's dat ze de wereld in slingert, heeft nogal wat kritiek opgeroepen eri vervolgens weer reacties bij het fenomeen zelf ontlokt. "Het is mijn eigen verantwoor delijkheid, dat weet ik ook wel", zegt ze temend. "Alleen is het wel zo dat ik die reacties niet heb kunnen voorzien, maar ook niet van tevoren wist dat ik daar weer niet mee overweg kon. Wie weet nou dat er mensen zijn die op het psychopatische af reageren op wat je aantrekt en er dan geen been in zien om je twee jaar lang te bestoken met brieven? Gelul over minnares en SM. Je kan er van alles in zien. Dat soort, din gen, dus." "De eeuwige uitvlucht uit de werkelijkheid, zo kun je het zien. Heerlijk. Üit de saaie toestand van wat je overdag aantreft heb ik mijn eigen sprookje gecre ëerd. Zo begon het allemaal. Al leen werd het gevoel steeds aard- Ze lacht opeens heftig en on deruit de buik, en zegt met zelf spot: "En uiteindelijk daal ik ge- Vervolgens relativeert ze die opmerking weer: "Het duurt nog wel een jaartje of tien, twintig of dertig voor ik met beide benen Ruzie Eine Frau für die Liebe is een prachtplaat, maar matig, te rus tig geproduceerd. Alsof het me dium te voorzichtig gehanteerd is om La Pats krankzinnige, wonderbaarlijke muziekwereld vast te leggen. Alleen in de stem van Trossèl klinkt af en toe de waanzin goed door. De begelei ding is oer-Hollands clean. Trossèl reageert niet defensief. "Voor mij hoeft een plaat niet meteen een hit te worden. Laat maar effe een beetje rustig... geef mij de tijd en de ruimte om nog even op de achtergrond te blij ven. Reken maar dat ik op de vol gende plaat de achtergrond aan pak. Het kon dit keer niet anders. Ik had zo'n ruzie met iedereen dat alles apart moest worden op genomen. Ik heb de arrangemen ten ter plekke moeten verzinnen. De nummers waren er al, maar ik had het al zó gehad dat ik alles weer had willen omgooien. Kijk, ik kon het niet handelen, dan lig ik eerst overhoop met mezelf en dan dus weer met anderen. D'r is altijd wel wat als je agressief door het leven gaat. Ik geef me zelf wel drie of vier platen voor dat alles in evenwicht is. Het duurt heel lang voordat je door hebt wat de kracht is van wat je zelf maakt. Ik hield mezelf en an deren tegen. In zo'n studio kan ik iedereen, en ook mezelf, wel doodschieten. Ik ben er alleen te laf voor om dat dan te laten horen op de plaat. Snap je?" Kun je uitleggen waarom je je zo identificeert met de liefdeÊi- ne Frau für die Liebedat is vrij wel hetzelfde als zeggen: ik bèn liefde. "Dat betekent het, maar dat is niet mijn- vertaling. Ik sta zelf versteld van wat ik uitstraal. Bij die VPRO-tv-documentaire had ik opeens iets van: ik wil mijn ei gen teksten in Hollandse verta ling als ondertiteling mee laten lopen. In het Italiaans voel je iets heel anders dan in het Hollands. Als je dan terugziet wat je zingt, sta je helemaal te stuiteren. Dat ik zóóóó veel hartstocht voel en dat het zóóóó vastzit. Zo heftig, zo buiten mezelf, dat ik schrik van mezelf. Het is bijna ziekelijk als je hoort hoe vaak ik Eine Frau fur die Liebe zing." Jij creëert je liedjes op basis van invallen, lijkt me. Je pikt een begrip op: Koïkenhof (Keuken hof) ofSchwalko (dronkenlap) en dan zie je het plaatje al voor je, niet? "Ja, zó werkte het vroeger al tijd." Ze kijkt hulpeloos om zich heen en laat haar stem nog ver der afdalen. "Mensen zijn toch wel weinig flexibel, hè? Dan krijg je te horen dat je hutspot staat te brengen. Dat kwetst mij zóóó. En waarschijnlijk heb ik dat dan aan mezelf te danken, want ik heb dat woord natuurlijk op de grond zal staan. Maar schrijf niet op dat ik wegvlucht. Dat stempel wil ik ook niet opge drukt krijgen. Ook dit sprookje maakt deel uit van mijn reali teit." Trossèl kan verantwoordelijk heid slecht aan. "Met alles. Ik kan niet eens koken of ik heb al zoiets als: nou ben ik verant woordelijk voor wat een ander eet. Daarom had ik het aanvan kelijk ook zo moeilijk met een band, het omgaan met andere mensen. Ik kon nooit luisteren naar anderen." 15 DAT HET RESULTAAT VAN DE LJBERALI - SERINE IN 00ST- EUROPA? wijnen die ooit nog gebotteld wa ren voor de Russische tsaar. Een Zwitserse fijnproever telde een kleine 10.000 gulden neer voor een flesje witte Livadia uit 1891. Nooit eerder was zoveel geld betaald voor een fles wijn, maar wijnkenner David Moly- neux-Berry van het veilinghuis sprak: „Ik denk dat een heleboel mensen er later spijt van hebben dat ze ook niet wat gekocht heb ben. Vandaag werd niet alleen maar port verkocht, vandaag werd geschiedenis verkocht". Driejaar geleden was bij Sothe by's al eens een kleine tweedui zend gulden neergeteld voor een fles Quinta Do Noval uit 1931. Maar de prijzen die gisteren voor de Russische wijnen werden be taald, sloegen alie records. Ruim 13.000 flessen 'tsarenwijn' verwis selden voor bijna 2 miljoen gul den van eigenaar. Granaat uit arm Een chirurg in een met zandzak ken afgeschermde bunker is er zondag in geslaagd een niet geex- plodeerde granaat uit de arm van een guerrillastrijder te verwijde ren. De operatie vond plaats in aanwezigheid van drie deskundi gen van de explosieven-oprui mingsdienst en vergde zes uur. De guerrillastrijder, de 15-jari- ge Jayee Khoen die deel uitmaakt van het privé leger van de Bur- maanse opiumkoning Khun Sa, kreeg het projectiel vorige week woensdag in zijn rechter arm bij oefeningen in het noorden van Burma, tegenover de noordelijke Thaise provincie Chiang Mai. Jayee werd zaterdag naar het Maharak Nakorn-ziekenhuis van Chiang Mai gebracht nadat artsen van twee andere ziekenhuizen hadden geweigerd hem te opere ren. Vanwege het risico van een explosie werd besloten om de operatie uit te voeren in een bun ker op het grasveld voor het zie kenhuis. De operatie verliep zon der problemen. OP 0N5 VOLGENDE CONGRES ZULLEN Wü BESLUITEN DE STRIDD VOORT TE ZETTEN WEET JE NOö?.. AL DAT HAAK DAT Tsarenwijn De flessen overleefden twee revo luties, die van Lenin en die van Gorbatsjov. Ze werden tijdens de oorlog verborgen gehouden voor de Duitsers en daarna wees Stalin een minister aan om erover te wa ken. Maar gisteren waren ze te koop bij Sotheby's in Londen: de Dit bijzondere paasei is te zien op een tentoonstelling die tot 8 april te zien is in de expositie ruimte van de luchthaven van Frankfurt. Het ei met een af beelding van Da Vinci's 'Laatste avondmaal' werd gemaakt door W'altraud Frischeisen. In totaal zijn er enkele honderden be schilderde eieren te bewonde-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 22