'De lach mag weer' Leiden met een lange ij PODIUMBLIK Bekroonde filmer/fotograaf Paul de Nooijer: Nieuwe Norén van Karst Woudstra DINSDAG 3 APRIL 1990 PAGINA 21 Redactie Pieter C. Rosier held van de slag bij Fehrbellin het blijft voor de keurvorst onver teerbaar dat hij in de hitte van de strijd een dienstbevel heeft gene geerd. Wat de opvoering door De Ap pel betreft, de recensent spreekt van een prachtige opvoering hoe- wêl het taalgebruik nogal plomp in de oren klinkt en wel wat muzi kaler had gekund. Folklore Het Folkloristisch Danstheater staat donderdagavond op de planken van de Leidse Schouw burg. Het programma met als titel Mare Nostrum is gebaseerd op materiaal uit de landen rond de Middellandse Zee. Folkloristische dansen dus uit Spanje, Italië, Griekenland, Joegoslavië en Klein-Azië. Ook materiaal uit landen aan Afrika's noordkust is in het programma vérwerkt. Idee en produktie van dit programma zin van Ferdinand van Altena en Maurits van Geel. Operette De Hoofdstad Operette keert weer terug in het theater aan de Oude Vest. Ditmaal met Johann Strauss' Eme Nacht in Venedig'. Er zullen twee voorstellingen wor den gegeven, te weten op 6 en 7 april. Op eerstgenoemde datum treden als solist naar voren: Bert Simhoffer, Ton Hofman, Marga- rethe Albers, Jacco van Renesse, Anita Heins, Dick Schaar en Lia Kars. De belangrijkste rollen wor den op zaterdagavond ingevuld door Bert Simhoffer, Ralph Bec kers, Germaine Compier, Dick Schaar, Anita Heins, Pieter Han- nema en Lia Kars. De regie van deze operette in drie bedrijven is van Hans Fret- zer, die voor een enscenering in de stijl van de commedia dell'arte heeft gezorgd. Het Folkloristisch Danstheater met een Venetiaans tafereel uit het programma 'Mare Nostrum', gebaseerd op dansmateriaal uit de lan den rond de Middellandse Zee. (foto Peter Korniss) Meyerhold Karst Woudstra, die tot de be kendste regisseurs van ons land behoort, heeft zijn voorkeur voor psychologische drama's Racine Bernhard, Norén) nooit onder stoelen of banken gestoken. Hi j heeft nu zelf een stuk geschreven: 'De linkerhand van Meyerhold'. Het wordt woensdagavond opge voerd in het LAK-theater. Het is het verhaal van drie broers, die samen komen bij de crematie van hn moeder. De oudste broer heeft zijn vriend bij zich. Via de ver trouwelijkheden die de broers aan de buitenstaander doen wordt de catastrofe duidelijk. Voor een recensie van het onlangs in de Haarlemse Toneelschuur op gevoerde stuk zie men elders op deze pagina. Kas De Wolf In het LAK donderdagavond Kas De Wolf: 'Naar de natuur'. Het probleem van de twee is dat ze geen ongelukkige jeugd hebben gehad, niet ongelukkig in de lief de zijn geweest, niet homoseksueel zijn, niet joods en evenmin Bel gisch...Hun gepieker is. verpakt in kolderieke taalspelletjes, in een aantal scènes verwerkt. Dansproduktie De Stichting Dansproduktie is op vrijdag- en zaterdagavond met een dubbelprodüktie (Parlando- /Widow) te vinden in het LAK-the ater. Choreografe Bianca van Dillen koos muzikale teksten als uitgangspunt voor deze niewe dansstukken. Parlando is een mu ziekterm en betekent zingen op een sprekende manier. Op een ta pe, gemaakt door componist Hank van der Meiden, klinken de stemmen van choreograaf Merce Cunningham en componist John Cage in een muzikale verhande ling over de relatie tussen muziek en dans. Hierop baseerde Van Dil len haar bewegingen. Voor Widow werd speciaal een tekst ge schreven door Michael Matthews. Zes individuen zijn op een door het lot bepaald moment bijeen. Af hankelijk van de situatie kristal liseren hn rollen zich uit. Louis Andriessen schreef voor Widow een compositie voor drie saxo foons. Ritmes Dansgroep Klim verzorgt de zon dagmiddagvoorstelling in het LAK. De voorstelling 'Razende Ritmes', speciaal voor kinderen vanaf zeven jaar, is een vervolg op de produktie 'Vierondmide'. die onlangs in het LAk te zien was. Choreografe Alexandra van der Hilst is voor deze nieuwe pro duktie uitgegaan van ritme in dans en muziek. Er wordt gedanst op muziek van Ron Spee, maar ook geluiden en ritmes, die spelers en publiek maken, worden ge bruikt om op te dansen. Door de variatie van dynamische en stati sche bewegingspatronen gecombi neerd met muziek- en spelelemen ten ontstaat een levendig associa tief dans-theaterstuk, zo staat het in grote-mensen-taal in de pro grammatoelichting te lezen. Litteris De Leidse toneelvereniging Litte ris Sacrum laat weer eens van zich horen. Zij geeft in het komen de weekeinde in het Microtheater Oude Vestdrie opvoeringen van Robert Merles 'De Zonderlingen Er is één voorstelling op vrijdag avond (aanvang 20.30) en er zijn twee opvoeringen op zaterdag avond (aanvang 19.30 en 22.30 Kwartet The Deep River Quartet treedt vrijdagavond in de Leiderdorpse Muzenhof op. Geïnspireerd door de Amerikaanse 'vocal-groups' uit de jaren dertig en veertig brengt het viertal een selectie van jazz-traditionals, blues-songs, ne grospirituals en love-ballads. Het kwartet bestaat uit Dick Riet veld (eerste tenor), Placido Hazel (tweede tenor), Siebe Vink (bas- /contrabas) en Wout Bijker (bari ton/gitaar). LEIDEN Toneel, dans en operette zijn de belangrijk ste onderdelen van de Leid se theateragenda's voor de komende week. Reflex Reflex, het dansgezelschap uit Noord-Nederland, doet vanavond de Leidse Schouwburg aan. Er zal een gevarieerd programma wor den uitgevoerd met choreografie ën van Patrizia Tuerlings, Nina Wiener, Ted Brandsen en Pauline Daniëls. BRMS is de titel van een nieuwe choreografie van Patrizia Tuerlings die speciaal is gemaakt voor studiovoorstellingen bij Re flex. Over dit werk, dat op muziek van John Adams wordt uitge voerd door Josje Manuputty en Henley Smith, hebben enkele kranten zich lovend uitgelaten. Voor de dansers van Reflex maakte de Amerikaanse choreo grafe Nina Wiener het ballet 'On Us'. In dit werk voor zeven dan sers wordt het bewegingsmateri aal dat de dansers in verschillen de workshops met Nina Wiener hebben ontwikkeld in een choreo grafisch concept geplaatst. Verder brengt Reflex de nieuwe choreografieën 'Aphroditai' van Paulne Daniëls en 'Triumvirate' van Ted Brandsen. 'Aphroditai' wordt gedanst, op muziek van Kees Boeke, door Diane Elshout. Marjolein Elsink en Jantine Kraayeveld. 'Triumvirate' wordt, op muziek van John Cage, uitge voerd door Ney Branco. Hein Ha zenberg en Henley Smith. Von Kleist Toneelgroep De Appel komt woensdagavond naar het theater aan de Ode Vest met Heinrich von Kleists 'Prinz Friederich von Homburg'. Het stuk geldt als een schoolvoorbeeld van de Duitse ro mantiek. dat naar alle waar schijnlijkheid nooit eerder door een Nederlands gezelschap is op gevoerd. In een al eerder in deze kolommen afgedrukte recensie gaat het om een puntgave drama tische uitwerking van een typisch romantische vraagstelling: smo ren wij de stem van het hart niet al te veel in het omhulsel van het verstand? Von Kleist laat zijn titelfiguur letterlijk in de ban van een droom raken. Een droom die de jonge prins verliefde levenslust ver schaft en titanenmoed geeft, maar die hem ook ernstig in conflict brengt met zijn militaire superi eur en tweede vader, de keurvorst van Brandenburg. Want ook al groeide Von Homburg uit tot de Josje Manuputty (links) en Marjolein Elsink van de dansgroep Reflex in Nina Wieners choreografie 'On Us', vanavond op de planken van het theater aan de Oude Vest. (foto Hans Gerritsen) Robert Prager als Graaf Hohenzollern (links) en Aus Greidanus als Prins von Homburg in de Appel- procluktie, die woensdagavond in de Leidse Schouw- Tentoonstelling in Breda over 'echt' en 'vals' BREDA - LEIDEN - Tij dens de Nederlandse Kunst en Antiekbeurs van 7 tot 17 april in Het Turfschip te Bre da, is de tentoonstelling Echt/Vals te bezichtigen. Een expositie niet alleen over authentieke kunstwer ken of vervalsingen, maar juist over de twijfelgevallen, het gebied tussen echt en vals in. door Nicole Roepers Over kunst en vervalsingen wordt vandaag de dag veel geschreven. Discussies over de echtheid van schilderijen van Rembrandt of Frans Hals zijn aan de orde van de dag. Ook tentoonstellingsmakers besteden aandacht aan dit onder werp. Zo organiseerde het British Museum in Londen de tentoonstel ling Fake? (t/m 2 september). Daar zijn onder andere forellen in bont jas. valse documenten, foto's van elfjes en fabrieksmatig geprodu ceerde meesterwerken te bezichti gen. Voor een keuze van dubieuze kunstvoorwerpen uit Nederlandse collecties hoeven we echter niet naar Londen af te reizen. Tijdens de Nederlandse Kunst en Antiekbeurs in Breda kan het publiek, naast de collecties van ruim vijftig antiquairs en kunsthan delaren. ook genieten van de ten toonstelling Echt/Vals waar voor werpen uit verschillende kunstdis ciplines te zien zijn. De tentoonstel ling is samengesteld door kunsthis torica Claudia Thunnissen, in sa menwerking met de Nederlandse Kunst- en Antiekbeurs, het Kunst historisch Centrum in Amsterdam en de Amrobank Breda. Stedelijk Museum De Lakenhal, het Prentenkabinet van de Rijks universiteit, Museum Boerhaave, het Rijksmuseum van Oudeheden; alle in Leiden, en het Groninger Mu seum voor Stad en Lande, Museum Boymans- en Beuningen in -Rotter dam, Sotheby's in Amsterdam en een aantal particulieren. Zowel de tentoonstelling als de begeleidende catalogus behandelt het grensgebied tussen een echt en een vervalst kunstwerk. Wat is echt en wat is vals? Een schilderij zonder signering, dat ooit voor een Frans Hals is aangezien, kan mogelijk als oefening door een leerling of tijdge noot gecopieerd zijn. Geen verval sing dus. Alleen de kunsthandelaar die het werk ooit als een Frans Hals op de markt brengt, maakt zich schuldig aan vervalsing. Het copië- ren van kunstwerken kwam vroe ger juist veelvuldig voor. Meesters en leerlingen werkten gebroederlijk zij aan zij in ateliers en dikwijls sa men aan één schilderij. Rubens onderscheidde in de 17e eeuw al zes soorten van originali teit. Bovenaan stonden de eigen handig door de meester gemaakte werken. Dan volgden de door de meester begonnen werken, die met behulp van leerlingen afgemaakt waren, en vervolgens de werken waarbij leerlingen een bepaald deel voor hun rekening namen. Wat Ru bens ook originele werken noemde, waren atelierwerken van leerlingen in de stijl van de meester, schoolco- pieën en copieën van schilders van andere scholen. Koperblik Op de tentoonstelling hangen drie prenten uit het Prentenkabinet. Drie vrijwel identieke etsen met een portret van Rembrandt en zijn vrouw Saskia. De eerste is een zelf portret, een origineel werk van Rembrandt uit 1636. De tweede - de zelfde voorstelling maar dan in spie gelbeeld - is een copie naar het origi nele werk en gesigneerd met C.H. De laatste prent - ook in spiegel beeld - echter is ondertekend met de naam van Rembrandt en kan dus met recht een vervalsing genoemd worden. Thunnissen leende van het Rijks museum van Oudheden in Leiden zeven Egyptische motiefbeeldjes, die in 1937 aangekocht waren. Uit de catalogus: "Ze kwamen onder een dikke laag corrosie en vuil aan. Toen ze eenmaal w;aren schoonge maakt, bleken ze niet van het ver wachte materiaal, gegoten brons, te zijn. Ze bestonden uit dun koper- blik dat geknipt was en aan elkaar gesoldeerd. Ook met de vorm was iets eigenaardigs aan de hand. Hoe wel het om beeltenissen van dieren ging. die duidelijk aan bepaalde go den waren gekoppeld, voldeden ze niet geheel aan de strenge traditio nele Egyptische regels van de vorm geving. Kortom, als de beeldjes wa ren schoongemaakt voordat ze wer den aangekocht, dan zouden ze on- middelijk door de mand zijn geval len". Nog ingewikkelder ligt het met voorwerpen die uit meerdere on derdelen bestaan en dus ook in ver schillende eeuwen ontstaan kun nen zijn. De Lakenhal heeft in haar bezit een zogenaamde kokosnoot- beker. Een verguld zilveren pronk- bokaal met daarin een gepolijste en ingegraveerde kokosnoot. In het zil ver is gegraveerd: Aendenchinge van de Moet en Trouhw van de Burghereren van Lijden in de Jaere 1574. Op de kokosnoot zelf zijn drie voorstellingen te zien: burgemees ter Van de Werff die zijn arm aan de hongerende Leidse bevolking aan biedt en de portretten van Willem van Oranje en Jan van der Does. Hebben we hier te maken met en originele pronkbeker uit de 16e eeuw? Nee, de bokaal is een imitatie en bovendien slordig afgewerkt. Daarbij werd Leiden nooit met slechts een 'ij' geschreven: echt vals dus. De kokosnoot zelf is waar schijnlijk wel enkele eeuwen oud, maar de reliëfs daarin weer niet. De tentoonstelling geeft een goed beeld van het onderdeel van de Pronkbokaal uit De Lakenhal. kunstgeschiedenis dat zich bezig houdt met bedrog en misleiding. De catalogus EchtAlals, schemerge bied van de authenticiteit gaat naast de uitgebreide bespreking van twaalf voorwerpen ook over de al gemene problematiek rondom ver valsingen: Sappige anecdotes over historische vervalsingspraktijken. Het lezen waard. Echt/Vals: van 7 tot 17 april op de Nederlandse Kunst- en An tiekbeurs in Het Turfschip te Bre da. Catalogus Echt/Vals, schemer- gebeid van de authenticiteit: 15,-. VLISSINGEN Twee wapenfeiten: de hoofdprijs op het filmfestival van Stuttgart en een opdracht van het Fonds voor de Nederlandse film. Die nieuwe successen zijn voor Paul de Nooijer, filmer en fotograaf, een keerpunt. De kunstenaar treedt naar buiten en gaat voor het eerst op zoek naar 'de mens'. De afgelopen week werd zijn vesting aan de Vlissingse straat in Middelburg bestormd. Telefoontjes uit Joegoslavië, faxberichten uit Japan en de Verenigde Staten. De filmwereld wil hem hebben, nü, zonder uitstel. door Jan van Damme Paul de Nooijer reageerde welwil lend op de dringende verzoeken. Hij zal meedraaien op het filmfesti val in Zagreb, net voor de zomerva kantie; en hij zal in augustus van de partij zijn op het filmfestival in Hi- rosjima. De filmacademie in het Duitse Würzburg kan op hem reke nen. Ook de Amerikaanse en Cana dese filmliefhebbers kunnen zijn le zingen agenderen. Paul de Nooijer pakt zijn koffers en gaat voor de ver andering - zoals hij dat noemt - soci aal reizen. Het begon allemaal vorige week woensdag op het Trickfilm Festival in Stuttgart. Moet ik daar wel aan mee doen?, had hij zich afgevraagd. Zijn zoon Menno, met wie hij al ja ren nauw samenwerkt, was pools hoogte gaan nemen. Eerst twijfelde Karst Woudstra. Met' Carl Ridders, Bart van Avermaet, Peter van Eede en Wouter van Lierde. Gezien in Toneelschuur Haarlem. Te zien in Leiden (LAK-theater) 4 april, Rot terdam (Schouwburg) 9 en 10 mei. Utrecht ft Hoogt) 16 t/m 19 mei en Amsterdam (Frascati) 5 t/m 16 mei. 'De linkerhand van Meyerhold' HAARLEM/LEIDEN - Het is bijna onmogelijk om Karst Woud stra niet met zijn grote voorbeeld en vriend Lars Norén te vergelij ken. Niet alleen vertaalt Woud stra al het toneelwerk van de 'psy- chofiele' Zweed, ook regisseert hij geregeld een stuk van hem. En Woudstra's eigen teksten hadden evengoed door Norén geschreven kunnen zijn. Dat was zo met 'Een hond be graven', aan het begin van dit sei zoen uitgebracht door Het Natio nale Toneel, en het is opnieuw zo met 'De linkerhand van Meyer hold'. waarmee Woudstra's vaste toneelgroep De Korre uit Brugge nu een tournee maakt. Het is alsof je naar een mengsel van verschil lende Norén-stukken zit te kij ken. Dat is niet per se een aange name ervaring. De specialiteit van Norén is om de krochten van de menselijke psyche bloot te leg gen. Hij laat zijn personages de even vaak vermoeiende als fasci nerende strijd leveren met het ei gen ik en het ego van anderen. Dat levert nooit een verheffend schouwspel op. Noren presen teert ons de mens als een wezen dat voortdurend maskers op moet zetten om zich enigszins te kunnen handhaven. Liefde is meestal niet meer dan een schijn manoeuvre, passie ontstijgt zel den het niveau van de platte drift en de menselijke communicatie verloopt het liefst volgens het oorlogszuchtige stramien van de aanval die de beste verdediging is. Verheffend is het dus niet, en aangenaam ook niet. Maar zijn goede stukken (de slechte be staan hoofdzakelijk uit priet praat) leveren toch vaak een boei ende toneelavond op, omdat de onaflaatbare analyses een reini gende werking hebben. Woudstra's 'De linkerhand van Meyerhold' behoort, om het zo maar te zeggen, tot Noréns betere werk. Hier zijn het drie broers die er, op de dag dat hun moeder ge cremeerd wordt, achter komen wat zij voor zichzelf verbergen en voor elkaar zouden wilien verber gen. De (homoseksuele) vriend van de oudste broer fungeert in dit proces als de katalysator. Moe derbinding, doodsdrift, latente verlangens, de angst om verlaten te worden, het onvermogen om zich te geven - het zijn enkele van de psychologische thema's die in 'De linkerhand van Meyerhold' met divanprecisie onder woorden worden gebracht. Bij zulke onderwerpen hoort symboliek. Woudstra en zijn de corontwerper Mare Cnops heb ben er dankbaar gebruik van ge maakt. De speelvloer heeft de vorm van een ei, de opening in de achterwand heeft iets van een gleuf en de symmetrie in de opstelling van de meubels sugge reert dezelfde bedrieglijke har monie waar ook het karakter van de personages door wordt geken merkt. David (Peter van den Eede) is een ogenschijnlijk ge slaagde literatuurwetenschapper, maar o. o, wat een tics heeft deze man die er nooit in geslaagd is zich een vrouw te verwerven. Zijn broer Maxim (Carl Ridders), ac teur, heeft veel vriendjes die alle maal weglopen en de alcoholi sche Ruben (Bart van Avermaet), een gesjeesde student kunstge schiedenis, ziet er tevreden uit met zijn eigen nonconformisme, maar intussen... Hun schijnwereld lijkt aanvan kelijk ontmaskerd te zullen wor den door Engel (Wouter van Lier- de), het personage waarmee je je als toeschouwer het liefst identifi ceert omdat hij zo nuchter en af standelijk de boel kan beoorde len. Pfft! wat kunnen sommige mensen zich het leven toch moei lijk maken, denk je met hem. Maar na verloop van tijd merk je dat het met deze Ruben ook niet alles koek en ei en harmonie is. Ineens word je onrustig van je aanvankelijke, al te gretige identi ficatie. Dat is een mooi effect want daar word je door de voor stelling als het ware betrapt op je eigen maskerades. Maar de kracht van dit effect verliest het soms van de wijdlo pigheid, of liever gezegd: van de clichés waarmee de kern wordt uitgerekt. Een ongelukkige jeugd, een weggelopen vader en een acteur als symbool voor de vermommingsdrift, dat is mij te veel Aulapocket. Voor wie daar doorheen wil kijken is 'De linker hand van Meyerhold' (de hand van de toneelvernieuwer Meyer hold die gespaard bleef voor mar telingen, zodat hij na een Stalinis tisch verhoor zijn eigen schuldbe kentenis kon opschrijven), een misschien niet aangename, maar toch boeiende confrontatie met het eigen tekort. ook hij, maar nadat er een aantal films waren vertoond, was de con clusie dat een reis naar Stuttgart toch de moeite zou kunnen lonen. De Nooijer ging en kon meteen sa men met Menno de hoofdprijs in ontvangst nemen voor At one view, een korte rolprent over fotografie en film. "Als je de reacties hoort en je ziet, hoe veel belangstelling er nu is, ja, dan zou die prijs wel eens een internationale doorbraak kunnen betekenen" De Nooijer (47) meldde zich al eer der als fotograaf en filmer op het wereldpodium. Na een opleiding tot industrieel ontwerper en een korte carrière als reclame-fotograaf vestigde hij zich in 1968 als free-lan cer in Eindhoven. Zijn werk werd in de jaren zeventig als vernieuwend ervaren, de De Nooijer-fotografie werd een begrip. Tot 1976 maakte hij vooral fotomontages, daarna leg de hij zich toe op directe opnamen van geensceneerde gebeurtenissen en handelingen. Zowel in de fotografie als in de film zoekt en vindt De Nooijer in spiratie in zijn eigen huis. De ka mers in zijn woning doen dienst als decor. Zijn vrouw Frangoise, zoon Menno en hijzelf zijn de vaste hoofdrolspelers in de beelden. "Ik heb mijn privé-leven en werk nooit kunnen scheiden. Zie je de foto's en films terug, dan is het één groot fa milie-album. Voor Menno en Fra- noise is die werkmethode niet altijd even aangenaam. Ik kan niet tegen het gevoel gemanipuleerd te wor den, terwijl ik zelf anderen wel ma nipuleer. Menno, die nu op de film academie in Tilburg zit, vertelde me laatst opgetogen, dat hij met een kennis had gesproken die eens niet naar mijn bezigheden had ge vraagd, maar wél in zijn werk geïn teresseerd was geweest. Het is zo gegroeid, Frangoise en ik vormen al 25 jaar een team en Menno is van kinds af aan bij het werk betrokken. De laatste tijd werkt zijn vriendin ook mee". De gezinsleden en het huis, de vesting, blijven de bronnen van zijn werk, dat weet de fotograaf en fil mer zeker. Maar - en ook dat is zeker - opererend vanuit die basis zal de buitenwereld met een andere De Nooijer te maken krijgen. Stuttgart is een keerpunt geworden. "Het is natuurlijk niet zo dat ik altijd in mijn huis verschanst zat. Voor mijn werk moest ik regelmatig ergens naar toe. Maar ik reisde altijd a-soci- aal, van de plek waar ik woonde naar waar ik moest werken; cultuur en natuur deden me heel veel. de mensen echter niet. Nu is de tijd ge komen dat ik de mensen wil opzoe ken, de fortified city moet worden afgebroken. Waarom? Het zal iets te maken hebben met mijn leeftijd. Je begint terug te kijken; ik heb nu heel sterk, dat ik me afvraag: waar om maak je als kunstenaar bepaal de dingen?" In zijn nieuwe film, die vrijwel ze ker de titel A fortified city mee zal krijgen, wil De Nooijer voor het eerst uitdrukkelijk op zoek gaan naar de lach. Op het filmfestival in Stuttgart viel hem op dat het pu bliek enthousiast reageerde, maar dat er in de zaal nauwelijks een spontane, breed gedragen lach op klonk. De Nooijer: "Ik streef er naar met mijn volgende film wel de lach van het publiek te vinden. Er worden se rieuze zaken behandeld en ik ver wacht dat die beter worden opgeno men, als een paar keer alles op losse schroeven wordt gezet. Ik denk daar bij aan het beste werk van Freek de Jonge; het ene moment lach je de tranen in je ogen, het vol gende moment is zijn voorstelling heel aangrijpend. Op mij komt dat indringend over. Een zelfde soort afwisseling zie ik voor me in de nieuwe film". De titel A fortified city is een ver wijzing naar de vestingstad Middel burg en het eigen fort in de Vlissing se straat. De film zal vertoond wor den in de voorprogramma's van de - grote bioscopen in Nederland en Vlaanderen. De uitsmijter, het ver trek naar Middelburg, legt een link met het tweede Zeeuwse Filmfesti val, dat van 12 tot en met 23 septem ber wordt gehouden. (Fotografie van Paul de Nooijer is te zien: Gele Zaal, Nonne- meersstraat 26 in Gent, dagelijks van 9 tot 17 uur, weekeinden 14 tot 18 uur, tot 29 april; Beeldenstorm 1990, tentoon stelling van Nederlandse kunste naars in het MUHKA, Leuven straat 32 in Antwerpen, dinsdag tot en met zondag 10 tot 17 uur, maandag gesloten, tot 29 april). Paul de Nooijer: zelfportret.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 21