"Du I VE Stalen blikje minder slecht voor milieu fÜD)-4el(cïfecl(eifl RW en Leython 2 gelijkwaardig: 2-2 Nederlander niet vaak trouw aan winkel of merk Kant-en-klaar niet altijd duurder dan zelf maken Bax op weg naar de titel Samenstelling Raymond Peil Wilt u iets melden? Bel 071- 161424 (Wim van Duivenbode) zondag tussen 20.15 en 21.15 uur. Of schriftelijk naar Postbus 54. 2300 AB Leiden. De jazzgymnastiekgroep van Groen Wit is zondag op overtui gende wijze kampioen van de re gio 's- Gravenlanden geworden. Het Nederlands kampioenschap jazzgymnastiek wordt op 19 mei Leiden gehouden SCW (Rijs- senhout) is gepromoveerd. De ploeg van de Voorhoutse trainer Wim van Harskamp wón onder belangstelling vah 1000 toeschou wers met 3-0 van concurrent Energie Zondag neemt Honk en Softbalvereniging Adegeest een nieuw clubgebouw in gebruik De voorinschrijving van de jaar lijkse Leidse Singelloop (27 april) j begonnen. De opbrengst is dit jaar voor aanschaf van speelgoed voor langdurig zieke kinderen Devolleybalverenigingen SKC en LUSV organiseren gezamelijk op 2 en 3 juni een groot internatio naal Bacchus-toernooi op de vel den van het Universitaire Sport centrum in Leiden De NCRV bestaat 65 jaar en laat alle zater dag eersteklassers in toernooi- vorm voetballen. De voorronden zijn bij Zwart Wit '28. ACV. Gene- muiden, WHG, GVW, Benne- kom, Vittese Delft en Heerjans- dam (met ARC) Op 1 juli 1990 moeten alle zaalvoetbalverenigin gen volledige rechtsbevoegheid bezitten. Dus nog snel even naar de notaris Voorhouter Harry van Dam is tussentijds afgetre den als secretaris van de Neder landse Zaalvoetbal Federatie De zaalvoetbalploeg van Van Eg- mond heeft nog vier punten no dig op te promoveren naar de tweede divisie van de landelijke zaalvoetbalcompetitie. In de lan delijke competitie heeft Bax het zelfde aantal punten nodig op de titel te prologeren. Hermes DVS is gedegradeerd Als Randstad Sport op 16 april de laatste wed strijd voor de derde periode gelijk speelt is er een beslissingswed strijd noodzakelijk tussen Rand stad Sport en Leidsche Boys SV Voorschoten promoot het voetbal in een drietal wedstrijden tegen profclubs. Op 17 april speelt de Voorschotense jeugd op Sport park Adegeest tegen Sparta. Op 24 april komt Ajax op bezoek en 3 mei is FC Utrecht de tegenstan der Morgenmiddag draven de paarden vanaf 14.30 uur op Duin- digt (Wassenaar) In Ter Aar wordt op 26 mei een kwart- triathlon gehouden Ardon is de Haagse tegenstander van Martin Centrum in de promotie-competi tie voor twee plaatsen in de twee de divisie. Ardon heeft zijn thuis haven in Sporthal De Fluit te Leidschendam Wim Suurbier wordt de nieuwe trainer van vier de klasser Hekelingen In Lei- muiden is vorige week een nieu we sporthal geopend. De hal draagt de naam 'Het Spant' Op zaterdag 26 mei vindt in het Phi- lipsstadion te Eindhoven de Na tionale Jeugdvoetbaldag plaats In de vierde ronde om de dis trictsbeker won Excelsior Maas sluis met 4-3 van Hoekse Boys Zaandam Fusiestad. Na de fusie tussen ZFC en ZW gaan nu ook Zaanse Boys en Zaanstad fuseren Voorschotenaar Rob Scholtes is uitgeschakeld voor het HC-bil- jarttoernooi In de nederlaagse rie van het 60-jarige Ter Leede heeft de jublilaris met 2-1 van Teylingen gewonnen Wij hou den ons Aanbevolen voor toer- nooi-agenda's en programma's van oefenwedstrijden Op 12 april begint het Bollenstreek voetbaltoernooi met de wedstrij den Rijnsburgse Boys-WSB, Van Nispen-Warmunda en KRV- Heemstede-» Rijnsburgse Boys- speler Huug Aandewiel opende onlangs een sportzaak in Rijns burg Qok wielrenner Theo Ak kermans keert na een mislukt Spaans profavontuur terug naar de rijen der amateurs Emiel van der Hoeven van gymnastiekvere niging Excelsior heeft de Gouden bondsspeld gekregen. Henny Sie- val werd benoemd tot lid van ver dienste De Leiderdorpse hockeyclub Alecto viert deze week (7 april) haar vierde lustrum Hugo Choufour is de nieuwe voorzitter van gymnastiekvereni ging Groen Wit Bij de Leidse Gehandicapten Sportvereniging De Sleutels zijn een groot aantal mensen benoemd tot lid van ver dienste. Dit zijn: Annegien Hel- lendoorn, Dick de Roode, Eli de Vos en Marcel Schaaij. Cor Prins werd erelid De voetbalvereni ging Nieuw Vennep zoekt een jeugdtrainer Per 1 april worden weer doordeweeks inhaal en be ker voetbal westrijden gespeeld. Op donderdag 5 april staan de wedstrijden Docos - LDWS (com petitie) en bekerwedstrijd Alp- hense Boys - Wippolder gespeeld. Noordwijk speelt vanavond al te gen Voorburg Vrijdag 6 april begint in het biljartcentrum Oegstgeest een driedaags biljart- toernooi Korfbalclub De Danaï den organiseert in mei een groot bedrijfstoernooi Vanavond om 18.45 uur de Promenadeloop in Sassenheim De estafette-zwem- kampioenschappen om de Frans van Harskampbeker zijn zondag 8 april om 15.30 uur in zwembad De Zijl. Een dag eerder zijn er wedstrijden in het Vijf Meibad. Aanvang 15.00 uur Niet veel Nederlandse con sumenten zijn trouw aan hun supermarkt en aan be paalde merkartikelen: van de Nederlanders koopt 28 procent steeds dezelfde mer ken bij steeds dezelfde krui denier. Eenzelfde percenta ge vertoont het tegenoverge stelde gedrag: hoog wisse lend inkopen wat zowel merk als winkel betreft. Er zijn ook mensen die alleen aan hun merk hangen maar niet aan de winkel (22 procent) en mensen die steeds voor dezelfde winkel kiezen maar een wisse lende gebruik maken van de aangeboden merken (eveneens 22 procent). Dit blijkt uit een onderzoek naar de trouw van de consu ment aan winkelformules en le- vensmiddelenmerken dat het vakblad voor de levenmiddelen- branche FOOD Personality liet verrichten door het bureau AGB Attwood. Daarbij moesten 3500 huishoudens met in totaal 9000 consumenten een jaar lang dagelijks het huishoudboekje bijhouden. Bij de groep met een hoge mer kentrouw en een hoge winkel- trouw gaat hét vooral om jonge huishoudens zonder kinderen met een vrij hoog besteedbaar inkomen maar weinig weinig tijd. Zij besteden niet veel en winkelen niet vaak. De tegenpool, die veel van winkel en merk wisselt, bestaat vaak uit grote huishoudens met oudere kinderen. Er is één inko men. De huisvrouw heeft veel tijd, ook om reclamefolders van winkels uit te pluizen. Deze ca tegorie geeft veel geld uit, komt veel in winkels en is geïnteres seerd in spaaracties. De groep die alleen in een vas te winkel komt en het merk niet zoveel uitmaakt, kenmerkt zich door huishoudens met jonge kinderen, die wel veel besteden, maar niet vaak boodschappen doen. Degenen die wel aan be paalde merken hangen maar de ze in'verschillende winkels ko pen, zitten vaak in oudere huis houdens zonder kinderen. Zij besteden niet veel maar gaan wel vaak naar de winkel. In het onderzoek werden ne gen soorten produkten betrok ken. Afwasmiddelen kenneji het hoogste percentage trouwe kopers: 54. De volgorde was ver der: wasverzachter (45 procent), tandpasta (44), koffie (42), sham poo (38), gezinswasmiddelen (33), droge soep (29), hygiëni sche artikelen (28) en chips en zoutjes (12 procent). Tweepersoons De levensmiddelenbranche moet het thans hebben van zo'n 6 miljoen huishoudens. In het jaar 2000 wordt gerekend op een kleine 7 miljoen huishoudens, volgens de onderzoekers een gi gantische stijging over zo'n rela tief korte periode. Oorzaak is on der meer de stormachtige groei van de een- en tweepersoons huishoudens. In het jaar 2000 onderzoekers de verdeling van de consumentengulden voor de levensmiddelenbranche als volgt: 16 procent jonge huishou dens zonder kinderen, 40 pro cent oudere huishoudens zon der kinderen en 44 procent huis houdens meikinderen. Kool zelf snijden is voordeliger dan Aan de andere kant moet bij groen ten in pot of blik het uitlekgewicht worden vergeleken, want voor het vocht betaalt de klant in feite ook. De prijzen van sap en sinaasap pels zijn nog moeilijker met elkaar te vergelijken/Er zijn verschillen in ras, gewicht en omvang. De Consu mentenbond is uitgegaan van drie kilo per liter sap en dan komt zelf geperste sap minstens 40 cent per li ter duurder uit. Sap uit het pak heeft minder last van prijsschom- mélingen dan verse sinaasappelen. »en kant-en-klaar A-merk kool kopen. (foto GPD) Door een mislukte oogst zit er nu ook nog een prijsverhoging van on geveer twee kwartjes per pak aan te komen. Het prijsverschil met vers geperst wordt dan kleiner. Zelf snijden of persen is met boe renkool en rode kool een paar dub beltjes goedkoper in vergelijking met de kant-en-klare A-merken. Bij worteltjes is het vergeleken met met een B-merk zelf snijden iets duurder. Zelf malen of raspen van kaas is aanzienlijk voordeliger dan kant en klaar kopen. Vergelijken moeilijk Meestal is het zelf verwerken van verse produkten goedkoper dan kant en klaar produkt. Toch kan met met worteltjes en sinaasappelsap duurder uit zijn, zo rekent de Consumentengids voor, wanneer verse worteltjes worden gesneden, en sap uit verse sinaasappelen wordt ge perst. Daarbij wordt dan even afgezien van aspecten als smaak. Vers is overigens qua prijs niet al tijd even makkelijk te vergelijken met kant en klaar. De prijs van ver se groenten en fruit varieert name lijk van dag tot dag. Bovendien zijn er verschillende kwaliteitsklassen beschikbaar. Exportklasse of A- klasse is het duurst. De prijsver schillen tussen verse produkten kunnen ook nog groot zijn. De prij zen van ingevroren en ingeblikte groenten en fruit zijjn niet afhanke lijk van één seizoen. Zij worden be paald door de omvang en kwaliteit van de oogst in een bepaald jaar. Bij vers gekochte produkten speelt betaalt de klant ook voor af val: stronk en buitenbladeren van kool worden weggegooid. Terwijl rode kool in de winkel gesneden of uit pot of blik dat nadeel niet heeft. Staal voor honderd procent te recyclen Coca Cola en Bavaria brengen ieder afzonderlijk een nieuw blikje op de markt. Het is een blikje dat geheel of bijna geheel van staal is gemaakt en waaraan geen aluminium meer te pas komt. Deze nieuwe verpakking is daardoor milieuvriendelijker dan de huidige. De blikjes frisdrank en bier die nu in de winkels staan, zijn geheel van aluminium of van staal en alumini um gemaakt. Aluminium heeft twee grote nadelen. Het kost veel energie om het te maken Milieu defensie heeft berekend dat je met de energie die het kost om één alu minium blikje te maken de hele ochtend kunt stofzuigen en het kan niet worden hergebruikt. Staal daarentegen kan voor hon derd procent worden hergebruikt. Maar tot voor kort was het onmoge lijk om in een stalen deksel een han dige opening te maken. De opening in de huidige blikjes, het lipje, is al leen te maken wanneer je alumini um gebruikt. Staal is te sterk en buigt niet mee. Gebruiksvriendelijk De Nederlandse staalproducent Hoogovens heeft in samenwerking met British Steel en het Westduitse Raffelstein enkele jaren aan het nieuwe geheel stalen blikje ge werkt. En die jaren werden eigen lijk uitsluitend gebruikt om een ge bruiksvriendelijke opening in het stalen deksel te ontwerpen. "Het nieuwe blikje kan je openen door op twee knoppen te drukken. Door op het eerste knopje te druk ken ontsnapt er lucht en is de druk van het blikje af. Daarna druk je op het tweede knopje waardoor het blikje opengaat", legt J. Bosman, woordvoerster van de Hoogovens Het stalen blikje van Hoogovens l is geheel te hergebruiken. Het 'oude' blikje bevat nogal wat aluminium. uit. Het nieuwe stalen blikje komt tevens in Groot-Brittanniè en de Bondsrepubliek op de markt. Plastic Coca Cola is samen met de fabri kant Cafnaud Metal Box met een andere oplossing voor een consu ment-vriendelijke opening in een stalen deksel gekomen. 'Hun' blik je, dat over twee weken op de markt verschijnt, heeft een plastic slui ting. Verder is het blikje geheel van staal. "Wij vinden de opening van staal niet geschikt voor de consument, dus hebben we uiteindelijk voor een polyethyleen lipje gekozen dat na opening aan het blikje blijft han gen", legt C. Smits, marketing manager van Coca Cola, uit. "Wij brengen hét nieuwe blikje eerst in een kleine oplage op de markt en bekijken of het produkt aanslaat". Andere Nederlandse frisdrank en/of bierfabrikanten hebben nog niet aangekondigd met geheel sta len blikjes te komen. R. van Bremen van Vrumona bv (hier wordt onder meer Sourcy gebotteld en inge blikt) zegt eerst af te wachten of het stalen blikje aanslaat bij de consu ment. "Wanneer ze aanslaan, kiezen volgand jaar volgens mij alle fris drankfabrikanten voor stalen blik jes", zegt hij. Magneten In 1988 maakte blik 2,1 procent uit van de 4.500.000 ton huishoudelijk afval. Dat is 94.500 ton blik. Ruim 46 procent hiérvan kwam terecht in af valverwerkingsinstallaties (de rest is gestort) waarin magneten het scheiden van de rest van het huis houdelijke afval. De stalen blikje met aluminium deksel worden ook door de magne ten 'aangezogen' en dus ook herge bruikt. Maar het aluminium wordt dan gewoon met het staal meege- smolten, waardoor het verloren gaat. "En te veel aluminium door staal is ook niet goed", vult Bosman i Volgens Hoogovens is het moge lijk bij honderd procent afvalver werking ook honderd procent van het staal te recyclen. Maar de over- j heid moet er dan wel naar streven zo snel mogelijk alle afval te verwer- I ken, zo meldt de onderneming. De I consument hoeft voor de nieuwe stalen blikjes niet méér te betalen, aldus Bosman van Hoogovens en Smits van Coca Cola. SPORT LEIDEN - Door een ning op Van der Plas/BMW is het zaalvoetbalteam van Bax hard op weg naar een hernieuwd kampioen schap. Bij winst volgende week op THB Boys kan de Voorhoutse ploeg Jacques Keij van ARC is weer een doelpunt uitge- loper. op de concurrentie door zijn treffer van afge lopen zaterdag. Zijn voorsprong bedraagt nu drie goals. Drie spelers lijken nog roet in het eten te kunnen gooien. Richard Trompert (Kagia), Rob Bink (Leiden) en Rein Grooters (Oegstgeest). Nieuw op de lijst van de zaterdagschutlers is de naam van Mark Ëns (FC Lisse) die ook nu één maal doel trof In het zondagklassement van de doelpuntenma kers lijken de kaarten zo langzamerhand wel ge schud. Ronald de Rijk (Kickers) wist drie keer het net te vinden en staat een straatlengte voor op de l. Hans van Marwijk van Docos heeft hier de achter Steef Roodakkers van SVLV De Rijk. ZATERDAG Jacques Keij (ARC) Richard Trompert (Kagia) Rob Bink (Leiden) Re n Grooters (Oegstgeest) Johan Jonker (Quick Boys) Marcel van der Blom (RCL) Leon Laros (Hazerswoudse Boys) Ron Paling (Koudekerk) Piet van Duyn (Katwijk) Mark Ens (FC L.sse) 5 spelers met 7 doelpunten ZONDAG Ronald de Rijk (Kickers) Steef Roodakkers (SVLV) Han* van Marwi|k (Docos) Marcel Valk (UVS) Stan Uijee (Forehoite) Frans Bouckaert (FC Lisse) Theo Aanhane (VVSB) Pieter van Zoest (Alphense Boys) Marcel van der Burg (Roodenburg) Marcel Tolsma (UVS) Rob Retel (SJZ) Nico van Rijn (Forehoite) LOTTO 13: Eerste prijs, geen wmi prijs, 2 winnaars, bruto I 150 000,-, derde prijs, 175 winnaars, bruto f. 1252,70; vierde prijs, 5154 winnaars, f. 42,50; vijfde prijs, 63152 x f. 5,-. CIJFERSPEL: geen winnaar van de hoofdprijs TOTO: Éérste prijs, geen winnaar; tweede prijs, 5 winnaars, bruto f. 2476,10; derde prijs. 70 win naars. f. 442.10. TOTO GELIJK: Eerste prijs, twee winnaars, bruto f. 5181,20, tweede prijs, geen winnaar, derde prijs 97 winnaars, f, 16,30; vierde prijs: 803 x f. 3,-. ESTORIL (500.000 gulden) eerste ronde Tsjerkasov (Sov) - Perez-Roldan (Arg) 7-5 6-3, Bruguera (Spa) - Streiba (Tc,) 6-3 6-3, Prpic (Joe) - Potier (F.a) 6-1 1-6 7-6, Carbonell (Spa) - Fleurian (Fra) 6-2 7-6. RIO DE JANEIRO (500.00agulden) eerste ronde: Arguello (Arg) - Al- bano (Arg) 7-5 6-0, Motta (Bra) - Cass.dy (VSt) 6-4 6-1Colombo (Ita) - Ingarano (Arg) 6-4 7-5, Lavalle (Mex) - Markus (Arg) 6-4 6-7 7-6, Baur (BrD) - De La Pena (Arg) 6-3 6-3. hervinden. Ook hij proberen het Nederlands kam pioenschap te prologeren. Het publiek werd gisteravond in de Katwijkse sporthal Cleijn Duin de grote verliezer. Zelfs bij een 3-0 voorsprong bleven de spelers van Bax tot vervelens toe de bal naar el kaar toeschuiven, dit tot groot onge noegen van de (nog) trouwe zaal voetbalsupporters. Van der Pias- coach Leo de Jong, "Een aanflui ting voor het zaalvoetbal. Zo jagen ze die laatste paar mensen ook nog van de tribune". Hennie Koet was voor Bax met drie doelpunten de produktiefste man. Hans van Leeuwen en Mario Faber scoorden de andere treffers. Bij een 3-0 achterstand scoorde Jaap van Duyn voor Van der Plas twee keer. Door deze uitslag is de kans dat Van der Plas in de hoogste landelijke klasse zal acteren erg klein geworden. In de landelijke klasse, versloeg verder De Rozet FC Drechts'teden met 4-3. FC Torna was met 4-7 te sterk voor Hermes DVS. Het duel in de interregionale klasse tussen Ro- vedo en Menken vond geen door gang. De club uit Noordwijk kon door de vele blessures geen repre sentatief team op de been brengen en zegde af. De wedstrijd in de hoofdklasse tussen Martin Centrum en Lugdunum eindigde in 5-4. FC Lis se verpletterde Medo met 14-6. i de hoofdklasse te sterk toonde t RIJNSBURG - Stonden twee weken geleden de man nen van RVV in het middel punt van de belangstelling van de Rijnsburgse volley balgemeenschap, zaterdag waren de vrouwen van RW aan de beurt om een proeve van bekwaamheid voor een vuile bak af te leveren tegen de grote concurrente voor het kampioenschap, Ley thon 2. Het werd een triller die onbeslist eindigde, 15-6, 9-15, 14-16, 15-13. Totaalsco re 53-50. Drie punten verschil na ruim twee uur spelen. Een betere illustratie van de gelijkwaardigheid van beide ploegen kan niet wórden gegeven. Met nog twee wedstrijden te gaan voor Leython en drie voor RW lijkt een beslissingswedstrijd in het ver schiet te liggen. De competitjelei- der Wim Spoormakers had daar kennelijk een voorgevoel van. Want toen RW, na het verlies van de der de set na 13-2, verloren leek in de vierde set (0-4 voor Leython) bleef hij denken over een geschikte plaats voor de grote finale. Leython kwam terug in de derde set uit schier hopeloze achterstand. Datzelfde gold voor RW in de vier de. Bij de stand u-4 krabbelde RW uit een diep dal. Met als stuwende krachten de onverzettelijke aan- valster Jacoline Joustra, de bijter Margreet Meyer als spelverdeelster en de vaste serveerder Hedwig Stuyvenberg moest het toch juist in die fase steeds beter verdedigende Leython terug. Daar kon ook de ab solute Leidse uitblinkster, Arine van Vliet, weinig aan veranderen. RW knokte zich derhalve in Rijns burgse stijl naar het gelijke spel. Niet in stijl was het daarop vol gende optreden van de mannen te gen Gemini/Kangeroes 3. De kam pioenen gingen met 0-3 af door zij deur, 6-15, 6-15,10-15. Natuurlijk de snit was er uit met het behaalde kampioenschap. Maar toch gaf het optreden van RW te denken voor het debuut in de promotieklasse. Geen contractverlenging Noakes LEIDEN - De Nederlandse tennisbond heeft gisteravond geen stemming kunnen bereiken over een eventuele contractverlenging voor de Leidse districtstrainer John Noakes. De trainer kreeg eerder zijn ont slag omdat zijn financiële eisen voor de komende twee jaar te hoog waren. De KNLTB (Koninklijke Nederlandse Lawn Tennisbond) kreeg gister avond op het bondsbureaü een delegatie van het district Leiden op bezoek. Het gesprek, waarbij ook bondscoach Stanley Franker aanwezig was, heeft nog niet tot resultaat geleid. De bond hoopt eind deze week een be slissing te kunnen nemen, nadat is gesproken met verantwoordelijken die nu in het buitenland verblijven. Daar wordt echt wel wat sterker en vooral constanter gespeeld dan in de regionale eerste klasse. Het gaat niet aan om het absoluut onvol doende blokkeren van RW op re kening te schuiven van de junior spelverdeler Ronald Verhey die nog de lengte mist. Zijn setups waren zeker niet beneden de maat. Het fa len van de onbetwiste kampioenen van de eerste klasse lag zaterdag in de aanval waar het kampioenschap juist voor negentig procent op stoel de. Dat de competitie op zijn eind loopt is te merken. Bij de mannen verspeelde SKC voorlopig de twee de plaats op de ranglijst aan Orion dat met 3-0 won, 15-9,17-15,15-5, en op de ranglijst stuivertje wisselde met SKC. Bij de vrouwen pakte LUSV conform de krachtsverhou dingen de derde plaats achter Ley thon en RW maar het ene puntje dat daarvoor nodig was zal eerder droefenis dan plezier bij de studen tes hebben gebracht. Het werd be haald tegen S'70 met de setstanden: 15-7,15-11, 6-15, 10-15. En S'70 staat tweede van onderaf op de ranglijst.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 20