De regenboogtrui weegt zwaar Spoo?TV Ajax en Wouters lijden nederlaag Rol van underdog behaagt Bayern Zonder Becker gaat het minder Greg LeMond houdt verplicht rust na te drukke winter DINSDAG 3 APRIL 1990 SPORT PAGINA 17 Schorsing blijft gehandhaafd ZEIST (GPD) Ajax heeft gisteren bij de commissie van beroep van de KNVB een gevoelige nederlaag geleden. In de hoop bij het hoogste rechtscollege van de voetbalbond een vermindering dan wel kwijtschelding van de aan aanvoerder Jan Wouters opgelegde ptraf te krijgen, moest de Amsterdamse club in Zeist flink bakzeil halen. i beroep hand- haaide niet alleen de eerder door de tuchtcommissie opgelegde schor sing .van zes wedstrijden en de boe te van 750 gulden naar aanleiding van dé elleboogstoot van Wouters, maar. kwam daarbij nog eens tot een verzwaring van de straf. Ontzegde de tuchtcommissie anderhalve week terug de middenvelder het recht tot' 1 januari aanstaande de aanvoerdersband te dragen, de be roepscommissie verlengde die pe riode met maar liefst anderhalf jaar'. Wouters mag nu tot 3 april 1992 niet meer als captain van zijn ploeg op treden. Mr. Kalbfleisch, voorzitter van de commissie van beroep, motiveerde in zijn toelichting vooral de 'waar schuwende werking' die van de aan Wouters opgelegde straf moet uit gaan. "De commissie ziet de elle boogstoot van Wouters als een zeer ernstige en gewelddadige overtre ding", aldus Kalbfleisch. "Een over treding die'niets met voetbal t« ma ken heeft. Wij zijn tot een verzwa ring van de straf gekomen omdat Wouters een slecht voorbeeld is ge weest voor zijn eigen jonge ploeg èn voor het gehele Nederlandse voet bal". Ajax-voorzitter Michael van Praag hoorde het voorlezen van de uitspraak met zichtbare teleurstel ling aan. "Onbevredigend en on rechtvaardig". aldus Van Praag na afloop van de zitting. "De commis sie heeft een voorbeeld willen stel len. Ik ben er een groot voorstander van om het Nederlandse voetbal te schonen van grove overtredingen. Maar misschien moeten er dan eerst betere scheidsrechters worden aan gesteld. Iemand kan schuldig zijn, en dat ontken ik in het geval Wou ters echt niet, maar hij moet wel vol gens de regels worden veroor deeld". ten helder uiteen gezet Ajax meende de straf te moeten aanvechten. Op grond van door de tuchtcommissie gemaakte proce durefouten dacht Van Praag 'een goede basis te hebben om de aan Wouters opgelegde straf aan te vechten. Van Praag („Ik ben jurist noch ad vocaat, slechts een simpele voorzit ter") betoogde dat de tuchtcommis sie ui het verleden altijd heeft ge steld dat tv-beelden slechts voor aanvullend bewijsmateriaal kun nen zorgen, maar nooit als het be wijsmiddel mogen dienen. In een eerder geval in 1977, jn een zaak rond de Sparta-speler *Ray Clarke, onderschreef de commissie van be roep een dergelijk uitgangspunt. Om een deugdelijk bewijs te heb ben moet de tuchtcommissie tevens de beschikking hebben over een schriftelijke of mondelinge verkla ring. Van' Praag leek op dit punt Aandewiel moet nog even wachten LEIDEN - De lijdensweg van Huug Aandewiel duurt nog even voort. De 28-jarige voetballer van Rijns- burgse Boys kreeg gisteren in het Rotterdamse Sint Fransiscus-zie- kenh'uis te horen dat nog niet duide lijk is wat de oorzaak is van zijn on willige rechterenkel. Chirurg Van de Bos vermoedt weliswaar dat er een ontsteking zit in het gewricht, maar kon daar nog niet definitief uitsluitsel over ge ven. Hij baseerde dat vermoeden op het onderzoek van vorige week, dat aan het licht bracht dat de enkel een paar donkere plekken vertoonde. Om daarover echter duidelijk heid te verkrijgen moet Aandewiel opnieuw met een scanner worden onderzocht. Daartoe moet eerst het gekwetste gewricht met een radio actieve stof worden ingespoten. Van de Bos denkt maandag te kun nen bepalen of een nieuwe operatie noodzakelijk is. "Het is me nu in elk geval wel duidelijk dat het er niet best uitziet. Er werd erg geheimzin nig over gedaan", aldus Aandewiel. De Rijnsburger werd enkele maanden geleden al aan de enkel geopereerd, nadat hij in het duel te gen ARC zwaar geblesseerd was ge raakt. Stunt Oostenrijk tegen favoriet ijshockeyteam Polen LYON (ANP) - Het nationale ijshoc keyteam van Oostenrijk heeft giste ren in Lyon voor de eerste grote ver rassing gezorgd tijdens de wereldti telstrijd voor B-landen. Het favorie te Polen werd in de laatste wed strijd van de derde speelronde met 1-4 ontluisterd. Door de stunt van Oostenrijk heeft het gastland Frankrijk met zes punten alleen de leiding genomen. Het zwakker geachte Oostenrijk nam in de derde periode afstand, nadat het eerste (0-0) en tweede deel (1-1) met een gelijke stand Waren af gesloten. Vier tijdstraffen werden de Polen uiteindelijk fataal. zonder twijfel te 'scoren'. Immers, op 15 maart jongstleden, vier dagen na het incident met Wouters, werd Ajax er schriftelijk van op de hoogte gesteld dat Wouters in staat van be schuldiging was gesteld. Op dat mo ment moest de verklaring van slachtoffer Alex Pastoor van FC Vo- lendam nog op de post gedaan wor den. Uit die chronologie concludeerde Van Praag dat de tuchtcommissie aan het werk is gegaan naar aanlei ding van het zien van de tv-beelden en zonder in het bezit te zijn van eni ge schriftelijke verklaring van wie dan ook. Kalbfleisch meende echter dat de tuchtcommissie zich wèl het recht mag toeeigenen om te bepalen wan neer iemand in staat van beschuldi ging wordt gesteld. "Zeker wanneer er een redelijk vermoeden bestaat over de schuld van de betreffende speler". Net als met Jan Wouters kende de commissie van beroep geen mede dogen met Hennie Meijer, de spits van FC Groningen. De donkere aan valler was in beroep gegaan tegen zijn schorsing van vier wedstrijden, omdat hij tijdens FC Groningen-Vi- tesse de reserve-doelman van de Arnhemmers. Hans Willemsen, had Meijer gaf voor de com- toe dat hij Willemsen had ge raakt. nadat de Arnhemmer een woeste tocht vanuit de Vitesse- dugout besloot met rake klappen voor hem en zijn medespeler Jos Roossien. "In eerste instantie wilde ik de zaak tot rust brengen, maar Willem sen gaf mij vervolgens ook een tik op de lip", zei Meijer. "Ik werd voor het eerst van mijn leven geslagen en verloor toen mijn beheersing". Meijer hoopte op strafverminde ring, omdat hij in acht jaar betaald voetbal slechts één gele kaart had opgelopen en omdat zijn schorsing nogal zwaar afstak tegen die van Willemsen, die voor zijn vergrijp vijf wedstrijden aan de broek kreeg. De commissie van beroep oordeel de echter dat de Groningen-aanval- ler niet voor eigen rechter had mo gen spelen. MILAAN Het orakel Udo Lattek heeft gesproken: Bayern Mün- chen hoeft zich geen zorgen te maken. AC Milan is nog net geen zacht eitje voor de bedwinger van PSV, maar veel scheelt het niet volgens de vroegere top-trainer en tegenwoordige flut-columnist. De kansen voor zijn ex-werkgever om op 23 mei de Finale van het Europa Cup I-toernooi te bereiken schat Lattek op minstens zestig procent. De Italiaanse kampioen ogen ver van haar topvo: derd. En bovendien, stelt Lattek zijn wekelijkse bijdrage i Bild', mist het Donadon: Ancelotti en Baresi zijn gebeuren want conditioneel is hij nog niet op niveau, dan neemt het blessuregevaar alleen maar toe. En Sport daar schiet hij en. ook ik niks mee Gullit, op. Wellicht is hij over twee weken München wel zover dat ik hetn handicap die Bayern al in de zonder risico kan opstellen". uitwedstrijd genadeloos moet uit buiten". Franco Baresi is morgenavond in het bomvolle Giuseppe Meazza-sta- dion (62.080 toeschouwers) overi- Thon zelf voelt er weinig lang te wachten. Hij denkt morgen avond al klaar te zijn voor de bot sing met de Brigate Rossoneri. Bo vendien, beseft hij, begint met het een rode kaart tegen KV Mechelen moet nog ee voor drie EC-duels geschorst), overbruggen Ruud Gullit (traint weer voorzichtig dere met de groep i achterstand dat opzicht is ië- wedstrijd meegenomeh. lotti (tegen KV Mechelen uitgeval len met een knieblessure en daa van nog niet hersteld) ontbreken ir derdaad op het appel. Dat AC Milan het trio zal I vast, maar wereld" dan maar direct smakelijk hapje af te schilderen, ge tuigt niet van al te veel kennis Carlo Ance- Heynckes voelt er niettemin sterk de verdedigend georiënteerde Hansi Flick, die eveneens gebles seerd is geweest, in te zetten in plaats van Grahammer. Voor Wb- staat e\^neens hlfarth zal hij waarschijnlijk een be de "beste ploeg ter roep doen op de jonge Manfrëd Bender. Thon: "Ik kan me niet voor stellen dat Flick speelt, die is nqg oldoende hersteld. Titelhouder West-Duitsland gaat onderuit zaken. Of Lattek moet zich hebben Heynckes niet onder druk zetten, laten leiden door blind chauvinis- maar ik voeler weinig voor als joker me. te worden gebruikt". Heynckes zegt het principe ie w w huldigen dat de aanval de beste ver- De rol van underdog behaagt hem dediging is. Al blijkt daar vaak wei- verreweg het meest. Bovendien nig van, want Bayern is een echte worstelt Heynckes zelf ook met per- counter-ploeg. "Wij moeten Milajn sonele problemen. Topscorer Rol- direct onder druk zetten, want wi j and Wohlfarth (twaalf doelpunten willen hier al winnen", aldus c|e de Bundesliga), en verdediger coach. Uli Hoeness drukt zich wat BUENOS AIRES (SID/AFP) - Het Westduitse tennisteam kan niet zonder de inbreng van Boris Bec ker. De houder van de Davis Cup werd gisteren door Argentinië op dat feit gewezen. Alberto Mancini werd in de straten van Buenos Aires tot volksheld uitgeroepen, nadat hij via een overwinning op Carl Uwe Steeb zijn land in halve finales van het toernooi om de Davisbeker had geloodst. In de straten van Buenos Aires verzamelden zich duizenden men sen voor de winkels met electroni- sche-apparatuur, Alle etalages wa ren volgestopt met televisietoestel len, zodat het beslissende duel door iedereen kon worden gevolgd. De menigte vierde bijna op zijn 'Duits' elk punt van hun landgenoot en zorgde voor een volksfeest toen de Argentijn het duel winnend afsloot. De partij tussen Mancini en Steeb was een dag eerder door de inval lende duisternis onderbroken. De Westduitser, die eerder verkondig de dat de Bondsrepubliek het ook wel zonder zijn mega-ster af kon, verkeerde toen al in weinig benij denswaardige positie. Mancini had de eerste en tweede set op zijn naam gebracht en in de derde reeks was de stand 3-3, toen er besloten Werd de ballen op te ruimen. Zeventien uur later kreeg Stqeb geen enkele mogelijkheid de neder laag af te wenden. "Zonder Becker hebben we toch 'een team met veel mogelijkheden", zei coach Niki Pi- lic. "Argentinië had het voordeel dat Mancini na zijn eerste enkelspel een dag rust had. Steeb speelde zijn eerste duel zaterdag, en moest ver volgens zondag en nu opnieuw aan de slag." De 22-jarige Westduitser, veer tiende op de wereldranglijst, begon gisteren met drie gamepoints op de opslag van Mancini. Hij liet ze lig gen, maar benutte wel de vierde mo gelijkheid op een doorbraak. Het bleek de laatste stuiptrekking van de Westduitser te zijn. Met 6-4 trok Mancini pok de derde set naar zich toe. "Tegen Mancini moet ik optimaal spelen om te winnen. Zondag ont brak de snelheid en de concentra tie", analyseerde1 hij zijn nederlaag. "Hopelijk heeft Becker het op tele visie gevolgd", zongen de' uitzinni ge Argentijnen op weg naar huis. Intussen werd Mancini in het met 7.000 volgepakte stadion door de massa van het centre court gedra gen. Australië is de volgende tegen stander van de Argentinië, dat slechts één keer eerder (1981, ver lies tegen de Verenigde Staten) de finale van het toernooi bereikte. Roland Grahammer zijn geschorst, terwijl Jurgen Kohier niet geheel okselfris is. De bewaker van Marco van Basten is overigens wel inzet baar. voorzichtiger uit. "Een gelijkspel vind ik ook al een goede uitgangs positie. En het is ook belangrijk om een doelpunt te maken". Hoe het resultaat voor Bayern Olaf Thon. mits topfit een haast München morgenavond ook mag onmisbare schakel op het Bayern- uitvallen, het is over twee weken in middenveld, moet morgenavond het eigen Olympia-stadion verze kerd van de recordrecette van vijf miljoen Mark. De spelers is de hoog- De kleine regisseur dartelde op 2 ste premie uit de clubgeschiedenis in het vooruitzicht gesteld indien zij AC Milan uitschakelen. Zij krijgen tijdens de trainingen de enkelban- bijgeschreven, den van zijn linkerbeen. Een opera tie volgde en tegen VfB Stuttgart maakte hij zaterdagmiddag diep in de tweede helft zijn rentree. Maar Heynckes twijfelt, zeer te gen de zin van Thon, of deze de kra ker in de Lombardische hoofdstad al aan kan. "Ik weet niet of ik Olaf .er een plezier mee doe hem vanaf het begin te laten spelen. Hij is eigenlijk nog niet zo ver. En als hij tijdens de wedstrijd moe wordt, wat zeker zal JAN MENNEGA AC Milan gaat in beroep tegen straf Donadoni ROTTERDAM "Mijn seizoen begint pas in april", zei Greg LeMond medio februari, toen hij slechts met de groot ste moeite de Ronde van de Middellandse Zee tot een einde had gebracht (op 20 minuten van de winnaar). Maar nu het uur van de klassiekermaand heeft geslagen, toeft de Tour winnaar en wereldkampioen in Wayzata. Minneapolis, Min nesota; op verplichte rust, thuis in de VS. Greg LeMond (28) heeft een tekort aan witte bloedlichaampjes, vertrok zaterdag uit het hem almaar navra gende Europa, en ontbreekt mor gen dus ook op het appèl van Gent—Wevelgem. LeMond hervat de training op 15 april in Californie, Hermans laat zich verrassen ZESTOU (ANP) - Mathieu Her mans is de koning van de Spaan se wegen als het om een massa spurt gaat. De rappe Brabander maakte gisteren aan het slot van de eerste rit van de Ronde van Baskenland echter een inschat tingsfout, die hem uiteindelijk de zege kostte. De Brit Malcolm Elliott versloeg de Nederlander en werd leider. De trui leek voor Hermans te zijn, toen het peloton op de ope ningsdag massaal op de streep in Zestou afstormde. Hij waan de zich zeker van zijn zaak, tot de Spanjaard Cabestany ont vluchtte. Diens uitval in de laatste kilometer werd door hem persoonlijk ongedaan ge maakt. Hermans had echter niet in de gaten, dat Elliott stilletjes aan zijn wiel meesloop. De Brit maakte het in de sprint eenvou dig af. De formatie Alfa Lum vertrok niet in de eerste rit. De Sovjet- russische renners beschikten niet over het juiste visum. Ook de Orbea-ploeg. de voormalige werkgever van Mathieu Her mans, ontbrak. De gesprekken met een aantal Baskische kran ten om de noodzakelijke finan ciële middelen binnen te halen, zijn afgeketst. Sean Kelly is in het St. Jo zefziekenhuis in Eindhoven ge opereerd aan zijn rechter sleu telbeen dat hij brak bij een valpartij tijdens de Ronde van Vlaanderen. Hij mag donderdag het ziekenhuis weer verlaten. en stapt pas op 28 april, voor een cri terium in Washington, weer op de wedstrijdfiets. Zijn opgaves in de Ronde van An- dalusiè, Milaan—San Remo, Critéri- um International, Driedaagse van de Panne, alsmede zijn onafge maakte Parijs—Nice (mocht niet meer starten voor de epiloog op de Turbie) verplichtten LeMond tot fy sieke bezinning. LeMond betaalt de tol voor een te kort ,aan training, c.q. conditionele achterstand, waarmee hij aan wie- Ierseizoen 1990 begon. Niet goed voorbereid door een te drukke win ter. Te veel plichtplegingen, inter views, fotosessies, tv-shows; te wei nig tijd en een te koude winter om te trainen; te weinig sneeuw weer in Minnesota voor een compensatie op de langlauflatten. Eddy Merckx heeft zijn roede niet gespaard: "Deze LeMond is een aanfluiting voor de wielersport. Zo begint de kampioen van het jaar daarvoor niet aan een nieuw sei zoen". De zeven kilo boven zijn ide ale koersgewicht zijn inmiddels te ruggebracht tot drie, maar toch... Fietsenfabriek LeMond in de repliek: "Laat Merckx zich nou maar met zijn fiet senfabriek bemoeien... Ik heb geen zin met hem te gaan bekvechten in de publiciteit, daarvoor bewonder ik hem te veel. Maar Merckx leefde in een ander tijdperk, had ook het karakter nee te durven zeggen. Ik kan dat niet". LeMond heeft niettemin rust ge noeg gehad, zou je zeggen. Half sep tember reed hij zijn laatste wed strijd; begin februari steeg hij weer op. "Daar ligt het ook niet aan", zegt de bestbetaalde coureur ter wereld (12 miljoen gulden voor drie jaar). "Maar ik begon in Andalusie in feite met twee maanden achterstand op de rest. In Europa was de winter zacht geweest; was men al weer be zig vanaf december". Bovendien merkte hij een fanatis me in de openingskoersen, dat hem deed duizelen. "Vroeger kon.je de eerste wedstrijden nog als training opvatten; tegenwoordig rijdt ieder een in februari al een Tour de Fran- MILAAN (Reuter) - AC Milan te kent beroep aan tegen de schorsing van drie wedstrijden voor midden velder Roberto Donadoni. De inter national werd op 21 maart in het Eu ropa-cupduel tegen KV Mechelen uit het veld gestuurd, omdat hij een tegenstander had geslagen. Ook de boete van 200.000 gulden wegen)s wangedrag van de supprters acht de bekerhouder niet terecht. Een woordvoerder van de Eu ropese voetbalunie (UEFA) ver klaarde gisteren, dat het beroep op£ april wordt behandeld. Ben Johnson is niet welkom in Engeland LONDEN (Rtr) - Ben Johnson kan het uit zijn hoofd zetten, dat hij ooit nog in Engeland aan de start zal ver schijnen. Weliswaar loopt de schor sing van twee jaar. die de Canadees opliep wegens dopinggebruik bij de Olympische Spelen van Seoul per 25 september af. maar dat wil niet zeggen, dat hij in Engeland welkoip De Engelse atletiekbond nam als eerste het besluit de ïn opspraak ge raakte sprinter, voor het leven bij invitatie-wedstrijden uit te sluiter}. "Wij menen dat dit het juiste mo ment is om ons standpunt ten op»-, zichte van Johnson wereldkundig te maken", aldus zegsman Tonv Ward. Greg LeMond, hier met zijn vatten. Tegenwoordig rijdt iedereen itje Johan Lammerts: "Vroeger kon je de e februari al een Tour de France" ce. Ik denk dat die speedy's er deze maand al niet meer staan, maar je gaat je forceren om bij te blij ven en dan haal je al je reserves uit je li chaam. Het was te vergelijken met mijn wintertraining! eigenlijk geen tijd, want de telefoon stond niet stil; gauw nog een uurtje trainen, en dan doe je veel te wild om er baat bij te hebben. Het kostje meer kracht dan dat je iets opbouwt". In het Critérium International voelde LeMond, dat het echt fout ging lopen: na 100 kilometer moest hij doodvermoeid van de fiets. Hij hëd last van ontstoken klieren in de mond en liet zijn bloed onderzoe ken. "Ik wilde alleen maar sla pen...". Tijdens De Panne zei een dokter hem, dat het beter was veer tien dagen geen fiets aan te raken. "Het is een knap rot gevoel als je anderen zó van je ziet wegrijden. Wat dacht je van de vernedering in de tijdrit van De Panne? Vanderaer- den twee minuten later gestart, en die haalt mij in. Logisch, dat het pu bliek je dan uitfluit. Als drager van de regenboogtrui ben je zo herken baar". De lezers van Sports Illustrated, Amerika's grootste sportblad (25 miljoen lezers), riepen LeMond vo rig jaar uit tot Sportman van het Jaar, vóór de toch meer geadoreer de prof-voetballers, basketballers en honkballers. De terugkeer van een doodgewaande. Zijn populari teit was aanmerkelijk groter dan bij zijn eerste Tourzege, in 1986. Meet baar onder andere aan de stijgende verkoop van allerlei racemateriaal, getooid met zijn naam. Erger "In het voorjaar van 1987 had ik ook de allergrootste moeite té volgen. Toen had ik ook een winter achter de rug; maar dit was tien keer er ger", herinnert LeMond zich. "Ik heb me toen steeds voorgehouden, dat ik tegen de Giro en de Tour weer op topniveau zou zijn. Door dat e wedstrijden nog als training op- jachtongeluk heb ik dat nooit kun nen bewijzen, maar ik reken erop dat ik het nu wel waarmaak. Ik ben blij, dat m'n sponsor en de ploeglei ding me niet onder druk zetten. Het is voor hen ook niet leuk, dat ik niet in gang kom. Maar wat dacht je dat ik zou willen?" "Weet je: verliezers hebben het makkelijker dan winnaars. Zij ver werken de klap, stellen zich een nieuw doel, en worden vrijwel met rust gelaten. Maar in het succes van een kampioen wil iedereen delen. Winnaars betalen een jaar later nog mee aan de rust van de geklopten". "Toch klaag ik niet. want 1989 was voor mij een sprookje. En te rugkomen wat ik vorige Tour kon en op het WK, dat kan niet zomaar zijn verdwenen. Ik houd me maar vast aan Hinault. Die was kort voor zijn laatste twee Touren fysiek ook nergens. Hij won de eerste en in '86 kon alleen ik hem aan...". PETER OUWERKERK DINSDAG 17.00-19.00 Sportnet: IJshockey: NHL. 19.00-20.30 Sportnet: International Show- jumping. 20.25-21.03 Ned 3' Sport Studio. 20.30-22.30 Sportnet Spaans Voetbal. 21.00-22 00 TV 5: Sport. 21.30-22.00 68C 1 A question of sport: quiz. 22.30-23.30 Sportnet: Rally Cross 22.45-23.15 Did 3 Sport-Platz: Olympi sche dromen (documentaire). 23.30-00.30 Sportnet: Wide World of Sport Special 00.20-01.10 BBC 1 Cricket: testmatch Engeland-Westmdie 00.30-. Sportnet: International Showjum- ping. WOENSDAG 08.00-09.30 Sportnet: International Show- jumping. 09.30-11.00 Sportnet: Rugby League 11.00-12.30 Sportnet: American Basket- 12.30-13.15 Sportnet: Skiën: Plymouth Cup. 13.15-15.15 Sportnet. IJshockey NHL 15.15-16.45 Sportnet: International Show- jumping. 15 15-16.45 BRT 2 Sport-Extra: wielren nen (Gent-Wevelgem) 15.15-17.00 Ned 3: Studio Sport: Gent- Wevelgem. 15 30-16.00 BBC 2 Zeilen: Admiral's Cup. 16,45-17.15 Sportnet: Skiën: Plymouth

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17