Fotografe Bresser en haar heimwee Romantisch avondje voor padden Expositie in Rijksmnseum voor Volkenkunde over India Nijpend kamertekort in particuliere sector 'Totaal - onderzoek' bij Spektrum bepleit Voorhoutse gewond bij aanrijding Lissese loopt kniebreuk op Naaktstrand in Noordwijk niet kleiner VWs in kustplaatsen voorzien problemen LEIDEN - De beelden van badende Indiërs in de Gan ges, drukte in een smal straatje waar bromfietsers en fietsers elkaar verdringen en en een biddende man die in een tempel op de grond zit. Het zijn de beelden die direct doen denken aan In dia, vastgelegd door de foto grafe Marijke Bresser, die zijn te zien in het Rijksmuse um voor Volkenkunde. door Henny van Egmond 'India, heimwee naar Benares', heet de tentoonstelling van Bresser. Zo'n 75 foto's, voor het grootste deel zwartwit, tonen een aantal facetten van India. Gegroepeerd rond een aantal thema's, zoals het dagelijks leven in stad en dorp, bedevaart plaatsen, reizen en het hindoeïsme geven de foto's een mooi beeld van het land. De meeste foto's gaan over Bena res, ook wel Varanasi genoemd, waarmee Bresser een speciale band heeft. Benares is voor hindoes wat Mekka voor de moslims is. Langs de oevers van de Ganges worden tal van rituelen uitgevoerd, waarbij het baden in de vroege ochtend het be langrijkste is. Duizenden hindoes dalen de trappen af naar de Ganges en reinigen zich terwijl ze gebeden uitspreken en offers brengen. De Ganges fungeert op die ma nier als openbaar badhuis, maar te gelijkertijd is het ook de plek om de was te doen of om de as van de do den over uit te strooien. Aan de kant van de rivier worden de lijken ver brand. Sterven in Benares is dé ma nier voor een hindoe om afscheid te nemen van het leven en zich te zui veren, waarna reïncarnatie kan vol gen. Oude mensen komen speciaal naar deze stad om te sterven. Bresser heeft de sfeer in Benares uitstekend vastgelegd in haar fo to's. Het baden, de man die staat te bidden op een ghat, een terras, langs de rivier, mensen die zitten te mediteren, yoga-oefeningen doen, Bresser laat het zien. Liefde De fotografe is door het vele reizen aan het fotograferen geslagen. Zij exposeerde eerder over haar toch ten door Zuid-Amerika en had al eens een overzichtstentoonstelling met als thema tien jaar reizen. "India was iets voor hippies, dacht ik altijd. Daar wilde ik niet heen. Maar toen ik er kwam, was het liefde op eerste gezicht. De overle- vingscultuur, hoe trots de mensen zijn op hun land, ondanks alle ellen de. Je ziet er dezelfde soort beelden die je in de jaren dertig zou zien. De mensen dragen geen spijkerbroe ken, maar nog steeds de kleren van het land", aldus Bresser, die vijfjaar achtereen India bezocht. Steeds trok zij twee maanden met het openbaar vervoer door het land, dat bijna evengroot is als Europa. De armoede en ellende, die ook zo kenmerkend zijn voor India met de i de heilige stad Benares. Bestuur gevraagd standpunt te herzien SASSENHEIM - Er moet een 'to taal-onderzoek' worden ingesteld naar eventuele misstanden bij het werkvoorzieningsschap Het Spek trum in Sassenheim. Dat vindt het centraal orgaan van overlegorganen (COVO) waarin 80 procent van de werknemers van Het Spektrum is vertegenwoordigd. De werk- en stafleiding het Industrieel Tech nisch Centrum (ITC), onderdeel van het Spektrum, delen dat standpunt. De vrees bestaat dat bij een be perkt onderzoek, waarvoor het alge meen bestuur van het werkvoorzie ningsschap voorlopig heeft geko zen, niet alles aan het licht komt. In een brief die gisteren is verstuurd naar bestuursvoorzitter mevrouw C. Maris wordt met name aange drongen op een bedrijfs-econo- misch onderzoek. Dat onderzoek zou onder meer inzicht moeten ver schaffen in de verschillende geld stromen bij het schap. Geconsta teerd wordt dat er momenteel 'geen cent' beschikbaar is voor investe ringen. Onlangs is door het bestuur van Het Spektrum, waarin de zeven deelnemende gemeenten in de bol lenstreek zijn vertegenwoordigd, het Rotterdamse organisatiebureau KWW ingeschakeld om het onder zoek bij Het Spektrum uit te voeren. Daartoe werd besloten nadat door het Sociaal Advies Centrum (SAC) in Katwijk een vernietigend rapport over het schap was uitgebracht. Het SAC leverde onder meer ernstige kritiek op de leiding van de sociale 800 miljoen inwoners, ontbreken op de foto's. "Dat komt niet bovendrij ven, het blijft niet achter in mijn herinnering. Ik ben niet zo'n foto graaf. Ik vind het ook nogal arro gant: wie ben ik om te zeggen wat armoede is", vertelt Bresser. Trots Behalve Benares, dat bij elke reis het vertrek- of eindpunt was voor Bresser, behandelt de expositite nog een aantal thema's. Belangrijk uitgangspunt bij de foto's is voor Bresser de trots van de Indiërs. In alle foto's keert dat terug, of het nu gaat om de vrouwen die op reis zijn en in een trein zitten, of om de tra vestiet die op een markt zit. "Trots op hun land en hun cultuur". Mooi zijn de foto's van van het tempelcomplex van Shri Meenaks hi, de echtgenoot van de god Shiva, in de plaats Madurai. In een tempel hangt een enorme kop van een oli fant die ter gelegeheid van optoch ten wordt beschilderd. Op de foto van de olifantenkop zit een man, die de indrukwekkendheid van het ge heel slechts versterkt. Hetzelfde geldt voor de biddende man in de 'Hal van de duizend pilaren'. Bresser exposeert op de tentoon stelling ook foto's van het dagelijk se leven, waarbij de tegenstelling tussen stad en dorp wordt bena drukt. De overvolle steden Calcut ta, Bombay en Agra met hun riksja's, nieuwe wijken en sloppen en Britse architectuur worden ge toond. Maar ook een dorpsstraat in Fardapur, waar een open riool en le men huizen het beeld bepalen. Activiteiten De tentoonstelling in het Rijksmu seum van Volkenkunde duurt tot en 4 juni. In het kader van de expo sitie wordt in de Paasvakantie een aantal films vertoond. Op dinsdag 17 april om 15.30 uur de film India, Land aan de Ganges, een documen taire over de reis van de 15-jarige Peter van Delden die in 1969 een reis naar het land won. Woensdag 18 april wordt om 14.00 uur een film van Johan van Keuken vertoond. Het oog boven de put. Donderdag 19 april is er, eveneens om 14.00 uur, de film Chachaji, mij poor relation, waarin een beeld wordt gegeven van de Indiase familieverhoudin gen. Tijdens de week zijn er ook ande re activiteiten speciaal voor kinde ren. Dinsdag 17 april treedt om 14.00 uur de Indiase dansgroep Vi- nayake op met het stuk De jeugdja ren van Krishna. Het is geschikt voor kinderen vanaf vier jaar. Woensdag 18, donderdag 19 en vrij dag 20 april zijn er vanag 14.00 uur allerlei handwerkactiviteiten voor kinderen vanaf acht jaar. Van tevo ren moeten telefonisch plaatsen worden gereserveerd: 211824. DUIN- EN BOLLEN STREEK Er dreigt de ko mende weken een nijpend tekort aan kamers in de zo geheten particuliere sector voor de opvang van toeris ten. "Help ons uit de proble men, neem mensen in huis. Help de VVV", luidt de noodkreet van de Noord wijkse directeur W. Rovers. Volgens Rovers wordt het elk jaar moeilijker om gasten bij particulie re kamerverhuurders onder te bren gen. Ook in Katwijk, Lisse en War mond vragen de VW's om meer ka mers. "Het zijn steeds meer nog slechts ouderen die kamers verhu ren. Maar ook dat aantal neemt elk jaar af en ofschoon er ook wel wat jonge gezinnen in de nieuwe wijken bijkomen, zie ik toch een gestadige teruggang", zegt de Noordwijkse VW-directeur. Rovers denkt overigens niet dat de hele particuliere verhuur in de loop der jaren zal verdwijnen. "Dat hoop ik ook niet. We krijgen nu groepen en gasten uit Oost-Europa. Die mensen zijn aangewezen op goedkópe adressen. Het zou dan ex tra jammer zijn wanneer we die niet meer kunnen aanbieden", aldus de Noordwijkse VW-man. Belasting Er is nog een factor die meespeelt bij de teruggang in het aanbod: de extra inspanningen van de belas tingdienst. "Sinds de inkomsten uit kamerverhuur worden gecontro leerd en moeten worden opgege ven, heeft een groter aantal mensen afgezegd", stelt Rovers vast. Vooral voor de drukke weekein den in het voorseizoen, zoals Pasen, Koninginned'ag en 1 mei en Hemel vaart, heeft Rovers nog een groot aantal adressen nodig. Uit Katwijk eenzelfde geluid. VW-directeur K. Verplancke: "Als we de aanvragen mogen geloven, is er voor Pasen en het corso-weekeinde aan het eind van de maand een enorm tekort aan bedden". Het aanbod aan aan kamers bij particulieren wordt ook in Katwijk steeds minder. "Het is een teruglo pende zaak. In de nieuwbouwwij ken ziin de huizen er ook niet op be rekend. De kamers zijn te klein of de trap naar boven komt uit in de huiskamer. Dan kun je geen gasten nemen. Voor de reizigers uit de DDR is het sneu, die hebben met hun beperkte budget minder keu ze", zegt Verplancke. De Katwijkse i WV laat geen extra oproepen uit gaan naar de bevolking. "Dat heeft toch weinig zin. Je krijgt dan men sen die een zolderkamer aanbieden zonder enige voorzieningen. Daar mee kun je toch ook niet aanko- Vergoeding Om particulieren te stimuleren een kamer beschikbaar te stellen, heeft de WV van Warmond de vergoe ding inmiddels verhoogd tot 25 gul den. In Katwijk liggen de prijzen vast op 20 gulden, in Noordwijk ligt het bedrag tussen de 18 en 22 gul den. Volgens de Lissese VW-direc teur A. Schippers is de situatie in bet bloembollendorp eveneens nij pend te noemen. Bij de particulie ren in Lisse neemt de belangstelling om een bed voor de toeristen ter be schikking te stellen eveneens voort durend af. "Een jaar of tien geleden brachten we soms wel tien bussen met toeristen in een weekeinde bij particulieren onder de pannen. Dan praatje toch over ruim 400 bedden, nu zijn dat er nog maar 150". De komende weekeinden ziet Schippers dan ook met zorg tege moet. "Nu moet ik mensen die wil len reserveren voor Pasen en het corsoweekeinde al teleurstellen omdat we meer dan vol zitten. Hier en daar is nog slechts een gaatje be schikbaar. Als je het vergelijkt met vorig jaar, zijn er nu al veel meer boekingen. Al met al denk ik dat we wat Lisse en omgeving betreft goed -coren de komende weken. Trou- /ens, dat begon afgelopen week einde al. Zo vroeg hebben we nog maar zelden gasten in Lisse gehad", aldus de WV-directrice. Kreupel paard voor de rechter DEN HAAG - De 'late ope ningstijd' van een slachterij in Leiden heeft een 36-jarige Alp- henaar een voorwaardelijke boete van vijfhonderd gulden opgeleverd, zo bleek gisteren tij dens een zitting van de econo mische politierechter in Den Haag. De Alphenaar reed om drie uur 's nachts naar het abattoir om een kreupel paard af te leve ren. "Vroeger was die slachterij altijd open", aldus de verdachte gisteren. De man had het paard toen maar meegenomen naar de Leidse veemarkt. Daar werd hij echter bij een controle aangehouden. De han delaar bezwoer de rechter giste ren dat hij het paard niet wilde verkopen. Hij had het dier aan het einde van de dag alsnog naar het abattoir willen brengen. De rechter, mr. J. van O ver- beek, wees de man er op dat je zo'n invalide paard alleen maar naar de veearts of naar de slach terij mag vervoeren. "Formeel bent u dus fout geweest", aldus Van Overbeek. Maar omdat hij 's mans goede bedoelingen geloofde wilde hij niet de tweehonderd gulden boete opleggen die de officier van justitie had geëist. Noordwijkse vereniging zet zich in voor veilige oversteek Knelpunten Aanvankelijk voelde het dagelijks bestuur van Het Spektrum niets voor een onderzoek. Onder druk van een aantal deelnemende ge meenten werd evenwel alsnog be sloten Het Spektrum door te lichten door een onafhankelijk organisatie bureau. Het bestuur van Het Spektrum heeft gemeend het onderzoek voor lopig beperkt te moeten houden. In eerste instantie worden het sociale- en personeelsbeleid onder de loep genomen. Voor enkele geledingen binnen het werkvoorzieningsschap is dat nu aanleiding om opnieuw aan de bel te trekken. Inmiddels heeft het COVO mr. P.G.J. Ramb aangetrok ken als adviseur. Mocht het bestuur van het Spektrum .besluiten niet aan de wensen tegemoet te komen, dan zal worden onderzocht in hoe verre het mogelijk is juridische stappen te ondernemen. Voorzitter Maris laat desgevraagd weten nog niet op de eisen te kun nen reageren omdat zij de brief nog niet heeft ontvangen. "Er is destijds besloten om het onderzoeksbureau een aantal knelpunten met voor rang te laten behandelen. Op grond van de rapportage zullen wij beslui ten of er een vervolg-onderzoek no dig is", aldus Maris. VOORHOUT Een 12-jarig meisje uit Voorhout is gisteren gewond ge raakt bij een aanrijding met een 50- jarige bromfietster uit Sassenheim. Volgens een woordvoerder van de politie stapte het meisje op de Jaco- ba van Beierenweg in Voorhout uit de bus en liep ze het aangrenzende fietspad op. De Sassenheimse kon de Voorhoutse niet meer ontwijken en schepte haar. De Voorhoutse is met onbekend letsel opgenomen in het Academisch Ziekenhuis in Lei den. HILLEGOM Een 26-jarige Lisse se is gisteren gewond geraakt bij een aanrijding op de van de Ende laan in Hillegom. Zij botste met haar bromfietst op een vrachtwa gen, bestuurd door een 49-jarige in woner van Zwaanshoek. De Lissese liep daarbij een kniebreuk op. De toedracht van het ongeluk is volgens een woordvoerder van de politie nog onbekend. De bromfiet ster is opgenomen in het zieken huis. NOORDWIJK/NOORDWIJKER- HOUT Regen na zonneschijn en een temperatuur rond de tien gra den. Dat is het ideale weer voor de paddenfamilies die onder meer hui zen in de duinen en bosschages in Noordwijk en Noord wijkerhout. Gisteravond verlieten weer vele honderden padden hun overwinte ringsplaats voor een romantisch avondje uit in de sloten van het Lan- geveld. Daar zetten de wijfjes na de. bevruchting hun eieren uit, waarna de padden na enige tijd de man netjes eerst weer 'huiswaarts' ke- door Hans Jacobs Voor de padden is het beantwoor den aan de roep van de natuur ech ter niet van gevaar ontbloot. Bij de tocht naar het Langeveld moeten druk bereden wegen als de Rand weg, Kappelleboslaan en Vogelaar- dreef worden overgestoken. Jaar lijks levert dat honderden slachtof fers op, reden voor de Noordwijkse Vereniging voor Natuur- en Vogel bescherming om met wegafzettin- gen en 'klaar-over-acties' de be schermde dieren bij de overtocht te begeleiden. "We zoeken al jaren naar een bete re, meer permanente oplossing. Het beste zou zijn om aan de duin- en boskant van de Kapelleboslaan ook een sloot aan te leggen. Dan hoeven de padden de weg niet meer over. Als je ziet hoe hard hier wordt gere den... Dat is niet alleen voor de pad den gevaarlijk, maar ook voor onze vrijwilligers als ze de diertjes hel pen oversteken. We hebben voor onze mensen zelfs een aparte onge vallenverzekering afgesloten", legt J. van Dijk namens de VNVN uit. Padden moeten voor hun romantisch avondje in Noordwijk eerst de weg c den beestjes het leven. veel meer kunnen doen," snijdt Van veld bezwaar maakten tegen de mo- Dijk een heikel punt aan. Na lang gelijke geluidshinder van de sleu- aandringen van de vereniging be- ven in de weg. "We gaan binnenkort sloot Noordwijk tot de aanleg van weer praten met de bewoners want een aantal proefsleuven, die de pad- het is duidelijk dat er iets moet ge- den veilig onder de weg door moes- beuren. Het werk dat we nu doen is ten loodsen. De proef werd op het te gevaarlijk en bovendien veel te laatste moment echter afgeblazen arbeidsintensief. Als een sloot niet nadat de bewoners van het Lange- kan, dan helpen misschien slagbo men. De weg is dan gemakkelijker af te sluiten", vindt Van Dijk. Gis teravond werden de wegen in het Langeveld nog met verkeershek- ken afgezet. "Dat mag nu wat vaker van de gemeente en ook de bewo ners hebben geen bezwaar," vertelt Van Dijk. Lot De VNVN trekt zich het lot van de padden al sinds 1974 aan. "In Ne derland hebben we de meeste erva ring. Daardoor weten we precies wanneer de padden erop uit trek ken. Een ramp zoals laatst in Ber gen, toen duizenden padden wer den doodgereden omdat de weg niet werd afgezet, kan bij ons niet gebeuren. Maar wij kunnen natuur lijk niet alle padden redden. Op die bewuste avond in februari heb ik hier ook tweehonderd dode diertjes geteld". De padden zijn ten opzichte van het snelverkeer in het nadeel. "Een kikker is op weg naar de sloten met twee, drie sprongen aan de over kant van de weg. Een pad is veel langzamer en kruipt over het natte wegdek, waarbij het uiteraard niet vanzelfsprekend is dat hij of zij de kortste weg kiest". Ter illustratie rijdt Van Dijk over de Kapellebos laan en Randweg in de richting van Noordwijk. Hoewel het nog niet ge heel donker is bevinden zich al tien tallen padden op de weg, niet alle maal meer in levende toestand. "De gemeente Noordwijk zou Burgerlijke Stand LEIDEN - Geboren: Rianne Johanna Maria d.v. P.A.M. Kluitmans en C.T.A. van der Wal; Lukas Wilhelmus z.v. W.J.P. van der Geest en E.C.M. Wijsman: Brian David z.v. T.H.P. van Wieringen en A.C.M. Bierman; Esther Louise d.v. D.R. IJtsma en J.M.L. Verboon, Catheline Henriëtte Renée d.v. F. Nortier en M.E.A. Kneppers; Frank Ebe z.v. D.E. van Leeuwen en M.L.G. van der Slot; Jaimie d.v. T. Hamer- ling en J. Stokkel; Mirte Irene d.v. W.P. van der Wel en G.L. Schotanus; Elisabeth Anne Eve line Marie d.v. M.L.J.M. Stuijt ewn D.C. Mulock Houwer; Nadia d.v. L.E. Lambooy en M.J. La- terveer; Esther Adnana d.v. L. Paauw en J. van Rij; Joya d.v. C.A. Hus; Joost z.v. C. Ram en M.A.M. van den Broek; Sander z.v. D. van Rijn en G.N. Ketting; Melissa d.v. A. Lens en M.S. Rietkerken; Suzanne d.v. A.J. Beaufort en G. Winkel; Patrick Hakim z.v. M. Azfar en W.M. van der Peet; Mandy Daniëlla Annie d.v. H.N.P. Bakker en J.M.J. Geervliet; Tjakko Bartholomeus z.v. R.T.H. Smit en E. de Groot; Maaike Helène d.v. J. Haasnoot en M.H. Mari- nus; Martin z.v. I. Ie Febre en J. van Strien; Jas per Bonne z.v. B.W. van der Vaart en M. Wel ling; Roderick Marius Jaap z.v. J.C. van Leeu wen en A.J. van Exter; Thijs z.v. A. van Kruistum en M. Hortensius; Bart z.v. A. van Kruistum en M. Hortensius; Rosalie Sophie d.v. P. Nicola en E. van der Neut; Judith Ja- colien d.v. A. van der Melj en A.P. van Tol; Sas- kia Wilhelmina Petronella d.v. W.J.A. Halver- r; Arvic Michgar z.v. M. van den Bergh e n der Wijst; Koen Fonger z.v. H.P. Mir M. r Wijst; Koen Fonger z.v. H.P. Minnee en C.W.M. Berson; Stefan z.v. A.F. Werner en A. Perfors; Amanda d.v. A.F. Werner en A. Per- fors; Emma Suzan d.v. A.G. van Beek en L.M. Roodenburg; Jansje Wilhelmina d.v. C. Smit Blijs- d.v. A.P. Bentvelzen en H.S. Verlind; Maarten Reinout z.v. J.M. Wiedenhof en A.M.H. van Rossum; Nicolaas Maria z.v. J.F. de Vlieger M.L.R. Overleden: H.A. Platteel, geb. 26 nov. 1971, vrouw; G. Molendijk, geb. 7 feb. 1911, vrouw; T.M.A. Siewert, geb. 24 maart 1901, man; S. Nawrot, geb. 1 april 1914, echtg. van A.R. Kastner; C. Brandt, geb. 17 sep. 1899, geh. gew. met D. Teske; M. van Leeuwen, geb. 19 aug. 1918, geh. gew. met A. Kaapaan; J. Schouten, geb. 18 sept. 1907, man; M. Kirag, geb. 1932, man; A.M.K. Boele, geb. 22 april 1917, geh. gew. met N. van den Heuvel; P.J. Ruigrok, geb. 27 mei 1929, man; J. Hoebert, geb. 5 febr. 1990, dochter; A. Zwijnenburg, geb. 21 okt. 1906, man; T. Rensink, geb. 7 maart 1990, zoon; G.M. Warmerdam, geb. 6 mei 1910, geh. gew. met A.J.M. Koot; D. dë Oude, geb. 25 aug. 1922, man; B. Trouwee, geb. 31 jan. 1900, geh. gew. met M. Wijnands; W.F. van der Blom, geb. 17 jan. 1941, man; NOORDWIJK - Het naaktstrand moet voorlopig niet worden ver kleind. Dat is de mening van een meerderheid in het college van bur gemeester en wethouders van Noordwijk in een advies aan de commissie voor algemene zaken. Alleen CDA-wethouder V. Salman vindt dat het besluit van de gemeen teraad van januari moet worden herzien. Om een herziening is door de stichting VW Noordwijk Pro motie gevraagd naar aanleiding van de toewijzing van circa zes kilome ter strand tot naaktstrand. De VW vindt dat te veel en vreest dat het in de toekomst een bron van veel ergernis zal worden. Het college deelt die mening voor alsnog. niet en meent dat een her overweging pas zin heeft na het zo merseizoen. Een man zittend in de tempel in Madurai

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14