Conflict bij benoeming conrector gymnasium Gegorgel in de Pieterskerk Museum slaat skelet potvis op als bouwpakket VW: toerisme Leiden heeft meer geld nodig BOUW CONSCIENTIEPLEIN LEIDSCH m DAGBLAD DINSDAG 3 APRIL 1990 Voorbereiding transport naar Leiden vandaag begonnen 'Onvoldoende gelegenheid om mening te geven' LEIDEN - De medezeggen schapsraad van het Stedelijk Gymnasium is het niet eens met de benoeming van drs. G.J. Marks-Van Lakerveld als vierde conrector. Vol gens de medezeggenschaps raad is gemeente bepaalde toezeggingen niet nageko men. Het docentencorps was voor drs. D. M. van Bij- sterveld die nu lerares is op het gymnasium. Wethouder Van Dongen van onderwijs ontkent overigens dat afge weken is van de gebruikelij ke procedure. De gemeenteraad moest gister- avond kiezen tussen twee kandida ten voor de functie van vierde con rector die ontstond door de groei van het gymnasium. De benoe mingsadviescommissie gaf de voor keur aan Marks, die op dit moment lerares is aan het Veurs College uit Leidschendam. De medezeggensschapsraad vindt dat hij onvoldoende gelegen heid heeft gekregen om zijn mening kenbaar te maken. "Van Bijsterveld heeft in de jaren dat ze op de school werkt enorm veel krediet opge bouwd. Iedereen op school is ervan overtuigd dat ze het werk als con rector heel goed aan kan, omdat ze de school door en door kent. Het be heer van het gymnasium is ingewik kelder geworden sinds de komst van verschillende dépendances", aldus F. Molenaar-Walda, de voor zitter van de medezeggenschaps raad. Een jaar cel voor inbraak bij bejaarde vrouw LEIDEN - Een 26-jarige Leidenaar is veroordeeld tot een jaar gevange nisstraf wegens een inbraak bij een bejaarde vrouw. De eis van de offi cier van justitie was een «gevange nisstraf van drie jaar waarvan een jaar voorwaardelijk. De Leidenaar is al vele jaren verslaafd aan drugs en is in totaal al tot vier jaar cel ver oordeeld wegens inbraken.. De man roofde dit keer het huis van een 73-jarige Leidse leeg terwijl g$f boven lag te slapen. Door de drukte van de gemeente raadsverkiezingen kon een gesprek tussen de medezeggenschapsraad en wethouder Van Dongen niet eer der dan 26 maart plaats hebben. In dat gesprek werd afgesproken dat de behandeling in de gemeenteraad nog een week zou worden uitge steld. "Tot onze stomme verbazing hoorden we een paar dagen geleden dat de behandeling niet uitgesteld zou worden. We zijn hierover heel teleurgesteld", aldus Molenaar. In de benoemingscommissie za ten overigens zeven vertegenwoor digers van de medezeggenschaps raad. Volgens Molenaar hebben die in meerderheid voor de interne kan didaat gekozen. "Maar deze meer derheid vormde nog altijd een min derheid in de benoemingscommis sie die elf mensen telt". Zij vindt het niet verstandig dat nu 'niet is geluis terd naar de werkvloer'. De docen- tenraad is advies gevraagd en stond achter de interne kandi- Wethouder Van Dongen meent dat de sollicitatieprocedure zorg vuldig is afgehandeld. "De mede zeggenschapsraad heeft zelf verte genwoordigers afgevaardigd in de benoemingsadviescommissie. We heben nog een extra gesprek gehad met 4e medezeggenschapsraad en die heeft ook nog bij de raadscom missie kunnen spreken", zo zegt Van Dongen. Daarnaast wijst de wethouder er op dat de medezeggenschapsraad geen argumenten heeft gegeven waarom mevrouw Marks niet ge schikt is voor de functie. "Ze had den alleen nog liever mevrouw Van Bijsterveld omdat ze daar goede er varingen mee hebben. Ik kan be grijpen dat ze nu teleurgesteld zijn, maar bij een ander besluit waren an deren dat weer geweest". Slechts drie gemeenteraadsleden namen gisteravond het advies van de medezeggenschapsraad over en stemden voor Van Bijsterveld. De meerderheid - 29 raadsleden - volg den de voordracht dié door de be noemingsadviescommissie was ge daan en benoemden daarmee Marks. Het PvdA-raadslid Van der Lecq benadrukte dat er 'hele goede rede nen' moeten zijn om af te wijken van de voordracht. Voor haar fractie was bovendien van belang dat een groot aantal leden van de benoe mingsadviescommissie door de me dezeggenschapsraad was aangewe zen. "De medezeggenschapsraad zegt tegen ons: de tweede kandidaat is erg geschikt. Maar het is niet aan ons om de argumenten te beoorde len, dat is een taak van de benoe mingsadviescommissie. En op ba sis daarvan constateren wij dat er een goede tweede, maar een betere eerste kandidaat is". Gisteravond namen ongeveer 300 belangstellenden een slokje wijn in de Pieterskerk. Verder was de beurs alleen toegankelijk voor genodigden. (foto Jan Holvast) Duitse wijnbeurs twee dagen in Leiden LEIDEN - Keurig in pak gestoken lieden die een slok nemen om die na enig vertoon van gorgelgeluiden in een speciale standaard weer uit te peiling die spugen. Tegen deze achtergrond is deelnemers gisteren en vandaag in de Pieters- houden. In ieder geval kerk de Duitse-wijnbeurs gehou den. Of het gezelschap ook volgend ook een paar uur geopend jaar naar Leiden komt is afhanke- publiek. Ongeveer 300 lijk van de uitslag van een opinie- maakten van deze gelegenheid ge- beëindiging onder bruik i slokje Duitse wijn te aangegrepen c Bonnen uitgedeeld voor rijden zonder autogordel LEIDEN - Bij een regionale politie controle kregen gisteren tussen 7.00 en 14.00 uur 62 automobilisten een proces verbaal voor het rijden zon der autogordel. Daarnaast werden op verschillen de plaatsen in Oegstgeest en Voor schoten brommers gecontroleerd op de technische staat. Daarbij ble ken 14 brommers opgevoerd te zijn en een te groot vermogen te hebben. Ook zij kregen hiervoor een proces verbaal en moeten de brommer in originele staat terugbrengen. D66 wil project werkgelegenheid in ontwikkelingsland LEIDEN - De gemeente Leiden gaat op voorstel van D66 onderzoe ken of er in een ontwikkelingsland een project voor duurzame werkge legenheid kan worden opgezet. Zo'n project zou het verlies aan werk moeten opvangen dat ontstaat doordat onder andere de gemeente Leiden het gebruik van hardhout wil terugdringen. De Leidse gemeenteraad besloot gisteravond een bepaling op te ne men in de bouwverordening die be oogt het gebruik te verminderen. Een verbod gaat te ver, aldus het voorstel aan de raad, omdat er soms geen alternatieven voor hardhout voor handen zijn, of omdat het ge bruik van hardhout onontkoom- baar is bij voorbeeld voor restaura ties. Het voorstel, dat een gevolg is van schriftelijke vragen van Groen Links, werd gisteravond door D66 de beurs wordt ge- komen proeven. Verder voorzag het links programma onder meer in de ver rechts klachten te horen over de kiezing van restaurants met de bes- slechte parkeervoorzieningen bij de te, de meest veelbelovende en kerk. meest originele Duitse wijnkaart. In de kerk was alles goed voor el- Hier kwamen drie Haagse restau- kaar. Een strijkje, een lunch met rants als winnaars uit de bus. i motie in te die- "Niet open voor publiek'. Wie wel medewerking van Paul Fagel, de Hoe de deelnemers de beurs in de binnen mochten zijn LEIDEN - Het toerisme in Leiden loopt een deuk op indien niet op korte termijn een aantal verbeterin gen in de stad wordt aangebracht. Als er niet meer geld beschikbaar komt, is het wellicht noodzakelijk dat de VW.de openingstijden aan past. Het kantoor aan het Stations plein zou dan minder vaak open zijn. Dit schrijft VW-direeteur C. Hu- gens in een brief aan de partijen die deelnemen aan de college-onder- handelingen. Het schrijven bevat een oproep om wat meer aandacht te besteden aan zaken die te maken hebben met toerisme. Zeer voornaam punt is de sterke vervuiling van de stad door bijvoor beeld zwerfvuil en graffity. Ook noemt de directeur de slechte be wegwijzering en de onoverzichtelij ke verkeerssituaties voor alle weg gebruikers. De slechte parkeervoor zieningen zijn hem eveneens een doorn in hei oog. Verder zijn er klachten over de aanleg- en doorvaartmogelijkheden voor de pleziervaart en beperkin gen die horeca-exploitanten onder- vinden.bij de organisatie van evene menten. Ten slotte wijst Hugens op het vrijwel ontbreken van toeristisch amusement in vergelijking met dè meer serieuze ontspanningsmoge lijkheden als musea, exposities en dergelijke. Voorts zijn er nog problemen bij de VW zelf. De organisatie werkt volgens de directeur met te weinig mensen en het budget is niet groot genoeg. Hugens is bang dat zelfs de huidige krappe bezetting niet is te handhaven als er niet meer geld uit de gemeentekas vloeit. Ee"h aparte alinea in de brief is ge wijd aan de Leidse Lakenfeesten, die ieder jaar in juli worden gehou den. Hugens vindt dat de gemeente lijke financiële steun in geen enkele verhouding staat tot de betekenis van dit evenement voor het toeris me in de stad. de wijn in grote hoeveelhe- Duurstede bij Wijk bij Duurstede; ganiserende informatiebureau den kan worden gesleten. Eige- ane ingrediënten naars van restaurants, slijterijen en samenzijn waren importeurs krijgen 400 Duitse wij- gens had het nogal wat voeten i.. nen voorgeschoteld in de hoop dat aarde voordat de Duitse beursdeel- ze hun menukaart of assortiment nemers ervan w uitbreiden met die ene exquise de Pieterskerk vervangende werkgele genheid. Omdat door een vermin dering van het gebruik van hard hout er werkgelegenheid in de pro ducerende landen verloren gaat, wil D66 dat er een onderzoek komt naar alternatief werk. De motie werd door het college in pre-advies genomen. Als het onder- zoek naar de mogelijkheden van de i chique tevreden. Het gezegde dat goede gemeente op dit terrein is afgerond, bekende chef-kok van restaurant Pieterskerk ook beoordelen, het c de overtuigd dat goede plek is wijnbeurs: "Voor de Duit- sers is een kerk de plaats waar al- de zesde keer leen aan geloofsbeleving wordt ge- georganiseerd, dit jaar voor het daan. ze moesten dan ook soort Duits druivenvocht. De beurs i eerst in Leiden. Voorheen Mercury-hotel in Nieuwegein de lo- katie. Die verandering is een be wuste keuze van het organiserende Informatiebureau voor Duitse wijn. "We zochten een plaats die past bij de sfeer van dit produkt, iets met een culturele uitstraling", aldus or ganisatrice Julie Verberne. Een van de weinige Nederlandse deelnemers aan de beurs drukte LEIDEN - Bij een bouwplaats aan zich uit in wat minder bedekte ter- de Alexanderstraat is vanaf 11 fe- men. 'We moeten de Duitse wijn uit bruari voor een bedrag van circa de hoek van 'drie voor een tientje' 30.000 gulden aan bouwmaterialen halen. Dan moetje niet in èefo' kille vernield en gestolen. Het Katwijks zaal in Nieuwegein gaan staan, daar bouwbedrijf Marei bv heeft hiervan kun je ook wasmachii pen". het drempel worden geholpen voordat toestemden in deze plaats". Gisteravond waren de deuren Bouwmaterialen vernield STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN LEIDEN - Op de hoek van het Consciëntieplein en de historische Vliet zijn 6 woningen in aanbouw met een heel eigentijds uiterlijk. Dè nieuwbouw be staat uit drie afzonderlijke woonblokjes die met elkaar verbonden zijn door overkapte straatjes die als hoofdentree fungeren. Elk bouwblok omvat twee woningen met een eigen terras. Door de situe ring van de drie woonblokjes ontstaat bovendien een binnenhof met op de verdieping een gemeenschappelijk terras. Aan dit binnenhof zijn de afzon derlijke entrees van de woningen gelegen. De nieuwbouw is opgetrokken uit een opvallend gladde, rode baksteen en heeft schuine daken van grijze metaalplaat. De eigentijdse vormgeving heeft nogal wat protesten uitgelokt van omwonenden en de buurtvereni ging Pieterswijk. De architecten, Nieuwpoort en Splinter, menen daarente gen dat de nieuwbouw door de maat en materiaalkeuze heel goed past in de Oude binnenstad. (foto Jan Holvast) Pand Beschuitsteeg op monumentenlijst Blonk heeft verder niet aange toond materiële schade te lijden door de plaatsing op de monumen tenlijst. Mede gelet op eerdere erva ringen, zegt de staatsraad dat het niet aannemelijk is dat waardever mindering optreedt of dat het pand moeilijker verkoopbaar is. Ontsnapte koe belandt in Rijnsburgersingel LEIDEN - Een uit het Slachthuis aan de Pasteurstraat ontsnapte koe belandde gistermorgen in het water van de Rijnsburgersingel. Hoe de koe los kon komen is niet bekend. Het beest slaagde er uiteindelijk in om zelf weer uit het water nabij de Molenwerf te komen. Medewerkers van het Slachthuis hebben de koe daarna weer naar het slachthuis te ruggedreven. Het beest heeft geen schade toe gebracht bij zijn poging om zijn le ven te rekken. DEN HAAG/LEIDEN - Het pand Beschuitsteeg 9 is door de gemeen te Leiden terecht op de plaatselijke monumentenlijst geplaatst. De ei genaar, garagehouder N. Blonk, heeft zich daar steeds tegen verzet. In een procedure bij de Raad van State is de gemeente echter in het gelijk gesteld. Blonk was tegen de plaatsing op de monumentenlijst in beroep ge gaan, omdat hij daardoor wordt be perkt, in de mogelijkheden om het gebouw aan te passen of (gedeelte lijk) te slopen. Hij heeft daarvoor overigens geen concrete plannen. De eigenaar is op formele punten in het ongelijk gesteld, maar ook waar het op de bouwhistorische waarde aankomt, stelt staatsraad M. Kamperman zich achter de visie van de gemeente. Blonk erkent die waarde niet. Volgens hem is het pand bouwvallig eri staat het op in storten. De gemeente spreekt daarente gen van een redelijk goed bewaard object in een stadsdeel, Pancras- west, waar het historisch karakter 'op een enkele inbreuk na' zeer goed bewaard is gebleven. TERSCHELLING/LEIDEN - Het Rijkmuseum voor Natuur lijke Historie krijgt een herkan sing. Deze week wordt het ske let van een potvis voor de deur afgeleverd. Een nieuwe kans, die kan worden gegrepen dank zij de verhuizing naar het Pest huis over ongeveer drie jaar. Enkele jaren geleden kon het muse- Onderzoek naar noodzaak van verkeersmaatregelen Van Vollenhovenkade LEIDEN - Er komt een onderzoek naar verkeersmaatregelen op de Van Vollenhovenkade. Een motie van het CDA over de eventuele in stelling van eenrichtingsverkeer en het instellen van een parkeerverbod op de kade tussen de Burggraven- laan en de Asserstraat is door het college overgenomen. Het CDA diende de motie in naar aanleiding van de gronduitgifte ten behoeve van de bouw van een nieuw pand door de Kruisvereni ging Leiden. Door een opeenhoping van voorzieningen zoals scholen, een kerk, sportvelden, een fysiothe- rapiepraktijk en het park Room burg dreigt er een onveilige ver keerssituatie te ontstaan. Het CDA wilde dat direct werd besloten tot de verkeersmaatrege len, maar voor een dergelijk besluit zonder dat er eerst een onderzoek is verricht, voelde PvdA-wethouder Van der Molen (verkeer) niets. Zij zegde daarom het onderzoek ,toe. um ook aan een walvis-skelet ko men, maar dat aanbod moest wor den geweigerd vanwege ruimtege brek in het huidige gebouw aan de Raamsteeg. "Dit exemplaar kunnen we in de toekomst echter gemakke lijk kwijt in het Pesthuis. Ik ben er erg blij mee", aldus conservator Chris Smeenk van het museum. Het skelet wordt in eerste instan tie als 'bouwpakket' opgeslagen, Smeenk sluit niet uit dat het wel eens kan worden opgebouwd vöor de een of andere expositie of ten toonstelling, Hij wil hierover geen toezeggingen doen. "-Het kost mini maal een half manjaar werk om zo'n skelet in elkaar te zetten. We moe ten daar dus heel zorvuldig over na denken". Het is deze eeuw niet eerder voor gekomen dat in de Waddenzee een walvis is aangetroffen. Het grote zeezoogdier, met een lengte van ruim tien meter, dreef gisteren dood in het Boomkensdiep onder Ter schelling. Het gaat om een potvis. Het kadaver verkeert in staat van ontbinding. Een groep van zes on derzoekers van het Leidse museum ontdoet het kadaver van alle vlees. Dit werk neemt ongeveer twee tot drie dagen in beslag, ook al omdat alleen kan worden gewerkt bij laag water. Fuik Staatsbosbeheer krijgt wel vaker te maken met aangespoelde bruinvis sen, witsnuitdolfijnen of andere zeezoogdieren. Maar een potvis is iets nieuws. De conservator legt uit dat de Noordzee een soort fuik is voor walvissen. De dieren zwem men soms op-hun trek van de Atlan tische Oceaan naar het zuiden het noordelijk deel van de Noordzee binnen. "Dan gaan ze ronddwalen Conservator Smeenk van het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie bij een skelet v in de Noordzee die niet geschikt is voor ze; te weinig voedsel en te laag water". Hoe verder zuidelijk ze ko men, des te smaller en ondieper de zee. De potvis is dan ten dode opge schreven. De orca houdt het meestal wat langer vol, omdat hij veel vis eet". De laatste walvis die in Neder land aanspoelde was een Noorse vinvis, die in 1986 op de Maasvlakte terechtkwam. De laatste potvis strandde in 1979 bij Egmond en in 1970 gebeurde dat bij Breskens. Het skelet staat nu in een museum in Düsseldorf. Daarvoor gebeurde dit deze eeuw nog twee keer: in 1953 aan de buitenkant van Texel en in 1937 spoelden twee potvissen de Schelde binnen bij Terneuzen. Buitenkansje Smeenk ziet de potvis bij Terschel ling als een buitenkansje. "Maar een goedkoop cadeautje is het niet". Het is een omvangrijke operatie het kadaver te ontvlezen en vervolgens het complete skelet naar Leiden te vervoeren. Mogelijk gaat ook een stukje weefsel mee voor onderzoek. De maaginhoud is vermoedelijk voor onderzoek verloren gegaan. Het dier had een gapend gat aan de onderbuik en de ingewanden puil den naar buiten.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13