Humanisme moet met milieu in reine komen De leerpil ligt al tien jaar in de ijskast Russen teelden wel al tarwe in ruimte Grootscheeps onderzoek in Amsterdam naar dementie Resultaten met in ambulances cardiotrans bemoedigend Met Hubble telescoop gaan fijnste spiegels ooit gemaakt de ruimte in Flevoland aan zwammen rijk DINSDAG 3 APRIL 1990 EINDREDACTIE HANS SONDERS Dat zijn onderzoek nauwelijks kli nische toepassingen heeft opgele verd, noemt prof. dr. D. de Wied toch wel een van de grootste teleur stellingen uit zijn wetenschappelij ke loopbaan. Het klinische onder zoek met endorfinen bij patiënten met schizofrenie ligt stil en ook een 'leerpil' ligt al meer dan tien jaar in de ijskast van de farmaceutische in dustrie op een grotere werkzaam heid te wachten. Maar wie weet wat er de komende jaren uit de hoed van hersenonderzoekers komt, aange zien het Amerikaanse congres de ja ren negentig tot 'Decade of the Brain' heeft gedoopt. door Henk Hellema De Wied, hoogleraar farmacolo gie aan de RU Utrecht en voormalig directeur van het vermaarde Rudolf Magnus Instituut in Utrecht, is in middels met emeritaat gegaan. Hij geldt als een van de grondleggers van het onderzoek naar de invloed van bepaalde éi witten in de herse nen op het gedrag. De worstels van zijn wetenschap pelijke carrière liggen in Gronin gen. Hij studeerde er geneeskunde, deed in zijn studietijd al onderzoek op het toenmalige Farmacologisch Laboratorium en promoveerde drie jaar vóór zijn artsexamen op een on derzoek naar de rol hormomen. In 1961 wordt De Wied hoogleraar experimentele endocri nologie aan de RUG, een baan die hij twee jaar later verruilt voor een hoogleraarschap in Utrecht. Zijn werkplek wordt het farmaco logisch laboratorium, in 1968 omge doopt tot Rudolf Magnus Instituut (RMI). Al in Groningen deed De Wied onderzoek naar de werking van het hormoon ACTH. "Van dit hormoon dat in het hersenaanhang- sel of hypofyse wordt gemaakt, was in de jaren vijftig bekend dat het de bijnieren aanzette tot de vorming van verbindingen als corticosteroï- den. Uit Amerikaans onderzoek was echter bekend geworden dat dit ACTH ook invloed had op het gedrag. Aanvankelijk dacht men nog dat die invloed zich via de bij nieren deed gelden, maar ons on derzoek maakte duidelijk dat deze hormonen ook een direct effect op de hersenen hadden", vertelt hij. In Utrecht kwam De Wied, in 1969, als eerste met het 'neuropepti den-concept': "Er moeten zich in de hypofyse eiwitachtige verbindin gen bevinden die betrokken zijn bij het aanleren en het handhaven van gedrag". Aanwijzingen voor deze zienswijze zag De Wied onder meer in het feit dat de verschillende effec ten van het ACTH in het lichaam van elkaar konden worden 'losge koppeld' door van het eiwithor moon, dat uit 39 bouwstenen of ami nozuren bestaat, kleinere brokstuk ken te gebruiken. Dergelijke in het laboratorium gemaakte delen van het ACTH, die alleen de eerste tien aminozuren be vatten (ACTH 4-10), of zelfs nog minder, hadden alleen effect op het gedrag.'Het effect op de bijnieren was verloren gegaan. In de loop van de ruim dertig jaar sinds De Wied zijn neuropeptiden-concept lan ceerde, is in Utrecht en later - vooral na 1975 - in vele andere laboratoria ontrafeld dat het leren en het geheu gen door tal van kleine eiwitten (neuropeptiden) worden beïnvloed en dat die in de hersenen zelf wor den gemaakt. Men heeft ook ontdekt dat vrijwel al deze peptiden voortkomen uit één 'moeder-molecuul' - het pro- opio-melano-cortine. Dit moeder molecuul wordt in de hypofyse en in de hersenen geproduceerd. In de hersenen wordt het langs zenuwve zels vervoerd en afhankelijk van de plaats waar het zich bevindt, door enzymen in kleinere brokstukken gesplitst. Uit dit moeder-molecuul ontstaan na splitsing niet alleen hormonen als het ACTH, maar ook lichaams-eigen verbindingen die een morfine-achtige werking heb ben, de endorfinen. Middenjaren zeventig hadden De Wied en zijn medewerkers een groot aantal aanwijzingen verza meld dat het ACTH (4-10) bij ratten van invloed was op hun alertheid, hun concentratievermogen en hun motivatie en dat een ander hersen hormoon, het vasopressine, effect sorteerde op het geheugen. Krante koppen waarin over een 'leerpil' werd gerept, maakten de Utrechtse hoogleraar duidelijk dat deze resul taten - overtrokken - ook tot de me dia waren doorgedrongen. "Deze publieke belangstelling kwam in een tijd dat men, meer dan nu, kritisch tegenover de weten schap stond. Er waren mensen die vonden dat wij met ons onderzoek moesten ophouden. Het zou ook ten kwade kunnen worden gebruikt. Zij wezen daarbij onder meer op het gevaar dat de resultaten van ons on derzoek ook konden worden ge bruikt bij hersenspoelingen". "Maar," zegt De Wied ook nu nog, "het kwade ligt nooit in het basale, fundamentele onderzoek, het ligt in wat je met onderzoeksresultaten gaat doen. Mijns inziens kun je nooit zeggen: stop met die weten schap, maar alleen: stop met die toe passing". Toch heeft hij van al die beroering rond de leerpil wel geleerd dat je met je'onderzoek veel meer naar buiten moet treden. "Ik heb geleerd veel meer over mijn werk te Spre ken en te schrijven," zegt hij. Rond 1975 kwam het onderzoek naar endorfinen op gang door de ontdekking van soortgelijke verbin dingen in de hersenen door Schotse onderzoekers. "Wij moesten daarop inspringen om onze leidende posi tie in het neuropeptiden-onderzoek te behouden," aldus De Wied. Al vrij snel werd in Utrecht ge vonden dat het zogenoemde gam- ma-endorfine te beschouwen is als een lichaamseigen 'neurolepticum'. Neuroleptica zijn verbindingen die gebruikt worden om psychiatrische patiënten als bijvoorbeeld mensen met schizofrenie, van hun wanen en hallucinaties af te helpen. Zou het niet zo kunnen zijn, dacht men daar om in Utrecht, dat schizofrenie ont staat of wordt versterkt, doordat de produktie of afgifte van dit endorfi- ne is verstoord? Men toog aan het werk om deze hypothese te toetsen. Maar eerst werd er nog wat aan het molecuul gesleuteld. "Door één aminozuur van het gamma-endorfi- ne af te halen kregen wij een verbin ding in handen, waarmee wij in staat waren het morfine-achtige ef fect te scheiden van het neurolepti- sche èffect. Sommige schizofrenie- patiënten reageerden goed op het nieuwe middel, mapr andere patiën ten vonden er geen baat bij. Neuro leptica kunnen patiënten niet alleen van hun wanen afhelpen, maar zij werken ook kalmerend. Het gam- ma-endorfine bezit die laatste ei genschap echter niet, waardoor bij sommige patiënten de opgewonden toestand de eerste dagen bleef be staan. Dit nadeel was een grote han dicap voor het onderzoek," vertelt hij. Momenteel ligt het klinische on derzoek met dit endorfine zo goed als stil. "Niettemin is uit ons hele endorfine-onderzoek gebleken hoe subtiel deze verbindingen in de her senen functioneren. Een verschil in één bouwsteen, in één aminozuur, kan een endorfine-molecuul al een soms zelfs tegengestelde werking geven," zegt hij. Onder de leiding van De Wied heeft het Rudolf Magnus Instituut jarenlang nauw samengewerkt met het farmaceutische bedrijf Orga- non. "Alle verbindingen die door ons werden ontdekt, werden bij Or- ganon gesynthetiseerd. Wij hebben daar een enorme steun aan gehad." De laatste jaren is de samenwer king aanzienlijk verminderd omdat het klinische onderzoek niet die re sultaten opleverde waarop het be drijf uit Oss had gehoopt. "Momen teel ligt hun voornaamste interesse bij een ACTH-brokstuk, het Org 2766, dat beschadigde perifere ze nuwen versneld doet herstellen. Hun belangstelling voor effecten in het centrale zenuwstelsel zijn wat op de achtergrond geraakt," vertelt hij. Het tappen van bier is -althans in Nederland- een geaccepteerde vorm van verspilling. Bij gebrek aan snuffelpalen kan het dragen van contactlenzen ook een indicator zijn. Alleen in Leiden ligt het voltooien van een poefschrift op een 'Raap'-worp afstand. (C.F.G. van der Boom) De recente schaaksuccessen van Judith, Sofia en Zsuzsa Pol- gar zouden erop kunnen duiden, dat grootmeester Donner's stel ling dat 'vrouwen niet kunnen schaken en dit ook nooit zullen leren'niet opgaat voor Hongaar se vrouwen. (F.R. Hoogeveen) Als de overheid een positieve maatregel van tijdelijke aard één keer herhaalt, dan wordt deze door de burgers ervaren als een recht. (Bart Pluis) De lage therapietrouw van de oudere patiënt is vaak een ge zonde vorm van zelfmedicatie. (G.J. Ligthart) Hans Achterhuis, bijzonder hoogleraar milieufilosofie: Met het benoemen van prof. dr. Hans Achterhuis tot bijzonder hoogleraar humanistische milieufilosofie heeft de Landbouwuniversiteit Wageningen een niet direct voor de hand liggende keus gemaakt. De voorafdoor zijn kritiek op de welzijnssector bekend geworden filosoof heeft de afgelopen jaren in een aantal artikelen niet mis te verstane kritiek gele verd op juist het humanisme. "Ik heb me in die artikelen inderdaad behoorlijk anti-hu manistisch uitgelaten. In die zin kijk ik kritischer naar het humanisme dan naar het chris tendom. Ik ben wel humanist, maar ik zie niet zoveel in het georganiseerde humanisme, zoals het Humanistisch Verbond". Achterhuis heeft zo zijn bedenkin gen bij de ommekeer in zowel het humanistische als het christelijke denken over milieuvraagstukken. De idee van de mens als heerser over de natuur is van de ene op de andere dag vervangen door de zalig verklaring van die natuur. Volgens Achterhuis is dat niet de maniér om een tijdsbestendige milieufilosofie te ontwerpen.Hij meent dat in de grondslagen van beide levensbe schouwingen voldoende aankno pingspunten zitten om de lijn door te trekken. door Nico Hylkema "Kijk maar naar de onlangs ge opende Universiteit voor Humanis tiek. Op de toogdag waren het alle maal beschouwingen over heden daagse zaken, die buiten de context liggen van de historische wortels van het humanisme. Ik zie liever dat men daaraan vasthoudt en van daaruit zoekt naar oplossingen van hedendaagse problemen. In ver band met het milieu is het heel be langrijk dat wij niet alleen naar de technologie kijken. Het gaat meer om de vraag wat het milieuvraag stuk met levensbeschouwing heeft te maken". "In het begin van de jaren zestig kwam het boek 'The historical roots of ecological crisis' hard aan binnen het christendom. De kritiek die daarin wordt geleverd op de uit gangspunten van Genesis 1 en 2 -de mens als heerser over de natuur-, zou je ook kunnen hebben op de denkbeelden van een humanist als Coornhert. Voor landbouwstuden- ten is hët belangrijk dat ze zich er- i bewust zijn, dat hun houding is ineens goed. Dat is overigens niet een term uit de bijbel, maar van ze- ventiende-eeuwse theologen. Maar kunt niet in een keer 180 graden gebaseerd op oude denkbeelden uit draaien, je moet voortbouwen op je het humanisme en het christen- traditie. Dat geldt dom Mens maat alle dingen "Over het algemeen is het toch de rol van de filosofie mensen te con fronteren met hun denkbeelden. Kijkend naar de geschiedenis van het humanisme zie je daar heel sterk de idee van de mens als de maat van alle dingen, met als logi sche conclusie dat alles mens is. Het is e oude Grieken al ook in het Jodendom. Bij andere culturen kom je dat niet tegen. Het humanisme stelt de mens nog cen traler dan het Jodendom. Een het humanisme. Het is het flirten met niet-christe- lijke en niet-humanistische tradi ties over de heiligheid van de na tuur. Dat kan niet. Het is zoals in het lied van Robert Long 'Jezus redt'. Daarin komt de zin voor 'Wat ont dekte men alras, dat ook Jezus een hippie was'. Daar heeft men nu uc milieu-activist voor ingevuld, voor idee^dat"bij de hetzelfde geld kan dat feminist, opgekomen fl* DORDRECHT (GPD) - De eer ste resultaten van een proef waar bij de ambulances van de Dordtse GGD zijn uitgerust met de Car- diotrans, een computersysteem waarmee het hartritme via de au totelefoon naar het ziekenhuis wordt overgeseind, zijn bemoedi gend. Dat heeft de Dordtse car dioloog dr. M. G. Niemeyer mee gedeeld. Met deze techniek kan een diagnose worden gesteld ter wijl de patiënt nog thuis is. Hier door nemen de levenskansen van vooral mensen met een hartin farct belangrijk toe. De Cardiotrans werkt simpel. Met behulp van een computerge stuurde ECG-recorder wordt thuis bij de patiënt door de ambu- lanceverpleegkundige het hartrit me opgenomen. Via de autotele foon van de ambulance wordt dit ritme naar het ziekenhuis geseind waar een cardioloog is gewaar schuwd. Doordat het ECG in een computersignaal wordt omgezet, wordt het in het ziekenhuis sto ringsvrij ontvangen. De cardio- loog beoordeelt het hartritme ter plekke en geeft via de telefoon na dere instructies aan de ambulan- ceverpleegkundige. "Juist de tijdwinst die met dit systeem wordt behaald, is van groot belang", onderstreept de aan het Dordtse Merwedezieken- huis verbonden cardioloog Nie meyer. Zo kan een tijdige toedie ning van de juiste medicijnen le vens redden. Een van de meest belangrijke medicijnen hierbij is het stolseloplossend middel Streptokinase. Dit middel kan slechts kort na het hartinfarct worden toegediend. In een vorig jaar verschenen rapport van de Dordtse GGD bleek dat voor toe diening van dit middel in het zie kenhuis, vaak te veel tijd is ver streken. Na aankomst in het zie kenhuis moet eerst de diagnose worden gesteld. Dat gebeurt met de Cardiotrans nu thuis of in de ambulance. Zodat eerder met de behandeling kan worden begon- Dr. hans Achterhuis: "Niet leentjebuur spelen bij vreemde levensbeschou- wingen". (fotoGPD) ïïjpSS ïven^Souwfngeu humanisme. Alleen de FoucauK had het niet willen omgaan. Lr zijn ventiende-eeuwse humanistische de milieufilosofie. het HV, Franse filosofen onder wie maar wel over een heel brede damenten^biï'óude'humanistische rouoatdt nemen het humanisme stroom in het humanisme. Je moet denkers en theologen voor een »oe. wel onder vuur. Dan kryg je op zo n je geschiedenis wel kennen. We vel onder moment de reactie van voorzitter "hebben Rob Tielman van het Humanistisch Op het christendom wordt wat dit Verbond, dat die Fransen het niet kritiek geleverd over het HV hebben. Inderdaad. filosoof heeft gezegd: "alles _wv de mens geschapen, zelfs de vlooien betreft veel* dienen om de mens wakker te hou den en de muizen om de zaak netjes te houden". Daar tegenover staat dan Philips de Tweede van Spanje, die het verleggen van rivieren te genhield met het argument, dat als God het zo had gewild Hij daar zelf "Dat soort fdeeën wil ik de stu- WASHINGTON (Rtr) - NASA en het Europese rüimtevaartbureau ESA in- denten onder ogen brengen. De my- stalleren deze maand de eerst grote telescoop in de ruimte die tienmaal the bij filosofen als Locke en Rous- scherper ziet dan de beste telescoop op aarde. De spiegels van de Hubble- seau dat de natuur de vijand van de telescoop zijn de fijnste en best gepolijste die ooit zijn vervaardigd, mens is, is daarin belangrijk. Locke ?*et 13 meter lange gevaarte, dat op 12 april wordt gelanceerd met een stelde in de zeventiende eeuw, dat ruimteveer, kan vanaf 600 kilometer boven de aarde tien miljard lichtjaren elkaar bevochten omdat de universum in kijken. Een telescoop op de grond kijkt vergeleken daar mee niet verder dan één miljard lichtjaren. Dankzij dit grote oplossende vermogen kan de ruimtelescoop ook de 'jongste' sterren zien die tussen de vredi- *0 en 20 miljard jaar oud zijn. In feite kijken de astronomen met het apparaat terug in de tijd, want de telescoop ziet licht dat al tijden geleden vertrok van hemellichamen die biljarden kilometers van ons zijn verwijderd. Ruimterobots, zoals de i heel lange traditie v uit is te halen. We hoe- WASHINGTON/DEN HAAG (Rtr/AFP/UPI/ANP) - De provian dering voor de bemanning vormt de Achilleshiel voor langdurige ruim temissies, zoals naar Mars. De voor ziening met voedsel, water en zuur- natuur tekort schoot. Als je met technologie de natuur kunnen ontlokken, zou e ger wereld ontstaan. In mijn jeugd werd er op school gesproken zwartjes di de natuur. Dat was pure pro- Voyagers, hebben in de afgelope: het drooggelegde gebied is door L„der dTePgaande bestudering tanwezigheid van schelpen rijk de histo^ sloeg LELYSTAD (ANP) - Het aantal soorten paddestoelen in de provin cie Flevoland neemt toe. Dat stelt de werkgroep Mycologisch Onder zoek IJsselmeerpolders. De bodem vezigheid van schelpen rijk aan kalk. Daardoor wordt volgens de werkgroep; de zure neerslag ge neutraliseerd en kunnen padde stoelen welig tieren. De secretaris van de werkgroep, G.C.N. van Zanen, zegt dat in Flevoland meer dan duizend soor ten paddestoelen voorkomen. Elk jaar komen er enkele tientallen soorten bij. In het oudste gebied van Flevoland, de Noordoostpol der, komen volgens Van Zanen de meeste soorten voor. Maar door het hele gebied is het aanbod gevari eerd mede omdat er veel soorten bo men en struiken zijn. In zuidelijk Flevoland komt volgens de secreta ris een soort voor die uniek is in de wereld. Dat is de Agaricus Geester- ani. Deze zeldzame paddestoel is vernoemd naar de nestor in de my cologie dr. R.A. Maas Geesterani. Volgens dr. C Bas, mycoloog bij het Rijksherbarium in Leiden, dook de Agaricus Geesterani in de jaren zeventig op in het Amsterdamse bos. Vervolgens werd de padde stoel gesignaleerd in zuidelijk Flevoland. Dat is volgens Bas de enige plaats ter wereld waar de pad destoel ieder jaar in groten getale voor komt. planeten van dichtbij bekeken, dit levert toch maar betrekkelijk vluchtige beelden vergeleken met e van de telescoop. De telescoop, die 15 jaar moet meegaan in de ruimte, moet namelijk door "Twintig jaar geleden was het nog ziJn constante waarnemingen bijdragen leveren tot het oplossen van de ve- heel gewoon de natuurbeheersing vragen over de uitgestrektheid en ouderdom van het universum, of het te beschouwen als vrucht van het sterft en hoe het zit met verschijnselen zoals zwarte gaten. De telescoop is christendom en het humanisme. dan ook genoemd naar de Amerikaanse sterrekundige Edwin Hubble, die Tien jaar later bleek dat ineens niet de theorie van de 'oerknal' ontwikkelde. De astronomen krijgen dingen te zien die nog nooit zijn waargenomen. jectie van de eigen, Europese chris- telijk-humanistische denkbeelden op andere culturen". Men kwam toen i stellingname. Hubble's systemen zijn zo sterk dat zij een vuurvlieg in Sydney kunnen ,t Washington, dus over een afstand van 16.000 kilometer. De pre- de telescoop kan worden gericht op een punt in de ruimte i de andere kant. De te vergelijken met een golfer die het balletje in een keer in het gat slaat term 'rentmeesterschap' deed het 2.500 kilometer. AMSTERDAM (GPD) - Een pro jectgroep van de Vrije Universiteit en de Valeriuskliniek is begonnen met een grootscheeps onderzoek naar dementie. Vierduizend Am sterdamse bejaarden worden daar voor ondervraagd over hun licha melijke en geestelijke gezondheid en ze krijgen tevens een geheugen test. Zo'n enquête is volgens de on derzoeksleider, de neuroloog dr. C. Jonker, de enige manier om er ach ter te komen hoe vaak dementie voorkomt onder de bevolking en hoe de ziekte vroegtijdig is te her kennen. Daarvan is nu nog weinig tot niets bekend. Dementie is de verzamelnaam voor de geestelijke aftakeling van oudere mensen. Dat varieert van re latief onschuldige vergeetachtig heid tot de ernstigste vorm: de ziek te van Alzheimer, die het hersen weefsel doet wegschrompelen. Van de 65-plussers lijdt naar schatting vijf procent aan deze ziekte, tegen een kwart van de 80-plussers. Tot nu toe weet niemand precies wat de voortekenen van Alzheimer zijn. De gevallen die specialisten on der ogen krijgen, zijn meestal al zo ver gevorderd dat de patiënt zelf als informant is uitgeschakeld. De be schikbare kennis is niet voorspel lend, maar alleen constaterend, zegt Jonker, "Je weet het alleen ach teraf, wanneer je er eigenlijk niets meer aan hebt". Jonker: "Mensen die merken dat er iets niet goed zit met hun geheu gen, gaan niet naar de dokter. Hun partner compenseert hun vergeet achtigheid. Ze denken 'ach, zo gaat het nu eenmaal als je ouder wordt' of ze zijn bang voor het verpleeg huis". Gaat een patiënt wel naar zijn huisarts, dan stuurt die hem vaak onverrichter zake naar huis, want "de meeste huisartsen weten niet wat ze met de ziekte aanmoeten, het zit niet in hun opleiding". Het onderzoek onder de Amster damse bejaarden moet voor licht in de duisternis zorgen. Alle 65-plus- sers uit 25 huisartsenpraktijken, verdeeld over de dure en minder dure wijken van de stad, zijn ge vraagd mee te doen. Uit de 4.000 mensen wordt een groep van 400 ge selecteerd die echt problemen heeft met zijn geheugen. De tweede groep krijgt een algemeen lichame lijk onderzoek en een hersenscan. De patiënten, of hun partners, wordt verder gevraagd hun herse nen ter beschikking te stellen voor ontleedkundig onderzoek na hun overlijden. De groep wordt voor de duur van het onderzoek, tot 1993, jaarlijks gecontroleerd en tussen door gepeild door sociaal-psycholo gische verpleegkundigen. Bij het onderzoek zijn een aantal 'lastige ethische kwesties' komen bovendrijven, zegt Jonker. "Alzhei mer is nu eenmaal niet te genezen en je kunt je afvragen of je er wel goed aan doet de patiënten al in een vroeg stadium te confronteren met de hopeloosheid van hun toestand. Ik heb de mensen geen therapie te bieden, maar alleen de mededeling dat ze het hebben". De rijksoverheid toont zich met drie miljoen gulden subsidie vol gens Jonker de 'royaalste' van de Europese landen waar momenteel soortgelijke onderzoeken worden begonnen. Het belang van de over heid bij het onderzoek is bezuini ging op kosten van de gezondheids zorg, zegt Jonker. "Demente patiën ten bezetten bedden in verpleeghui zen. Ze zijn natuurlijk benieuwd of je, door de verschijnselen vroeger te constateren, die mensen met bege leiding thuis kunt laten wonen". De eerste groep geïnterviewde bejaarden toonde zich volgens Jon ker 'heel enthousiast'. De vragen, onder meer naar hun verdriet, seks leven en toekomstverwachtingen, vielen in goede aarde, zegt hij. "Ze vinden het leuk dat er belangstel ling voor is, leuk om eens te praten over hun seksleven. Dat kunnen ze nergens anders kwijt". stof en de behandeling van het afval van de stofwisseling van mens en plant, inbegrepen het kooldioxide of koolzuurgas dat zij afscheiden, vormen een van de grootste proble men voor zo'n missie, die drie jaar zou duren. Zonder de ontwikkeling van een bijna perfect ecologisch systeem lijken langdurige ruimte- missies voorlopig vrijwel uitgeslo ten. "Als je praat over een basis op de maan, zit je gelijk met de vraag van het onderhoud van het leven", al dus een woordvoerder van een on derzoekscentrum van het Ameri kaanse ruimtevaartbureau NASA. Men denkt eraan aan boord plan ten te kweken en het koolzuurgas op te vangen en om te laten zetten in zuurstof. Maar is er nog weinig be kend over de groei van planten bij het vrijwel ontbreken van zwaarte kracht, hoe plantenziekten in de hand zijn te houden in een geheel afgesloten omgeving en hoe de warmte kwijt te raken van de licht bron die nodig is voor de groei. NA SA experimenteert met afgesloten 'biomassa produktiekamers' waar in tarwe, sojabonen, rijst en een paar groentes worden geteeld op een voortdurend circulerende stroom van voedingsstoffen. De Sovjetunie zegt al tarwe te hebben geteeld in de ruimte, maar heeft daarover nog geen bijzonderheden meegedeeld. NASA bestudeert ook een 'machine' voor de teelt van sla, tomaten en andere sla-achtige groenten die zich ontwikkelen zon der ingewikkelde bevruchtingspro cessen. De mogelijkheden van al gen en bacterieën worden ook beke ken, maar bij proeven met produk- ten op basis van bacterieën bleken daaraan onaangename bijwerkin gen vast te zitten. Dan is er nog de kans op versprei ding van plantenziekten en het vrij komen van de in planten aanwezige natuurlijke gifstoffen onder een toestand van gewichtloosheid. Bij de modellen die tot dusverre zijn ontwikkeld worden deze beide pro blemen voorkomen doordat plan ten in kubussen worden opgesloten en door de bemanning kunnen wor den verzorgd via handschoenpoor ten, zoals deze ook worden gebruikt bij de behandeling van radio-actie ve stoffen. NASA heeft nog vijf jaar de tijd om te beslissen of het mogelijk is planten op te nemen in het eco systeem van een ruimtevaartuig. Zo'n systeem voor lange missies moet foutloos werken, daar anders niet alleen de missie verloren is, maar ook hele bemanning.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11