CDA is als dief in de nacht weggelopen WD Warmond mag alleen in nood wethouder leveren 'Forse bezuinigingen of flinke verhoging belastingen nodig' mseem PvdA Leiderdorp woedend over ommezwaai in college-onderhandelingen PvdA Leiderdorp overweegt verbreding A4 af te wijzen MAANDAG 2 APRIL CDA en Progressief Warmond vormen opnieuw college WARMOND - De WD in War mond zal meepraten over het college-programma, maar hoeft niet te rekenen op een wethou derszetel. Alleen bij een tussen tijds vertrek van burgemeester mevrouw G.W. van der Wel, maakt de WD kans om enkele maanden een plaatsvervangend wethouder te mogen leveren. De partij moet dan wel het col- Kerkbrand als grap op 1 april ALPHEN AAN DEN RIJN - De leden van de nachtploeg van de Alpheuse brandweer hadden hun collega's gistermorgen goed te pakken. Omdat het die dag één jaar geleden was dat de brandweer met beroepskrach ten begon te werken, dachten ze een grap uit te halen. Op de scanner kwam de mel ding door dat de Bonifaciuskerk in brand stond. Luisteraars van de scanner en vrijwilligers van de brandweer gingen op de vroege ochtend meteen op pad. Bij de kerk werden ze opge wacht door de lachende nacht ploeg. Niet alléén was er een ju bileum te vieren, ook was het "Het i zelfs de NOS stond op het punt om een cameraploeg te sturen", aldus de commandant van de brandweer A. Siereveld. "Die dacht dat er een fikse brand was. Jammer dat ze net op het laatste moment doorkregen dat het een 1 april mop was". De bedenkers van de grap hadden een bandje gemaakt waarop de zogenaamde alarme ring stond. Deze werd 's och tends vroeg afgedraaid op de scanner. Ook de politie wist van de brandmelding. Siereveld: "Op hun radio was ook te horen dat er brand was; ze hebben het mooi meegespeeld". lege-programma ondertekenen. Dat werd zaterdagochtend dui delijk tijdens de openbare colle ge-onderhandelingen in War mond. De lauwe belangstelling voor de ge meentepolitiek straalde af van de publieke tribune. De belangstelling van de pers was groot, maar burgers lieten het massaal afweten. Slechts enkele partijleden waren aanwezig. De WD en Progressief Warmond (PW) waren met twee raadsleden bij de besprekingen aanwezig. Het CDA had vier van de vijf raadsleden in stelling gebracht. Duidelijk is al dat CDA en PW de nieuwe wethouders zullen leveren. De WD kwam bij de verkiezingen als verliezer uit de bus en heeft haar derde zetel aan het CDA verloren. Het CDA heeft nu vijf zetels en PW bleef op vier zetels steken. De WD wilde direct weten of zij nog kans maakt op een wethouders- zetel, wanneer er de komende raadsperiode een wethouder uit valt. De huidige PW-wethouder D. Duynhoven wilde nog geen ant woord geven op deze vraag. Hij noemde het niet zo belangrijk om nu al te beslissen over de vraag wat er moet gebeuren als er tijdens de rit iemand uitvalt: "Wij beslissen daarover op het moment dat dié vraag aan de orde komt". Het CDA wil de komende jaren al tijd een vertegenwoordiger in het college hebben. Gezien de verkie zingsuitslag vindt de partij dat op zijn plaats, zo maakte fractievoorzit ter G.E. den Ouden duidelijk. "Maar als de burgemeester zou uitvallen, zou de WD een tijdelijk wethouder kunnen leveren. Dan moet de partij wél het college-programma onder tekenen". aldus Wassenaar, lijst trekker en leider van de college-on derhandelingen. De WD had de boodschap begre pen. "We mogen meepraten, maar daar staat niets tegenover. We zitten er niet op te wachten om bij een noodsituatie op te draven. Meneer de Vos heeft dat de vorige keer met veel inzet gedaan, maar het is niet direct het baantje waarop je zit te wachten", aldus fractievoorzitter mevrouw C.A.M. Saris. Zij verklaarde het niet eerlijk te vinden, dat de WD alleen haar op wachting mag maken in een noodsi tuatie: "Maar het is ons duidelijk. Wij hebben niets te verliezen. Dat maakt ons wat vrijer in de onder handelingen. We kijken waarin we kunnen meegaan". College-programma Na deze uitspraak maakte Wasse naar bekend dat burgemeester me Politie bevrijdt geketende hond uit hete auto WARMOND - De Warmondse politie heeft gisteravond rond zes uur een grote hond bevrijd uit een geparkeerde auto in de plaatselijke Dorpsstraat. Het dier zat al uren in de hete wa gen. De hond kon zich volgens de politie nauwelijk bewegen, doordat zijn riem rond een stoel was gewonden. Omdat de opgespoorde eige naar, een man uit Heerhugo- waard, de hond niet wilde be vrijden openden agenten zelf een autodeur. Volgens de eige naar zou de hond agressief zijn, maar volgens de politie was de hond heel lief, 'maar werd hij gewoon honds behan deld'. Het dier is naar een asiel overgebracht. Tegen de eige naar is proces-verbaal opge maakt. vrouw Van der Wel een aantal wen sen op tafel heeft gelegd. Zo wil zij dat het collegeprogramma aan dacht besteedt aan vorming en scholing van het personeel: "Dit als antwoord op de steeds ingewikkel der wordende nota's uit Den Haag". Verder kijkt de burgemeester uit naar een plaatselijke structuurnota, waarin ruimtelijke wensen worden vastgelegd. "Dat is ook in het be lang van het overleg met buurge meenten", aldus Wassenaar. Verder zou er aandacht moeten zijn voor de ontwikkeling van 'kwalitatief goe de' recreatie, waarbij overlast en milieu-problemen niet in de hand worden gewerkt. Wassenaar stelde voor de drie punten vast te houden en te kijken of de partijen aan de wensen tegemoet kunnen komen. Tijdens dè rest van de bijeen komst zetten de raadsleden per on derwerp de geschilpunten op een rijtje. De hoofdstukken van het col lege-programma zullen parallel lo pen met de hoofdstukken van de ge meentebegroting, maar de inventa risatie neemt geruime tijd in beslag. Een nieuwe bijeenkomst volgt op 10 april om 20.00 uur in het gemeen tehuis. Na die bijeenkomst wordt duidelijk welke concessies de par tijen moeten doen. Vervolgens wor den de wethouders aangewezen en de portefeuilles verdeeld. Inbraak Leiderdorp LEIDERDORP Uit een woning aan de Kerveltuin in Leiderdorp zijn twee paspoorten, negen boed dha-beeldjes, een televisietoestel en een radio ontvreemd. De inbreker is door het keukenraampje binnen ge komen; de bewoners waren op va kantie. Buren ontdekten de inbraak vrijdagavond toen zij de katten eten kwamen geven. Waarschijnlijk heb ben zij de inbreker gestoord, zodat hij geen andere kostbaarheden kon Videorecorders en tv gestolen VOORSCHOTEN - Twee videore corders en een televisietoestel zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag gestolen uit een woning aan de Van de Rijnplantsoen in Voorschoten. GESTOLEN Een inbreker heeft zondagmiddag een cd-speler uit een auto gestolen op de Juliana van Stolberglaan in Leiderdorp. De au to stond bij een voetbalveld gepar keerd en het raampje is om onge- veer vier uur opengebroken. BRAND In het Oegstgeester volkstuinencomplex Endegeest is vannacht om drie uur een tuinhuis in vlammen opgegaan. Het huisje vatte door een nog onbekende oor zaak vlam en kort daarop ontplofte een gasfles die in het huisje stond. (Vervolg van pagina 1) LEIDERDORP - De Leider- dorpse PvdA heeft geen goed woord over voor de ommezwaai van het CDA die de sociaal-democraten een wethouderszetel kostte en een terugkeer blokkeerde van de weggestuurde CDA- wethouder J. den Boeft. "Als een dief in de nacht is de partij weggelopen uit het overleg met ons en Groen Links om met D66 en de VVD te gaan praten", zegt PvdA-lijsttrekker en tijde lijk wethouder, V. Molken- boer. "De PvdA is door het CDA gestraft voor haar loyaliteit met Den Boeft. Uit angst om uit de boot te vallen hebben ze Den Boeft als een vuilnis zak buiten gezet, amper vijf dagen nadat de college-onderhandelingen zijn begonnen. Het CDA zou toch het onrecht herstellen dat Den mee dat de CDA-lijsttrekker voor studie een week in Engeland ver blijft en bij thuiskomst bekend maakt of hij als raadslid aanblijft. Trekt Den Boeft zich terug, dan keert G. Hogervorst terug in de raadsbankjes. Gestraft Het verbaast VVD en D66 dat de PvdA de strekking van de motie van wantrouwen niet langer wilde handhaven. VVD-lijsttrekker me vrouw Huigen zegt het 'ontzettend ongeloofwaardig' te vinden dat de sociaal-democraten van standpunt zijn veranderd. "Voor ons woog dat punt heel zwaar en daarom was het niet mogelijk om met de PvdA over een coalitie te praten. De PvdA is niet bepaald toeschietelijk naar ons geweest", aldus Huigen. De WD- lijsttrekker is blij dat het CDA zich alsnog 'gecorrigeerd' heeft nadat WD en D66 schriftelijk lieten we ten vast te houden aan de motie van wantrouwen. D66'er E.J. Grootaarts zegt dat de PvdA tijdens de onderhandelingen tot nu toe weinig van zich heeft la- ten horen. "De houding van de PvdA heeft het vanaf het begin af Boeft is aangedaan? Nou, daar heeft onmogelijk gemaakt dat vvij Sombere Voorjaarsnota Leiderdorp LEIDERDORP - De gemeente Lei derdorp zal de komende jaren fors moeten bezuinigen of de belastin gen flink moeten verhogen. De Voorjaarsnota geeft aan dat er voor 1990 al een tekort is van 236.400 gul den. In de cijfers is nog geen reke ning gehouden met de sluiting van de Vuilverbranding Leiden, die mo gelijk leidt tot een verviervoudiging van de reinigingsheffing. Voor het komend jaar houdt Leiderdorp re kening met een tekort van 23.600 gulden. In de college-onderhandelingen moet gepraat worden over de maat regelen die nodig zijn om de struc turele tekorten weg te werken. Wet houder van financiën, V. Molken- boer (PvdA), zegt dat de sluiting van de Vuilverbranding de gemeente jaarlijks tussen de drie en acht ton extra zal kosten. Het tekort voor 1990 wordt ver oorzaakt door stijgende rentelasten en tegenvallende rijksinkomsten. Het aantal inwoners is lager dan verwacht omdat de woningbouw achterblijft bij de prognoses. een ernstige situatie", zegt Molken- boer. "In het rekeningoverschot over 1988 hadden 120.000 gulden ge reserveerd voor zwembad De Does, maar dat geld bijkt niet nodig te zijn". Dat de reinigingsrechten zullen stijgen, is vrijwel zeker. Leiderdorp wil meer doen aan het milieubeleid en alle politieke partijen zijn het er over eens dat de vervuiler moet be talen. Molkenboer zegt dat alleen staanden bij een verdubbeling van de reinigingsrechten jaarlijks 90 gulden meer moeten betalen en ge zinnen 180 gulden extra. Onder -een stralend zonnetje werd zaterdag het pontje over de Vliet tassen Voorschoten en re creatiegebied Vlietland in ge bruik gesteld. De Voorschotense wethouder L.L. Marselis (links), G.M. Wooning (midden), plaats vervangend districtshoofd van het groendistrict De Landen van de provincie en A.S. Carpentier Alting, directeur Vlietland bv, gooiden gezamenlijk de trossen los. Het was het eerste officiële optreden van de wethouder, sindshij begin februari werd ge veld door een hartinfarct. Voorschotenaren kunnen da gelijks bij het Frans Halsplant soen opstappen voor een tochtje naar de overkant. Ook de fiets kan mee. De pont vaart maan dag tot en met vrijdag van 14.00 tot 19.00 uur en in het weekeinde van 10.00 tot 19.00 uur. Zater dag en zondag vaart het pontje tussen 13.00 en 14.00 uur niet. In oktober wordt de potit weer uit de vaart genomen. (foto jan de partij niets van waar gemaakt. En wij zijn, net als Den Boeft. op grove wijze buiten spel gezet. Het CDA had voor de oppositie moeten kiezen als het Den Boeft zo hoog heeft staan" een VVD/D66/PvdA-coalitie kon den praten". Groen Links is, evenals de PvdA, verontwaardigd over de manoeuvre van het CDA. Bos: "Ik ben in hoge mate verbaasd dat het CDA zijn Om Den Boeft als wethouder te kandidaat heeft laten vallen. De handhaven wilde het CDA irst i partij wilde het hem gedane onrecht gaan met de PvdA en Groen toch herstellen?". De Links. Beide progressieve partijen sloten deelname van de wegge stuurde wethouder aan een nieuw college niet uit, zij het dat de CDA'er niet opnieuw de'A4 proble matiek in zijn portefeuille zou moe ten krijgen. Deze combinatie zou een krappe meerderheid in de raad (tien tegen negen zetels) hebben. Groen Links liet woensdag echter weten niet mee te willen werken aan deze coalitie. C. Bos (Groen Links): "Gezien de problemen die Leiderdorp tegemoet gaat is het niet verstandig om de gemeente te besturen op zo'n smalle basis". De tweemansfractie van Groen Links bleek bovendien niet bereid een wethouder te leveren. "Wij zij alle bei nieuwkomers in de raad en met zo'n grote oppositie leek het ons niet slim om meteen een wethouder te leveren", aldus Bos. binatie wil hij voorlopig het 'voor deel van de twijfel' geven. "De PvdA en Groen Links vertegen woordigen een belangrijke stro ming en het is wel jammer dat die nu niet in het college komt", zegt Bos. Deze week beginnen de eerste in formele onderhandelingen over het collegeprogramma. Alle partijen doen aan de de onderhandelingen mee. Belangrijke onderwerpen van discussie zijn de verbreding van de A4, (sociale) woningbouw, milieu bescherming en de reconstructie van de Engelendaal. De notulen van de formele onderhandelingen zijn openbaar. De eerstvolgende verga dering van de vijf partijen is zater dag. Zoals het er nu naar uitziet, leve ren CDA. VVD en D66 elk een (vrouwelijke) wethouder; mevrouw C. Kerner-Schellingerhout voor het CDA. mevrouw C.A. Huigen-Van Boven namens de WD en me vrouw J.F.W. Veldstra-Van Donk (D66). Na dramatische verkiezingsnederlaag Verdeeldheid College-onderhandelaar A. Roest zegt dat ook de interne verdeeld heid binnen de PvdA een rol heeft TZZ gespeeld bij het besluit om door te Golfbaan Warmond m 1991 klaar irdTefm^vrouwVo H^rS zaterdagmorgen terug van haar be- drie zetels) gaat de partij zich bera- niet LEIDERDORP - Het is niet uitge sloten dat de PvdA Leiderdorp zich alsnog uitspreekt tegen verbreding van de rijksweg A4. Na het enorme zetelverlies bij de laatste gemeente raadsverkiezingen (van vijf de kiezers kunnen hebben. We heb ben ook onderzocht waarom de PvdA zo veel verloren heeft. In de wijken rondom de A4 hebben veel PvdA'ers gestemd op Groen Links, zijn ook veel PvdA-kiezers "Die 236.000 gulden kunnen ton, maar sprake is ernst*9e terugbrengen tot iïi Dijkman) neemt nje{ WARMOND Het duurt nog stens twee jaar voordat het golfter rein in de Broek- e der tussen Leiden aangelegd. De provincie moet de grond nog aankopen en streeft er naar de baan in de zomer van 1991 klaar te hebben. De stichting Openbaar Golf War- we mond telt inmiddels 350 leden en dat heeft een wachtlijst. De leden spe- van len nu onder meer op golfterreinen in Wassenaar en Alphen aan der- Rijn. Ook golfen de leden op net oe- Simontjespol- fenterrein van Driving Range Dek- Warmond is ker in Warmond. De grond voor het golfterrein is in eigendom van zes boeren, de ge meenten Warmond en Leiden en de provincie. Warmond en Leiden heb- sluit om deelname van Den Boeft aan het college niet uit te sluiten. Roest: "Het CDA heeft donder dagavond na lang beraad besloten om Den Boeft dan maar als wethou derskandidaat terug te trekken om te kunnen samenwerken met D66 en de WD. Maar wij vinden het erg ben hun medewerking al aan de jammer dat een bestuurlijke partij provincie toegezegd. Van de zes als de PvdA nu uit de boot valt", boeren is er een vooralsnog niet be- Of Den Boeft als raadslid terug- reid zijn grond te verkopen. keert, is nog onbekend. Roest deelt den op haar standpunten. Het stemmenverlies uitte zich vooral in rondom de A4. Veel. PvdA-kiezers in deze buurt hebben waarschijn lijk op Groen Links gestemd omdat koers iets deze partij als enige tegen verbre- proberen ding van de rijksweg is. PvdA-lijsttrekker en wethouder, V. Molkenboer: "We hebben een werkgroepje opgericht dat moet be de stembus gegaan" De conclusie die de PvdA uit de de PvdA verkiezingsuitslag trekt, is dat de ijken partij zich harder moet opstellen in de A4-kwestie. Molkenboer: "Ten de rijksweg zal onze eranderen. We zullen de verbreding van de rijksweg zo lang mogelijk tegen te houden. Misschien zullen wij ons helemaal tegen een verbreding ke- Daarover zal onze ledenve studeren hoe we beter contact met dering zich moeten uitspreken"

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 8