TAD LEIDEN Brand veroorzaakt voor 4 ton schade aan loods Siere nu ook groente-groothandel LEIDSCH DAGBLAD s Oorzaak brandende sigaret van 13-jarig meisje LEIDEN - Een grote uit slaande brand, die gepaard ging met ontploffingen, heeft gistermiddag een in aanbouw zijnde loods met een koelcel aan de Kenau- weg in de Stevenshof in de as gelegd. De schade wordt geschat op 400.000 gulden. De brand, die gepaard ging met flin ke ontploffingen, is veroorzaakt door een 13-jarig meisje dat samen Optreden van nieuw kinderkoor LEIDEN - Het nieuwe kinderkoor van de Streekmuziekschool Leiden en Omstreken treedt op vrijdag 6 april voor het eerst op. Dit optreden is in de Lokhorstkerk aan de Pieter skerkstraat 1. Het programma dat ongeveer 45 minuten duurt, begint om 19.30 uur. Toegang is gratis. Leidenaar omgekomen in Sassenlieim SASSENHEIM/LEIDEN - De 72- jarige P. de Haas uit Leiden is zater dagmiddag om het leven gekomen toen zijn auto in botsing kwam met de D-trein Amsterdam-Parijs. Dat gebeurde om tien voor half vijf op de met ahob's bewaakte spoorweg overgang in de Rijksstraatweg te Sassenheim, vlakbij Sikkens. Als gevolg van het ongeval is het treinverkeer tussen Haarlem en Leiden gedurende 80 minuten over beide baanvakken gestremd ge weest. Een eerste lezing is dat de au to onder de spoorboom is doorgere den, maar de rijkspolitie stelt nog een onderzoek in samenwerking met leden van de technische afde ling van de verkeersgroep van de rijkspolitie in. Boomfeestdag LEIDEN - In het kader van de natio nale Boomfeestdag zijn er in Leiden verschillende activiteiten. Op boomfeestdag, woensdag 4 april, biedt de 400-jarige Hortus de ge meente Leiden een boom aan in het Plantsoen. Het planten gebeurt door kinderen van d,e Lorent- zschool. De officiële opening van het bo- menpad is op 4 april om 9.30 uur bij de hertenkamp in de Leidse Hout. Vervolgens kunnen schoolkinde ren op 4 en 5 april van 9.30 tot 12.00 uur het bomenpad volgen in de Leidse Hout. Twee jaar geleden werd met deze activiteit begonnen waarbij school- kind'eren kennis kunnen maken met het planten en het onderhoud van bomen. De route in het bos is aangegeven met bordjes. Omdat de bomenfeestdag op een doorde weekse dag valt is het bomenpad op zondag 8 april toegankelijk.voor ie dereen. met een 11-jarig vriendje een siga retje rookte in de loods. Ze wilde de peuk doven in een vochtige plek op de piepschuim-vloer, in de ver wachting dat het een plas water was. Waarschijnlijk is het een zeer brandbare stof geweest, want in korte tijd stond de hele vloer in lich terlaaie. De kinderen probeerden de vlam men nog te doven, maar toen dit niet lukte ontvluchtten ze de loods en sloegen alarm in de omgeving. Bij de brandweer kwam de melding even voor half zeven 's avonds bin nen. De uitgerukte manschappen hadden veel moeite om de Stevens hof te bereiken. De hevige rookont wikkeling lokte veel belangstellen den naar de brandhaard, waardoor binnen de kortste keren een flinke verkeersopstopping ontstond. De brand is bestreden met twee spuitwagens en een ladderwagen. Tijdens de blussingswerkzaamhe- den ontploften twee gasflessen op het dak van de loods. De brandweer was niet op de hoogte van de aanwe- zigehied van deze flessen. Door de ontploffing sprongen stukken van de tempexwand weg. Enkele delen vlogen tegen een brandweerwagen, die hierbij lichte schade opliep. Het bluswerk was tegen acht uur 's avonds afgerond. Hierna bleek dat ook een naast de loods gelegen bedrijfspand van een bouwbrijf schade had opgelopen. De directeur van deze'firma doet vandaag bij de politie aangifte van de schade. Behalve de brandweer maakte Weer arrestatie in moordzaak LEIDEN In het onderzoek naar de dood van Hacer Kartal is een der de arrestatie verricht. Op Schiphol is vrijdagavond een 37-jarige man aangehouden. Hij is volgens de Leidse politie woordvoerder D. Graveland gear resteerd op grond van tegenstrijdi ge verklaringen bij een eerder ver hoor. De verdachte, die terugkwam na een koststondig verblijf in Tur kije, wordt momenteel verhoord. Inmiddels is één van de vorige week dinsdag gearresteerde ver dachten weer vrijgelaten. Na voor geleiding voor de officier van justi tie waren er niet genoeg gronden om de 19-jarige man in voorlopige hechtenis te stellen. De andere arrestant (35) zit nog wel vast. Hij wordt verdacht van mede-daderschap of medeplichtig heid aan de dood van de vrouw. Haar stoffelijk overschot werd dinsdag 6 maart gevonden in een appartement van haar 24-jarige broer aan het Jacques Urlusplant- soen. Aan de zaak werkt een Re cherchebijstandsteam van 15 man. Heupfractuur na val over stoeptegel LEIDEN - Een 61-jarige vrouw uit Oegstgeest heeft zaterdagmiddag een heupfractuur opgelopen na een val op de Prinsessekade. Ze strui kelde over een ongelijk liggende stoeptegel. ook de politie melding van een enorme toeloop van publiek. Poli tiewoordvoerder D. Graveland meldde vanochtend dat agenten be langstellenden op afstand hebben gehouden. De brandweer liet weten dat ze in verband net de verkeersdrukte 'niet veel later had moeten komen'. Om dat de spoorwegovergang De Vink is afgesloten voert de enige route naar de Stevenshof via de Haagse Schouwweg. Maar ter hoogte van de Stevenshofdreef was het verkeer al aardig vastgelopen als gevolg van een grote toeloop van nieuwsgieri ge autobestuurders. "Als we iets la ter waren gekomen, dan had er geen doorkomen meer aan geweest. Dan hadden we via de bussenbrug moe ten gaan en dat had weer enkele mi nuten vertraging opgeleverd", al dus een woordvoerder van de brandweer. VII Hooigracht 4 april open de Kenauweg bedraagt ongeveer 4 ton. Ook e LEIDEN - Drie medewerkers van de Energie- en Watervoorziening Rijn land boden gistermiddag een originele montagekar uit 1936 aan het Wa genmakersmuseum aan. In vroeger tijden wérden dergelijke karren ge bruikt als transportmiddel van de toenmalige Stedelijke Gas- en Lichtfa brieken bij reparc tiewerkzaamheden. De kar, die nog is gemaakt door de Leidse wagenmaker J.J. de Groot werd naar het magazijn verbannen toen de auto's bij de EWR hun intrede deden. Volgens EWR-woordvoerder Bram Sijstma stonden een paar karren sindsdien een beetje te verpieteren in het gebouw van de EWR aan de Lange Gracht. Na contact met de beheerder van het Wagenmakermuseum, toen bleek dat deze wagen in de collectie ontbrakwerd besloten om de kar op te knap- pen. Van alle goede onderdelen werd één wagen gemaakt. De handkar is voor het museumgevestigd aan de Oude Varkenmarkt, dat het de enige overgebleven exemplaar in de regio is. Flinke uitbreiding bedrijf aan Rooseveltstraat LEIDEN - Het begon allemaal bij zijn grootouders die aan het begin van deze eeuw een groentewinkeltje aan de Lan- gegracht hadden. Nu is Henk Siere directeur van een groen te- en fruitgroothandel, een van de grotere van de Leidse regio. Onlangs werd het pand aan de Rooseveltstraat dras tisch verbouwd en uitgebreid, waardoor het bedrijf nu over zo'n 1000 vierkante meter koelruimte beschikt. Reden genoeg voor Siere om afgelo pen zaterdag open huis te houden. "Deze investeringen waren nodig om goed op de toekomst voorbe reid te zijn", zegt Siere. Aanvan kelijk verkocht hij alleen fruit, maar sinds kort brengt hij ook groente aan de groenteman. De sluiting van de Leidse groentevei ling was volgens hem een van de redenen dat hij zijn assortiment uitbreidde. "De middenstanders willen steeds meer dat ze alles on der één dak kunnen afnemen. We hebben nu hiervoor gezorgd", zegt Siere. Zelf kan Siere zich het groente- \yinkeltje van zijn grootouders niet meer herinneren. Hij weet al leen uit overlevering dat de zaak in 1926 naar de groenteveiling aan de Boommarkt verhuisde. Daar begon eigenlijk ook min of meer de overstap van de detail- naar de groothandel. "In die tijd kon dat nog door elkaar lopen. Maar parti culieren die nu iets willen kopen moeten we elke keer teleurstel len. We doen alleen zaken met middenstanders". Zelf kwam hij op 16-jarige leef tijd in 1951 in de zaak van zijn ou ders. Een belangrijk jaar in de ge schiedenis van de groothandel is 1960, toen Siere senior aan de Rooseveltstraat eer. pand voor opslag en een bananenrijperij liet bouwen. De verkoop van fruit was nog steeds op de veiling. Pas later vestigde het bedrijf zich vol- Henk Siere te midden ledig in de nieuwbouw achter de Vijf Meilaan. In die jaren is volgens Siere het nodige met de verkoop van groente gebeurd. Het is niet meer het handjevol groenten en fruit dat vroeger was te krijgen bij de groenteboer. "Dertig jaar geleden werd door de consument hoofd zakelijk met de seizoenen mee ge kookt. Citrusfruit en bananen wa ren bij voorbeeld de enige import- produkten", weet Siere nog. Nu zijn alle groente- en fruit- produkten het hele jaar verkrijg baar. Dat maakt volgens Siere de inkoop, transport, opslag, ver koop en distributie erg gecompli ceerd. "Al die verschillende pro- dukten hebben weer een andere bewaartemperatuur nodig. Tropi sche groenten en fruit gaan kapot als de temperatuur beneden de vier graden komt. Je moet dingen kortom gescheiden houden en daar heb je veel cellen voor no- Zo is er een speciale koelcel voor de groenten, waar de spullen via een ijsbank bevochtigd en ge koeld worden. Hierdoor blijft de versheid van de groenten, zeker wat betreft het uiterlijk, veel be ter behouden. Bijzonder aan het koelsysteem is dat het veel min der energie verbruikt doordat het 's nachts, wanneer het koel is, ijs maakt, dat vervolgens overdag voor koeling gebruikt wordt. Daarnaast is er een grote kli maathal gekomen die de groente op een temperatuur houdt van 10 graden. Hierin kunnen de bestel lingen van ondernemers die 's avonds binnen komen nog wor den klaargezet en 's morgens vroeg worden opgehaald. Die 10 graden is de temperatuur waarbij de hele bestelling, van exotisch fruit tot Hollandse groente, goed blijft. Tot een van de uitbreidingen hoort de etage die boven het be staande pand werd gebouwd. Hierin zit nu het administratieve deel van het bedrijf dat in totaal 22 werknemers telt. Behalve kan toren is hier ook een vergader ruimte gemaakt. LEIDEN - De nieuwe vestiging van de Albert Heijn-supermarkt aan de Hooigracht opent woensdag 4 april om 9.30 uur. De bedrijfsledier over handigt bij de officiële opening aan een van de organisatoren van de La- kenfeesten een cheque van 1500 gulden. De opening gaat gepaard met verschillende festiviteiten en aanbiedingen. De nieuwe AH su permarkt heeft een verkoopopper vlakte van 900 vierkante meter. Debat van politieke partijen in raadszaal LEIDEN - Het debat, waartoe D66 de drie partijen die over een college onderhandelen heeft uitgedaagd, gaat door. De PvdA, het CDA en Groen Links gaan dinsdag 3 april met D66 de strijd aan in de4raads- zaal. Het debat wordt geleid door bur gemeester Goekoop en zal vooral gaan over het uitsluiten van D66 bij de collegeonderhandelingen. De aanvang is 19.00 uur. Nieuwe winkel Terre des Hommes LEIDEN - Terre des Hommes opent vrijdag 6 april om 17.30 uur een win keltje in tweedehands goederen aan de Lange Mare 42. De officiële ope ning wordt door burgemeester Goe koop om 17.30 uur verricht. De vrij willigers van Terre des Hommes steunen met hun winkeltje een pro ject in Peru, de kliniek van centrum Adesa. De kliniek biedt aan kinde ren uit Comas, de grootste krotten wijk in hoofdstad Lima, op medisch en sociaal gebied hulp. Voor infor matie tel. 414665, mevrouw Lies Treffers. Voor 3000 gulden verlichting weg LEIDEN - Uiteen verlichtingswin kel aan de Watermolen zijn in de nacht van zaterdag op zondag enke le halogeen-lampen verdwenen. De buit heeft een waarde van on geveer 3000 gulden. De daders zijn binnengekomen door de etalageruit van de winkel in te gooien. Burgerlijke Stand Geboren: Kristel Elma dr. van J.W. Houwaard en E. Schoonderwoerd, Marianne Petronella dr. van W.J. Schouten en J. van der Zee, Jacob zn. van H. Amersfoort en E. Oort, Loeka dr. van R. van der Kooij en W.M.B. Loomans, Annemarie Antoinette Ca therine dr. van J.F. de Bel en A.C.M. Lange- weg, Dieuwke dr. van W. van der Scheun en J.H. Hoogendoorn, Lavinia dr. van R.M.L. Lan- gezaal en V. Kooij, Michel zn. van R. Nonkes en S.C. Dros, Anne Claire Carola dr. van P.J. van den Akker en C.C.M. Smit, Pirn Cornelis zn. van A.C. van Wetten en C. de Roode, Stefan Matthijs zn. van P.M. de Ruijler en J.G. Brandt, Nicolaas Leendert zn. van N. van Rijn en L. Parlevliet, Oscar Santiago zn. van J.G. Pérez Pestana en L.M. Nieste. Nils Hans zn. van J.A.M. van der Blij en S.M. Distelbrink, Ja cob zn. van P. Hoek en P. Ruwaard, Jasper Jo- han zn. van J.C. Tonnon en C.H. van der Nat, Charissa dr. van A. Montanje en M, Paauw, Shivam Mishre zn. van S.M. Bishoen en A.H. Marajh, Hidde Hendrik zn. van H. Stokvis en W.H. Branlsma, Anne Fernande dr. van H. Stokvis en W.H. Brantsma. Gehuwd: M.J.L. van Dijk en I.C.M. Hilberirfk; A.L. Hofman en B.C.P. Mens; P. Wendt en M E. Hartman; R. de Ridder en J. Rijsbergen; Y. Manu en B.E. Brandt; J.H. van Rooijen en J. Philippo; M. Ramadhin en R. Bhikhie; T.H. Dragt en I.S.H. Verburg; R.J.T. Kop en A. van Winkel; R. Sardjoepersad en O. Lutchman Singh; M.J.W. Paerels en G.E. Nieland; J.H. Collegevorming Een nieuw modewoord heeft zijn entree gemaakt in de Leidse poli tiek: wortels. Vooral de PvdA is er in geslaagd binnen de kortste tijd hierin een argument te vinden om het CDA in het college te halen en D66 eruit te houden. Deze krant, nooit te beroerd een vuurtje in Lei den eens flink op te stoken - zie de schouwburgaffaire - doet daar dap per aan mee, getuige enkele com mentaren en de rubriek Steeds van donderdag jl.. De keuze van een krant is (nog?) niet voorwerp van publiek debat, die van een partij wel. Daarom dit adres aan de P^'dA en Groen Links. Die twee vooral, de eerste voorop. Want Joop, dat je doet wat je doet om het CDA maximaal de kans te geven, het zij je vergeven. Ik zou het ook gedaan hebben. De opluchting over de vondst van wortels in de contekst van de lokale politiek (de tv-serie Roots ging im mers over heel iets anders) moet in PvdA-kring groot zijn geweest, want andere argumenten heeft zij niet kunnen vinden bij het bepalen van de keuze. Met één uitzondering: het CDA is 16 jaar lang in de opposi tie geweest. Een op zich zelf redelijk argument dat echter toen het CDA 4, 8, en 12 jaar was niet in PvdA-ge- lederen werd gehoord. Laten we echter vooruit kijken. Ook D66 achtte het en acht nog steeds deelname van het CDA in een vier partijen college van PvdA, CDA, D66 en Groen Links mogelijk en bespreekbaar, mits harde afspra ken worden gemaakt over beleids kwesties als milieu, bestuurlijke en sociale vernieuwing, nieuw beleid en een creatieve zetelverdeling overeen wordt gekomen. Per slot van rekening heeft de PvdA in 1986, toen de WD zich niet liet vernede ren om met een zelfde aantal wet houderszetels als Links Leiden ge noegen te nemen, creatief kunnen rekenen toen het haar goed uit kwam. Het vertalen van een verkie zingsuitslag brengt de PvdA slechts tot het zeker stellen van haar eigen belangen. Kort en goed: een vier partijen college is denkbaar, het had niet onze eerste voorkeur, maar het kan. Terug naar wortels, binding en meer in het algemeen de kwaliteit van de D66-fractie. Ik moet beken nen dat het mij persoonlijk diep grieft om, na 10 jaar lang door Tes- selaar c.s. de maat te zijn genomen op progressiviteit, nu in een nieuwe ronde van PvdA-arrogantie te wor- deq fijngemalen. Laat iemand zo dapper zijn inhoudelijk aan te ge ven wat er niet heeft gedeugd in stemgedrag en inbreng van de D66- fractie. In de huidige 'formatie' is het 'enige zogenaamd inhoudelijke argument dat uit de PvdA gewron gen kan worden de dekking van het nieuwe beleid. Helaas verzuimt de PvdA in de selectieronde aan te ge ven waarin op dit punt het essentië le verschil schuilt tussen CDA en D66. Aan het feit dat het D66-pro- gramma wel en het CD A-program ma niet financieel is doorgerekend heeft het blijkbaar niet gelegen. Evenmin, concludeer ik, aan het feit dat het CDA aan het begin van de lo pende collegeperiode tegen de ge meentebegroting stemde, een zwaar middel in de politiek. Ik moet aannemen dat de wortels van een voor de CDA-fractie geko zen 21-jarige student of die van een voorzitter van het KNOV, een orga nisatie met een'visie op verkeers- en binnenstadsbeleid haaks op die van de PvdA, of mijn mede-Merenwijk- bewoner/Haagse forens Dick van Duyn als oudgediende in het CDA dieper gaan dan die van mij en ze ven andere fractiegenoten. Ik heb niets tegen genoemde personen, wel tegen het hanteren van hun en onze curricula vitae als criterium voor bestuurlijke kwaliteit. En, om dat taboe ook maar eens te slechten, ik zou niet graag die PvdA-prominenten de kost willen geven die zich in de loop der jaren laatdunkend hebben uitgelaten over de bestuurlijke kwaliteit van de CDA-fractie. In een bui van on gekende dapperheid en royaalheid hebben diezelfde PvdA-prominen- ten zich nu bekeerd tot de sociale vernieuwing en de rol van het CDA (en kerken?) daarbij als camouflage voor waar het echt om draait: toe gang tot de Haagse subsidies, be heerd door het CDA. Dat alles naar het oordeel van een fractie van wie een belangrijk deel, onder wie de lijsttrekker, korter in Leiden woont dan de 21 jaar die ik er mocht verblijven. Misschien kunnen de andere twee leden van de PvdA-onderhandelingsdelega- tie, Hennie Koek en Steven de Vree- ze, mij dat nog eens in de lunchpau ze in de stad waar wij alle drie wer ken, Den Haag, uitleggen. Het spijt me dat ik wat persoonlij ker word, en dat spijt me zeker voor die mensen tegen wie ik opkijk van wege hun echte wortels in de stad zoals Elly Kerckhoffs en Piet Bieg- straten of, tot op zekere hoogte An- neke Boot en Christa de Boer. Ik voel me echter ronduit misselijk on der de PvdA-nomenclatuur en haar sociaal-politieke apartheidspoli tiek. Hans de la Mar mag daarvoor dankbaar zijn want hij verdient ei genlijk even veel slechte gedachten over zijn wankelmoedige rugge- graat en dito argumentatie. Een knipje met de vinger van Henriëtte van Dongen is voldoende om Hans van zijn geloof in een progressief college af te brengen. Dapper hoor en heel zelfstandig. Volgens de Volkskrant van 29 maart heeft hij ook nog een regel rechte leugen nodig om zijn gedrag te rechtvaardigen: D66 zou een rechts college niet uitsluiten en dus niet progressief zijn. Dit de man die zonder slag of stoot achtereenvol gens WD en CDA in de armen sluit. Het ware te hopen dat de PSP c.q. Groen Links landelijke toet singscommissie er dit keer wat eer der bij is dan in 1986. Er is gelukkig nog een troost: Groen Links is in Leiden even diep gezonken t.o.v. andere (middel)grote steden als de PvdA, waar het denken stil is blij ven staan. De gelijkenis is ook in dat opzicht treffend. De conclusie dringt zich helaas onafwendbaar op dat de PvdA nog niet voldoende heeft verloren om tot inkeer te komen en dat het in derdaad sanerend zou werken als de socialisten naar de oppositieban- ken zouden worden verwezen. Jam mer eigenlijk dat D66 daar geen werk van heeft willen maken en wil maken. Dat had de PvdA de moeite bespaard kul-argumenten tegen D66 te verzinnen. Want eigenlijk gaat het om één ding in de Leidse politiek: hoe komt de PvdA aan het haar grootste gerief in de macht. Verdeel en heers. D66 hééft, zowel plaatselijk (1978) als landelijk (1989) daar de wrange vruchten van mo gen plukken, al doorzagen de kie zers het wel. Laten we hopen dat ie mand in het Kremlin aan de Rijn in de ruim 4 weken tot 1 mei nog tot bezinning en inkeer komt. Jan Hoekema, Fakkelgras 28, Leiden. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7