Zure regen moet harder aangepakt Ambtenaar krijgt recht om te staken Onenigheid over wir-strop Jan Pronk koerst weer naar links Brabant na onderzoek door RIVM: In leger veel pesterijen, maar zelden grof geweld Noors schip loost olie voor kust Den helder Dagblad-uitgeverijen in oost-Nederland fuseren MAANDAG 2 APRIL 1990 PAGINA 3 DEN BOSCH (ANP) - De provincie Noord-Brabant gaat op korte termijn bij de rijksover heid aandringen op extra maatregelen om de verzuring tegen te gaan. Dat is nodig omdat de plannen die de regering nu in petto heeft lang niet ver genoeg gaan om de verzuring in Brabant tot een aanvaardbaar niveau terug te brengen. DEN HAAG (ANP) - 'Soldaatje pes- ten' is eén ingeworteld verschijnsel binnen de Krijgsmacht. Dienst plichtige militairen zijn geregeld het slachtoffer <van pesterijen en lichte vormen van agressief gedrag. Maar zwaar lichamelijk of seksueel geweld komt binnen het leger min der vaak voor dan vaak veronder steld, in ieder geval minder dan in de burgerlijke samenleving. Dat blijkt uit een studie van het Instituut voor Sociaal Wetenschap pelijk Onderzoek in opdracht van het Ministerie van Defensie. De re sultaten van het rapport werden gis teren bekend gemaakt voor de Avro-radio. Het grootste; deel van de klachten gaat over pesterijen en ontgroenin gen, vooral bij de Landmacht. Van de bijna 3000 ondervraagden bleek 78 procent wel eens getuige of zelf slachtoffer te zijn geweest vén agressief gedrag of geweld. Hoewel zwaar seksueel geweld volgens de onderzoekers niet voor komt, werden 19 soldaten tegen hun zin seksueel lastig gevallen en werden van 12 personen compro mitterende foto's gemaakt. Geen van de ondervraagden heeft mel ding gemaakt van. gedwongen seksuele handelingen. Er is ook geen melding gemaakt van chanta ge op basis van chantage als gevolg van seksuele geaardheid (homo- sexualiteit). Verveling en nutteloos werk zijn de grote boosdoener als oorzaak voor het 'soldaatje 'pesten'. Overi gens-blijkt drankgebruik bij dit pro bleem een veel kleinere rol te spelen .dan tot nu toe werd aangenomen. 75 procent van de ondervraagden zegt zeker te weten dat er geen, drank in het spel is. Het onderzoek naar agressie bin nen de krijgsmacht komt niet uit de lucht vallen. De Vereniging voor Dienstplichtige Militairen heeft in de jaren tachtig zwartboeken over dit onderwerp uitgegeven en in 1988 besloot toenmalig staatssecre taris Van Hóuwelingen maatrege len te nemen om geweld binnen de kazernes.terug te dringen. Verveling en overmatig drankge bruik waren de belangrijkste oorza ken voor dit euvel, zo zei hij toen in de Tweede Kamer. Hij kondigde aan de opleiding van het kader te verbéteren, overmatig alcoholge bruik aan te pakken en militairen die zich dan agressief gèdrag schul - dig maken te confronteren met ver sneld straf- en tuchtrecht. Een van de aanbevelingen van de onderzoekers betreft het natrekken van antecedenten van dienstplichti gen waardoor meer inzicht kan wor den verkregen in hun mogelijke cri minele verleden. Volgens de onder zoekers wordt het initiatief tot het 'soldaatje pesten' steeds door een zelfde kleine kern genomen. Zij vin den dat zoveel mogelijk moet wor den gedaan om raddraaiers uit dienst te weren. Momenteel worden mensen geweerd die een veroorde ling van zes maanden of langer heb ben opgelopen. Ook aan het verbod op collectieve straffen moet strenger de hand wor den gehouden: het toepassen van de sanctie dat een hele groep ge straft wordt voor de fout van een lid daarvan, zo vinden de onderzoe kers. Dat lid wordt daar 's avonds vaak de dupe van. De provincie, heeft dit zaterdag moet worden ondernomen. Vast meegedeeld. De plannen in het Na- staat, aldus de zegsman, dat Bra- tiöhaal Milieu Beleidsplan en de bant om extra, aanvullende maatre- maatregelen die onlangs werden gelen zal vragen. Daarbij wordt angekondigd door Minister Brak; (landbouw) zijn volstrekt onvol doende, zo concludeert het Rijkin stituut voor Volksgezondheid Milieuhygiëne RIVM na een die onder meer is verricht dracht van Noord-Brabant. de veestapel niet rermindering a uitgesloten. In het Nationaal Milieu Beleids plan wordt ervan uitgegaan dat in studie het jaar 2000 de verzuring is terug- In ;oJ>- gebracht tot gemiddeld 2.400 zuur- eenheden per hectare per jaar. Als We hebben altijd twijfels gehad alle voorgestelde maatregelen een het effect van de voorgestelde maximaal effect hebben zal Bra bant niet verder komen dan 3.400 maatregelen. Daarom hebben een en ander nog eens laten doorre- eenheden, kenen door het RIVM. Daaruit Momenteel blijkt dat de doelstelling van het Na> tionaal Milieu Beleidsplan bant op geen stukken na gehaald wordt", aldus de zegsman van de provincie. Bra- 6.000 eenheden opneemt e mige plaatsen, met name l^ngs bos randen zelfs 9.000 eenheden. Dat heeft te maken met de bodemge- Het College van Gedeputeerde steldheid en met de aanwezigheid Staten moet zich nog buigen de vraag welke actie nu precies kens. relatief veel a DEN HELDER (GPD) Tussen tie heeft inmiddels de zaak in hari- Den Helder en Petten drijft sinds den. gisterochtend een enorme olievlek De olielozing werd gisterochtend van ruim dertig kilometer lang en ontdekt door het Russische vracht zevenhonderd meter breed. Het op schip 'Inzhener Nechiporenko' die 25 kilometer uit de kust drijvende het kustwachtcentrum in IJmuiden olieveld is afkomstig van een Noors inseinde. Ook werd de lozing ge schip op weg naar Hamburg, Justi- meld door een van Schiphol ver- trokken verkeersvliegtuig. De be- ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD/ANP) Vrijwel heeft met zich gebracht dat een sta- alle ambtenaren krijgen het recht king van overheidspersoneel even- om te staken, als het ligt aan minis- als in de marktsector alleen kan ter Dales (binnenlandse zaken). Al- worden tegengegaan door aan de leen een klein deel van het militaire rechter in kort geding te vragen de en burgerpersoneel bij Defensie actie te verbieden, wordt aan beperkingen onderwor- De vakbonden hebben verdeeld pen, zo blijkt uit een wetsvoorstel gereageerd op het voorstel. De amb- van de minister dat mogelijk nog tenarenbond AbvaKabo vindt het deze maand door het kabinet wordt positief dat de minister aanzienlijk behandeld. minder uitzonderingen wil maken Dales gaat verder dan haar voor- dan haar voorgangers, maar vindt gangers, die grote groepen ambte- dat ook Dales nog niet ver genoeg naren wilden uitsluiten van het sta- gaat. "Over de uitzonderingspositie kingsrecht. Het ging hierbij niet al- van het burgerpersoneel bij Defen- leen om personeel werkzaam bij het sie zijn wij niet tevreden", aldus een ministerie van defensie, maar ook woordvoerder. brandweerlieden, politie-func- De christelijke bond voor ambte trendvolgers CFO heeft vrede met de bestaande situatie, waarin het Europees Sociaal Hand vest en de jurisprudentie overheids ambtenaren al ruimschoots de r STAMMIS VERHUUR v.o.f. verhuurt o.a. COMPRESSOREN EN GEREEDSCHAPPEN Het kustwachtschip de RP 21 ging op onderzoek uit om monsters te nemen. Inmiddels heeft Rijkswa terstaat het oliebestrij dings vaartuig Smal Agt ingezet om de olie op te ruimen. Door de overwegend zuide lijke wind is er geen direct gevaar dat de olie de stranden van de Wad deneilanden of van Noord-Holland vervuilt. Wel wordt gevreesd voor het leven van de talloze vogels die zich in het getroffen gebied ophou den. Afhankelijk van de soort olie is een vlek van dergelijke afmetingen binnen enkele dagen opgeruimd en voor het overige verdampt. Officier van justitie De Vries: "We hebben de autoriteiten in Hamburg gevraagd de kapitein te horen zodra hij de haven binnenloopt. Ook de Russische bemanning willen we op roepen als getuigen. De kapitein van het Noorse schip hangt een boe te tussen de 25.000 en 100.000 gul den boven het hoofd. Ook een ge- Wethouder L. Genet- volgt Walter vangenisstraf acht ik niet uitgeslo- Etty op als eerste onderhandelaar ten. Het gaat hier tenslotte om een namens de PvdA in de bësprekin- enorme vervuiling die, zo als het gen rond de vorming van een nieuw zich laat aanzien, bewust is veroor- college van B" en W in Amsterdam, zaakt". De fractie vergaderde zaterdag vrij-HH Binnenland kort Etty AMSTERDAM - Bewoners van de Zeedijk in het Twentse Haaksbergen kijken in verwon dering om naar de lieden die de gélijnamige straat in Amster-, dam bevolken. Aanleiding voor de excursie naar de hoofdstad was een brief vaneen bezorgde Haaksbergense, die haar ge meentebestuur verzocht de naam van haar straat te veran deren. De naam Zeedijk, aldus de briefschrijfster, paste niet bij de zeedijkloze Twentse gemeente en riep bovendien akelige asso ciaties op met hoofdstedelijke Zeedijk als centrum van seks drugs en geweld. Dat leverde verontwaardi ging op in Amsterdam, waar het gemeentebestuur besloot 48 Twentse Zeedijkbewoners uit te nodigen opdat ze zelf konden oordelen. Een aantal Haaksber genaren smeedt inmiddels plan nen voor een nieuw gratis buurt- reisje. "In Rotterdam zullen ze ook wel een Zeedijk hebben. Mis- lien kunnen we daar nog eens i brief over schrijven. We moe-' i dan alleen nog zorgen voof i stukkie in de krant". Andriessen: niet verhalen op ondernemers DEN HAAG (GPD/ANP) Het ka- dernemers op grond van die rege- binet is verdeeld over de tekorten die ontstaan zijn door de wir-pre- mies die veel hoger zijn uitgevallen dan was voorzien. Minister Kok en zijn staatssecretaris Van Amels- foort (financiën) vinden dat het be- gen die de ondernemers claimen ling nog steeds premies bij de|_ heid over investeringen die ze de den voordat de regeling verdween. Er is aanzienlijk meer geïnvesteerd dan voorzien, waardoor de bedra drijfsleven moet o.pdr, tekort van 1,1 miljard. Maar minis ter Andriessen (economische za ken) is het daar niet mee eens. Hij wil de bedrijven ontzien. veel hoger uitvallen dan raamd. Veel investeringen werden vervroegd om de premie nog te kun nen opeisen. Andriessen was indertijd als •ver het dernemersvertegenwoordiger dat de wezig bij de besprekingen ov__ ondernemers dat moeten compen- afschaffing van de wir. Hij wil vast- t die toen gemaakte af- Hij reageerde op uitlatingen houden van Van Amelsvoort, die zaterdag spraken. De overheid heeft voor de radio zei dat de onderne- trouwen gevraagd "en dan mers voor het tekort moeten op draaien, omdat zij tenslotte het geld uit de wir-pot krijgen. Andriessen wil echter vasthouden aan de af- andere gedragslijn moeilijk te volgen" Andriessen vindt het "eigenlijk heel plezierig dat el de gehele dag nadgt de college- ^hor^Dat gebeurde toe"n wethou! Kok: geen 80 min voor graanboeren ASHFORD CASTLE (GPD) Minister Wim Kok (financiën):i|fniet bereid om 80 miljoen gulden beschikbaar te stellen voor het oplossen van de pro blemen van de Nederlandse akkerbouwers. In de begroting voor 1990 is daarvoor geen 'buffer', vindt Kok. Als het er tóch moet komen, zal dat ten koste van andere voorzieningen gaan. 'Uitvoering van de aanbevelingen uit het rapport van de commissie van drie 'wijze mannen', die de situatie van de graanboeren heeft bestudeerd, vergt 80 miljoen. Maar volgens Kok is dat geld er niet. "We hebben geen Jüü!potten met geld in de hoek van de kamer staan om voor de akkerbouw uit catamaran. De teputten' spraken die indertijd met het be- veel geïnvesteerd is", omdat dat Etty zich terugtrok. Hij kreeg vrijdagavond. Van zijn partij-afde ling te horen dat hij geen wethou derszetel meer mag krijgen. Catamaranmoord De rechtbank in Ancona (Midden- Italië) heeft Filippo de Cristofarotot dertig jaar gevangenisstraf veroor deeld wegéns het vermoorden de eigenares drijfsleven zijn gemaakt. Dat wil ook KNOV-voorzitter Kamminga, die de afspraken over de wir beschouwt als "een lakmoe sproef voor de betrouwbaarheid van het kabinet Lubbers-III". Het gaat daarbij om de afspraak dat, ruil voor afschaffing var vennootschapsbelasting den verlaagd en de overheid de kin derbijslag voor haar rekening zou de Cristofaro had, in gezelschap van ?n. ^et Ierse Ashford Castle, waar Kok zaterdag de bijeenkomst het Nederlandse meisje Diana ministers van financiën van de EG bijwoonde, zei hij ook voor de begro- Beyer, in juni 1988 de catamaran ge- tin£ van volgend jaar "eerder op tegenvallers dan meevallers te rekenen" huurd en de eigenares ervan, Anna- rita Curina gevraagd met hen mee te gaan op een zeetocht. Enkele dagen later werd het lijk van Curina door vissers gevonden op de bodem van de zee. Verhuispremie De werkgevers willen dat de over heid mensen die dichter bij hun werk gaan wonen, beloont met een verhuispremie. KNOV-voorzitter kamminga bepleitte zaterdag voor de radio het instellen van zo'n bo^ nus, dië kan. bijdragen aan het te rugdringen van het milieu- en het fi leprobleem. De vroegere WD- voorzitter ziet er een goed alterna tief in voor verhoging van het reis kostenforfait. Doodgestoken De achttienjarige J. Mercera is in de vroege zondagochtend om het le ven gekomen door een steekpartij in Rotterdam. Hij werdvoor een disco aan de Nieuwe Binnenweg j met een mes in zijn hals gestoken. De politie heeft een aantal omstan ders meegenomen naar het bureau voor verhoor. Zij sprak over een on enigheid' die geëscaleerd was. Mer cera was het enige slachtoffer. Vreemdelingen Staatssecretaris Kosto (justitie) acht het "zeer wel denkbaar" dat in de toékómst'minder celruimte no dig is voor vreemdelingen. Het on der het vorige kabinet samengestel de 'plan Greven' voor de uitbrei ding van de cellencapaciteit is mo gelijk achterhaald. In dat plan is sprake van .200 extra cellen voor vreemdelingen. Kösto ziet een ten dens bij nogal wat vreemdelingen diensten die menen zonder cellen voor vreemdelingenbewaring toe'tè De wir - een subsidieregeling investeringen te bevorderen - a dween in 1988. Toch toucheren gunstig effect heeft op de e Van Amersfoort wil het geld dat hij voor de onvoorziene wir-pre- rnies nodig heeft bij de bedrijven halen om te voorkomen dat de be lastingen weer omhoog moeten. De PvdA-fractieleider in de Tweede dë Kamer, Wöltgens, heeft al eerder la ten weten dat in die richting moet worden gezocht naar een oplossing van de problemen. Ook Andriessen ziet overigens nog niet waar het geld vandaan moet komen. Hij geeft toe dat het kabinet nu met "een moeilijk vraagstuk zit en ik zeg niet dat ik al een oplossing zie". tionarissen en gevangenbewaar ders. Er hoeft overigens niet per se een wet te komen, omdat stakingsver boden in sitrijd zijn met artikel 6 van het Europees Sociaal Handvest, dat gelijkheid geven om gezamenlijk i__ sinds 1978 van kracht is. In de prak- actie te komen. "Op zich is dat vol- tijk en in de jurisprudentie is het doende", aldus woordvoerder Br- recht op het voeren van collectieve uning, die zegt dat er nog flink over- acties door overheidspersoneel al legd moet worden met Dales om te erkend. Het ontbreken van een wet voorkomen dat er toch weer tiental- len uitzonderingsbepalingen de wet binnensluipen. De Nederlandse Politiebond geeft de voorkeur aan de huidige si tuatie bov.en een wet met opnieuw beperkingen. "Als de minister dan toch met een wet komt, moet het er een zijn die ons alle ruimte geeft", zegt woordvoerder L. van der Lin den. De christelijke bond voor be roepsmilitairen ACOM is aanzien lijk positiever. "Een wet die het recht op collectieve actie ook voor militair personeel regelt, is een posi tieve stap", aldus voorzitter W. Gooijer. "Het verschaft op de lange termijn meer duidelijkheid dan de huidige situatie, waarin niets is ge regeld. KLM ontslaat dronken piloot AMSTERDAM (ANP) - De KLM heeft eind januari een 43-jarige DC- 10-gezagvoerder ontslagen nadat was gebleken dat hij onder invloed van alcohol aan een vlucht wilde be ginnen. Een KLM-woordvoerder heeft dit bericht bevestigd. Het ging om een vlucht van Curaccao naar Amsterdam. De piloot werd voor de vlucht aan een medisch onderzoek onderworpen en daarbij bleek dat hij zoveel alcohol in zijn bloed had Minister Andriessen (economische dat hij zelfs geen auto had mogen zaken). (foto anp> besturen. EDE (ANP) - Jan Pronk is nog steeds Jan Pronk. Als minister van ontwikkelingssamenwerking in het kabinet Den Uyl (1973 tot '77) stelde hij zijn publiek nooit teleur als het ging om brede, maar scherpe analy ses van het ontwikkelingsvraag stuk, vaak gevolgd door een acht- puntenplan om verbetering in de si tuatie te brengen. Jan Pronk is nu minister van .ont wikkelingssamenwerking in het ka binet Lubbers. Op een bijeenkomst van de Evert Vermeer Stichting, de denktank binnen de PvdA op het terrein van ontwikkelingssamen werking, maakte Pronk zaterdag in Ede duidelijk nog de oude te (wil-, len), zijn. In de eerste vijf maanden als mi nister heeft hij geprobeerd zich niet te veel af te zetten tegen het beleid van vorige kabinetten en in het bij zonder van zijn CD A-voorganger Bukman. Als kamerlid veegde Pronk de vloer aan met Bukman's nota over de kwaliteit van de ont wikkelingshulp, maar eenmaal mi nister stelde Pronk 'zich gematigd op. Hij gaf aan de nota in grote lij nen over te nemen en aan te vullen. Inmiddels is duidelijk dat Pronk de nota zodanig zal herschrijven dat het geheel zijn eigen nota wordt. Zonder namen te noemen nam hij in Ede afstand van het beleid van het vorige kabinet en stond uitvoe rig stil bij de manier waarop hij en de PvdA-fractie in de Tweede Ka- Jan Pronk: ook sociaal mer zich profileren op het terrein van ontwikkelingssamenwerking. Jan Pronk koerst weer naar links. Volgens het van hem bekende prin cipe "de wereld in één uur" pro beerde hij het antwoord te formule ren op de vraag of de sociaal-demo craten nog een antwoord hebben op de vraag hoe de scheve verhoudin gen tussen het Noorden en het Zui den in de wereld rechtgetrokken kunnen worden. Er zal een ant woord moeten worden gegeven, twikkelingslanden... over ontwikkelingshulp onhoud baar gebleken: het taboe dat hulp alleen maar de maatschappelijke ongelijkheid in ontwikkelingslan den bestendigt. Die ongelijkheid is een probleem, maar je lost haar ook niet op door alles op zijn beloop te laten, stelde de PvdA-bewindsman vast. Ontwikkelingsbeleid is er om ma nipulatie van macht tegen te gaan en dient ruimte te scheppen voor mensen om hun lot in eigen handen te nemen. Meer nadruk moet wor den gelegd op investeren in mensen (onderwijs, gezondheidszorg) en minder op consumptie, de bevredi ging van de materiële basisbehoefte die 20 jaar geleden bovenaan stond. Ook in ontwikkelingslanden be staat een tweedeling tussen arm en rijk en is er vervreemding. Net als in ons land is ook daar het antwoord: sociale vernieuwing, een duurzame verandering van de samenleving waarbij de mensen zelf deelnemen en waarin democratie heerst. ENSCHEDE (GPD) - De vier dagbladbedrijven in Oost-Neder land en twee drukkerijen zijn een fusie aangegaan. Samen vormen zij de ODC, de Oostelijke Dagbla den Combinatie. Deze combina tie wordt hiermee de uitgever van vier dagbladen (en hun kopbla den): Dagblad Tubantia (Henge- lo's Dagblad, Dagblad van het Oosten), Twentsche Courant (Overijssels Dagblad), Arnhemse Courant (Graafschapbode, Edese Courant, Nijmeegs Dagblad), De venter Dagblad (Zutphens Dag blad, Sallands Dagblad, Gel- dersch-Overijselse Courant). Tot de holding gaan ook behoren Van der Loeff/Drukkers B.V. en Sal- land Rotatie Drukkerij B.V. De aandelen van de nieuwe dagbladencombinatie komen voor driekwart in handen van Van der Loeff (Enschede) en voor een kwart bij Wolters Kluwer Ne derland (Deventer). De vier dag bladbedrijven en de twee drukke rijen komen als afzonderlijke werkmaatschappijen onder de holding te vallen. Het is een fusie tussen de bedrijven. De door hen uitgegeven dagbladen blijven af zonderlijk verschijnen onder de De fusiebesprekingen hebben ruim een jaar geduurd. In decem ber en januari zijn de betrokken ondernemingsraden akkoord ge gaan. Tot directeuren van de ODC zijn benoemd de heren J. H. Ver leur r.a. (o.m. oud-lid van de Raad van Bestuur van Elsevier-NDU) en drs. J. C. Houwert (directeur Dagblad Tubantia). De holding wordt gevestigd in Enschede. Met de vorming van de ODC ont staat een aaneengesloten dagbla- dengebied in Overijssel en Gel derland. Het is de grootste fusie van dagbladbedrijven uit de ge schiedenis van Oost-Nederland. De gezamenlijke oplage van de ze dagbladen bedraagt 270.000 kranten. Met een marktaandeel van 5,75 procent neemt de ODC de zesde plaats in op de Neder landse dagbladenmarkt. Voorts worden in het verschijningsge- bied tientallen huis-aan-huis-bla- den uitgegeven met een totale op lage van 1,5 miljoen exemplaren. Bij de fusie zijn in totaal ruim 1600 personeelsleden betrokken. want andere beleidsterreinen, zoals milieu, strijden om de voorrang. Lessen uit het verleden dienen te worden geleerd. De antwoorden die in 1960, of in 1970, of in 1980 juist waren, hebben nu hun geldigheid verloren, aldus Pronk's boodschap. De feiten zijn veranderd, het ideolo gische tijdperk is ten einde, de in ternationale economie is geglobali- seerd, de grenzen vervangen, ook tussen Noord en Zuid. Tegelijk is één taboe van links Sociaal-economische rechten, zoals het recht op werk, spelen daarbij een rol, maar ook de burgerlijke en politieke mensen rechten. Die zijn universeel, dus daar mag je ontwikkelingslanden op aanspreken, aldus Pronk. Dat moet dan wel doelmatig gebeuren met respect voor de cultuur van het land. Die doelmatigheid is er alleen als je niet predikt, maar met het land samenwerkt, stelde de be windsman vast. Stakingen bij zeven kartonfabrieken OUDE PEKELA (ANP) - Enkele honderden werknemers van zes kartonfa brieken in Groningen en één in Drenthe hebben zaterdag het werk neerge legd. De werknemers willen hiermee kracht bijzetten aan hun eis voor een loonstijging van 4 procent bij de cao-onderhandelingen. Volgens woordvoerder Klinkenberg van de industriebond FNV is de staking bij de zeven bedrijven compleet. Er wordt geen gram karton ge maakt", aldus Klinkenberg. Bij de zeven bedrijven werken in totaal dui zend mensen. Klinkenberg verwacht dat de staking "wel eens een langdu rige geschiedenis zou kunnen gaan worden". De directies van kartonfabrieken vinden dat de Industriebond FNV die de staking heeft uitgeroepen, onzorgvuldig heeft gehandeld en hebben ju ridische stappen tegen de bond aangekondigd. Volgens een woordvoerder is de bond uitgenodigd voor een gesprek op donderdag 5 april. "We hou den gewoon vast aan die datum".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3