NABIJ Socialisten en communisten schamen zich eigenlijk voor hun Schuldbekentenis wereldraad mager 'Alsof vrouwen elk moment besprongen willen worden' i REPORTAGE) GEESTELIJK LE'VEN 'Pijnlijk dat het zoveel moeite kostte' GENÈVE (GPD/ANP) De gereformeerde predikante Marja van der Veen-Schenkeveld blikt met gemengde gevoelens op het Roemenië-debat van de Wereldraad van Kerken terug. "Het deed me pijn dat het zoveel moeite kostte om tot een uit spraak te komen waarin spijt wordt betuigd", aldus de afge vaardigde. Met ruime meerderheid verwierp het algemeen bestuur van de we reldraad vrijdag een voorstel om in royale bewoordingen schuld te bekennen voor de wijze waarop de wereldraad zich door de Roe meense kerkleiders in de tijd van Ceausescu heeft laten misleiden. Na een emotionele oproep van secretaris-generaal dr. Emilio Castro "dat er niets is om berouw over te hebben", wees het comité met 55 tegen 34 stemmen een mo tie af waarin de christenen in Roe menië om vergeving wordt ge.- vraagd. Alleen de Hongaarse, Neder landse, Oost- en Westduitse en de meeste Amerikaanse leden stem den voor de motie. De oosters-or- thodoxe afgevaardigden en de vertegenwoordigers uit de Derde Wereld, stemden tegen. Het bestuur nam wel een amen dement van de anglicaanse aarts bisschop John Habgood (York) aan waarin spijt wordt betuigd over haar "verkeerde beoorde ling", waardoor vorig jaar tijdens de vergadering in Moskou "niet adequaat werd gesproken". Van der Veen: "Ik ben blij dat die ver klaring er toch is gekomen. Er dreigde een moment dat zelfs dat niet mogelijk was. Maar Habgood heeft de zaak gered". Het debat over Roemenië zorg de voor veel ophef. Ondanks de harde toespraak van de Roe meense bisschop Tókés, afgelo pen woensdag, en verschillende initiatieven van Hongaren en en kele Westeuropeanen, kwam een voorbereidingscommissie giste ren met een verklaring over Roe menie op de proppen die zo zwak was als het maar kon. Secretaris-generaal dr. Emilio Castro gooide zijn volledige ge wicht in de schaal om een schuld bekentenis te voorkomen. Hij on derstreepte dat hij vorig jaar tij dens de zitting van de wereldraad in Moskou persoonlijk had inge grepen om een veroordeling .van Roemenië te voorkomen. "Als er woorden vallen als schuld, zonde en boete, wil ik me dat persoonlijk aantrekken. Maar wat we in Moskou deden, was het maximum dat we konden doen. Vandaag de dag zijn er soortgelij ke situaties in de wereld, waar we precies zo zullen handelen. Hoe kunnen we berouw tonen voor iets dat we opnieuw zullen doen?" Castro noemde het later zelfs een 'belediging van de oecu menische beweging' om te sugge reren dat eigenbelang in Moskou had geprevaleerd boven het be lang van het Roemeense volk. Naast kritiek kreeg Castro ook bijval, met name van vertegen woordigers van de oosters-ortho- doxe kerken. Volgens aartsbis schop Kyrill (Sovjetunie) handel de het algemeen bestuur vorig jaar juli in Moskou "naar beste ge weten" in het belang van de ker- Luthersen achter universiteit van Hervormde Kerk BENNEKOM (ANP) - De Evan- gelisch-Lutherse Kerk wil deel nemen in de bijzondere theologi sche universiteit van de Her vormde Kerk. Eén van de voor waarden is wel dat de identiteit van de eigen predikantsopleiding gehandhaafd blijft, zo besloot de lutherse synode zaterdag in Ben- nekom. Van de zes kleine kerkgenoot schappen die thans voor hun pre dikantsopleiding gebruik maken van de diensten van de openbare theologische faculteiten, is de Lu therse Kerk de enige die wil sa menwerken met de nieuwe uni versiteit. Voorzitter dr. C. F. G. E. Hallewas legde uit dat de Luther se Kerk temidden van de andere kleine kerken een eigen plaats in neemt, omdat zij als enige deel neemt aan het Samen op Weg- proces. EN VER ken en het volk van Roemenië. "Uit eigen ervaring weten we hoe belangrijk de steun van de we reldraad is, ook als die in stilte wordt geboden". Twee andere Russische afge vaardigden protesteerden tegen de kritiek die Tókés uitte op de stichter en eerste secretaris-gene raal Visser 't Hooft. Vitaly Boro- voy zei er persoonlijk van te kun nen getuigen dat de stille diplo matie van de Nederlander en diens opvolgers effectiever was dan het 'lawaai' dat anderen in het Westen maakten over de men senrechten in de Sovjetunie. 'Kerken moeten positie creatief leren gebruiken' DRIEBERGEN (ANP) - De ker ken in Europa moeten aanvaar den, dat ze in een marginale posi tie zijn terechtgekomen, en daar creatief gebruik van maken, vindt drs. C. M. Boerma, hoofd radio dienst van de NCRV. Er is naar zijn mening zeker na de veranderingen in Oost-Europa plaats voor een 'Europese IKON", die pastorale functies van de kerken kan overnemen en een profetische functie kan vervullen bij het kritisch volgen van de ont wikkelingen in de samenleving. Boerma sprak tijdens het jaar- beraad van het Multidisciplinair Centrum voor Kerk en Samenle ving (MCKS), waarin een groot aantal kerken participeert. De feministische theologe prof. dr. C. Halkes vond dat nieuwe re ligieuze bewegingen, zoals de New Age-beweging, die uitgaat van een holistische visie op mens en samenleving, niet bij voorbaat van de hand worden gewezen, omdat zij elementen bevatten die niet-christelijk zijn. Zij heeft geen behoefte naar de New Age-bewe ging "over te lopen", maar vindt dat het gesprek met zo'n bewe ging moet worden aangegaan. Reorganisatie. De reorganisa tie van de Wereldraad van Kerken is voorlopig van de baan. Het al gemeen bestuur besloot gisteren om de voorstellen voor een ande re opzet van de programma's door te schuiven naar het nieuwe co mité, dat in het najaar van 1991 voor het eerst vergadert. Het be stuur had onoverkomelijke be zwaren. Secrearis-generaal dr. Emilio Castro wil meer bevoegd heden voor de leiding van de We reldraad en minder versnippe ring in bestuur en budgettering. Omdat hij in 1992 met pensioen gaat, had Castro gehoopt de reor ganisatie voor of tijdens de As semblee (februari 1991 in Austra lië) rond te hebben. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Willi- ge-Langerak D. Rodenburg kand. Katwijk aan Zee, te Middelharnis L.W.Ch. Ruijgrok Arnemuiden. te Sliedreeht A.N. Rietveld Amerongen; te Veghel-Uden G H. Otte Middel burg; aangenomen naar Minnertsga J A Schilt Leimuidcn. naar Ommen Tj. Sijtsema Heerde. naar Zwijndrecht P. Taselaar Alphen aan den Rijn; be dankt voor Oude Tonge (toezegging) dr. P. Vermeer Kesteren; toegelaten tot de evangeliebediening en beroep baar D. Rodenburg, Sluisweg 47, 2225 XJ Katwijk aan Zee, tel. 01718-71880. Gereformeerde Gemeenten: beroe pen te Unionville (Canada) G. J. van Aalst Benthuizen die bedankte voor 's-Gravenzande en Zoetermeer. De Roemeense interim-president Ion Iliescu middenwoonde dit weekeinde te midden van orthodoxe priesters een herdenkingsdienst hij op een kerkhof in Bukarest, waar veel slachtoffers van de revolutie lig gen begraven. Een dag eerder debatteerde de Wereldraad over de vraag of er schuld moest worden bekend het Roemeense volk. (foto ei»a) MAANDAG 2 APRIL 1990 Nijmeegse 'Pin down' strijdt tegen 'vrouwonterende' programma's Verkiezingscampagne op Griekse eilanden: strijd tegen rechts ARNHEM - De actie van Pin Down slaat in als een bom. De groep, be staande uit tien Nijmeegse jonge vrouwen, krijgt uit alle delen van het land steun bij het initiatief af te rekenen met 'vrouwonterende' pro gramma's als Pin Up en Verotique, waarvan de laatste inmiddels van het beeldscherm is verdwenen. door Tonny Meijerman Pin Down is opgericht toen Vero nica in januari overging tot een we kelijkse uitzending van Pin Up Club, dat als erotisch magazine wordt aangekondigd. "Voordien haalden we de schouders op. Maar opeens kwamen er twee van derge lijke programma's. Dat is te erg, te grof. Het was niet meer onschul dig", vertelt Heieen van Pin Down. "Het bleek dat meer vrouwen hier mee moeite hadden en dat er echt iets aan gedaan moeten worden". De Nijmeegse groep vindt dat de vrouw weer in de duistere tijden van voor de seksuele revolutie ge drukt wordt. Pin Down richtte zich tot diverse vrouwenorganisaties en kreeg uit het hele land veel reacties. De oogst bedroeg 160 adhesiebetuigingen van organisaties uit alle lagen van de bevolking, waaronder ook de NOS en de KRO. Daarnaast kreeg Pin Down nog 380 handtekeningen op persoonlijke titel, waarbij 75 per soonlijke brieven. "Veel vrouwen", vertelt Arlet van Pin Up, "krijgen concrete proble men door Pin Up. Variërend van angst, herbeleving van traumati sche ervaringen tot hernieuwd seksueel geweld". Pin Down heeft zich met de resul taten niet gericht tot Veronica. "Dat heeft totaal geen zin. Daar kijkt men alleen naar de opbrengst. Wat levert het op. Die mensen lopen met oog kleppen voor". Pin Up, zo vinden de Nijmeegse vrouwen, geeft een verkeerde voor stelling van de vrouw. Heieen: "De vrouw wordt gepresenteerd als een ding. De suggestie wordt gewekt alsof ze op elk moment van de dag besprongen wil worden. Ze is dan een produkt. Dat druist in tegen de mensenrechten, tegen het humane. De vrouw wordt misbruikt in een spel van mannen. Het is dan ook geen wonder dat heel velen zich ge discrimineerd voelen, gekwetst". Met de protesten, die uiteindelijk moeten leiden tot het einde van Pin Up, wil Pin Down zich niet presen teren als strijdster voor kuisheid. "We hebben niets tegen bloot, seks of erotiek. Ook niet dat dit op tv ver toond wordt. Maar het gaat om de vorm waarin het gegoten wordt, die vernederend is voor de vrouw. Het is de presentatie van de droom van de man. Oké, vrouwen spelen een rol in Pin Down, maar ze zijn slechts pionnen. De mannen maken de droom, zij bepalen in welke pose de vrouw zich moet presenteren. Zij bepalen de spelregels". Deze week presenteerde Pin Down zich tijdens een debat van Groen Links onder het motto 'Vrou wenbeeld in de media'. Wie ver wachtte dat Heieen en Arlet daar met open armen werden ontvangen en alom begrip kregen voor hun ini tiatieven, slaat de plank mis. Een' naar hem bekende instanties. Tij dens de tocht van twee uren op de vrij roerige zee zal hij even onge moeid worden gelaten, maar op Fourni moet hij zich weer in de meest onverwachte problemen storten. Zijn rivaal Sevastakis is hier twee dagen tevoren geweest. Hij heeft er een rede afgestoken aan de kade en is meteen met hetzelfde bootje weer vertrokken. Hij kan niet veel rousfe- ti (vriendendienst) bedrijven. Kara- minas pakt het anders aan. Hij ziet niets in toespraken, zeker niet op een eiland waar bijna tweederde op een andere partijen stemt. Hij gaat van café naar café en van huis naar huis. Iedereen wil graag met hem praten. We landen eerst in Chrysomylia, een kleine nederzetting, met bene den aan zee de vissers, en boven de agrariërs en hun geiten. Fourni voelt zich achtergesteld bij Samos, en zelfs bij Ikaria, maar nu blijkt dat Chrysomylia zich weer voelt achter gesteld bij het hoofdplaatsje op Fourni het zou een aparte ge meente willen worden. De dokter heeft dus heel wat toe te zeggen. Hij zegt eerlijk dat hij op visserij- gebied nog veel moet leren. De mannen zijn vooral kwaad over het drie maanden per jaar geledende verbod op het vangen van kreeft. Dit zou moeten worden veranderd in een verbod van bepaalde netten, waarin de kreeften ook in de ver- bondsperiode terecht komen. Je kunt ze toch niet weer in zee terug gooien? Waterprobleem Meer in zijn element komt de dokter als het waterprobleem ter sprake komt, overal in Griekenland het nij- pendste en zeker in dit tweede jaar van droogte. Veel mensen zijn kort tevoren ziek geweest, na het drin ken uit een nieuw aangeboorde put. We gaan er allemaal heen, en de dokter vraagt hem monsters te ge ven, die zal hij morgen terug op Sa- mos chemisch laten nakijken. Klas siek is in Griekenland het geval van een afgevaardigde die een plasje van een van zijn aspirant-kiezers meenam, voor analyse in het verre Athene. Griekse kandidaten staan nu eenmaal voor niets. Het hoofdplaatsje blijkt in de avond beeldschoon, vooral door een storing in het plaatselijke elek triciteitsnet, waardoor de romanti sche bezoeker terugvalt in het Grie kenland van dertig, veertig jaar ge leden. De bevolking vindt het min der leuk, maar het is goed dat de af gevaardigde het eens van nabij meemaakt. Ook stromend water is hier maar een uurtje per dag. Ik ben de dokter meteen kwijt. Hij gaat, overal aangeklampt, de door kaar sen verlichte huizen in. Pas om elf uur 's avonds heeft hij tijd voor de vismaaltijd in het Nieu we Democratie-gezinde restaurant. "Qua vis is Fourni het derde eiland van Griekenland", zegt hij. "Maar verder is het van alles verstoken. De rriensen hier zijn veel aardiger dan die op Samos. Eigenlijk zou ik het liefst alleen Fourni willen vertegen woordigen". Na middernacht moet hij nog weer naar een familie die hem haar problemen wil voorleg gen. Pas de volgende dag laat hij zich weer zien, als we ons opmaken voor de terugreis met de fraaie, mo derne boot Milena. "Ook daar heb ik voor gezorgd", zegt hij, met veel Fournioten om zich heen. "Dat er ook buiten het toeristenseizoen ver voer naar Pyraeus is". aantal kamerleden van Groen Links ontbrak, omdat ze het onderwerp achterhaald vonden. "Het was een schertsvertoning", vindt Heieen. "Vrouwen verzetten zich tegen vrouwen. Erg jammer. Misschien hebben sommige vrouwen de strijd al gestreden, maar dat geldt niet voor ons en voor allen die op onze oproep hebben gereageerd". De tien Nijmeegse vrouwen gaan zich binnenkort beraden over ver dere stappen richting het eerherstel van de vrouw als mens in plaats van door Frans van Hasselt een lustopwekkend lap vlees. "We hebben veel reacties ontvangen en bezitten veel adressen. We weten dat we op steun kunnen rekenen en zullen daarom doorgaan met onze strijd tegen mannen als Pin Up-pro- grammamaker Jef Rademakers". ATHENE "Samos moet blauw blijven". Vanaf het vliegveldje tot aan de hoofd plaats Vathy zie je deze tekst overal langs de weg gekalkt, in blauwe letters uiteraard. Het is het blauw van de con servatieve partij Nieuwe De mocratie (ND), die sinds de parlementsverkiezingen van vorig juni het district in het parlement vertegenwoor digt. Met één afgevaardigde: dr. Kostas Karaminas. (archieffoto) vastakis is de man uit het commu nistische kamp die door de ALV en Pasok kandidaat is gesteld. Hij is advocaat, veel minder bekend dan 'de dokter' en bovenal: hij is geen afgevaardigde, hij is een politiek nieuwkomer. Dit is het grote pluspunt voor dé dokter: hij is al tien maanden afge vaardigde "van heel Samos", zoals hij alom verkondigt. Hij kan pron ken met alles wat hij de laatste tijd voor het eiland heeft gedaan gekre gen, hij kan optreden als de belan genbehartiger voor ieder persoon lijk, in verleden en gehoopte toe komst. Aanklampen Hoezeer dat 'cliëntèle-systeem' nog steeds functioneert, blijkt op een dagje optrekken met een lokale af gevaardigde optrek. Zijn district is een kleine archipel: behalve Samos vertegenwoordigt hij het, vanouds linkse, Ikaria, en het kleine Fourni, zelfs bij de meeste Grieken totaal onbekend. Voor vandaag en morgen staat een bezoek aan dit eilandje op het programma, waarheen driemaal per week de motorboot Panaya uit Kar- lovasi vaart. Aan de kade van ver trek blijkt hoe bekend de jonge arts, geboren en getogen op het eiland, is. Iedereen- klampt hem aan, me nig, veelal fluisterend gesprek wordt gevoerd. Een bedroefde man vertelt dat zijn zoon is opgepakt wegens deser tie; hij heeft al wekenlang geen con tact met hem kunnen hebben. Hoe wel het bootje op vertrekken staat, gaat de dokter meteen opbellen Samos is een van de vijf Griekse kiesdistricten op een totaal van 58 die door het teruglopen van de bevolking nog slechts één man of vrouw naar het parlement kunnen zenden. Maar juist deze vijf distric ten staan in het middelpunt van de belangstelling in de campagne voor de verkiezingen van 8 april, de der de binnen tien maanden. In deze districten geldt namelijk een gewone meerderheid: de partij die de meeste stemmen krijgt, zendt haar afgevaardigde haar het parle ment. Dr. Karaminas won het in ju ni Vorig jaar met 36 procent van de stemmen, omdat de andere twee partijen, de socialistische Pasok en de grotendeels communistische Al liantie van Links en Vooruitgang (ALV) ieder voor zich minder kre gen. Bij de verkiezingen van 6 no vember bleek zijn percentage te zijn gestegen tot bijna 42. Voor de komende verkiezingen hebben Pasok en ALV in elk van de vijf districten gemeenschappelijke kandidaten gesteld, waarmee theo retisch hun verkiezing verzekerd lijkt, want de ND haalde in geen van deze districten tot nu toe meer dan 50 procent van de stemmen. Op twee eilanden, Lefkada en Samos, staat een ALV'er kandidaat, die af hankelijk is van de steun van de Pa sok, in de drie andere districten een socialist, die het moet hebben van de communistische stemmen. Drie van de vijf districten bleven in november in handen van de ND, die in het parlement nog drie zetels is verwijderd van de felbegeerde ab solute meerderheid van 151. Maar als deze partij nu in deze districten meteen al drie zetels verliest in plaats van wint? Dat is ae psycholo gische factor die de socialistische oud-premier Andreas Papandreou zo optimistisch maakt over een voor de derde keer falen van de ND, om de autodynamia (het regeren op ei gen kracht) te verwezenlijken. ND-leider Mitsotakis sprak meteen van "een tegennatuurlijk bondgenootschap". De ALV heeft afgelopen zomer, in één regering met de ND, meegeholpen de 'ka- tharsis' voor te bereiden, de berech ting van alle schandalen uit de voor afgegane regeerperiode van de Pa sok. Daarna heeft hij zitting gehad in de 'Regering van Oecumenische Aanvaarding', de door de drie par tijen gesteunde ploeg onder de hoogbejaarde oud-bankier Zolotas, die de ernstigste economische pro blemen op korte termijn het hoofd moest bieden. Valt zij nu terug op een volksfront met de Pasok onder dezelfde Papandreou, die nog steeds voor het gerecht moet ver- ND-leider Constantine Mitsotakis: tegennatuurlijk bondgenootschap. Dode en gewonden bij verkiezingsgeweld IRAKLION (AP) - Bij een schietpartij in Iraklion op Kreta tussen aanhangers van de conservatieve en de socialistische partij zijn gisteren parlementsverkie zingen, een dode en vier gewonden gevallen. Er zijn geen arrestaties verricht. De gedode man was een 37-jarige inwoner van Iraklion. De schoten werden ge lost vanuit een rijdende auto bij een barricade, die door aanhangers van de Pan- helleense Socialistische Partij (PASOK) was opgeworpen om de leider van con servatieve partij Nieuwe Democratie tegen te houden. Die zou een manifestatie in Iraklion zou bijwonen. Het is niet bekend in welke hoek de daders moeten worden gezocht. Het was voor het eerst dat zich geweld voordeed naar aanleiding van de ko mende verkiezingen. De ministers van justitie en openbare orde en vertegen woordigers van de twee betrokken partijen zijn vanuit Athene naar Kreta afge reisd om te proberen een eind aan de voortdurende onrust te maken. schijnen, beschuldigd van twee schandalen? Een van hun oud-mi nisters zit al in voorarrest vanwege een derde. AL V-leider Florakis spreekt no§ steeds van een samenwerking of plaatselijke schaal, met als eni| doel het verhinderen van een recht se één-partijregering, die even scha delijk kan worden als de Pasok-re gering van 1981 tot '89. Maar hij slui voor na de verkiezingen een coaliti< met de Pasok, zelfs onder Papan dreou, niet uit. Schaamte Om Samos voor de ND te behou den, moet dr. Karaminas proberen 51 procent van de stemmen te ha len; ogenschijnlijk een moeilijke taak. Maar zelf is hij natuurlijk ui terst optimistisch. "Socialisten en communisten schamen zich eigen lijk allebei voor het verbond dat ze zijn aangegaan", antwoordt hij op de vraag hoe het komt dat er bijna alleen blauwe verkiezingsreclame op het eiland is, geen rode van de ALV of groene van de Pasok. "In de praktijk zal de samenwerking niet functioneren. Veel aanhangers van de ALV willen niet zijn aangewezen op de steun van de dieven en veel Pasok-mensen zien niet in waarom Samos een communist moet afvaar digen in een periode dat alle com- munisdische regimes in elkaar stor ten". Er is ook nog een plaatselijke fac tor. Op Samos komen veel Pasok stemmers uit het liberale kamp, uit de gelederen van de grote plaatselij ke politicus Sofoulis, de rechts-libe- raal die tussen '47 en '49 het land re geerde. Deze zullen liever het pot lood breken dan stemmen op een communist, aldus de dokter. En dan is er nog het partijtje Nieuwe Linkse Stroming, dat zich van de Communistische Partij heeft afgesplitst uit afkeer van haar sa menwerking met eerst de rechtse en daarna de socialistische partij. Van deze kant komen de enige rode leuzen op het eiland, 'Sevastakis valt', 'Sevastakis Verrader'. Se-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2