'De collega's vonden het mooi' INGEN Avondspits vandaag terug Je krijgt geen kind in een AVRO-T-shiif Laatste aflevering van succesvolle serie 'De Brug' Dino, dc grote Deense dog en zijn maatje Tuppence, een Mal tezer terrier, waren het gesprek van de dag op de grote honden show die gisteren werd gehou den op de racebaan in het Australische Flemington. De twee honden vormen een uitste kend koppel ondanks het grote verschil in aimeting en leeftijd. HILVERSUM - Frits Spits is vanaf vanavond weer terug als presentator van de 'Avond- spits'. Hij presenteerde dit dichtbeluisterde programma jarenlang. Daarna maakte Spits voor de NÓS-televisie een longerenmagazine, alvo rens naar het TV-10 in wording van Joop van den Ende over te stappen. Spits' opvolger bij Radio 3, Jeanne Kooijmans, trok met 'Driespoor' nooit zoveel luiste raars als de 'Avondspits'. Sinds enkele maanden mocht Kooijmans, door een ernstig auto-ongeval, op doktersad vies niet meer dagelijks pre senteren. Spits werd vervol- Frits Spits: terug. (foto anp) gens in zijn oude functie terug gevraagd. HILVERSUM (GPD) - Er is geen kind dat je vrijwillig in een blanw-wit AVRO T-shirt krijgt, al leg je er geld naast. Want de AVRO heeft, anders dan trend setter Veronica, een alles behalve flitsend imago en geen kind heeft het gevoel dat het bij zo'n club wil horen. De AVRO heeft in toene mende mate last van zijn stoffige verleden, zeker nu er aan de Hil- versumse 's Gravelandseweg een nieuwe wind waait onder lei ding van de vorig jaar aangetre den radio en televisiemanager Boudewijn Klap. Om dat frissere imago te berei ken is. zoals het intern wordt ge noemd. een 'versnelde inhaalma noeuvre' nodig. Want een saaie uitstraling ijlt jaren na. Vier com m un icatie-ad v iesbu rea u 's <McCann-Eriksoh. FHV-BBDO. Lintas en Prad) zijn vorige week door de AVRO-leiding uitgeno digd om een plan te maken voor een campagne om'nieuwe leden en abonnees te winnen. Op l mei gaat de AVRO in zee met een van de vier bureaus. Jan Bijl. marketing manager bij de AVRO en woordvoerder van een speciaal door de AVRO in het leven geroepen werkgroep die de bureaukeuze begeleidt, aliseert zich heel goed dat met i me programmamakers zich be dreigd voelen door de komst een marketingbureau. Hij bena drukt dat het heus niet de bedoe ling is dat zij van bovenaf opge legd krijgen waaraan zij in hui programma's aandacht moeter besteden. Bijl: "Die vrees is volstrekt on gegrond. Maar het is wel zo dat het 'natte-vingerwerk' van eer niet meer kan. De keus voord kijker is te groot, ze switchen ge makkelijk. Je moet dus voor iede programma apart een markt ere eren. want mensen blijven nie zoals vroeger een hele avond op een net hangen.'' KWEEKBAK De AVRO heeft het als pu- blieksomroep extra moeilijk, om dat deze omroep niet terug kan vallen op een vaste achterban, zoals de KRO. de NCRV en de VARA. Bijl: "Wij zijn in feite een omroep voor iedereen, maar het is duidelijk dat de jeugd heeft af gehaakt. En dat is zorgelijk, want je moet wel een kweekbak hebben om je ledenbestand op peil te kunnen houden." De grootste groep AVRO-ledeu bestaat uit veertig-plussers, het geen de omroep het etiket ople vert van een club voor oudere, be houdende mensen. "Van dat beeld willen we af. We zijn hele maal niet zo behoudend. We wil len de uitstraling van een eigen tijdse omroep, waar ook jongeren zich thuisvoelen." Met behulp .van een communi catie-adviesbureau hoopt de AVRO dat doel te bereiken. En snel, want al aan het eind van het jaar moet aan de ledencijfers zichtbaar worden dat de AVRO. die vorig jaar ruim 27.000 leden verloor, in de lift zit. Bijl: "Dan moet het verlies gestopt zijn. Als dat niet lukt. dan hebben we het verkeerd gedaan." kele bijzonder warme dagen. In Zuid-Limburg liep het kwik zelfs op tot 22 graden. Er viel in maart gemiddeld over Nederland 30 mm neerslag tegen normaal 48 mm. Landelijk gezien scheen de zon ongeveer 145 uur, terwijl het gemiddelde 110 uur bedraagt. Paard met chip De jonge ruin Famous Grouse I van paardefokker en eigenaar Van Rey uit het Limburgse Heyt- huysen krijgt dinsdag 17 april als eerste paard in Nederland een chip met doopceel ingeplant. De chip. 19 mm lang. wordt inge bracht in het manenvet van de hals van het dier. Famous Grouse I wordt op die dag ingeschreven in het stamboek van de WPM (Warmbloedpaard Nederland). De chip wordt ingeplant door een dierenarts van de diergenees kundige faculteit van de Utrecht se universiteit. Het apparaatje be vat het levensnummer van het paard. Via dit nummer zijn op een centrale computer bij WPM alle gegevens over het dier op te roe pen zoals bijvoorbeeld de afstam ming, eigenaar enz. Het aanbrengen van chips in paarden wordt in enkele landen overwogen. Nederland loopt op dat punt voorop. Het lijkt een goed systeem om fraude in de paardehandel tegen te gaan. De chip is ontwikkeld door Nedap in Groenlo die hoopt dat het appa raatje spoedig in serie kan wor den vervaardigd. Inbreker af Een 45-jarige man heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag zijn zeer complete inbrekersuitrus ting ingeleverd op het hoofdbu reau van politie in Utrecht. Hij verklaarde geen brood meer te- zien in het inbrekersvak. Zijn laatste kraken in Utrecht hadden volgens hem te weinig opgele verd om er nog fatsoenlijk van te- kunnen leven. De man, die volgens een politie woordvoerder te boek stond als: ongewenst vreemdeling en geen - vaste woon- of verblijfplaats had is ingesloten. Hij verklaarde dal hij al 35 jaar in het vak zat. Hoewel, de man de indruk wekte in de war te zijn, neemt de politie de zaak. zeer serieus. Zij gaat na bij welkt- inbraken hij betrokken is ge weest. HILVERSUM - De kij kers vonden het mooi, ble ven er voor thuis en gaven een verrassend hoog waarderingscijfer. Wie had gedacht dat De Brug zo'n succes zou hebben? Voor de KRO was het een experiment, deze achtde- lige dramaserie over mo rele dilemma's, gesitueerd in het achterland van de katholieke omroep. Men hoopte op een redelijke kijkdichtheid, maar het werd meer, veel meer. "Niet alleen de kijkcijfers, ook de waarderingscijfers hebben onze stoutste ver wachtingen overtroffen", zegt Gerard Hulshof, pro grammaleider KRO-tele- visie. door Robert Grijsen De Brug, waarvan vanavond de laatste aflevering wordt uitge zonden. heeft in totaal zes mil joen gulden gekost. De serie kostte de KRO 400.000 gulden per aflevering. De overige kosten werden opgebracht door het Sti muleringsfonds. COBO, de BRT en RKK. De opnamen hebben zeven maanden in beslag geno men en er werd gedraaid op ver schillende locaties. Al met al was het een zeer bewerkelijke pro- duktie, waarbij kwaliteit steeds voorop stond. Volgens de KRO is een deel van de populariteit van De Brug te danken aan het feit dat de serie werd gestart vlak nadat de TROS-serie Medisch Centrum West was afgelopen. "Nederland was inderdaad helemaal in de ban van drama. En van Mare Klein Essink. Wij hebben daar van geprofiteerd, dat is duidelijk. Maar De Brug is natuurlijk ook gewoon een goed verhaal." Ruimte Mare Klein Essink, die de rol van dokter Anton Meerdink speelde, vindt het een goede zaak dat er blijkbaar ook ruimte is voor een ander soort Nederlands drama. "Het medium televisie heeft een belangrijke functie in de samen leving. Ik denk: als je de mensen alleen maar opvoedt met Me disch Centrum West en met shows, dan sla je iets belangrijks over. En met series als De Brug biedt je een breder menu aan." Zijn televisie-echtgenote, Carine Crutzen. vult aan: "Nu dit gelukt is, zal men bij de televisie mis schien sneller in zijn voor soort gelijke series. En dat is voor ac teurs natuurlijk ook zeer pret tig." 'Ronflonflon' komt op CD HILVERSUM Vijf en een half jaar 'Ronflonflon met Jacques Plafond* is aanlei ding voor de makers van dit roemruchte VPRO-radio- programma op de woens dagmiddag om een CD uit te brengen. De titel van het zil veren plaatje luidt 'Geen touw'. De CD bevat 23 lied jes uit ruim vijf jaar uitzen dingen en is samengesteld door Wim T. Schippers, Clous van Mechelen en Ro gier Proper. Ter gelegenheid van deze heuglijke gebeurtenis heb ben Jacques Plafond, Jan Vos, Jaap Knasterhuis, Etna Vesuvia, A.J. Brockema en Wilhelmina Kuttje jr. WVC- minister Hedy d'Aneona uit genodigd om aanstaande zondag in een restaurant van het Amsterdamse Centraal Station het eerste exem plaar in ontvangst te nemen. De CD komt niet in de handel en is uitsluitend bij de VPRO te bestellen. Jacques Plafond alias Wim T. Schippers. (foto anp) MAANDAG 2 APRIL 1990 i Tuppen- Extreem zacht Extreem zacht, tamelijk zonnig en droog. Zo kenschetst het KN MI de weersomstandigheden in maart. De gemiddelde tempera tuur bedroeg ongeveer 8,3 gra den. Daarmee behoort maart tot „de top-maartmaanden" in de ge schiedenis van het meteorolo gisch instituut. Vorig jaar had maart ook een relatief hoog ge middelde: 8,2 graden Celsius. Halverwege maart waren er en- Voor Mare Klein Essink bete kende De Brug weer een flinke stap verder in zijn carrière. "Het was weer heel anders dan Me disch Centrum West. In die serie heb ik geleerd wat het is om te •verken voor een groot publiek, de wetmatigheden van een 'soap'. Bij De Brug heb ik ge leerd om te werken voor film, wat een andere dimensie heeft, er wordt rustiger opgenomen en het beeld vertelt veel meer. Dat is weer een ontwikkeling erbij. En ik ben ontzettend blij dat ik de kans heb gekregen om dit te doen. Dat zeg ik zonder overdrij ving." Fans Carine Crutzen en Mare Klein Essink krijgen voornamelijk po sitieve reacties, ook van mensen uit 'het vak'. Klein Essink: "De meeste collega's vinden het mooi. Ze hebben iets van: ik had ook wel in die serie willen staan. Zeker van de 'artistiekerige' ac teurs is de reactie bijzonder goed." Crutzen: "En dat is nor maal het meest kritische pu bliek. Maar bij Toneelgroep Am sterdam bijvoorbeeld zijn ze gro te fans van De Brug. En dat is dan ook weer zo raar: die mensen vinden het goed en dan mag het dus. De Brug mag." Klein Es sink: "Het is wel lekker dat je je niet steeds hoeft te verdedigen. Bij Medisch Centrum West moest ik steeds uitleggen waar om ik daarin speelde. Dus het is LONDEN Lady Sarah Ferguson mocht, een week na de be valling, het Londensc Portland Hospital verlaten met haar twee de dochter, het zesde kleinkind van koningin Elizabeth. Het prinsesje kreeg de namen Eugenie Victoria Helena mee. (foto ai*) wel ontspannend dat ik dat nu niet hoef te doen." Er wordt bij de KRO serieus nagedacht over een vervolg op De Brug. Niet een direct vervolg, maar wel weer een dramaserie van dezelfde schrijver (Tomas Ross) en regisseur (Rimko Haan stra) en het liefst met dezelfde spelersploeg. Mare Klein Essink weet nog niet 2eker of hij er ook weer bij zal zijn. Hij sloot onlangs een contract met Veronica voor het presenteren van een aantal shows. "Ik zou best in een nieu we serie willen spelen, daar is ook nog best ruimte voor. maar als ze bij de KRO vinden dat het niet samen kan gaan met mijn werk bij Veronica, dan wordt het moeilijk. Dan hadden ze dat aan bod eerder moeten doen. Nu heb ik het aanbod van Veronica aan gepakt. omdat ik de komende drie jaar toch moet werken. Dit land is klein, de industrie is klein, dus je moet ergens een kant op. Zo simpel is dat." (Vanavond, Nederland 1. 21.06)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 22