{J/vnstian^ Kampioenschap voor Den Helder Leython verkrampt TOP laat een punt liggen £MMERSTRAAT 221 LEIDEN mItT^iU"°' NOVO wint overtuigend Frisse wind bij Pernix Lisse vaster op tweede plaats Want dit aanbod geldt slechts zolang de voorraad strekt en uiterlijk tot en met zaterdag 7 april! A Vs gelQ1& ^b0de«uUer^t0t d strekt LEIDEN Met nog twee wedstrijden voor de boeg lijken de mannen van Leython steeds krampachtiger te gaan spelen. Tegen Molenwiek brak hun dit bijna op en werd het verlies beperkt tot één punt: 2-3. NOVO steeg naar de tweede plaats door zelf Brother/M 3 met 3-0 te verslaan en het 2-3 verlies van Dinto bij Amsterdam. Bij de vrouwen kwam alleen Ley thon in het veld; het leed een 1-3 nederlaag bij Kalinko, waarmee het op gelijke hoogte komt met die ploeg. 10-13, maar verloor door een te 0 zege via 15-13, 15-9 en 15-13 had zwakke opslag met 15-13. De derde met na periode was met 15-8 droefenis. Er Bij Leython draait het de laatste weken niet meer zo geweldig. Te weinig spelers zijn in vorm, waar door de anderen te veel moeten presteren om het verlies beperkt te houden. Uit in Zaandam tegen Mo lenwiek was het al niet anders. Al leen Fer van Hal stond op buiten goed te hakken, Paul de Winter op mid idem en spelverdeler Rob Mud- de gaf de ballen weer keurig op maat. De eerste set wonnen de Lei- denaars, ondanks een rommelig blok, met 14-16. In de volgende set ging het blok keren iets beter, liep men uit naar moest iets gebeuren en coach John de eerste set liepen de Noordwij- r 8-0, geloofden het toen Groen besloot zichzelf in te zetten, kers uit Dat hielp, want Groen schakelde wel en werden bij 9-9 pas blokkerend de sterkste aanvaller tief. Ook in de derde set van Molenwiek uit en via 0-11 werd het 11-15. De vijfde set wordt lang zamerhand een routinekwestie heerst optreden met weinig fouten aan het eind voldoende voor de winst. Blokkerend was Pieter Keu- Leython, snel een punt voorsprong ning onbetwist de sterkste. Leython 2 trof het niet in Berg- Ambacht. Een nare zaal met slechte verlichting en acoustiek, waardoor weinig publiek veel kabaal kon ma ken, zorgden voor een niet optimale 2 ging echter .n het slechte Achteraf vond NOVO dat het nog iets te gemakkelijk had op- entourage. Leythi gevat tegen Brother/M 3, want de 3- vooral ten onder blok. In de eerste set scoorde Ley thon 2 nog wel en won, door veel di- rekte punten uit de korte serveer- ballen. De volgende sets won Wik, nadat het zich had ingesteld op de service: 3-1. Gemini startte moeizaam, maar v/on de eerste set wel met 14-16, ging vervolgens in de fout, om in de derde set nogmaals flink uit te halen (4-15). Gemini vatte het vervolg te licht op en zette spelverdeler Peter van Ek in op de plaats van Mattie de Tombe. Op 5-0 wisselde coach Kees de Ridder geschrokken terug. Ei genlijk lag de oorzaak van de ach terstand in het slechte passwerk van de ploeg. Pas na 12-0 kwam er herstel, al ging de set na 13-14 nog wel verloren met 17-16. Het herstel zette door en Gemini hield daarmee het verlies beperkt. In de promotieklassen redde LUSV het niet tegen koploper Thor 2 al moet gezegd worden dat de thuisploeg best kansen kreeg en in de tweede set na 12-10 zelfs op set- point kwam, maar de aanval wist door routinegebrek het eenmans blok niet te omzeilen en sloeg er vol in. In de overige sets was het ver schil ten nadele van het incomplete LUSV groter. Leython 3 had twee spelers aan het tweede afgestaan en begon daarom met Peter Vinke en Ronald Kamphues op de spelverdelers- plaats tegen Kalinko. Het leverde een nipte zege op van 14-16. In de tweede set werkte die opstelling niet en werd het gelijk 15-4. Halver wege de set was spelverdeler Leon Poffe geariveerd en met hem in een 1-5 opstelling verzette men de ba kens in de derde (9-15 winst). Door een slechte pass en verdediging kon Kalinko weer langszij komen (15-9). De gok die tegenwoordig de vijfde set is werd met 13-15 door Leython gewonnen. Gemini 2 had ondertussen de punten hard nodig en ging dus ook met die opdracht het veld in tegen Radius 3. In de eerste set was het nog even wennen (15-9 verlies). Ge- mini gooide vervolgens de opstel ling goed door elkaar en speelde zoals aan het begin van de competi tie en dat bracht gelijk meer enthou siasme en vechtlust terug. Er werd weer gewerkt en via 11-15, 16-14 en een snelle 4-15 werd een vijfde set noodzakelijk die ietwat gelukkig naar Gemini ging 16-17 (2-3). datie vechtende Super Spanning begon het met verlies (6-15). Twee sets lang volgde herstel, maar knul lige fouten brachten de vierde set weer bij Spanning. De spannende vijfde set was met 17-16 voor VCS (3-2). Donar ontmoette al vrijdagavond Agon en is dan meestal niet in zijn beste doen. Bovendien was er geen tweede scheidsrechter waardoor veel touche's en netfouten niet wer den gezien. Dit alles had tot gevolg dat Donar er niet echt aan te pas kwam en met 3-0 verloor (15-6, 15- 10, 15-6). ZOVOC 2 bleek vooral blokke rend te sterk voor NOVO 2, dat al leen aan het eind van de tweede set een opleving kende (12-15 winst). In de overige sets was de pass te zwak en de instelling te slap om op pun ten aanspraak te mogen maken. Vrouwen Bij de vrouwen moest Leython het tegen Kalinko doen zonder coach Willem Spierdijk, die met het twee de mee was voor de beslissende strijd tegen RW (2-2), en Marga Stokman. De Leidse formatie pres teerde matig, opereerde traag en leed een onverwachte 1-3 neder laag. Vooral in de verdediging miste het de nodige agressie en kon Kalin ko veel te veel komen. Alleen de derde set werd nog gewonnen. Mocht er straks nog een plaats vrij komen in de nieuwe competitie, dan zal als de stand zo blijft Ley thon een beslissingswedstrijd moe ten spelen tegen Kalinko om in de derde divisie te blijven. In de promotieklasse ligt het spel van het hooggeklasseerde Skania NOVO wel. Thuis was al gewonnen en uit pakte NOVO opnieuw de winst. Met een excellerende Miran da Berbee kwam NOVO sterk voor de dag en won met 15-13, 13-15, 6-15 en 6-15. WW kwam twee maal in het veld, eerder deze week verloor het name lijk al met 0-3 van DVC. Tegen To- negido/V 5 kwam het met 0-2 achter door te statisch spel en veel prikbal- len. Daarna kwam WW pas echt op gang en won met een niet af te stop pen Petra de Ruyter in de hoofdrol drie sets op rij. Gemini 3 draaide weliswaar be ter dan de afgelopen weken, maar incasseerde toch weer een neder laag. Ditmaal was Dosko de meer dere (15-7, 15-11 en 15-6). GER RENNES LEIDEN De korfballers hebben het afgelopen weekein de de draad van het veldseizoen weer opgepakt. TOP, Fides Pacta, De Algemene, Zuiderkwartier en Velocitas hebben nog goede kansen op het kampioenschap. TOP kon de wens om op het veld te- geestenaars ook goede mogelijkhe- rug te keren naar de hoofdklasse den op de gelijkmaker. Na 10-8 was niet direkt in een overwinning te- het verzet echter gebroken. Fiks gen de Vinken omzetten. Coach had de gehele wedstrijd (rust 5-5) Wim Kerkum was ondanks het gelijke tred kunnen houden met de puntverlies tevreden over het ver- opponent. In de slotfase bleef het toonde spel. „We hadden zoveel sur- uiteindelijk toch met lege handen plus aan techniek, maar die goal over. bleef uit". Halverwege de eerste Crescendo kon tegen kampioens helft leek TOP op weg ruim afstand kandidaat Ons Eibernest niet voor te nemen van de tegenstander. een verrassing zorgen: 14-7. Met Na twee strafworpen van respec- vier invallers in de gelederen keek tievelijk Anne van der Zaag en Aad Crescendo al na vijfenveertig minu- Wiegerink en een treffer van Egbert ten tegen een 8-4 achterstand aan. Dijkstra nam de thuisploeg een 8-5 Invaller Wilfred Cornellisen scoor- voorsprong. Voor rust was de mar- de twee maal. ge echter al geslonken tot één punt De Algemene maakte het zich- (9-8). Na de spelhervatting duurde zelf moeilijk tegen het nog puntloze het 38 minuten alvorens de Sassen- Dubbel Zes. Het veldoverwicht heimers doeltreffend in actie kwa- leidde in de eerste helft tot een ge- Invaller Peter Tiggelman ringe 7-5 voorsprong. Na korfwisse- maakte de 9-10 achterstand onge daan en Ron van der Willik bepaal de de eindstand op 11-11. Fides Pacta boekte een 9-12 over winning tegen Archipel. Na een goede eerste helft kon het team van coach John Tims bij 5-8 gaan rus ten. Invaller Ronald van der Velden leverde met drie treffers een belang rijke bijdrage aan die voordelige marge. ling kwamen de gasten terug tot punt en werd de sfeer grimmiger. Een aantal spelers van beide ploe gen hield zich meer bezig met ne venactiviteiten en de scheidsrech ter, die overigens zeker niet onver dienstelijk floot, dan met het korf bal. De Algemene bleek toch de meest trefzekere en zegevierde met 13-7. Een krappe 12-13 overwinning In de tweede helft verzuimden de viel Zuiderkwartier tegen ODO Leidenaars echter door te drukken, ten deel. Na een enigszins sloom be- Topscorer Henny Piket (4x) zorgde gin (3-1) kregen de Leidenaars de nog wel voor 5-9, maar Archipel kon smaak te pakken en konden na 4-8 terugkomen tot 9-10. Opnieuw Pi- met 5-8 gaan rusten. In de tweede ket en Frank-Peter de Haas beslis- helft kwam Zuiderkwartier toch ten de strijd in het voordeel van Fi- nog in de problemen en ODO kreeg des, dat nog steeds goede vooruit- de gelegenheid terug te komen tot zichten op het kampioenschap 12-12. Els van Lunteren werd in de heeft. laatste minuut onregelementair af- Een jaar geleden was het verschil gestopt en Aldo Spadon bezorgde tussen De Danaïden en Het Zuiden Zuiderkwartier vanaf de straf- nog gering. Ondertussen liggen de worpstip de zege. verhoudingen anders. De Rotter- KNS miste tegen KCN in de slot- Met haar tegenstandster in de rug onderneemt Erika Velders namens Per- nix een doelpoging. Op de achtergrond wacht vakgenote Lian Tieleman ge spannen het resultaat af. (fo*°Loek Zuyderduin) dammers staan glorieus aan kop van de eerste klasse, terwijl de Leid se formatie nog niet zeker is van handhaving. De Danaïden moest zich gisteren ook bij die feiten neer leggen. De thuisploeg leverde een verbe ten strijd, maar kon de 3-6 achter stand na één helft niet meer goed maken. Eric Kromhout en Sandra Slingerland brachten tweemaal het verschil terug tot twee doelpunten. Dichter kon De Danaïden echter niet naderen. Het Zuiden liep weg naar 8-12 en Eric Peters schreef van ver het laatste doelpunt op zijn fase de kans op een verdiend gelijk spel. Op de stand 9-7 misten de Oegstgeestenaars een strafworp en vervolgens was volgens coach Ro bin Sommeling 'het vaatje leeg'. Velocitas kwam tegen NIO niet verder dan een gelijkspel. De 5-5 eindstand was reeds na vijf minuten in de tweede helft bereikt (rust 4-4). Harry van Deursen, Steven de Ron de, Elvira Corts, Marion Smeets en Selma Hulst namen de Leiderdorp- se produktie voor rekening. Fluks ging tegen Olympia met minimaal verschil ten onder: 4-5. Paul Witteman en Nel Hordijk hiel den de schade voor rust beperkt (2- Een improduktief derde aanvals- 3). In de tweede helft scoorden al- vak was in grote mate verantwoor- leen Sandra Passchier en Ingeborg delijk voor het 11-8 verlies van Fiks van Asten voor de Noordwijkers en tegen Snel. Coach Kees Zuurmond, Olympia zette daar evenzoveel tref- die al na één jaar weer vertrekt, was fers tegenover. J GOUDSMIT LEIDEN Met een 13-9 zege op Al batros is Pernix de tweede helft van de veldcompetitie uitstekend ge start. De Leidse ploeg, die onder weg met twee uitvallers te kampen kreeg, hield van de ruime 11-4 voor sprong halverwege nog vier goals Sinds de komst van Rob Lof, oud speler van het Utrechtse SAMOS, als interim trainer-coach waait een frisse wind aan de Gooimeerlaan. Met goede moed ging het duo Jas per Engel (training) en Daan Vreek en (coaching) aan de slag nadat Rob van Dort had afgehaakt, maar de de gradatie in de zaal gaf al aan dat de ze oplossing niet echt voldeed. Bo vendien was de positie op de rang lijst in de veldcompetitie al even abominabel, hekkesluiter met slechts drie punten. „Een nieuwe man werkt inspire rend", vindt ook aanvoerder Peter Kuipers. „Er wordt weer hard ge werkt op de training en Rob (Lof red) wil een spelletje spelen, dat heel herkenbaar is en ons erg aan- LEIDEN Amiga/Den Helder is zaterdagavond dankzij een overwinning op Grasshop pers (65-58) voor de derde achtereenvolgende keer kampioen geworden in de eredivisie van het vrouwenbasketbal. Leiderdorp speelde de wedstrijd van het seizoen en versloeg concurrent Rotterdam Zuid met 82-75. spreekt. We zijn nu twee weken aan de gang en het resultaat is al zicht baar. Ondanks dat we toch flink wat nieuwe mensen hebben moeten in passen. Karen Arnoldus is er bijge komen, Arthur Lepelaar en Marco van der Lucht. Heieen Zuurmond staat nu vast in de ploeg voor Mar jan Karstens en ook Eelco Koolhaas en André Winter zijn terug". Opvallend was niettemin hoe makkelijk de twaalf de draad weer oppakten. Tegen het snelle Leidse combinatiespel bleek het fysiek sterke Albatros volstrekt niet opge wassen. Een werkelijk loupe-zuive- re Janneke Mulder, vijf goals en een schotpercentage van boven do vijf- lig zorgde binnen twee minuten voor 2-0. Haar voorbeeld werd snel gevolgd en zo kon Pernix door goals van Marco van der Lucht, Robin Ar noldus (2), Lian Tieleman, Peter Kuipers en Karen Arnoldus gaan rusten met een ongekend comforta bele 11-4 voorsprong. BRAM VAN GENT De strijd in de kop van de eredivisie was dit jaar tot op het laatste mo ment spannend. De uitgangspositie was voor Den Helder simpel. Er moest gewonnen worden van Grasshoppers om kampioen te worden. Bij verlies, en winst van concurrent Festo Voorburg tegen Tonego, zou er een beslissingswed strijd moeten worden gespeeld te gen datzelfde Festo. Zover liet Den Helder het echter allemaal niet ko men. Na in de eerste helft een be scheiden voorsprong te. hebben ge nomen (ruststand was 32-30) liepen de voor eigen publiek spelende Hel- dernaren in de tweede helft verder uit. De maximale voorsprong be droeg zelfs meer dan tien punten, maar Grasshoppers was zeker niet van plan zich zonder slag of stoot naar de slachtbank te laten leiden. Halverwege de tweede helft kwa men de Katwijksen, die in de ogen van coach Han Wallaart vooral ver dedigend een prima wedstrijd speelden, terug tot drie punten. Met nog éen minuut te spelen, vijf pun ten achter en balbezit had Grasshoppers de kansen nog volle dig in eigen hand. Den Helder hield echter het hoofd koel en speelde zonder fouten te maken de wed strijd uit: 65-58. Champagne voor Den Helder en een knappe zesde plaats voor Grasshoppers. In de staart van de promotiedivi sie blijft de strijd ongemeen span nend. MSV verloor in eigen huis met 75-92 van mede-degradatie kan didaat Landslake Lions. Tot halver wege de eerste helft stond MSV nog met tien punten voor, maar vanaf dat moment kwamen de Noord- wijkse centers in de foutenlast. Uit voorzorg werden ze gewisseld, waardoor de lange mensen van Landslake vrij spel kregen onder de borden. Desondanks wist MSV de voorsprong tot aan de rust vast te houden (42-38). In de tweede helft begon MSV in een zone, die al snel aan flarden werd geschoten. De voorsprong moest worden ingele verd en de thuisploeg keek voortdu rend tegen een achterstand aan die varieerde van drie tot zes punten. Vijf minuten voor tijd plaatste de formatie uit Landsmeer de beslis sende eindsprint en liep uit naar een 83-95 overwinning. De mannen van Leiderdorp speelden zaterdag volgens de aan het eind van het seizoen vertrek kende coach Bert Samson de beste wedstrijd van het seizoen. „In de tweede helft heb ik zelfs echt even zitten genieten", aldus Samsom. Zowel aanvallend als verdedigend lukte alles. Omdat ook RZ goed speelde was het een wedstrijd van hoog niveau. In de eerste eerste helft ontliepen de beide ploegen el kaar dan ook nauwelijks. De rust stand was 42-44 in het voordeel van bezoekers. Na de spelhervatting nam Leider dorp het initiatief. De verdediging ging op slot, drie minuten lang scoorde RZ niet, en vijf minuten la ter was de achterstand omgebogen in een voorsprong van acht punten. Alle aanvalsvariaties begonnen te lopen en daarbij pakte iedereen zijn puntjes mee. Door deze gedeelde score-inbreng, een echte uitblinker was er niet, was Leiderdorp niet te verdedigen voor RZ. Leiderdorp won dan ook terecht: 82-75 Luba Leiden deed het wat presta ties betreft een stuk minder. In de uitwedstrijd tegen Zeemacht gister middag werd er zonder Tom Gus- sen (gebroken vinger) en Erik Huy- bens verloren: 95-83. Vooral het ont breken van Huybens (inmiddels ge vraagd door eredivisie-kandidaat Akrides) - hij liep voor de wedstrijd tegen een auto en moest vijf hech tingen in zijn knie laten aanbrengen - was een verlies. Ondanks het goe de spel van center Ben de Jong (16 punten voor rust) keken de Leide naars aan het einde van de eerste helft al tegen een achterstand van twaalf punten aan. Aan het einde van de tweede helft kwam Leiden, vooral door het goede spel van Pe ter ter Haak (zestien punten na rust), nog wel terug tot vier punten maar aan de overwinning kon slechts worden geroken. Zeemacht won dit seizoen voor de eerste keer van Leiden: 95-83. HAROLD VAN BIEMEN LISSE De vrouwen van Lisse hebben afgelopen zaterdag in een rechtstreeks duel met Chee tah hun tweede plek in de pro motiedivisie met verve verde digd (58-52). Lisse heeft nu, met één wedstrijd meer gespeeld, een voorsprong van vier punten op de Nijmeegse rivaal. Het publiek op de volle tribu ne in sporthal Meerzicht zag de beide ploegen tot ver in de eer ste helft gelijk opgaan (19-19). Pas in de laatste minuten kon de thuisploeg dankzij veel pressie in de verdediging en een makke lijk scorende Joke van de Heu vel (11 punten) zich losmaken van de tegenstander (rust 30-23). In de tweede helft ging Lisse moeizaam van start. De aanval liep niet en praktisch alle gemis te schoten vielen in handen van de Nijmeegse 'luchtmacht'. Te langzame overschakeling op de verdediging van Lisse gaf Chee tah vervolgens de kans, via snel le uitbraken, langzaam in te lo pen. Bij 36-36 in de achtste minuut vond Lisse-coach Peter Lapidai re het tijd voor een time-out. De ze mistte zijn doel niet, want binnen vijf minuten was het 49- 39. Ook de hieropvolgende time out van Cheetah werkte echter en de Nijmeegse ploeg kwam weer akelig dichtbij: 50-46. Het bleek een laatste stuiptrekking. Onder aanvoering van Marjolijn Drijver (14 punten) deelde Lisse de genadeklap uit. Via 56-48 speelde Lisse de wedstrijd met lange aanvallen uit: 58-52. Lisse nestelt zich dankzij deze overwinning nog vaster op de tweede plek. Die plaats geeft recht op het spelen van promo tiewedstrijden tegen de ploeg die voorlaatste eindigde in de eredivisie (Midland). Of het team daar überhaupt gebruik ANNEKE VAN BRAKEL

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 19