'Toneelschrijver? Ik doe alsof...' 'De tijd is nu lijp voor een solo-programma' Scapino: speurtocht naar volwassenheid 'Up on the roof' abominabel PAGINA 10 MAANDAG 2 APRIL 1990 Bart Chabot debuteert met Wassenaarse Slag' en Juist' een paai' .jaar terug nooit meer in een theater geweest." Zowel Juist als Wassenaarse Slag zijn gebaseerd op fragmenten uit Babyion Hotel, een eerder boek van Chabot. en op zijn beurt de neerslag van hoogst persoonlijke avonturen in binnen- en buitenland. ..Ik had nooit eerder geschreven voor to neel. Het is een vak. maar aan een vak moet je niet te zwaar tillen. Maar met punk was het ook al zo: do it yourself. Techniek is prachtig, en ambachtelijkheid schitterend, maar d'r komt meer bij kijken. Een ver frissende kijk. omdat je er niets van afweet, kan wonderen doen. Maar ik deed het in m'n broek." In januari van dit jaar schreef be ginneling Chabot zich dan ook de vingers blauw op zijn schrijfma chientje en kende Wassenaarse Slag liefst veertien versies, ook al omdat ie een pietleut is. Bart: „Ik typ een A4 vel helemaal vol. zonder kant lijn. Eén keer typ-ex mag. Bij drie keer draai ik een nieuw vel erin. Bo vendien bleek dat ik de hoofdfiguur alles liet vertellen, terwijl 't er juist omgaat - zo legde de dramaturg uit dat het stuk aannemelijk maakt wat de hoofdpersoon meemaakt. Kleinigheidjes, hahaha." ..Tja, hoe schrijft men een toneel stuk? Er zijn natuurlijk mensen vóór mij die een toneelstuk hebben geschreven, niet waar? In de biblio theek van vrienden, waar ik over dag schreef, vond ik Stop-ho-klets (Sophocles - red.) Kent U die? Ik denk: nou. die weet er meer van. King Oidipous. Ik sla het open. Hup. titel, pagina één. List of cha racters - het was een Engels boek je. En dan: act 1. scène 1. Een op somming van wat ie nodig had: ko ninklijk paleis, uitgelaten menigte, en zo. Komt binnen: Oidipous. En die begint van: hallo! Ik had ook snel in de gaten dat een tragedie slecht afliep aan het end. Ik dacht: zo kan er niet veel fout gaan. Zo schrijft men een toneelstuk." Verrassender Tijd om onderzoek te plegen voor een nieuw onderwerp was er niet. Chabot: ..Verhalen verzinnen doe ik niet. Echte gebeurtenissen moet je hebben. Dat kleur je in met new journalism, zeg maar. D'r wordt al genoeg gefantaseerd. Mij spreekt de doorleefde literatuur van Wolkers en Reve meer aan dan allerlei... de basis is van vlees en bloed. De wer kelijkheid is veel verrassender dan je stoutste fantasie. Trek je voor deur dicht en het avontuur begint. Een schrijver die driejaar niet bui ten is geweest dat is niet gezond. Kijk. een Marcel Proust kon zijn he le leven in bed blijven liggen." „In Juist bezoekt de hoofdper soon Krommenie. Nagele in de Noordoostpolder, het gehucht Hon gerige Wolf in Noord-Oost-Gronin- gen. en dan het eiland Juist in de Duitse Wadden. Een vreemd kur- ort. .Een'heel lang, mager eiland, rechts van Borkum, het lijkt een beetje op... mij? Ja, verdomd. Ik ben in al die rare plaatsen geweest. Als je zo'n naam ziet, dan weetje bijna zeker dat er wat vreemds mee is. Het ligt meer voor de hand om een stad 's-Gravenhage te noemen dan Paradijs, en toch bestaat zo'n ge hucht. De mensen die je daar ont moet... te gek. Het is geen toeval. Het komt op je weg. Op een gegeven moment krijg je signalen en die moet je gehoorzamen. Je moet je openstellen .voor krachten die gro ter zijn dan jezelf. Zodra ik word ge stuurd. ga ik ook." „Voor mijn nieuwe boek, mijn eerste roman, ben ik kort geleden naar Penemünde geweest in Oost- duitsland. Het Pompei van de ruim tevaart. noemde een vriend van mij het. Platgegooid tegen het einde van de oorlog. Het is nu een volwas sen bos, vij en veertig jaar oud, maar alle restanten van de fabriek en de assemblagehallen tref je er nog aan. Ik schrijf het boek over Den Haag en Wassenaar. Oud-Wassenaar was de op een na grootste raketbasis van de moffen. D'r zijn honderden V2's vandaan geschoten. Hoe heeft het allemaal zo uit de hand kunnen lo pen? Dat zoek ik uit." ('Wassenaarse Slag' door Peter Pan Produkties). ('Juist' door Theatergroep Hol- landia). Judith Leyster prijs voor Loes v.d. Horst HAARLEM (GPD) - Beeldend kunstenares Loes van der Horst (70 jaar) is de winnares van de Judith Leyster Prijs 1990. Zij ontving de prijs vrijdagmiddag in het Frans Halsmuseum uit handen van de beeldhouwster Theresia van der Pant, die de prijs in 1987 won. Met een prijzengeld van tiendui zend gulden, een overzichtsten toonstelling in het Frans Halsmuse um en een monografie/catalogus van het bekroonde werk, is de Ju dith Leyster Prijs een van de groot ste in Nederland op het gebied van de beeldende kunst. De tweejaar lijkse prijs, die werd ingesteld in 1987. heeft tot doel de bijdrage van vrouwelijke kunstenaars aan de cultuur te stimuleren. Naast Van der Horst waren dit jaar ook foto grafe Eva Besnyö en video-kunste nares Nan Hoover genomineerd. Directeur Derk Snoep van het Frans Halsmuseum greep de cere monie rond de uitreiking van de Ju dith Leyster Prijs aan om een be langwekkend nieuwsfeit wereld kundig te maken. In 1992 of 1993 wordt in het museum een grote overzichtstentoonstelling gehou den van het werk van de 17e-eeuwse schilderes naar wie de prijs is ver noemd. "Wellicht kan de volgende uitreiking van de Judith Leyster Prijs plaats hebben tijdens die ex positie", aldus Snoep. Riet van der Linden, voorzitter van de Stichting Judith Leyster, re lativeerde het competetieve karak ter van de prijsuitreiking door op te merken dat het niet gaat om een wedstrijd met winnaars, maar om een ceremoniële bijeenkomst die bedoeld is om het kunstenaarschap van de drie genomineerden te eren. De doelstelling van de stichting ver woordde ze als volgt: "Mannelijke kunstenaars ontlenen hun zelfver trouwen en ook vaak hun arro gantie aan de lange mannelijke kunsttraditie. Met deze prijs willen we ook voor vrouwen zo'n traditie scheppen en levend houden". Jury-voorzitter Jetteke Bolten- Rempt las vervolgens het zeven pa gina's tellende juryrapport voor, waarin het werk van de drie geno mineerden uitgebreid ter sprake kwam. De winnares maakte de indruk zeer verrast te zijn door de keuze van de jury. "Volgens mij had Eva Besnyö hier moeten staan. En Nan Hoover komt zeker nog aan de beurt. Ik hoop natuurlijk dat de prijs in de toekomst niet meer nodig zal zijn, maar ik verheug me er al op dat ik die over twee jaar mag uitrei ken". Bg rt Chabot: zo schrijft n HAARLEM/DEN HAAG - Hoeveel monumenten kent Den Haag eigenlijk buiten De Koninklijke Schouw burg, Dolf Brouwers en Bart Chabot? In de Residentie is het faillissement van het vo rige college van b en w in middels bij de jongste ge meenteraadsverkiezingen bekrachtigd, maar Hagene zen schieten er weinig mee op. De binnenstad toont het resultaat van een forse kaal slag. door John Oomkes Misschien dat Haagse kranten daar om zo weinig trots zijn op wat het uit zijn kluiten gewassen dorp op brengt. Wat Deelder is voor Rotter dam is Chabot voor Den Haag. Een redelijk succesvol dichter en schrij ver, die deze maand zijn debuut als toneelschrijver maakte met Wasse naarse Slag. De Haagsche Courant en Het Binnenhof buitelden ijverig over elkaar heen om het debacle te melden. De Volkskrant en Trouw waren veel genuanceerder. Na wat ingrepen zou Wassenaarse Slag best een mooi relaas over een eigentijd se odyssee kunnen worden'. Chabot ('Tuurlijk was er van alles fout aan: 461 dingetjes wijzigen en dan zou het ergens op lijken') lijkt nauwelijks aangeslagen. Faalangst, depressie, zwaarmoedigheid het zijn geen woorden die bij de snel- prater passen. Bovendien staat de première van toneelstuk nummer twee. Juist, vlak voor de deur. Thea tergroep Hollandia speelt het stuk deze week in het Oude Raadhuis in Hoofddorp, het Witte Theater en de Jansheeren in ..Toneelschrijver? Ik doe alsof... lacht Chabot. zo hard dat het Haag se etablissement even opblikt. ..Waarom niet? Schrijven is schrij ven, en aan het toneel heb ik zelf ge roken door de tournee met Remco Campert en Jan Mulder vorig jaar. In twee maanden tijd 32 keer in het theater. Dan vorm je je wel een beeld van wat er moet gebeuren. Je krijgt er affiniteit mee." Op samenzweerderige toon: ..Hier vlak bij heb je dus de Konink lijke Schouwburg, vroeger dus de vaste speelplaats van de Haagsche Comedie. Als goed scholier moest je vroeger naar het theater. Dus naai de Haagsche Comedie'. met sche. Een dame en heer, niet ver van de pensioengerechtigde leeftijd speel den daar dan teksten als 'James, er wordt aangescheld!' Wij zouden zeggen: bèllen. Als scholier lachte ik me een appelberoerte. Dat kon je niet serieus nemen. Flauwekul. Tot Alexandra van Marken en het leven na 'Cabaret' DEN HAAG Alexandra van Marken breekt voorlo pig even met grote theater- produkties. Als straks in mei voor de laatste keer het doek valt voor de Nederlandse versie van de musical 'Caba ret', de duurste show die in Nederland ooit op de plan ken is gebracht, wil ze zich gaan concentreren op een soloproject. .Even terug naar jezelf, redeneert de actrice die dit seizoen naast onder anderen Willem Nijholt en Lia Dorana een hoofdrol speelt als de danseres Sally Bowles. door Hans Visser "Ik heb zelfs bewust mooie aanbie dingen afgewezen. Waarschijnlijk omdat ik sinds 1984 altijd in grote produkties heb gestaan. Eerst bij to neelgroep Amsterdam, toen in de musical 'Zeldzaam' en nu 'Cabaret'. Hoe leuk dat ook is. op zeker mo ment krijg je toch een gevoel van 'laat me even met rust'. Je wilt dan wel eens even iets heel persoonlijks doen. Altijd grote zalen is geweldig, naar je wilt wel weer eens de men- ien zien voor wie je optreedt." Alexandra maakt die voorsteling grotendeels zelf. Als ze vrij is en ook i de bus, onderweg naar de voor stelling, zit ze veel te schrijven. "Ik zoek nog naar de juist vorm, maar het programma zal in elk geval be staan uit teksten, waar onder ande ren Erik Visser van Flairck en Theo Nijland die in 'Cabaret' mijn tegen speler is, muziek bij schrijven. Ik heb geen idee wanneer het klaar is. Er zijn ook nog geen vaste plannen voor een première, want ik wil eerst afwachten of er ook een plaat van wordt gemaakt." Persoonlijk Ze vindt het nog te vroeg om al veel over de inhoud te vertellen, maar dat het sterk autobiografisch wordt, is zeker. "De toon zal heel persoon lijk zijn en de taal nogal poëtisch. Bepaald niet commercieel. Heel an ders dan watje normaal aan Neder landse teksten in de Top 40 hoort, want het taalgebruik daarin is toch wel heel erg slecht. Het zou mooi zijn als ik daar iets aan kan doen." Haar inspiratiebron is wat dat aangaat bepaald niet de minste. Niet alleen voor wat betreft de taal. maar zeker ook waar het gaat om de inhoud. "Ik heb altijd graag de gedichten van Adriaan Roland Holst gelezen. Met zijn manier van schrijven, maar ook met de beelden die hij oproept, voel ik me nogal verwant. Zoals Roland Holst zich altijd door wan delingen langs de zee en door de duinen heeft laten inspireren, zo zwierf ik tijdens mijn jeugd in Zandvoort ook altijd graag door de bossen en langs de kust. De beelden die hij gebruikt herken is duidelijk. Bij mij kwamen de bomen tot leven, de wolken werden paarden. Het was een soort vlucht uit mijn jeugd." Een tweede Roland Holst voelt ze Scapino Ballet Rotterdam met 'Nisi Domi- nus' van Ed Wubbe/Vivaldi: 'Petticoat Pact' van Paula Vmk/Handel/Arvo Part en 'Pulci- nella' van Nils Christe/Stravinsky. Gezien in de Leidse Schouwburg op 1 april. LEIDEN - Generaties zijn er mee opgegroeid: het Scapino Ballet. Tegenwoordig in Rotterdam ge vestigd en niet meer uitsluitend voor kinderen, gaf Scapino giste ren acte de présence met een vol wassen en minder traditioneel programma. Twee van drie ballet ten hadden zelfs een zeer hoge graad van abstractie, maar dit bleek voor de snoepende kleinen geen enkel bezwaar; het com mentaar brak pas los bij het ver halende 'Pulcinella'. De knecht Pulcinella is dan ook het stuk van Napels. De vrouwen zijn allemaal hopeloos verliefd op hem en de mannen vergaan van jaloezie. Zo erg dat ze Pulcinella vermoorden. De dames zijn ontroostbaar, maar een tovenaar wekt hem tot leven. Ondertussen verkleden de moor denaars zich als Pulcinella, maar ja alles komt uit. Choreograaf Nils Christe heeft met alle grappen en grollen van de comedia dell'arte 'Pulcinella' tot een ouderwets typetjesballet gemaakt. Hij volgt Stravinsky's compositie op de voet maar heeft niet veel tijd gevonden voor oogstrelende bewegingscomposi ties. In een razend tempo struike len de gemaskerde personages op en af. maar zelfs voor de kinderen is het nergens dijenkletsen. Christe's versie is niet abstract ge noeg orn mooi te zijn, en niet the atraal genoeg om de typetjes wat vlees en bloed mee te geven. Het ideale evenwicht heeft hij kortom niet gevonden. Abstractie zit er des te meer in 'Nisi dominus' van Ed Wubbe. Op de psalmzang van Vivaldi inter preteren zes, in felrode turnpak- ken gestoken dansers, de barok ke instrumentatie in alle mogelij ke armbewegingen. De wild ver springende ruimtelijke patronen worden onderbroken door de twee verstilde danseressen in blauwe pakken. Zij staan garant voor de religieuze ondertoon. Het barokke lijnenspel van Wubbe is mooi en helder, maar door de steeds maar maaiende armen niet afwisselend genoeg in sferen om echt meeslepend te worden. Danseres en choreografe Paula Vink, die in januari een aanmoe digingsprijs kreeg op het choreo- grafenconcours in Groningen, liet zich voor 'Petticoat Pact' in spireren door het 'eeuwenoude spel van aantrekken en afstoten'. Daar is niets van terug te zien, in tegendeel zelfs, want in 'Petticoat Pact' gunnen de drie dansers en vier danseressen elkaar geen blik waardig. Teruggetrokken zittend onder hun doorschijnende petti coats, kruipen de danseressen langzaam onder hun zwarte iglo tenten uit. De heren blijven in hun isolement doorbewegen als of de dames niet bestaan. Die goo chelen nog wat met hun petti coats maar alle theatrale spannning blijft ontbreken. Voeg daaraan de oninteressante bewe gingen en de onbegrijpelijke mu zikale mix van Handel en Part aan toe en je vraagt je af wat Vink heeft willen zeggen. Maar de bal letpakjes, door haar zelf ontwor pen, waren prachtig, dat wel. Het is lovenswaardig dat Scapi no in de programmering voor kin deren niet de gemakkelijkste weg kiest. Als stilte een graadmeter is zijn ze daar zeker in geslaagd. Maar met volwassen maatstaven moet ook gemeten kunnen wor den. INGRID VAN FRANKENHUIZEN zich in elk geval nog lang niet. "Er zal straks vast wel een soort eindre dacteur aan te pas komen om die teksten van mij nog eens echt goed te bekijken. Voorlopig ben ik al heel blij als ik iets af heb waar ik tevre den over ben en waar dan Erik of Theo iets mee kan doen." Vermoeiend "De plannen om alleen het theater in te gaan zijn al oud. „Zo zou ik ook graag nog eens een plaat maken. En nu heb ik dan het idee dat het alle maal maar eens moet gebeuren. De tijd is er rijp voor." De actrice ziet daarom uit naar die volgende fase in haar carrière. "Soms is het reizen met deze show echt vermoeiend. Hoewel het spe len toch meestal vrij gemakkelijk gaat. Ach. hoe gaan die dingen. Als er eens een griepvirus is, wordt ie dereen daardoor op zijn beurt aan gestoken." Wat dat aangaat hebben Lia Dora na. met wie ze graag eerst nog een korte reeks kleine voorstellingen zou maken en Guus Verstraete sr. grote indruk op Alexandra ge maakt. "Ongelooflijk, zoals die dat volhouden. Wij kennen dat niet meer, zo'n lange reeks voorstellin gen. maar zij praten nog over vijf- honderd avonden spelen met Wim Sonneveld, terwijl wij na zestig keer al weer over iets anders praten. Maar zij hebben zo'n natuurlijke op gewektheid, van 'kom op jongens'. Ze weten niet beter, al hebben ook zij natuurlijk hun moeilijke mo menten." "Belangrijk is ook de schouw burg waar je speelt. Het Congresge bouw in Den Haag is heel zwaar, omdat de zaal zo groot is. Daarom zie ik uit naar bijvoorbeeld Leiden, waar een veel intiemere schouw burg staat." Toch zal het afscheid van 'Caba ret' Alexandra niet licht vallen. "Dat zal heel pijnlijk zijn. Tien maanden werk je zo nauw met el kaar samen, dag in dag uit. Het wordt een soort huwelijk, dat dan opeens is afgelopen. Die laatste week van mei, als we in Utrecht spe len, zal ik zeker heel geemotioneerd zijn. Dat weet ik nu al." Alexandra van Marken: 'Het afscheid van Cabaret zal niet gemakke lijk zijn' (foto Kaarten voor Van Gogh vliegen weg AMSTERDAM (GPD) Vele duizenden hebben afgelopen weekeinde de Van Gogh-exposities in Amsterdam en Otterlo bezocht. Het Van Goghmu- seum in Amsterdam was volgens een woordvoerder beide dagen 'totaal uitverkocht'. De belangstelling voor het Kröller-Móller Museum in Otterlo was iets minder, „maar het regent nu al weer bestellingen. De bezoekers zijn weg van de intieme sfeer in dat museum." Volgens directeur Ronald de Leeuw van het Van Goghmuseum was het „soms te druk, maar dat komt omdat de mensen denken dat ze aan het be gin van een tijdsblok moeten komen. Maar het werk valt ook dan goed te bekijken." Hoeveel kaartjes er inmiddels zijn verkocht durft niemand meer te zeg gen. „We zaten op een kleine 600.000, maar het gaat nu razendsnel". AMSTERDAM Twee Amsterdamse kunstenaars hebben dit beeldhouw werk geplaatst bij het Van Goghdorp op het Musemplein uit protest tegen de vercommercialisering van Van Gogh. (foto anp) 'Up on the roof', musical van Simon Moore en Jane Prowse. Regie: Jan Cocheret. Met- Marnix Kappers. Maeve van der Steen, Cilly Dartell, Rik Luycx en Peter Broekaert. Ge zien op 31 maart in de Leidse Schouwburg. LEIDEN - De kern van het gezel schap heeft al eerder een musical op de planken gebracht. De actri ces Maeve van der Steen en Cilly Dartell. arrangeur David de Ma- rez Oyens en regisseur Jan Co cheret tekenden zo'n twee jaar ge leden voor 'My Generation', een popmusical die bestond uit een reeks gouden hits uit de 'sixties' in combinatie met een redelijk ac ceptabele verhaallijn. Was er toen nog van sfeer, goede bedoelingen en enthousiasme sprake, in 'Up on the roof ontbreekt dit volle dig. Het is werkelijk wonderbaar lijk dat mensen zo'n zesderangs musical durven te presenteren. Volgens de programmakrant zou 'Up on the roof in Londen geno mineerd geweest zijn als 'best musical of the year". Dat zal onge twijfeld kloppen. Kennelijk heb ben de Nederlandse bewerkers en uitvoerenden er dan zo'n wan- produkt van gemaakt. Eerst even het verhaal: 'Up on the roof gaat over vijf vrienden die tijdens hun studietijd een a- capella zanggroepje vormden. Als ze in 1975 afstuderen, spreken ze af elkaar na enkele jaren weer te zien.. Als toeschouwers zijn wij getuige van het afscheid in 1975 en de eerste twee reünies in 1980 en 1985.Natuurlijk blijkt dan tel kens de ernst van het leven hun jeugdige idealen te hebben ver stoord. Kortom, een wat cliché matig gegeven, waarmee je echter nog alle kanten uit kunt. In de musical zelf gebeurt niets - er wordt slechts verteld en ver teld over hetgeen men tijdens de afgelopen periode heeft meege maakt. Alleen al de toonzetting van die gesprekken is verschrik kelijk: gezeur en meligheid troef en abominabel acteerwerk. Bo vendien is het meestentijds ziten en hangen geblazen. Volgens de programmakrant schijnt er zelfs gedanst te zijn. Dat moeten dan hoogstens enkele paar huppel pasjes zijn geweest. Er wordt overeenkomstig het verhaal a-capella gezongen. Vol gens de programmakrant was dat 'de enige manier om de liedjes lo gisch in het verhaal te weven'. Een aperte leugen, want de reper toirekeuze vertoont nauwelijks of geen samenhang met de gebeur tenissen op toneel. Om over de kwaliteit van het zangwerk en de monotone pam-pam-doobie-doe- arrangementjes nog maar te zwij gen. Tsja, het eerste bedrijf van 'Up on the roof speelt op het dak van een studentenhuis in Nijme gen. Wat een vondst - noem je dat soms 'logisch in het verhaal' we ven? Tot slot verschijnt er een tekstprojectie op de achterwand: 'de volgende reünie heeft plaats in 1990. Zorg dat U er bij bent'. Je moet toch maar durven! WIJNAND ZEILSTRA

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 10