Rijnland bv Ambtenaren slaan zichzelf te laag aan De winkel van Sinkel bij de rechtbank Eigen belastingbiljetten behandeld Opvang vluchtelingen gaat stroef Automobilist en rijk duur uit bij tunnel onder Noord Op zoek naar subsidiegeld DE KANS DATJE BIJ ONS SPORTIEVE TYPES ONTMOET IS NU WEL HEEL GROOT. Bewaring inbeslaggenomen goederen vaak niet in orde DEN HAAG (ANP) - Een aantal belastingambtenaren heeft zichzelf in 1989 een te lage aan slag opgelegd of collega's ertoe overgehaald het aangiftebiljet zonder controle op onderlig gende gegevens af te handelen. De Rekenkamer kwam deze praktijk op het spoor omdat zij regelmatig door de departementen op de hoogte wordt gehouden van disciplinaire maatregelen tegen ambtenaren. In augustus vorig jaar schreef de Rekenkamer de staatsssecretaris van financien dat de interne contro le op de belastinginspecties te wen sen overliet, speciaal voor afdoe ning van aangiften van belasting ambtenaren en hun familie. Op 1 de cember voerde Van Amelsvoort een nieuwe richtlijn in waarbij op elk kantoor één ambtenaar de aangifte biljetten van zijn collega's contro leert. Zijn eigen aangifte wordt na gekeken door het hoofd van dienst. De controle-ambtenaar krijgt daarvoor speciaal een kast die afge sloten kan worden. De interne ac countantsdienst controleert de zaak. Verder kwam pas enkele maan den geleden een verbod voor be handeling van aangiften van fami lieleden door belastingambtenaren. Die voorschriften zijn niet zo water dicht dat onregelmatigheden volle dig worden uitgesloten, maar het werkt wel preventief. Bovendien kan bij overtreding disciplinair worden opgetreden. Met vertrouwelijke stukken blijkt het personeel van belastingkanto ren verder nogal laconiek om te springen. Van de 600.000 stukken met vertrouwelijke persoonlijke in formatie die de FIOD elk jaar ver stuurt naar de belastingkantoren om fraudeurs op te sporen, wordt slechts zes procent teruggestuurd voor vernietiging. De rest slingert vaak tijden rond. Bij sommige belastingkantoren worden de stukken zelfs in het ge heel niet in de belastingdossiers van de belastingplichtigen opgeborgen. Die situatie is de Rekenkamer een doorn in het oog. De FIOD zelf is ook te nonchalant, signaleert de Re kenkamer. Steeds meer kan de FIOD neuzen in allerlei computers om iemands fiscale doopceel compleet te ma ken. Maar of die gegevens van der den wel kloppen of compleet zijn kan de computer de FIOD niet zeg gen. Daar zijn accountants en ande re deskundigen voor nodig die de FIOD hoognodig moet aantrekken. De staatssecretaris van financiën gaat daarover met de FIOD praten. Beroepszaken De Algemene Rekenkamer voorziet dat er 14.000 beroepszaken bij de belastingkamers van de gerechts hoven zullen worden aangespannen omdat de belastingdienst langer dan negen maanden doet over de behandeling van bezwaarschriften. Van de in totaal circa 470.000 be zwaarschriften per jaar tegen aan slagen voor sociale premies en in komsten- en vermogensbelasting wordt circa negen procent niet bin nen die termijn van negen maanden afgehandeld, zo is de Rekenkamer uit een onderzoek bij vier inspecties gebleken. Dat komt neer op landelijk 42.000 termijnoverschrijdingen, waarvan 67 procent omdat er nog onderhan deld wordt tussen de inspecteur en de belastingplichtige. De andere 33 procent (14.000 gevallen) zou naar de rechter kunnen stappen. Om dit te voorkomen moeten er maatrege len worden getroffen om afhande ling van bezwaarschriften te ver snellen, zo meent de Rekenkamer. DEN HAAG (ANP/GPD) vang en begeleiding vluchtelingen die jaarlijks door Ne derland worden uitgenodigd De op- Vietnamese bootvluchtelingen de 500 mensen die worden uitgenodigd gezinshereniging. Ook de cen trale opvang gedurende de eerste loopt soms stroef. De Rekenkamer maanden in Apeldoorn wordt posi- constateert in haar jaarverslag dat tief beoordeeld. Toch gebeurt het af de oorzaak vooral moet worden zocht in de competentiestrijd tus- de ruimte te klein i toe dat het centrum leeg staat of 'ijf departementen "met r me over de vraag welk departement iets extra's moet doen voor de vluchtelingen e opdraait". De Rekenkamer is positief over de selectie van de vluchtelingen. r het aantal DEN HAAG (ANP) - Ex-minis ter Smit-Kroes (verkeer en water staat) heeft de financiële belan gen van de automobilist en het rijk niet goed in de gaten gehou den bij de selectie van de Post bank als financier van de tunnel onder de Noord en de opstelling van het contract met exploitatie maatschappij ETN. Dat staat in het vandaag gepubliceerde jaar verslag van de Algemene Reken kamer. De minister had in 1988, al bij de eerste selectie van de twintig gegadigden die reageerden' op een advertentie voor Financiering en exploitatie van de tunnel (waarmee inclusief aan- en af- voerwegen 380 miljoen gulden is gemoeid) nadrukkelijk moeten nagaan wie, de la'agste tolprijs voor passage van de tunnel wilde rekenen. Die prijs per passage van éen auto is voor de staat nu vastgesteld op 1,10 gulden. Die •kosten moeten weer worden ver haald op de automobilist door in voering van elektronische tolhef fing. De Rekenkamer stelt echter dat de prijs lager had gekund als op de passageprijs direct was gese lecteerd bij de projectkandida- ten. Bovendien loopt de staat een risico dat veel hoger kan uitvallen dan de veertien miljoen gulden waarop de minister 'destijds re kende omdat het geen staatspro- ject werd maar een particuliere zaak. Als gevolg van invoering van elektronische tolheffing en ander beleid om de auto terug te dringen kan het aantal passages namelijk meer afnemen dan de 11 of 12 procent waaróp werd gere kend. Dat levert minder passage-in komsten op en de Staat zal dan moeten bijspringen. De financië le risico's zijn aanzienlijk omdat het contract dertig jaar loopt. Af kopen van de overeenkomst door de Staat is mogelijk, maar de som die daarmee gemoeid is kan ook weer veel hoger uitvallen dan bij de huidige rente wordt geraamd. vluchtelingen. WVC wijt dat soms gebrekkige informatie die ze van Buitenlandse Zaken krijgt. De de kosten ambtsberichten van ambassades die bij Buitenlandse Zaken binnen komen, bereiken WVC soms te laat. Verder beklagen ambtenaren van Sociale Zaken zich erover dat de vluchtelingen, eenmaal in Neder land, hooguit-anderhalf of twee jaar worden begeleid in de gemeenten waar ze wonen. WVC zou daarvoor TVIll 1 on o QTl meer geld moeten vrijmaken, aldus ddll Sociale Zaken Sociale Zaken meent weer dat Onderwijs te weinig oog heeft voor de specifieke proble men van de vluchtelingen. Bij het toepassen van regelingen, zoals de DEN HAAG (ANP, - Van twee rege- au1«n k lr»r,ne*a„lH on anHore nrn,enten ka" d°0r al d,e financiële proble- Het inzetten van arbeidsconsu- lenten die bemiddelen bij het vin den van een baan lijkt vruchten af te werpen. De Rekenkamer pleit er voor om vluchtelingen bij de ar beidsbureaus apart te laten registre ren, zodat duidelijk wordt hoe het met ze gaat op de arbeidsmarkt. Op aanraden van de vereniging Vluch telingenwerk is het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid hier overigens al mee begonnen. Ef fecten van speciale arbeidsvoorzie ningsprogramma's zijn vooralsnog onduidelijk. keringsgeld en andere projecten voor in totaal één miljard) is 150 mil- joen gulden ergens bij de negen de- nrku rnl,l/or UlSierie aak maar anderhalf tot twee jaar duren en dat vindt ook het mi- Sociale Zaken en Werk gelegenheid wel kort. Al met al is De" Rekenkamer' signaleert dat de problemen in 1987 drie nisterraadsvergaderingen werden besteed, dat de ministers van socia le zaken en werkgelegenheid en van volkshuisvesting in 1988 er nog pro beerden uit te komen maar dat uit eindelijk vorig jaar in de minister raad werd besloten de zaak te laten rusten. De minister van financiën die in feite recht had op niet-uitgegeven gelden kreeg er geen vinger achter. De Rekenkamer meent verder dat de afspraak dat het geld echt bij langdurig werklozen terecht komen her en der niet gecontroleerd. De afrekening van de projecten moet alsnog plaatsvinden en dan kunnen opk afspraken worden maakt "parlement erover wordt ingelicht, zo beveelt de Rekenkamer ling na drie tot vijf jaar zelfstandig in de maatschappij kan functione ren en dat was toch de bedoeling, al dus de Rekenkamer. In sommige kleinere gemeenten is het niveau van de verplichte taal lessen onvoldoende. Soms wordt er pas na enkele maanden mee begon nen. Bovendien zou hierop nauwe lijks controle zijn. APK De Rijksdienst voor het wegverkeer komt door personeels gebrek niet toe aan de door de wet voorgeschreven controlesteekproef van drie procent van de auto's die geschonden of de APK-keuring hebben doorstaan. De mogelijkheden via een erken ning bonafide bedrijven te scheiden van garagebedrijven die wel eens wat door de vingers zien is te be- waarop het perkt. Bovendien zijn de sancties tegen bedrijven die sjoemelen met de keuring onvoldoende. Hemden in 55 maten bij politie DEN HAAG (GPD) - De inten dance van de politie heeft over hemden in maar liefst 55 ver schillende maten ter beschik king. Mocht een overhemd of ander kledingstuk dan nog niet als gegoten zitten, dan kan de kleermakerij correcties aan brengen. De hoeveelheid be schikbare maten in kledings tukken is bij de intendance ge middeld drie maal zo groot als in de burgerconfectie. In haar jaarverslag stelt de Re kenkamer dat een gemiddelde voorraad ter waarde van 12,5 miljoen gulden bij de intendan ce wat veel is. De Rekenkamer stelt dat "bezien zou moeten worden of het uitgebreide aan bod bij de overkleding in stand moet blijven". DEN HAAG Het tekort aan F-l 6 piloten blijft groeien, ondanks po gingen van Defensie om de leegloop bij de Koninklijke Luchtmacht te stoppen. Een deel van de vliegers is bovendien niet voldoende getraind. Nederland is daardoor niet in staat aan de NAVO-eisen te voldoen, zo constateert de Rekenkamer in haar jaarverslag. Ook bij de onderhoudsdiensten voor de F-16 schort het aan het een en ander. Blijft de defensie-inspan ning gelijk en het beleid ongewij zigd, dan kan in de jaren '90 niet aan de paraatheidseis van de NAVO worden voldaan. In 1988 hadden de logistieke diensten 15 procent meer vlieguren moeten pro duceren om aan de behoefte van zes squadrons met een volledige vlieger bezetting te kunnen voldoen. In veruit de meeste gevallen ble ken de F-16-jachtvliegtuigen niet te kunnen opstijgen, omdat de voor re paratie noodzakelijke reserve-on derdelen niet voorradig waren. Ook lag de oorzaak vaak in de (te lange) onderhoudsduur. (foto anp> Honkvast DEN HAAG (ANP) - De hogere rijksambtenaar die snel van het ene naar het andere ministerie kan wor den doorgeschoven, blijft een uit zondering. De honkvaste ambte naar is veruit in de meerderheid. Een onderzoek onder zeven minis teries dooor de Rekenkamer bracht slechts vijftig ambtenaren aan het licht die niet gebonden waren aan een departement. Ook het plan om hogere ambtenaren te binden aan een clausule dat zij na een jaar in een andere functie kunnen worden overgeplaatst en na vijf jaar wat an ders moeten gaan doen, heeft door onwil van de departementen weinig opgeleverd. Defensie maakt potje van verkoop spullen DEN HAAG (GPD) - Defensie maakt een potje van de verkoop van overtollig defensie-materieel. Een goed voorbeeld is de verkoop van NF-5 vliegtuigen. In 1980 besloot de Kamer die te verkopen. Zes jaar la ter werd pas een koper gezocht. Dat zegt de Rekenkamer in het jaarver slag 1989. Geconcludeerd wordt dat de Tweede Kamer onvoldoende of helemaal niet wordt geïnformeerd over de resultaten van de verkoop. Van een specifieke planning voor de verkoop is bij Defensie nauwe lijks sprake. Defensie laat zich bij de verkoop ook niet leiden door Fi nanciële informatie. Dat conclu deert de Rekenkamer uit onderzoe ken naar de verkoop van onderzee bootjagers, Brequet Atlantique- vliegtuigen en Van Speijk-fregatten onderzocht. Maar de fregatten wa ren niet overtollig. Zij werden ver kocht om een door de RSV-affaire veroorzaakt Financieel gat gedeelte lijk te dichten. Bij de luchtmacht bekeek de Rekenkamer onder meer de verkoop van de NF-5 vliegtui gen. Toen voor de NF-5's eindelijk een oplossing was gevonden, bleek dat ze helemaa niets opleverden: ze werden geschonken aan Turkije. Subsidie voor wegenbouw ging naar busbanen DEN HAAG (ANP) - In de jaren tachtig is voor 165,7 miljoen gulden aan subsidie voor hoofdwegen in groeikernen en groeisteden gesto ken in openbaar vervoervoorzienin- gen. zoals vrije busbanen. De Twee de Kamer werd daarover niet inge licht. Dat zal alsnog gebeuren. Staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening erkent in een reactie op de kritiek van de Rekenkamer dat zo wel de subsidieregels hadden moe ten worden aangepast als het parle ment had moeten worden ingelicht. Maar op zich was het allemaal goed bedoeld en moet er begrip voor worden opgebracht, vindt hij. Voor het openbaar vervoer werden altijd eerst subsidiepotjes van Ver keer en Waterstaat aangesproken, maar die dekten slechts de helft van de kosten. Dat was voor gemeenten in de groei onvoldoende, vooral om dat voor aanleg van autowegen alle infrastructurele kosten werden ge subsidieerd. Lelystad is een voorbeeld waarin het goed uitkwam de subsidie wat te verleggen om de gemeentewor ding van de grond te tillen. De ka naalomlegging bij Helmond is een ander voorbeeld. Andere gemeen ten die ov-infrastructuurprojecten uit de subsidiepot voor hoofdwegen Financierden waren Capelle aan de IJssel, Groningen, Haarlemmer meer. Nieuwegein, Purmerend. Spijkenisse en Voorburg. ADVERTENTIE - &2Z* DEN HAAG Er ontbreekt nogal wat aan de bewaring van door Justi tie in beslag genomen goederen. Zo ligt munitie opgeslagen in gerechts gebouwen, waar geen extra veilig heidsmaatregelen zijn genomen. De intendance van de politie haalt er soms munitie op die zo gevaarlijk is, dat de Explosieven Opruimings dienst weigert het spul te vervoe ren. Het spul wordt dan in de buurt •van de intendance tot ontploffing gebracht. Dat gebeurde ondermeer met springstof, slagpijpjes en schokgevoelige granaten, aldus de Rekenkamer. Op de overdrachts formulieren staat alleen 'munitie' vermeld. dovende middelen bewaard zonder afdoende veiligheidsmaatregelen. De Rekenkamer vraagt zich daarbij af of het noodzakelijk is de drugs ja renlang te bewaren. In één geval stond de hoofdofficier van justitie erop dat sieraden en waardevolle voorwerpen blijvend bewaard wer den. De spullen lagen al vanaf 1966 in de kluis, aldus de Rekenkamer, zonder dat er uitzicht bestond op af handeling van de zaken. De Rekenkamer achterhaalde verder dat bij de ene griffie che ques, bank- en giropasjes, vals geld, verdovende middelen en vuurwa pens wel in een kluis bewaard wor den maar bij een andere griffie niet. Volgens de Rekenkamer maakt jus titie daar geen problemen van om dat men er niet direct last van heeft. Rekenkamer ziet fouten bij opslag in beslag genomen goed DEN HAAG/DEN BOSCH - Voor- tigd. Gestolen goed gaat in principe het geld .verpen die politie in beslag neemt, worden opgeslagen op de griffie van de rechtbank. Meestal gaat het om gestolen of gevonden voorwer pen, maar het kan ook gaan om ver boden zaken als drugs, wapens en munitie. door Theo Haerkens terug naar de eigenaar. Maar als cïie Vals geld gaat niet te vinden is, worden video's, sche bank. Film- en geluidsapparatuur ve beurd verklaard. Ze vervallen dan vaak om wel zestig voorwerpen. "Op het bijbehorende formuliertje wordt een accolade gezet en je hebt Grote hoeveelheden drugs leve- gevaarlijk spul binnen voor je er erg nog wel eens problemen op. Een l worden vervolgens koffer hasj gaat nog, i hebt". Wat eenmaal is opgeslagen, blijft het rijk geveild. Het magazijn van de rechtbank een ware winkel vqn Sinkel, met verbrandingsoven meer dan tienduizend 'kaveltjes' .vaaronder sieraden en vuile onder- springt de griffie in Den Bosch bui- bleem wordt". Gestolen goed. al i container vol wordt slechts een tot het weg mag. Voor ieder geval monster bewaard. De rest gaat de gelden aparte procedures, met vast- erbrar Met De wet schrijft voor wat er alle maal moet worden bewaard en hoe, maar daarbij gaat nog wel eens wat fout. Uit een rapport van de Reken kamer blijkt dat er soms explosie ven op de plank liggen die zo ge- merk, keurig vaarlijk zijn dat de Explosieven Op ruimingsdienst ze niet durft te ver broeken. "Een koe kan ik hier niet tengew bewaren, net zo min als een lading gebouw diepvrieskippen", aldus J. Budden dijk, griffier van de rechtbank in Den Bosch. Auto's die zorgvuldig •aar 150 opslag te gevaarlijk. Vuurwerk of jerrycan benzine wil ik hier niet gaat niet weg het nog zo waardeloos, wordt drie •erken, tot vijf jaar bewaard en de baksteen een moord is gepleegd,, de rechtszaak beslag zijn hebben". Griffier Buddendijk prijst afgerond. "Ik ga daar niet over, ik denk wel eens dat wel erg genomen, gaan naar de Dienst der zich gelukkig met zijn militaire ach- Domeinen. Tweedehands brikjes tergrond en weet daarom explosie orden buiten gestald modellen van ee de garage, waar ze van jaar tot jaar in waarde achteruit gaan. de gloed- ;en duur ten de deur te houden. "Maar wie er geen weet van heeft, neemt dat wel in ontvangst. Het is net als met le ken die in het schuurtje achter hun huis een granaat open vijlen". De meeste voorwerpen dienen als Veils gold. bewijsstuk in rechtszaken. De grif- Een in beslag genomen koffer geld Fie bewaart ze tot de rechter besluit wordt niet zomaar op een plank ge- wat ermee moet gebeuren. Wapens zet. Als de bankbiljetten zelf niet er bij een huiszoeking goederen Oppassen Toch is het oppassi drugs, worden meestal nodig zijn voor de bewijslast, wordt beslag worden genomen, gaat het lang blijven". Bén tot twee keer per jaar wordt het magazijn in Den Bosch opge schoond. Buddendijk is echter niet verbaasd dat er dingen zijn die veel langer blijven liggen, zoals de Re kenkamer vaststelde. "Iets kleins dat in de kluis terechtkomt, ligt het niemand in de weg en kan daar heel L. Win eert VlC-reis rtactr jyiortte Carlo W of eert luxe Wimbleclort-trif». Wie van 22 maart tot en 14 april bij ons bi loopt, maakt een goede kans binnenkort Boris Becker zelf te ontmoe ten. Want iedereen die in die periode een nieuwe Ford koopt, heeft automatisch recht op mee spelen in het Ford Tennis Gala. Een zeer sportieve wedstrijd, waarmee wel 10 VIP-reizen naar het tennis- tournooi van Monte Carlo 125 luxe Wimbledon-trips voor twee personen zijn te verdienen! Als u hoofd prijswinnaar wordt, ontmoet u Boris Becker in Monte Carlo. Want dit sportieve type TENNISGALA BIJ UW FORD DEALER VAN staat al 3 jaar onder sponsorcontract bij Ford. En maakt in Monte Carlo graag met u kennis. Sommige bollen mog je niet loten lopen... Neem nou de gloednieuwe Dunlop TP-tennisballen. De nieuwe standaard in het professionele wedstrijd-/''" - tennis. Wie nu naar jï*—- showroom komt en serieuze-interesse toont j voor de aanschaf van een nieuwe Ford, krijgt een blik met drie Dunlop TP-ballen gratis (zolang de voorraad strekt). Dat mag je toch niet laten lopen? r— 22 MAARTT/M 14 APRIL. Noordwijk: Beeklaan 5, tel. 01719-19478 Leiden: 5 Meilaan 7 tel. 071-310031 Leiden: Lammenschansplein 6, tel. 071-769358 Leiderdorp: v.d. Valk Boumanweg 71, tel. 071-899301

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9