Abortus in België vrijwel uit strafwet Rust keert even weer in Litouwen Slaaptekort in VS groter probleem dan te veel eten Stormloop van Chinezen op Macao Mensen die zolang hebben stilgestaan, zijn moeilijk op te peppen i'Hnnnwn» Na 20 jaar discussie liberalisering BRUSSEL Het Belgische parlement heeft gisteren na een jarenlange discussie besloten abortus grotendeels uit de strafwet te halen. Volgens de nieuwe wet is abortus niet straf baar binnen twaalf weken mits er sprake is van een noodsituatie voor de vrouw en de arts overtuigd is van haar wens om abortus te laten plegen, ook nadat zij op alternatieven is ge wezen. De Belgische bisschoppen hebben direct gezegd "niet te begrijpen" dat "een sa menleving het recht op leven van de zwaktsen weigert wettelijk te beschermen". ITHACA Hun drukke levensstijl dreigt van de Amerikanen een volk van wandelende zombies te maken. Meer dan 100 miljoen Amerikanen, dat is bijna de helft van de twee vol wassenen en tieners, komen elke nacht een of twee uur slaap tekort. Dat komt erop neer dat ze per week een hele nacht slaap door William Kates/AP Een chronisch slaaptekort kan de geestelijke en lichamelijke gezond heid schaden en kost de Verenigde Staten daardoor jaarlijks miljarden dollars, aldus psycholoog James Maas. "Sommige mensen zijn let terlijk wandelende zombies", zegt de maker van een bekroonde docu mentaire over slaap. "Als je 's mor gens een wekker nodig hebt om wakker te worden, of als je 's mid dags last hebt van flinke inzinkin gen dan heb je meer slaap nodig". De gevolgen van een slaaptekort kunnen zijn gebrek aan initiatief en energie, afwezigheid, concentratie stoornissen, en vermoeidheid. De arts Thomas Roth. directeur van een onderzoekscentrum voor slaap stoornissen in Detroit, zegt in de do cumentaire dat er meer Amerika nen zijn die te weinig slapen, dan die te veel eten. Het lijdt volgens hem geen twijfel dat vermoeidheid ernstige gevolgen heeft. Volgens de Nationale Transportveiligheids- raad werden tussen 1983 en 1986 69 vliegtuigongelukken geheel of ge deeltelijk veroorzaakt door ver moeidheid van de piloot. Ongeveer 20 miljoen Amerikanen draaien in hun werk nachtdiensten. Uit cijfers blijkt dat 55 procent van hen minstens een maal per week tij dens het werk in slaap sukkelt. "Dat gebeurt niet tijdens pauzes en die mensen gaan ook niet even liggen, het gebeurt terwijl ze aan het werk vestigingsvergunning door Hans de Bruijn Het initiatiefvoorstel van de libera len en socialisten kreeg in de Kamer van Volksvertegenwoordigers 126 stemmen, met 69 leden tegen en twaalf onthoudingen. Het voorstel van de Vlaamse liberaal Lucienne Hermann-Michielsens en de Waalse socialist Roger Lallemand was al in de Senaat goedgekeurd. De grote verliezers van het debat zijn de christendemocraten, die zich steeds met hand en tand tegen een liberale re abortuswetgeving hebben verzet. Maar bij de opstelling van het re geerakkoord van de rooms-rode co alitie was al afgesproken dat van de abortuskwestie geen crisis-zaak ge maakt zou worden. Fractieleider D'hoore van de Vlaamse CVP zei "ontgoocheld" te zijn over het besluit. De christende mocraten hebben ook de laatste da gen steeds gezegd dat zij zich bij hun nederlaag zullen neerleggen. Ook minister van justitie Wathelet, een Waalse christendemocraat, stemde tegen. Maar hij zal de wet wel mee-ondertekenen. Het ex treem-rechtse Vlaams Blok stemde ook tegen, alsmede een deel van de fractie van de Vlaamse Volksunie. Aan Waalse kant stemden twee libe ralen tegen en onthielden zich drie christendemocraten. Wanneer de wet in het staatsblad komt en van kracht wordt, is nog niet precies be kend. De christendemocraten, en dan vooral de CVP van premier Wilfried Martens, heeft de afgelopen jaréh een felle campagne gevoerd tegen een liberale abortuswet. De discus sie begon al ruim twintig jaar gele den. Sindsdien zijn diverse initia- Toch onderzoek van Volkskammer naar Stasi-banden OOST-BERLIJN (DPA/Rtr/AFP) - De Oostduitse Volkskammer heeft gisteren toch besloten een onder zoek in te stellen naar het mogelijke Stasi-verleden van de 400 nieuw ge kozen parlementariërs. Dat gebeur de nadat duizenden mensen gehoor hadden gegeven aan een oproep van burgergroepen als Neues Fo rum en partijen als de Groenen en de SPD om de straat op te gaan om zo'n onderzoek te eisen. De eerste bijeenkomst van de Al liantie voor Duitsland, de liberalen en de SPD over de vorming van een grote coalitie is goed verlopen. SPD-delegatieleider Markus Mec kel sprak over "een zeer open sfeer", maar verheelde niet dat de SPD er nog altijd weinig voor voelt om in zee te gaan met de rechtse DSU, een van de Alliantiepartijen en zusterpartij van de Westduitse CSU. Kashmir In de hoofdstad Srinagar van Kashmir zijn gisteren vijftien mos lims door Indiase paramilitairen doodgeschoten. De incidenten von den plaats een dag nadat Indiase grenswachters twee Pakistaanse burgers doodschoten, die deel uit maakten van een groep van onge veer 100 Pakistanen die probeerden de grens naar India over te steken en anti-Indiase leuzen riepen. tiefvoorstellen in discussie geweest, maar die haalden nooit een 'meer derheid. De CVP kwam enkele jaren gele den met een eigen tekst, maar heeft die nooit als wetsvoorstel ingediend omdat al tevoren vaststond dat het toch geen steun zou krijgen. De christencemocraten wilden veel strengere voorwaarden in de wet opnemen, maar zelfs de Raad van State veegde die ideeën onlangs van tafel. De CVP heeft nu alle hoop geves tigd op de afgesproken 'evaluatie' van de wet, die over twee jaar moet plaatsvinden. Een commissie zal dan moeten bekijken of de nieuwe abortuswet is uitgevoerd zoals de wetgever dat heeft beoogd. Het po litieke debat moge voorbij zijn, de maatschappelijke discussie gaat dus door. De CVP zal ook niet nala ten via de Vlaamse deelregering, waarin zij een doorslaggevende stem heeft, nauwlettend op de uit voering van de wet toe te zien. De deelregeringen zijn verantwoorde lijk voor het volksgezondheidsbe leid en kunnen eisen stellen aan de ziekenhuizen of abortusklinieken. Ook komen er maatregelen van de deelregering voor begeleiding van vrouwen die ongewenst zwan ger zijn. Door de mogelijkheden Tsjechoslowaldje krijgt twee namen PRAAG (Rtr/AFP/DPA) - Po- gingen om de Tsjechoslowaakse Socialistische Republiek een nieuwe naam te geven hebben gisteravond uiteindelijk gere sulteerd in een compromis waardoor het land voortaan on der twee namen door het leven gaat. President Vaclav Havel moest uit het ziekenhuis komen om het compromis door het parle ment te loodsen. Hij stelde 's middags vanaf zijn ziekbed voor - hij ondergaat binnenkort een hernia-operatie - het land voortaan Tsjechoslowaakse Fe deratieve Republiek te noemen. Het voorstel haalde toen echter niet de benodigde tweederde meerderheid. Later op de avond, nadat Ha- vel zijn opwachting had ge maakt in het parlement, ging het parlement alsnog akkoord on der de voorwaarde dat de Tsjechen en de Slowaken in de toekomst hun eigen versie van de naam mogen gebruiken. De Tsjechen hanteren nu de naam Tsjechoslowaakse Federatieve Republiek terwijl de Slowaken zich van de naam Tsjecho-Slo- waakse Federatieve Republiek bedienen. De Tsjechen willen geen koppelteken, dat zij als een teken van verdeeldheid zien. De Slowaken willen met het kop pelteken echter hun zelfstandig heid benadrukken. PARAMARIBO (GPD) - Het ul timatum van het Junglecommando is met een dag verlengd. Brunswijk dreigde de regering "maatregelen te nemen" als hij de wapens niet te rugkrijgt die door het Surinaamse Openbaar Ministerie in beslag zijn genomen. De 24 uur uitstel is verleend om dat minister Soemita een onder zoek heeft beloofd naar de dood van twee van Brunswijks lijfwachten. Volgens het Junglecommando heeft de regering aanwijzingen dat de lijfwachten in koelen bloede zijn neergeschoten. Eerder op de dag liet Brunswijk voor kinderopvang te vergroten, hoopt de deelregering de behoefte aan abortussen te verminderen. MACAO (IPS) - Met schoten in de lucht heeft de politie in de Por tugese enclave Macao in China gisteren geprobeerd een hysteri sche massa van 50.000 illegale Chinese immigranten in be dwang te houden. De illegalen wilden zich massaal laten regi streren om gebruik te maken van een amnestie-aanbod van de rege ring voor Chinese immigranten in het gebied. Radio Macao meldde dat er sprake was van een absolute cha os bij de hondenrenbaan bij Ma- caq, waar de tienduizenden illega le immigranten zich konden mel den. Sommigen van hen verblij ven al 15 jaar illegaal in de encla ve. Nadat 40.000, mensen waren binnengelaten braken rellen uit toen de politie de poorten van de renbaan sloot. Er werden mensen onder de voet gelopen en zeker 1000 mensen werden gearres teerd. Tientallen gewonden moesten worden opgenomen, al dus de radio. via het Surinaamse radiostation SRS weten dat hij "een beetje boos" is op legerleider Bouterse. "Als men gewoon had gezegd: meneer, u bent gearresteerd in verband met een co caïnezaak. dan was er geen verzet geboden". Hij is teleurgesteld in Bouterse. "Hoe moet je nu iemand vertrouwen die je zo goed kent en die dan opeens mensen dood maakt". Brunswijk bood gisteren de Suri naamse regering zijn excuses aan, Dinsdag maakte het bestuur van Macao bekend dat er amnes tie zou worden verleend aan on geveer 4200 mensen. Het ging om illegale immigranten die in Ma- cao kinderen hebben gekregen. In januari vorig jaar werden die kinderen al erkend als inwoners van Macao. De betreffende ou ders konden zich gisteren melden ter registratie. Woensdag al verzamelden zich voor het paleis van de gouverneur duizenden illegale immigranten die de amnestieregeling van vorig jaar gemist hadden. Velen brach ten hun baby's en kinderen mee en eisten alsnog gebruik te mo gen maken van de regeling. Er was een grote politiemacht op de been die probeerde de me nigte te verspreiden. Veel men sen werden in de loop van de nacht met busjes weggevoerd van het terrein en weer losgelaten. Gistermorgen voerden de autori teiten de grenscontrole op, nadat nadat hij tot de overtuiging was ge komen dat de regering werkelijk moeite had gedaan om hem vrij te krijgen. Brunswijk zei nog steeds bereid te zijn de duizend kilo cocaï ne die hij vorige week in beslag heeft genomen van een viertal Co- lombianen, over te dragen aan de justitiële autoriteiten. Volgens de Nederlandse minister Van den Broek (buitenlandse za ken) heeft de Surinaamse burgerre gering uiteindelijk aan het langste was gemeld dat in de loop van de nacht duizenden Chinezen ille gaal de grens waren overgesto ken, omdat zij dachten dat alle il legale immigranten gelegaliseerd zouden worden. Toen vorig jaar de legalisering van de kinderen mogelijk werd. deden zich soortgelijke taferelen voor. Dertigduizend mejisen stormden toen op de twee regi stratiebureaus af, in de overtui ging dat het ging om een algeme ne amnestie. Zowel Hongkong als Macao maken zich grote zorgen over de toename van het aantal illegale immigranten uit China de afgelo pen maanden. Volgens waarne mers zijn de laatste tijd miljoenen Chinezen zonder werk komen te zitten, omdat de regering een groot aantal bedrijven op het plat teland heeft gesloten. Portugal en China hebben een akkoord dat Macao in 1999 zal worden overge dragen aan China. eind getrokken. "Maar daaraan ont leen ik geen euforische verwachtin gen voor de toekomst", aldus de be windsman gisteren tijdens een spoedoverleg met de Tweede Ka- Zowel Van den Broek als mi nister Pronk (ontwikkelingssamen werking) wezen het pleidooi om zich "uiterst terughoudend op te stellen" met het verstrekken van ontwikkelingshulp zonder meer van de hand. Van den Broek be klemtoonde dat bij de Surinaamse burgerregering geen onwil bestaat om de macht van de militairen terug te dringen. Het gaat om onmacht. zijn", zegt psycholoog en slaapex- pert Richörd Coleman. Hij brengt een aantal recente rampen in herin nering. die allemaal 's nachts plaats vonden: Harrisburg gebeurde om 4 uur 's nachts. Tsjernobyl om 2 uur, de giframp in Bhopal en de olieramp met de Exxon Valdez bei de omstreeks middernacht. Het probleem van wisseldiensten is volgens de arts Charles Czeisler dat op een nachtdienst meestal een vroege dienst volgt en dat de dien sten te snel op elkaar volgen om het lichaam aan de overgang te laten wennen. Uit een onderzoek bij een fabriek waar in wisseldienst wordt gewerkt blijkt dat in de laatste twee uur van de nachtdienst het aantal ongelukken opvallend toeneemt en dat er 's nachts 40 procent meer on gelukken gebeuren dan overdag. Een onderzoek heeft uitgewezen VILNIUS (AP/AFP/Rtr/DPA) - Na het aanbod van het Sovjetministe rie van defensie amnestie te verle nen aan Litouwse deserteurs die zichzelf aangeven, is het gisteren rustig gebleven in Litouwen. Dene marken, Tsjechoslowakije en IJs land hebben zich inmiddels aange boden als gastheer voor besprekin gen tussen Litouwen en het Krem lin. De VS hielden zich gisteren op nieuw nadrukkelijk buiten het con flict. Witte-Huiswoordvoerder Mar- lin Fitzwater zei dat een tussen komst van Bush averechts zou kun nen werken in deze "complexe en gevoelige zaak". VS-diplomaten lie ten eerder al doorschemeren dat Bush wil voorkomen dat Gor- batsjov door bemoeienis van de VS onder grote binnenlandse druk komt te staan. De voormalige communistische Litouwse president Algirdas Bra- zauskas zei vanmorgen opgelucht te zijn over de concessies van beide kanten. "Ik denk dat Litouwen een uitweg zoekt, en ik denk dat Gor- batsjov een uitweg zoekt", aldus Brazauskas. De Litouwse president Vytautas Landsgergis zei daarente gen niet veel waarde te hechten aan de verzekering dat de Litouwse de serteurs niet worden gestraft. "Het is wel vaker gebeurd dat hoge mili taire functionarissen hebben gelo gen", zei hij. Inmiddels hebben zich volgens het Rode Leger al 50 deserteurs weer bij hun onderdelen gemeld De afgelopen weken zijn honder den Litouwers gedeserteerd, de meesten omdat zij niet langer wil den dienen in een "bezettingsle ger". Eerder deze week werden ze- dat vermoeidheidsproblemen op het werk Amerikaanse bedrijven jaarlijks in totaal ongeveer 70 mil jard dollar kosten door produktie- verlies, arbeidsongevallen en aan doktersreken ingen. Volgens Maas is aangetoond dat mensen die in nachtdienst werken na vijf jaar twee keer zoveel kans lo pen op hart- en maagaandoeningen dan mensen die alleen overdag wer ken en er zijn zelfs aanwijzingen dat door te weinig slaap een mensenle ven met acht tot tien jaar wordt in gekort. Volgens Maas is er geen eenvou dige oplossing: "Mensen zeggen: wanneer moet ik dan golf spelen, wanneer moet ik dan dit doen. wan neer moet ik dan dat doen? Ouders en partners die beiden buitenshuis werken, hebben een huishouden te doen en kinderen te verzorgen en ze willen ook nog wat vrije tijd over houden. Dus wat doen ze? Ze sla pen korter. Maar we zouden ons over onze slaapgewoonten net zo druk moeten maken als over ons di eet en over de vraag of we wel vol doende lichaamsbeweging krij gen". ker 23 deserteurs, die in ziekenhui zen waren ondergedoken, in de kraag gevat. Volgens ooggetuigen werd daarbij geweld gebruikt. Vanmorgen heeft het Rode Leger de opsporing van deserteurs hervat. Volgens luitenant-generaal Frants Markovski zijn Sovjet-officieren in middels bij 97 deserteurs aan huis geweest, en is hun in 40 gevallen was verzekerd dat de soldaten naar hun onderdeel zullen terugkeren. In 42 gevallen hadden de ouders ge zegd bereid te zijn hun zoons terug te sturen, maar niet te weten waar dezen zich ophielden. Estland Het nieuw gekozen parlement van de republiek Estland is gisteren voor de eerste keer bijeengekomen. Arnold Ruütel. een 61-jarige .com munist. werd'tot voorzitter van de Opperste Sovjet gekozen. Volgens Tass verwacht de leider van het Est se Volksfront. Rein Veideman, dat het parlement een "verklaring over de onafhankelijkheid" zal aanne men. In de Opperste Sovjet gelden 78 van de 105 parlementariërs als voorstanders van onafhankelijk heid. In de Oekraïne, met ongeveer 50 miljoen inwoners een van de voor naamste republieken van de Sov jetunie, hebben gisteren 24 parle mentariërs opgeroepen tot erken ning van de zelfstandigheid van Li touwen. De 24. behorend tot het De mocratisch Blok dat afscheiding van de Oekraïne van de Sovjetunie nastreeft, willen het parlement van hun republiek binnenkort een voor stel aanbieden tot erkenning van de onafhankelijkheid van Litouwen. OP HET OORLOGSPAD JOHANNESBURG Aanhangers van de Zuidafrikaan se Zulu-bewe- ging Inkatha lopen gewapend door de straten van Edendale. Gisteren braken opnieuw felle gevechten uit tussen hen en ANC-sympathisanten in de provincie Natal. Sinds de gevechten afgelopen zondag uitbraken, zijn meer dan 20 doden en tientallen gewonden gevallen. Inkatha-leider Buthelezi heeft zich inmiddels bereid verklaard om samen met ANC-leider Nelson Mandela een massa-manifestatie in Pie- termaritzburg te organiseren om samen het bloedvergieten een halt toe te roepen. "We hebben het stadium bereiktwaarin het beëindigen van de geweldadigheden uitstijgt boven allerlei gevestigde poliEeke belan gen", aldus Buthelezi. De bijeenkomst is in de loop van volgende week gepland. <foto An Brunswijk verlengt ultimatum Vietnam De Vietnamese communistische partij heefteen lid van het Politburo verstoten omdat hij te vergaande democratische hervormingen wil naar de zin van de partij. Tran Xuan Bach is volgens een officiële mede deling verwijderd wegens "ernstige overtredingen van de organisatori sche en disciplinaire regels van de partij, met veel nadelige gevolgen". Apartheid Het Hooggerechtshof in Pretoria heeft een verordening vernietigd van het door de Konservatieve Par tij beheerste gemeentebestuur van Boksburg dat een meer bij de stad alleen toegankelijk is voor blanken. Het Hof noemde de verordening "hoogst onredelijk" en uitsluitend bedoeld om de kleine apartheid weer in te voeren. Het gemeentebe stuur had beweerd dat blanke recre anten bij het meer last hadden van zwarte bezoekers. El Salvador De Salvadoraanse oppositieleider Guillermo Ungo van de sociaal-de mocratische Nationale Revolutio- nare Beweging (MNR) verwacht dat de vredesbesprekingen tussen de guerrillabeweging en de regering in El Salvador volgende week van start kunnen gaan. De burgeroorlog duurt nu al 10 jaar en heeft aan meer dan 70.000 mensen het leven gekost. Conferentie over belang onderwijs aan volwassenen in Oost-Europa LEIDEN Veertig jaar zwegen ze, de be volkingen van Roemenië, de DDR en de andere Oosteuropese landen waar sinds eind vorig jaar niets meer hetzelfde is. Veertig jaar onderdrukt, dan plotseling vrijheid, en de vraag: wat nu? Mondigheid en democratie zijn geen zaken die als een maatjas zijn aan te schaffen. Of, zoals de Rus Oktai Abdoullaev het verwoordt: "Het is een moeizaam proces, van stilte naar vrijuit spreken, van apathie naar acti viteit". door Simone van Driel Abdouallev sprak gisteren op de confe rentie 'Maatschappelijke vernieuwing in Oost-Europa', die tot en met vandaag wordt gehouden in kasteel Oud-Poelgeest in Oegstgeest en is georganiseerd door de vereniging van Volkshogescholen en Vor mingscentra. Centraal staat de volwas seneneducatie, of liever gezegd de overtui ging dat het scholen van volwassenen in de Oosteuropese landen meer dan ooit no dig is. Kader moet er komen, in plaats van de meelopers en jaknikkers aan wie de totali taire regimes zo'n grote behoefte hadden. Managers. Mensen met politiek inzicht. Kritische en creatieve geesten. En die be hoefte is accuut. Het democratiseringspro ces in de Oosteuropese landen voltrekt zich nu, en morgen. Tijd om te wachten tot de huidige jeugd tot de eerste lichting zelf bewuste en kritisch denkende mensen is uitgegroeid, is er niet. De conferentie krijgt vandaag een reso lutie voorgelegd, waarin ervoor wordt ge pleit de Oosteuropese evenknieën zoveel mogelijk te laten profiteren van de des kundigheid en voorzieningen van maat schappelijke organisaties in Nederland, om op die manier een bijdrage te leveren aan de democratisering in de Oostbloklan den. Juist contacten tussen mensen, en niet slechts tussen regeringen, zijn daarbij van belang. Abdouallev, lid van het onafhankelijke instituut voor volwasseneneducatie Zna- nie in Moskou, hield zijn gehoor voor dat "wij die volwassenen onderwijzen, het ini tiatief niet mogen verliezen. Wij hebben de taak mensen te vormen. Dat zijn op zich holle woorden, want we hebben nog een lange weg te gaan. Het is geen kwestie van alleen maar het totalitair systeem afschaf fen en vervolgens even de democratie van het westen lenen. Mensen die zolang stil hebben gestaan, zijn moeilijk op te pep pen". Democratie is, zo werd algemeen gecon stateerd, een voortdurend proces dat ook in het westen nog volop in gang is. Politiek commentator H.J.A Hofland stelde in zijn openingsinleiding dat, als 1989 voor Oost- Europa het jaar van de lawine was, 1990 het jaar van het vallend gesteente kan wor den genoemd. Het jaar dus waarin de revo luties in de inrichting van de samenlevin gen hun beslag moeten krijgen. "Dat schept behoefte aan een scenario, maar er is geen scenario voor een lawine. Sociale vernieuwing, het definitief afschaffen van rotsvaste zekerheden die slechts stagnatie boden, kun je niet dirigeren". Vrije verkiezingen zoals die dit jaar overal in Oost-Europa worden gehouden, zijn in elk geval het onmiskenbare en absoluut noodzakelijke begin van democratie, be toogde Jacek Czaputowicz, adviseur voor Internationale Betrekkingen van de Pool se Senaat. Zijn eigen land is dat democrati sche wapenfeit nog niet beschoren ge weest. "De overwinning van Solidariteit in juni 1989 was geen kwestie van vrij stem men, meer het resultaat van onderhande lingen. Het had meer het karakter van een peiling: hoeveel mensen staan achter Soli dariteit en hoeveel achter de communis ten". Op 27 mei wacht de Polen lokale verkie zingen. en dan moet volgens Czaputowicz definitief worden afgerekend met de com munisten. Gemakkelijk zal dat niet wor den: "Je kunt de communisten op twee manieren weg krijgen, zeggen wij in Po len. Op een normale manier, en met een wonder. De normale manier, dat is als het leger ze eruit schopt. Het wonder, dat is als ze uit zichzelf weggaan". Als een van de weinigen ging professor Boris Gershunsky aan de Academie voor Pedagogische Wetenschappen in Moskou concreet in op de maatregelen die in elk geval in zijn land nodig zijn op het gebied van (volwassenen)onderwijs. Gershunsky schetste een droevig beeld van de kwali teit daarvan. Van de 130.000 scholen kampt een derde met problemen als het ontbreken van electriciteit, te weinig on derwijzers, slechte gebouwen en veel te weinig geld om aan de roep om technolo gie in het onderwijs gehoor te geven: 58 roebel per kind per jaar. Vooral de scholen op het platteland draaien onder slechte omstandigheden, en juist daar bevinden zich de meeste scho len: 75 procent. Meer dan de helft van de scholen heeft geen of onvoldoende praktij kruimte. Met bijvoorbeeld als gevolg dat leerlingen van een technische school met oud achterhaald gereedschap moeten wer ken en daarna in een bedrijf met de han den in het haar staan. Half vol De kernramp i i Tsjernobyl toont volgens Gershunsky goed aan hoe dingen mis kun nen gaan als mensen onvoldoende ge schoold zijn en niet zelf leren nadenken. "Hoe is die ramp ontstaan? Vooral omdat degenen die de centrale bouwden en dege nen die hem exploiteerden, niet professio neel waren. Daar komt bij dat ze verbor gen wilden houden hoe ernstig de ramp was. Mijn vraag is dan: wie garandeert dat dit niet nog eens gebeurt? Een mens wordt niet uit zichzelf gevormd. Als moreel en cultuur verloren gaan, dan gebeurt er een nog grotere catastrofe. Maar het gaat niet aan om alleen maar te roepen: 'hoera de mocratie, hoera perestrojka'. Vladimir Belpasko van het Handelsin stituut in Moskou stelde eveneens de lage kwaliteit van het onderwijs in zijn land aan de orde. Het management is slecht, de eco nomische opleidingen ook. De Sovjetunie kent sinds 25 jaar volwassenenonderwijs, maar er is maar een klein percentage rpen- sen dat zijn kennis ook gebruikt "voor het vervolmaken van de maatschappij". Toch is hij niet sceptisch over de toekomst. "Je kunt zeggen dat een fles half vol of half leeg is. En ik zeg dat voor de Sovjetunie de fles half vol is. We zijn toch een groot machtig land met ruim driehonderd mil joen inwoners. Er is alleen veel onderwijs nodig, en wat dat betreft kunnen we leren van andere landen".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7