Braks: korting op graanprijzen blijft Nieuwe stap naar Europese eenwording EG woedend over Westduitse tolheffing Puur gokken met 300.000 gulden Vertrek Van de Scheur: hou AbvaKabo rood Overleg spoorwegcao en verzekeringen zit vast Overleg EG-ministers over Economische en Monetaire Unie VRIJDAG 30 MAART 1990 Voorstel Commissie van Drie maakt weinig kans BRUSSEL/DEN HAAG (GPD/ANP) Minister Braks van landbouw wil niet afzien van een lagere graanprijs bij overproduktie. Hij voelt niets voor het voorstel van de Commissie van Drie om de automatische prijskorting voor graan, die ingaat wanneer het EG-produk- tieplafond van 160 miljoen ton wordt overschreden, voor een jaar buiten werking te stel len. "Dit besluit is destijds door de rege ringsleiders genomen en EG-wet geworden. Alleen zij kunnen het veranderen", aldus de bewinds man. Ook bij zijn EG-collega's zal dit voorstel van de bemiddelings commissie voor graanboeren niet met enthousiasme worden ont haald. Het opschorten van de maat regel laat de geest uit de fles, waar door de toch al te hoge graanpro- duktie nog moeilijker in de hand te houden zal zijn. Dat is onaanvaard baar voor de Europese begroting en zal ook een slechte indruk maken op handelspartners in de wereld. Het VVD-tweede-kamerlid Blauw vèrwacht niet dat de Britse en Franse regeringsleiders bereid zullen zijn tegemoet te komen aan het Nederlandse verlangen de graanproduktie te matigen en per lidstaat vast te stellen. De WD vindt dat het kabinet zo spoedig mogelijk met een reactie op het rap port van de wijze mannen moet ko men. Blauw wil volgende maand al een debat met Braks over de toe komst van de akkerbouw. Daarin zal hij pleiten voor belastingvoorde len voor de graantelers. Het CDA wil pas een definitief commentaar geven nadat het kabi net een standpunt heeft ingeno men. PvdA-woordvoerder Van Zijl vindt evens zijn VVD- en CDA-col- lega's dat de commissie snel en grondig heeft gewerkt. Eén beheer sing van de graanproduktie zoals in het rapport wordt beklemtoond, vindt de PvdA een iuiste keuze. Wat volgens Van Zijl ontbreekt, is een visie op wat er moet gebeuren in dien de Europese top in Dublin niet tot overeenstemming komt over het Nederlandse voorstel lidstaat een produktiehoeveelheid graan. se landbouw. Het is de VS een doom in het oog dat de Gemeen schap haar landbouwers maar geld blijft toestoppen, terwijl er sprake is enorme overproduktie van vast te stellen. De boeren, verenigd in drie land- advii snel uitvo weten geen plannen te zullen aa vaarden die de positie van de EG de wereldhandelsconferentie inkomenssteun GATT kunnen schaden. Daar vecht door een toeslag de EG al jaren met de Amerikanen hectare of door verhoging over de subsidiering van de Europe- graanprijs de Commissie van Drie Zij houden vast aan de boeren, 500 gulden per Vervoerverbod op Brabants vee door varkenspest BOXTEL In een deel van Noord- Brabant is wegens varkenspest het vervoer van landbouwdieren verbo den. Binnen het gebied Tilburg- Den Bosch-Raamsdonkveer- Bergsche Maas-Breda-Tilburg con troleert de Algemene Inspectie dienst (AID) van het ministerie van landbouw de naleving van het ver voerverbod op varkens, paarden, runderen, schapen en geiten Het onderzoek naar de herkomst van de varkenspest werd ontdekt op één boerderij in het Brabantse De Moer is in volle gang. Behalve in Belgié zijn er ook gevallen van var kenspest gemeld in de Bondsrepu bliek en in Oostenrijk. DEN HAAG (ANP) - AbvaKabo- voorzitter J. van de Scheur heeft gisteren bij zijn afscheid een emo tioneel pleidooi gehouden om de bond op een linkse koers te hou den. Onder gejuich en luid ap plaus zei Van de Scheur "van har te te hopen dat het nieuwe be stuur deze bond links zal houden, met alle moeilijkheden vandien. Hou die bond rood", aldus Van de Scheur. In zijn afscheidstoespraak stel de hij dat "heel dat gevecht van belangenbehartiging niet alleen ging om een paar uur minder of tientje meer". "In wezen gaat het de i dit land meer vrijheid te vergaren", aldus Van de Scheur. Het socialisme heeft als "één grote kreet om vrijheid" nog steeds zijn voorliefde, al blijkt het als economisch systeem niet te werken. Het congres reageerde zeer enthousiast en instemmend op het openhartige betoog van Van de Scheur. Zijn opvolger, C. Vrins, onder schreef de woorden van Van de Scheur zij het niet letterlijk door de begrippen solidariteit en gelijkwaardigheid als richtsnoer te stellen voor de vakbeweging en de AbvaKabo (de FNV-bond van ambtenaren en trendvolgers) in het bijzonder. De vakbeweging moet strijd blijven leveren om de tweedeling tussen werkenden en niet-werkenden te slechten. "Het scheppen van nieuwe werkgele genheid is daartoe de enige moge lijkheid. Herverdeling van arbeid is zeker een hulpmiddel, maar nooit de oplossing", aldus Vrins. Bondssecretaris A. van Huyge- voort brak op het congres een lans voor verdere arbeidstijdver korting (atv), naar de gemiddeld 35-urige werkweek. Dit is noodza kelijk om het beschikbare werk beter te verdelen. Het bereiken Van de Scheur: "Het ging niet alleen om een paar uur minder of een tientje meer". <ioio gpd» van deze ambitieuze doelstelling vergt een "enorme krachtsin spanning, die alleen is te realise ren in FNV-verband", aldus Van Huygevoort gisteren op de laatste dag van het AbvaKabo-congres in Den Haag. Tropicana nekt Center Pares ROTTERDAM (GPD) - De netto winst van het recreatie-concern Center Pares is vorig jaar met 60 procent gedaald 44,8 miljoen tot 16,7 miljoen gulden. Oorzaken wa ren de verliezen op het zwempara dijs Tropicana en het Franse bunga lowpark 'Les Bois Francs'. Tropicana in Rotterdam van Cen ter Pares is weliswaar wat het aantal bezoekers betreft succesvol maar het heeft vorig jaar toch een groot verlies geleden. De investerings- en onderhoudskosten zijn een stuk ho ger geworden dan geraamd. Om die reden heeft de directie en dat is opmerkelijk de gehele waarde van het zwembad (41,8 mil joen) in een keer afgeschreven. Daardoor bleef er netto (na aftrek van hogere financieringskosten en belastingen) veel minder overbleef dan de resultaten van het gehele be drijf deden vermoeden. Het be drijfsresultaat van de hele groep steeg vorig jaar, evenals de omzet, nog met 27 percent tot 132,2 miljoen gulden. Economie kort Sprey Houtimportbedrijf Jacob Sprey in Alphen aan den Rijn heeft in 1989 zijn bedrijfsresultaat zien stijgen van 434.000 gulden in 1988 tot 747.000. De nettowinst daalde ech ter van ongeveer 1 miljoen gulden tot 639.000 gulden. Volgens het be drijf bestond de winst van vorig jaar echter voor 600.000 gulden uit een buitengewone bate. Bulgarije Er is voor Bulgarije geen alternatief dan een vrije-markteconomie. Dit heeft de Bulgaarse premier Andrei Lukanov gisteren gezegd bij de pre sentatie van plannen om de econo mie van zijn land uit de heersende crisis te halen. Het staatstoezicht wordt afgeschaft, vrij inwisselbare munteenheden mogen het land in en particulier eigendom wordt toe gestaan. Einde persbureau Een rechter in Parijs heeft gisteren besloten tot liquidatie van het Fran se persbureau Agence Centrale de Presse (ACP). Het bureau verkeer de al sinds november in surséance van betaling doordat de eigenaar, de Britse mediamagnaat Robert Maxwell, niet langer bereid was de verliezen te dekken. ACP leverde voornamelijk binnenlands nieuws aan regionale kranten en omroepen in Frankrijk. Aletta Jacobs Minister D'Ancona reikt op 5 april de eerste Aletta Jacobsprijs uit aan de econome Bruyn-Hundt. De Alet ta Jacobsprijs van 5000 gulden wordt toegekend aan een vrouw die een voortrekkersrol heeft vervuld op het gebied van emancipatie. Bruyn-Hundt heeft veel gepubli ceerd op het gebied van vrouw en arbeid met als centraal thema de economische zelfstandigheid van BRUSSEL/DEN HAAG (GPD/ANP) - De EG-commissie sleept West-Duitsland voor het Eu ropese Hof van Justitie, als het land inderdaad tol gaat eisen van vracht autobedrijven voor het gebruik van de snelwegen. Dat heeft de Europe se transportcommissaris Karei van Miert gisteren gezegd, na afloop van een zeer verhitte discussie tussen de Europese ministers van verkeer over de tolmaatregel. De Nederlandse minister Maij- Weggen (verkeer) steunt het voor nemen van de EG volledig en over weegt zelfs nog bovendien nog een eigen Nederlandse actie. "Wij bekij ken of het Hof tot de uitspraak ge bracht kan worden dat het tolgeld terugbetaald moet worden als ach teraf blijkt dat het ten onrechte is geheven", zei ze gisteren. De Neder landse wegvervoerders hebben in middels besloten om de vervoers- prijzen te verhogen met ongeveer 3 tot 6 procent. Gisteren besloot het West-Duitse parlement om de tolmaatregel die maanden geleden al voor veel ge krakeel zorgde definitief in te voe ren. Vanaf 1 juli moeten alle chauf feurs, waaronder dus ook Neder landse, met een vrachtwagen die zwaarder is dan 18 ton, belasting be talen voor het gebruik van de wegen in de Bondsrepubliek Duitsland. Het bedrag ligt, afhankelijk van de zwaarte van de vracht, tussen de twee- en negenduizend mark. De Nederlandse Internationale Wegvervoer Organisatie heeft uitge rekend dat deze maatregel het Ne derlandse vervoer zeker 100 miljoen gulden per jaar kost. Omdat de meeste vrachtwagens die vanuit Nederland op West-Duitsland rij den zwaar materiaal vervoeren, gaat de organisatie uit van een gemiddel- Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft vorig jaar als voor zorgsmaatregel 35 miljoen gulden gestort in een apart fonds. Dat geld is bedoeld als compensatie voor de schade die Nederlandse transpor teurs dit jaar door de Duitse maatre gel zullen lijden. De wegvervoer ders vinden dit bedrag echter een "sigaar uit eigen doos", omdat de accijnsheffing op de diesel van dit jaar de overheid 240 miljoen gulden heeft opgeleverd. De belastingmaatregel geldt in principe voor alle vrachtrijders, dus ook voor de Duitse chauffeurs. De laatsten krijgen echter van de fiscus weer een forse korting, zodat zij er per saldo geen last van hebben. Het is vooral dit onderscheid dat de Eu ropese Commissie discriminerend vindt. Volgens Maij-Weggen werd er gisteren dan een "harde en bittere" discussie gevoerd. De Belgische mi nister, Jean-Luc Dehaene, maakte zich behoorlijk boos. "Juist nu we bezig zijn een Europese transport- markt zonder grenzen te creëren gaat de Bondsrepubliek een nieuwe vorm van grenzen in het leven roe pen". Het goederenvervoer over de weg in de Benelux wordt vanaf 1 januari 1991 geheel vrij, hebben de minis ters van verkeer gisteren ook beslo ten. Vrachtwagens uit België, Ne derland en Luxemburg mogen dan in de drie landen waar zij dat maar willen ladingen oppikken. De Bene lux loopt daarmee vooruit op de be sluitvorming in de EG over vrijma king'van het wegvervoer, die maar niet van de grond wil komen. Eerste zetten gedaan in Beurscompetitie LEIDEN - "Als je wilt winnen moet je puur gokken". Het laat aan duidelijkheid niets te wensen over, met welk uitgangspunt een flink aantal deelnemers aan de landelijke beurscompetitie deel neemt. De Leidenaar Eyal Har- togs (31) is er één die 'op gevoel' zijn portefeuille van maximaal 300.000 (fictieve) guldens heeft aangelegd. door Raymond Peil Het beursspel wordt georgani seerd door de stichting Neder landse Studenten Beurscompeti tie en heeft in Leiden een plaatse lijke stichting. Vanaf 19 maart speculeren de deelnemers met een fictief vermogen met de be doeling om in acht weken tijd zo veel mogelijk geld te verdienen op dit belegd vermogen. Zij kun nen daarvoor dagelijks niet meer dan zes koop- en verkooporders inleveren bij de organisatie, die dan op basis van de werkelijke beurskoersen worden verwerkt. In dit rubriekje zullen wat deelne mers uit de streek en de Beurs competitie wekelijks worden ge volgd. 'Zijdelings' In het spel heeft Eyal Hartogs. uitbater van een restaurant in Lei den en 'zijdelings' kleine beleg ger, gekozen voor beleggingen die wat meer risico met zich mee brengen. Hij heeft opties gekocht en daarmee het recht om gedu rende een afgesproken tijd aande len tegen een vastgestelde prijs te kopen of verkopen. Overigens kunnen opties ook op valuta, obli gaties, edelmetalen of op basis van beursindexen (de beursther- mometer) betrekking hebben. De koper van een call-optie krijgt het recht om gedurende een vaste tijd (meestal drie, zes of ne gen maanden) in het geval van Hartogs gaat het om Hoogovens en DAF 100 aandelen te kopen tegen een afgesproken prijs (pre mie). Hij betaalt voor de opties een prijs. De winst ontstaat als het aandeel meer dan een bepaald bedrag (van de premie plus de beursprovisie) boven de afge sproken prijs stijgt. De koper kan dan namelijk de aandelen meteen met winst doorverkopen. Hartogs verwacht dan ook dat DAF en Hoogovens zuullen stijgen de ko mende tijd. Het omgekeerde is het geval met put-opties: de koper betaalt voor het recht om de aandelen te gen een afgesproken prijs te ver kopen, omdat hij verwacht dat het aandeel in koers zal dalen. Hartogs heeft bijvoorbeeld ook put-opties Unilever gekocht en denkt dat dit aandeel zal zakken. Degene aan wie hij de aandelen mag verkopen (de 'schrijver' wordt de tegenpartij bij de opties genoemd) verwacht dus dat Uni lever juist meer waard zal wor den. Het is duidelijk dat call-opties weinig nut hebben als de afge sproken koopprijs niet wordt ge haald: Eyal Hartogs had dollar opties voor een koers van 1,90 gulden in portefeuille, in de ver wachting dat de dollar zou stij gen. Gedurende de termijn dat het recht op koop mocht worden uitgeoefend bleef de dollar onder dat niveau, dus aan dergelijke op ties had deze gokkende belegger niets. Niet doorzien Het beleid van deze deelnemer aan de Beurscompetitie blijft op intuïtie gebaseerd, zegt hij zelf. "Ik kijk naar waarden die naar mijn gevoel goedkoop zijn. Om bedrijfsresultaten van onderne mingen in te schatten en wat voor gevolgen die voor de koers heb ben, dat kan de beurs zelf al nau welijks inschatten. Het spel, zoals gespeeld door de grote beleggers, is vaak niet te doorzien". De Warmondse NIvRA-student (opleiding voor registeraccoun tant) Robert van de Berg (21) heeft samen met een aantal stude rende collega's twee portefeuilles aangelegd eén met een hoger en éen met een lager risico. De porte feuille met hoog risico bevat on der meer opties DAF en Aegon en aandelen Fokker. De tweede ver zameling bestaat uit aandelen Aegon. Heineken en Wessanen. Hij zegt 'geen idee' te hebben hoe goed zijn kansen zijn in de competitie. Zijn strategie is geba seerd op informatie uit beleggers bladen en de verwachtingen voortvloeiend uit vrij langdurige observatie: "Ik hou zelf de koer sen van de hoofdfondsen al lange tijd in de gaten". Een eerste opsteker hebben de NIvRA-studenten als kunnen in casseren: de aandelen van het op de parallelmarkt (een mogelijk heid voor bedrijven om vermo gen aan te trekken zonder beurs- klaar te zijn en vaak het voor portaal van de beurs) genoteerde computerbedrijf LCI stegen van 75 naar 85 gulden. Dank zij gun stige winstcijfers die voor deze beleggers toevallig op het juiste moment kwamen. Robert van de Berg: "Het is tijd om daarop winst te nemen". Verkopen dus. UTRECHT (ANP) - Het overleg tussen de Nederlandse Spoorwegen (27.000 werknemers) en de ver- voersbonden van FNV en CNV is vanochtend na een avond en een nacht onderhandelen vastgelopen. De spoorwegvakbond FSV had de onderhandelingen al eerder verla ten. Het overleg is stukgelopen op de loonsverhoging. In het eindbod van NS was een loonsverhoging van 3 procent per 1 april opgenomen, waarvan een kwart procent was be- Ouderschapsverlof Staatssecretaris Ter Veld (sociale zaken) heeft de Tweede Kamer be loofd in de wettelijke regeling van het ouderschapsverlof een bepaling op te nemen, dat het verlof wordt opgeschort bij langdurige .ziekte. Onder langdurige ziekte verstaat zij een periode van meer dan zes we ken. De kamer steunt de wettelijke regeling maar vindt 'm wel mager. BRUSSEL (ANP/GPD) - De Eu ropese eenwording gaat een beslis sende fase in. De EG-ministers van .financien en de presidenten van de centrale banken in de EG komen dit weekeinde 'informeel' bijeen in het Ierse Ashford. Zij zullen dan voor het eerst een oordeel moeten geven over de plannen van de Europese Commissie om de EG binnen enke le jaren om te vormen tot een Eco nomische en Monetaire Unie (EMU), met één munt en één centra le bank. Dit weekeinde zullen de EG-mi nisters in Ierland de eerste contou ren van de monetaire unie bespre ken. Er worden van de ministers nog geen besluiten verwacht, maar het is duidelijk dat de uitkomst van hun beraad een belangrijke rol zal spelen op de extra Europese top van regeringsleiders die eind april in Dublin wordt gehouden. Formeel is die top bijeengeroe pen om de gevolgen voor de EG van het Duitse eenwordingsproces in kaart te brengen. Direct daaraan ge koppeld is echter de vraag of Duits land via een monetaire of zelfs poli tieke unie steviger in de Gemeen schap moet worden verankerd. Christen-democartische kopstuk ken als bondskanselier Kohl en de Belgische premier Martens hebben die vraag de afgelopen weken al po sitief beantwoord. Ook president Mitterrand van Frankrijk zit op die lijn. Nederland is tot dusver voor zichtiger, mede omdat het bij een te overhaaste integratie een misluk king vreest met alle schadelijke ge volgen vandien. De ministers van financiën en de bankgouverneurs zullen zich niet al te diep in het politieke mijnenveld rond de Duitse eenwording en de hervorming van de EG wagen. Maar van hen wordt wel verwacht dat zij aangeven in hoeverre een toekom stig stelsel van centrale banken door de Europese Commissie in na volging van de Amerikaanse centra le bank EuroFed gedoopt onaf hankelijk moet opereren van natio nale en Europese overheden. Op dit gevoelige punt tekent zich een te genstelling af tussen het Neder lands-Duitse model en de opvattin gen in landen als Frankrijk, Italië en Groot-Brittannie, waar de presiden ten van de centrale banken minder vrijheid genieten. Minister Kok en zijn Westduitse col lega Waigel zullen er verder met steun van de Europese Commissie op hameren dat de EuroFed wette lijk verplicht moet worden naar sta biele prijzen te streven. Daaruit vloeit voort dat EuroFed een strak beleid voor rente en valutakoersen moet voeren. Ook het debat tussen de Britten en de rest van de EG over de nood zaak van verdragshervormingen om de EMU te bereiken zal weer op laaien. De Europese Commissie heeft het voorstel van het Verenigd Koninkrijk om via 'vrije concurren tie' tussen de EG-munten naar mo netaire unie te streven vorige week verworpen. EG-commissaris Hen- ning Christophersen van economi sche zaken vreest wanorde op de wisselmarkten, die de centrale ban ken op hoge kosten zal jagen. Politiek zeer gevoelig ligt voorts de vraag in hoeverre Brussel de om vang van de nationale financie ringstekorten mag gaan bepalen. Onder sterke druk van de Bundes bank kwamen de centrale bankiers in de EG een jaar geleden in het zo genaamde rapport-Delors tot de conclusie dat daarvoor dwingende richtlijnen moeten komen. Christophersen zei vorige week echter dat dit op politieke en techni sche moeilijkheden stuit, met name in de zwakkere landen in het zuiden van de EG. De Commissie wil die problemen omzeilen door toe te staan dat de wettelijke regels per land verschillend worden gedefini eerd. Anders dan in het rapport-Delors vindt de Europese Commissie dat de EMU, mogelijk al in 1996, over één gemeenschappelijke munt moet beschikken in de vorm van de ecu. De presidenten van de centrale banken vinden het voldoende als de nationale munten onlosmakelijk aan elkaar worden gekoppeld. Controle Diverse landen voelen er niets voor om hun soevereiniteit uit handen te geven. Daarom is de laatste tijd in de discussie sterk het aspect van de democratische controle naar voren gekomen. Naarmate de lidstaten meer bevoegdheden aan 'Brussel' overdragen, moet ook het toezicht daarop worden verscherpt. Het Europees Parlement heeft nu nauwelijks bevoegdheden. Het kan de Commissie boos toespreken, maar geen ministers naar huis stu ren of besluiten ongedaan maken. Het is opvallend dat juist Kohl zich heeft opgeworpen als de grote voor vechter van meer democratische controle in de EG. Hij wil tegelijk met de de confe rentie over de monetaire unie een aparte regeringsconferentie hou den over verbetering van die con trole. Al in december pleitte hij voor meer bevoegdheden voor het Euro parlement. "Anders hoeven we bij de Europese verkiezingen in 1994 niet bij de EG-burgers aan te ko- Op den duur kan hieruit een Eu ropese Politieke Unie groeien, waarin de Gemeenschap een echte eenheid is, met een soort Europese regering en een parlement met macht. Maar zo'n voorloper van een Verenigde Staten van Europa, zoals Duitsland en Belgie willen, boe zemt heel wat regeringen angst in. Niet alleen de Britse, maar ook de Nederlandse regering heeft grote bedenkingen tegen een EG waarin de lidstaten en hun regeringen tot regionale bestuurders worden gere duceerd. Of die extra conferentie er komt, is dan ook nog onzeker. Zij zou bovendien de discussie over de monetaire unie kunnen hinderen. stemd voor een extra salarisverbe tering voor de hogere inkomens groepen. NS bood daarnaast een eenmalige uitkering van 0,5 procent plus 500 gulden. De vervoersbonden CNV en FNV hadden daarvoor als eindbod 3,5 procent loonsverhogirlg geëist en een eenmalige uitkering van 600 gulden. Beide bonden zullen het re sultaat van de onderhandelingen de komende weken "zeker niet met een positief advies" voorleggen aan hun leden. Op 19 april besluit de vervoersbond FNV of er al dan niet actie wordt gevoerd. De onderhandelingen voor een nieuwe cao voor de 30.000 binnen dienstmedewerkers in het verzeke ringsbedrijf zijn ook vanochtend vroeg afgebroken. Drie van de vier betrokken vakbonden vonden de voorstellen van de werkgevers vol strekt onvoldoende. Voor de cao voor de ongeveer 7000 buiten dienstmedewerkers is nog wel een nieuwe afspraak gemaakt. Volgens de onderhandelaar van de Dien stenbond CNV. D. Swagerman, is er op geen van de hoofdpunten over eenstemming bereikt. Uitgaande van een cao voor 15 maanden boden •de werkgevers een loonsverhoging van 3,25 procent. De bonden vinden dat dat 'gezien de positieve ontwik kelingen in de bedrijfstak' mini maal 0,5 procent meer had moeten zijn. Ook een eenmalige uitkering van 2 procent erbovenop kon de werknemersorganisaties niet van gedachten doen veranderen. Op het gebied van de werkgelegenheid konden de partijen evenmin tot af spraken komen. Hoewel formeel de laatste onder handelingsronde voorbij is, wordt het_ cao-overleg bij Gist-Brocades (2770 werknemers) over drie weken voortgezet. De bonden hebben in het overleg een garantie geëist dat er geen ontslagen zullen vallen. De werkgever wil die niet geven, aldus de woordvoerder van de CNV- bond. Er is wel overeengekomen dat de vut-leeftijd op 60 jaar blijft. Gist-Brocades kampt al geruime tijd met een sterk teruglopend aan tal werknemers.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5