'Nederland minst veilige in Europa' Grote partijen willen subsidie Inspectie van riolen via radar ""•Internationaal onderzoek criminaliteit Sociale voorzieningen niet misbruikt door illegalen Kamer voor verbetering van eigen vergoedingen Griezelig affiche plotseling verboden Aftoppen reiskostenforfait wordt uitgesteld naar 1 juni OMDAT U ALS LEOUJX CLIËNT EEN ECHT VAKKUNDIG EN COMPLEET INTERIEURADVIES VERWACHT. noort mteaMtE ■WKlJMb JU MAAK I DEN HAAG (ANP) - De kans slachtoffer te worden van een misdrijf is in Nederland bedui dend hoger dan in de omringende landen. Niettemin worden in Nederland de minste maatregelen genomen om misdaad te voorkomen. Dat blijkt uit een internationale enquê te naar ervaringen met misdaad. De cijfers werden gistermiddag in Den Haag bekend ge maakt. Uit de slachtoffer-enquête blijkt dat 26.8 procent van de Nederlandse ondervraagden in 1988 het slachtof- "c Ier is geweest van een misdrijf. Dat is het hoogste percentage van alle onderzochte landen in (West-)Euro- pa. In de VS (28.8 procent). Canada om autodiefstal. Nergens ter wereld worden echter zo veel fietsen gesto len als in Nederland. Volgens dr.J van Dijk. hoofd di rectie criminaliteitspreventie van het ministerie van justitie en leider het onderzoek, was het schok- Australie lagen de percentages kendste gegeven uit het onderzoek. i maar weinig hoger. Het onderzoek is gehouden op itiatief van de Raad van Europa werd uitgevoerd in zeventien landen, waaronder twaalf Europe- Nederland. België, de Bondsre publiek Duitsland. Noorwegen. dat Nederland het hoogste scoort wat betreft mishandeling en bedrei ging. Ook op het gebied van wonin ginbraak staat Nederland in West- Europa aan de top. Het Nederland se misdaadcijfer wordt sterk beïn vloed door de vele fietsendiefstal len. Maar zonder dat zou Nederland Finland. Spanje._Frankrijk.Zwit- altijd nog op de tweede plaats in de top tien staan, aldus Van Dijk. Hoewel het onderzoek niet was gericht op mogelijke oorzaken van de misdaad, zei Van Dijk dat over de achtergronden van het Neder- ODmerkelijke landse cijfer wel iets is te zeggen -- "We hebben 1992. het Nederlandse misdaadcij fer nog boven het Europese niveau zal liggen". Nederland komt in de internatio nale vergelijking goed te voorschijn als het gaat om ernstige seksuele de licten (aanrandingen en verkrach tingen). Ook het percentage bero vingen is relatief iaag. De kans slachtoffer te worden van een mis drijf verschilt sterk per bevolkings groep. Jongeren worden vaker slachtoffer dan ouderen, mannen vaker dan vrouwen, inwoners van steden vaker dan inwoners van klei nere gemeenten en rijken vaker dan De instrumenten LELYSTAD (ANP) - Toepassing sentatie i door het riool rij- Nederland scoort van deze Eu ropese landen het hoogste wat be treft het algemeen slachtofferschap. Maar per delict zijn schillen. Zo is Nederland het Europa als het gaat meeste fietsen" Verder voudigweg de verband tussen verstedelijking en misdaad. Uitzondering op die regel is Japan, waar de misdaadcijfers tot de laagste ter wereld horen. "Maar daar heb je dan ook overal wijkpoh- tie en huismeesters", aldus Van Dijk De belangrijkste verklaring acht cent) gaf te kennen dat men graag Van Dijk de mentaliteitsverande ring, die zich sinds de jaren zestig in de Nederlandse samenleving heeft der slachtoffers van geweld voltrokken en tot vermindering van seksueel geweld, de sociale controle heeft geleid. Van Dijk: "De Nederlandse jeugd is wat Van de misdrijv in de helft van de gevallen aangifte gedaan bij de politie. Vandaar, al dus de onderzoekers, geeft de slachtoffer-enquête een beter in zicht in het werkelijke niveau van misdaad dan officiële politie-statis- tieken. Van alle slachtoffers kreeg in Ne derland gemiddeld drie procent een vorm van slachtofferhulp. In de VS ligt dat percentage veel hoger (tien procent). Een veel hoger percentage (35 procent, in Nederland 12 pro- radartechniek in riolering kan de overheid veel besparen. Boven dien signaleert de radar ook de ver raderlijke holle ruimtes achter de buis, die vaak de oorzaak zijn van plotseling instortend wegdek. Ook kan milieuverontreiniging door lek kend water uit rioolbuizen snel wor den opgespoord. Doordat de scheurtjes door middel van radar- wordt slechts technieken vroegtijdig worden ont- dek kan de eigenaar van het riool stelsel direct adequaat ingrijpen. Dit heeft Heidemij Adviesbureau gisteren bekend gemaakt bij de pre- dend radarsysteem in Almere. Na drie jaar ontwikkeltijd is een in spectietechniek gelanceerd, die om de halve centimeter wanddikte en sterkte van de rioolbuis kan bepa len. /erkwijze is be- waarvan trouwbaarder dan de nu toegepaste slechts ze kemboringen. Daarbij worden schadigd. steekproefgewijs stukken uit het riool gehaald. Dit beschadigt het den. signaleert bovendien veel meer dan de tot nu toe gebruikelijke rijdende videocamera's. Volgens technisch begeleider L. Vos van hetzelfde bureau komt het ook voor dat op basis van videobeel den buizen worden vervangen achteraf blijkt dat ze ;r oppervlakkig waren be- Amerikaan die vrouw doodde niet uitgeleverd DEN HAAG/SOESTERBER- G/UTRECHT/AMSTERDAM - De Amerikaanse militair die heeft toe gegeven dat hij zijn echtgenote heeft vermoord toen hij was gele gerd op de vliegbasis Soesterberg, om haar vervolgens aan stukken te snijden, zal niet uitgeleverd worden aan de autoriteiten van zijn vader land. De Hoge Raad heeft bepaald dat Nederland een artikel van het Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens(EVRM) overtreedt als de militair wordt uitgeleverd. De man werd vorig jaar door de rechtbank in Utrecht veroordeeld tot zes jaar en tbr. Vervolgens wei gerde het gerechtshof in Amster dam de behandeling in hoger be roep op te pakken omdat de leden van het hof zichzelf niet bevoegd achtten. Over die beslissing van het Amsterdamse hof loopt ook nog een procedure bij de Hoge Raad, maar de verwachting is dat het hof in Am sterdam spoedig de behandeling van de strafzaak zal moeten oppak ken. Wanneer de man naar Amerika gestuurd zou worden om aldaar be recht te worden, bestaat de kans dat hem de doodstraf wordt opgelegd. Op 1 mei 1986 is voor Nederland het Zesde Protocol bij het EVRM inza ke de afschaffing van de doodstraf in werking getreden. In het Proto col staat: "De doodstraf is afge schaft. Niemand mag tot een derge lijke straf worden veroordeeld of worden terechtgesteld." In Nederland wordt relatief wei nig gedaan aan voorkoming van misdrijven. Het percentage (half- )vrijstaande huizen met een in- Een pasklaar antwoord op het braakalarm is in Nederland opval- probleem heeft Van Dijk niet. "We lenc* ^aaS (zev kunnen alleen maar hopen dat het Bondsrepubliek volk zich gaat ergeren aan de ruwe omgangsvormen en weer meer soci ale controle gaat instellen. Het wachten is op een omslag in de mentaliteit, maar dat is niet op korte termijn te verwachten. Te vrezen is, dat bij herhaling van de enquête in procent). In de dat percentage entien procent. In Nederland is het verschijnsel huismeester of con cierge ook zeldzaam: zes procent bij een gemiddelde van 22 procent. NIJMEGEN (ANP) - Buitenlanders die illegaal in Nederland verblijven maken niet of nauwelijks misbruik van sociale voorzieningen zoals uit keringen, arbeids- of gezondheids voorzieningen. In de meeste geval len vrezen de illegalen dat aanmel ding bij een sociale voorziening au tomatisch zal leiden tot uitzetting. Dat is de belangrijkste conclusie uit een onderzoek van de Nijmeegse Wetenschapswinkel, uitgevoerd op verzoek van twee organisaties van immigranten: de Landelijke Sa menwerking van Organisaties van Buitenlandse Arbeiders (LSOBA) en de Federatie Vluchtelingen-Or- ganisaties'in Nederland (VON). Op 14 maart van dit jaar werd door staatssecretaris Kosto de com- missie-Zeevalking geïnstalleerd. Die moet in opdracht van de rege- doorspeelt ring gaan uitzoeken in hoeverr galen in Nederland de sociale Verplichte inschrijving en een wettelijke koppeling tussen de be de Nijmeegse volkingsregisters en de vreemdelin- drijfsverenigingen, elf bevolkings- ciale voorzieningen kunnen dan registers en gezondheidsvoorzie ningen in drie steden, neemt alvast een voorschotje op de materie. Echte illegalen, zo zegt de Weten schapswinkel, melden zich niet bij een bevolkingsregister omdat zij weten dat dit meestal de gegevens vreemdelingen dienst. Dat zou uitzetting tot gevolg kunnen hebben. met een eenvoudige druk op de knop zien of iemand ingeschreven staat en dus recht heeft op voorzie ningen. Die regeling zou voor ieder een moeten gelden, zodat discrimi natie tussen Nederlanders, legale buitenlanders en illegalen wordt voorkomen. Uit het onderzoek van de Weten schapswinkel blijkt dat illegalen zich vrijwel nooit proberen in te schrijven bij een arbeidsbureau. De GAB's vragen bijna altijd naar na tionaliteit en (bij niet-Nederlanders- chap) naar een geldig bewijs van verblijf in Nederland. Van specialis tische hulp of ziekenhuizen maken illegalen vrijwel geen gebruik, om dat zij niet verzekerd zijn. Kleine medische kosten en medicijnen be talen ze zelf. Als er een wettelijke koppeling tussen inschrijving in het bevol kingsregister en de vreemdelingen dienst tot stand zou komen zou dat volgens de Wetenschapswinkel voor de overheid het voordeel heb ben dat meteen gekozen kan wor den tussen beëindiging van het ver blijf of legalisatie. Bovendien zou zo'n koppeling een beter beeld van de werkelijke bevolking van Neder land geven dan tot nu toe. JDEN HAAG (GPD/ANP) - De °nirweede Kamer heeft gisteren in overgrote meerderheid ingestemd met het voorstel om het eigen inko- jns'men aan te passen aan de salarissen van ambtenaren. Alleen Groen .Links en RPF waren tegen de voor- zln;stellen van de speciale commissie onder leiding van het WD-kamer- lid Dees, dat de voorstellen had ont- ikkeld. Het belangrijkste onderdeel van voorstellen is de koppeling van het inkomen van Kamerleden (de zogeheten schadeloosstelling) aan m ambtenaren in schaal 14 (ad- itrateur). Met bovendien een bijstelling van de onkostenvergoe ding kan het inkomen oplopen tot tienduizend gulden bruto. De discussie spitste zich gisteren al snel toe op de reiskostenvergoe- looi. VF) vel De keer als voor de overig missie-Dees. en in navolging daarvan ook het presidium van de Tweede Kamer, vinden dat kamer leden gelijk behandeld moeten wor den als de overige burgers. Groen Links-kamerlid Van Es en later ook de PvdA vinden echter dat de Twee de Kamer een voorbeeld moet ge ven en zoveel mogelijk met hel openbaar vervoer moet reizen. Zij willen dan ook dat alle kamerleden een gratis jaarabonnement voor hel openbaar vervoer moeten krijgen en verder geen reiskostenvergoe ding. Kamervoorzitter Deetman en met hem de meerderheid van de Kamer vindt echter dat dat nu niet aan de orde is. Hij meent dat die discussie later, wanneer meer fundamenteel over het inkomen van de kamerle den zal worden gesproken wel aan de orde kan komen. Nu de Kamer in grote meerder heid akkoord is met de voorstellen van de commissie-Dees, is de sala risverhoging echter nog niet gere geld. Het inkomen van kamerleden is in een aparte wet geregeld. Een wijziging van die wet moet nu eerst door het kabinet worden voorbe reid en ingediend. Bovendien moet dat wetsontwerp een tweederde meerderheid in zowel de Tweede als de Eerste Kamer halen. Het weerzinwekkende affichedat AMSTERDAM (GPD) - Een intri gerend affiche straatbeeld van Amsterdam dwenen. De afbeelding van een man, ingeklemd in een ijzeren mar telwerktuig dat hem langzaam keel en borst doorboort, is door direc teur Gerald Brown van het Amster damse Museum voor Folterwerk- tuigen van straat gehaald nadat de Reclame Codecommissie de plaat "weerzinwekkend" had genoemd. Voor directeur Brown geen pro bleem: hij werkt aan "wetenschap pelijke herijking" van de tentoon stelling en heeft al een nieuw affi che op stapel staan: een rustiek plaatje van een 'hersenkraker'. De 'International exhibition of in struments of torture' mag zich sinds de oprichting vijf jaar geleden ver heugen in een ruime belangstelling. Eerst in de Beurs van Berlage en nu in het voormalige zwembad aan de Heiligeweg. Dat zich onder de be langstellenden ook de Reclame Co decommissie zou mengen, had Brown niet verwacht. "Het affiche hangt al jaren langs de straten". De klacht kwam van een Edam mer psycholoog, zegt Brown. De man had er kennelijk genoeg van el ke dag op weg naar zijn werk in Am- foltering lijdende, stervende merts komen dan straf', zegt Martin van geruisloos uit het die wordt gewurgd". De Edammer Harten, historicus afgestudeerd in kreeg in hoger beroep gelijk. middeleeuws strafrecht. "De 'ket- "Eigenlijk onzin", vindt Brown, tersvork' die de man om heeft. De man op de plaat sterft niet, weerspiegelt de letterlijke halsstar- wordt niet gewurgd, maar krijgt al- righeid van zijn ongeloof'. Volgens leen wat pijn te verduren. "Het is Van Harten zijn de meeste martel- een veroordeelde ketter en het is apparaten nooit bedoeld om de meer boetedoening om tot inkeer te slachtoffers te laten sterven. sterdam oog in oog te staan met wat me^ ^et openbaar DEN HAAG (ANP) De beperking van de fiscale aftrekbaarheid van het woon-werkverkeer per auto kan niet per 1 mei ingaan, zoals het kabi net zich had voorgesteld. De Twee de Kamer heeft gisteren besloten het wetsontwerp pas na de Paasva kantie te behandelen. De ingangs datum van de maatregel wordt ver schoven naar 1 juni. Dat heeft geen nadelige gevolgen voor de schat kist, aldus een woordvoerster van Financiën. De beperking van het reiskosten forfait voor automoblisten tot der tig kilometer en de volledige hand having van de aftrek voor reizigers stond de codecommissie noemt "e< Kievitseieren Het openbaar ministerie in het ar rondissement Almelo heeft beslo ten strenger op te treden tegen het illegaal rapen van kievitseieren. Wie het vervolg zonder toestemming i grondeigenaren kievitseieren nesten haalt, krijgt een boete van 20 gulden per ei. Laat men. het op rechtszitting aankomen, dan kan dat bedrag oplopen tot 75 gul den per ei. Tot nu toe gold een boete 20 tot 35 gulden per overtre ding. ongeacht het aantal eieren. Bomaanslag De Haarlemse rechtbank heeft gis- en een 20-jarige Haarlemmer ver- •deeld tot twee en een half jaar gevangenisstraf wegens ee.n bom- lanslag op de woning van VARA- iournalist Paul Witteman in Haar lem. Tegen de man was deze straf ook geeist. De aanslag met een zelf gemaakte pijpbom vond in de nacht 7 op 8 oktober vorig jaar plaats. De hal van de woning van Witteman raakte fors beschadigd. 'Ontvoering' De politiekorpsen van Gorkum en Tilburg zijn gisteren koortsachtig op zoek geweest naar een drie da gen oude baby. De wettelijke vader had het kindje gisterochtend bij de moeder in Gorkum weggehaald en meegenomen naar zijn woonplaats Tilburg. De moeder deed geen aan gifte van da diefstal van de baby bij de politie. De Gorkumse politie ech ter vreesde voor de gezondheid van het kindje en sloeg groot alarm. DEN HAAG Moeten politieke partijen worden gesubsidieerd dooi de overheid? Dat is de vraag die door de voorzitters van de vier grote partijen is opgeworpen in een ge sprek met minister Dales (binnen landse zaken). Die voorzitters vin den, weliswaar schoorvoetend, van wel. door Henri Kruithof Aan die overheidssteun zitten, als deze er ooit komt, nogal wat haken en ogen. Het is ook niet voor niets dat minister Dales een commissie onder leiding van de Leidse hoogle raar Van den Berg een jaar de tijd heeft gegeven om het probleem te bestuderen en met een advies te ko men. Voorlopig horen we van dit onderwerp niets meer. Aan het voorstel zit om te begin nen een staatsrechtelijk kantje, door het GPV-kamerlid Schutte naar voren gebracht. Sinds wan neer, zo vroeg hij zich af, voert een minister 'het gemeen overleg' met ke partijen zitten vrijwel allemaal nogal krap bij kas. Zij willen allerlei taken uitvoeren, om kiezers maar natuurlijk vooral de eigen achter ban, te interesseren voor de'politiek en op te wekken op hen te stem men. Daarvoor houden ze regelma tig bedelacties onder de leden, maar die leveren niet voldoende op. Om de vraag omtrent overheids- daarmee nog niet gezegd dat ze Merkwaardigerwijs is het dezelfde ""'erheidssubsidie Janmaat die mede de oorzaak is var dan ook moeten krijgen. Er kleven namelijk nogal wat bezwaren aan deze vorm van overheidssteun. Een van de belangrijkste bezwa- ren tegen deze steun is het feit dat verwerpelijke partij de politieke partijen (toch al moei- die subsidie ook. En lijk toegankelijke bastions) het risi co lopen door de subsidie zich nog meer van de kiezers te vervreem- subsidie te kunnen beantwoorden, den. Immers, het eerst van belang te weten of politieke partijen functie vervullen tisch bestel. Die vraag moet met 'ja' worden beantwoord. Bestuurders van politieke partijen komen veelal i de partij-organisatie omhoog de partijen de huiver bij de andere politieke partijen om tot overheidssubsidië ring van de politieke partijen over te gaan. Als zij dat krijgen, krijgt de i Janmaat wil het ge- •al dat juist Janmaat verklaard te genstander van overheidssteun voor politieke partijen is. volgende week op de agenda van de Tweede Kamer. Er bestond overigens al twijfel of het voorstel op tijd door de Eerste Kamer zou worden behandeld. De Kamercommissie voor finan ciën besloot gisteren op aandringen van de fracties van VVD, D66 en Groen Links het debat over het reis kostenforfait uit te stellen om meer tijd te hebben voor een zorgvuldige voorbereiding. De regeringsfracties CDA en PvdA legden zich bij het verzoek neer. Een tweede factor die tot vertra ging leidt is het overleg van het ka binet met de sociale partners, dat maandagmiddag plaatvindt. Dat gaat onder meer over de besteding van het geld dat vrijkomt door af topping van het reiskostenforfait. Het kabinet kan de Kamer pas dins dag rapporteren over de uitkomst daarvan. Slechts 30 procent premie-woningen in 1989 verkocht DEN HAAG (ANP) - Van de 21.000 premie-A-woningen waarvoor vori ge jaar een vergunning is afgege ven, zijn er tot dusver slechts 7.000 verkocht. Dat is ruim de helft min der dan het aantal dat staatssecreta ris Heerma (volkshuisvesting) in fe bruari in de Tweede Kamer noem de. Secretaris economische zaken drs. N. Rietdijk van de Nederlands Vereniging van Bouwondernemers Staatssecretaris Van Amelsvoort (NVB) zei dat gisteren tijdens een (belastingen) zei dinsdag tijdens hoorzitting van de Tweede Kamer hun financiën minder afhan- belangrijke kelijk worden democra- zich op die leden daarvan te concentreren Hl Jüü de leden, zal de algemene subsidiering noodzaak onherroepelijk afnemen PjW.eke e voorkomen. Dat bezwa politieke partijen, op democrati sche wijze opgesteld. Maar boven dien: het wekken van belangstel ling van de burgers vo is bij uitstek een zaak organisatie, die voor een groot deel uit vrijwilligers bestaat. Lage opkomst Het belang van die laatste taak, is bij de laatste verkiezingen duidelijk partijvoorzitters en niet met partij- gebleken. Een van de belangrijkste vertegenwoordigers in het parle- oorzaken van de lage opkomst bij ment? Een interessante vraag, die de gemeenteraadsverkiezingen van orige week, was het feit dat de par tijen niet in staat zijn gebleken de de kiezers te mo- kandidatenlijsten worden door de dervangen door de subsidie te base op het aantal leden ar de vraag lijk is. De echte aanhang wordt wel voorgesteld om specifie ke activiteiten, zoals scholing en wetenschappelijk onderzoek, voor steun in aanmerking te laten ko men. Maar dat is te verhullend. Geld dat de partijen nu voor die activitei- of'dat wel* re de- ten uitgeven, kan na subsidie door andere zaken wor- overleg met de commissie nog uit te gaan van invoering per 1 mei. De oppositie heeft meer tijd no dig om een standpunt over het wets ontwerp te bepaJen. Zij denkt dat het voorstel juridische procedures zal uitlokken, orridat sprake is van ongelijke behandeling tussen auto mobilisten en OV-reizigers en ver schillende categorieën werkne mers. Een schriftelijk advies van de landsadvocaat over dit aspect komt gulden pas maandag voor de Kamer be- nodig de nota Volkshuisvesting i: jaren '90 van Heerma. De bouwwe reld klaagt al geruime tijd over de stagnatie in de premie-A-verkoop. Het zal vrijwel onmogelijk zijn om de resterende 14.000 premie-A- woningen van het contingent 1989 nog te verkopen, meent de NVB. Door de hoge stand van de hypo theekrente heeft iemand met een belastbaar jaarinkomen van 43.500 'n 8.000 gulden eigen geld zijn hypotheek politie- de overheid de oolitiek he partijen wordt namelijk bepaald ^en gebruikt .....u;on verkantp de partijen ^.kapte wijze toch een algeme- subsidie krijgen. Als woreft over- de subsidie vast te stellen. Bo- gegaan tot steun aan partijen, dan volle openbaarheid en met van alle argumenten die Ben rol spelen. En dat past het niet zich te verschuilen achter specifieke, door iedereen als be langrijk erkende, activiteiten van schikbaar. Hij meent overigens dat dergelijke woning rond te krijgen. van het voorstel geen discrimine- Bij lagere inkomens is dat bedrag rende werking uitgaat. nog veel hoger. ADVERTENTIE door de minister wat al te gemakke lijk werd afgedaan met het ant woord dat politieke partijen, net als belangstelling andere organisaties, een gesprek biliseren. met haar kunnen aanvragen. Maar de essentie van het pro bleem zit ergens anders. De politie- vendien bestaat het gevaar agressieve ledenwerfcampagnes weging met cadeautjes of kortingen op het daarbij lidmaatschapgeld, om mai zoveel mogelijk staatssteun merking te komen. De Centrum-Democraat Janmaat de partijen, komt de eer toe het bovengenoem de bezwaar tegen overheidssteun voor politieke partijen naar voren te hebben gebracht, tijdens het korte Subsidie leidt snel tot de ver dachtmaking dat politici en hun partijen mekaar wat toestoppen. Maar nadat is vastgesteld dat de partijen een belangrijke taak in on ze democratie hebben te vervullen, kamerdebatje deze week. Het komt Dat verwijt is onterecht, i niet vaak voor dat er zinnige teksten uit de mond van deze ultra-rechtse volksvertegenwoordiger komen. op het parlement de plicht dit soort discussies in volle openbaarheid en openhartigheid te voeren. mSmT74, KA1WIJK, TLL0U18-29S76. OOHOimK00FW0HD. IMHDtS 6ESL0JBI.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3