Tuchtrecht in sport: hard, omstreden Machtsconcentratie in bankwereld gaat voort ^4 Ook Pax Christi moet inkrimpen NABIJ OPINIE GEESTELIJK LEVEN Een voetbalprof begaat een vuile overtreding. De scheidsrechter ziet niets, maar de camera's van Studio Sport registreren meedogenloos. De tuchtcommissie betaald voetbal van de KNVB buigt zich over de beelden en deelt een zware straf uit. De gevolgen van zo'n straf (bijvoorbeeld in het geval van de Ajacied Jan Wouters) grijpen waarschijnlijk dieper in dan alles wat een 'gewone' rechter zou kunnen opleggen. In het - onwaarschijnlijke geval van een strafrechtelijke vervolging wegens mishandeling of poging tot zware mishandeling, zou Wouters er heel wat genadiger zijn afgekomen. door Gijs Schreuders De tuchtstraf raakt het inkomen, de broodwinning, de kansen op aantrekkelijke buitenlandse aanbiedingen van een speler. En er zijn natuurlijk legio voorbeelden van nog ingrijpender beslissingen. De uitsluiting van Ajax uit het Europees voetbal betekent een miljoenenstrop. Ook in andere takken van sport heeft het eigen tuchtrecht een enorme betekenis. Denk maar aan het wereldkampioenschap wielrennen 1988 dat Claude Criquielion misliep omdat hij vlak voor de finish door de Canadees Steve Bauer in de dranghekken werd gereden. En denk maar aan de tragedie van de dopingzaak rond Ben Johnson. Waar zulke kolossale belangen in het geding zijn, komt allicht de vraag op naar de juridische kwaliteit van het tuchtrecht in de sport. Toen hij nog maar een gewone professor was, heeft de latere minister van justitie en minister-president Van Agt ooit eens een krachtig pleidooi gehouden voor een wettelijke regeling van het tuchtrecht in het beroepsvoetbal. Als minister is hij daar nooit op teruggekomen. Voor sommige beroepsgroepen (medici, advocaten) geldt wel een wettelijk tuchtrecht, maar niet in de sportwereld. Daar heeft men slechts te maken met het verenigingsrecht op basis van het Burgerlijk Wetboek. Tuchtzaken De sportorganisaties regelen dus hun eigen tuchtrechtspraak. Misschien komt daar het wijdverbreide misverstand uit voort dat bijvoorbeeld het KNVB- bestuur Jan Wouters bestraft. Fout. Het is niet het bestuur, maar de tuchtcommissie betaald voetbal die de sanctie treft. De betrokkene kan vervolgens binnen veertien dagen na de officiële publikatie van de uitspraak terecht bij de Commissie van Beroep. In de verenigingsstructuur zijn deze rechtsprekende instanties zelfstandige organen, die bindende besluiten nemen. In het Nederlandse voetbal spelen per seizoen maar liefst zo'n 70.000 tuchtzaken. Veruit het merendeel wordt door tuchtcommissies in de twintig afdelingen van de KNVB afgehandeld. In Zeist worden aan de eerste en tweede elftallen van de profclubs per jaar een kleine tweeduizend straffen uitgedeeld, meestal wedstrijd-straffen of geldboetes. Het leeuwedeel van de opgelegde straffen vloeit automatisch voort uit "geregistreerde waarschuwingen". Er is dan geen verweer en geen verzoek om een mondeling onderzoek mogelijk. Ook hoger beroep is uitgesloten. Je moet er niet aan denken dat dergelijke aantallen tuchtzaken zouden belanden op het bordje van de gewone rechter. Trouwens, meestal gaat het om de overtreding van spelregels, wat iets heel anders is dan overtreding van rechtsregels. Eerlijk proces Toch moet het tuchtrecht in de sport, zeker als er grote belangen op het spel staan, voldoen aan de beginselen van behoorlijke rechtspraak. Hoe staat het daarmee? Die vraag is aan de orde geweest tijdens een congres van de Raad van Europa, waar de Nederlandse jurist mr. H.T. van Staveren stelde "dat in de sport zelf onvoldoende aandacht wordt besteed aan de beginselen vaneen eerlijk proces". Nog opmerkelijker vond hij "dat hieraan door de betreffende landen eveneens nauwelijks aandacht wordt besteed". Het gaat hierbij om twee belangrijke beginselen: berechting door een onpartijdige instantie en het recht op een eerlijke verdediging (hoor en wederhoor). Bij de berechting van doping- gevallen in de wielrennerij is een onafhankelijke instantie nergens te bekennen. Want de commissie die Jan Wouters lijkt op het dijbeen van een tegenstander te mikken. De Aja cied werd onlangs door de tuchtcommussie betaald voetbal veroordeeld op grond van televisiebeelden, een omstreden vorm van rechtspraak, (foto and de lijst met verboden middelen opstelt, is tegelijk belast met de bestraffing van overtredingen. Wat het internationale voetbal betreft, is de kritiek vooral gericht op het ontbreken van elke motivering bij het opleggen van straffen. De tuchtcommissies van de UEFA en de FIFA delen straffen uit zonder dat een sterveling weet waarom een overtreding bewezen is verklaard en hoe de zwaarte van de straf is bepaald. De KNVB zelf heeft haar zaakjes in dit opzicht beter voor elkaar. Voorschrift is dat de uitspraken van de tucht- en beroepscommissie met redenen zijn omkleed. De onafhankelijkheid van de rechtsprekende organen is in zoverre gewaarborgd, dat leden van het bestuur of de algemene vergadering en clubbestuurders er niet benoembaar in zijn. Maar de algemene vergadering beslist over de samenstelling van de met tuchtrecht belaste instanties en kan via deze omweg dus toch invloed uitoefenen. Overigens is de voorzitter van de tuchtcommissie betaald voetbal, mr. K. van Oostveen, in zijn dagelijks leven president van de rechtbank in Zutphen. Grondwet Maar stel nu eens dat Jan Wouters, of welke voetbal-zondaar dan ook, naar een 'gewone' rechter stapt uit onvrede met de hem opgelegde tuchtstraf. De internationale bond, de FIFA, verbiedt dat uitdrukkelijk. Artikel 48 van de statuten van de FIFA bepaalt dat tussenkomst van de gewone rechter in sportgeschillen is uitgesloten. De KNVB kan zich echter onmogelijk aan deze bepaling houden, omdat volgens de Nederlandse Grondwet niemand tegen zijn wil van de rechter kan worden afgehouden. Als een tuchtrechtelijke beslissing aan de gewone rechter wordt voorgelegd, zal deze zich echter uiterst terughoudend opstellen. De uitspraak van de tucht- of de beroepscommissie wordt door de rechter behandeld als een 'bindend advies'. Een dergelijke uitspraak kan pas vernietigend worden als deze buitensporig onredelijk en onbillijk zou zijn. De rechterlijke macht zal dus niet snel kijken naar de manier waarop voor de tuchtcommissie het bewijs van een overtreding is geleverd. En precies daarover is nogal wat opschudding ontstaan. Is het wel eerlijk dat spelers van topclubs veel meer risico lopen op vuil spel betrapt te worden wegens de aanwezigheid van tv-camera's? Hierdoor ontstaat een zekere mate van rechtsongelijkheid. Maar daar staat dan weer tegenover dat de clubsponsors juist dolgraag televisiebelangstelling willen, en wie de lusten plukt, moet ook de lasten willen dragen. Video-camera's Veel clubs maken tegenwoordig voor eigen gebruik video-opnamen van hun wedstrijden en het is al voorgekomen dat NAC aan de tuchtcommissie van de KNVB heeft verzocht de eigen beeldbanden mee te mogen nemen als bewijs. Dat werd toegestaan. Misschien verschijnen er binnenkort tientallen videocamera's in de stadions om al dan niet vermeende overtredingen te registreren. De vraag wordt dan wie de overtuigendste beelden kan presenteren. AMSTERDAM - Macht. Dat is het meest tot de verbeelding sprekende aspect van de voor genomen fusie tussen de Amro en ABN Bank. De vakbonden vrezen een ramp voor de werkgelegenheid, de consu mentenorganisaties zijn bang voor uitbuiting van hun leden en het Nederlands bedrijfsle ven maakt zich zorgen over zijn onderhandelingspositie. De grootste concurrenten kunnen immers in de toe komst niet meer 'tegen elkaar uitgespeeld worden'. door Hans Amesz Banken hebben een enorme greep op de economie. In de huidige maat schappij heeft vrijwel iedereen een bedrag - groot of klein - aan de zor gen van een bank toevertrouwd. Ook in het buitenland woedt al ja renlang een discussie over de macht van het bankwezen. Enkele jaren geleden stelde drs Pieter Lakeman, de 'luis in de pels', het Nederlandse bankwezen in een overigens zeer omstreden boek ver antwoordelijk voor de golf van fail lissementen in de late jaren zeven tig en vroege jaren tachtig. De ban ken zouden naar believen geldkra nen open, maar vooral ook dicht ge draaid hebben. De laatste jaren staan de fusies en overnames van ondernemingen weer in het middelpunt van de be langstelling. En in de aanhoudende stroom berichten daarover trekken vooral ook de banken sterk de aan dacht. Zo stonden in de 'uitgever soorlog' van 1987 Elsevier en Amro (via dochter Pierson, Heldring Pierson) enerzijds en Kluwer en ABN (via dochter Mees Hope) an derzijds frontaal tegenover elkaar. Volgens de socioloog Jos van He- zewijk stonden er toen grotere be langen op het spel dan alleen de overname van een uitgeverij. In we zen werd er een concurrentieslag uitgevochten tussen twee grote machtsblokken, bestaande uit ver schillende bedrijven die door "fi nanciële, personele en sociale ban den uniek met elkaar verbonden zijn". Amro en ABN, de tegenstanders van weleer, willen nu samen verder om ook op het wereldtoneel mee te kunnen blijven spelen. Dat werpt de vraag op of ze eigenlijk in de hui dige sprake wel echt eikaars con currenten zijn. Amro en ABN heb ben immers van oudsher nauwe banden met de grote Nederlandse ondernemingen. Wie de commissa riaten achter de banken bekijkt, stuit op netwerken waaruit blijkt dat de grote bedrijven en instellin gen alle met elkaar in verbinding staan via nevenfuncties en wat dies meer zij. Via persoonlijke kanalen kunnen ze invloed op elkaar uitoefenen. In feite lijkt de beleidsvorming in han den van een relatief kleine groep mensen te liggen. In die relatief kleine groep zitten opmerkelijk veel bankiers. Door de Amro/ABN- operatie zal hun géwicht toenemen, zo is de voorspelling. Top-elite Begin jaren zeventig stelde oud vakbondsvoorzitter Mertens al eens dat in Nederland tweehonderd machtigen het voor het zeggen heb ben. De wetenschappers Mokken en Stokman formuleerden vervol gens een 'structuurnet' waarin een groot deel van de tweehonderd van Mertens een plaatsje kreeg. In 1988 publiceerde Van Hezewijk 'De net werken van de top-eJ.ite', een soort vervolg op 'De top-elite van Neder land', waarin hij op zoek ging naar mensen die veel macht hadden. Helaas zijn beide geschriften niet meer dan een registratie, die uiter aard laat zien dat er bepaalde men sen en groepen in de samenleving zijn die over duidelijk meer macht beschikken dan anderen. Het be wijs dat deze 'machtigen' en onder hen met name bankiers ook echt ge organiseerde machtsvorming zou den bedrijven, is echter nog altijd niet geleverd. Sinds 1911 De fusies tussen Amro-ABN en, al voltooid, NMB-Postbank zijn de zo veelste in een reeks, want het bankwezen laat zich al sinds 1911 De heren Hazelhoff (ABN) en Nelissen (Amro) bezegelen alvast de zoveel ste fusie in de bankwereld. (foto ANP) kenmerken dor concentraties. Met name in de jaren zestig nam dat een vlucht. De banken kregen te maken met schaalvergroting in het be drijfsleven en konden niet achter blijven om aan de vraag naar grote re kredieten te kunnen blijven vol doen. Ook de internationalisering speelde hierbij een belangrijke rol, zoals drs H. Hoffmann beschrijft in zijn overzicht 'Het Nederlandse bankwezen 1960 - 1970'. Steeds grotere groepen van de be volking vroegen om meer bank diensten. De massale toename van handelingen als gevolg van de po pularisering van de bankdiensten kon alleen maar worden opgevan gen door mechanisatie van de admi nistratie. Het arbeidsintensieve ka rakter van de bankdiensten leidde tot inschakeling van computers. Kostenbesparing op deze appara tuur was alleen mogelijk door schaalvergroting. Combinatie van filialen (dat gaat straks ook bij Amro en ABN gebeu ren) resulteerde aan de ene kant in vergroting van het aantal verkoop punten, waardoor de zogeheten re- tail-activiteiten (het verrichten van bankzaken met grote groepen van de bevolking) zich optimaal konden ontplooien. Aan de andere kant zou door eventuele samenvoegingen van kantoren kostenvoordelen wor den behaald. Amro en ABN Het jaar van de grote fusies was 1964. Toen maakten de Nederland- sche Handel-Maatschappij en de Twentsche Bank (respectievelijk nummer 1 en 3 op de ranglijst van handelsbanken in Nederland naar grootte van balanstotaal) en de Am- sterdamsche Bank en de Rotter- damsche Bank (2 en 4) hun fusie plannen bekend. Hieruit ontston den de Algemene Bank Nederland (ABN) en de Amsterdam-Rotter dam Bank (Amro). In 1976 fuseerde de ABN nog met de Hollandsche Bank-Unie, de op dat moment vier de grote handelsbank. Bij de spaarbanken en landbouw- kredietbanken was eveneens een duidelijke concentratiebeweging aanwezig. In september 1970 werd het plan aangekondigd tot fusie van de beide centrale banken van land bouwkredietinstellingen. Als sa menwerkingsorgaan werd in de cember 1970 de Coöperatieve Raiff- eisen-Boerenleenbank (Rabo) opge richt. In de jaren daarna heeft de 'revo lutie' in de financiële wereld zich voortgezet. Het decennium van de internationalisering brak aan. De fi nanciële markten, waarop nu naar schatting 200 keer zoveel wordt 'omgezet' als de onderliggende goe deren- en dienstenstromen waard zijn, werden versneld geliberali seerd en geïntegreerd. Vooral gedu rende de laatste jaren zijn tal van nieuwe kredietinstrumenten ont wikkeld. Vervagen Op grond van de Wet Toezicht Kre dietwezen is voor fusies een 'verkla ring van geen bezwaar' van De Ne- derlandsche Bank vereist. Maar het einde van de machtsconcentraties in de financiële wereld is nog niet in zicht, temeer daar de wetgever met het oog op de internationale concur rentieverhoudingen volop mee werkt. De plannen van Amro en ABN zijn door De Nederlandsche Bank met instemming begroet, terwijl in tussen de weg al is vrijgemaakt voor verdere krachtenbundelingen. De historische grenzen tussen de ver schillende typen banken vervagen steeds meer. Banken mogen straks ook samenwerken met verzeke ringsmaatschappijen. De vraag is of er straks nog wel sprake zal zijn van concurrentie in de bankwereld. Misschien is de toon voor de toekomst al gezet in 1985, tijdens de 38ste International Banking Summer School in Cam bridge. Secretaris-generaal Eric Glover van The Institute of Bankers citeerde in zijn openingstoespraak een 'oude, wijze bankier' en sprak tot de 220 aanwezige bankiers: "We besteden een hoop tijd aan het be concurreren van elkaar, maar ik vraag me af of we niet meer zouden moeten samenwerken". ï- -- *vÉk CALCUTTA (KNA) - Moeder Teresa uit Calcutta gaat op uitnodi ging van PLO-leider Yasir Arafat naar Jeruzalem en Betlehem. "Ik za daarheen gaan om voor de kinderen van Palestina te bidden en ik gi omdat God het wil", aldus de winnares van de Nobelprijs voor de vrede Zij had in Calcutta een ontmoeting met Arafat. Arafat, die haar cheque van 50.000 dollar (bijna 100.000 gulden) overhandigde, noemdi zijn ontmoeting met de 79-jarige zuster "van historische betekenis' Wanneer de Nobelprijswinnares naar Jeruzalem en Betlehem gaat, nog niet bekend. Overigens zal Arafat, op diens verzoek, benin apri voor de derde maal een bezoek brengen aan paus Johannes Paulus Il\ Helft van personeel gaat verdwijnen DEN HAAG Na het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) en het Interkerkelijk Comité Tweezijdige Ontwapening (ICTO) moet nu ook de rooms-katholieke vredesbeweging Pax Christi fors bezuinigen. Het komende jaar verdwijnt de helft van twaalf arbeidsplaatsen. "Wat andere verwante bewegin gen in deze tijd van hoopvolle ontwikkelingen op vredesgebied al eerder was overkomen, werd voor Pax Christi in 1989 werke lijkheid", zo schrijft het bestuur van Pax Christi in een brief aan de leden, die in mei tijdens een extra vergadering verder op de hoogte zullen-worden gesteld. Pax Christi had vorig jaar een tekort van twintig procent op een begroting van bijna 1,5 miljoen gulden. "Als wij het beleid niet in grijpend zouden wijzigen, is dat tekort in 1992 waarschijnlijk op gelopen tot 45 procent", aldus se cretaris drs. Jan ter Laak. De bij- 'Antisemitisme komt weer op in Roemenië' WASHINGTON (AP) - De op perrabbijn van Roemenië, Moses Rosen, heeft gewaarschuwd voor een opkomend antisemitisme in zijn land en de terugkeer van aan hangers van een fascistische or ganisatie uit ballingschap. Rosen is eerder deze week naar de Verenigde Staten gegaan om te wijzen op het gevaar van een te rugkeer van de fascistische orga nisatie IJzeren Garde. Hij ver klaarde dat jonge aanhangers van de IJzeren Garde uit de Verenig de Staten, Canada en andere ver- banningslanden terugkeerden, naar Roemenië. De rabbijn zegt, evenals andere Roemeense jo den, dreigbrieven te hebben ont vangen. Onlangs is ook een syna goge in een stad bij de Hongaarse grens vernield. Rosen vindt dat de regering had beloofd antisemitische da den niet ongestraft te laten, maar betwijfelde of de regering daartoe in staat zou zijn. "Er is een machtsvacuüm, een afbraak van. orde en gezag", zei hij. Na de oorlog waren in Roeme nië nog 400.000 joden over, onge veer de helft van het vooroorlogse aantal. Sindsdien is hun aantal geslonken tot 20.000, van wie de meesten boven de 60 zijn. EN VER Ter Laak verwacht dat de j secretariaatsmedewerkers voo: april 1991 wel ander werk zulleril' hebben gevonden. De enige twee full-timers, Ter Laak zelf en Jan. Gruiters (die vorig jaar optrad als^ organisator van de landelijke"" Kerkendag), zijn in ieder geval"! ook na deze datum zeker van een plekje op het secretariaat van Pax-* Christi. Het bestuur hoopt dat bepaalde activiteiten die nu verricht wor-A den door vaste medewerkers op basis van speciaal daarvoor ver-j worven subsidies kunnen wor-L den voortgezet. Daarbij wordt on-lj-, der meer gedacht aan het "veelbe-L^ lovende jongerenwerk" en dejm programma's gericht op Latijns-L Amerika. Pax Christi zal zich tijdens der' extra ledenvergadering herbezin-L nen. Dit is dringend nodig omdatL de belangstelling voor de vredes-j|1( beweging door de politieke dooiu tussen Oost en West sterk is afge- Moskou stuurt ambassadeur naar Vaticaan MOSKOU (AFP/AP) - De rege ring van de Sovjetunie heeft de 53-jarige diplomaat Youri Karlov benoemd tot gezant bij het Vati caan. Dit heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Moskou bekend gemaakt. Karlov, die eerder diplomatie ke posten in Roemenië en Italië heet bekleed, krijgt de titel van buitengewoon ambassadeur. Het Vaticaan benoemde onlangs aartsbisschop Francesco Co- lasuonno tot pauselijke nuntius met een bijzondere opdracht in Moskou. Colasuonno was al rei zend ambassadeur van het Vati caan in Oost-Europa. De beslissing om diplomatieke betrekkingen aan te gaan viel vo rig jaar decembner tijdens de ont moeting van Gorbatsjov en de paus. Het Vaticaan en de Sovjetu nie besloten twee weken geleden officiële contacten aan te gaan op het niveau van gezanten. Dit be sluit hield nog niet een volledig herstel in van de diplomatieke be trekkingen, die na de revolutie in 1917 door het Kremlin zijn ver broken. Vrede in Midden-Oosten. DeL Lutherse Wereldfederatie (LWF) n heeft de lidkerken opgeroepen teL bidden voor vrede in het Midden- Oosten en daarbij gebruik te ma-L ken van de omstreden gebedstek sten die de Raad van Kerken ina het Midden-Oosten (MECC) heeft c| verspreid. In de gebeden moeti.. volgens de MECC de nadruk wor-1. den gelegd op "de ontkenning van de rechten en de waardigheid j van het Palestijnse volk". De Evangelische Kerk in Duitsland^ (EKD) zal geen gebruik van deu tekst, maar zal de gemeenten ad-L viseren zelf een passende tekst te ontwerpen. De MECC-tekst, waarin Israël niet bij name wordt J genoemd, is van joodse zijde he- vig bekritiseerd. !l Oezbekistan. Voor het eerst in 1 meer dan 70 jaar hebben moslimsL in de moskeeën van de Sovjetre-'r publiek Oezbekistan het begin van de vastenmaand Ramadan gevierd. Volgens een radiozender in Tasjkent werden in de Cen- traal-Aziatische republiek in 15C moskeeën samenkomsten gehou den. Ruim 700 bijbels. De actie 'Bij bels voor Rusland', zoals die de afgelopen tijd in verschillende Leidse kerken is gevoerd, heeft 7300 gulden opgeleverd. Daar voor een geexporteerde bijbel middeld een tientje gerekend moet worden, kunnen dus ruirr 700 bijbels naar Russische gezin nen of groepen gaan. Het geld gaat via het Nederlands Bijbelge nootschap in Haarlem naar het bijbelhuis in Stuttgart, aldus de heer J. H. Smit van de NBG werkgroep in Leiden. Beroepingswerk Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Den Ham (O) drs. C. B. Elsin- i Spijk (Gr.) en Godli ken Gouda, te Wolphaartsdijk J. Mol Werkendam; bedankt voor Rotterdam C. R. Boogaard Leiderdorp. Oud-Geref. Gemeenten in Neder land: bedankt voor Stavenisse A. D. Muilwijk Dordrecht. Vrije Baptisten Gccmecntcn: ange- nomen naar Groningen D. Bouwman Drachten (Bethelgemeente).

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2